PDA

Zobacz pełną wersję : Temperatury przy DGP z kominka



Jeż
20-01-2006, 10:17
Jaki rozkład temperatury powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych DGP z kominka osiągają Państwo? Chodzi mi o rozkład góra-dół czyli ile mają Państwo przy suficie a ile przy podłodze? Informacje proszę uzupełnić krótkim opisem DGP - grawitacyjna czy wymuszona, kubatura, moc kominka, nawiew przy podłodze czy pod sufitem, jaki wentylator, jaki przepływ w m3/h.

Rav
20-01-2006, 10:51
Ile przy suficie a ile przy podłodze to nie wiem, ponieważ termometry mam wszędzie na wysokości włączników czyli gdzieś tak 130 cm, ale napiszę jak jest u mnie:

Domek 160m2, na dole kominek po środku, przestrzen prawie cala otwarta ok. 75m5, wydzielony tylko WC, wiatrolap i pralnio-kotlownia.
Na gorze DGP grawitacyjne, kanaly pod wylewka na stropie, wyloty w kazdym pomieszczeniu na gorze na scianach 20 cm nad podloga. Regulacja przepustnicami i anemostatami.

Na poczatku zanim sie nauczylem ustawiac, mialem problem taki, ze na dole bylo 18-19 stopni a na gorze ponad 23 stopnie... dla mnie za duzo, nie moglismy spac.
Po 3 miesiacach palenia zdobylem juz sprawnosc palacza kominkowego i na dole w otwartej przestrzeni jest 20-21 stopni, w pralnio-kotlowni 16 stopni natomiast na gorze 21-22 stopnie bo tyle jest dla nas ok.
Jestem bardzo zadowolony, ze udalo mi sie tak zaprojektowac DGP grawitacyjne, ze utrzymuje prawie taka sama temperature na obu kondygnacjach...
Zauwazylem tez oczywiscie kilka bledow i rzeczy, ktore teraz zrobilbym inaczej. Chetnie odpowiem na pytania.

holusio
20-01-2006, 10:56
rav zerknij na moj uklad pomieszczen i powiedz czy robie blad montujac kominek otwarty? najpierw zrezygnowalem z plaszcza pozniej z dgp moze jednak wrzucic dgp na lekko chlodne dni(kociol na groch)

http://www.projekty.murator.pl/projekt_rzuty?IdProjektu=207&IdKolekcji=&action=showRzuty

Jeż
20-01-2006, 11:01
Dziekuje za szybka odpwiedź. Gratuluję sukcesu. Jednak interesuje mnie rozkład temperatury w każdym pokoju góra-dół, czyli ile ma Pan na parterze przy podłodze, a ile przy suficie, oraz na piętrze ile przy podłodze a ile przy suficie. Jeśli nie mierzył Pan tego, to myślę, ze warto to zrobić. Ja będę Panu wdzięczny i uzupełni Pan informacje o swojej instalacji grzewczej.

Cezarr
20-01-2006, 11:11
Ja na etapie budowy zaplanowałem jedynie dystrybucję w postaci jednej rury przechodzacej przez strop na korytarz poddasza uzytkowego, gdzie są 3 sypialnie. Teraz chce to zmienic i puścić nawiew dodatkowo do tych sypialni. Strp teriva, 4 cm styropianu+ok 4cm wylewki już jest. Czy moge wyciąc kanały w wylewce i styropianie i położyć tam płaskie przewody 15x5. Nad nimi nie będzie wylewki, tylko wełna izol i panel podłogowy, czy tak byłoby ok?

Rav
20-01-2006, 11:32
rav zerknij na moj uklad pomieszczen i powiedz czy robie blad montujac kominek otwarty? najpierw zrezygnowalem z plaszcza pozniej z dgp moze jednak wrzucic dgp na lekko chlodne dni(kociol na groch)

http://www.projekty.murator.pl/projekt_rzuty?IdProjektu=207&IdKolekcji=&action=showRzuty

Odpowiem tak, dla mnie kominek otwarty to zawsze błąd... :-?
Nawet jak masz palić tylko dla efektu raz na jakiś czas, to i tak szkoda tego ciepła z którego nie można skorzystać. A ciepło zawsze się przyda, tym bardziej, że nawet w celach rekreacyjnych, ponieważ przeważnie pali się kiedy jest chłodniej na zewnątrz a nie w lato.
Tym bardziej, że Twój rozkład znakomicie się do tego nadaje. Na dole osobiście otworzyłbym troszkę kuchnię i będzie ciepło na całym dole, na górze na przedpokoju pod podłogą można spokojnie przeprowadzić grawitacyjne DGP do wszystkich pomieszczeń.

Rav
20-01-2006, 11:34
Dziekuje za szybka odpwiedź. Gratuluję sukcesu. Jednak interesuje mnie rozkład temperatury w każdym pokoju góra-dół, czyli ile ma Pan na parterze przy podłodze, a ile przy suficie, oraz na piętrze ile przy podłodze a ile przy suficie. Jeśli nie mierzył Pan tego, to myślę, ze warto to zrobić. Ja będę Panu wdzięczny i uzupełni Pan informacje o swojej instalacji grzewczej.

OK. Spróbuję w weekend pomierzyć, jednak nie odczuwam różnic.
Poza tym nie wiem co mi da taka wiedza jak w tej chwili i tak nie jestem w stanie tego zmienić...

Rav
20-01-2006, 11:39
Ja na etapie budowy zaplanowałem jedynie dystrybucję w postaci jednej rury przechodzacej przez strop na korytarz poddasza uzytkowego, gdzie są 3 sypialnie. Teraz chce to zmienic i puścić nawiew dodatkowo do tych sypialni. Strp teriva, 4 cm styropianu+ok 4cm wylewki już jest. Czy moge wyciąc kanały w wylewce i styropianie i położyć tam płaskie przewody 15x5. Nad nimi nie będzie wylewki, tylko wełna izol i panel podłogowy, czy tak byłoby ok?

Można tak zrobić. Oczywiście na 100% ta część wylewki, którą potem dolejesz na kanały oddzieli się od reszty i powstaną pęknięcia, ale wydaje mi się, że w przypadku paneli nie będzie problemu.
Pamiętaj tylko, żeby te kanały 15x5 odizolowac od styropianu naokoło, wełną i/lub ekranem.

Rav
20-01-2006, 11:41
Dopiero teraz doczytałem, że w miejscu wycięcia kanałów nie będziesz już ich zalewał, tylko dawał wełnę i na to panele. Mam nadzieję, że nie wypadną duże łączenia paneli na kanałach bo będą się uginały, poza tym pewnie będzie ok.

Jeż
20-01-2006, 11:45
Do Rava
Pytania kolejne - jaką temperaturę ma Pan w czopuchu kominka? Czy ma Pan możliwość odkurzania czopucha i zewnętrznych powierzchni wkładu z kurzu i pyłu? Czy zaobserwował Pan (a ściśle - odczuł w gardle) przypiekanie kurzu przez wkład kominkowy? Czy stosuje Pan jakieś filtry powietrza konwekcyjnego wlotowe lub wylotowe?

Cezarr
20-01-2006, 12:04
Dzieki za szybką odp.Wyciete kanały będą miały 8 cm, przewód wys 5cm. Wydaje mi się, że lepiej te 3 cm dla wyrównania poziomu wyrównać izolując przewody wełną, niz zalać wylewka bez izolacji (poziome odcinki krótkie-ok 2m, straty chyba nie będa duże).
I tak to chyba lepsze rozwiązanie niż prowadzenie przewodów przez nieocieplony strych i zejście 20cm w dół przez sufit do pokoi.Odcinki wtedy są dłuższe i anemostat w suficie, co przekładałoby się na mniejszą wydajność grzania.

Rav
20-01-2006, 19:15
Do Rava
Pytania kolejne - jaką temperaturę ma Pan w czopuchu kominka? Czy ma Pan możliwość odkurzania czopucha i zewnętrznych powierzchni wkładu z kurzu i pyłu? Czy zaobserwował Pan (a ściśle - odczuł w gardle) przypiekanie kurzu przez wkład kominkowy? Czy stosuje Pan jakieś filtry powietrza konwekcyjnego wlotowe lub wylotowe?

Teoretycznie mam możliwość sięgnięcia do czopucha kominka i zewnętrznych powierzchni wkładu poprzez zdjęcie kratek wylotowych i wlotowych przy obudowie. Nie sądzę jednak, że udałoby się odkurzyć go dokładnie.
Teraz palę pierwszy sezon, kominek w ruchu od listopada. Powietrze też. Nie zaobserwowałem i nie odczułem żadnego przypiekania kurzu w gardle. Sądzę jednak, że po całym sezonie letnim od marca do października kurzu tam nazbiera się sporo. Kominek będzie raczej nieużywany. Prędzej grill... :wink:
Myślałem już to tym, więc przed następnym sezonem grzewczym zamierzam odkurzyć ile się da oraz założyć filtry na wylotach przed anemostatami. Na razie ich nie mam, ale to nowa instalacja więc kurzu i brudu jest mało. Docelowo filty uważam za konieczne. Szczególnie w instalacji po paru latach użytkowania. Póki nowa jest czysta, ale potem...

Jeż
20-01-2006, 19:58
Dziękuję Rav za odpowiedź.
Przestrzegam przed kurzem w kominku. Póki czas, póki ma Pan czyste przewody, radzę odkurzać go często w środku. Nie wiem czy przy grawitacyjnej DGP zastosowanie filtrów będzie możliwe, gdyż na pewno spowolnią przepływ powietrza. Sam mam wymuszoną DGP z kominka, i także problem z kurzem. Kominek eksploatuję dopiero drugi rok. W pierwszym problemu nie dostrzegałem.
Jeszcze raz uprzejmie proszę o pomiary temperatury przy podlodze i pod sufitem.
Pozdrawiam
Jeż

Jares
20-01-2006, 20:01
Rav,
Jak rozwiązałeś doprowadzenie do pomieszczeń na parterze?
Na jakiej wysokości są nawiewy na parterze?
Jak zostały połączone kanały o przekroju prostokąta z anemostatami (okrągłymi?)?
To wyrównanie temperatury dół/góra tylko dzięki regulacji ilości dopływającego powietrza?
Dzięki za konkretne uwagi.
Pozdrawiam

chopinetka
21-01-2006, 18:20
Witajcie

Rav - bardzo proszę o szczegóły projektu DGP, bo ja już niedługa będę instalować ten system. Ostatnio spotkałam się z opinią, że na parterze nie można instalować wylotów ciepłego powietrza, ale wtedy właśnie powstaje problem z nierówną temperaturą. Jeszcze pamiętam lekcje z fizyki, na której uczono mnie, że ciepłe powietrze idzie do góry. Czyli nos ciepły a nogi zimne. :wink:

pozdrawiam

Rav
21-01-2006, 19:18
Rav,
Jak rozwiązałeś doprowadzenie do pomieszczeń na parterze?
Na jakiej wysokości są nawiewy na parterze?
Jak zostały połączone kanały o przekroju prostokąta z anemostatami (okrągłymi?)?
To wyrównanie temperatury dół/góra tylko dzięki regulacji ilości dopływającego powietrza?
Dzięki za konkretne uwagi.
Pozdrawiam

1. Parter prawie cały mam otwarty jak pisałem wcześniej, dlatego nie robiłem rozprowadzenia. Powietrze promieniuje z obudowy i wylotów umieszczonych po bokach obudowy. Wbrew pozorom nie ma takiego efektu, że przy obudowie jest 30 stopni a 4 metry dalej zimno. Termometr na klatce schodowej (ok. 4 metry od obudowy kominka) wskazuje cały czas między 20-21 stopni na parterze.
2. Są takie przejściówki z kanałów prostokątnych na okrągłe. Dostępne np w firmie Darco, gdzie ja kupowałem.
3. Tak, temperaturę parter/poddasze wyrównałem w ten sposób, że na górze przymykałem anemostaty i przepustnice do tej pory, aż nie było tam za gorąco... :D Utrzymuję 20-21 na dole i ok. 22 na górze. Nawet dzisiaj, kiedy w nocy było -16...

Rav
21-01-2006, 19:21
Witajcie

Rav - bardzo proszę o szczegóły projektu DGP, bo ja już niedługa będę instalować ten system. Ostatnio spotkałam się z opinią, że na parterze nie można instalować wylotów ciepłego powietrza, ale wtedy właśnie powstaje problem z nierówną temperaturą. Jeszcze pamiętam lekcje z fizyki, na której uczono mnie, że ciepłe powietrze idzie do góry. Czyli nos ciepły a nogi zimne. :wink:

pozdrawiam

Nie mam projektu DGP. Narysowałem ołówkiem na kartce z projektem domu i tyle. Potem i tak pewne rzeczy zmieniałem podczas wykonania.
Co do rozkładu temperatur to jedyne co jest wyczuwalne przy grawitacyjnym DGP to to, że na poddaszu jest ciut cieplej (1-2 stopnie) niż na parterze. Jeśli chodzi o konkretną kondygnację, to nie wyczuwam, żeby w stopy było mi zimniej niż w głowę... :D

Jeż
21-01-2006, 20:03
No cóż, Rav. Całkowicie rozumiem dlaczego zróżnicowanie temperatury podłoga-sufit w Pana mieszkaniu nie interesuje Pana. Przepraszam, że zawracałem głowę tym pytaniem.
Pozdrawiam
Jeż

yasioo
22-01-2006, 08:21
Rav.
Gdzie umieszczone masz przepustnice na kanałach?
Przy wylewkach zastanawiałem sie nad tym i wydawało mi się, że najlepiej będzie za trójnikami na odjeściach do poszczególnych anemostatów. Ale wypadało to w różnych przypadkowych miejscach na poddaszu np. na środku korytarza, więc jak toto regulować. Ostatecznie zrobiłem bez przepustnic (ewentualnie mogę 2 szt. na odejściu z głównego przewodu od kominka).
Czy samymi anemostatami można w mierę skutecznie ustawić temp. w poszczególnych pomieszczeniach?

Jayer
22-01-2006, 11:53
Zmierzylem.

Roznica to zaledwie 1 st. 22 przy podlodze, 23 przy suficie.
Domek parterowy, standardowa instalacja grzejna wodna z piecem na olej + kominek z DGP wymuszonym. Wklad kominkowy DOVRE 11 KW, kubatura domu to ok. 500 m3. Nawiewy w sufitach. Pompa o wydajnosci 600m3/h jakas francuska. Nawiewy umieszczone tylko w czesci sypialnej domu. Czesc dzienna domu w zasadzie jest skoncentrowana wokol kominka.
Obecnie w te mrozy, rozpalam 3 razy dziennie. Piec ustawiony na 19 st. a i tak pracuje po 10 h dziennie (przy -5 zaledwie 4-5 h). W kominku spalam pelety w takim specjalnym koszyku. Czysto cieplo ekologicznie :-). W domku utrzymujemy tak wlasnie 22 st.

Rzut budynku:
http://www.projekty.murator.pl/projekt_rzuty?IdProjektu=77&IdKolekcji=&action=showRzuty

Pozdr.
Jay

Jeż
22-01-2006, 12:41
Gratuluję Jayer
Tylko wiesz - jeśli piec olejowy pracuje, to nie wiesz jaki rozkład temperatur byłby, gdybyś grzał tylko kominkiem. A to właśnie mnie interesuje. Ale dziekuję za trud związany z mierzeniem.
Pozdrawiam
Jeż

Rav
22-01-2006, 19:00
Rav.
Gdzie umieszczone masz przepustnice na kanałach?
Przy wylewkach zastanawiałem sie nad tym i wydawało mi się, że najlepiej będzie za trójnikami na odjeściach do poszczególnych anemostatów. Ale wypadało to w różnych przypadkowych miejscach na poddaszu np. na środku korytarza, więc jak toto regulować. Ostatecznie zrobiłem bez przepustnic (ewentualnie mogę 2 szt. na odejściu z głównego przewodu od kominka).
Czy samymi anemostatami można w mierę skutecznie ustawić temp. w poszczególnych pomieszczeniach?

Przepustnice mam na odejściu jeszcze w obudowie kominka prawie przy stropie. Przepustnice mam na kanałach do łazienek na piętrze i do naszej sypialni. Są to najkrótsze odcinki i bałem się, że będą się za bardzo nagrzewały te pomieszczenia.
Do pozostałych dwóch pokoi mam tylko anemostaty.
Tak, uważam, że dość skutecznie można wyregulować temperaturę samymi anemostatami. Przepustnic właściwie nie używam. Teraz chyba nawet bym ich nie zakładał...

Jayer
22-01-2006, 20:12
Jeżu, takie pomiary to Ci moge porobic gdy juz wylacze piec a przynajmniej obieg grzejnikowo-podlogowkowy, czyli na dworzu bedzie +5 +10 stopni. Albo zona z corka wyjedzie na 2-3 dni. :-)

Pzdr.
Jay

Jeż
22-01-2006, 21:37
Zazdroszczę Ci Jayer. Moja córka wyjechała prawie na stałe, ale żona nie chce donikąd beze mnie wyjeżdzać. :(
A na te +5, +10 poczekamy, oj jeszcze poczekamy.
Dziękuję za obietnicę.
Jeż

Darek Opole
05-02-2006, 18:21
Witam!
1. Czy kanały płaskie( DGP grawitacyjne) prowadzone w wylewce (bez styropianu) trzeba izolować?
2. Czy poprowadzić DGP do łazienki?

sta28
05-02-2006, 19:52
1. Nie zaizolujesz - będzisz miał podłogówkę :) (ja niechcący tak mam) czyli - można lae niekoniecznie (miom zdaniem)
2. doprowadziłem do łazienki - może być. Minusów nie widzę.

Darek Opole
05-02-2006, 20:50
Mocno grzeje podłogę?
Zastanawiam się jak je zaizolować, kanał ma 5 cm + wełna 3 cm, to wylewki musiało by być ze 12 cm :(

sta28
05-02-2006, 22:49
Na kanale jest 5 cm wylewki. Na podłodze są panele i nagrzewają się nad (wzdłuż) tym kanałem. Całkiem to sypatyczne i przyjemne. W końcu i tak ciepło zostaje w domu :)

Darek Opole
06-02-2006, 19:15
sta28 powiedz ile masz tej wylewki, napisałeś że 5 cm nad kanałem + cm kanał to tam gdzie nie ma kanału masz 10 cm? Czy dawałeś styropian? Mówimy o stropie nad parterem?

sta28
06-02-2006, 20:23
Strop to płyta żerańska (poszedłem na czas i łatwiznę - i nie było wiele drożej) na to 5 cm styropianu i 5 cm wylewki. DGP nie było planowane, ale jak je zrobiłem to kanał 5x15 pasował jak ulał. Nie pomyślałem o izolowaniu kanałów wełną - leżą w styropianie :( , który pewnie sie przytopił (przytapia)... Póki co - bez konsekwencji ...

sta28
06-02-2006, 20:26
Styropian oczywiście jest po bokach kanałów. Na wierzchu - bezpośrednio - wylewka.

Darek Opole
06-02-2006, 20:32
Dzięki, ile miniumum wylewki musi być nad kanałem, 3 cm wystarczy?

Zbieg
06-02-2006, 21:37
Januszu!

Jeżeli nie udzielasz odpowiedzi na konkretne pytania, które zadałem, to bądź uprzejmy nie zabierać głosu! A tak a propos!
Skoro pytam, to znaczy, że nie znalazłem tematu, który mnie interesuje!
Poza tym nie ma go w każdej gazecie!

sta28
06-02-2006, 21:42
Dzięki, ile miniumum wylewki musi być nad kanałem, 3 cm wystarczy?
Musi spełnić swoje zadanie - nie może się popękać i pokruszyć :)

Cezarr
07-02-2006, 07:06
sta-masz nieizolowane wełną kanały. jak długi odcinek biegnie w wylewce, i czy grzeje ok, bo wydaje mi się, że straty ciepła będą spore. Sam też chce tak zrobić. Kanał w wylewce będzie miał ok 3m. Nie ma miejsca na porządną izolację wełną i odpowiedniej grubości wylewkę (styropian + wylewka to ok 8-9 cm). Dlatego nie wiem, czy izolować wełną i nie robic wylewki, czy bez wełny i wylewka ok 4 cm. Nad kanałem będa leżeć panele.

angong
07-02-2006, 11:05
Mam pytanie odnoœnie DGP z kominka. Chciałbym dowiedzieć się czegoœ więcej odnoœnie DGP grawitacyjnej i układanie przewodów w stropach?

sta28
07-02-2006, 15:15
sta-masz nieizolowane wełną kanały. jak długi odcinek biegnie w wylewce, i czy grzeje ok, bo wydaje mi się, że straty ciepła będą spore. Sam też chce tak zrobić. Kanał w wylewce będzie miał ok 3m. Nie ma miejsca na porządną izolację wełną i odpowiedniej grubości wylewkę (styropian + wylewka to ok 8-9 cm). Dlatego nie wiem, czy izolować wełną i nie robic wylewki, czy bez wełny i wylewka ok 4 cm. Nad kanałem będa leżeć panele.
Jeden odcinek ok. 1,5 m, drugi - ok. 2,5 m a trzeci - ok. 5 m. Kominek jeszcze nieobudowany ale rozprowadzenie jest dobre. Straty ? Jakie straty - ciepło i tak zostaje w domku :)

sailor_ro
03-11-2007, 15:52
Hey
Do tej pory jakoś nie myślałem o DGP,ale teraz coraz częściej o tym myślę.
Mój domek własnie sie buduje wiec jeszcze troche czasu na decyzje jest.
Niemniej jednak kominek dla mnie jako laika,troche trudne wydaje sie rozwiazanie puszczenia przewodów DGP(kominek umieszczony pod schodami,komin umieszczony posrodku klatki schodowej,schody okalaja komin).
Jakbyscie mogli zerknac i cos podpowiedziec to bym byl wdzieczny.


http://www.mgprojekt.com.pl/domki/pierwszy3/pierwszyp.pdf

pozdrawiam