PDA

Zobacz pełną wersję : SZRON MIĘDZY FOILIĄ A WEŁNĄ CZY TO NORMALNE???



AVID
25-01-2006, 03:35
Jestem w trakcie ocieplania poddasza ale ze względu na mrozy prace staneły.Ale do rzeczy.Mam dach z pełnym deskowaniem na to papa pod deskami dałem 3 cm przerwę tak jak być powinno.Żeby wełna nie dotykała do desek nabiłem listwy od spodu do desek przy krokwiach i jedną na środku do tego od spodu rozciągnołem folię wysokoparoprzepuszczalną i dopiero do niej wełne.Tak po krótce to wygląda.JAKE BYŁO MOJE ZDZIWIENIE KIEDY WŁOŻYŁEM RĘKĘ ZA WEŁNE (BO MAM JESZCZE TAKĄ MOŻLIWOŚĆ)I OKAZAŁO SIE ZE NA FOLII OD STRONY WEWNĘTRZNEJ JEST SZRON!!!!!!!!!!!!!!Dodam ze dom jest nie ogrzewany ale to chyba nie ma znaczenia .Tak się zastanawiam czy to normalne żeby tak się szroniło.Przecież jeśli ten szron zacznie topnieć to TA WODA WLEJE SIE W WEŁNĘ!!!!a po to dałem tą folie żęby własnie tego uniknąc.Folia jest zamontowana dobra stroną nic z tego nie rozumiem.Może ktoś jest w stanie mi pomóc .Boże czy mnie spotykają wszystkie plagi egipskie na budowie czy mam już parananoję????

GL35
25-01-2006, 06:07
Jeśli masz zrobiony wlot i wylot powietrza przy okapie i kalenicy, tak aby ta pustka była wentylowana, to ten szron stopnieje i wyschnie. Bez obawy.

marjucha
25-01-2006, 08:12
Jak Ty masz możliwość włożenia ręki to, i para ma możliwość się tam dostać.
Potem przyszedł mocny mróz i się wszystko zeszroniło.
Jak się zrobi cieplej i masz wentylowaną pustkę to na pewno odparuje i będzie Ok.
Lepiej być przewrażliwionym niż potem pluć sobie w brodę, że się czegoś nie dopilnowało.
Pozdrawiam. :P

rml2
25-01-2006, 08:36
A'propos.
Przeciez jak jest pełne deskowanie z papą i szczeliną powietrzną pomiędzy deskami a wełną to folia jest zbyteczna - a moze sie myle?. Przeciez po to jest ta szczelina ,zeby wilgoc bez przeszkód emigrowała na zewnatrz a ta folia to tak czy inaczej jednak jest jakąś barierą. Moze jak zaczniesz grzac to wszystko wróci do normy.

PS. Przeciez ta folia to zbędny wydatek w tym wypadku - wełne masz przed zawilgoceniem z zewnatrz chroniona deskowaniem z papą.

GL35
25-01-2006, 10:49
Myślę, że AVID folię dał dla pewności zachowania szczeliny wentylacyjnej.
Dodatkowo uzyskał wiatroizolacje.

rafałek
25-01-2006, 11:27
Ale od spodu jak doda jeszcze paroizolację to takie zjawisko powinno być marginalne i zachodzić przy skrajnych temperaturach.

GL35
25-01-2006, 14:56
Przez ostatnie kilkanaście dni były kilku, kilkunastostopniowe mrozy. Budynku nie ogrzewa, więc wełna również była zmrożona. W sobotę napłynęło ciepłe, bardzo wilgotne powietrze i zgromadzona w nim wilgoć przy zetknięciu się z powierzchnią o temperaturze minus kilka stopni zamieniała się w szron. Myślę, że taka była przyczyna.

25-01-2006, 17:13
MOIM ZDANIEM JEST TO WINA ZŁEGO DOCIEPLENIA STYKU ŚCIANY KOLANKOWEJ I MURŁATY Z WEŁNĄ PRZY SKOSACH. PROPONUJE SPRAWDZIC TO MIEJSCE CZY NIE PODWIEWA Z ZEWNĄTRZ .

AVID
27-01-2006, 12:39
Myślę, że AVID folię dał dla pewności zachowania szczeliny wentylacyjnej.
Dodatkowo uzyskał wiatroizolacje.



Dokładnie z takiego powodu dałem folie.
A że mogłem włożyć reke to i para tez mogła tylko jaka para skoro nie było nikogo w tym domu przez dłuższy czas .Jesli chodzi o polaczenie murlaty i welny to wszystkoi jest ok sprawdzalem.
Zadalem tu ten watek zeby sprawdzic czy to zjawisko jest normalne moze jest malo takich wariatow jak ja co daja deskowanie a pod nie jeszcze foie ale moze sie kotos znajdzie:):)::):)

rafałek
27-01-2006, 13:09
A że mogłem włożyć reke to i para tez mogła tylko jaka para skoro nie było nikogo w tym domu przez dłuższy czas .Jesli chodzi o polaczenie murlaty i welny to wszystkoi jest ok sprawdzalem.
Zadalem tu ten watek zeby sprawdzic czy to zjawisko jest normalne moze jest malo takich wariatow jak ja co daja deskowanie a pod nie jeszcze foie ale moze sie kotos znajdzie:):)::):)

Ja tą folię rozważam, choć jestem w tek sprawie małozaawansowany. Poddasze to ciągle przyszłość.

Czy możesz opisać jak masz rozwiązany dół szczeliny (przy okapie)?

sylvo
28-01-2006, 09:50
Mam deskowanie i papę. Czy folia przepuszczalna pod deskami jest potrzebna? Jak tak to gdzie i jak ją ułożyć?

rafałek
28-01-2006, 19:58
Mam deskowanie i papę. Czy folia przepuszczalna pod deskami jest potrzebna? Jak tak to gdzie i jak ją ułożyć?

Miała ona pomóc w utrzymaniu szczeliny wentylacyjnej. Nie jest konieczna, ale pełni funkcję "ułatwiającą". Teraz trzeba samodzielnie podjąć decyzję, czy warto wydać na to pieniądze.

Ponawiam pytanie o najlepiej wykonany wlot szczeliny wentylacyjnej. Jak to najlepiej wykonać - jeśli ktoś ma to chętnie widziane fotki i rysunki...

Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
29-01-2006, 22:10
Taka folia nie pełni żadnej funkcji i jest to kolejny dowód na to, że z tym przepuszczaniem pary nie do końca jest prawda. W przypadku gdy po obu stronach foli stężenie pary wodnej jest takie same to folia nie przepuści nic. Gdybyś zastosował do ocieplenia płyty, które trzymają wymiar a nie matę to byś żadnych dystansów a tymbardziej foli nie musiał dawać, a skoro już to trzeba było dać siatkę do dociepleń spełniłaby swoją rolę i nie blokowałaby pary wodnej. Sprawdź czy masz drożną szczelinę wentylacyjną! Pozdrawiam.

sylvo
30-01-2006, 06:50
A jak wykonać ową szczelinę? Jakieś listwy nabijać? Jaki przekrój tej szczeliny? Jak panelami robi się podbitkę okapu to powietrze chyba nie ma wlotu. Więc jaki sens tej szczeliny?

siwy z gosławic
30-01-2006, 08:39
Ta folia jest obowiązkowa jako wiatroizolacja bo żadna wełna nie utrzyma ciepła jak ją wiatr będzie przewiawał. A że musi być paroprzepuszczalna to właśnie po to aby ten szron później odparował.

Tego szronu by nie było, gdyby od spodu wełny była folia paroszczelna ale pewnie jeszcze nie zdążyliście jej położyć :P

Wojtek R
30-01-2006, 09:13
mam stan surowy otwarty zrobiony dach bez ocieplenia ( też deskowania , papa i ceramika ) na jesieni zrobione tynki i wszystko ma schnąć - otwory okienne otwarte

bardzo długo było zimno po ok -20

w sobotę na dworzy było znaczniecieplej niż w budynku -7 - 15 tak odczuwalnie

w niedzielę kiedy zrobiło się ok 0 byłem zobaczyc czy nie pękła rura z wodą :) no i w budynku szok cały zamarznięty- oszroniony :o jak lodówka myślę , że właśnie tak duży i nagły skok temp zaszedł u Ciebie stąd ten szron w miejscu zetknięcia różnych temp

sylvo
30-01-2006, 09:44
"Tego szronu by nie było, gdyby od spodu wełny była folia paroszczelna ale pewnie jeszcze nie zdążyliście jej położyć "

Czyli pomiędzy płytą a wełną powinna być folia szczelna, a nad wełną przepuszczalna?

marjucha
30-01-2006, 09:59
Dokładnie tak.
Od strony wewnętrznej folia paroizolacyjna, aby wilgoć nie przenikała przez k/g do wełny, a od strony dachu folia paroprzepuszczalna, aby ewentualna para wodna mogła odparować i przez szczelinę wentylacyjną opuścić Twój domek.
Pozdrawiam. :D

sylvo
30-01-2006, 17:29
Mam pełne deskowanie i papę, czytałem że w takim wypadku folia paroprzepuszczalna nie jest konieczna. Czy to prawda?

ppp.j
30-01-2006, 18:09
Mam pełne deskowanie i papę, czytałem że w takim wypadku folia paroprzepuszczalna nie jest konieczna. Czy to prawda?
Są dwie szkoły. Do jednej należą marjucha i siwy z gosławic którzy twierdzą że powinna być folia paroprzemuszczalna jako wiatroizolacja, do drugiej należę ja z poglądem że folia ta to zbędny wydatek. Więcej czytałem na forum, że ktoś z jakiegoś powodu musiał zdjąć wierzchnie krycie i zastał tam folię w strzępach a więc wyrzucone pieniądze. Co do listew to pociąłem styropian na wąskie paski i przybiłem w choinkę papiakami do desek .

siwy z gosławic
30-01-2006, 20:02
Co do podartej foli to pewnie była niechlujnie położona.
Ja swoją folię położyłem starannie i naciągnołem ją, na zewnątrz nie mam jeszcze podbitki i widać folię. Tyle co było wiatrów i jeszcze mi jej nie podarło.

Skoro twierdzisz że wełny nie trzeba chronić od wiatru to zrób mały eksperyment.
Owiń rękę wełną i wystaw na zewnątrz a następnie zrób to samo ale owiń jeszcze wełnę folią, wtedy sam się przekonasz.
A przecież w szczelinie wentylacyjnej jest przeciąg

ppp.j
31-01-2006, 09:26
Skoro twierdzisz że wełny nie trzeba chronić od wiatru to zrób mały eksperyment.
Owiń rękę wełną i wystaw na zewnątrz a następnie zrób to samo ale owiń jeszcze wełnę folią, wtedy sam się przekonasz.
A przecież w szczelinie wentylacyjnej jest przeciąg
Masz rację tylko zapomniałeś dodać, że tę owiniętą rękę trzeba wsadzić jeszcze do drewnianej skrzynki i to jeszcze do metalowej puszki lub ceramicznej doniczki i wtedy dokonać pomiaru. Pod deskowaniem nie może być wiatru. Tam jest tylko laminarny przepływ powietrza osuszający ewentualne zawilgocenia wełny. Zauważ, że napisałem „ewentualne". Natomiast, gdy zastosujemy folię paroprzepuszczalną pod deskowanie to folia ta musi mieć nieciągłość, bo układana jest między krokwie nie mówiąc już o możliwości przerwań lub uszkodzeń nawet minimalnych. Jakiekolwiek rozszczelnienie przy tym samym „ewentualnym” zawilgoceniu spowodować może wniknięcie pod folię wilgoci. Niezależnie od stopnia paroprzepuszczalności przepływ tej wilgoci będzie utrudniony i wełna będzie bardziej wilgotna niż bez folii, czyli jej izolacyjność termiczna będzie niższa. Jedynie przy założeniu przepływy burzliwego nad folią mogłaby być usprawiedliwiona jej obecność, ale ręczę Ci, że tam będzie zawsze przepływ laminarny nawet, gdy na zewnątrz będzie huragan.

Andrzej Wilhelmi
31-01-2006, 17:43
Dokładnie jest tak jak napisał PPP.J. Nie ma tam żadnych huraganów (tą folię propagują handlowcy i to oczywiste a stanowi ona barierę dla pary wodnej) powinien być natomiast grawitacyjny przepłw powietrza, który nie może być blokowany przez żadne poprzeczne paski. Szron na tych foliach jest najlepszym dowodem, że para wodna nie przeszła tylko się skropliła i zamarzła. Przekrój tej szczeliny to minimum 2cm. Oczywiście musi być wlot i wylot. W przypadku podbitki są to systemowe rozwiązania a jeżeli ich nie ma to należy zastosować kratki wentylacyjne koniecznie z siatką przeciw owadom. Wracając do wełny to tak jak wcześniej napisałem należy na skośne powierzchnie stosować wełnę w płytach, które dają gwarancję wymiaru. Generalnie stosuje się maty(to też zasługa handlowców) bo tańsze ale nadają się one na powierzchnie pozione. Życzę rozsądnych wyborów materiałów. Pozdrawiam.

marjucha
01-02-2006, 06:16
Mam pełne deskowanie i papę, czytałem że w takim wypadku folia paroprzepuszczalna nie jest konieczna. Czy to prawda?
Są dwie szkoły. Do jednej należą marjucha i siwy z gosławic którzy twierdzą że powinna być folia paroprzemuszczalna jako wiatroizolacja, do drugiej należę ja z poglądem że folia ta to zbędny wydatek. Więcej czytałem na forum, że ktoś z jakiegoś powodu musiał zdjąć wierzchnie krycie i zastał tam folię w strzępach a więc wyrzucone pieniądze. Co do listew to pociąłem styropian na wąskie paski i przybiłem w choinkę papiakami do desek .

Przy takim podejściu może się okazać, że w ogóle nie warto budować, bo wykonawcy wszystko robią źle i zniszczą każdy materiał.
Chyba, że sugerujesz iż folia paroprzepuszczalna podarła się sama, bo była tak słaba. No to by było dziwne, ale trudno odrzucić taki argument.
W ten sposób mażesz zasugerować SYLVO, że nie warto dachu deskowanego pokryć papą, bo ta i tak sie podziurawi podczas kładzenia "wierzchniego krycia"
Ale wracając do meritum, to rzeczywiście są dwie szkoły i ja należę do tej bardziej asekuracyjnej i wydającej więcej na etapie inwestycji (nie chodzi o budowę domu, bo tego jeszcze nie zacząłem), ale za to mam spokojne sumienie, że zrobiłem wszystko co mogłem i o czym wiedziałem, aby jak najlepiej wykonać pracę, której się podjąłem.
Pozdrawiam. :)

ppp.j
01-02-2006, 07:57
marjucha jeżeli na własne życzenie chcesz sobie coś sknocić to oczywiście nikt Ci tego nie może zabronić. Zajrzyj proszę dwa posty do góry. Jeżeli będziesz miał jakieś uzasadnione uwagi do mego sposobu rozumowania to jestem otwarty na dyskusję. Nigdy nadmiar nauki.

_ZBYCH_
02-02-2006, 20:01
AVID zapomniał dodać, że nie będzie miał podbitki, bo ma pięknie wykończone na gotowo zewnętrzne części krokwi i deski deskowania dachu. Nie jest prawdą, że w szczelinie wentylacyjnej jest mały przepływ powietrza, bo jeśli nie ma podbitki to wiatr wieje i to mocno. Z tego powodu AVID ma folię paroprzepuszczalną jako wiatroizolację.
Sądzę, że w domu z wykonaną podbitką ruch powietrza w szczelinie nad wełną jest zdecydowanie mniejszy i taka folia paroprzepuszczalna (wiatroizolacja) na wełnie jest zbędna.

U mnie szczelinę wentylacyjna wykonałem nabijając paski styropianu:

http://www.zbychdom.republika.pl/Welna/3.jpg

Jeśli chodzi o wentylację okapu, to obecnie oferowane panele PCV do wykonywania podbitki są perforowane:

http://www.zbychdom1.republika.pl/rozne/Podsufitka1.gif

http://www.zbychdom1.republika.pl/rozne/Podsufitka2.gif

Jeśli podbitka będzie z desek lub tynkowanej płyty OSB, to koniecznie muszą być zamontowane kratki wentylacyjne i to w sporej ilości, a nie dwie na 10 m długości okapu!

AVID - odnośnie szronu na folii paroszczelnej, to ja obstawiam, że przywieźli Ci ze składu wilgotną wełnę i stąd ten szron...

Moja wełna też była mokra (braliśmy chyba z tego samego składu :wink: ).

ppp.j
02-02-2006, 21:46
AVID zapomniał dodać, że nie będzie miał podbitki, bo ma pięknie wykończone na gotowo zewnętrzne części krokwi i deski deskowania dachu. Nie jest prawdą, że w szczelinie wentylacyjnej jest mały przepływ powietrza, bo jeśli nie ma podbitki to wiatr wieje i to mocno. Z tego powodu AVID ma folię paroprzepuszczalną jako wiatroizolację.
Sądzę, że w domu z wykonaną podbitką ruch powietrza w szczelinie nad wełną jest zdecydowanie mniejszy i taka folia paroprzepuszczalna (wiatroizolacja) na wełnie jest zbędna.

Jeżeli nie będzie podbitki to faktycznie przepływ powietrza będzie większy, ale nadal nie rozumiem, po co przy deskowaniu folia paroprzepuszczalna. Przecież i tak przy zbiegu dachu ze ścianą trzeba dać jakąś siatkę by przypadkiem szerszenie czy osy a może nawet przesympatyczne ptaszki nie zechciały podzielić się z nami dachem a konkretnie szczeliną pod deskowaniem. W takim przypadku wystarczy zrobić mniejszą szczelinę lub nawet zatkać ją dając wywietrzniki i będzie OK. A już na pewno będzie to o wiele tańsze i moim zdaniem lepsze, (ale nie chcę rozpętywać nowej wojny).