PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienia HEFA- piec na ekogroszek



kiwal
22-01-2006, 09:57
Jak w pazdzierniku montowali mi piec ustawili temp na kotle na 58st C, czas podawania paliwa 23s, czas miedzy podawaniami 60s.

Ponieważ groszek nie spalał sie do końca pozmieniałem ustawienia na czas podawania 25s i miedzyczasy na 90s. Wszystko było cacy aż przyszły mrozy.

I jak go teraz ustawić? Na kotle chce mieć 70st, a jak z pozostałymi parametrami?? Bo przy obecnych kocioł nie jest w stanie osiągnąć i utrzymywać zadanej temperatury. Cały czas wiatrak kręci i kręci, jak dojdzie do 70st to po minucie spada do 60 i tak na okrągło.


Co jest lepsze - czesciej podawać a mniej czy zadziej a więcej??

kiwal
23-01-2006, 22:10
Dobra, to co nikt nie ma takiego pieca czy nikt nie chce si podzilic swoimi spostrzezeniami??

1950
23-01-2006, 22:20
spróbuj z nastawami
podawanie 5 s,
przerwa 25 s,
jak będziesz zmieniał nastawy, to zawsze o jedną sekundę,
gdy kocioł nie będzie osiągał mocy to zmniejsz przerwę,
przy nastawach potrzebna jest cierpliwość,
zmiany co najmniej po 2 godzinach,
sprawdzaj na retorcie co Ci wyrzuca,
to co wydaje się nie spalone, to mogą być spieki (szlaka),
spróbuj zawsze to rozgnieść,
w ten sposób będziesz wiedział, czy spala Ci się wszystko, czy też nie,
dowiesz się też, czy jakość groszku jest dobra

i niech Ci się nie zdaje, że wszyscy czekają na Twój post, bo potrzebujesz pomocy,
czasami osoba która może Ci pomóc, nie jest w tym czasie na forum

kiwal
23-01-2006, 22:31
spróbuj z nastawami
podawanie 5 s,
przerwa 25 s,
jak będziesz zmieniał nastawy, to zawsze o jedną sekundę,
gdy kocioł nie będzie osiągał mocy to zmniejsz przerwę,
przy nastawach potrzebna jest cierpliwość,
zmiany co najmniej po 2 godzinach,
sprawdzaj na retorcie co Ci wyrzuca,
to co wydaje się nie spalone, to mogą być spieki (szlaka),
spróbuj zawsze to rozgnieść,
w ten sposób będziesz wiedział, czy spala Ci się wszystko, czy też nie,
dowiesz się też, czy jakość groszku jest dobra

i niech Ci się nie zdaje, że wszyscy czekają na Twój post, bo potrzebujesz pomocy,
czasami osoba która może Ci pomóc, nie jest w tym czasie na forum

Dzieki, troche si wqurzylem, faktycznie przesadilem.
Czyli wg Ciebie czesto ale mało.
A co do groszku- to faktycznie nie jest on chyba pierwszej jakosci skoro co pojemnik musze oprozniać popielnik bo jest full.

andrzej-sk
23-01-2006, 23:18
mam pytanie. a czy są takie sterowniki w piecach na eko-groszek , że po zadaniu żądanej temperatury automatycznie same sobie dobierają parametry podawanie , przerwy itp.? bo jak za kazdym razem gdy zmienia się znacząco temp. na zewnątrz trzeba ekspertmentalnie dobierac parametry to jaki to automat? w kotłowni trzeba spędzac duzo czasu na zabawę w ustawianie. Czym się więc rózni tryb automatyczny od ręcznego.
jak to jest naprawdę z tymi sterownikami? bo z tego co czytam to wszyscy mają z nimi jakieś problemy! :(

1950
23-01-2006, 23:31
w zasadzie jeżeli nie zmienia się węgla, to nastawy powinny być stałe,
przy dobrze zrobionej instalacji, jeżeli nawet jest nadmiar ciepła powinien go przejąć bojler,
dlatego częsta zmiana nastaw, nie jest potrzebna

xavi
24-01-2006, 06:08
Jak mówi 1950 - jeśli raz dobrze dobierzesz ustawienia, to potem zostaje tylko ich zmiana przy przejściu na cykl letni !!!
Wiem to z autopsji.

Leszek
24-01-2006, 09:46
Z całym szacunkiem, jeżeli autor pisze, ze ma nastawy 23 sek, a ktoś radzi ustawić 5 sek, to pewnie nie zna HEF-a. Przecież czas podawania dla danego pieca zależy od silnika, przekładni, ślimaka itd.
Jeżeli masz HEF i sterownik RecalArt, to w instrukcji jest wyraźnie podany standard ok. 23 sek.
Mnie instalaorzy polecili, aby całkowity czas cyklu (też mam HEFa) wynosił 60 sek, więc 23 podawanie i 37 wydmuch. Być może u Ciebie wystarczy zmniejszyć przerwę do 37 sek.
Też walczę teraz z piecem :-? (założyłem wątek o pracy ciągłej)

1950
24-01-2006, 09:52
próbowałeś?
jak nie to spróbuj,
zasada działania jest zawsze taka sama,
chcesz dojść do optymalnych ustawień,
zaczynaj od większych mocy kotła,
przy małej mocy, wentylator będzie pracował cały czas a kocioł nie będzie się wygrzewał,
przy krótszych czasach, jak zauważysz, że płomień w retorcie schodzi za nisko, wtedy zwiększysz czas postoju,
i tak powolutku dojdziesz do optymalnych nastaw

1950
24-01-2006, 09:54
acha i jeszcze jedno,
każdy kocioł trzeba ustawić do budynku,
czasami instrukcja jest psu na budę

Leszek
24-01-2006, 10:05
Dobrze, ale czegoś tu nie rozumiem - Kiwal miał nastawy 23/60, czyli czas podawania do czasu cyklu = 0.28 a Ty 1950 proponujesz 5/25, czyli 0.17. Jak ma się zwiekszyć moc, jeżeli w danym czasie (np. 10 minut) zostanie podanea znacznie mniejsza dawka węgla? Ja mam teraz 30/30 czyli 0.5 i jest granicznie :roll:

1950
24-01-2006, 10:14
spróbuj, to nic nie kosztuje

Leszek
24-01-2006, 10:32
OK, wezmę też Twoją propozycję pod uwagę. Może być tak, że dla drobniejszego węgla korzystne jest zmniejszenie cyklu z 60 sek do np. 30 z racji szybszego spalania. Wszystko możliwe

kiwal
24-01-2006, 16:33
OK, wezmę też Twoją propozycję pod uwagę. Może być tak, że dla drobniejszego węgla korzystne jest zmniejszenie cyklu z 60 sek do np. 30 z racji szybszego spalania. Wszystko możliwe


Ustawilem wg propozycji 1950 i kocioł w ciagu 1h ztracił 10st C.
U mnie sie nie sprawdzaja.

1950
24-01-2006, 17:18
:oops: no cóż w tym wypadku musisz zwiększyć czas podawania,
żar na retorcie powinien tworzyć niewielki kopczyk obsypany dookoła popiołem,
płomień powinien być koloru biało-żóltego,
musisz niestety sam dojść do optymalnych ustawień

kiwal
25-01-2006, 11:12
:oops: no cóż w tym wypadku musisz zwiększyć czas podawania,
żar na retorcie powinien tworzyć niewielki kopczyk obsypany dookoła popiołem,
płomień powinien być koloru biało-żóltego,
musisz niestety sam dojść do optymalnych ustawień


No nic musze próbować. To ca zauważyłem to to że powietrze ma jeszcez kolosalny wpływ na proces spalania. Wiatrak musi tez być dobrze wysterowany żeby to wszystko grało.

jarek244
27-12-2006, 11:21
podciągam, temat baardzo aktualny;-]

kiwal
27-12-2006, 12:21
podciągam, temat baardzo aktualny;-]

Ale wyciągnąłes temat z przed roku...

jarek244
28-12-2006, 08:12
kiwal wiem, że wątek jest "stary" ale problematyka aktualna;-]
Sam posiadam HEFa 25kW od dwóch miesięcy i chętnie posłucham porad na jego temat co do ustawień, ot co;-]
Pozdrawiam
Jarek

kiwal
28-12-2006, 10:47
kiwal wiem, że wątek jest "stary" ale problematyka aktualna;-]
Sam posiadam HEFa 25kW od dwóch miesięcy i chętnie posłucham porad na jego temat co do ustawień, ot co;-]
Pozdrawiam
Jarek

To moja rada jest taka: wyjdz od ustawień fabrycznych z instrukcji i dostosuj je powoli do swojego domu. Bo wiele zależy od groszku, wilkości mieszkania, zapotzrebowania na energie. Obserwuj i dostosowywuj. Inaczej sie nie da, bo moje ustawienia nie sprawdza sie pewnie u Ciebie.

Napisz z czym masz problem to moze coś poradzimy, ale gotowego rozwiazania raczej nie dostaniesz.