PDA

Zobacz pełną wersję : Jak działa piorunochron



michal_mmm
19-01-2006, 14:11
Chciałbym zrozumieć to trochę bardziej szczegółowo niż "przyciąga pioruny". Z moich "akcji rozpoznawczych" mam teorię działania (poniżej), ale nie wiem czy jest słuszna. Czy ktoś mógłby to skomentować ?

Mój elektryk chce zwody podłączyć do otoka z bednarki, który mam wokół domu, a sam otok przyspawać do zbrojenia. Do tego samego otoka chciałby podłączyć GSU, a do niej oczywiście metalowe instalacje itp.

Z moich informacji wynika, że opór otoka do ziemi wynosi ok 5 łomów. A więc gdy rąbnie w piorunochron kilka(dziesiąt) tysięcy amper, to nim otok odprowadzi to do ziemi dźwignie swój potencjał o kilka kV. A ponieważ jest galwanicznie podłączony ze zbrojeniem, instalacjami, to cały dom podniesie się względem ziemi o kilka kV. Jednak (tak przypuszczam) nikomu w domu się nic nie stanie bo nie ma tam różnicy potencjałów - wszędzie jest te 2kV stałego potencjału.
Czy ta teoria jest słuszna ? Trochę martwi mnie wniosek z niej wypływający że np. żeby było bezpiecznie muszę podłączyć (pośrednio) piorunochron do metalowej wanny :lol:
Nim zacząłem się w to wgłębiać myślałem, że chodzi o to, aby piorun zamiast w dom trafił obok (w piorunochron) i został odprowadzony do ziemi. Ale po głębszym zastanowieniu ... hmmmm