PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepła SOFATH



AWSP
20-01-2006, 16:35
Witam. Jeszcze nie wiem czy jestem zwolennikiem lub zapaleńcem w materii pomp ciepła ale jako, że prawdopodobnie nie będę miał gazu ziemnego na działeczce to zacząłem się rozglądać i..... nie mogę znaleźć info na temat pomp Sofath (oczywiście wsród wypowiedzi szanownych forumowiczów). Czy ktos może coś wie, ma jakies doswiadczenia. Uprzejmie proszę o info. Pozdrawiam

zygmor
20-01-2006, 20:20
Ja się już wyleczyłem nie mam tyle pieniędzy, a od czasu kiedy się zacząłem nimi interesować zxdrożały dwukrotnie i ciągle drożeją. Gdybym mógł budować kila lat temu to czemu nie, ale teraz już nie. Buduję domek energooszczędny z bloczków Fortis z grubą izolacją na podłodze i poddaszu.
Ogrzewanie kominek i DGP i dodatkowo elektryczne podłogowe, bo kominkowe nie może być samodzielnie. Koszt ogrzania przez cały sezon przy 100-120m2, ale przy naprawdę dobrym ociepleniu to 650-750złp za cały sezon 215 dni grzewczych

zygmor
20-01-2006, 22:17
Na innym forum budowlanym znalazłem taki oto fragmencik
cytat
;...fachowcy uważają, że dobrze ocieplony dom powinien zużywać do 40 kW/h na metr kwadratowy rocznie, ale u nas buduje się domy, które zużywają 300 kW/h, dlatego ogrzewanie gazowe jest bardziej ekonomiczne od elektrycznego.

KrzysiekMarusza
21-01-2006, 07:59
Zygmor: mój dom potrzebuje rocznie 150 kWh/m2 energii grzejnej, [ lub 55.5 kWh/m3] .
Dla warunków obliczeniowych -20 stC na zewnątrz, +20 stC wewnąrz potrzebuje 69.3 W/m2 lub 25.7 W/m3 mocy grzewczej.

Jest wybudowany zgodnie z aktualnymi normami (sciany U=0.29, okna z szybami 1.1, sufit U około 0.25, podłoga 0.3).

I teraz pytanko: ile [lub o ile drożej] bedzie kosztował ten domek (parterówka, 100.9 m2 użytkowej), jak zbuduję go tak żeby potrzebował 40 kWh/m2 ?

może poznasz mnie z tymi fachowcami ? i oni mi to za free zrobią ? :-)

pozdr - Krzysiek

zygmor
21-01-2006, 16:44
Koszt ocieplenia energooszczędnego domu to zaledwie 1% kosztów domu. Czy to tak wiele?
A ile więcej zapłacisz za ogrzewanie?
Czy nie warto?
W moim przypadku to sprawa priorytetowa, a normy i tak będą się zmieniać i tylko w jedną stronę.
Ja ocieplam dom na tyle na ile warto.
Jeżeli chodzi o firmę, to mało która wie o co tu chodzi i niestety wiele robót trzeba zrobić samemu...

KrzysiekMarusza
21-01-2006, 17:20
Oj zygmor - chyba troche przesadzasz z tym 1% .... Tzn. jak mam to rozumieć ? Że zobowiązujesz się wziąć 1% wartości mojego domku za jego docieplenie do standardu 40 kWh/m2/rok ? Czyli jest to powiedzmy 2.5 tys zł (domek kosztował 250 tys. zł w stanie tak-sobie nie-do-wykończonym) ? No to zapraszam do siebie - dam Ci zarobić, bo na tyle mnie jeszcze stać ....
Inaczej mówiąc - płacę za gaz ok. 2 kzł rocznie (co, cwu. gotowanie) - a więc inwestycja w Twój standard ocieplenia zwróciłaby mi się bardzo szybko !
A tak poważnie - wybudowałeś już dom ? To pochwal się kosztami docieplenia do takiego standardu - inni też skorzystają ....

pozdr - Krzysiek

PS sorki za zaśmiecanie tego tematu - przecież miał być o pompach ...

Szaruś
21-01-2006, 20:55
Krzysiek,

a w czym problem? Za 2500 zł kupisz około 20 m3 styropianu. To starczy ci na dodatkowe 10 cm grubości na 200 m2. Za robociznę nie płaciśz więcej (u mnie brali tyle samo za ocieplenie, bez względu na jego grubość). Czyli mniej więcej tyle ile ci potrzeba na ściany i dach.

I już powinieneś się mniej więcej zmieścić w 40 kWh/m2/rok[/list]

KrzysiekMarusza
21-01-2006, 21:48
Szaruś - a robiłeś ty bilans cieplny swojego domku, ze takie cuda wypisujesz ?
U mnie na ściany trzeba 106 m2 (bo okna duże) - czyli moge dać np. 106 m2 na ściany (wtedy U sciany bedzie 0.15) i ok. 100 m2 na sufit (U bedzie jakies 0.13 - nie chce mi się dokładnie liczyć), i wtedy zejdę z zapotrzebowaniem do 121 kWh/m2/rok a gdzie tam do 40 ???

A czemu ? Ano bo przez okna "ucieka" wtedy jakies 22% całych strat ciepła, a przez wentylację 38% (reszta przez ściany, sufit, podłogę).

Gdybym zrobił reku (80% sprawności odzysku) - to zszedłbym do poziomu 84 kWh/m2/rok czyli ciągle 2 razy więcej niż 40 .... itepe itede ...
Reasumując - zapraszam - daję 3 (4, 5, 6 ..... kzł) za ocieplenie mojego domku do standardu 40 kWh/m2 - kto wchodzi ?

A teraz poważnie - liczcie koledzy i koleżanki, i jeszcze raz liczcie, róbcie uczciwe bilanse cieplne swoich domów - nie tylko ściany nośne są ważne ale wszystkie elementy .....
Ja swój bilans zrobiłem, i się sprawdził (no, pomyliłem się wstępnie o jakieś 20% - tzn. faktyczne zużycie gazu jest o 20% mniejsze, niż wychodziło mi z obliczeń - pewnie za dużo <współczynników bezpieczeństwa> pozakładałem :-?

ciepło pozdrawiam - Krzysiek
PS tak naprawdę w moim przypadku najefektywniejsza ekonomicznie byłaby wentylacja mechaniczna z rekuperacją - ale mi się nie chce :)

Szaruś
21-01-2006, 22:36
Sorki,

swojego robiłem, a Twojego nie :D. Pośpieszyłem się trochę (a u siebie rekuperator mam).

KrzysiekMarusza
22-01-2006, 11:28
OK - i czy z Twojego bilansu wychodzi że jakbyś dodał 1% wydatków (czyli te 2-3 tys. zł) to byś miał 40 kWh/m2/rok ? A ile masz teraz ? Wybudowałeś ?
Bo moja "oferta" jest aktualna ... :)
pozdr - Krzysiek

gosciu01
22-01-2006, 19:03
... Buduję domek energooszczędny z bloczków Fortis z grubą izolacją na podłodze i poddaszu.

napisz proszę, po ile te bloczki fortis, bo nigdzie nie znalazłem na sieci.
Może masz jeszcze ich masę i max. nacisk...
"U" znalazłem.

teki
01-04-2006, 14:00
Miła dyskusja, szkoda że nie na temat .
Przyłączam się do AWSP i proszę o informacje i uwagi na temat pomp ciepła firmy Sofath i ich przedstawiciela PH "Wasser Mann II". Znalazłem ich stronę www.wassermann.pl, ale interesują mnie wasze doświadczenia.
pozdrawiam.

zygmor
01-04-2006, 14:07
gościu01,
Ostatnio dowiadywałem się jeden bloczek kosztuje 13,5zł., a 1m2 108zł.

Pozdro

gruby220
08-04-2013, 16:56
Troche odswierze temat.
Poszukuje opini o systemie Cailane Sofath, wady zalety ,jak to sie sprawuje wogole no i czy warto?