PDA

Zobacz pełną wersję : Bloczki komórkowe odmiany 400 gr 36



Jeremiasz
21-01-2006, 14:24
Wczoraj wywiązała się u mnie dyskusja (jestem przed rozpoczęciem budowy w tym roku) na temat materiału na ściany zewnętrzne. Zarysował się ostry podział na zwolenników betonu komórkowego i przeciwników. Niestety, wszyscy uczestnicy to hmm... teoretycy. Zasugerowano mi w zastępstwie ceramiki + docieplenie bloczek komórkowy 400 o gr 36. Czy ktoś już wybudował w tej technologii dom i jak to się ma do warunków zimowych?

KrzysiekMarusza
21-01-2006, 15:19
Na tym forum jest takich gosci od groma (ja też). Poszukaj wyszukiwarką <Ytong>, <beton komórkowy> itp. ..
Ja mieszkam 2-gą zime i żyję :)
pozdr - Krzysiek

andre59
21-01-2006, 23:32
Wybudowałem dom z betonu komórkowego Ytong odm.400 gr 36,5 cm.
Do warunków zimowych ma się bardzo dobrze. Jest ciepło i przyjemnie.
Nie widzę konieczności docieplania.
Materiał sprawdził się.

jacek_cn
23-01-2006, 07:35
Ja mam œciany z BK gr. 36,5 cm i zamierzam od zewnštrz położyć tzw. tynk ocieplajšcy.
Docieplanie takiego mury styropianem jest błędem technologicznym

richie
23-01-2006, 10:20
36,5 jednowarstwowy ytong 400 dom nie otynkowany.
Ciepełko

rammzes1
23-01-2006, 13:31
Możecie powiedzieć czy porównywaliście cenę m2 ściany warstwowej z ceną m2 ściany z ytonga?

KrzysiekMarusza
23-01-2006, 14:38
Ja nie porównywałem. W wielu przypadkach sciana 2-w z <prostego> betonu komórkowego odm. 500 lub 600, grubości 24 cm, murowana na zwykłą zaprawę i ocieplona styropianem jest tańsza niż 1-w z ytonga

pozdr - Krzysiek

Jeremiasz
23-01-2006, 20:05
Dzięki za odzew. Poczytałem na innym forum - i w prasie "niezależnej" :) i pojawiły się pytania:
- czy gęstość 400 jest odpowiednia do ścian nośnych?,
- czy ta sama przewodność cieplna dla drewna i BK oznacza, że ściany z BK mając małą zdolność akumulacji ciepła powodują zwiększenie pojemności cieplnej budynku?,
- czy murując ściany z BK stosowaliście klej czy zaprawę ciepłochłonną? - Ytong chyba bardziej rygorystycznie "pilnuje" wymiarów.
Acha, w powyższym rozróżniam BK i Ytong. Pozdrawiam.

Aga - Żona Facia
23-01-2006, 20:14
Witaj! My chcemy ścianę 1W. Początkowo faworytem był Ytong 36,5. Jednak niedawno zdecydowaliśmy się na ścianę 1W z Betonu komórkowego SOLBET (fabryka w Solcu Kujawskim 25 km od nas). Grubość bloczka 42 cm, współczynnik U = 25. Cena jest o wiele niższa niż Ytonga. Są to bloczki na Pióro-Wpust, tylko na klej.

gosciu01
23-01-2006, 20:27
Dzięki za odzew. Poczytałem na innym forum - i w prasie "niezależnej" :) i pojawiły się pytania:
- czy gęstość 400 jest odpowiednia do ścian nośnych?,
- czy ta sama przewodność cieplna dla drewna i BK oznacza, że ściany z BK mając małą zdolność akumulacji ciepła powodują zwiększenie pojemności cieplnej budynku?,
- czy murując ściany z BK stosowaliście klej czy zaprawę ciepłochłonną? - Ytong chyba bardziej rygorystycznie "pilnuje" wymiarów.
Acha, w powyższym rozróżniam BK i Ytong. Pozdrawiam.

Gęstość BK400 pozwala na zbudowanie ścian nośnych do iluśtam kondygnacji - nie pamietam ilu, ale spokojnie dla domu jednorodzinnego piętrowego.

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z tą akumulacyjnoacią.
Generalnie wieksza masa to większa akumulacyjność. czyli BK400 ma mniejszą niż BK500 itd.

Te "równiutkie" na klej, te gorsze na zaprawę ciepłochronną.
A i od ekipy zależy jak lepiej potrafią zrobić.

Jeremiasz
23-01-2006, 21:18
Dla gościu01: miałem na myśli, że mała akumulacyjność cieplna przegród powoduje wzrost pojemności cieplnej budynku - szybsze nagrzewanie domu ale również jego wychłodzenie. Sciany - w początkowej fazie grzania - "odbijają" strumień ciepła (przepraszam za skojarzenie). Pozdrawiam.

jalek
23-01-2006, 22:01
Jeżeli chcesz stawiać 1-warstwowo to tylko ytong lub solbet. Nie kupuj tańszego materiału np. z prefabetu Lubartów. Ja kupiłem i będę ocieplał wełną. Straciłem tylko kasę bo mogłem sobie postawić domek ze zwykłego bk gr. 24 i ocieplić a nie wydawać 10 zł za 1 szt bloczka gdzie mogłem wydać 5 zł.
Trafnego wyboru. pozdr.

gosciu01
23-01-2006, 22:19
to prawda,
jesli ściany JW to warto kupić dobrej klasy BK. Jeśli dwuwarstwowo, to praktycznie ma to mniejsze znaczenie.

A akumulacyjność to bardziej zaleta niż wada.
Powiem więcej - bardziej, bardziej zaleta :wink:
Niektórzy to nawet planują budować akumulatory ciepła z wosku itp. coby zachować energię z taniej taryfy, słońca itp. na później.
Tracisz tym samym na "sterowalnosci domu", ale sterowalność przynosi mniejsze korzyści niż "magazynowanie ciepła na później". Bo bilans i tak przecież wyjdzie na zero.

Sam rozważam dwie możliwości ;
1. 36 cm bloczki fortis + 10 cm styropiany. U=0,12
2. 24BK500 + 20 cm styropianu. U=0,14

( wartości U-przybliżone )

i sądzę, że wiecej zyskam stosujac BK500 a nawet BK600,ze wzgledu na większą akumulacyjnosć. To tak k'woli poruszonego tematu akumulacyjności.

adrek17
23-01-2006, 22:22
ja tez mam w projekcie 36,5 cm BK, i wchodze w to
opinie generalnie sa na tak, nawet jesli U jest nieco wyzsze niz w scianach 2W to i tak ciepla ucieka 20% przez sciany, a w dodatku ja w salonie mam miec 2 duze okna tarasowe, wiec sciany nie beda takim problemem jak odpowiednie szyby :))
pozdrawiam wszystkim BKowców
Ja ide w Solbet

gosciu01
23-01-2006, 22:30
to chyba dobry tok myślenia :)
najważniejsze aby zrównoważyć straty w bilansie przez różne przegrody ;
ściany, okna, strop, podłoga i wentylacja.

Nijak się ma ocieplenie ścian 15 cm styropianem i ogrzewanie np. kotłem atmosferycznym. mam na myśli wentylację grawitacyjną, czyli wprowadzenie do budynku masę zimnego powietrza przez dziurę w ścianie.

albert z drzazgowej
24-01-2006, 17:17
Do Jeremiasza
Beton komórkowy odmiany 400 grubości 36 cm to nie tylko Ytong. Ja też będę budował dom wiosną z takiego betonu, znacznie taniej niż z Ytonga. Nie wiem, czy moge tu na forum podawać nazwę firmy, która to robi, więc jeśli chcesz wiedzieć, odezwij się na priv.
Pozdrawiam

furman2006
24-01-2006, 17:49
witam
tez mam proj na ytonga, ale sie zastanawiam,
Jezeli chodzi o prefabety to oni dodajš do składu popioły z kominów( takie spoiwo co ma to kleic, a osadza się to w kominach przemyslowych),

czy ktos wie jak robia ytonga, podobno tam nie daja tychj odpadow-chodzi mi o wzgledy zdrowotnosci mieszkania w takiej chalupie,

z informacji jakie dostalem w prefabecie kl. 300-400 nie tzeba docieplac w 1w, wyższe tak lub robic sciany2-3w, zalecaja na domki kl. 400 ze wzg. na wytrzymełoœc. obecnie jest podobno promocja na ytonga, dodajš do palety klej gratis.

gosciu01
24-01-2006, 18:07
witam
tez mam proj na ytonga, ale sie zastanawiam,
Jezeli chodzi o prefabety to oni dodajš do składu popioły z kominów( takie spoiwo co ma to kleic, a osadza się to w kominach przemyslowych),




a poczytaj Ty sobie jaką radioaktywność ma ceramika w stosunku do BK i do promieniowania otoczenia ( ziemi ).
Poczytaj z czego produkuje się cement, nie wspomnę już o płytach GK !!!

... no i od czegoś to są te instytuty co dopuszczają produkty do sprzedaży, chociaż nie sprawdzałem osobiście ile kawy się tam wypija i czy tylko to robią, czy może mają też czas na badania.
No i czy zbadali tą kawę na radioaktywność :wink: :lol:

Xena z Xsary
24-01-2006, 18:24
a co z nadprożami w takim jednowarstwowym systemie BK 300 36?

furman2006
24-01-2006, 19:05
witam
tez mam proj na ytonga, ale sie zastanawiam,
Jezeli chodzi o prefabety to oni dodajš do składu popioły z kominów( takie spoiwo co ma to kleic, a osadza się to w kominach przemyslowych),




a poczytaj Ty sobie jaką radioaktywność ma ceramika w stosunku do BK i do promieniowania otoczenia ( ziemi ).
Poczytaj z czego produkuje się cement, nie wspomnę już o płytach GK !!!

... no i od czegoś to są te instytuty co dopuszczają produkty do sprzedaży, chociaż nie sprawdzałem osobiście ile kawy się tam wypija i czy tylko to robią, czy może mają też czas na badania.
No i czy zbadali tą kawę na radioaktywność :wink: :lol:


taki wegiel ma jakas tam radioaktywnoœć, a po spaleniu pozostaje ona w popiole, popiolu zostaje troche mniejsza objetosc niz tego wegla co go spalono, a wiec stezenie wzrasta, u mnie we "wsi" taki bk produkuja w zakladach chemicznych (jednych z wiekszych w tym kraju) a tam przez kominy nie tylko wegiel puszczajš wiec moge miec obawy co w tych popiolach jest.

Xena z Xsary
24-01-2006, 19:19
a do ceramiki nie dodaje sie popiołów?

gosciu01
24-01-2006, 21:05
a co z nadprożami w takim jednowarstwowym systemie BK 300 36?

z Bk300 to chyba bym się nie zdecydował ...
za słabe konstrukcyjnie, chyba że parterówka pokryta gontem.

a nawiązujac do pytania o nadproża,
normalne najlepiej betonowe+zbrojone w szalunkach, ocieplnone od zewnątrz 5-10 cm styropianu. Lub systemowe - ale po co ?

Xena z Xsary
24-01-2006, 21:10
no własnie akurat mowa o parterówce z blachą, ale pomijając kwestię nacisku na sam materiał dachu czy stropu - zastanawiam się jak się na tym BK300 wiesza np.szafki kuchenne? Piec? To musza być chyba jakieś specjalne systemy - kołki kosmiczne żeby te szafki nie zjeżdzały za rok w dół...

gosciu01
24-01-2006, 21:24
przy 300-setce nie wiem.
Mam BK400 i stosuję zwykłe kołki i jeszcze nie miałem kłopotów.
Fakt nic super ciężkiego jeszcze nie wieszałem. Na ścianie działowej z BK 500 wisi kocioł z zasobnikiem pewnei ze 100 kg jak nie lepiej.
Notabene są łatwo do kupienia kołki do BK. Tylko trochę droższe.

Przed budową też zastanawiałem sie na BK300, ale szybko zrezygnowałem. Potencjalne zyski z oszczędności są mniejsze niż ewentualne kłopoty. A i sam pan technolog, z którym miałem okazję pogawędzić powiedział, że do mojego domu ( z poddaszem + 250 m2 dachówki betonowej to raczej byłoby na styk z tą wytrzymałością ).
BK300 stosują głównie jako warstwę ocieplającą lub zewnętrzną w ścianach trójwarstwowych. Także jako np. ociplenie betonowych elementów konstrukcji domu, jak wczesniej wspomniane nadproża.
Ale to sztuka dla sztuki.


A dlaczego tak bardzo chcesz BK300 ?

Xena z Xsary
24-01-2006, 21:33
ja wcale nie chce tak bardzo, tylko tak jest oryginalnie w projekcie o ktorym intensywnie mysle;)
Ty masz dom z poddaszem uzytkowym, ja w projekcie nie mam nawet stropu - tylko sufit podwieszany, co do wytrzymalosci na naciski itd to mysle, ze nie byloby problemu, bardziej niepokoi mnie osadzanie drzwi, wieszanie itd.
Ale bardzo Ci dziękuje gosciu01 za odpowiedź. ;)
pozdrawiam

andre59
24-01-2006, 21:54
Mam ściany zewnętrzne z bk odm. 400.
Przy bk300 miałbym obawy co do solidności mocowania grzejników czy szafek w kuchni. Jest zbyt miękki.

Xena z Xsary
25-01-2006, 12:02
chyba, że wszedzie podlogowka a kuchnie mozna ostelażowac;)
albo moze ktos nie miec wiszacych szafek...
ale tak powaznie - material rzeczywiscie chyba jest miekki

holusio
25-01-2006, 13:18
nie przesadzajcie z tymi szafkami wszystko kwestia odpowiednich kolkow


wykonuje wiele montarzy rolet i bram garazowych i najwieksza kicha to jak widze chalupe z porothermu to jest dopiero badziew kruszy sie odpekuje i ostatecznie odpada-szczegolnie przy krawedziach

jesli chodzi o bk to nalezy stosowac kolki dluzsze niz grubsz to wsio na ten temat :P

gregor2
26-01-2006, 12:42
Ja nie porównywałem. W wielu przypadkach sciana 2-w z <prostego> betonu komórkowego odm. 500 lub 600, grubości 24 cm, murowana na zwykłą zaprawę i ocieplona styropianem jest tańsza niż 1-w z ytonga

pozdr - Krzysiek

zdecydowanie potwierdzam. ja mam odmianę 500 polskiego producenta gr 24 cm na pióro- wpust na klej. do tego dam 12 -15 cm styropianu.

zdecydowanie polecam na klej po 1 wychodzi taniej niż zwykła zaprawa. mnie na ściany 150 m2 wyszło ok 600 zł za kej.
po 2 jak cie murarze wkurzą to sam możesz położyc (jak sie uprzesz). Sam tak zrobiłem z 2 ostatnimi warstwami. Prościzna. Nawet jak jest krzywo to bierzesz zdzierak i wyrównujesz. :)

Polecam tzw. polski BK niż Ytong. przede wszystkim cena. po 2 jakościowo nie odbiegają od Ytonga. opinia moich murarzy.
Zastanów sie zdrowo na 1-W. o mały włos nie wybrałem ściany 42 cm.
Przy tego rodzaju ścian trzeba bardzo dokładnie murować. U mnie w niektórych miejscach są szpary. ja sie nie przejmuję bo będzie styropian.

miłego podejmowania decyzji.

stiff
05-04-2006, 11:31
Mam w projekcie ścianę dwuwarstwową - beton komórkowy 24 cm + 12cm styropianu [k=0,28(W/m2K)] - jaka to jest odmiana bo nic więcej nie pisze 400 ,500 czy 600 ???

andre59
05-04-2006, 11:35
Mam w projekcie ścianę dwuwarstwową - beton komórkowy 24 cm + 12cm styropianu [k=0,28(W/m2K)] - jaka to jest odmiana bo nic więcej nie pisze 400 ,500 czy 600 ???
Najprawdopodobniej odm. 600.

Wolf PL
05-04-2006, 17:34
Odradzam Ytonga ze względu na cenę. Mnie materiał na dom wyszedł 24000 zł a w ścianie 2-warstwowej z bloczka 30cm i 12 cm styropian wyniosło 9000 zł. Jest różnica co :o .Już mam problem, co zrobię z zaoszczędzona kasą.

Lee
05-04-2006, 17:59
ja tez dlogo zastanawiałem sie nad materiałem na sciany początkowo myslałem o Solbecie juz miałem kase wpłacac za solbet kolbuszowa bo sie podwyzka zblizala ale wkoncu wybrałem ytonga na cały dom, cały system oprócz stropu ytong i jestem zadowolony , materiał nie wyszedł 26000zł na cały dom z transportem.Za Kolbuszowa miałem dac 25000zł z transportem z tym ze transport wynosił 5000zł odległosc mnie pokonała.Transport Ytonga kosztował 2500zł.# samochody z HDS łącznie 76palet.
Polecam Ytonga, bloczki jak malowane dokładnośc co do mm :lol:

Aga - Żona Facia
05-04-2006, 19:27
Odradzam Ytonga ze względu na cenę. Mnie materiał na dom wyszedł 24000 zł a w ścianie 2-warstwowej z bloczka 30cm i 12 cm styropian wyniosło 9000 zł. Jest różnica co :o .Już mam problem, co zrobię z zaoszczędzona kasą.

Chcę się zapytać po ile kupowałeś bloczek "30"(no i skąd?), bo u nas z SOLBETU "30" kosztuje 10,60 za sztukę x 7 sztuk (na metr2) = 74,2 zł. za m2 brutto.