PDA

Zobacz pełną wersję : Bufor-jak wpiąć w obieg C.O.?



KonAn
19-01-2006, 13:33
http://www.termsystem.com/schematy/ak08.jpg
http://www.termsystem.com/schematy/ak07.jpg
Pytanie jak w temacie.Powyżej dwa przykłady rozwiązań, a może macie inne pomysły?

Grzesiek13
19-01-2006, 14:45
Zerżniete z atmosa :lol:
Jestem za drugim rozwiązaniem.
Na zdjęciach masz urządzenie laddomat - taki zawór termostatyczny, z pompą i termometrami - raczej jest to wykorzystywane przy kotłach na drewno.
To Ci wystarczy w formie ankiety - co wybieramy?

KonAn
19-01-2006, 16:41
To Ci wystarczy w formie ankiety - co wybieramy?
Wybrać to ja sobie mogę, ale kolor grzejników w pokoju.Mam nadzieję, że trafi mi się kumaty instalator, który ma już za sobą takie doświadczenia, a nie będzie się uczył na mojej instalacji.Zawsze jednak trzeba zakładać najgorszy scenariusz i trzeba być zorientowanym w tych sprawach.Chcę się również odpowiednio przygotować do rozmowy wstępnej, która powinna dać mi odpowiedź z kim mam doczynienia, czy z konkretnym fachowcem, czy z ...krową , która tylko dużo ryczy i mleka nie daje.

Grzesiek13
19-01-2006, 16:55
Jaki masz upatrzony kociołek?

KonAn
19-01-2006, 17:06
Jaki masz upatrzony kociołek?
Tak do końca jeszcze nie wiem, ale w tej chwili mam faworyta Ferrum fex plus 20 KW.Nie wiem jak to wygląda cenowo(napisałem e-maila do firmy, ale nie doczekałem się odpowiedzi :cry: ).U mnie w okolicy nie ma przedstawiciela, który by mnie sprzedał taki kociołek.Będę chyba musiał podczepić przyczepkę i wybrać się do Białegostoku (80 km) lub bezpośrednio do Suwałk(150 km).

Grzesiek13
19-01-2006, 17:13
Masz ceny na priva.

KonAn
19-01-2006, 20:37
Dzięki Grzesiek za wiadomość.Rozmawiałem dzisiaj ze znajomą z hurtowni instalacyjnej odnośnie bufora.Dowiedziałem się, że takich wynalazków jeszcze nie sprowadzali, ale jak dam namiary jaki i skąd, to sprowadzą.Martwi mnie jednak co innego.Skoro oni nie sprowadzali to znaczy, że czegoś takiego u mnie jeszcze nie robią, albo robią bardzo rzadko.Czyli na doświadczenia w tej dziedzinie u instalatorów nie mogę chyba liczyć.Pytnie w tym miejscu nasuwa się jedno;jeśli kupiłbym bufor i dostarczył schemat jego montażu to niedoświadczony nawet instalator powinien go zamontować?

Grzesiek13
19-01-2006, 20:57
Różnie z tym może być, skąd masz pewność, że schemat dobrze odczyta, policzy przekroje, przepływy, dobierze krzywą grzewczą? Jeszcze jedno schemat hydrauliczny to nie rysunek jaki pokazałeś w poście.

KonAn
19-01-2006, 21:10
Tak myślałem, że schemat schematem, a trzeba będzie wszystko podobierać i zsynchronizować.Zobaczę jak przebiegnie casting na mojego instalatora, jak nie znajdę kogoś obeznanego w tym temacie, to chyba się wycofam z bufora i będę musiał opracować specjalną technikę palenia, w której nie byloby za dużych wzrostów temperatury.Z drugiej strony myślę, że jak nie bufor to musi być mniejszy piec, żebym nie miał problemu z okresowym nadmiarem energii.Cholera głowa mnie już pęka, miotam się z opcji do opcji i stoję na początku tak jak stałem(tylko trochę mądrzejszy).
A tak na marginesie;czy to jest Forum, czy dwustronna wymiana korespondencji?Czyżby nikt z Was nie miał takiego rozwiązania?Odezwijcie się ludziska!

Grzesiek13
19-01-2006, 21:15
Mówisz i masz :D
Ja mam w planach u siebie, bufor 750 l. Niektórzy forumowicze mają - wiem bo im montowałem.

stander
19-01-2006, 22:08
750 litrów - to strasznie dużo miejsca chyba potrzebuje? U nas będzie kominek z płaszczem i kocioł elektryczny (w rezerwie mamy drugi komin w kotłowni). Ciągle się zastanawiam nad tym buforem, bo mnie kusi... Tylko że mamy taką niedużą kotłownię. Znam Twoje zdanie, Grzegorz, że zawsze warto wstawić bufor. Tylko gdzieeee? Na domek 120 metrów i trzy osoby też musi być 750?

1950
20-01-2006, 09:49
moja 700-ka zajmuje 1,2*1,2 m

Grzesiek13
20-01-2006, 11:16
Mój bufor ma 90 cm średnicy na 210 wysokości - to vitocell 333 vieśmaka.
W zasadzie bufor gdyby nie jego wysokość to ma zbliżony wymiar do normalnego zasobnika.
Do wczoraj miałem cvałą kotłownię zaplanowaną a tu nagle mi się przestawiło we łbie i chcę do kotłowni wrzucić Fex'a(alternatywa na ruski gaz ), czyli bufor musi być gdzie indziej, chyba w garażu.

Grzesiek13
20-01-2006, 11:18
Andrzej rzuć zdjęcia Twojego Brotje (środek kotła).

1950
20-01-2006, 11:36
zdjęcia wrzucę trochę później,
bufor można zobaczyć http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=52051&highlight=remont
kociołek jest bardzo fajny, bez plastików, waży dobrze ponad 50 kg,
sztuczności nie ma, miedź i mosiądz

Grzesiek13
20-01-2006, 11:50
Super buforek.

1950
20-01-2006, 12:03
ma króćce do co, cwu, kominka, solarów,
ze względu na to że nie miałem możliwości zrobienia podłogówki, :cry:
nie ma króćców do podłogówki

Grzesiek13
20-01-2006, 13:31
A ja u siebie mam podłogówkę, tak, że dojdzie mi troszkę rurek :roll:
Jakiej firmy masz grubą Kaśkę?

KonAn
20-01-2006, 14:35
No, jednak co niektórzy mają takie rzeczy, a ja już myślałem, że wyskoczyłem tu z ekstrawagancją.Andrzej jak widzę musiał dać bufor, bo ma instajację solarną.Może odezwałby się ktoś kto ma bufor tylko do pieca?Czy ewentualne korzyści warte są tych kilku tysięcy złotych?

Grzesiek13
20-01-2006, 15:57
KonAn takie rzeczy to tylko u instalatorów :wink:

Zbyniu
20-01-2006, 19:05
No, jednak co niektórzy mają takie rzeczy, a ja już myślałem, że wyskoczyłem tu z ekstrawagancją.Andrzej jak widzę musiał dać bufor, bo ma instajację solarną.Może odezwałby się ktoś kto ma bufor tylko do pieca?Czy ewentualne korzyści warte są tych kilku tysięcy złotych?


Witam,

wpiecie pojedynczego bufora nie nastrecza wiekszych problemow.
Mozesz np. wstawic trojnik na rurach zasilajacej i wychodzacej z kotla i polaczyc to razem z kroccami bufora.
Wazniejsza rzecza jest, zeby polaczenie kotla z buforem bylo maks. krotkie i wykonane z wiekszego przekroju, sadze ze min. to 1 1/2 cala przy kociolku 20. Na wypadek braku pradu bedzie zapewniona przez to sprawniejsza cyrkulacja wody w ukladzie.
Laddomat mozna i chyab lepiej zastapic odpowiedniej srednicy zaworem termoststaycznym, zwrotnym i kulowym, wychodzi duzo taniej a efekt ten sam.
Polaczenie zbiornika przelewowego mam u siebie z dolnego kroca zb. buforowego i jest ok., nie wysylam przez to ciepla na strych, przy kotle zawor bezpieczenstwa 1,5, odpowetrznik i manometr.
Przy 3 x braku pradu przy pelneje komorze zaladowczej nie zauwazylem wzrostu cisnienia w instalacji.

Jak na kociol na drewno 20 kw komora zaladowcza 75 litrow nie gwarantuje podkladania 2-3 dobe, moze warto rozwazyc jeszce jakies alternatywy, o ile chcesz opalac jedynie drewnem.
W moim przypadku ogrzewam dom ok. 170 m kw.+wspieranie cwu i zaladunek komory 140 l. pozwala ograniczyc schodzenie do kotlowni maks. 2 razy na dobe.

KIlka tys. pln za wspomniany bufor to sporo, moze troche zbyt wiele nawet za cene duzo wiekszego komfortu przy obsludze tego rodzaju kotla.

Pozdr
Zbyniu

PS. Co do dodakowych korzysci warto dodac jeszcze m.in. zupelny brak przygod, opisanych w watku "Kominki i -25 stopni - ku przestrodze"

adamsa
20-01-2006, 21:10
Laddomat mozna i chyab lepiej zastapic odpowiedniej srednicy zaworem termoststaycznym, zwrotnym i kulowym, wychodzi duzo taniej a efekt ten sam.
czy moglbys to rozwinąć? jak ma to wygladac dokładnie?

Zbyniu
20-01-2006, 22:09
Laddomat mozna i chyab lepiej zastapic odpowiedniej srednicy zaworem termoststaycznym, zwrotnym i kulowym, wychodzi duzo taniej a efekt ten sam.
czy moglbys to rozwinąć? jak ma to wygladac dokładnie?

http://www.atmos.cz/zapojeni.phtml?poland&zap=c

Oczywiscie bez znaczenia jest tutaj marka kotla na drewno
Laddomat zastepujemy zestawem: zawor termostat, ESBE 60/32,
pompa CO, Zaworem kulowym do polaczenia zasilania z wyjciem z kotla, do tego zawor klapowy zwrotny grawitacyjny do wykonania obejscia min sredn. 32. Po podliczeniu wyszlo u mnie jakies 40% kosztow laddomatu.

Brak zaworu kulowego w polaczeniu pionowym w obiegu przykotlowym a zatem brak regulacji powoduje niemoznosc uzyskania przez kociol pozadanej temp. w przedziale 80-90 C. Skrecenie tegoz zaworu o polowe powoduje podwyzszenie temp. wody w kotle, nastawy sa indywidualne w zaleznosci od mocy kotla, mocuy pompy, ustawienie wykonuje sie jednak jednorazowo.
Dla zapewnienia stabilniejszej pracy kotla proponuje stanwczo zrezygnowac ze sterowania popmpami z czujnikow przylgowych bimetalicznych.

Grzesiek13
21-01-2006, 09:03
Zyszek z jednym zastrzeżeniem - zawór kulowy nie jest zaworem regulacyjnym. To zawór który działa tylko w dwóch pozycjach -zamknięta i otwarta. Użytkowanie go jako "regulacyjnego" powoduje rozszczelnienie kuli, i później po zamknieciu nie trzyma zawór. Zamień go na grzybkowy np.:M83.

Zbyniu
21-01-2006, 10:16
Zyszek z jednym zastrzeżeniem - zawór kulowy nie jest zaworem regulacyjnym. To zawór który działa tylko w dwóch pozycjach -zamknięta i otwarta. Użytkowanie go jako "regulacyjnego" powoduje rozszczelnienie kuli, i później po zamknieciu nie trzyma zawór. Zamień go na grzybkowy np.:M83.


Witam,

zgoda, zawor grzybkowy jest lepsza alternatywa jako zawor uzywany jako regulacyjny, choc w tym przypadku zastosowalem u siebie zawor kulowy i spelnia on swoje zadanie.
Chyba z tego wzgledu, ze ustawienie to jest jednorazowa czynnoscia wiec raczej nie ma obawy o jego rozszczelnienie.


Pozdr
Zbyniu

KonAn
21-01-2006, 18:14
Hej chłopaki (Zbyszek i Grzesiek), złapała mnie lekka zadyszka i nie nadążam za Wami.Muszę odrobić lekcję, którą mi zadaliście.Jak to trochę skumam to może wyskoczę z jakimś zapytaniem.Na razie!