PDA

Zobacz pełną wersję : PROSZEK DYMOWY



sevcio
23-01-2006, 22:40
Prowadzę firmę budowlaną. Na budowie czasami potrzebuję wytworzyć pewną ilość dymu - aby zobaczyć np. kierunek przepływu powietrza. Dym taki dobrze żeby nie był zbytnio śmierdzący ani trujący oczywiście. Co radzicie. Może znacie jakiś sklep w inter. żeby to kupić. Wiem że kolega kupił taki proszek z kalafonią za kg. dał około 30 zł ale niestety zgubił adres.
Z góry bardzo dziękuję

Pucek
26-01-2006, 07:14
http://www.piroportal.one.pl/articles.php?id=3 znajdziesz tam dużo przepisów na świece dymne, podstawowe składniki to saletra potasowa i cukier puder.

Mały
26-01-2006, 07:18
A nie bawiłeœ się jako dzieciak z dymkami?
1 - bierzesz kawałek plexi (pamiętasz te takie linijki?) i szczelnie owijasz foliš alu , w narożniku robisz dziurke ,zapalasz i...ale zadyma!
2- piłeczka pingpongowa poszatkowana na małe kawałki w pudełku po zapałkach , uchylasz , zapalasz i zamykasz pudełko najpierw zdmuchujšc ogień - zadyma jak trza , a koszt? Malutki jak ja... :lol:

MURMAN
26-01-2006, 13:35
tak, tak można z plexi lub piłeczki tylko kto to swiństwo będzie wietrzył - czuć będzie trzy dni - pewne

Pucek
26-01-2006, 13:43
tak, tak można z plexi lub piłeczki tylko kto to swiństwo będzie wietrzył - czuć będzie trzy dni - pewne

Dlatego ja proponuję saletrę i cukier, nie śmierdzi.

Tomasz M.
30-01-2006, 10:11
Te linijki i piłeczki do dymienia były kiedyś z celuloidu, plexi (twardsze, bardziej przejrzyste) nie daje takich efektów. Wcale nie jestem pewien czy nadal robi się je z tego materiału, może niektóre. Jakiś czas temu próbowałem robić świecę z piłeczki pingpongowej i była kicha.

Z moich dawnych doświadczeń wynika, że saletra z cukrem też nieźle śmierdzi w czasie palenia, choć na pewno mniej uciążliwie niż większość tworzyw sztucznych. A może firmy handlujące fajerwerkami mają także świece dymne?

krzysztofh
02-02-2006, 06:29
Zainteresuj się sprzętem do wytwarzania dymu estradowego z specjalnej parafiny (chyba). Nie powinno byc to drogie. Jednorazowo na pewno się nie opłaca ale w Twoim przypadku. W każdym razie jest to jakiś pomysł.