PDA

Zobacz pełną wersję : Zimno w domu - awaria grzejników - HELP ME!



niedzwiedz
24-01-2006, 21:27
Witam!

mam ogromny problem z ogrzewaniem. Kupiłem dom na jesień i jak przyszła
zima, to okazało się, że nie mogę dogrzać mieszkania. Fakty są takie. Mam
piec dwufunkcyjny przepływowy JUNKERS NOVATERM ZW 20 KE. Sieć CO, to 7
grzejników konwektorowych miedziano-aluminiowych (chyba firmy CONVECTOR SA),
2 grzejniki rurkowe łazienkowe i jeden PURMO V 33. Gdy temperatury spadły na
dworze w okolice 0 stopni, to w domu temperatura spadła średnio do 19-20
stopni w pomieszczeniach. Gdy spadły do -15 st., mam +16 st w pokojach
(oprócz tego gdzie jest PURMO - ten grzeje jak smok i łazienkowych). Serwis
sprawdził piec. Okazało się, że wszystko jest ok. Temp. wody w piecu na
wyjściu jest 70 st. Na powrocie też rura jest gorąca. Niestety grzejniki
konwektorowe są letnie. Okazuje się, że rury miedziane są w nich gorące,
natomiast blachy aluminiowe letnie. Tak jakby nie było przekazywania ciepła
między miedzią i aluminium. Grzejniki maja 6 lat. I jeszcze jedno, miałem
remont i jak to przy remoncie było dużo kurzy. Niby grzejniki wewnątrz nie
są za bardzo zakurzone, ale czyste też nie. Czy jest możliwe, aby pył / kurz
blokował (był izolatorem) przekazywanie ciepła miedzy miedzią i aluminium.
Może inny powód, że grzejniki przestały być wydajne? W zeszłym roku były
gorące. Nie chce mi się też wierzyć, aby wszystkie grzejniki od razu szlag
trafił i przestały grzać. Czy ktoś może ma jakieś pomysły poza wymiana
grzejników na nowe (porady instalatorów)?

Trochę długie, ale starałem się jak najdokładniej wszystko opisać.

skrol
24-01-2006, 21:51
Witam,
Może wystarczy odpowietrzyć grzejniki, lub sprawdzić czy nie trzeba dopełnić instalacji.

niedzwiedz
24-01-2006, 22:04
Witam,
Może wystarczy odpowietrzyć grzejniki, lub sprawdzić czy nie trzeba dopełnić instalacji.


Starałem się opisać dokładnie, a nie napisałem, że wszystkie grzejniki są odpowietrzone i cisnienie jest własciwe (1,5bar). Zastanawiające jest to, że rurki doprowadzajace wodę do grzejników i odprowadzające są gorące. Objaw jakby było brak brania ciepła przez aluminiowe płytki z rurki miedzianej.

1950
24-01-2006, 22:14
Convektor to podobnie jak w nazwie jest grzejnikiem konwektorowym,
tzn., że przekazuje ciepło przez konwekcję (unoszenie) i jest typowym grzejnikiem wysokotemperaturowym, natomiast same lamelki pomimo wysokich temperatur zasilania nie będą gorące,
przy panujących obecnie temperaturach, być może są za małe,
jeżeli możesz, podnieś temperaturę na kotle i w niezbyt komfortowych warunkach czekaj lepszych czasów,
skoro w tamtym roku grzały, to w tym roku też grzeją tyle, że ciepła Ci nie starcza,
przeczekaj a później jeżeli możesz zmień grzejniki,
jeżeli nie to musisz się liczyć z tym, że czasami będziesz miał niedogrzane,
przykre

paweldkomornik
25-01-2006, 07:34
A może je w zeszłym roku pomalowałeś. Mój znajomy pomalował aluminiowy grzejnik farbą do grzejników i ten prktycznie przestał grzać.

Roobertt
25-01-2006, 07:34
Dołącze do tego postu
Mam też grzejniki convectorowe i w domu mocno zimno rano 17stopni w dzień 19
Winne za to jest otwarcie poddasza były dzwi teraz niema ciepło ucieka zamało grzejników jeden grzeje ledwo pewnie żle ustawiona kryza
Najgorsze to piec (2-funkcyjny) niby nie staru asz tak mocno ale ponad 15 lat vaillant i temperatura na nim dotej pory ustawiona na 60 stopni jak się zrobiło zimno to ja do pokrętła a on nic dalej 60 stopni niemam żadnych wynalazków przy piecu co by go ograniczały
Pytanie moje jest takie czy szukać już nowego pieca

niedzwiedz
25-01-2006, 08:12
A może je w zeszłym roku pomalowałeś. Mój znajomy pomalował aluminiowy grzejnik farbą do grzejników i ten prktycznie przestał grzać.

Nie, grzejników nie malowałem.

Majka
25-01-2006, 08:20
Dołącze do tego postu
Mam też grzejniki convectorowe i w domu mocno zimno rano 17stopni w dzień 19
Winne za to jest otwarcie poddasza były dzwi teraz niema ciepło ucieka zamało grzejników jeden grzeje ledwo pewnie żle ustawiona kryza
Najgorsze to piec (2-funkcyjny) niby nie staru asz tak mocno ale ponad 15 lat vaillant i temperatura na nim dotej pory ustawiona na 60 stopni jak się zrobiło zimno to ja do pokrętła a on nic dalej 60 stopni niemam żadnych wynalazków przy piecu co by go ograniczały
Pytanie moje jest takie czy szukać już nowego pieca


podstawa to wstawić drzwi na poddasze. Od razu zyskasz ze 3 stopnie na parterze :wink:

Roobertt
25-01-2006, 08:48
[quote="Majka
podstawa to wstawić drzwi na poddasze. Od razu zyskasz ze 3 stopnie na parterze :wink:[/quote]
To zrobie napewno ale co z piecem czy nowy będzie ekonomiczny na tyle by wydać 5000zł czy narazie niewarto

Majka
25-01-2006, 08:51
[quote="Majka
podstawa to wstawić drzwi na poddasze. Od razu zyskasz ze 3 stopnie na parterze :wink:
To zrobie napewno ale co z piecem czy nowy będzie ekonomiczny na tyle by wydać 5000zł czy narazie niewarto[/quote]

ja wezwałabym dobrego serwisanta. Niech obejrzy, wyczyści dysze i wyda sąd. Wirtualnie trudno będzie stwierdzić, czy dokonuje juz zywota. A ci, którzy chcą zarobić na sprzedaży, będą cie namawiać na wymianę 8) :lol:

skrol
25-01-2006, 08:57
Dołącze do tego postu
Mam też grzejniki convectorowe i w domu mocno zimno rano 17stopni w dzień 19
Winne za to jest otwarcie poddasza były dzwi teraz niema ciepło ucieka zamało grzejników jeden grzeje ledwo pewnie żle ustawiona kryza
Najgorsze to piec (2-funkcyjny) niby nie staru asz tak mocno ale ponad 15 lat vaillant i temperatura na nim dotej pory ustawiona na 60 stopni jak się zrobiło zimno to ja do pokrętła a on nic dalej 60 stopni niemam żadnych wynalazków przy piecu co by go ograniczały
Pytanie moje jest takie czy szukać już nowego pieca

Tez mi się wydaje że trzeba go wyregulować, zadzwoń do Vailanta i poproś o namiar na serwisanta ze swojej okolicy.
Jeżeli nie pomoże to rzeczywiście czeka Cię wymiana.
Jeżeli tak to zajżyj tutej http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=62843

Mały
25-01-2006, 09:31
Jak pisze 1950 - convectory sa wysokotemperaturowe i najlepiej się sprawują jeśli na zasilaniu mają temp 90 stC.
Inna sprawa ,że ludziska jeszcze dziś na potęgę wyrzucają toto na złom i można je kupać za nawet 10 (dziesięć ) zł.
Jeśli masz możliwość to wymieniaj na panelowe.Po trochu...

Roobertt
25-01-2006, 09:43
Inna sprawa ,że ludziska jeszcze dziś na potęgę wyrzucają toto na złom i można je kupać za nawet 10 (dziesięć ) zł.
Jeśli masz możliwość to wymieniaj na panelowe.Po trochu...
Dlaczego wyrzucają?
Panelowe jakie? można to łączyć jeden taki reszta inna?

Wiadomość z domu serwisant był coś pokręcił ma być lepiej zobaczymy

pstryna
25-01-2006, 09:47
conwektor musi oddac cieplo .musi dmuchac w gore. jesli nie ma ruchu powietrza w gore to przedmuchaj grzejniki pionowo nie wiem suszarka, odkurzacz. moze ten kurz z remontu pozabijal sie w grzejniku i nie ma przeplywu powietrza od dolu i nie ma co odbierac ciepla. dlatego powrot jest goracy