PDA

Zobacz pełną wersję : Eko-groszek



alf9a
20-01-2006, 22:24
Od tygodnia posiadam kocioł na eko-groszek. Poszukuję węgla o dobrych parametrach i w rozsądnej cenie na terenie Wrocławia lub okolic. Najchętniej workowany. :P

andrzej-sk
20-01-2006, 23:04
a jaki masz kociołek?

alf9a
21-01-2006, 16:44
a jaki masz kociołek?

Mój kocioł to Hef 20 Kw.

andrzej-sk
22-01-2006, 06:01
i jak pierwsze wrazenia? jakie zuzycie eko-groszzku? ile kosztował kociołek?

alf9a
22-01-2006, 12:44
[quote="andrzej-sk"]i jak pierwsze wrazenia? jakie zuzycie eko-groszzku? ile kosztował kociołek?[/qu


Jak narazie jestem bardzo zadowolony. Kocioł kosztował 6600 brutto+montaż. Przy ostatnich mrozach wyszło 30kg/24h na 140m.

RobertEs
25-03-2006, 20:51
Jak narazie jestem bardzo zadowolony. Kocioł kosztował 6600 brutto+montaż. Przy ostatnich mrozach wyszło 30kg/24h na 140m.

Wlasnie dostalem oferte na piec HEF Eko-Plus "U" 18kw, czy to jest ten sam typ co ty masz? Nie znalazlem modelu 20KW.
Zastanawiam się też czy 18KW to nie za malo na powierzchnie 140m2.
Jaką temperature utrzymywales w pomieszczeniach?

mack
26-03-2006, 09:12
[quote=andrzej-sk]i jak pierwsze wrazenia? jakie zuzycie eko-groszzku? ile kosztował kociołek?[/qu


Jak narazie jestem bardzo zadowolony. Kocioł kosztował 6600 brutto+montaż. Przy ostatnich mrozach wyszło 30kg/24h na 140m.
sąsiad ma zębca 25 kW i jest niezadowolony - zużycie zawsze ponad 50 kg/dobę

funkacid
27-03-2006, 10:47
ja po tej zimie nie mam watpliwosci, groszek kupuje wylacznie na skladzie opalu na robotniczej.najtaniej i zadnych zastrzezen. trudno mi teraz tafic w ilosc, wiec raz w tygodniu podjezdzam swoim autem osobowym i sam sobie laduje we wlasne woreczki, ok 150 kg .
przestrzegam, o czym juz pisalem na forum, przed paczkowanym groszkiem sygnowanym przez euro-energia.

Yamaha
28-03-2006, 18:46
Ja również planuję zakup kotła na ekogroszek, dlatego postanowiłem dowiedzieć się gdzie moge kupić ekogroszek w okolicach Warszawy. Zdzwoniłem do znanego mi składu opału, a oni: " nie mamy ekogroszku bo nam się nie opłaca" Moję pytanie czy naprawdę tak ciężko kupic ekogroszek, czy to możliwe ze tak mało osób używa ekogroszek że składą nie opłaca się go sprowadzać.

Ankot
29-03-2006, 09:16
Z ekogroszkiem jest tak ,ze na składzie po wygladzie nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy nadaje sie do naszego pieca czy tez beda problemy .
Przy zakupie nalezy żądać rachunku z wpisanymi parametrami i do tego kopie atestu - jak sprzedawca nie bedzie chciał dac tych kwitów - to należy iść do kogos innego . Mozna tez samemu załadować sobie z " chałdy" - do worka i spalić go w piecu ( zapamietajcie z której był brany) jezeli OK to wziąść z tej samej. Groszek po spaleniu powinien pozostawic popiół barwy jasnoszarej do ciemnoszarej ( czasami lekko brązowej)o strukturze pylistej bez wiekszej zawartosci grudek czy niedopalonego koksu ( to byłby ideał). W żadnym wypadku nie może zawierać żużla swiadczacego o niskiej temp. spiekalności popiołów . Taki wegiel moze nawet uszkodzic piec . Zawartość popiołu obietościowo nie powinna być większa niż 1 wiaderko (czy weglarka) na cały zasyp pojemnika (110-120kg). Osobiscie nigdy nie kupowałem groszku workowanego ze względu na cenę . Wartość opałowa powinna się zawierać w granicach 25 - 27 kcal/kg U nas w "klerykowie" cena groszku jest w granicach 340 - 390 zł /1t. na ogół z transportem. Groszek najlepiej kupować jest w miesiacach wakacyjnych zwracajac uwagę aby przed dniem zakupu nie było opadów deszczu ze 2 tygodnie. Wtedy kupimy groszek o zawartosci groszku w groszku prawie 100% ( woda jest niemile widziana ).
Widziałem juz sprzedawców którzy "uszlachetniali" węgle sprzedawane przez siebie - woda z hydrantu pozarowego........... :evil: :evil: :evil:
paliwo po prostu przy zakupie ma być suche ........... dopilnowac tez należy starowania (zważenia) samochodu przed załadunkiem. Handlaze kantują nagminnie na wartosci opałowej i wadze. :cry:

AldonkaS
29-03-2006, 09:24
Ankot -nie wiem gdzie jest Kleryków, ale jak masz ekogroszek w podanej przez ciebie cenie, to też masz "chrzczony" węgiel. Na wyjściu z gruby (kopalnia) ekogroszek kosztuje od 360PLN do 400PLN za tonę. Jak doliczysz koszty transportu (nie mówię o sytuacji ekstremalnej, jak dziś gdzy wanny czekają w kolejkach po 3-5 dni - w tych najwyższych mrozach po 7-9 dni) to choćbys się zes.... to takiej ceny za I gat. nie wyciągniesz - nawet mając węgiel z talonów. W tej cenie jest mieszany węgiel (ekogrosze I gat. z uszlachetniaczami, np. miał, itp. itd.).

AldonkaS
29-03-2006, 09:29
Ankot - sorry, za pomyłkę masz rację pomyliłam sie o 100,00PLN. CO do reszty to masz rację. A moczenie może dodać nawet 20% wagi. Najpierw węgiel moczony jest na płuczce w kopalni, później moczą i uszlachetniają go dostawcy, no i na końcu jest odbiorca, któremu zostaje tylko płacić i płakać :(:(:(:(:(:(.

Ankot
29-03-2006, 09:37
"Mack" zuzycie groszku zalezy od tak wielu czynników że czasami trudno jest dojść o co chodzi. Podstawowym parametrem jest dobowe zapotrzebowanie energetyczne budynku - zależy ono od powierzchni , rodzaju scian i okien , wentylacji , izolacji fundamentów....itp. Nastepnym parametrem jest rodzaj i wartość opałowa paliwa oraz nastawy pieca .
Często nieprawidłowe ustawienie sterownika powoduje nadmierne zuzycie paliwa. Ja mam piec Zębiec 25kW i spalam na ogrzanie budynku o pow 330- 340 m2 + cwu ok. 7. t. Poza tym zebiec ma pewna wadę - zbyt małą powierzchnie wymiany co moze powodowac przegrzewanie kanału kominowego i oczywiscie straty. Wada ta bedzie się przekładała na zwiekszenie trwałości - brak wykraplania spalin przy minimalnych nastawach temperatury wody w kotle. Ja sobie dorobiłem dodatkowy wymiennik za kotłem i jest git ( wczesniej mi "flizy ślatywały" w kuchni na trzonie bo sie przegrzewał) teraz mam ok. W zwiazku z tym polecam zakup kotłów z powierzchnia wymiany 2,8 /3 m2 na każde 25kW mocy ( jezeli kocioł mniejszej mocy - to PW oczywiscie proporcjonalnie mniejsza)
Wspomniany Zebiec to stara sprawdzona i trwała konstrukcja kotła do której dorobiono palnik z podajnikiem i sterowanie.
Kupiłem go rozmyslnie bo mam dosyć dziurawych miałowców rodem z Pleszewa ( 7 lat je ćwiczyłem) .

ziomek
29-03-2006, 10:16
Do alf9a gdzie z jakiej firmy nabyłeś piec .Jestem zainteresowany bo mieszkam we Wrocławiu a buduję się w okolicy i jestem na etapie centralnego. Na trgach była firma gdzie przedstawicielstwo mieli do niedawna na Budziszyńskiej,mieli tylko hefa i gość proponował taki kociołek 20kw na 140m,czy brałeś od nich,pozd

dorotasz
29-03-2006, 16:30
Moje pomieszczenie gospodarcze będzie miało tylko 4 m.kw. powierzchni. W projekcie mam ogrzewanie domu gazem. Myślę jednak, że ze względów ekonomicznych będę ogrzewać dom ekogroszkiem-planuję piec z zasobnikiem. Czy mogłabym przechowywać zimą ekogroszek w garażu- blaszaku i tylko niewielką ilość na bieżąco przynosić do kotłowni??? Wiem, będzie to kłopotliwe i męczące, ale nie o to chodzi. Czy węgiel przechowywany w takich warunkach straci swoje właściwości???

Ankot
29-03-2006, 22:16
"dorotasz" - wegiel w garazu nie straci swoich własciwosci - musi natomiast być suchy - tego wymaga kazda DTR kotła na groszek . Ponadto trzeba zwrócić baczną uwagę aby nie zawierał kawałków drewna,kapsli od butelek, gwoździ, sznurków....itp. Kazde takie "ciało obce" moze zablokować podajnik i zerwać zabezpieczenie przeciążeniowe slimaka .......... naprawa prosta aczkolwiek kłopotliwa i brudna.
Mozesz mieć inny problem - nie wiem czy przepisy zezwalają w tak małych pomieszczeniach instAlować kotły na paliwo stałe . Zapytaj swojego kierownika budowy - a jak nie bedzie wiedział niech poszuka odpowiednich norm ( w koncu od tego jest). Sprawa jest wazna bo moze wyskoczyć przy odbiorze budynku i przekazaniu do eksploatacji.
Jak ci sie zwali do domu "wysoka komisyja superbudowlana extra fachowa z uprawnieniami swietej wyroczni" z twojej Gminy - to się mogą dowalić do pieca jak komornik do szafy....... :lol: :lol: :lol:

Ankot
29-03-2006, 22:55
"dorotasz" w uzupełnieniu - zasobnik pieca retortowego miesci około 100 - 120kg wegla to mniej więcej jakieś półtorej taczki..........przynieść taką ilosć z garażu raz na 3-4 dni zimą - nic przyjemnego.
Jezeli zaczynasz budowe to na Twoim miejscu zastanowił bym się nad ogrzewaniem pompą ciepła oraz wentylacją mechaniczną z rekuperatorem i gruntowym wymiennikiem ciepła - oczywiscie dom musi być bardzo dobrze wyizolowany termicznie.
Pompe ciepła mozna zdobyc jako "składaka" wraz z montazem przez wyspecjalizowaną firmę - cena w miare przystępna ( w porównaniu do oryginałów), wymiennik gruntowy( do pompy) mozna wykonać odrazu jeszcze przy wykopkach fundamentowych.
Centralę wentylacyjna ( z rekuperatorem) mozna zdobyc np. z polskiej firmy "TYWENT" za jakieś 2000zł a gruntowy wymiennik ciepła ( do wentylacji) mozna zrobić pod domem jako złoże kamienne. Instalacje grzewcza mozna wykonać jako podłogową z rury miekkiej miedzianej włozonej w karbowanego peszla ( płacisz za rure ale oszczedzasz na grzejnikach) - mozna to od biedy zalac zwykła wylewką z dodatkiem plastfikatora zachowujac dylatacje od scian. Oprócz tego powinno sie przewidzieć dodatkowo ze 2 - 3 grzejniki scienne umieszczone w pomieszczeniach "strategicznych" - skąd najczesciej ciagnie zimno ( klatka schodowa , okolice wejścia itp. ) grzejniki przeliczone oczywiście na nizszą temperature w granicach 40 - 50 st. C

Dlaczego o tym piszę ? - dlatego ,że nie sztuka postawic piękny dom - sztuka dopiero go utrzymać........ Za kazdy bład przy wykonawstwie i projektowaniu płaci się przez całe życie w kosztach pradu, opału, czy nawet zdrowia własnej rodziny. :wink: :wink: :wink:

dorotasz
30-03-2006, 18:43
Ankot- ślicznie dziękuję za odpowiedź- a zwłaszcza za radę dotyczącą mojej małej kotłowni i ew. odbioru budynku, jeśli tam będzie piec na ekogroszek z podajnikiem.
Na pompę ciepła się nie namówię, bo jednorazowo takiej kwoty nie wyłożę, a poza tym jestem na świeżo po lekturze wątku Martki i jej problemów z pompą.

Yamaha
30-03-2006, 20:12
Cy ktoś z Was kupił kiedykolwiek ekogroszek, który pochodził z kopalni Halemba i ma jakies spostrzeżenia?

Ankot
30-03-2006, 20:29
Rozumiem - tak sie składa ,ze nie wszystko trzeba robic naraz......... proponuje w pierwszym etapie przewidzieć podłogówkę w gołej miedzi wsadzonej w peszla ( koszt rury 1/2" porównywalny z grzejnikami) , wylewke zrobić normalną tylko z dodatkiem środków plastyfikujacych do betonu i zwróceniem uwagi na dylatację przy scianach i progach ( tasma piankowa lub najtaniej styropian 1,5cm... instalacje podłogowa mozna zasilić z pieca 'groszkowego" poprzez zawór mieszający . Doradzam podłogówke z uwagi na to że daje bardzo dobry rozkład temperatur w pomieszczeniach ( wysoki komfort cieplny) - przy obnizeniu mocy grzewczej - daje to istotne oszczedności w eksploatacji. nastepnym elementem jest zwrócenie bacznej uwagi na wentylację - montaz centrali went. z rekuperatorem umozliwia znaczny odzysk ciepła z powietrza "zuzytego" . W komplecie do centrali powinien być wykonany wymiennig gruntowy (GWC) zlokalizowany najlepiej pod domem ( w swietle fundamentów) . Wymiennik taki zimą za freee ogrzewa powietrze zasysane ( ciepłem gruntu) a latem działa jak tania klima - obniza temperaturę i chłodzi pomieszczenia ( temperatura gruntu ponizej warstwy przemarzajacej lub tam gdzie nie ma mozliwosci przemarznac jest stała prawie przez cały rok i wynosi ok. 8 st. C.)
Jest to genialne rozwiazanie zastosowane poraz pierwszy w Biurowcu dawnego EXBUD-u w Kielcach - zresztą nagrodzone . Pisze dlatego teraz o tym - bo przy budowie fundamentów można wiele rzeczy wykonać bardzo tanio - a oszczednosci późniejsze bedą istotne . Sam po sobie wiem ,ze biednych nie stac na byle jakie i tymczasowe rozwiazania. A koszty eksploatacyjne obserwuję od 97r i wiele bym teraz dał za unikniecie błedów które popełniłem na etapie budowy i projektu.
Acha - zwróć prosze uwagę na docieplenie z zewnątrz ścian fundamentowych , wykonanie opaski izolacyjnej (ocieplonej) w około budynku , izolacje tarasów , balkonów , schodów itp. Ma to wprost ogromne znaczenie dla zapotrzebowania energetycznego budynku a jest to sprawa najczesciej bagatelizowana przez inwestorów ( bo niewiedzą o tym ) i przez wykonawców - bo nie wiedza lub nie umia tego dobrze zrobić.

mlynek27
30-03-2006, 20:49
Witam. Czy można używać zamiennie zamiast ekogroszku miału węglowego lub zrębków drewnianych w kotłach na ekogroszek?

Ankot
30-03-2006, 22:07
"dorotasz" Widziałem Twój projekt "Selene III". I mam mieszane uczucia co do ogrzewania groszkiem........ Bedziesz musiała wnosic wegiel i wynosic popiół wejsciem głównym......... to niezbyt dobry pomysł . Mozna by zrobić ewentualnie przejscie z kotłowni do garażu.
Zważ ,że czasami przy paliwie stałym potrafi się nakopcić.....
A wogóle to domek fajny i bedzie przytulny .
A czy faktycznie nie Masz mozliwosci ogrzewania gazem ziemnym ? - wcale nie powinno być drogo - szczególnie przy dopilnowanej izolacji .

Ankot
31-03-2006, 12:56
"mlynek27" generalnie mozna stosowac tylko to co pisza w Dokumentacji Techniczno Ruchowej ( DTR - inaczej instrukcja obsługi) - jest to na ogół warunek do zachowania gwarancji......... Oczywiscie mozna eksperymentowac tylko z nie materiałami łatwozapalnymi i pyłami niebezpiecznymi. Ja osobiscie do groszku dodawałem splesniałego zboza, zrąbków drewna ( takich z rebarki o mniej wiecej równej gramaturze), trocin , korków wierzbowych ( wierzba pocieta na odcinki 1-1,5cm ), a ostatnio przepracowany olej samochodowy ( gdzies 4% do wagi równomiernie rozprowadzony - rewelacja - pisałem o tym).....
Miału nie polecam gdyż ten dostepny czesto zanieczyszczony jest znaczna ilościa piasku podsypkowego - kopalnie sprzedaja cos takiego prawie za free - jest czarne tylko sie nie pali........ Piasek w slimaku po prostu bedzie niszczył mechanizm.
Nie polecamm pyłu z drewna ( moze eksplodowac ) to samo dotyczy np mąki :o - a nawet pyłu weglowego.......... Pamietaj ze do retorty wdmuchiwane jest powietrze które moze zmieszac sie z pyłem.....i nieszczęscie gotowe ( szczególnie przy rozpalaniu).

dorotasz
03-04-2006, 20:30
Ponownie dziękuję Ankot za porady :D oraz komplement dotyczący mojego domku. Chyba jednak będę ogrzewać go gazem( ale niestety nie ma u nas jeszcze gazu ziemnego, więc będę miała dużą butlę przed domem). No i chyba będę ew. dogrzewać dom kominkiem.

Ankot
03-04-2006, 22:51
Myślę ,ze to dobra dezyzja choć jest to ogrzewanie relatywnie drogie i tu trzeba by zrobić analizę czy nie podobny koszt eksploatacji byłby przy prądzie - natomiast urzadzenia grzewcze elektryczne sa najtańsze i najprostsze. Jeżeli w twojej okolicy mówi się juz o gazie no to OK a jezeli nie to chyba lepsze będzie "U"..... Koniecznie Musisz równiez rozwazyć wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i GWC - może to ograniczyć koszty ciepła nawet o 50% . Samo wykonanie tych instalacji akurat w Twoim domu stosunkowo niedrogie ( o ile nie dasz się wpuscic w jakas centralę went. za 10000zł :o ) Taka normalna centrala z TYWENT-u bez podgrzewacza spoko do 2000 zł kupisz......... do tego trochę rurek i anemostaty ( kratki went). Poza tym klima latem za free ( dosłownie - żadnych agregatów klimatyzacyjnych i innego wysokotechnicznego badziewia)
A podstawa to: IZOLACJA TERMICZNA BUDYNKU ........ izolacja , izolacja , izolacja......... ma sie śnić po nocach .
Im lepsza izolacja tym koszty eksploatacji nizsze.
:D :D

mack
07-07-2006, 21:35
"Mack" zuzycie groszku zalezy od tak wielu czynników że czasami trudno jest dojść o co chodzi. Podstawowym parametrem jest dobowe zapotrzebowanie energetyczne budynku - zależy ono od powierzchni , rodzaju scian i okien , wentylacji , izolacji fundamentów....itp. Nastepnym parametrem jest rodzaj i wartość opałowa paliwa oraz nastawy pieca .
Często nieprawidłowe ustawienie sterownika powoduje nadmierne zuzycie paliwa. Ja mam piec Zębiec 25kW i spalam na ogrzanie budynku o pow 330- 340 m2 + cwu ok. 7. t. Poza tym zebiec ma pewna wadę - zbyt małą powierzchnie wymiany co moze powodowac przegrzewanie kanału kominowego i oczywiscie straty. Wada ta bedzie się przekładała na zwiekszenie trwałości - brak wykraplania spalin przy minimalnych nastawach temperatury wody w kotle. Ja sobie dorobiłem dodatkowy wymiennik za kotłem i jest git ( wczesniej mi "flizy ślatywały" w kuchni na trzonie bo sie przegrzewał) teraz mam ok. W zwiazku z tym polecam zakup kotłów z powierzchnia wymiany 2,8 /3 m2 na każde 25kW mocy ( jezeli kocioł mniejszej mocy - to PW oczywiscie proporcjonalnie mniejsza)
Wspomniany Zebiec to stara sprawdzona i trwała konstrukcja kotła do której dorobiono palnik z podajnikiem i sterowanie.
Kupiłem go rozmyslnie bo mam dosyć dziurawych miałowców rodem z Pleszewa ( 7 lat je ćwiczyłem) .

czy zatem do ogrzania 160 m2 wystarczy 18,8 kW?

Ankot
17-07-2006, 05:14
Wszystko zalezy od zapotrzebowania energetycznego budynku - zrób sobie audyt.

Ankot
13-08-2006, 07:31
Hm........ czasami może być nawet za duży....... Sprawdź jaka dla tego kotła moc mimimalną podaje producent . Im niższa tym piec posiada lepsze zdolnosci regulacyjne i łatwiej dopasowac go do obiektu. Wg mnie moc minimalna powinien miec około 4 -5 kW i jezeli tak to jest O.K.