PDA

Zobacz pełną wersję : styropian pod kominkiem.. mozna?



przemekk74
22-01-2006, 10:12
Witam
nie bede montowal teraz kominka ale w przyszlosci kto wie... nie chce placic za ta latwa mozliwosc upgradu o kominek przemarzajaca podloga.. czy pod wylewka gdzie bedzie kominek mozna umiescic styropian... ogolnie planowalem 10cm ale moze pod kominkiem dac np 5cm jakis twardszy? Ile wazy nieduzy kominek obudowany raczej lekko a nie ceglami itp?

Analogiczne pytanie jezeli chodzi o krecone schody ze stopniami montowanymi do scian.. calosc jednka jakos bedzie sie opierala o podloge... mozna dac pod ten pierwszy stopien styropian? Wg stolarza moge byleby twardy i 5cm
Przemek

Rezi
22-01-2006, 12:31
sam wkłąd potrafi ważyć ok 150 kg
pod kominek nie dałem
ale mozesz dać 5 cm styro + dodatkowe zbrojenie

na fundamencie na króry będa schody lepiej nie dawać styropianu

przemekk74
22-01-2006, 13:33
sam wkłąd potrafi ważyć ok 150 kg
pod kominek nie dałem
ale mozesz dać 5 cm styro + dodatkowe zbrojenie

na fundamencie na króry będa schody lepiej nie dawać styropianu
150kg rozlozonena taka powierzchnie toc hyba niewiele...waze okolo 100 kg wiec jak podniose jedna noge to naciski w przeliczeniu na cm2 jest nieporownywalnie wiekszy nawet jakby ten kominek mial wazyc pol tony
Przemek

Rezi
22-01-2006, 14:18
waga 150 do waga średnia
do ciżezaru wkłady doadj obudowę, kamień ( waga ok 2 t / m3)
pytałes czy dac styro - ja osobiście nie dałem a kominek mam przy ścianie sczytowej, mój wkłąd będzie wazył ponad 200 kg

Yogi66
22-01-2006, 14:23
sam wkłąd potrafi ważyć ok 150 kg
pod kominek nie dałem
ale mozesz dać 5 cm styro + dodatkowe zbrojenie

na fundamencie na króry będa schody lepiej nie dawać styropianu
150kg rozlozonena taka powierzchnie toc hyba niewiele...waze okolo 100 kg wiec jak podniose jedna noge to naciski w przeliczeniu na cm2 jest nieporownywalnie wiekszy nawet jakby ten kominek mial wazyc pol tony
Przemek

Tyle tylko, że Ty cały czas łazisz po swoim mieszkaniu a kominek przez wiele lat "stoi" w tym samym miejscu.
Znasz przysłowie? Kropla wody skałę toczy.....

slawciol
22-01-2006, 16:33
Tez dalem styropian,tylkoz e 5cm i mam 8cm wylewki, raczej nie ma problemu poniewaz ta "kropla" nie plynie aby drazyla skale

ppp.j
22-01-2006, 16:54
Wszyscy znawcy od kominków zdecydowanie twierdzą, że pod kominki, kuchnie i wszystkie ciężkie instalacje nie daje się styropianu w ogóle, czyli w tym miejscu wylewka opiera się na chudziaku. W wylewce na granicy styropianu daje się dylatację. Słyszałem o pomyśle by pod kominkiem dawać styropian a w nim wycięte duże otwory tworzące jakby słupy, ale nie wiem jak to się sprawdza. Ja osobiście pod kominkiem styropianu nie dawałem. Zresztą trochę nie rozumie waszych obaw. Kominek będzie stał w miejscu i nawet, gdy nie będzie grzał to on sam będzie stanowił dodatkową izolację termiczną a pod nim w ziemi nie będzie –20deg jak za ścianą tylko +8 czyli tyle jaka jest średnia roczna w Waszym regionie.

przemekk74
22-01-2006, 20:51
Zresztą trochę nie rozumie waszych obaw. Kominek będzie stał w miejscu i nawet, gdy nie będzie grzał to on sam będzie stanowił dodatkową izolację termiczną .
kominek moze bedzie za lat 2.. moze za 5 a moze wcale.. dlatego niektorzy (jak ja) przygotowujac pod niego miejsce wola dac styropian
Przemek

ppp.j
22-01-2006, 21:49
A potem jak stanie kominek patrzeć jak pęka wymarzona podłoga. Jak wspomniałem różnica temperatur nie jest porazająca.

wbrat
23-01-2006, 07:53
Wszyscy znawcy od kominków zdecydowanie twierdzą, że pod kominki, kuchnie i wszystkie ciężkie instalacje nie daje się styropianu w ogóle, czyli w tym miejscu wylewka opiera się na chudziaku

Co znaczy, ze pod kuchnie nie daje sie styropianu? Co rozumiesz przez pojecie "kuchnia"?


ps. mysle ze w dyskusji wazne jest uwzglednienie lokalizacji ew. kominka - czy ma byc przy scianie zewnetrznej czy wewnetrznej?

Zbigniew Rudnicki
23-01-2006, 08:21
...nie daje się styropianu w ogóle, czyli w tym miejscu wylewka opiera się na chudziaku. W wylewce na granicy styropianu daje się dylatację. Słyszałem o pomyśle by pod kominkiem dawać styropian a w nim wycięte duże otwory tworzące jakby słupy, ale nie wiem jak to się sprawdza.
W miejsce styropianu pod kominkiem można dać zaprawę ciepłą (n.p. ALPOL), ewentualnie zmieszaną z granulowanym keramzytem.
A dylatację warto dać.

ppp.j
23-01-2006, 08:39
Co znaczy, ze pod kuchnie nie daje sie styropianu? Co rozumiesz przez pojecie "kuchnia"?
ps. mysle ze w dyskusji wazne jest uwzglednienie lokalizacji ew. kominka - czy ma byc przy scianie zewnetrznej czy wewnetrznej?
"Kuchnia", kuchnia to kuchnia :lol: czyli miejsce do palenia obłożone kaflami. Na wsiach jeszcze na tym gotują. Ponieważ dom stawiam w lesie a ma mieć styl wiejski to też sobie coś takiego funduję.
Co do lokalizacji kominka to ma być przy kominie a komin na ogół jest w środku domu by ocieplał wszystko dokoła.

Juras XR4Ti
23-01-2006, 09:55
Witam

Ja mam płytę gr. 10cm, a pod nią po całości styropian. Tyle że pod kominkiem i ok. 50cm od niego zazbrojona 2x gęściej, tzn oczko 5cm. stoi kominek już dwa lata i nic nie pęka.... :lol:


Pozdrawiam - Juras