PDA

Zobacz pełną wersję : Klimatyzacja jako ogrzewanie.



cappo
22-01-2006, 11:40
Witam,

rozważam instalację klimatyzacji w systemie VRV w moim przyszłym domu (VRV - jedna jednostka zewnętrzna rozprowadzająca czynnik w małych rurkach do wielu jednostek wewnętrznych, które posiadają indywidualne sterowanie i zapewniają różne warunki temperaturowe w pomieszczeniach)
sprzedawca zapewnia mnie, że ten system spokojnie i bardzo ekonomicznie ogrzeje dom zimą

czy ktoś z forumowiczów tego używa ?
czy jest jakiś "haczyk" ?

pozdrawiam

Grzesiek13
22-01-2006, 11:59
Przede wszystkim musisz wiedziec, że inna jest moc chłodnicza a inna grzewcza układów klimatyzacyjnych. Podaj nam wydajności grzewcze centrali i poszczególnych jednostek i kubaturę pomieszczeń, to cos poradzimy. Podaj też parametry jednostki zewnętrznej (i czy to jest pompa ciepła).

lemon
22-01-2006, 13:40
przy takich temp. zewnętrznych jak obecnie czy to VRV czy MULTI czy SPLIT przy pracy układu na grzanie sprawność jest bardzo niska (mowa o jednostkach zewnętrznych chłodzonych powietrzem. jednostka zewnętrzna pracuje jako parownik i szybko szronieje

jako jedyne źródło ciepła trzeba mocno przemyśleć - albo wrzucić do tego jeszcze centralkę z odyskiem i grzałką elektryczną na te parę najzimniejszych dni

Goni_Mnie_Peleton
22-01-2006, 19:33
Mieszkam obecnie w duzym apartamentowcu gdzie ogrzewanie ,klimatyzacja i wentylacja to jeden uklad. Przelacznikiem w kazdym momencie moge zmienic naplyw powietrza zimne/cieple , oraz ustawic jego temperature. Nie mam pojecia jak to rozwiazane jest technicznie , ale w zimie zimno nie jest a w lecie klima dziala bez zarzutow.
Choc zimno nie jest , subiektywne odczucie komfortu cieplnego nie jest najwyzsze , niby powietrze jest nawilzane a sucho , niby filtrowane a jednak kurzu przez tydzien sporo sie potrafi zebrac, troszke tez szumi ale to mi akurat nie przeszkadza.

Jpc
23-01-2006, 09:37
Witam,

rozważam instalację klimatyzacji w systemie VRV w moim przyszłym domu (VRV - jedna jednostka zewnętrzna rozprowadzająca czynnik w małych rurkach do wielu jednostek wewnętrznych, które posiadają indywidualne sterowanie i zapewniają różne warunki temperaturowe w pomieszczeniach)
sprzedawca zapewnia mnie, że ten system spokojnie i bardzo ekonomicznie ogrzeje dom zimą

czy ktoś z forumowiczów tego używa ?
czy jest jakiś "haczyk" ?

pozdrawiam

Witam,

niech Ci powiedzą ile wynosi EER (stosunek mocy grzewczej do mocy włożonej) i ile przy -20 spada wydajność wtedy będziesz mógł wyliczyć o ile większe muszą być klimy w pomieszczeniach