PDA

Zobacz pełną wersję : gotowo?? posadzki do po?o?enia parkietu



Griszka
25-01-2003, 18:13
Jak mam przygotować posadzkę pod parkiet. Jest w miarę równa, lecz można po niej pisać gwoździem?
Czy to nie przekszadza, gdy się kładzie grunt a potem klej do parkietu?

Dzięki za wszelkie informacje.

wega
25-01-2003, 18:31
Prawidłowo nie kładzie się kleju bezpośrednio na zagruntowane podłoże. Zagruntowane podłoże powinno być wyrównane zaprawą samopoziomującą a dopiero na tak przygotowane - klej i parkiet.

Pzdr.

Griszka
25-01-2003, 20:38
Co polecacie jako wylewkę samopoziomującą, z dobrą relacją ceny do jakości?

wega
25-01-2003, 20:59
Można zastosować coś z Atlasa np: samopoziomująca masa szpachlowa Terplan-N-Atlas lecz należy pamiętać aby preparat gruntujący był tej samej firmy np: Atlas Uni Grunt

Pzdr.

Griszka
26-01-2003, 18:21
Jaka jeste wydajność tego typu mas dla wylewek samopoziomujących?

wega
26-01-2003, 19:57
Atlas Uni Grunt - 0,35 kg/m2
Terplan-N-Atlas - 3,15 kg/m2 przy grubości średniej 2 mm
dodatkowo za każdy 1 mm grubości:
Terplan-N-Atlas - 1,58 kg/m2 nie więcej jednak niż do 10 mm grubości

Griszka
27-01-2003, 18:31
dzięki, cenowo nie wygląda najgorzej przy takiej wydajności. Czyli licząc że worek 25kg Terplan starczy mi na 75m2? Nie chce mi się wierzyć.

wega
27-01-2003, 18:53
mi też się nie chce wierzyć...:wink:
25 kg : 3,15 kg/m2 = 7,94 m2

kruszek
28-01-2003, 09:14
Mam pytanie, po co ta zaprawa samopoziomująca? Czy jeżeli mam równą i zatartą na gładko posadzkę to też muszę ją robić?

wega
29-01-2003, 16:23
Cóż...musi w Rysi, w Polsce jak kto chce...:wink:
Ale na poważnie, jeżeli podkład pod posadzkę jest równy (czytaj: idealnie wypoziomowany), odpowiednio twardy to nie potrzeba ani środka gruntującgo, ani warstwy wyrównującej, kleić można bezpośrednio. Jednak jak dotąd, nie spotkałem się z takim. Wszelkie kleje mają to do siebie, iż służą do klejenia i nie są wypełniaczami. Parkiet ma to do siebie, że po ułożeniu na nierównym podłożu dąży do samopoziomowania (w przeciwieństwie do wykładziny). W praktyce skutek jest taki, iż na wgłębieniach, nawet minimalnych, parkiet się prędzej czy później odklei, lub przy nałożeniu zbyt dużej warstwy kleju w celu wyrównania nierówności, klej po wyschnięciu ulega skurczowi, co także spowoduje odklejenie parkietu. W przypadku wykładzin nie ma takiego problemu. Na fotce poniżej jest podkład pod posadzkę wykonany maszynowo przez specjalistyczną firmę, w momencie jej pielęgnacji (ten akurat pod tarket klejony później na klej Uzin). Widać w tym momencie nierówności mimo naprawdę fachowego wykonania. Po wyschnięciu wody nierówności tych nie będzie już widać i "na oko" będzie to powierzchnia "równa". Jednak nie dopuścił bym ułożenia na tej powierzchni parkietu bez wyrównania zaprawą samopoziomującą.
http://www.wega-star.pl/galerie/pg3/pg3_k_0094.jpg
Pzdr.

Griszka
31-01-2003, 14:54
przekonalem sie ze grunt jest zawsze potrzebny, u mnie parkieciarz zagruntował suchą posadzkę, wcześniej wyrównał.
Oczywiście grunt dobierany pod klej do parkietu.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Griszka dnia 2003-01-31 15:56 ]</font>

Marek Gila
31-01-2003, 19:00
Witam mam pytanie dotyczące układanie parkietu.Interesuje mnie w jakiej temperaturze jest najlepiej układać? Chodzi mi oto czy lepiej w czasie sezonu grzewczego , czy też poza? Zamierzam układać parkiet bukowy w nowo powstałym mieszkaniu na piętrze. Jest wykonane ogrzewanie tradycyjne to jest CO, i ogrzewam to już drugi sezon.Marek

wega
31-01-2003, 21:42
temperatura 17-23şC, idealna 20şC, wilgotność w pomieszczeniu 50-60%, dobra rada - parkiet powinien w tych warunkach z tydzień poleżeć przed ułożeniem, sezon grzewczy nie ma wpływu.

Pzdr.

31-01-2003, 22:03
Czym technicznie różni się ułożenie parkietu /w mozajkę/ od ułożenia mozajki parkietowej? Mąż kilkakrotnie kładł mozajkę również w karo/,ale nie ma żadnego doświadczenia z parkietem . Nie wiem,na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy układaniu parkietu. Połowa deszczółek ma pióro z prawej strony a połowa z lewej, więc wiem, że możemy je ułożyć w mozajkę. Wymiar klepek to 5x25 cm.Wiem o szczelinie przy ścianie i że klejem pokrywa się podłogę a nie deseczki. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć, zanim zabierzemy się za ten parkiet?Pozdrawiam .

wega
31-01-2003, 23:27
jako że temat dość obszerny a sam parkieciarzem nie jestem, pozwolę sobie skorzystać z magii internetu i polecić przeczytanie tych trzech stron (http://www.abcdom.pl/art/art.asp?artykul_id=533) a chyba chociaż część problemu będzie wyjaśniona..:smile:

Pzdr.

10-02-2003, 23:25
To już coś. Dzięki.