PDA

Zobacz pełną wersję : dot. służebności drogi - prawa przejazdu



Noname
18-01-2006, 22:27
Witam serdecznie,
chciałem się zapytać o formalności i koszty związane z ustanowieniem służebności (prawa przejazdu) przez prywatną działkę. Proszę mi podpowiedzieć co należy zrobić żeby uzyskać taki wpis do księgi wieczystej, zakładając że wszyscy sąsiedzi się zgadzają? Muszę uzyskać zgodę na przejazd przez 5 działek, żeby uzyskać dostęp do drogi publicznej? Droga polna istnieje, niestety prawnie ten stan jest nieuregulowany. Jakie są koszty zwiazane z załatwieniem tej formalności u notariusza? Lepiej zebrać wszystkich razem i w ciągu jednego dnia da się załatwić wszystko? Czy trzeba geodezyjnie wydzielic tą część drogi czy też nie?
Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc w tym temacie.
O czym jeszcze powinienem pamiętać u notariusza żeby nie mieć problemów z pociągnięcie tą samą drogą prądu i kanalizacji? Czy też może w świetle zmian w opłatach od 1 marca 2006 roku lepiej zaczekać i załatwić to w sądzie? Proszę o opinie.
Pozdrawiam,
Adam.

marek200
19-01-2006, 09:47
Cześć.
Ze względu na charaktery ludzi radzę Ci doprowadzić do wydzielenia drogi wewnętrznej, a następnie, jeśli Ci się uda załtwić sprawę tak aby wszyscy stali się współwłaścicielami działki drogowej z zastosowaniem klauzuli w akcie notarialnym, że dla tej działki ustanowiona została służebność na przejazd oraz układanie infrastruktury technicznej związanej z utrzymaniem działki dla każdego ze współwłaścicieli oraz ich następców.
Pozdrawiam Marek

janaro
19-01-2006, 10:16
Jeżeli nie kupiłeś jeszcze tej działki to radzę zrezygnować z kupna i poszukać działki o zdecydowanie łatwiejszym dostepie do drogi publicznej.
Koszty i czas potrzebny na załatwienie tej sprawy mogą serdecznie zniechecić do wszystkiego, a zwłaszcza do budowy i mieszkania na tej działce.

marek200
19-01-2006, 12:37
Zgadzam się. No chyba że już kupiłeś.
Pozdrawiam

Noname
19-01-2006, 18:43
Dziękuję za zainteresowanie tematem. To nie jest działka, którą kupiłem, tylko odziedziczyłem, ale jest w bardzo atrakcyjnej okolicy, nie byłoby mnie na nią stać, gdybym chciał ją kupić. Dlatego chciałbym doprowadzić do tego aby w jakikolwiek sposób mieć dostęp do drogi publicznej.

"...Ze względu na charaktery ludzi radzę Ci doprowadzić do wydzielenia drogi wewnętrznej, a następnie, jeśli Ci się uda załtwić sprawę tak aby wszyscy stali się współwłaścicielami działki drogowej z zastosowaniem klauzuli w akcie notarialnym..." - proszę bardziej szczegółowo opisać, co Pan miał na myśli pod "wydzieleniem drogi wewnętrznej" - czy to znaczy żeby geodeta zrobił pomiary i wydzielił drogę ze wszystkich 5 działek (każdy da na drogę ok 5m ze swojej działki)? Jak się do tego zabrać? Udać się do notariusza? W jaki sposób możemy wszyscy stać się współwłaścicielami? Ile by to orientacyjnie kosztowało? Tak naprawdę pozostałe 4 działki są tak samo zainteresowane tą drogą, bo tylko 1 z tych 5 działek ma dostęp do drogi publiczej, wszystkie pozostałe w tym moja (5 działka) jest bez dostępu do tej drogi.
Pozdrawiam.

oskar0259
19-01-2006, 21:23
Wydzielenia drogi wewnętrznej dokonuje geodeta. Jest to "normalny" podział działek. Geodeta "weżmie" za podział na 6 działek (lub 5, jeśli na Twojej nie będzie już drogi). Trochę to będzie kosztować (myślę, że ponad 2,5 tys. zł). Droga będzie wtedy wspówłasnością tych, którzy się na nią "złożyli", jeśli ty nie wchodzisz do podziału, pozostali muszą ustalić na twoją rzecz służebność drogową.
Możliwy jest wariant bez podziału geodezyjnego. Spotykacie się u notariusza i spisujecie umowę, że ściśle określona część waszych działek (np. pas szer. 5 m wzdłuż wschodniej granicy działek) jest obciążony służebnością drogową na rzeczkażdego z uczestników umowy. Koszt szacuję na kilkaset złotych (<500?)

Noname
19-01-2006, 21:50
Dzięki bardzo za podpowiedź, postaram się w takim razie załatwić u notariusza służebność drogi, ten koszt ok. 500 zł to każdy z nas osobno musi zapłacić czy w sumie wszyscy razem?
Pozdrawiam

oskar0259
19-01-2006, 22:25
Za akt - wszyscy razem. Ale sprawdż "cenę" u konkretnego notariusza. Możesz być mile zaskoczony.

aalbercik
19-01-2006, 23:51
Ustanowienie służebności na przejazd, przechód, przeprowadzenie wszystkich mediów przy wartości tego prawa 50,00 zł kosztowało mnie
-60,00 opłata sądowa
-100,00 taksa notarialna
-22,00 podatek vat
Odbyło się to 13.01.2006.
(jedna działka, trzech włascicieli, nie był potrzebny geodeta)

Pozdrawiam

Noname
19-01-2006, 23:55
Dzięki bardzo za informację, a co to znaczy przy wartości tego prawa 50 zł?

aalbercik
19-01-2006, 23:59
W akcie notarialnym jest taki zapis:"Wartość tego prawa określają Strony na kwotę 50,00 zł."
Chodzi o nieodpłatne prawo swobodnego przejazdu, przechodu itd.