PDA

Zobacz pełną wersję : UWAGA:kierownik bud. i projektant.



marek200
25-01-2003, 19:57
Wiadomość do wszystkich.
Sprawdźcie swoich kierowników budów. Żądajcie zaświadczenia o wpisie do właściwej izby Inżynierów i Techników Budowlanych.
To samo dotyczy projektantów. Architekci muszą być zrzeszeni w Izbie Architektów.

Luśka
25-01-2003, 21:49
Może trochę więcej szczegółów?

sanipro
26-01-2003, 02:24
On 2003-01-25 20:57, marek200 wrote:
Wiadomość do wszystkich.
Sprawdźcie swoich kierowników budów. Żądajcie zaświadczenia o wpisie do właściwej izby Inżynierów i Techników Budowlanych.
To samo dotyczy projektantów. Architekci muszą być zrzeszeni w Izbie Architektów.

Zgadzam się, jeżeli chodzi o meritum. Nie powinieneś jednak tu używać nazwy Izba Architektów, bo to jest jeden z występujących przypadków.
Osoba pełniąca samodzielne funkcje w budownictwie, jak projektant, czy kierownik budowy musi legitymować się przynależnością do właściwej okręgowej izby samorządu zawodowego jak - Izby Architektów, czy Izby Inżynierów Budownictwa.

Szerzej napisałem tu: http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=6960&forum=42&6



<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2003-01-26 03:41 ]</font>

26-02-2003, 13:46
Ze jest członkiem np. Izby Inżynierów Budownictwa to jeszcze nic!. Od 2003 roku musi być ubezpieczony od odpowiedzilności cywilnej (systematycznie opłacać składkę) co jest potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem. Olek

08-03-2003, 05:28
Cześć, To jest święta prawda. Teraz jest to nawet wymagane przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę. Składałem taki wniosek 3 tygodnie temu i musiałem uzupełnić załączniki o kwity nie tylko potwierdzające uprawnienia architekta, konstruktora i projektantów poszczególnych instalacji ale również zaświadczenia o ich przynależności do odpowiednich "ciał" (izby, stowarzyszenia itp).
Pozdrowienia,
Kotsur

21-03-2003, 09:46
to czy ktoś zapłacił składkę można sprawdzić na internetowych stronach izb architektów lub inżynierów

pitbull
21-03-2003, 09:58
To w ogole Inwestora nie powinno obchodzic jesli uzyskuje pozwolenie na budowe architekt. Ten kto wykonuje odpowiednie swiadczenia powienien posiadac do tego uprawnienia i spelniac okreslane przepisami wymogi. Inwestor nie powinien odpowiadac za brak skutecznosci egzekwowania prawa przez poszczegolne Urzedy.

marek200
21-03-2003, 16:47
Hej Pitbull. Nie chodzi o to, że Inwestor ma odpowiadać za błędy Urzędów. Tylko, jeżeli zlecasz komuś opracowanie projektu to sprawdź najpierw, czy może on projektować, czyli czy jest wpisany do właściwej izby samorządu zawodowego. I analogicznie jest z kierownikiem budowy. Ponadto, obowiązkiem zrzeszenia objęci są również kierownicy budów, które w dniu 1. 01. 2003r. były w toku, żeby uniknąć problemów przy zakończeniu budowy. W myśl naszego prawa budowlanego to Inwestor jest zobowiązany zapewnić nadzór nad budową, przes osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia.
Pozdrawiam Marek.

Teska
21-03-2003, 18:14
MAREK200.....dziwna jest taka nagonka i chec zwracania uwagi co kto ma i powinien miec?? a TY pewnie masz...

Teska
21-03-2003, 18:18
wiec moj architekt ktory projektowal dom ktory buduje NIE POWINIEN SKONCZYC STUDIÓW :sad: nie mowiac o jakichkolwiek uprawnieniach..

Moj zwykły kierownik budowy mial sporo pracy ,aby ten projekt doprowadzic do stanu mozliwosci wybudowania domu nie bunkra atomowego:sad: dodam ze kierownik porobil obliczenia itp..ma wszelkie uprawnienie...i jak myslisz gdyby nie nalezał do tej izby to co powiedziałbys takiemu człowiekowi Pa,pa...

To tak jak w moim zawodzie..masz licencje jestes ok..a jak nie to nic nie umiesz...hmmm mowie ci tak nie jest :smile:

22-03-2003, 08:30
On 2003-03-21 17:47, marek200 wrote:
Ponadto, obowiązkiem zrzeszenia objęci są również kierownicy budów, które w dniu 1. 01. 2003r. były w toku, żeby uniknąć problemów przy zakończeniu budowy.


1.Marek, czy w prawie jest podana data graniczna, tzn ile ma czasu do namysłu kierownik budowy by podjąć decyzję o zrzeszeniu ?
2.Czy mogę żadać zwrotu pieniędzy wpłaconych za nadzór w przypadku gdy kierownik nie zechce sie zrzeszać z nikim
uprawnienia ma dane dożywotnio - jak pisze Teska
i nikt uprawnień mu nie odebrał ani nie kwestionuje
- mój kierownik po prostu nie chce się zapisywac do tej organizacji
a ubezpieczyć moze się indywidualnie bez zrzeszania się z kimkolwiek
3. Czy prawo działa wstecz to znaczy jesli kilka lat temu umówiłem się z kierownikiem o nadzór - to po wprowadzeniu nowych przepisów kierownik mający dawniej uprawnienia - mimo, że nikt mu ich nie odebrał dzis już ich nie ma ?
4. Czy zrzeszanie się DOBROWOLNE czy PRZYMUSOWE ????

Czy ja mogę odzyskać pieniądze lub zmusić kierownika do zrzeszania sie z kimkolwiek
nic z tego nie wiem, prosze wyaśnijcie mi to

B.

Teska
22-03-2003, 12:58
anonimus

jak kierownik dobrze nadzoruje budowe daj sobie spokoj...mozesz trafic na zrzeszonego beznadziejnego

pitbull
22-03-2003, 14:41
Zrzeszenia sa dobrowlene ale przymusowe jesli chce ktos wykonywac zawod wyuczony. :grin:
Marek - owszem taki obowiazek zostal nalozony na Inwestora ale egzekwuje to Urzad, jesli tak to powinna byc lista projektatow w z danego Powiatu uaktualniana co miesiac do wgladu przez zainteresowanych (oczywiscie ustawowego obowiazku nie ma). Dlatego w Urzedzie, ze Inwestor kontakt bedzie mial z Urzedem a nie z Izba.

marek200
22-03-2003, 17:46
Po pierwsze Teska ja nie mam jeszcze uprawnień, więc i nie mogę być zrzeszony. Po drugie wcale nie jestem zachwycony tym, że powstał obowiązek zrzeszenia w izbie. Poza tym ja zgadzam się z tym, że jest wielu dobrych kierowników niezrzeszonych, ale chodzi o to, że po pierwsze osoba która się nie zrzeszyła i pełni samodzielne funkcje techniczne w budownictwie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej, a po drugie Inwestor będzie miał kłopoty, bo to jest tak jakby prowadził budowę bez kierownika. Powstał po prostu taki obowiązek. Czy on jest słuszny? Ja tego nie rozstrzygam.
Pozdrawiam

23-03-2003, 04:56
Nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytania
czy moja umowa o nadzór budowy z kierownikiem została unieważniona ustawą o izbach ?!
Umawiałem się z uprawnionym kierownikiem (uprawnienia dostał
z mocy innej ustawy dożywotno) żadna ustawa uprawnień mu nie odebrała
Czy to unieważnienie umów między kierownikami a inwestorami z mocy ustawy ?
Czy jakiś prawnik może mi wyjaśnić czy zrzeszanie się jest dobrowolne czy przymusowe ? Czy ustawa może zmuszać człowieka do zrzeszania sie ???
Ile czasu do namysłu daje ta ustawa ?
Teska, ja nie che zmieniać tylko, Marek pisze, że z mocy ustawy mam żadać zaświadczenia o wpisie do właściwej izby Inżynierów i Techników Budowlanych.
Pytałem, kierownika i odpowiedział, że ustawą nie można zmuszać do zrzeszania. I co dalej z moją umową o nadzór ?Jest ważna czy nie ?

Teska
23-03-2003, 08:02
ANONIM

moj kierownik nie jest zrzeszony :smile: i nic to..ponadto zadna ustawa nie moze zmuszac do zrzeszania sie..
Np..w moim zawodzie..jesli jestes zrzeszony w federacji to po prostu mozesz na pieczatce napisac zrzeszony w PFRN itp..laik mysli ufff zrzeszony to porzadny fachowiec...Ustawa zmusza mnie tylko do ubezpieczenia od odpowiedzialnosci zawodowej :smile: to tak..

marek200
23-03-2003, 22:09
Teska. Czyli masz kierownika, który nie ma prawa być kierownikiem.
Życzę Ci (szczerze) żebyś bezpiecznie w tym stanie dotrwała do końca.
Pozdrawiam Marek

pitbull
24-03-2003, 07:40
Niestety pomimo, ze mi sie to nie podoba, zgadzam sie Markiem.

Teska
24-03-2003, 07:42
hmmm...ciekawe dlaczego jest kierownikiem budów..WIELKICH...a nie takich chałupin jak moja:smile:

pitbull
24-03-2003, 07:52
Poniewaz dopiero zaczyna sie egzekwowanie wym. przepisow. Na razie egzekwowanie dot. nowych projektow (pieniadze dla Izb za czlonkowstow) i pieczatki Izby na planach zatwierdzanych w Gminach. Potem pewnie zabiora sie za kierownikow bedacych w trakcie wykonywania prac. Najgorzej bedzie jesli zdarzy mu sie jakis wypadek przy pracy), nawet niewielk :sad:i - pierwsze co to beda sprawdzac przynaleznosc.

24-03-2003, 08:04
Czy z prawnego punktu widzenia umowa zawarta między inwestorem a kierownikiem moze być zmieniona ustawą ?
Ustawa nie odbiera uprawnień, tylko próbuje zmusić do zrzeszania sie w Izbach
Konstutucja - akt wyższego rzędu nie zmusza aby ludzie się zrzeszali.
Więc co jest ważniejsze ustawa czy Konstytucja ???
Czy ustawą można zmusić i pozostałe osoby innych zawodów aby sie zrzeszały ? Czy każdego można szantażować, że jak się nie zrzeszy to ... ?
Brońmy sie Teska, bo nas po kolei wyłapią i zmuszą do zrzeszenia sie !
B.

miła
24-03-2003, 08:13
Dzięki Marek.
Zwrócę na to uwagę. Jakbyś miał jeszcze jakieś "nowinki" to pisz.
Pozdrawiam Ania

Martula
31-03-2003, 10:29
Niestety, to prawda. Można skończyć studia, zdobyć uprawnienia, a nie należąc do Izby nie można samodzielnie pełnić funkcji kierowniczych tj.: kierownika budowy, konstruktora, architekta.Powstał nowy twór - Izba - na który trzeba zrobić ogólnonarodową zrzutkę.Najważniejszy wpis, nie studia i uprawnienia.A kierownik "bez przynależności" może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.I na nic się zda nasza konstytucja.

*marta*
31-03-2003, 11:39
Dzwoniłam do mojego UG, tam powiedzieli mi, że JESZCZE nie wymagają, żeby kierownik był zrzeszony. Właściwie pani, z którą rozmawiałam, żyła w błogiej nieświadomości :smile: POwiedziała, że jeżeli ustawa narzuci kierownikom obowiązek zrzeszania się w Izbie, będą to egzekwować. Ta kobieta nie wiedziała, że ustawa już obowiązuje. To był wydział architektury. Zadzwoniłam do nadzoru budowlanego w Starostwie. Powiedzieli mi, że owszem kierownik powinien być zrzeszony, ale tak naprawdę większość urzędów tego nie wymaga, a ustawa została zaskarżona i nie wiadomo, co z nią będzie.

Martula
31-03-2003, 12:03
Może cos bliżej o zaskarżeniu tej ustawy.Nic o tym nie słyszałam.A co będzie z Izbą po wejściu do Unii Europejskiej?Tam chyba nie istnieją takie twory? Czy ktoś zna odpowiedź?

stefanb
03-04-2003, 10:33
Sprawdzcie: http://www.piib.org.pl/
Lista członków

S.

marek200
03-04-2003, 13:25
Hej Martula.
Właśnie, że w Unii Eur. takie Izby działają i to bardzo prężnie. Ale do tego trzeba dużej dojrzałości. Pytanie czy Polacy już dojrzeli do takiego działania???
Pozdrawiam Marek

Churchill
03-04-2003, 18:26
dojrzałości ???
kolejna machina biurokratyczna powołana po to by drzeć z ludzi dodatkowe pieniądze
Zamiast wolnego rynku - ryzy stowarzyszenia - coś a'la Kasy chorych
Selekcja spowoduje wzrost cen.
Tym Izbom trzeba wybudować rezydencje, kupić biurka i komputery
- kto za to zapłaci? Unia ?
zapłaci inwestor, Marku

marek200
04-04-2003, 10:18
Hej Churchill.
Właśnie chodzi o to żeby nie płacił inwestor. Najprostrzym rozwiązaniem jest coś wprowadzić kosztem obywateli. Rzecz natomiast w tym, że Izba jest izbą zawodową, więc jej utzrymanie powinno leżeć w gestii osób zawodowo zainteresowanych. Takie jak to nazywacie "stowarzyszenie" stanowić powinno lobby grupy zawodowej. Jaki będą efekty działania Izby to się jeszcze okaże (po czasie). Ja osobiście nie mam przekonania do Izby. Ale rozmawiałem z lekarzamio weterynarii, którzy również mają obowiązek przynależności do swojej izby i są bardzo zadowoleni.
Pozdrawiam

*marta*
04-04-2003, 10:41
Marek, o ile można zrozumieć cel i sens istnienia izby lekarskiej, o tyle izby, o której tu mowa nie rozumiem.
Za co Ci ludzie mają płacić składki w wys. kilkudziesięciu zł miesięcznie? Za utrzymanie izby i rzeszy jej pracowników? Co otrzymują w zamian? Prawo wykonywania zawodu? To jest przymus.

Nietrudno znaleźć kierownika budowy, który za 1500 zl (albo i mniej) zajmie się budową. Ale w momencie kiedy musiałby zapłacić izbie jakieś 600-700 zl (nie pamiętam ile to dokładnie jest) rocznie, człowiek ten albo zrezygnuje z przynależności (miałam takie 2 przypadki, że będąc już na emeryturze kierownik odmówił zapisania się do izby)i będę musiała szukać innego albo podniesie stawkę. W obydwu przypadkach ja za to zapłacę.

krzysztofj
04-04-2003, 12:54
Zmartwię was. Kazdy wzrost kosztów produkcji (czegokolwiek) pokryje w ostatecznym rachunku konsument (klient, inwestor)
A koszty utrzymania przymusowych stowarzyszeń to jeszcze fraszka przy obowiazkowych cennikach - patrz adwokaci, radcy prawni, notariusze, niedługo architekci itd

marek200
04-04-2003, 13:49
Hej MArta
Nie musisz mnie przekonywać, że izba jest zła. Bo ja o tym wiem. Chodzi o to, że ta izba jest izbą zawodową, a nie powstała z inicjatywy środowiska, którego dotyczy. I to jest właśnie paranoja. Ale ona już jest i coś będzie trzba robić.
Pozdrawiam Marek

*marta*
04-04-2003, 14:03
Marek, no i właśnie o to mi chodziło :smile: nie chciałam Cie do niczego przekonywać, bo chyba nie trzeba :smile:

Churchill
04-04-2003, 18:56
On 2003-04-04 11:18, marek200 wrote:
Hej Churchill.
Właśnie chodzi o to żeby nie płacił inwestor. Najprostrzym rozwiązaniem jest coś wprowadzić kosztem obywateli. Rzecz natomiast w tym, że Izba jest izbą zawodową, więc jej utrzymanie powinno leżeć w gestii osób zawodowo zainteresowanych.



Marku - zapłaci inwestor !
Kierownicy budów nie produkują pieniędzy - aby opłacić te Izby muszą sobie na kimś zarobić.
Kierowników ( o ile ta nieszczęsna ustawa nie zostanie uchylona) ubędzie, więc ceny wzrosną (i nie tylko o składke na Izby)

Marku, kto stanowiska w Izbach porozdawał ? były jakies wybory do Izb ???
Powybierał się jakiś zarząd a reszta ma się mu podporządkować ?
To ja sobie też moge Izbe powołać, a kto się do niej nie zapisze nie będzie mógł zawodu uprawiać - a co ?
jak wolnoamerykanka - to wolnoamerykanka :smile:

pozdrawiam

marek200
05-04-2003, 00:15
Churchill. Powiem Ci więcej. Byłem na szkoleniu, które prowadził facet pochodzący z Dolnego Śl., a jest on przewodniczącym komisji kwalifikacyjnej w swoim regionie, a ponadto z-cą przewodniczącego komisji w Izbie. I zgadnij co ten świr powiedział. Otóż jego zdaniem ceny usług projektowych i nadzorczych w budownictwie bardzo spadły. Więc wymyślili sobie, że zaostrzą kryteria, i uzyskanie uprawnień będzie znacznie trudniejsze. To spowoduje, że rynek troszkę się poluźni i cenki będzie można podnosić. I co teraz powiesz?
Właśnie dlatego piszę, że do Izb to my jeszcze nie dorośliśmy. Bo przecież oni powinni pomagać młodym inżynierom w i tak trudnym starcie.
Pozdr.
P.S. Jedyne co popieram, to konieczność wykupienia polisy ubezpieczenia OC od własnej działalności przez projektantów i kierowników. Ale to można zrobić indywidualnie.

Churchill
05-04-2003, 01:53
On 2003-04-05 01:15, marek200 wrote:
P.S. Jedyne co popieram, to konieczność wykupienia polisy ubezpieczenia OC od własnej działalności przez projektantów i kierowników. Ale to można zrobić indywidualnie.


dokładnie ! - tak samo myślę Marku
ubezpieczyć się można indywidualnie

Założyli sobie zrzeszenie i pasuje teraz pensyjki i posadki.
Jakim prawem ? kto ich wybrał ?
Oby NSA ukrócił takie praktyki, że powołuje się grupka i działa jak gang wymuszający haracz. Co to za metody ?
Zrzeszanie sie może być dobrowolne a nie przymusowe.
To jest taka próba wyeliminowania tanich usług - a stworzenie monopolu i wywindowania cen dla tych, którzy sobie gniazdka w tych Izbach moszczą teraz.
Szkoda, że nie wszyscy to rozumieją jaki kaganiec próbuje się założyć inwestorom, projektantom i nadzorowi budów.

pozdrawiam Marku

Olmiś
20-05-2003, 20:28
HELP ! Czy ktoś coś wie o zaskarżeniu ustawy i co dalej w związku z tym? Dzisiaj w gminie odmówili mi wydania dziennika budowy bo kierownik musi być zrzeszony? A on nawet o tym nie słyszał !!! A uprawnienia ma już pewnie ze 40 lat i cały czas czynnie w zawodzie !!