PDA

Zobacz pełną wersję : Wyloty DGP za grzejnikami ?



Pitt
24-01-2006, 17:24
W projektowanym właśnie systemie DGP wpadłem na pomysł umieszczenia kratek wylotowych za grzejnikami. Jak sądzicie, czy ma to sens ? Na forum nie znalazłem, aby się ktoś pochwalił takim rozwiązaniem
Dajcie znać co sądzicie o ewentualnych wadach i zaletach ? :-?

Zalety:
1.Można dać duże kratki (= małe opory) zamiast anemostatów
2.Nie widać kratek = nie widać ewentualnego kurzu wokół kratek
3.Ciepłe powietrze opływa grzejnik nie dmuchając bezpośrednio do pomieszczenia
4.Ciepłe powietrze jest nadmuchiwane pod okna (bo tam zwykle są grzejniki)
5.Grzejnik się nagrzewa i oddaje ciepło przez promieniowanie

Wady:
1.Utrudniony dostęp do regulacji żaluzji w kratkach
2.Ciepłe powietrze zakłóca działanie głowic termostatycznych (jeśli jednoczesnie pracuje co)
3.Wzniecanie kurzu

pzdr
Piotrek

Jeż
24-01-2006, 21:15
Pomysł skoryguję - z podłogi pod grzejnikami (bo nie wiem jak zmieścić kanały za grzejnikami - bruzdy w ścianie?)
Co prawda ja uważam takie (pod grzejnikami) umiejscowienie wylotów DGP za oczywiste, ale przyznaję, że można to nazwać pomysłem, bo takie umiejscowienie jest mało znane.
Położenie grzejników c.o. i wylotów DGP pod oknami jest optymalne nie tylko dla korzystnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu z mieszaniem powietrza ciepłego z zaciąganym ze szczelin okiennych zimnym, ale również w związku z filtrowaniem kurzu z powietrza przez firanki, które zwykle wiesza się w oknie.
W zwiazku z powyższym proponowane rozwiązanie (po małej korekcie) chyba nie ma wad.
Pozdrawiam
Jeż

Pitt
24-01-2006, 21:45
W pierwszej kolejności będę próbował zrobić jednak kratki na ścianie za grzejnikami ponieważ:
1. Nie będzie ich widać
2. Nie ma problemu z wykończeniem podłogi - np chcę panele lub co gorsza jakąś wykładzinę i nie muszę się obawiać, że rozgrzana kratka coś mi stopi lub przypali :wink:
3. Przy kratkach w podłodze zawsze może być problem wydobywania jakichś drobnych elementów, które tam wpadły

Najprościej będzie na poddaszu gdzie kanały będę miał w większości za GK. Na parterze będą szły w warstwie ocieplenia pod wylewką i tutaj faktycznie myślę o podkuciu ściany i wyjścia np. taką kształtką (http://www.darco.com.pl/pl/oferta.php?o=1&kid=8&xid=10&pid=128#poz)

Jak się nie uda to faktycznie w niektórych miejscach będą w podłodze :)
pzdr

Piotrek

pasco
25-01-2006, 10:42
Tylo pamiętaj, że każdy ostry zakręt to dodatkowy opór dla powietrza. Chyba że robisz mechaniczne DGP.

Pitt
25-01-2006, 11:17
Tylo pamiętaj, że każdy ostry zakręt to dodatkowy opór dla powietrza. Chyba że robisz mechaniczne DGP.

Tylko mechaniczna DGP może zapewnić komfort cieplny. Powody są dwa:
1. Tylko wtedy możemy mieć na parterze kratki przy podłodze
2. Tylko wtedy możemy zapewnić odpowiednio duży przepływ powietrza, aby:
a) ogrzać pomieszczenie do wymaganej temp - np. dostarczenie mocy 2kW przy temp gorącego pow. = 80 st.C wymaga przepływu ok. 120m3 - żaden układ bez wentylatora nie da takich przepływów !
b) zapewnić odpowiednie wymieszanie powietrza w pomieszczeniu - inaczej ciepłe powietrze zgromadzi się pod sufitem, a nam nóżki zmarzną :wink:
pzdr
Piotrek