PDA

Zobacz pełną wersję : Kocio? c.o. odgazowuj?cy drewno.Moderator czy np. Vigas?



gkwiatkowski
29-01-2002, 09:11
Nie napotkałem nigdzie na porównanie dwóch systemów konstrukcji i funkcjonowania kotłów c.o.-Moderatora z Hajnówki z kotłem typu Vigas czy Atmos.Moderator jest znacznie tańszy, Vigas sprawia wrażenie technologicznie bardziej zaawansowanego.Jakie są ich wady i zalety? Czy ich sprawność i funkcjonalność są porównywalne ?

sanipro
29-01-2002, 10:34
Nie mam doświadczenia w zakresie pracy tych kotłów. Informacje możesz znaleźć na stronach:
http://www.moderator.com.pl
http://www.eko-vimar.com.pl/dat/oferta1.htm
Moderator podaje sprawność 80%, natomiast Vigas nie podaje sprawności. Podana jest maksymalna wydajność 82-85%. Myślę że chodzi tu o sprawność. Ale do deklaracji o danych technicznych podanych przez producentów należy podchodzić z rezerwą.

gkwiatkowski
29-01-2002, 14:29
Dzięki za odzew. Byłem na tych stronach, znam konstrukcje kotłów.Chodzi mi o to ,czy są one porównywalne.Jak na ironię,w firmie w której do niedawna pracowałem zamontowałem zamontowałem duży kocioł Moderator i nieco mniejszy Żar.Drewno było za mokre, więc nie mogę się wypowiedzieć, który bardziej warto kupić.Wybierając dla siebie chciałbym, żeby był dobry i nie za drogi.Może ktoś jeszcze podzieli się doświadczeniami? Cześć!

sanipro
30-01-2002, 10:24
Kalkulowałeś, że kocioł opalany drewnem Ci sie opłaci? Jak masz tanie drewno - napewno tak. Z tego co wiem transport drewna z odległosci większych niż 30 km jest nieopłacalny.

gkwiatkowski
30-01-2002, 13:54
Mieszkam i buduję w sercu Borów Dolnośląskich - praktycznie mieszkam w lesie .Stąd ten pomysł.W okolicy funkcjonuje wiele kotłów Vigas, Atmos, Żar i podobnych.Użytkownicy są z nich zadowoleni.Nie mam natomiast z kim wymienić poglądów na kocioł Moderator.Jeśli ktoś z bywalców Forum ma taki kocioł, proszę podzielić się wrażeniami.Ukłony.

26-09-2002, 09:37
Oczywiście,że jest tańsze ogrzewanie na"holz gas".
Nawet gdy trzeba zaopatrzeć się w drzewo z odległości więcej niż
30 km.W naszym rejonie,czyli Ośnie lubuskim jest Nadleśnictwo,także w Sulęcinie i Rzepinie,ale cena jest zbyt wysoka w tych nadleśnictwach.Za opał akacjowy trzeba zapłacić np. w Ośnie lub. prawie 50 zł za 1 mp.Jeżeli zakupisz mniej niż 10 m3 zapłacisz dodatkowo 10% więcej,czyli 55 zł za mp.
Dla informacji podam,że przelicznik 1 m3 wynosi 0,65,czyli 10m3 wynosi 15,39 mp.Ogólnie koszt w/w opału wynosi prawie 905,70 zl.
Trochę inaczej jest w Sulęcinie czy Rzepinie,oczywiście do tego należy doliczyć koszty transporu które wynoszą od 8 do 12 zł za 1 mp,czyli przy w/w danych trzeba zapłacić jeszcze 150,21 - 225,31 zl w tym vat 22%.Razem wynosi to 1055,91 - 1131,01 zl
Natomiast w Nadleśnictwie Cybinka w/w drewno można kupić już za
39,90 zł netto ( podatek vat 7%,czyli 42,69 zl).Do tego należy doliczyć transport (już od 10 - 12 zl netto za 1 mp. w zależności od stopnia utrudnienia dostępu do drzewa).No to wyliczamy:
Jak już wspomniałem koszt 1 mp. wynosi 42,69 + tranport(biorę pod uwagę wyższą wartość,czyli 12.20 + vat22%=14,64 za 1 mp.)
Razem koszt 1 mp. z transportem wynosi 57,33 x 15,39 = 882,31 zl.
Należy zwrócić uwagę,że Cybinka jest odległa prawie 60 km c.a.
Podsumowując kalkulację wynika że kupując np.w Cybince zapłacimy
882,31 zl,natomiast w Ośnie lub w innych nadleśnictwach wspomnianych przez ze mnie zapłacimy w granicach 1055,91 - 1131,01 zl.Oczywiście przy założeniu,że kupiliśmy tylko 15.39 mp.
Ale nawet kupując więcej czyli np.20 mp zapłacimy 10% mniej tak jest w Ośnie lubuskim,czyli 45,00 zl.Do tego dodamy vat 7% daje nam 48,15 + transport(birę pod uwagę najniższą stawkę,czyli 8 zl
+ vat22%,daje nam 9.76 zl,czyli koszt jednego mp wynosi 57,91 zl
Mnożymy to przez 20 mp ,wynosi to 1158,20 zl,a w Cybince 1146,60 zl.Należy zauważyć,że brałem pod uwagę wyższą stawkę za koszt transportu,czyli 12,00 zl + vat.
Więc jak wynika z powyższego koszt zakupu opału z w/w czyli Cybinki jest opłacalny.To jest kalkulacja dla mniejszych "podmiotów".Natomiast nasze zapotrzebowanie na opał wynosi ok.300 mp.na rok,czyli c.o. + ciepła woda.
W/W zużycie dotyczy powierzchni ogrzewanej 1700 m2.
Zaznaczam,że przy takich ilościach można negocjować nad terminem płatności co z punktu widzenia ekonomicznego jest bardzo ważne,ale to sprawa jak wspomniałem ekonomiczna.
W każdym razie jeżeli ma ktoś zapytanie z chęcią pomogę
moj e-mail [email protected]
Pozdrawiam wszystkich !!!

28-09-2002, 10:26
Odnośnie wypowiedzi SANIPRO w sprawie sprawności kotłów VIGAS i MODERATOR.
Od dwóch lat jestem użytkownikiem kotłów VIGAS i muszę stwierdzić,że sprawdzają się.
Co do sprawności to trzeba najpierw przeczytać znaczenie pojęcia "sprawność",a potem opisywać swoje uwagi (dot.wyp.SANIPRO).Jestem w posiadaniu badań kotła VIGAS,wykonanych przez ITC Łódz.Mianowicie,badania wykazały,że kocioł charakteryzuje się dużymi skokami mocy i sprawności.
Ze względu na posiadane badania nie można ich powielać i kopiować w części lub w całości,zastrzegł je ITC Łódz.
W każdym razie jak już wspomniałem kocioł ten pracuje może "wyciągnąć" nawet 90 kW,mowa tu o kotle VIGAS 80.
Wiadomo że do osiągnieńcia takiej mocy potrzebne jest paliwo,w którym wilgotność opału powinna wynosić 20-25 %.Producent podaje,że nawet 35%,ale przy tej wilg.zmniejsza się moc i sprawność.Sam miałem okazję wypróbować kocioł przy drzewie o większym stopniu zawar.wilg.(świerzo ściete).I okazało się,że też będzie działał,z tym,że czas potrzebny na nagrzanie obiektu wzrasta a tym samym zużycie.Innym przykładem może być kocioł np.MODERATOR.Efekt jest prosty wystarczy kupić dobry węgiel tzn. o większej kaloryczności 28-33 Mg/kg i efekt pewny,natomiast kaloryczność węgila brunatnego waha się od 10-12 Mg/kg.
Trzeba uwzględnić cenę węgla takiego i takiego,praktycznie ten pierwszy kosztuje tyle co koks.
Dla informacji podam,że kaloryczność drewna waha sie od 12-16 Mg/kg,więc biorąc pod uwagę kaloryczność opałową,myślę,że jest to niezły wynik 83% sprawności VIGAS'a(dane ITC Łódz).
Owszem,VIGAS mógłby być trochę bardziej wydajniejszy tzn.zwiększyć sprawnośc poprzez zwiększenie wymiennika ciepła.
W/g badań ITC Łódz wykazało,że temp.spalin wynosi ok.300 st.C.
W prosty sposób można odzyskać ciepło ze spalin poprzez zastosowanie wymiennika spaliny-woda(rekuperator).
Teoretycznie można zwiększyć sprawność w granicach 9-15%max,przy użyciu w/w urządzenia.
Dla informacji podam,że kotły np.Viesmann mają sprawność trochę ponad 100%,własnie dzięki wymiennikom ciepła o których wspomniałem.Temp.spalin nie przekracza 100 st.C.normalnej pracy kotła.Oczywiście kaloryczność oleju opałowego wynosi ok 46 Mg/kg.
Więc sprawność VIGAS'a przy kal.12-16Mg/kg moim zdaniem jest
bardzo dobra.
Myślę,że może ktoś wyprodukuje taki własnie kocioł,który bedzie sprawniejszy od V-a.Tylko trzeba brać pod uwagę wilg.drewna,które powinno być sezonowane 1 rok,ponieważ nie zajdzie proces pirolizy,a jeśli już,to jak wspomniałem wcześniej będą duże straty.
Kocioł taki nie sprawdzi się,temp.spalin będzie niższa i wystąpią klopoty z ciągiem kominowym,lecz to jest już druga sprawa,która podlega dyskusji.
Pozdrawiam

P.S.
Czekam na następne opinie dot.kotłów opalanych drewnem, a w szczególności VIGAS

robertlubuskie
28-09-2002, 11:04
On 2002-09-26 10:37, Anonymous wrote:
Oczywiście,że jest tańsze ogrzewanie na"holz gas".
Nawet gdy trzeba zaopatrzeć się w drzewo z odległości więcej niż
30 km.W naszym rejonie,czyli Ośnie lubuskim jest Nadleśnictwo,także w Sulęcinie i Rzepinie,ale cena jest zbyt wysoka w tych nadleśnictwach.Za opał akacjowy trzeba zapłacić np. w Ośnie lub. prawie 50 zł za 1 mp.Jeżeli zakupisz mniej niż 10 m3 zapłacisz dodatkowo 10% więcej,czyli 55 zł za mp.
Dla informacji podam,że przelicznik 1 m3 wynosi 0,65,czyli 10m3 wynosi 15,39 mp.Ogólnie koszt w/w opału wynosi prawie 905,70 zl.
Trochę inaczej jest w Sulęcinie czy Rzepinie,oczywiście do tego należy doliczyć koszty transporu które wynoszą od 8 do 12 zł za 1 mp,czyli przy w/w danych trzeba zapłacić jeszcze 150,21 - 225,31 zl w tym vat 22%.Razem wynosi to 1055,91 - 1131,01 zl
Natomiast w Nadleśnictwie Cybinka w/w drewno można kupić już za
39,90 zł netto ( podatek vat 7%,czyli 42,69 zl).Do tego należy doliczyć transport (już od 10 - 12 zl netto za 1 mp. w zależności od stopnia utrudnienia dostępu do drzewa).No to wyliczamy:
Jak już wspomniałem koszt 1 mp. wynosi 42,69 + tranport(biorę pod uwagę wyższą wartość,czyli 12.20 + vat22%=14,64 za 1 mp.)
Razem koszt 1 mp. z transportem wynosi 57,33 x 15,39 = 882,31 zl.
Należy zwrócić uwagę,że Cybinka jest odległa prawie 60 km c.a.
Podsumowując kalkulację wynika że kupując np.w Cybince zapłacimy
882,31 zl,natomiast w Ośnie lub w innych nadleśnictwach wspomnianych przez ze mnie zapłacimy w granicach 1055,91 - 1131,01 zl.Oczywiście przy założeniu,że kupiliśmy tylko 15.39 mp.
Ale nawet kupując więcej czyli np.20 mp zapłacimy 10% mniej tak jest w Ośnie lubuskim,czyli 45,00 zl.Do tego dodamy vat 7% daje nam 48,15 + transport(birę pod uwagę najniższą stawkę,czyli 8 zl
+ vat22%,daje nam 9.76 zl,czyli koszt jednego mp wynosi 57,91 zl
Mnożymy to przez 20 mp ,wynosi to 1158,20 zl,a w Cybince 1146,60 zl.Należy zauważyć,że brałem pod uwagę wyższą stawkę za koszt transportu,czyli 12,00 zl + vat.
Więc jak wynika z powyższego koszt zakupu opału z w/w czyli Cybinki jest opłacalny.To jest kalkulacja dla mniejszych "podmiotów".Natomiast nasze zapotrzebowanie na opał wynosi ok.300 mp.na rok,czyli c.o. + ciepła woda.
W/W zużycie dotyczy powierzchni ogrzewanej 1700 m2.
Zaznaczam,że przy takich ilościach można negocjować nad terminem płatności co z punktu widzenia ekonomicznego jest bardzo ważne,ale to sprawa jak wspomniałem ekonomiczna.
W każdym razie jeżeli ma ktoś zapytanie z chęcią pomogę
moj e-mail [email protected]
Pozdrawiam wszystkich !!!

zutewa
16-06-2003, 07:38
Odnośnie wypowiedzi SANIPRO w sprawie sprawności kotłów VIGAS i MODERATOR.
Od dwóch lat jestem użytkownikiem kotłów VIGAS i muszę stwierdzić,że sprawdzają się.
Co do sprawności to trzeba najpierw przeczytać znaczenie pojęcia "sprawność",a potem opisywać swoje uwagi (dot.wyp.SANIPRO).Jestem w posiadaniu badań kotła VIGAS,wykonanych przez ITC Łódz.Mianowicie,badania wykazały,że kocioł charakteryzuje się dużymi skokami mocy i sprawności.

Gościu siądź se pod lipą i przemyśl to sobie.

Sprawność mierzy się w procentach [%], natomiast wydajności merzy się w jednostkach objętości masy, czy energii odniesionych do jednostki czasu np. [m3/h;] [kg/s]; [J/s].
Ale zgadzam się z toba, że Co do sprawności to trzeba najpierw przeczytać znaczenie pojęcia "sprawność",a potem opisywać swoje uwagi

Paulina Trójmiasto
31-01-2004, 12:33
Czy macie może dostęp do cenników do kotłów na drewno typu HOLZGAZ
??

A może polecicie mi żródło z Którego mozna kupić takie CUDO w dobrej cenie...
Pozdrawiam

31-01-2004, 12:35
http://web.orange.sk/drevoplyn/Vigas/DP.html


:) ino nie wiem co to za waluta i jaki jest kurs
ale jak sie dowiem to napisze

popzdrawiam

25-02-2004, 09:40
Jak łatwo zauważyć to DPH to slovacki VAT,a waluta to korona słowacka

Andrzej_c
29-02-2004, 09:10
Odnośnie wypowiedzi SANIPRO w sprawie sprawności kotłów VIGAS i MODERATOR.
Od dwóch lat jestem użytkownikiem kotłów VIGAS i muszę stwierdzić,że sprawdzają się.
Co do sprawności to trzeba najpierw przeczytać znaczenie pojęcia "sprawność",a potem opisywać swoje uwagi (dot.wyp.SANIPRO).Jestem w posiadaniu badań kotła VIGAS,wykonanych przez ITC Łódz.Mianowicie,badania wykazały,że kocioł charakteryzuje się dużymi skokami mocy i sprawności.
Ze względu na posiadane badania nie można ich powielać i kopiować w części lub w całości,zastrzegł je ITC Łódz.
W każdym razie jak już wspomniałem kocioł ten pracuje może "wyciągnąć" nawet 90 kW,mowa tu o kotle VIGAS 80.
Wiadomo że do osiągnieńcia takiej mocy potrzebne jest paliwo,w którym wilgotność opału powinna wynosić 20-25 %.Producent podaje,że nawet 35%,ale przy tej wilg.zmniejsza się moc i sprawność.Sam miałem okazję wypróbować kocioł przy drzewie o większym stopniu zawar.wilg.(świerzo ściete).I okazało się,że też będzie działał,z tym,że czas potrzebny na nagrzanie obiektu wzrasta a tym samym zużycie.Innym przykładem może być kocioł np.MODERATOR.Efekt jest prosty wystarczy kupić dobry węgiel tzn. o większej kaloryczności 28-33 Mg/kg i efekt pewny,natomiast kaloryczność węgila brunatnego waha się od 10-12 Mg/kg.
Trzeba uwzględnić cenę węgla takiego i takiego,praktycznie ten pierwszy kosztuje tyle co koks.
Dla informacji podam,że kaloryczność drewna waha sie od 12-16 Mg/kg,więc biorąc pod uwagę kaloryczność opałową,myślę,że jest to niezły wynik 83% sprawności VIGAS'a(dane ITC Łódz).
Owszem,VIGAS mógłby być trochę bardziej wydajniejszy tzn.zwiększyć sprawnośc poprzez zwiększenie wymiennika ciepła.
W/g badań ITC Łódz wykazało,że temp.spalin wynosi ok.300 st.C.
W prosty sposób można odzyskać ciepło ze spalin poprzez zastosowanie wymiennika spaliny-woda(rekuperator).
Teoretycznie można zwiększyć sprawność w granicach 9-15%max,przy użyciu w/w urządzenia.
Dla informacji podam,że kotły np.Viesmann mają sprawność trochę ponad 100%,własnie dzięki wymiennikom ciepła o których wspomniałem.Temp.spalin nie przekracza 100 st.C.normalnej pracy kotła.Oczywiście kaloryczność oleju opałowego wynosi ok 46 Mg/kg.
Więc sprawność VIGAS'a przy kal.12-16Mg/kg moim zdaniem jest
bardzo dobra.
Myślę,że może ktoś wyprodukuje taki własnie kocioł,który bedzie sprawniejszy od V-a.Tylko trzeba brać pod uwagę wilg.drewna,które powinno być sezonowane 1 rok,ponieważ nie zajdzie proces pirolizy,a jeśli już,to jak wspomniałem wcześniej będą duże straty.
Kocioł taki nie sprawdzi się,temp.spalin będzie niższa i wystąpią klopoty z ciągiem kominowym,lecz to jest już druga sprawa,która podlega dyskusji.
Pozdrawiam

P.S.
Czekam na następne opinie dot.kotłów opalanych drewnem, a w szczególności VIGAS


Witam !

Jestem posiadaczem kotła Vigas25 pierwszy sezon grzewczy. Kocioł spisuje się na raze barzdo dobrze. Jestem z niego zadowolony. Tylko mam problem ze smołowaniem tzn w komorze załadowczej i na drzwiczkach osadza się smoła. Jak z tym "zjawiskiem" walczyć. Czy jest to szkodliwe dla kotła (korozja). Palę drewnm twardym (dąb). Kakie jest najlepsze? Jak długo wytrzymują korpusy kotła?

Z poważaniem Andrzej z małopolskiego.

Andrzej_c
29-02-2004, 09:12
Witam !

Jestem posiadaczem kotła Vigas25 pierwszy sezon grzewczy. Kocioł spisuje się na raze barzdo dobrze. Jestem z niego zadowolony. Tylko mam problem ze smołowaniem tzn w komorze załadowczej i na drzwiczkach osadza się smoła. Jak z tym "zjawiskiem" walczyć. Czy jest to szkodliwe dla kotła (korozja). Palę drewnm twardym (dąb). Kakie jest najlepsze? Jak długo wytrzymują korpusy kotła?

Z poważaniem Andrzej z małopolskiego.

04-03-2004, 17:55
Witam !

Jestem posiadaczem kotła Vigas25 pierwszy sezon grzewczy. Kocioł spisuje się na raze barzdo dobrze. Jestem z niego zadowolony. Tylko mam problem ze smołowaniem tzn w komorze załadowczej i na drzwiczkach osadza się smoła. Jak z tym "zjawiskiem" walczyć. Czy jest to szkodliwe dla kotła (korozja). Palę drewnm twardym (dąb). Kakie jest najlepsze? Jak długo wytrzymują korpusy kotła?

Z poważaniem Andrzej z małopolskiego.
Zajrzyj na www.ekokotly.com.pl

mocny
05-03-2004, 13:27
NIE PALIĆ PANOWIE DĘBEM!!!!!!!!!!!!!!, ZA CHWILĘ BĘDZIESZ MIAŁ "PRZECIEKI" NA ŁĄCZENIU SUFIT - KOMIN.
PALIĆ DRZEWEM WYSEZONOWANYM 2-3 LATA!!!!!!!!!!
DRZEWO WYSEZONOWANE CECHUJE SIĘ SPĘKANIAMI, INNYM KOLOREM, MNIEJSZĄ WAGĄ , RADZĘ CZYTAĆ PORADNIK LEŚNY O DRZEWIE - POŻYCZY KAŻDYLEŚNICZY.

Luft
22-03-2004, 22:46
Mieszkam i buduję w sercu Borów Dolnośląskich - praktycznie mieszkam w lesie .Stąd ten pomysł.W okolicy funkcjonuje wiele kotłów Vigas, Atmos, Żar i podobnych.Użytkownicy są z nich zadowoleni.Nie mam natomiast z kim wymienić poglądów na kocioł Moderator.Jeśli ktoś z bywalców Forum ma taki kocioł, proszę podzielić się wrażeniami.Ukłony.

Moderator jest typowym kotłem ze spalaniem górnym.W reklamie piszą,że z dolnym,ale kłamią.Jest to kopciuch jakich mało.Vigas,atmos tak ale nie moderator.Moderator jest typowym kotłem na koks,a ze piszą inaczej?Twoje w ostatecznosci pieniadze,Twój wybór.

Bio
23-03-2004, 13:34
NIE PALIĆ PANOWIE DĘBEM!!!!!!!!!!!!!!, ZA CHWILĘ BĘDZIESZ MIAŁ "PRZECIEKI" NA ŁĄCZENIU SUFIT - KOMIN.
PALIĆ DRZEWEM WYSEZONOWANYM 2-3 LATA!!!!!!!!!!
DRZEWO WYSEZONOWANE CECHUJE SIĘ SPĘKANIAMI, INNYM KOLOREM, MNIEJSZĄ WAGĄ , RADZĘ CZYTAĆ PORADNIK LEŚNY O DRZEWIE - POŻYCZY KAŻDYLEŚNICZY.
Gdybym tylko miał mozliwość palenia suchym debem ,to nie zamieniłbym tego opału na nic.To nie dąb,tylko niska temperatura spalin powoduje zawilgocenie komina.Mokry dąb szczególnie trudno jest prawidłowo spalic,gdyz suszenie w kotle trwa długo,a wiec pali sie marnie i dlatego ta niska temperatura spalin.Temperatura ponizej punktu rosy.Ale suchy-wg mnie jedno z najlepszych paliw roslinnych.I jeszcze jedno-prawidłowy komin,ale to już raczej temat dla mistrzów kominiarstwa.