PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana z silikatu



24-01-2003, 13:44
Witam. Zamierzam wybudować parterowy domek z Silki (na klej) ścianę 3 warstwową ocieplaną wełną mineralną. Ale nie jestem pewien co do właściwości tego materiału. Proszę o radę.Może lepiej poroterm?

24-01-2003, 15:04
To jest podpucha!

24-01-2003, 22:07
Nie wiem, czy to jest podpucha i w jakim sensie, ale ja mam taki dom i jest to jedyny dom budowany w tej technologii w naszej okolicy.Jestem więc na tak.

wojptak
25-01-2003, 08:58
Ja również budowałem z tego materiału i również uważam za bardzo dobry. Przede wszystkim trwały, mocny, zdrowy (wapno+piasek+woda). Polecam

25-01-2003, 10:40
Dziękuję za opinie.

witeq
25-01-2003, 15:50
Jestem za ze wzgledow ekonomiczych jak i wytrzymalosciowych. Niestety w moim przYpadku musialem zrezygnowac z budowy silka z powodu jedynej jej wady a to ciezaru. Niemal dwukrotnie wiekszy ciezar w masie na podlozu podmoklym odpada . Szkoda

Alek
26-01-2003, 18:20
Silikat tak, ale dlaczego Silka i dlaczego na klej???
Zaprawa klejowa ma sens przy betonie komórkowym, żeby nie tworzyć mostków termicznych ze zwykłej zaprawy. Tymczasem przenikalność cieplna silikatu i zwykłej zaprawy jest w zasadzie taka sama więc po co? Poza tym zwykła "gruba" spoina z zaprawy cementowo wapiennej zapewnia pewną podatnośc muru, zapobiegając jego ewentualnym pęknięciom. Dlatego murowanie z silikatu pióro- wpust na zaprawę klejową to moim zdaniem pomylenie pojęć.
Zaś co do strasznie reklamującej się silki to jest co najmniej o 50% droższa od polskich silikatów, które w niczym jej nie ustępują.
Pozdrawiam - Alek

PANTHER
26-01-2003, 18:49
Ja też buduję z silki, ale na tradycyjną zaprawę. Na zewnątrz będzie jeszcze styropian, a od środka płyty katron-gips.

27-01-2003, 10:58
On 2003-01-26 19:20, Alek wrote:
Silikat tak, ale dlaczego Silka i dlaczego na klej???
Zaprawa klejowa ma sens przy betonie komórkowym, żeby nie tworzyć mostków termicznych ze zwykłej zaprawy. Tymczasem przenikalność cieplna silikatu i zwykłej zaprawy jest w zasadzie taka sama więc po co? Poza tym zwykła "gruba" spoina z zaprawy cementowo wapiennej zapewnia pewną podatnośc muru, zapobiegając jego ewentualnym pęknięciom. Dlatego murowanie z silikatu pióro- wpust na zaprawę klejową to moim zdaniem pomylenie pojęć.
Zaś co do strasznie reklamującej się silki to jest co najmniej o 50% droższa od polskich silikatów, które w niczym jej nie ustępują.
Pozdrawiam - Alek


Wybrałem zaprawę klejową, ponieważ jej zużycie jest mniejsze niż tradycyjnej zaprawy, jest mniej wilgoci technologicznej i mury szybciej wysychają. W grę wchodzi również łatwość budowania i czas. Co do wytrzymałości, to widziałem nieraz popękane mury wykonane tradycyjnie, więc wszystko zależy chyba od wykonania,dobrego fundamentu i nośności gruntu.Wybrałem Silkę, ponieważ nie znalazłem polskiego producenta bloczków silikatowych p+w na zaprawę klejową.
Myślałem też o Porotonie Robena, który można murować na klej unikając mostków termicznych (instrukcje murowania w tej technologii są dostępne na niemieckiej stronie producenta).Jednak silikat bardziej mnie przekonuje.
Czy ma ktoś jakieś doświadczenia z murowaniem silikatów na klej?

wojptak
27-01-2003, 12:19
Więcej informacji http://www.silka.com.pl
Ja brałem z tej firmy z zakładu w Żabienku koło Mosiny (okolice Poznania)

27-01-2003, 20:39
Ściany wewnętrzne robi się na klej, bowiem tam, gdzie jest pióro i wpust, nie trzeba nic stosować a sciany są bardzo równe. Np. w łazience mogę kafelki przyklejać do ściany bez jej tynkowania. Poza tym tak zaleca producent Silki ze względu na przenikalność cieplną. Natomiast ściana elewacyjna jest u mnie na zaprawę bo ściana z fugami jest bardziej dekoracyjna od ściany bez fug.

28-01-2003, 10:32
Wybrałem Silkę, ponieważ nie znalazłem polskiego producenta bloczków silikatowych p+w na zaprawę klejową.


No co Ty?
praktycznie każda cegielnia robiąca silikaty ma takie wersje w ofercie.
Z reguły o połowę tańsze niż Silka i lepsz - większe bloczki.

Cavallino

29-01-2003, 12:15
Możesz dać jakiś dobry namiar.
Dzięki

Cavallino
29-01-2003, 15:29
http://www.posbau.pl (dealer)

Producent - Cegielnia Przysieczyn:
tel: (67) 262-16-41
tel: (67) 262-06-49

Cavallino
29-01-2003, 15:29
http://www.posbau.pl (dealer)

Producent - Cegielnia Przysieczyn:
tel: (67) 262-16-41
tel: (67) 262-06-49

29-01-2003, 18:03
Problem w tym, że większość Polskich producentów produkuje zgodnie z normą PN-B-12066 i przeznaczone do murowania na tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną. W tym i cegielnia podana przez Ciebie.
Np. 1NF 2NFD, 3NFD.
Bloki te raczej nie nadają się na zaprawę klejową, z powodu małej dokładnośći.Nie posiadają też łączenia P+W tylko kieszeń wypełnianą zaprawą. :sad:

bedi
29-01-2003, 20:33
Cavallino,
na podanej przez Ciebie stronie nie widzę bloczków typu P+W (brak opisów), jak wiesz coś więcej to powiedz które to są.
Po drugie, bloczki 3NFD tańsze są na http://www.silka.com.pl, gdzie jest więc te 50% ?

29-01-2003, 22:22
http://www.silikaty.l.pl/silikaty/Program%20prod.-Oka.htm

29-01-2003, 22:26
http://www.ppmb-niemce.com.pl/cenniki/c7.html

29-01-2003, 22:28
http://www.silikaty-teodory.pl/Oferta/Oferta.htm

29-01-2003, 22:43
Porównując bloki o grubości 18 cm z silki wychodzi 35,28 zł a z teodorów 30,09 zł (bez Vat).Jednak silka ma większy wybór bloków, narzędzi itp. (Podobna sytuacja Ytong i Solbet)
Nadal lepsza wydaje mi się Silka.

Cavallino
30-01-2003, 10:07
On 2003-01-29 21:33, bedi wrote:
Cavallino,
na podanej przez Ciebie stronie nie widzę bloczków typu P+W

Dlatego masz telefon do producenta.
Ja w każdym razie mam P+W łączone na klej.
Fakt - w posbau ich nie było, ale brałem wprost z cegielni.
I ona miała gdzieś też swoją stronę - ale teraz jej nie widzę.

Koszt bloczków to było ok. 3 zł za bloczek 50*25*25 PW

05-02-2003, 13:01
Czy to prawda,że w domach z silikatu słyszalny jest nieprzyjemny pogłos (ktoś kiedyś tutaj o tym pisał) proszę o opinię.

Cavallino
05-02-2003, 15:25
On 2003-02-05 14:01, Anonymous wrote:
Czy to prawda,że w domach z silikatu słyszalny jest nieprzyjemny pogłos (ktoś kiedyś tutaj o tym pisał) proszę o opinię.


Jaki pogłos?
Silikat jest z uwagi na swój ciężar niezłym separatorem akustyki, dlatego jest w nim ciszej niż np. w domu z siporeksu, , ale nie zauważyłem nic co by odbiegało od innych konstrukcji in minus.

Może ten "ktoś" był pierwszy raz w PUSTYM domu? :smile:))

keyo
18-07-2014, 10:15
Mnie jednak nikt nie przekona do silikatów. Ja dom mam ze ściany trójwarstwowej ( Pustak ceramiczny (Harasiuki) + wełna (Rockweel) + elewacja z cegły ręcznie formowanej (Cegielnia Hoffmanowska) i odpowiednio zastosowana dylatacja (nie pamiętam firmy)) i jestem zadowolony bo nie mam żadnych problemów. W tym samym czasie brat budował z silikatów i "pluje sobie w brodę" (nie będę mówił z jakiej firmy bo nie chcę oczerniać)...

Elfir
18-07-2014, 12:28
a jakie miał problemy z silikatami?
Bo ja nie miałam żadnych. Gdybym znów budowała ścianę dwuwarstwową wybrałabym nadal silikat.

Greg_81
18-07-2014, 13:44
Ile ludzi tyle opinni również i na ten temat.

Elfir
18-07-2014, 14:27
Ile ludzi tyle opinni również i na ten temat.

A ja mam wrażenie , że keyo preprezentuje po prostu producentów ceramiki :)
Sądząc po sposobie pisania w innych postach i wybór tematyki (tylko ceramika).

fotohobby
18-07-2014, 15:22
Mnie jednak nikt nie przekona do silikatów. Ja dom mam ze ściany trójwarstwowej ( Pustak ceramiczny (Harasiuki) + wełna (Rockweel) + elewacja z cegły ręcznie formowanej (Cegielnia Hoffmanowska) i odpowiednio zastosowana dylatacja (nie pamiętam firmy)) i jestem zadowolony bo nie mam żadnych problemów. W tym samym czasie brat budował z silikatów i "pluje sobie w brodę" (nie będę mówił z jakiej firmy bo nie chcę oczerniać)...


Przeciez Ty nawet nie mieszkasz jeszcze, to jakie mozesz mieć problemy, skoro miesiąc temu byleś na etapie stropu ?
:)
Za dziesiec lat wróć i odkop znów ten wątek.

Jakie problemy ma Twój brat ?

fotohobby
18-07-2014, 15:41
A ja mam wrażenie , że keyo preprezentuje po prostu producentów ceramiki :)


Bingo :)

kasiakey
10-09-2014, 09:35
Witam, zaczynam budowę domu z silikatów, projekt indywidualny, który przewiduje ściany 24 cm + styropian 18 cm. Jakie silikaty wybrać na ściany zewnętrzne i nośne? N24 czy NP24? Jakie wybrać na ściany działowe o gr. 8 cm - T8 czy N8?
Czy na ściany fundamentowe o gr. 24 cm mogę wybrać jakieś bloczki betonowe fundamentowe? Czy muszą się one czymś konkretnym charakteryzowac?

Groszek80
10-09-2014, 21:34
a jakie miał problemy z silikatami?
Bo ja nie miałam żadnych. Gdybym znów budowała ścianę dwuwarstwową wybrałabym nadal silikat.

Żadnych problemów, wiadomo :) Tak samo jak w większości przypadków budów z Porothermu (i klonów) czy bk... Problem przy takich dyskusjach zawsze jest w tym, że mało kto ma skalę porównawczą, czyli pomieszkał sobie i płacić rachunki w domach z różnych technologii. Trudno się potem dziwić, że pojawiają się argumenty typu: "nikt mnie nie przekona do technologii X".