PDA

Zobacz pełną wersję : Z jakiwgo materiału budować



didek
24-01-2006, 20:35
Witam serdecznie, prosze o opmoc. Na wiosnę mam zamiar zaczac budowe domku, 106 m kw. Z jakiego materiału budowac mury, chodzi mi o podanie kosztu wybudowania 1 m kw sciany z poszczególnych materiałów, nie ukrywam ze kieruje się ekonomia, szukma w miare taniego rozwiązania, prosze o powazne odpowiedzi. Dzieki i pozdrawiam. :D [/url]

24-01-2006, 20:51
gazobeton

pzdr

ulinowski
24-01-2006, 20:56
sądzę, że beton komórkowy będzie najekonomiczniejszym rozwiązaniem :D

Majgeniusz
24-01-2006, 22:04
Silikaty + styropian.

burgundczyk
24-01-2006, 22:54
a może z gliny?...

ulinowski
25-01-2006, 01:12
hm.. sądze że muru chinskiego to budować nikt już nie zamierza, ale materiał choc prymitywny to jednak próbe czasu dzielnie wytrzymywał szkoda tylko że dzisiejsze materiały jeśli chodzi o cene np..beton komórkowy "faelbet" mają taką tendencję iż zamiast tanieć too drożeją dzisiaj odwiedziłem producenta na marywilskiej i co za 24-24-59 kl.600 ponad 7 zł .... Ktos wielki śpiewał prawdę że "dziwny jest ten świat"....
:-?

acca5
25-01-2006, 07:29
Najtaniej na naszym rynku wyjdzie obecnie Suporex 24x24x59 za 5,1 na zaprawie zwykłej ze styropianem. Następnie Poroton 205x24x308 za 3,05 ze styropianem, potem Porotherm-4,75 o podobnych wymiarach, silka-2,44 brutto, Bk to juz w przeliczeniu na metr kw. Nie podaje wymiarow bo dokładnie nie pamietam ale przeliczałam rzetelnie , to sa ceny wynegocjowane przeze mnie. Ja wybrałam POROTON, cena za metr w granicach 13x3,05=39,5 plus zaprawa zwykła do poziomych spoin, na to styropian 20cm bo tak planuję. Cześc.

didek
25-01-2006, 09:31
a może z gliny?...
Prosiłem o powazne odpowiedzi, dzieki gosciu...bede na przyszłośc powaznie traktował twoej wypowiedzi na forum

burgundczyk
25-01-2006, 10:04
a może z gliny?...
Prosiłem o powazne odpowiedzi, dzieki gosciu...bede na przyszłośc powaznie traktował twoej wypowiedzi na forum
zapomniales uzyc funkcji 'Szukaj'... gosciu... zadajesz niepowazne pytania, zadane (i odpowiedziane) juz wielokrotnie na tym Forum

Geno
25-01-2006, 10:11
a może z gliny?...
Prosiłem o powazne odpowiedzi, dzieki gosciu...bede na przyszłośc powaznie traktował twoej wypowiedzi na forum

Nie ma się co denerwować :) pytanie trudne i niemożliwe w jednoznacznej formie do odpowiedzenia - każdy materiał ma swoje zalety i wady - w pewnym przedziale cenowym nie ma czegos najlepszego i najgorszego - powiedzieć można chyba ,iż włąściwie najtańsze to powinny byc - żużlowo-betonowe pustaki Alfa a najdroższe to chyba bloczki Ytong.
Na forum jestinformacji na temat materiałów ściennych na kilka dni czytanie więc zapewne coś znajdziesz :wink: a potem z konkretnym problemem pytaj :wink:
Zresztą pod nickiem masz taki ładniutki napis "WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi" :wink:

ijoskowski
05-03-2006, 21:51
RESZTA TO NIE JEST DOBRY WYBOR TYLKO SILIKATY

NJerzy
05-03-2006, 23:48
didek, buduj ze styropianu, ale nie azpomnij dać pod styropian jakąś konstrukcję nośną - pustaki MAX, żużlobeton, gazobetom, czy co Ci się tam najbardziej podoba lub najtaniej/najmodniej wychodzi :-)

gourmand
06-03-2006, 08:49
Moi przedmówcy mają rację, Najtaniej kosztuje ściana z betonu komórkowego, choć nie jestem zwolennikiem tego materiału. Oszczędność powinna mieć jednak swoje granice i tak jak ci radzono, daj dobre ocieplenie. Najtańszym, lecz i rozsądnym rozwiązaniem wydaję się być 15 cm. styropianu. Z uwagi na drogie wykończenie ocieplenia styropianu, trochę taniej kosztuje ściana 3-warstwowa tzn. pustak 24 cm. + styropian 10cm. + płytka gazobetonowa 12cm. + tynk wapienno-cementowy.
Uzyskujesz w ten sposób najniższą cenę oraz współczynnik U = 0.22. Powyższe dane podaję za różnymi periodykami budowlanymi.
Powodzenia.

radomik
06-03-2006, 11:10
Witam.
Poczytaj tutaj: (wyliczanka w formacie xls)
http://www.solbet.pl/download.php?plik=78
Wprawdzie jest to producent BK i pewnie chwali swoje, ale troche w tym prawdy jest.
Pozdrawiam.

M@riusz_Radom
06-03-2006, 11:20
BK24 + styro2x5cm lub 2x6cm + BK12 i na to tynk to dobre rozwiązanie ?

Czy lepiej BK 24 + styro 15 ?

To drugie rozwiązanie będzie pewnie troche tańsze w budowie ale to pierwsze wydaje mi się ekonomiczniejsze w eksploatacji.

No i czy styro 2x5 czy 2x6 cm na mijankę ;)


Bo tego, że budować będziemy z BK to jestem na 99% pewien.

M@riusz_Radom
09-03-2006, 11:03
W górę w górę ! :)

NJerzy
09-03-2006, 11:19
Ja daję beton komórkowy 18cm i na to styropian 12 cm. Wychodzi mi U 0,24 - 0,27 w zależnosci od zaprawy użytej do BK.

tomasz1974
09-03-2006, 11:24
a ja będę jechał betonem komórkowym 24 i na to styro 10. już nalazłem dostawcę. co bardziej smiesznze znalazłem hurtownię z materiałami we własnej miejscowości z super cenami.

słaby
09-03-2006, 11:43
Ja na wiosnę zaczynam z BK 36cm odmiany 400 bez ocieplenia na zaprawie ciepłochronnej . W prefabet Bielsko produkują odmianę 300 ale boję się że takie bloczki mogą być za słabe
Cena za jeden bloczek w PSB bez torgowania 8,6zł.

Xena z Xsary
09-03-2006, 11:51
ale to chyba szary gazobeton?Ten z BB

słaby
09-03-2006, 12:36
Nie wiem czy to ma duże znaczenie ,ponieważ szary BK produkowany obecnie spełnia wszystkie normy a ten z BB według opini mojego wykonawcy jest naprawdę dobrej jakości. W innych hurtowniach proponowali mi ten BK po 10,5 zł . Większość domów w okolicy gdzie mam zamiar budować jest z tego materiału.
Czy ktoś ma inne zdanie odnośnie BK z BB bo na razie jestem w trakcie podjmowania decyzji.
Proszę o opinie.

am00
09-03-2006, 14:16
Ja daję beton komórkowy 18cm i na to styropian 12 cm. Wychodzi mi U 0,24 - 0,27 w zależnosci od zaprawy użytej do BK.

Nie rób tak, daj BK 24cm na klej + 8-10cm styropianu, bo:
1. Unikniesz kłopotów z zazbrojeniem wieńca. Będziesz mógł użyć gotowych kształtek wieńcowych, lub zrobić szalunek tracony obmurowując bloczkami 6cm.
2. Bloczki 18cm są mniej typowe i nie uzyskasz na nie tak dużych rabatów jak na 24cm. Trudniej je też dokupić w podrzędnej hurtowni.
3. Z BK 18cm nie powinno się robić ścian konstrukcyjnych bo mają znacznie mniejszą wytrzymałość na ściskanie niż np. silka.

Xena z Xsary
09-03-2006, 16:44
Nie wiem czy to ma duże znaczenie ,ponieważ szary BK produkowany obecnie spełnia wszystkie normy a ten z BB według opini mojego wykonawcy jest naprawdę dobrej jakości. W innych hurtowniach proponowali mi ten BK po 10,5 zł . Większość domów w okolicy gdzie mam zamiar budować jest z tego materiału.
Czy ktoś ma inne zdanie odnośnie BK z BB bo na razie jestem w trakcie podjmowania decyzji.
Proszę o opinie.
słaby wiesz co , ja mysle, że to bardziej jest psychologiczne, że niby w tym białym nie ma popiołów. Jak masz blisko i dobra cenę to bierz. Ja mam w projekcie właśnie ten BK odmiany 300.

Tylko, ze mi m2 ściany wyszedł z transportem 106zł, moze musze sprawdzic jeszcze raz? Daja do tego klej?

NJerzy
09-03-2006, 21:47
Ja daję beton komórkowy 18cm i na to styropian 12 cm. Wychodzi mi U 0,24 - 0,27 w zależnosci od zaprawy użytej do BK.

Nie rób tak, daj BK 24cm na klej + 8-10cm styropianu, bo:
1. Unikniesz kłopotów z zazbrojeniem wieńca. Będziesz mógł użyć gotowych kształtek wieńcowych, lub zrobić szalunek tracony obmurowując bloczkami 6cm.
2. Bloczki 18cm są mniej typowe i nie uzyskasz na nie tak dużych rabatów jak na 24cm. Trudniej je też dokupić w podrzędnej hurtowni.
3. Z BK 18cm nie powinno się robić ścian konstrukcyjnych bo mają znacznie mniejszą wytrzymałość na ściskanie niż np. silka.

Ad1 - nie opłaca mi się kupowanie gotowych kształtek, zrobię nadproża w deskowaniu - za robociznę płącę bardzo mało (ekipa z rodziny)

Ad2 - kupię 18cm w dobrej cenie i w Łagiszy i w Bielsku - bezpośrednio u producenta :-) cena jest od metra sześciennego, niezależnie jak pocięte

Ad3 - to zmartwienie dla konstruktora - jakoś mu wychodzi że ściana z BK 18 cm, klasy 600 jest przewymiarowana wytrzymałościowo (strop będzie lekki drewniany) Prawdopodobnie będą bloczki klasy 400 - równie ciepłe jak 24 zm klasy 600

Gotówkę zaoszczędzoną na bloczkach zainwestuję w klej zamiast zaprawy i zyskam na ciepłochronności muru. Cieńsze sciany dadzą mi też jakieś 5m2 p. u. zysku - zrobię sobie trzecią łązienkę?

Metr kwadratowy ściany (bloczki, zaprawa, tynk wewnętrzny, ocieplenie i tynk zewnętrzny) wychodzi mi jakieś 60 - 65 zł.

słaby
10-03-2006, 08:13
BK zBB odmiany 300/400 najlepiej jest murować na ciepłą fugę bo nie są to bloczki do klejenia

am00
10-03-2006, 09:05
NJerzy,

Za dużo kombinujesz. Wchodzisz w rozwiązania niepopularne, a wszystkiego nie przewidzisz i w końcu zapłacisz frycowe. Nie polegaj na konstruktorze, bo on tez moze się pomylić.
Parametr wytrzymałości na ściskanie może będzie spełniony, ale masz jeszcze bardziej skomplikowany parametr smukłości. Może okazać się, że potrzebne będą słupki żelbetowe i dodatkowe wieńce, tak jak to się robi na ściankach kolankowych. Problem konstrukcyjny będziesz miał również na ściankach szczytowych, bo strop drewniany ich nie spina, dach również nie powinien.
Dodatkowa istotna wada takiej ściany to słaba izolacja akustyczna i może będziesz musiał zamienić styropian na wełnę.

NJerzy
10-03-2006, 10:42
BK zBB odmiany 300/400 najlepiej jest murować na ciepłą fugę bo nie są to bloczki do klejenia

To by nawet obniżyło koszty - zaprawa z granulatem będzie tańsza od kleju.

NJerzy
10-03-2006, 10:47
NJerzy,

Za dużo kombinujesz. Wchodzisz w rozwiązania niepopularne, a wszystkiego nie przewidzisz i w końcu zapłacisz frycowe. Nie polegaj na konstruktorze, bo on tez moze się pomylić.
Parametr wytrzymałości na ściskanie może będzie spełniony, ale masz jeszcze bardziej skomplikowany parametr smukłości. Może okazać się, że potrzebne będą słupki żelbetowe i dodatkowe wieńce, tak jak to się robi na ściankach kolankowych. Problem konstrukcyjny będziesz miał również na ściankach szczytowych, bo strop drewniany ich nie spina, dach również nie powinien.
Dodatkowa istotna wada takiej ściany to słaba izolacja akustyczna i może będziesz musiał zamienić styropian na wełnę.

Konstruktorowi zaufam - ma spore doświadczenie udokumentowane zrealizowanymi małymi i bardzo zużymi obiektami. Ja jestem od tego by wymyśklać sobie oszczędnosci, a on od tego żeby sprowadzać mnie na ziemię :-) Nic nie będzie zaprojektowane "na styk", zawsze konstruktor mnie zmusi do wyboru rozwiązania droższego ale całkowicie pozbawionego ryzyka. Jestem ryzykantem, ale bardzo ostrożnym :-)

I.W.
10-03-2006, 20:47
Ad2 - kupię 18cm w dobrej cenie i w Łagiszy i w Bielsku - bezpośrednio u producenta cena jest od metra sześciennego, niezależnie jak pocięte

Koszt ścian jest stosunkowo niewielki w całości inwestycji. Nie wiem jakie wymiary budynku ale warto poczytać na stronie betonkomorkowy.pl jest katalog i instrukcja budowania z przykładami obliczeń parametrami akustycznymi , warunkami dot rozpiętości stropów itp. Może pokaż to swojemu konstruktorowi
Jak jeszcze będa bruzdy na instalacje.... Ja bym sie bał 18 cm z odmiany 400 hm jak dobrze kopnąć to ...
A jak w sosnowcu ze szkodami górn?
Na pewno liczyłeś ile zaoszczędzisz?

NJerzy
10-03-2006, 21:48
Konstruktor sobie poradzi, jak mi powie że mam dać 30 cm to tak zrobię. 18 cm to mój pomysł a konstruktor jedynie wstępnie powiedział że w zasadzie powinno wystarczyć, ale bez obliczeń decyzji nie podejmie. Buduję w Ząbkowicach (Dąbrowa Górnicza) szkód górniczych brak, a gdyby były to wpływają głównie na konstrukcję ław i fundamentów - wiem bo kuzyn budował na największych szkodach w Rybniku - "ulica krzywych domów". W łąwy i fundament poszło mu mnóstwo betonu, a ściany zrobił też dziwoląg - 3W, 2 ściany z kamienia i ocieplenie w środku :-)

Kebuz
11-03-2006, 16:29
Witam.
Mam ściane porotherm 30 + 10 styropian, może jeszcze kiedyś będę budował to wtedy porotherm 25+wełna + 11,5 porotherm.