PDA

Zobacz pełną wersję : mróz na dworze ... jaka temperatura w mieszkaniach ?



23-01-2006, 06:05
na polu - wiadomo
zimno ...
mróz nie ustepuje i nie ustapi w najblizsze dni
jaka temperatura udaje wam sie utrzymac w mieszkaniach ?

jabko
23-01-2006, 06:27
20
Można oczywiscie wiecej bo temp. ograniczona sterownikiem pokojowym.

RYDZU
23-01-2006, 06:36
No a u mnie ekstremalnie ;) - dopiero się uczę sterownika i domu :-?
Do -10 (na zewnatrz :) ) było wszystko w normie, ale teraz zaczęła temperatra głupieć
- wczoraj wieczorem (przy zewnętrznej -22) wewnatrz zamiast zwyczajowych 23 wskoczyło mi 26 :o
Na szczęście do rana wszystko wróciło do normy (czyli do 23).

Pozdrawiam

tobo
23-01-2006, 06:58
czujnik mam nastawiony na 21, ale w ostatich dniach obniżyłem do 20,5

Tomik_B
23-01-2006, 07:45
No a u mnie ekstremalnie ;) - dopiero się uczę sterownika i domu :-?
Do -10 (na zewnatrz :) ) było wszystko w normie, ale teraz zaczęła temperatra głupieć
- wczoraj wieczorem (przy zewnętrznej -22) wewnatrz zamiast zwyczajowych 23 wskoczyło mi 26 :o
Na szczęście do rana wszystko wróciło do normy (czyli do 23).

Pozdrawiam

U mnie, pogodówka też jakoś dziwnie się zachowuje.
Na zewnątrz -20 w pomieszczeniu ze sterownikiem temperatura zmierzona 23, a zadana 22.5 i mimo włączonej opcji TP=2 piec nadal grzeje. :o :roll: :roll:
Sterownik Vaillanta 410 s.

chemik
23-01-2006, 07:47
Witam!

Ja mam taką samą jak przy +10 stopni, 0 stopni, -10 stopni i -20 stopni na zewnątrz.

Pozdrawiam!

tomek_2
23-01-2006, 09:37
Apropo wypowiedzi Tomik_B, ja musze ciagle przestawiac pogodowke, zeby kociol nie grzal tak duzo. Spadek temp. w domu (nawet - a moze wlasnie szczegolnie przy takich mrozach) wskutek mniejszego grzania jest nieporownywalnie wolniejszy od zwiekszonego grzania kotla (i tym samym poboru gazu) spowodowanego reakcja pogodowki na spadek temp. zewn. Wiem, ze teorie moja wyluszczylem z lekka pokracznie :) ale zmierzam do tego, ze nastawa krzywej pogodowej w tym wypadku wymaga ciaglej kontroli i sama pogodowka powoduje raczej straty i to dosc duze w porownaniu do sterownika pokojowego (ktory od przyszlego sezonu zamierzam nabyc) - chyba, ze stoimy ciagle przy "pokretlach" sterownika pogodowego.

bladyy78
23-01-2006, 09:57
Ja naszczescie mieszkam jeszcze w bloku i nie musze martwic sie ze temperatura mi spadnie w mieszkaniu. Obecnie mam 22 0C.

Przekorek
23-01-2006, 10:01
No a u mnie ekstremalnie ;) - dopiero się uczę sterownika i domu :-?
Do -10 (na zewnatrz :) ) było wszystko w normie, ale teraz zaczęła temperatra głupieć
- wczoraj wieczorem (przy zewnętrznej -22) wewnatrz zamiast zwyczajowych 23 wskoczyło mi 26 :o
Na szczęście do rana wszystko wróciło do normy (czyli do 23).

Pozdrawiam

U mnie, pogodówka też jakoś dziwnie się zachowuje.
Na zewnątrz -20 w pomieszczeniu ze sterownikiem temperatura zmierzona 23, a zadana 22.5 i mimo włączonej opcji TP=2 piec nadal grzeje. :o :roll: :roll:
Sterownik Vaillanta 410 s.
Może masz żeliwny kocioł? Ja tak mam i w żeliwiaku palnik co jakiś czas musi się włączyć, by podgrzać żeliwny blok - kilka dni temu na tym forum mnie o tym uświadomiono. Poza tym sprawdż nastawy temperatury "poza okresem grzania" (ten księżyc) - jak tam masz zbyt wysoko, to piec prawdopodobnie będzie się włączał częściej. Ustaw na 17, to powinno się troche uspokoic

RYDZU
23-01-2006, 10:22
Może masz żeliwny kocioł? Ja tak mam i w żeliwiaku palnik co jakiś czas musi się włączyć, by podgrzać żeliwny blok - kilka dni temu na tym forum mnie o tym uświadomiono.

Nie - nie mam żeliwnego kotła. Kocioł kondensat Vaillant Ecotec246/2.
Popierdzieliło mu się w "mózgu" bo miałem awarię - brak wody(pękła rura po sąsiedzku).
Wyłaczyłem kocioł i sterownik. Potem po włączeniu sterownik pewne ustawienia mi pogubił.
Teraz juz jest ok - wszystko wróciło do normy.

Pozdrawiam

gostomianum
23-01-2006, 10:42
w mieszkaniu w bloku mam 20 plus, w domu pewnie z 10 minus :)

nurni
23-01-2006, 12:18
U mnie 21 w dzień i 19 w nocy.
Ale wczoraj wieczorem i do dzisiaj rana było -26 st.C :o :o :o :o
Moja 406-tka "padła". Nawet z kabli nie chiała odpalić. Pewnie gdzieś paliwo zamarzło. A w garażu nie mam miejsca na samochód..
Chyba będę musiał ognisko pod autkiem rozpalić :o :wink:

Pozdrawiam

Maciek-MZM
23-01-2006, 12:18
[quote=RYDZU]No a u mnie ekstremalnie ;) - dopiero się uczę sterownika
U mnie, pogodówka też jakoś dziwnie się zachowuje.
Na zewnątrz -20 w pomieszczeniu ze sterownikiem temperatura zmierzona 23, a zadana 22.5 i mimo włączonej opcji TP=2 piec nadal grzeje. :o :roll: :roll:
Sterownik Vaillanta 410 s.

Mam ten sam sterownik i jak mialem TP=1 to piec w dupie mial jakiekolwiek nastawienbie temp. wewnatrz w domu tylko grzal jak glupi. Zmienilem na TP=2 i jest ok nawet w duze mrozy (temp. wewnatrz 20).
Czy ustawienie na TP=2 w ogole korzysta z pogodowki, czy tylko kieruje sie nastawami na temp. wewnatrz domu?
Moj instalator ustawil krzywa grzewcza na 1.2 nie wiem czy nie za duzo? Dom 200m2, sam nie chce grzebac ale cos mu nie ufam.

alienka
23-01-2006, 12:28
A ja nie mogę dogadać się z moim Vitopendem 100. Ustawiłam mu 21 st - dzień i 19 st- noc. Tymczasem mam w dzień 19 st. a nocą - juz sama nie wiem ale na pewno dużo mniej niż 19.
:cry:
Chyba jeszcze za krótko się znamy (mieszkam miesiąc) Wezmę dwa dni urlopu to może wreszcie nauczymy się zgodnej współpracy :wink:
Pozdrawiam wszystkich ogrzewających się :D

Tomik_B
23-01-2006, 13:29
No a u mnie ekstremalnie ;) - dopiero się uczę sterownika i domu :-?
Do -10 (na zewnatrz :) ) było wszystko w normie, ale teraz zaczęła temperatra głupieć
- wczoraj wieczorem (przy zewnętrznej -22) wewnatrz zamiast zwyczajowych 23 wskoczyło mi 26 :o
Na szczęście do rana wszystko wróciło do normy (czyli do 23).

Pozdrawiam

U mnie, pogodówka też jakoś dziwnie się zachowuje.
Na zewnątrz -20 w pomieszczeniu ze sterownikiem temperatura zmierzona 23, a zadana 22.5 i mimo włączonej opcji TP=2 piec nadal grzeje. :o :roll: :roll:
Sterownik Vaillanta 410 s.
Może masz żeliwny kocioł? Ja tak mam i w żeliwiaku palnik co jakiś czas musi się włączyć, by podgrzać żeliwny blok - kilka dni temu na tym forum mnie o tym uświadomiono. Poza tym sprawdż nastawy temperatury "poza okresem grzania" (ten księżyc) - jak tam masz zbyt wysoko, to piec prawdopodobnie będzie się włączał częściej. Ustaw na 17, to powinno się troche uspokoic

Jeśli, to było do mnie, to tak jak RYDZU mam kondensata, tylko słabszego Ecotec 192/2.

VPS
23-01-2006, 13:53
U mnie, pogodówka też jakoś dziwnie się zachowuje.
Na zewnątrz -20 w pomieszczeniu ze sterownikiem temperatura zmierzona 23, a zadana 22.5 i mimo włączonej opcji TP=2 piec nadal grzeje. :o :roll: :roll:
Sterownik Vaillanta 410 s.
Prawdopodobnie została załączona funkcja ochrony przeciw zamarzeniowej

sylwiapsik
23-01-2006, 13:55
Z rodzaju czarnego humoru!!!!
mieszkam w starej kamienicy,jedyne źródło ciepła to kominek.
Ciepło jest wtedy gdy się pilnuje by nie wygasł ogień,problem pojawia się gdy wyjedziemy do pracy :cry: krasnale nie pilnują ogniska domowego po powrocie temp 17 stopni w pokojach w łazience 13 :evil:

Tomik_B
23-01-2006, 13:58
U mnie, pogodówka też jakoś dziwnie się zachowuje.
Na zewnątrz -20 w pomieszczeniu ze sterownikiem temperatura zmierzona 23, a zadana 22.5 i mimo włączonej opcji TP=2 piec nadal grzeje. :o :roll: :roll:
Sterownik Vaillanta 410 s.
Prawdopodobnie została załączona funkcja ochrony przeciw zamarzeniowej

To znaczy, że parametr TP=2 nie ma wpływu na tę funkcję.
Czy, temperatura wewnętrzna +23 powoduje zamarzanie wody? :wink:

Piotrek1
23-01-2006, 14:01
U mnie 21-22 przy paleniu w kominku w takie mrozy prawie non-stop. A przy -10 od 17.00 do 24.00 Piec grzeje tylko cwu i czasami awaryjnie się włączy do co jak nas długo nie ma w domu.

VPS
23-01-2006, 14:07
Moj instalator ustawil krzywa grzewcza na 1.2 nie wiem czy nie za duzo? Dom 200m2, sam nie chce grzebac ale cos mu nie ufam.
No to powiedz czy masz projekt swojej instalacji ? Jeśli TAK to masz tam podane parametry wody grzewczej wg której została zaprojektowana instalacja i na tej podstawie ustawiasz charakterystykę krzywej grzewczej.
Jeśli nie masz tych danych trzeba samemu dopasować krzywą.
Na stronie 20 instrukcji obsługi regulatora VRC 410 masz wykres krzywej grzewczej.

VPS
23-01-2006, 14:11
Tomek_B

Funkcję ochrony załącza się w symbolu klucza Ochr.p. zamr. Z opóźnieniem od 0h do 24h

Maciek-MZM
23-01-2006, 14:11
No to powiedz czy masz projekt swojej instalacji ? Jeśli TAK to masz tam podane parametry wody grzewczej wg której została zaprojektowana instalacja i na tej podstawie ustawiasz charakterystykę krzywej grzewczej.
Jeśli nie masz tych danych trzeba samemu dopasować krzywą.
Na stronie 20 instrukcji obsługi regulatora VRC 410 masz wykres krzywej grzewczej.

Projektu nie mam. Instrukcje czytalem ale niestety nie kumam do czego ta krzywa i jak ja dobrac?

VPS
23-01-2006, 14:19
Maciek-MZM
Zakładając że instalację masz dobraną na paremetry 70'C (zasilanie)/ 55'C (powrót)/ 20'C temp wewnętrzna przy odpowiedniej strefie klimatycznej powiedzmy -20 na zewnątrz.
To z wykresu odczytujemy temperatura zasilania 70'C, temperatura zewnętrzna -20 odpowiednia krzywa to 1.1

andrzej100
06-02-2006, 14:40
Maciek-MZM
Zakładając że instalację masz dobraną na paremetry 70'C (zasilanie)/ 55'C (powrót)/ 20'C temp wewnętrzna przy odpowiedniej strefie klimatycznej powiedzmy -20 na zewnątrz.
To z wykresu odczytujemy temperatura zasilania 70'C, temperatura zewnętrzna -20 odpowiednia krzywa to 1.1
Ja nie mogę rozgryzć tej krzywej. Mianowicie: (podaje parametry z pamięci i moge sie minimalnie pomylic) krzywa ustawiona na 1.1, temp. zew -3 a on zadaje temp. wody na 69C. W/g krzywej (tak to rozumiem) temp wody powinna byc ponizej 60C. Wytłumacz proszę, bo ja nie moge skumać tego sterownika. A jak nastawilem na 6C (obnizenie) i tylko na 2 godz. grzanie w/g grzewczej to i tak nie zszedł ponizej 15C - po tygodniu (w pomieszczeniu). TP=2 na sterowniku 420s (a moze to 410s- na dwa obiegi). Temp. max na piecu ustawiona na 60C.
Pomocy proszę, bo juz głupieję

andrzej100
06-02-2006, 15:14
Maciek-MZM
Zakładając że instalację masz dobraną na paremetry 70'C (zasilanie)/ 55'C (powrót)/ 20'C temp wewnętrzna przy odpowiedniej strefie klimatycznej powiedzmy -20 na zewnątrz.
To z wykresu odczytujemy temperatura zasilania 70'C, temperatura zewnętrzna -20 odpowiednia krzywa to 1.1
Ja nie mogę rozgryzć tej krzywej. Mianowicie: (podaje parametry z pamięci i moge sie minimalnie pomylic) krzywa ustawiona na 1.1, temp. zew -3 a on zadaje temp. wody na 69C. W/g krzywej (tak to rozumiem) temp wody powinna byc ponizej 60C. Wytłumacz proszę, bo ja nie moge skumać tego sterownika. A jak nastawilem na 6C (obnizenie) i tylko na 2 godz. grzanie w/g grzewczej to i tak nie zszedł ponizej 15C - po tygodniu (w pomieszczeniu). TP=2 na sterowniku 420s (a moze to 410s- na dwa obiegi). Temp. max na piecu ustawiona na 60C.
Pomocy proszę, bo juz głupieję
Zapomniałem dodać, że piec to kondensat 196/2 Vaillanta

Tomik_B
07-02-2006, 09:01
Maciek-MZM
Zakładając że instalację masz dobraną na paremetry 70'C (zasilanie)/ 55'C (powrót)/ 20'C temp wewnętrzna przy odpowiedniej strefie klimatycznej powiedzmy -20 na zewnątrz.
To z wykresu odczytujemy temperatura zasilania 70'C, temperatura zewnętrzna -20 odpowiednia krzywa to 1.1
Ja nie mogę rozgryzć tej krzywej. Mianowicie: (podaje parametry z pamięci i moge sie minimalnie pomylic) krzywa ustawiona na 1.1, temp. zew -3 a on zadaje temp. wody na 69C. W/g krzywej (tak to rozumiem) temp wody powinna byc ponizej 60C. Wytłumacz proszę, bo ja nie moge skumać tego sterownika. A jak nastawilem na 6C (obnizenie) i tylko na 2 godz. grzanie w/g grzewczej to i tak nie zszedł ponizej 15C - po tygodniu (w pomieszczeniu). TP=2 na sterowniku 420s (a moze to 410s- na dwa obiegi). Temp. max na piecu ustawiona na 60C.
Pomocy proszę, bo juz głupieję
Zapomniałem dodać, że piec to kondensat 196/2 Vaillanta

Andrzej, też męczyła mnie ta krzywa grzewcza. :wink:
VPS mnie uświadomił. :) Dzięki VPS :D

Temperatura zasilania na wykresie odnosi się do temperatury wewnętrznej 20 st C. Jeżeli, została nastawiona wyższa temperatura w pomieszczeniu, to sterownik podnosi też temperaturę zasilania.
W instrukcji podają informację, że jeżeli stosuje się regulator pogodowy, to w piecu, pokrętło temperatury zasilania powinno być ustawione na max. Inaczej regulator nie będzie miał możliwości sterowania temperaturą w całym zakresie.
Jeżeli, masz pogodówkę ze sterowaniem dwoma obiegami, to jest to VRT 420s. Ten sterownik, ma dla każdego obiegu osobne ustawienia krzywej grzewczej. Osobno grzejniki i osobno podłogówka.

Obniżenie ustawione na 6 st C, nie miało prawdopodobnie znaczenia, ponieważ mogła zadziałać funkcja ochrony przed zamarzaniem. Można opóźnić jej włączenie maksymalnie o 24 godziny.
Proponuję uważnie przeczytać instrukcje obsługi pieca i sterownika.
Są dość "kulawo" napisane, ale coś da się zrozumieć. :wink:

andrzej100
08-02-2006, 09:42
Maciek-MZM
Zakładając że instalację masz dobraną na paremetry 70'C (zasilanie)/ 55'C (powrót)/ 20'C temp wewnętrzna przy odpowiedniej strefie klimatycznej powiedzmy -20 na zewnątrz.
To z wykresu odczytujemy temperatura zasilania 70'C, temperatura zewnętrzna -20 odpowiednia krzywa to 1.1
Ja nie mogę rozgryzć tej krzywej. Mianowicie: (podaje parametry z pamięci i moge sie minimalnie pomylic) krzywa ustawiona na 1.1, temp. zew -3 a on zadaje temp. wody na 69C. W/g krzywej (tak to rozumiem) temp wody powinna byc ponizej 60C. Wytłumacz proszę, bo ja nie moge skumać tego sterownika. A jak nastawilem na 6C (obnizenie) i tylko na 2 godz. grzanie w/g grzewczej to i tak nie zszedł ponizej 15C - po tygodniu (w pomieszczeniu). TP=2 na sterowniku 420s (a moze to 410s- na dwa obiegi). Temp. max na piecu ustawiona na 60C.
Pomocy proszę, bo juz głupieję
Zapomniałem dodać, że piec to kondensat 196/2 Vaillanta

Andrzej, też męczyła mnie ta krzywa grzewcza. :wink:
VPS mnie uświadomił. :) Dzięki VPS :D

Temperatura zasilania na wykresie odnosi się do temperatury wewnętrznej 20 st C. Jeżeli, została nastawiona wyższa temperatura w pomieszczeniu, to sterownik podnosi też temperaturę zasilania.
W instrukcji podają informację, że jeżeli stosuje się regulator pogodowy, to w piecu, pokrętło temperatury zasilania powinno być ustawione na max. Inaczej regulator nie będzie miał możliwości sterowania temperaturą w całym zakresie.
Jeżeli, masz pogodówkę ze sterowaniem dwoma obiegami, to jest to VRT 420s. Ten sterownik, ma dla każdego obiegu osobne ustawienia krzywej grzewczej. Osobno grzejniki i osobno podłogówka.

Obniżenie ustawione na 6 st C, nie miało prawdopodobnie znaczenia, ponieważ mogła zadziałać funkcja ochrony przed zamarzaniem. Można opóźnić jej włączenie maksymalnie o 24 godziny.
Proponuję uważnie przeczytać instrukcje obsługi pieca i sterownika.
Są dość "kulawo" napisane, ale coś da się zrozumieć. :wink:
Tak, mam tak ustawione: 20C w pomieszczeniu, 60C na zasilaniu (temp. max.-pokretlo w max. polozeniu), krzywe tak samo ustawione dla obu obiegow (obecnie 1.1).
Jak to ma prawidłowo działać jak mu dałem max. temp. zasilania 60C a sterownik zadaje 70C.
Co do instrukcji to wertuję ją cały czas, ale jest dla mnie zbyt ogólna ( a wbrew pozorom video potrafię zaprogramować, wiec z tym tez powinienem sobie poradzić
:D )
A jak zadaje sie temp. pomieszczenia poniżej 20C?
Z góry dziękuje za pomoc.

andrzej100
08-02-2006, 09:53
A jeszcze jedno pytanie. Piec 196/2 Vaillant. Skąd mam wiedzieć czy moduluje i znać jego aktualną moc-w czasie modulacji. W instrukcji widziałem obrazek i na nim po lewej stronie jest wskaznik modulacji- takie poziome kreseczki. U mnie nigdy nie widziałem czegoś takiego.

Tomik_B
08-02-2006, 10:21
Tak, mam tak ustawione: 20C w pomieszczeniu, 60C na zasilaniu (temp. max.-pokretlo w max. polozeniu), krzywe tak samo ustawione dla obu obiegow (obecnie 1.1).
Jak to ma prawidłowo działać jak mu dałem max. temp. zasilania 60C a sterownik zadaje 70C.
Co do instrukcji to wertuję ją cały czas, ale jest dla mnie zbyt ogólna ( a wbrew pozorom video potrafię zaprogramować, wiec z tym tez powinienem sobie poradzić
:D )
A jak zadaje sie temp. pomieszczenia poniżej 20C?
Z góry dziękuje za pomoc.

Nie bardzo rozumiem. Przy obrocie pokrętła w piecu, w prawo do oporu, maksymalna temperatura zasilania, to 60 st C?
Skoro ustawiłeś 20 st C w pomieszczeniu, to odczyty temperatury zasilania powinny odpowiadać wykresowi z instrukcji.
Może masz zmienioną wartość przesunięcia podstawy krzywej grzewczej (u mnie fabrycznie 20 st C)? :roll:

Co do modulacji, to nie doczytałeś instrukcji obsługi pieca. :wink:
Ten wskaźnik wyświetla się tylko w kotłach ecoVIT.

andrzej100
08-02-2006, 15:32
[

Nie bardzo rozumiem. Przy obrocie pokrętła w piecu, w prawo do oporu, maksymalna tczyty temperatury zasilaniaemperatura zasilania, to 60 st C?
Skoro ustawiłeś 20 st C w pomieszczeniu, to od powinny odpowiadać wykresowi z instrukcji.
Może masz zmienioną wartość przesunięcia podstawy krzywej grzewczej (u mnie fabrycznie 20 st C)? :roll:
Tak, w piecu zmienilem na max. temp zasilania na 60C (kod d-71)
Nie zmienialem przesuniecia krzywej (tez mam 20C). Uwazam, ze wszystko teoretycznie jest ok, a krzywa nie pokrywa mi sie z temp. wody w obiegu. Poza tym zdarza sie, ze jest w pomieszczeniu 21-22C a piec dalej grzeje.
Na starym piecu mialem pokojowke i tam nie bylo niespodzianek. Teraz mam bol glowy bo nie moge tego zrozumiec.