PDA

Zobacz pełną wersję : Co wybrac na sciane zewnetrzna



Darekr
29-01-2002, 07:59
Witam !
Na poczatku wiosny rozpoczynam budowe i mam watpliwosci co wybrac. Zwracam sie wiec z prosba o opinie, ktore rozwiazanie z 2 przedstawionych nizej jest lepsze na dwie sciany zewnetrzne frontowe. Dodam, ze ze wzgledu na istniejaca lawe (38 cm), rodzaj budynku (szeregowiec) i dostepnosc materialow w okolicy mam do wyboru:
1. Siporex 36 odmiany 400 z Solbetu murowany na zaprawę ciplochronna Termor W (nie mylic z klejem).
2. Siporex 24 odmiany 500 z Solbetu + welna 5 cm (bez pustki) od razu na to pustak keramzytowy 12 cm. Calosc murowane na zwykla zaprawe cementowo - wapienna.
Sprawa kosztow jest drugoplanowa bo jak pisze sa to tylko dwie sciany. Pozostale ze wzgledu, ze przylegaja do drugiego budynku (szeregowca) beda murowane z siporexu na zwykla zaprawe. Slyszalem rozne opinie w kwesti tych rozwiazach a i kierownik budowy nie stwierdzil jednoznacznie co lepsze.
Pozostaje wiec moja decyzja i Wasza pomoc, na ktora licze i z gory dziekuje.

pitbull
29-01-2002, 08:38
Wszystko kwestia gustu. Jakbym robil to sciane jednowarstwowa 36cm. Prosta robota, malo komplikacji, trzeba tylko pilnowac pionu. Wspolczynniki U bardzo zblizone. W przyszlosci mozesz ja ocieplic.

Frankai
29-01-2002, 09:20
Nie wiem, czy k już się nie liczy tylko E, bo jeżeli tak to inna prawa. Przy normie z k jedno z rozwiązań chyba nie spełnia normy. Dla ściany jednowarstwowej wymagane k to 0.5 i tu spełniasz, a dla 2 lub 3-wartwowej to 0.3 i nie wiem czy to spełnisz. Zrób lepiej tak jak radzi Pitbull - mur jednowarstwy. Uważaj tylko na mostki.

Darekr
29-01-2002, 09:28
Dziekuje za odzew.
Niestety musze od razu przyjac docelowe rozwiazanie, poniewaz jest to szeregowiec i lico scin zewnetrznych musi byc w jednej lini.

pitbull
29-01-2002, 11:15
Jak szeregowka to bedziesz mial tylko 2 sciany zewnetrzne, wiec w ogole zmniejszone straty ciepla, wiec rob jednowarstwowa.
Ale Frankai masz racje uwazam ze liczeni samego k0 jest bez sensu, powinno sie liczyc E, wykonac audyt i to dopiero o czym s mowi. Tylko nie wieadomo kto to ma robic