PDA

Zobacz pełną wersję : budowac dom z poddaszem użytkowym czy nieużytkowym



bienias
28-01-2002, 21:52
wlasnie zaczynam budowe domu i jestem za poddaszem uzytkowym, mam dwoje dzieci wiec na poddaszu sa 3 sypialnie.na dole oczywiscie czesc dzienna z pokojem goscinnym lub czasowo gabinetem.dzialka nie jest zbyt duza (100m2)jednak dom zaczyna prezentowac sie ladnie
pozdr
pawel

29-01-2002, 16:22
osobiscie jestem za poddaszem uzytkowym i taki mam projekt. to zalezy wlasnie od projektu-jesli nie zdecydujesz sie na p.u to mozesz wybrac dom parterowy -jest on bardziej rozlozysty. swojego czasu byla tu wymiana zdan na ten temat.
ja lubie skosy i ten widoczny podzial na czesc dzienna i nocna.przy duzym metrazu to musi byc raczej z p.u -szczegolnie jesli dzialka nie jest za duza i chcesz ogrod.przedyskutuj to z rodzinka.niech sie wypowiedza jaki maja potrzeby. no i chyba znasz ich trochę? :wink:

29-01-2002, 16:26
a tak wlasciwie to ja nie wiem-czy ty sie pytales czy to jest ciag dalszy tamtej dyskusji??

Frankai
29-01-2002, 16:44
Bienias - z pewnością kliknął zły przycisk. Sam tak zrobiłem i napisałem, żeby Moderator usunął i zniknęło.

29-01-2002, 21:03
Jakoś nie wyobrażam sobie niezbyt dużej działki - 100 m2. Coś chyba namieszałeś.

29-01-2002, 22:15
ja przeczytalam 1000 m.

28-02-2002, 19:07
To tak jakbyś chciał zapytać czy samochód w wersji sedan jest praktyczniejszy od liftbacka.

Tak samo z domem.

Mnie na szczęście nie podkusiło, żeby posłuchać znajomych i podnieść dom o 1 metr.
Dzięki temu:
- oszczędziłem na robociźnie
- materiale
- kosztach instalacji (elektryka, ogrzewanie)
- oknach
- solidnym ociepleniu
- wykończeniu
- nie zabrałem pomieszczenia na klatkę schodową
- przyszłych kosztach eksploatacji
Również co istotne, bryła budynku jest naprawdę ładna.
Dom z poddaszem musi być droższy o minimum 1/3 w stosunku do domu bez poddasza.

lullabysta
28-02-2002, 19:18
Wcale nie musi, wszystko zależy od powierzchni tych domów
pzdrw

28-02-2002, 19:26
Anonimowy a jak przyjadą teście to gdzie do Ciebie czy hotelu ?
No chyba że to celowo ...

skunks
01-03-2002, 05:21
:)

01-03-2002, 11:21
On 2002-02-28 20:26, Anonymous wrote:
Anonimowy a jak przyjadą teście to gdzie do Ciebie czy hotelu ?
No chyba że to celowo ...


Teście do łącznika między garażem a kuchnią.
Na dmuchany materac. To jest na przeciwległym biegunie do sypialni w D-08

:smile:

pitbull
07-03-2002, 09:34
To zalezy od uwarunkowan spoleczno-socjologiczno-ekonomicznych. Osobiscie uwazam ze warto robic poddasze uzytkowe, poniewaz wiekszosc inwestorow dysponuje malaymi dzialkami a powierzchnia staje sie potrzeba w miare wymienionych wyzej uwarunkowan. Jesli sa mozliwosci rozbudowy to jest rozwoj, jesli nie to zastoj. Poddasze uzytkowe mozna przeciez zrealizowac pozniej (wykonczyc), pod warunkiem ze jest w ogole przewidziane.

pitbull
07-03-2002, 09:35
To zalezy od uwarunkowan spoleczno-socjologiczno-ekonomicznych. Osobiscie uwazam ze warto robic poddasze uzytkowe, poniewaz wiekszosc inwestorow dysponuje malaymi dzialkami a powierzchnia staje sie potrzeba w miare wymienionych wyzej uwarunkowan. Jesli sa mozliwosci rozbudowy to jest rozwoj, jesli nie to zastoj. Poddasze uzytkowe mozna przeciez zrealizowac pozniej (wykonczyc), pod warunkiem ze jest w ogole przewidziane.

skunks
09-03-2002, 05:19
:)

bienio
28-05-2002, 21:08
tak pomieszalem mam 1000m2 i buduje juz dom z poddaszem dzieki za opinie.



a propo tesciow zrobilismy maly pokoik goscinny z dala od naszej sypialni w sam raz dla jakiegos goscia


pozdr bienias

bed
07-06-2002, 12:03
Jestem za domem z poddaszem użytkowym. Teraz mieszkam w dwupoziomowym mieszkaniu i wiem, że schody to bardzo fajna rzecz. Wcale nie muszą zagracać, ani zabierać miejsca. A fajnie jest mając gości trzymać ich na górze, albo na dole - to zależy od preferencji. Trzeba oczywiście zadbać o odpowiednią ilość łazienek, doprowadzić instalacje, ogrzać. Więc to musi być droższe.

dandi3
15-07-2008, 07:09
Ja tam też jestem za poddaszem uzytkowym. Mam spotro gości a dodatkowo popołudniami prowadzimy z żopną interes w domu. Nie chcę żeby klienci czy nawet goście przewijali się przez te części domu które są zarezerwowane tytlko dla rodziny a schody załatwiają ten problem doskonale. Nie udało mi się rozgraniczyć tego radyklanie bo gabinet to ja mam akurat na półpiętrze ale załatwia to część problemu - dla gości jadalnia i salon, dla klientów półpiętro, dla dzieci i dla nas góra domu

arktyk
15-07-2008, 07:13
Oczywiście że z poddaszem użytkowym. Względy funkcjonalności. Na małej powierzchni zabudowy można zmieścić domek z kilkoma pokojami. Dla rodzin z dziećmi jak znalazł. Ponadto taki domek nie potrzebuje rozległej (a przez to droższej działki).

Pozdrawiam,

Havena
15-07-2008, 08:15
dla gości jadalnia i salon.. dla dzieci i dla nas góra domu

A to dzieci beda przyjmowac swoich gosci w salonie? :o Licz sie z pielgrzymkami maluchow/mlodziezy na pietro :wink:

Zeby nie bylo, ze nie w temacie - calym sercem jestem za rozlegla parterowka podzielona wyrazne na strefy. Jednak dzialka na to w zaden sposob nie pozwala... Tak wiec musi byc dom z poddaszem uzytkowym. Ale u nas bedzie ono tylko dla dzieci.

Marek30022
15-07-2008, 08:25
Oczywiście że z poddaszem użytkowym. Względy funkcjonalności. Na małej powierzchni zabudowy można zmieścić domek z kilkoma pokojami. Dla rodzin z dziećmi jak znalazł. Ponadto taki domek nie potrzebuje rozległej (a przez to droższej działki).

Pozdrawiam,

Mam z poddaszem (na zdjęciu) ale z uwagi m.in na małe dziecko teraz zbudowałbym parterowy. Generalnie uważam że jeśli są możliwości (odpowiednio duża działka) to dobrym rozwiązaniem jest dom parterowy + budynek gospodarczy z garażem.

piotrulex
15-07-2008, 08:26
Dom z poddaszem musi być droższy o minimum 1/3 w stosunku do domu bez poddasza.

hmmmmmmm

skoro tak mowisz to pewnie wiesz

jednak jest spory minus braku poddasza uzytkowego - spooooooooro mniejsza powierzchnia domu

jesli ktos ja potrzebuje to robi uzytkowe a jak nie to po co

ja wole jednak miec i nie kozystac niz nie miec a za 5 lat stwierdzic, ze by sie przydalo :wink:

arktyk
15-07-2008, 08:46
Popieram przedmówcę. U mnie działka ma 700 metrów, dom parterowy na takiej działce i jescze budynek gospodarczy wyglądałby nieco dziwnie. Większa działka, to przy cenach rzędu 300 zł za metr (u nas) naprawdę dużo większy wydatek.

Pozdr.

piotrulex
15-07-2008, 08:54
Popieram przedmówcę. U mnie działka ma 700 metrów, dom parterowy na takiej działce i jescze budynek gospodarczy wyglądałby nieco dziwnie. Większa działka, to przy cenach rzędu 300 zł za metr (u nas) naprawdę dużo większy wydatek.

Pozdr.

nasz dziala ma dla odmiany az 459 metrow (tak, niecale piecset co by nie bylo ze zero zjadlem) wiec dom ma 3 kondygnacje

jak bym mial z 3000 metrow i spooooooooro to wywalilbym parterowke z powierzchnia calkowita minimum 300m i cieszylbym sie jednym poziomem co na stare lata moze byc zbawienne

u nas teraz dzialki kolo 100 za metr a jak zaczynalismy sie zabierac za dokumenty na koniec lata 2006 to ledwo dwadziescia kilka-trzydziesci wolali za metr

ps. w piatek przyjezdzaja do nas na weekend znajomi z Otwocka :wink:

atena28
27-07-2008, 12:26
Ja też wybrałam poddasze użytkowe - uwielbiam skosy!!! :D Poza tym było kilka plusów:
1) Parter na dzień, piętro na noc. Ewentualnie ja na dole a dzieci na górze - nie przeszkadzamy sobie nawzajem, zwłaszcza po nocnej zmianie w pracy :wink:
2) Mam dzięki temu większy ogród z tarasem,
3) Wspomniane wyżej skosy,
4) Przy parterówce więcej dachówki wychodzi i więcej fundamentów,
5) Budując parterówkę ciągle miałabym nieodparte wrażenie, że to tylko takie "większe" mieszkanie :wink:

elieszetikej
12-09-2008, 16:16
My wlasnie jestesmy na etapie wyboru projektu i sklaniamy sie ku domkowi parterowemu, bez poddasza uzytkowego.
Jeszcze nie wiem czy nam sie to uda bo musi miec dach 30 stopniowy ale bedziemy sie starac.
Dlaczego? Poniewaz mamy duza dzialke a chcemy maly (i tani, okolo 100m) dom ktory sie w nia wkomponuje - a taka chyba jest domena parterowych domow.

Bauricho
18-09-2008, 13:47
Mi jakos dziwnie wydaje sie ze budujac "stodole" (chodzi mi o dach dwuspadowy na prostokacie) z poddaszem wychodzi o 15% taniej niz parterowy o tej samej powierzchni. Kasa idzie w strop, ale i tak 50% parterowcow ma strop pelnoprawy, a na samym dachu mozna zaoszczedzic. Powierzchnia dachu nie bedzie polowa powierzchni parterowki dachu, no bo zwieksza sie kat dachu przy poddaszu, ale i tak jest sporo mniejszy. Koszty rosna przy oknach w dachu, ale w "stodole" wstawia sie normalne okna i juz.
Tak wiec z tym sie nie zgodze:

Dom z poddaszem musi być droższy o minimum 1/3 w stosunku do domu bez poddasza.

cieszynianka
18-09-2008, 14:04
Też jestem za użytkowym poddaszem, daje więcej powierzchni w domu. Działkę mamy dużą, ale wąską, stąd taki właśnie dom :wink: