PDA

Zobacz pełną wersję : POMOCY !!! jaki wkład kominkowy?



mały.majster
18-01-2006, 23:50
przepraszam wiem że moge znaleść, ale ja zawsze wszystko na ost. minute !!!
idą srogie mrozy -700 st.C chyba lada dzien będzie:) a ja mam kupić szybko wkład kominkowy a mam na to max 4,5tys :( pln dom użytkowej ogrzew. 150 m2 a ogólnej 200m2 ma to byc główne ogrzew. wspomagane elekt. co moge wybrać i gdzie znaleść ... szukam od kilku dni na internecie , po sklepach jezdze i kazdy specjalista ma inne zdanie ... jest godz. 00:48 a ja ku... spac nie moge POMOCY

balzanek?
jotul?
tarnava?
itp..
itp...

ps. DGP jest

KonAn
19-01-2006, 02:03
U mnie na placu boju pozostały dwie firmy;Tarnava i Dovre.Blanzek z tego co wyczytałem jest nieekonomiczny(sporo idzie w komin), a Jotul jest przydrogi.

lonly
19-01-2006, 07:19
KonAn ma rację. Ja na 160 m kw. zafundowałem Tarnave 16 Kw. Mimo że nie mieszkam jeszcze a na poddaszu nieocieplony dach, przepalam raz na dobę i trudno mi powiedziec jak będzie docelowo ale na razie jestem zadowolony Na dole mam od 3 - 4C po 14 godzin od przepalenia a nie buzowania na full. A wczoraj bardzo miło mnie zaskoczył bo okazało się, że po 14 godzinach od włożenia 4 balików brzozy(wilgotnej) i grabu był jeszcze żar który umożliwił bez rozpalania na nowo dalej palić. Cena wkładu 3,3Kpln

mały.majster
19-01-2006, 08:47
dzieki za odp.
podnosze temat moze ktoś jeszcze cos mi doradzi

prosze !!!!

Jeż
19-01-2006, 09:48
Lonly - nie pal wilgotnym drewnem. To nie ma sensu - szyba szybciej sie brudzi, komin szybciej się zanieczyszcza i niszczy jakbyś palił gazem, tracisz energię na odparowanie wody z wilgotnego drewna.

Mały.majster - jeśli dziś masz tylko 4,5 tys. kasy i boisz się mrozów, to aby zdążyć przed nimi, kup jakiś wklad firmy Elkom. Zapłacisz ok. 2 tys. zł a poza tym wydasz ok. 500 zł na rurę dymową, rurę doprowadzjącą powietrze i parę innych drobiazgów (jakaś blacha cenkowana zmiast izolacji ściany przy której ustawisz komnek, jaks glinka do zrobienia wejscia do komina itp). Bo na obudowę kominka, 2 wentylatory min. 600m3/h = min. 1200 m3/h (jeden to na 200m2 za mało), filtr, kanały, kratki nawiewne, kratki wywiewne, może jakiś tłumik hałasu itp. pozostałe 2 tys. na pewno nie wystarczy.
Na razie: kup wkład, rurę dymową z kolankiem i rurę dla powietrza, zrób projekt obudowy z grubsza, posadow wkład, wejdź rurą dymową w komin pod kątem maks. 45 stopni od pionu, zamuruj to wejście, następnie w ciągu paru dni (aby wejście wyschło) doprowadź rurę doprowadzjącą powietrze. Po tych czynnościach możesz palić w kominku jak kozą i w jednym pokoju będziesz miał ciepło ja w ulu. Czynności te mogą zająć Ci maksimum tydzien jak się sprężysz. Ostatnią czynność (rura z powietrzem) możesz sobie darować, jeśli w pokoju z kominkiem masz jakiś lufcik, ktory stale będzie otwarty. Potem zainstaluj w tym pokoju komputer i ściągnij z internetu różne informacje niezbędne do prawidłowego zaprojektowania i wykonania wymuszonej DGP. Te czynności zajmą Ci najwięcej czasu. Zacznij od www.sobkowiak.prv.pl i www.kominek.info.pl. Potem kup jakąś książkę o wentylacji i ogrzewaniu. i przypomnij sobie parę wzorów z fizyki ze szkoły podstawowej. To pozwoli Ci zaprojektować dobrą instalację przed kolejną zimą oraz zmontować obudowę kominka i instalację wymuszonej DGP taką że będzie ogrzewała Ci cały dom od podłogi po sufit równomiernie i na piętrze też, powietrze w mieszkaniu nie będzie zapylone, a hałas wentylatorów nie będzie Cię denerwował. Powodzenia.

Japan
19-01-2006, 14:40
Według mnie kup sprawdzoną firmę, polecam Tarnavę sam ją mam jest ekonomiczna, nie ma uszczelki w drzwiach i jest trwała (10 lat gwarancji). I super się nią ogrzewa (mam 200 m do ogrzania). Jak kupisz byle co, to za parę lat do wymiany, a obudowa sporo kosztuje. Nie wiem czy warto na wkładzie oszczędzać.

wiaterwiater
19-01-2006, 14:57
Mam dokładnie 150m2 powierzchni do ogrzania i Tarnawę 14 kW z DGP i pierwszy sezon palę i kaloryfery zimne i 20-24 stopnie w domu i tylko popołudniami palę i 7 metrów drewek zeszło i o czym tu mówić?

skrysztofik
19-01-2006, 15:51
Ja mam Tarnavę 18 kw,jest super, długo trzyma ciepło,polecam!

mały.majster
19-01-2006, 18:07
dzieki wszystkim za szybką odpowiedz ,,,, no i kupiłem DOVRE 2900 RGD za 5000,- okazuje sie ze sąsiad z ulicy obok ma salon kominków i ogrzewa takim dom 260m2 i działa !!!

jak nie zadzaiała to mu powiedziałem ze go znajajde i ......... ogrzeje, przytule i takie tam :) !!!

dzieki za szybką odpowiedz, pozdrowionka !!!!