PDA

Zobacz pełną wersję : Antena w zamkni?ciu



lullabysta
26-01-2003, 11:34
Cześć.
Chciałbym zapytać się forumowiczów, czy słyszeli o tym, żeby antenę satelitarną można było umiejscowić na poddaszu pod dachówką.
Szczerze mówiąc, gdy usłyszałem o tym po raz pierwszy trochę się zdziwiłem, ale podobno to jest możliwe.
Pytanie więc bezpośrednie: czy ktoś z Was tak może ma?
I jak to jest z programami, czy muszę mieć zwykła antenę, czy z tej satki wszystko ściągnę(wszystko znaczy 1-szy, 2-gi, polsat i ewentualnie tvn.Nie chodzi mi jednak o zestawy typu cyfra , wizja czy jakieś inne przywidzenie:wink:, tylko bezpłatne opcje.
Pzdrw

woreczek
26-01-2003, 11:49
To nie bedzie funkcjonować. Mi nawet nieliczne gałęzie przeszkadzały - trzeba było ściąć.

Pozdrawiam

Wowka
26-01-2003, 13:12
Aby mieć zestaw programów TV taki jak wymieniłeś musisz się niestety ale zdecydować na któryś z płatnych pakietów platformy cyfrowej tj. Polsat lub Cyfra (Wizja odeszła już w niebyt). Oczywiście możesz także część programów typu free ściągać z satelity a pozostałe polskie za pomocą anteny analogowej. Jest to rozwiązanie dość kłopotliwe ze względu na konieczność operowania dwoma pilotami czy też nawet w skrajnych przypadkach poprzez przepinanie kabli do gniazd antenowych.
Co do "zamaskowania" talerza pod dachówką to zapomnij o tym pomyśle, nawet zbyt gęsto padający śnieg potrafi osłabić sygnał satelity. Jeżeli nie chcesz przyozdabiać dachu o talerz wątpliwej atrakcyjności anteny to proponuję wybudować gdzieś w ogrodzie wysoki na ok. 70 cm postument, na którym będziesz mógł postawić skierowany na południe talerz anteny. Całkowita długość przewodu antenowego nie powinna być dłuższa niż jakieś 50-70 m. Uważaj tylko na to by sygnału nie blokowały inne budynki czy też drzewa i krzewy.
Pozdrawiam

lullabysta
26-01-2003, 14:03
A więc jednak nie da rady ominąć tego "ozdobnika".:smile:
A czy są jakieś analogowe do odbioru 1-ki i 2-ki zintegrowane?

Marek Gila
26-01-2003, 21:30
Witam! Moja sugestia jest taka iż do odbioru jedynki i dwójki TVP zastosuj antenki do odbioru telewizji naziemnej. Dorada mojego poprzednika co do talerza na postumencie w ogrodzie jest jak najbardziej na czasie. Oprócz tego iż "nie ozdabia" dachu to jest dodatkowa cecha, że jeżeli zasypana zostanie śniegiem czasza to można ją łatwo oczyścić. Co do odbioru pragramów satelitarnych (darmowych) to polecam tuner cyfrowy dobrej klasy taki jak HUMAX. Można na nim odbierać z polskich programów tak:TVN, TVN7, POLSAT, POLSAT2, TV POLONIA ,POLONIA 1, TELE 5, PULS, VIVA POLSKA, NIPOKALANÓW 2, EURO NEWS, MANGO 24 i wiele innych zagranicznych programów łącznie około 370 darmowych. HUMAX ma możliwość użycia modułu dostępu warunkowego, co jest konieczne gdy zechcesz odbierać na tym tunerze pakiet nowej CYFRY, lub pakiet POLSATU. Co do telewizji naziemnej w moim przypadku to odbieram: TVP 1, TVP 2, POLSAT, TVN i telewizję Regionalną tele 3 oraz pierwszy i drugi program czeski, telewiję NOVA i PRIMA. Jeśli to Cię zainteresuje mogę przysłać kilka dorad co do wzmacniacze sprzętu, kabli i gniazdek abonęckich. Marek.

Tomasz B
26-01-2003, 22:58
A ja żeby oglądać Polsat muszę wchodzić na dach i za każdym razem machać anteną. Prawdopodobnie będzie to przyczyna mojego rozwodu.

ArtMedia
27-01-2003, 08:41
Witam.

Można ustawić antenę satelitarną, pod oknem dachowym. To będzie działać. Kilkakrotnie robiłem coś takiego. Najlepiej pod wyłazem dachowym, takim z plexi, najmniej tłumi. Na antenie 90cm i pod nie mniejszym wyłazem, przy sprzyjającym ustawieniu budynku względem stron świata powinno sie udać. W sumie próbowałem kiedyś też pod zwykłym oknem w ścianie, też można odbierać :wink:

Sebastian

tczarek
27-01-2003, 09:53
Jeśli chodzi o odbiór 1,2,ewentualnie jakiś dodatków to wystarczy antena do odbioru stacji naziemnych tzw. siatkowa ze wzmacniaczem. Należy pamiętać aby wzmacniacz był przystosowany do okolicy w której mieszkasz. Występuje kilka rodzaji wzmacniaczy i przy zakupie należy sprecyzować to jakie stacje Chcesz odbierać. Odradzam zakupy w hipermarketach bo tam naprawdę nikt nie wie co sprzedaje. Taka antena może funkcjonować spoko pod dachem z dachówki. Z tego co wiem na pewno nie ma satelity na której jest nadawany sygnał TVP 1,2 bezpłatnie tzn bez pakietu. Nie wiem czy jest sens zakupu TV SAT z CYFRY lub POLSATU bo to dodatkowe koszty abonamentu plus dzierżawa sprzętu, która jest pomijana w reklamach a jest to około 10 zł miesięcznie.
polecem strony gdzie o instalacjach antenowych jest dużo :
http://www.dipol.com.pl/ - tu informacje o rodzjach anten i sposobie ich instalowania
http://www.comsat.pl/index_pl.html - informacje o cenach i sprzęcie TV SAT
Pozdrawiam

Bartt
27-01-2003, 09:55
Pewnym rozwiązaniem może być też pomalowanie talerza sprajem w kolorze elewacji, lub kolorze dachu - trochę go w ten sposób zamaskujesz

Jezier
27-01-2003, 16:54
Bez płacenia abonamentu za cyfrę+ lub polsat cyfrowy można oglądać kilkanaście polskojęzycznych programów. Cyfrowe niekodowane kanały polskojęzyczne dostępne z satelity Hot Bird: TV Polonia, TVN, TVN Siedem, Polsat, Polsat 2, Tele 5, TV Puls, VIVA Polska, Polonia 1, Mango 24. Cyfrowe, niekodowane kanały polskojęzyczne dostępne z satelity Astra: Tele 5, Polonia 1, TV Puls, TV Niepokalanów 2.

Mis Uszatek
27-01-2003, 17:07
Mam głupie pytanie laika: czy satelita Hot Bird przyleci do tej samej anteny co Astra, czy trzeba miec na dachu dwa talerze?

P.S. Bardzo prosze Marka Gile o wiecej szczegółów dot. wyboru sprzetu i sposobów montazu, a takze serwisowania.

P.S.2 Musze wreszcie rozwiazac problem telewizji, bo u mnie z tego powodu tez sie zanosi na rozwod. Na razie mam drut: drut na fotelu = pr. 1, drut na stole = pr 2, drut na lampie = polsat, ale bez dzwieku itd...

Jezier
27-01-2003, 17:11
Wystarczy jeden talerz i dwa konwertery satelitarne zamontowane na uchwycie. Tuner cyfrowy sam wybiera z którego konwertera pobiera sygnał.
ps. konwerterów może być więcej niż 2, każdy ustawiony na inną satelitę

Marek Gila
27-01-2003, 20:35
Panowie witam!
Pozwólcie że odniosę sie do kilku kwestii związanych z tematem anten. Zacznijmy od tego iż niejednokrotnie wybudowane przez Was domy kosztują trzysta i więcej tysięcy złotych więc chyba warto wydać około 1500 zł na w miarę stabilny system antenowy. Nie ma nic brzydszego jak zwisające przewody wchodzące do domu obok okien po których padający deszcz sączy się na dopiero zrobioną elewację.Dbamy o parapety, okna, rury CO chowamy do podłogi i wiele innych drobiazgów które chowamy by nie szpeciły. Więc uważam iż instalacja antenowa powinna być wykonana solidnie i każdy punkt odbioru zakończony gniazdem abonęckim typu SAT - TV -UKF. Do Pana MIS USZATEK. Jeśli chcesz uzyskać trochę więcej informacji to proszę sprecyzuj swoje oczekiwania na mój prywatny adres to chętnie doradzę. Panowie co do obioru TVP 1, TVP 2 to odradzam stosowanie anteny siatkowej jak to sugerowano wcześniej. Antena ta jest warta tyle ile kosztuje czyli niewiele, a za trzy , cztery lata będzie do wymiany. Pomysł z ustawieniem czaszy w oknie dachowym nie jest dobry pamiętajmy o tym, iż przekaz satelitarny w tej chwili to analogowy i cyfrowy o analogu możemy sobie już zapomnieć sami wiecie jak niewiele programów nadaje już w analogu. Cyfrówka wymaga bardzo precyzyjnego ustawienia czaszy, a w oknie dachowym jest to trudne, chyba że kwestia ta zostanie poruszona podczas projektowania domu.Dla tych którzy już naprawdę nie mogą znieść widoku tradycyjnych czasz producenci przygotowali czaszę imitującą dachówkę w kolorze zbliżonym do czerwonego, ale widziełem ją tylko na targach i nie potrafię powiedzieć czy ktokolwiek sprowadzi ją do kraju. Na jednej czaszy można odbierać za pomocą dwóch konwerterów programy emitowane poprzez sateltę ASTRA i HOTBRID. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Ostatnim czasem pojawiła się antena typu TRIAX charakteryzująca się tym iż można na niej zamontować wiele konwerterów, osobiście montowałem cztery. Aby sie dłużej nie rozpisywać podsumuję co do antem naziemnych to warto zrobić je solidnie, a co za tym idzie podstawa to dobry wzmacniacz kanałowy strojony sektywnie, antenki kierunkowe, dobry przewód, zwrotnice TV-SAT, rozgałęźniki sygnału i gniazda abonęckie. Pamiętajmy o tym iż w odbiorniku TV możemy oglądać nie tylko programy, ale także obraz z kamer zewnętrznych no i wewnętrznych. Np.na telewizorku w kuchni żona ma podgłąd pokoju dziecięcego co jest bardzo przydatne. Pamiętać należy także o antenie do odbiorów radiowych i wszystko to musi iść w jednym przewodzie, a gniazda abonęckie powinny być umieszcone we wszystkich pokojach gdzie chcemy w przeszłości mieć sprzęt RTV. To tyle Marek.

ArtMedia
28-01-2003, 09:11
Warto także do pokoju, gdzie przewidywane jest ustawienie odbiornika doprowadzić przewód zwrotny, do rozprowadzenia sygnału z odbiornika SAT. Właściwie to najlepiej jeśli są conajmniej trzy przewody koncentryczne, chociaż i przy dwóch da się wszystko podłączyć, tylko nieco drożej.
Można też doprowadzić przewód czterożyłowy (najlepiej taki specjalny) do sterowania siłownikiem, ale to już raczej dla amatorów "przeszukiwania nieba" :wink: bo na satelitach innych niz Astra i HB cięzko znaleźć cos interesującego. Inna sprawa, że są dwie pozycje Astry! Ale to tez wbrew pozorom dla nas malo istotne.

Sebastian

Marek Gila
28-01-2003, 20:39
Witam!
Pozwólcie Państwo iż odniosę się do tej kwestii co do amatorów przeszukiwania nieba. Nie widzeę potrzeby doprowadzania takiej ilości przewodów do poszczególnych gniazdek. Sytuacja z przewodem powrotnym sprawdza się tylko jeśliw całym domu o jednym czasie ma pracować tylko jeden tuner satelitarny. Co do obrotnic obecnie stosowane są zasilane i sterowane jednym przewodem przez który płynie sygnał z konwertera. Owszem kiedyś były obrotnice i siłowniki do których trzeba było prowadzić dodatkowe przewody ale to odeszło już w zapomnienie. W instalacjach obecnie stosowanych do jednego gniazda doprowadzony jest tylko jeden przewód a wszystkie tunery cyfrowe posiadaja przełącznik DISEQC który może sterować kilkoma konwerterami, a co za tym idzie przełaczanie między kanałami następuje w czasie krótszym niz jedna sekunda. Marek

araman
29-01-2003, 08:07
Czy może ktoś odpowiedziec ile należy doprowadzić kabli do poszczególnych gniazdek abonenckich? Właśnie kładę kable i moge jeszcze coś zmienić. Poszukuje też namiarów na firmę produkującą zwrotnice antenowe czy jakoś tak. Zamierzam umieścić na dachu antene oraz czaszę do satelity zejść kablami pod dach i tam założyć jakieś urządzenie które porozdziela sygnał do wszystkich pomieszczeń ok 6 chciałbym także móc korzystać z TV SAT oraz tych kamer w domu. Nie wiem czy jest to możliwe w jednym urządzeniu. Bede wdzięczny za rady.

ArtMedia
29-01-2003, 08:47
Witam.

Najlepiej tak jak napisałem. Chyba, że kasa zupełnie nie gra roli, wtedy rób jak pisze moj poprzednik. Może niektórym jest to na rekę aby używać tylko sprzetu DISEq, ale nie ma takiej potrzeby. Cały czas jest dostepny sprzęt tradycyjny.
Ale fakt, w tej chwili to można już szukac tylko wiatru w polu, bo oferta Astry I HB jest nie do pobicia (dla nas).
I pamietaj, że kabelek zwrotny wykorzystuje się nie tylko do rozprowadzenia sygnału z tunera SAT. Niektórzy nie dostrzegają innych możliwości. A jak nie połozysz od razu to już nie położysz. Chyba, że w peszlu zostawisz dużo miejsca i jakiś drut (pilota) do przeciągnięcia w przyszłości nowego kabelka :wink:
Ja mam po trzy koncentryki do każdego pokoju (do TV, do tunera SAT) i zwrotny, bo nie zamierzam kupować pięciu tunerów SAT, oraz chcę rozprowadzic sygnał z magnetowidu + po jednym 50 omowym oraz 16 parową skretkę do zastosowań telekomunikacyjnych.
Oczywiście można było pociagnąć jeden koncentryk 75omowy i jeden 50 omowy + skrętka, ale stosowanie wspolnego kabla dla TV naziemnej i SAT nie ma ekonomicznego ani jakościowego uzasadnienia.
Wykorzystanie jednego przewodu jako odbiorczego do TV naziemnej i SAT i jednocześnie jako zwrotnego także jest możliwe, ale po pierwsze producenci sprzetu domowego jak narazie nie przewidzieli takiej możliwości, a sprzęgacze profesjonalne sa na tyle drogie, że zupełnie traci to sens.
Oczywiście doprowadzenie 50-omowego koncentryka ma sens tylko dla osób, które wiedzą po co? Dlatego dla zdecydowanej większości z nas nie ma.

Sebastian

Marek Gila
29-01-2003, 19:18
Sebastian, wiem do czego służy kabel zwrotny! Jednakże aby oglądać video we wszystkich pokojach widzę i stosuję inne rozwiązania, a mianowicie do wzmacniacza antenowego który ma wejście AV doprowadzam jeden dodatkowy przewód tylko z jednego pokoju i wiesz jak to działa. Co do kupowania kilku tunerów SAT to tak wykorzystanie jednego tunera z przedłużaczami pilotu jest to jednak uciążliwe, a w domku gdzie mieszka dziadek, rodzice i dzieci to wręcz niemożliwe przecież sam rozumiesz jaki jest konflikt co do programów. W domkach zazwyczaj stosuje się dwa tunery SAT i kilka punktów odbioru TV naziemnej. Trzeba pamiętać o tym kto ma pilot ten ma władzę. Ja osobiście mam siedem punktów odbioru, na każdym odbieram programy naziemne, programy satelitarne i radiowe. Oprócz tego obraz z dwóch kamer zewnętrzych i jednej wewnętrznej i to co trudno zrozumieć do każdego gniazdka mam doprowadzony tylko jeden przewód. Na każdym z punktów mogę odbierać niezależne od siebie programy. Instalacja z DISEQC wbrew pozorom nie jest aż tak kosztowna, przecież na rynku wszystko tanieje, a cyfrowe tunery satelitarne można już kupić za 680,00 zł. Co do poprowadzenia skrętek wielożyłowych to raz to robiłem,w celu utworzenia mini sieci komputerowej ( budynek ośmiorodzinny ), a w jednorodzinnym naprawdę widzę to niepotrzebne. To tyle . Marek

araman
29-01-2003, 19:23
Teraz to mam mały metlik w głowie. mówiąc szczerze nie zwróciłem uwagi jaki kabel kupiłem czy ale przewidziałem jeden więc moge dokupić inny. Czy możesz podac jak ma przebiegać ten kabel zwrotny czy biegnie równoegle do innych kabli i gdzie są one połaczone. Swoje rozwiązanie przedstawiłem w poprednim poscie. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem do każdego gniazda po 2 a jeszcze lepiej po 3 kable tylko jakie. Cena kabla nie ma dla mnie wiekszego znaczenia.

radex
29-01-2003, 20:01
Widzę, że zebrali się tutaj fachowcy od instalacji TV, więc trzeba ich wykorzystać :smile:

Ja u siebie planuję około 10 punktów odbioru telewizji naziemnej i radia. W związku z tym mam pytanie - jaką antenę zastosować i po ile i jakich przewodów rozprowadzić? Rozumiem, że od anteny idzie jeden przewód, a następnie z jednego pomieszczenia jest rozgałęziany na cały dom? Czy Waszym zdaniem można stosować gniazdka przelotowe czy dać sobie z nimi spokój? Podam może jeszcze, że sygnał jest raczej słaby - woj. łódzkie - zabierają się za budowę masztu już kilka ładnych lat.

Skoro już jesteśmy przy instalacjach - to może od razu sieć komputerowa. Tutaj planuję w jednym pomieszczeniu zrobić router, który będzie zapewniał dostęp do sieci. W tym samym pomieszczeniu będzie hub, z którego kabel (skrętka) będzie się rozchodził po wszytkich pokojach.

I na koniec ISDN. Czy orientujecie się czy do tego typu instalacji też stosuje się skrętkę czy może inny rodzaj kabla? Rozumiem, że kable rozprowadza się od NT zainstalowanego przez operatora. A może inaczej? Czy ktoś, kto się na tym zna, mógłby to zweryfikować?

Marek Gila
29-01-2003, 20:19
Co do anten to widziałbym rozwiązanie w zależności od układu pomieszczeń linie nie powinne być zbyt długie. Gniazda przelotowe najlepiej zastosować dwa a trzecie jako końcowe na jednej linii. Można też zrobić układ z odgałęźnikiem sygnału (nie mylić z rozgałęźnikiem ), ale podstawa to dobry sygnał jak piszesz że z tym są problemy to chyba od tego trzeba zacząć. Pamiętaj jedno gniazdo to tłumienie sygnału 3,5 dB a w praktyce gniazda niejednokrotnie tną 6 - 8 dB. Co do komputerów nie podejmuje tematu, nie jestem w tym aż tak dobry żeby brać za to odpowiedzialność. Marek

Bartt
29-01-2003, 20:34
Marek Gila pisałeś o czerwonych talerzach satelitarnych, które widziłeś gdzieś na targach. Czy pomalowaie zwykłego telerza sprayem samochodowym na dowolny kolor ma sens, czy pogorszy znacznie parametry odbioru?

Marek Gila
29-01-2003, 20:36
Araman, wejdź na stronę http://www.dipol.com.pl ściągnij katalog jest tam kilka wzmacniaczy abonęckich, a także gotowe schematy instalacji. Ja pracuję na wzmacniaczach które oprócz wejść antenowych mają wejście AV więc podłączenie kamer nie jest trudne. A do innych wzmacniaczy można podłączyć kamery poprzez modulatory. Osprzęt antenowy i kamery znajdziesz także w ofercie Firmy DIPOL. Ciekawe rozwiązanie i wzmacniacze oferuje Firma TELMOR - TELCOM. Marek

Marek Gila
29-01-2003, 20:45
Bartt, co do malowania nie widzę większych przeciwskazań. Pamiętaj tylko o tym iż niektóre kolory bardziej skupiają promienie słoneczne , a co za tym idzie nagrzewaja czaszę. Pomalowałem kiedyś ogólnodostępna farbą na kolor zielony bo akurat dach był z blachodachówki o podobnym kolorze. Działa do dzisiaj.Oczywiście czym większa czasza tym większy zysk energetyczny sygnału. Marek

ArtMedia
30-01-2003, 09:16
Witam ponownie.

Zgadzam się z Tobą Marku, jednak co do tego co kto i w jaki sposob chce oglądać, decyzję trzeba zostawić jemu samemu. Powinien mieć tylko pełną informację i to chyba nam się udało :wink:
Co do malowania anten to nie ma większych przeciwwskazań, oby tylko farba nie była bardzo "błyszcząca" a raczej za bardzo nie odbijała światła widzialnego a zarazem fotonowej podczerwieni. Jeśli zrobisz taką antenę "jak lusterko" to możesz stracić pewnego letniego dnia konwerter, a własciwie to nawet dwa razy w roku :wink:
Przy braku szczęścia i bezchmurnym niebie odpowiedniego dnia, z konwertera może zostać gorąca plama :wink:
Jeśli chodzi o przewód zwrotny to oczywiście można puścić po niskiej, ale wówczas musisz puścić więcej przewodów, bo oddzielny do wizji i dwa do fonii. Można też jeden wielożylowy, ale ponieważ sygnał "po niskiej" zawiera składowa stałą i "nie jest zmodulowany" (celowo napisałem w cudzysłowie), to jest narażony na: znaczny spadek poziomu składowej stałej a co za tym idzie ciemny obraz, na zakłócenia zarówno w torze wizji (mniej widoczne) i fonii, bardzo słyszalne, gdyż na długim odcinku linii niesymetrycznej praktycznie nie ma możliwości skutecznego ich odsprzężenia. Trzeba by puszczać sygnał AV po linii symetrycznej, co jest w domowych warunkach utrudnione (trzeba dokupic sumetryzatory, nie mylic z antenowymi!).
Dlatego jeśli zastosujemy jeden przewód wielożyłowy, to albo będzie bardzo gruby, albo słabej jakości ze wszystkimi tego konsekwencjami. Oczywiści przy długościach rzędu kilku metrów sa to zjawiska pomijalne, a transmisja po niskiej umożliwia nawet uzyskanie zdecydowanie lepszej jakości niż przy dwukrotnym procesie modulacji i demodulacji. Jednak przy 20 m. jest to już często kłopotliwe. A 20m. to wbrew pozorom nie jest dużo...
Żeby nie było nieścisłości co do jednego kabla antenowego do TV naziemnej i SAT. Można to zrobić, trzeba zastosowac tylko inne gniazdo i sprzęgacz na wejściu. Zyskuje się na estetyce, traci na kasie, a przy nieumiejętnym montażu lub marnym sprzecie także na jakości. Rozwiązanie z osobnymi przewodami jest prostsze i bardziej niezawodne.
Teraz skrętka. Warto położyć do każdego pomieszczenia z jednego punktu, np. na strychu. Wtedy tam umieszczamy centralkę telefoniczną, router, switch, a w każdym pokoju masz gniazdo sieciowo/telefoniczne (także ISDN). Do centralki dołączasz linię tel z zewnątrz, niezależnie czy to napowietrzną, czy kablową, czy też łącze radiowe, obok masz router, a więc szybkie lącze do sieci także masz gdzie wpiąć, a najlepiej jeszcze obok miec centralkę alarmową, do której podłączasz np. powiadomienie tel. A jak obok jest jeszcze "zwrotnica antenowa" (także celowy cudzysłów) to łatwo wepniesz kamery z wideodomofonu lub wewnętrzne.
Ja wykorzystuję skrętkę do kamer wewnętrznych (wspólna z czujkami do alarmu, interface na sygnał symetryczny jest na jednym MAX-ie!)
Uff, ale elaborat... :wink:

Sebastian

Teska
30-01-2003, 12:13
hmm czytam co piszecie...wiem juz co chciałam ,ale mam pytanko...
gdzie wy macie te punkty odbioru TV piszecie ze np 10..a u mnie sa tylko 2 tzn salon i pokój dziecka...:smile: :smile: wiec mysle gdzie jeszcze???
Pozdrawiam
teska

Kjandy
30-01-2003, 12:27
ArtMedia widze ze niezly z Ciebie fachowiec. Czy ja dobrze zrozumialem, ze na jednej skretce wisza czujniki (np. czujka podczerwieni) i kamera wewnetrzna ?

radex
30-01-2003, 13:49
Teska - prawie w każdym pokoju, tak w razie czego.

ArtMedia
30-01-2003, 14:41
Witam.



On 2003-01-30 13:27, Kjandy wrote:
ArtMedia widze ze niezly z Ciebie fachowiec. Czy ja dobrze zrozumialem, ze na jednej skretce wisza czujniki (np. czujka podczerwieni) i kamera wewnetrzna ?

Powiedziałbym raczej amator. Profesjonalnie zajmowałem sie tym 5 lat temu, jak jeszcze DISEq był dopiero w natarciu :wink:
Z tą skrętką to nie jest tak jak myślisz... Na jednym kablu, ale oddzielne skrętki :wink: Chociaż i na jednej skrętce dałoby się, tylko to znów przestaje być ekonomicznie uzasadnione. W zasadzie to i w ogóle bez skrętki dałoby się. Wystarczyłby dowolny przewód (dwa druty do zasilania)... Ale uważam, że proste rzeczy są najbardziej niezawodne. Stąd taki konserwatyzm techniczny we mnie :wink:

Sebastian

araman
30-01-2003, 19:22
Troche mnie zamurowało po lekturze postów poprzedników. Ale się ciesze przyjemnie poczytac prawdziwych fachowców. wiem jak juz zrobię poloze dwa kable antenowe do każdego gniazda gwiażdziście ze strych gdzie bedzie umieszczony rozdzielacz wzmacniacz i co tam jeszcze trzeba. Na podanej stronie myślę że znajde wlasciwe urządzenie(Dipol) Z miejsca gdzie będzie podłaczony telefon (gabinet) a może i ISDN poprowadzę kabel 10 zyłowy do roznych pomieszczeń- kuchnia pokoje na górze domu- którym bede mógł poprowadzić telefony i ew podłaczyć modemy do internetu. Nie wiem co jeszcze zrobić ze skrętka ale chyba też rozprowadze gwiażdziście do pomieszczeń gdzie w przyszłości mogą byc komputery. niestety centralkę od alarmu mam w innym miejscu ale myślę że mozna to jakoś połaczyć Troche to skomplikowane. Bede wdzięczny za opinie fachowców co zmienić a co dodać.

Marek Gila
30-01-2003, 21:36
Sebastian,czytając ten temat zrozumiałem iż ktoś chce zrobić sobie w miarę dobry odbiór programów i dlatego chciałem doradzić w prosty sposób.To co Ty zaproponowałeś to Możesz wykonać Ty i ja też mogę , ale należy pamiętać o celu do którego ma służyć forum. Nie wszyscy mają wykształcenie techniczne i dlatego staram się proponować łatwe rozwiązania, ja też pytam na inne tematy i oczekuję prostych rozwiązań. Było bardzo miło , ale wiem co może się stać po pomalowaniu niewłaściwą farbą czaszy więc daruj sobie uwagi. Życzę miłej owocnej pracy . Marek

Marek Gila
30-01-2003, 22:16
Mili Państwo miło było spedzić z Wami tych kilka godzin, ale forum zaczęło przeradzać sie w polemikę . Jak zrozumiałem miał powstać prosty sposób do dobrego oglądania TV łatwy do wykonania nawet przez amatorów.Jednakże proponowane przez niektórych rozwiązania są możliwe tylko do wykonania przez wyspecjalizowane firmy.Instalacje antenowe przerodziły sie w sieci teleinformatyczne których budowa jest trochę skąplikowana. A uwagi co do proponowanych przezemnie rozwiązań nie pozwalają mi na dłuższe kontynułowanie tematu. W związku z tym życzę Wam dobrej jekości odbiorów i miłego oglądania TV. Marek

ArtMedia
31-01-2003, 12:59
Witam.



On 2003-01-30 22:36, Marek Gila wrote:
Sebastian,czytając ten temat zrozumiałem iż ktoś chce zrobić sobie w miarę dobry odbiór programów i dlatego chciałem doradzić w prosty sposób.To co Ty zaproponowałeś to Możesz wykonać Ty i ja też mogę , ale należy pamiętać o celu do którego ma służyć forum. Nie wszyscy mają wykształcenie techniczne i dlatego staram się proponować łatwe rozwiązania, ja też pytam na inne tematy i oczekuję prostych rozwiązań. Było bardzo miło , ale wiem co może się stać po pomalowaniu niewłaściwą farbą czaszy więc daruj sobie uwagi. Życzę miłej owocnej pracy . Marek

Chyba się nie zrozumieliśmy?!?
Nie mam żadnych uwag co do twojej propozycji malowania czaszy.
Ja wiem, że Ty wiesz, ale nie napisałeś o tym a to bardzo istotne. To była informacja dla wszystkich, którzy nie wiedzą.
A tak BTW: To czy odrębny przewód, czy to zwrotny, czy inny nie jest prostszym rozwiązaniem niż DISEq? Przewód każdy położy, a DISEq nie każdy skonfiguruje. Ale to tak tylko BTW, bo oczywiscie proponowane przez Ciebie rozwiazanie idzie z duchem czasu i jeśli ktoś czuje się na siłach i lubi nowoczesne rozwiązania to warto zrobić.
I chyba już EOT, bo dalej będzie OT.

Sebastian

araman
02-02-2003, 19:08
Marek nie opuszczaj forum udzieliłes wiele informacji których próżno szukac w czasopismach. Jestem wdzieczny za informacje

tjozwi
02-02-2003, 19:58
Witam serdecznie. Chciałbym się podzielić moimi doświadczeniami z kabelkologi. Otóż z własnego doświadczenia w kablach(sporego) i budowaniu(narazie 1 własny dom) proponuję do każdego pokoju:
1. 2xKabel koncentryczny dobrej klasy
2. Kabel pod system alarmowy 2x2x0,6 (minimum)
3. Kabel 2x2x0,5 pod ISDN, kabel może być pierścieniem ułożony przez wszystkie pomieszczenia,urządzenia ISDN pracują równolegle. Uwaga na gniazdka zakończeniowe ISDN ma RJ45(8 pinowe).
4. Jeżeli ktoś posiada, lub pracuje na komputerze wkrótce pojawi się potrzeba sieci, czyli skrętka UTP 2x4x0,5

Kable proponuję sprowadzić w jedno miejsce domu najlepiej do skrzynki w której w przyszłości zmieści się wzmacniacz antenowy,rozgałęźniki antenowe, centrala alarmowa, moduł NT, hub i wiele innych rzeczy które mogły by się plątać pod nogami.
Do kuchni proponuję też doprowadzenie kabla antenowego, uniknie się w ten sposób przypalenia przypraw spowodowanym gotowaniem i jednoczesnym bieganiem na ulubiony serial "naszych kucharek".
Oczywiście kable pod czujki alarmowe doprowadzamy do każdego pomieszczenia i oczywiście pod sufit.
Naturalnie można wykonać dodatkowe połączenia koncentrykiem ale to dla bardziej wymagających.
Pamiętajmy iż łatwiej położyć kable na etapie budowy choćby było ich nawet za dużo niż później omijać plątaninę między pokojami.
I na zakończenie coś czego ja nie przewidziałem... kino domowe-kable głośnikowe!!!
Oczywiście jeśli coś nam umknie to można wykorzystać korytka instalacyjne Legrand lub (tańsze)Polam-Suwałki, tyle że dom zacznie nam przypominać troszkę biuro. Jeżeli chodzi o anteny to problem jest bardzo długi...
Cytowna wcześniej przez kogoś strona f-my dipol-godna polecenia!
Pozdrawiam wszystkich budujących!!!
Tomek.

03-02-2003, 22:16
Szanowni Państwo!
Dziękuję wszystkim za docenienie mojego doświadczenia w instalacjach antenowych. Jednocześnie przepraszam wszystkich z którymi przerwałem korespondencję, ale mam czasowe problemy z komputerem. Nie potrafię także udzielić wyczerpujących informacji związanych z odbiorem programów TV w Waszych rejonach zamieszkania. Mieszkam na Śląsku i trudno mi odpowiadać na pytania dotyczące siły sygnału i propagacji fal np. w Zakopanem. Dla wszystkich z którymi nie zdążyłem wymienić korespondencji moja sugestia na zadawane przez Państwa pytania:
1. Pytacie Państwo ile gniazdek w domu - doradzam zrobić we wszystkich pokojach i kuchni co nie znaczy , że wszystkie mają być wykorzystane.
2. Co do punktu "centralnego" to oczywiście, że może on być w salonie lub pokoju typowo telewizyjnym, ale należy pomiętać iż w dobie standartu DVD jest obowiązująca ilość głośników i nie można tak po prostu zmieniać z miejsca na miejsce.
3. Co do ilości punktów w tórych można odbierać program SAT powinna być taka możliwość w każdym z miejc, jednakże należy uwzględnić fakt iż sygnał nadawany o standarcie DIGITAL DOLBY 5.1 może być słuchany przez np. amplituner kina domowego lub lepszej jakości sprzęt. Sygnał taki nadawaniy jest między innymi przez telewizję TVN.
4.Instalacja antenowa nie jest wcale trudna do wykonania , napewno wielu z Was potrafi to zrobić zwłaszca ci którzy lubią cokolwiek majsterkować. Na koniec czeka Was nagroda, czyli satysfakcja za własnoręczne wykonanie.
5. Zdecydowanie odradzam łączenie instalacji antenowych sieci informatycznej i systemów alarmowych w jedną magistralę. Najlepiej gdy kazda z tych sieci jest wykonana oddzielnie. Instalacje alarmowe w budynku wymagają co pewien czas przeglądu. Sprawa o wiele trudniej wygląda gdy budynek jest monitorowany. Na koniec tego tematu chcę zwrócić uwagę że istnieje możliwość awarii systemu i wtedy leży wszystko. Jedno z zagrożeń to są wyładowania atmosferyczne zwłaszcza przy braku lub źle działąjącej instalacji odgromowej.
6. Polecam na poddaszu wykonać "centralkę" antenową i od niej odprowadzić po jednym przewodzie do każdego gniazda. Przewód ten powinien być sateliterny dobrej jakości. Zwróćcie uwagę na gniazda SAT RTV. Wszystkim którzy mają jakiekolwiek wątpliwości doradzam wynajęcie fachowców.
7. Na koniec chciałbym przeprosić administratora tego forum,że na jego łamach odpowiadam na prywatne pytania kierowane do mnie, ale jest to spowodowane faktem iż w kierowanym do mnie pytaniu ktoś podesłał mi "robaka" który dokonał pewnych spustoszeń w moim komputerze. Rozumiem jego rozgoryczenie ze współpracy z firmami instalacyjnymi. Pozostaje mi tylko wierzyć iz uczynił to nieświadomie. Praktyka i teoria co do wykonywamia instalacji często bywa rozbieżna, a parametry techniczne i teretyczne mijaja się z prawdą przy praktycznym zastosowaniu. Tej praktyki być może nie mam za wiele ale instalacje antenowe w budynkach jedno i wielorodzinnych wykonuję od roku 1981.
Życzę dobrej jakości odbiorów i miłego oglądania TV, jednakże najprzyjemniejszym dźwiękiem do słuchania po wielogodznnej pracy nie jest dźwięk ze super wieży HiFi tylko dźwięk który wydaje palące sie drewno we własnym kominku. Marek Gila

tcic
03-02-2003, 22:39
Kurcze - juz sie pogubilem.
U siebie w domu poprowadzilem kable antenowe do kazdego pomieszczenia (ale po jednym kablu koncentrycznym). Punkt centralny mojej "gwiazdy" mam w garderobie na poddaszu. Tam bedzie umieszczona "centralka".
Z tamtad tez mam pojedynczy kabel do salonu, gdzie bedzie glowne miejsce ogladania TV i sluchania muzyki oraz jeden kabel wyprowadzony na dach (antena).
Czy to ozanacza, ze moj uklad jest kiepski?
Mam za malo kabli?
Moge to jeszcze zmienic, bo posadzki mam nie wylane, a i w tynku conieco pozna porzezbic.
Prosze o pomoc, ale taka bez "modulacji, fal, mocy sygnalow, itp"
Dzieki.

ArtMedia
04-02-2003, 08:30
Witam.



On 2003-02-03 23:39, tcic wrote:
Kurcze - juz sie pogubilem.
U siebie w domu poprowadzilem kable antenowe do kazdego pomieszczenia (ale po jednym kablu koncentrycznym). Punkt centralny mojej "gwiazdy" mam w garderobie na poddaszu. Tam bedzie umieszczona "centralka".
Z tamtad tez mam pojedynczy kabel do salonu, gdzie bedzie glowne miejsce ogladania TV i sluchania muzyki oraz jeden kabel wyprowadzony na dach (antena).
Czy to ozanacza, ze moj uklad jest kiepski?
Mam za malo kabli?
Moge to jeszcze zmienic, bo posadzki mam nie wylane, a i w tynku conieco pozna porzezbic.
Prosze o pomoc, ale taka bez "modulacji, fal, mocy sygnalow, itp"
Dzieki.

Spokojnie. Wszystko będzie O.K. Tylko zwrotnego sygnału już nie podłączysz. Potrzebny dodatkowy przewód z salonu najlepiej na poddasze, jeśli nie zamierzasz mieć oddzielnych tunerów sat przy każdym gnieździe.
Do anten TV naziemnej nie ma problemu. Umieść "zwrotnicę ze wzmacniaczem" na poddaszu, a w garderobce odpowiedni "rozgałęźnik" i po problemie.
Zastanawiam się tylko jak mógłbyś podłączyć TV sat, tak aby możliwe było podłączenie tunera w kazdym gnieździe? Może np. jakiś multiswitch w tej garderobce i dodatkowe przewody do konwertera anteny sat? Może Marek podsunie jakiś pomysł?

Sebastian

tcic
04-02-2003, 09:13
OK.
Jesli dobrze roumiem, do pelni szczescia (i zabezpieczenia sie na przyszlosc) potrzebne by mi bylo polozenie dodatkowego kabla koncentrycznego miedzy garderoba a salonem?
Moge to jeszcze zrobic.
Jesli moglbys mi potwierdzic - bede wdzieczny.
Czyli miedzy salonem a garderoba powinny pojsc 2 kable koncentryczne - zamiast jednego - tak?

kmf
30-10-2005, 10:59
Witam! Moja sugestia jest taka iż do odbioru jedynki i dwójki TVP zastosuj antenki do odbioru telewizji naziemnej. Dorada mojego poprzednika co do talerza na postumencie w ogrodzie jest jak najbardziej na czasie. Oprócz tego iż "nie ozdabia" dachu to jest dodatkowa cecha, że jeżeli zasypana zostanie śniegiem czasza to można ją łatwo oczyścić. Co do odbioru pragramów satelitarnych (darmowych) to polecam tuner cyfrowy dobrej klasy taki jak HUMAX. Można na nim odbierać z polskich programów tak:TVN, TVN7, POLSAT, POLSAT2, TV POLONIA ,POLONIA 1, TELE 5, PULS, VIVA POLSKA, NIPOKALANÓW 2, EURO NEWS, MANGO 24 i wiele innych zagranicznych programów łącznie około 370 darmowych. HUMAX ma możliwość użycia modułu dostępu warunkowego, co jest konieczne gdy zechcesz odbierać na tym tunerze pakiet nowej CYFRY, lub pakiet POLSATU. Co do telewizji naziemnej w moim przypadku to odbieram: TVP 1, TVP 2, POLSAT, TVN i telewizję Regionalną tele 3 oraz pierwszy i drugi program czeski, telewiję NOVA i PRIMA. Jeśli to Cię zainteresuje mogę przysłać kilka dorad co do wzmacniacze sprzętu, kabli i gniazdek abonęckich. Marek.

Marek, Czy możesz doradzić kokretnie jaki tuner wybrać? Do 700-800 PLN Chce w przyszłości oglądać pakiety płatne. Dzięki

anpi
30-10-2005, 12:37
I jak to jest z programami, czy muszę mieć zwykła antenę, czy z tej satki wszystko ściągnę(wszystko znaczy 1-szy, 2-gi, polsat i ewentualnie tvn.Nie chodzi mi jednak o zestawy typu cyfra , wizja czy jakieś inne przywidzenie:wink:, tylko bezpłatne opcje.


Bezpłatnie i legalnie się nie da. Wymienione przez Ciebie programy są dostępne tylko w pakietach płatnych: Cyfra+ i Polsat Cyfrowy. Najtańszy abonament wynosi odpowiednio 24 i 29,9 zł.

anpi
30-10-2005, 12:42
Marek, Czy możesz doradzić kokretnie jaki tuner wybrać? Do 700-800 PLN Chce w przyszłości oglądać pakiety płatne. Dzięki

Nie wiem, czy Marek Ci odpowie, bo ta dyskusja odbyła się 2 lata temu :lol: ale ja mogę spróbować. Twoje wymagania spełniają niedrogie i dobre tunery Ferguson. Kosztują ok. 400 zł, np. tu:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=68316709

Marek Gila
30-10-2005, 18:05
Witam!
Od tamtej pory wiele się zmieniło z cenami i możliwościami sprzętu.
Co do tunerów to jest wiele typów na rynku, nawet takie które można polecać. Nie chcę faworyzować w tej chwili żadnej marki, a dodam tylko iż Fergusony to fajne tunerki "łatwe w obsłudze" i można na nich oglądać płatne programy TV, oczywiście za pomocą karty i po zapłaceniu abanamentu. Jak najbardziej, tak jak mój przedmówca polecam Fergusona. Z kupowaniem na aukcjach bym się zastanowił. Zdażało mi się pisać ekspertyzy co do jakości i sprawności sprzętu kupionego tą metodą, ale nie jest to reguła.
Marek.

anpi
30-10-2005, 21:23
Witam!
Od tamtej pory wiele się zmieniło z cenami i możliwościami sprzętu.
Co do tunerów to jest wiele typów na rynku, nawet takie które można polecać. Nie chcę faworyzować w tej chwili żadnej marki, a dodam tylko iż Fergusony to fajne tunerki "łatwe w obsłudze" i można na nich oglądać płatne programy TV, oczywiście za pomocą karty i po zapłaceniu abanamentu. Jak najbardziej, tak jak mój przedmówca polecam Fergusona. Z kupowaniem na aukcjach bym się zastanowił. Zdażało mi się pisać ekspertyzy co do jakości i sprawności sprzętu kupionego tą metodą, ale nie jest to reguła.
Marek.

To był tylko przykład, można kupić gdziekolwiek indziej :wink: chociaż na allegro sprzedaje wiele firm, wystawiają faktury, więc ja bym się nie obawiał. Zresztą - kupiłem w ten sposób parę rzeczy, m.in. magnetowid - od firmy, która wystawia na allegro.

kmf
07-11-2005, 13:29
Marek, Czy możesz doradzić kokretnie jaki tuner wybrać? Do 700-800 PLN Chce w przyszłości oglądać pakiety płatne. Dzięki

Nie wiem, czy Marek Ci odpowie, bo ta dyskusja odbyła się 2 lata temu :lol: ale ja mogę spróbować. Twoje wymagania spełniają niedrogie i dobre tunery Ferguson. Kosztują ok. 400 zł, np. tu:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=68316709


Dzieki Bardzo WAM Anpi i Marku za odpowiedzi, pomimo ze minelo juz 2 lata od dyskusji. :oops:
A czy jest jakis inny troche bardziej wypasiony tunerek? Bo ten ma tylko jeden slot na karte? Co z opcjami dostepnymi w Cyfrze np. nadawany program, zmiana jezyka itd w tunerach innych niz od Cyfry?
Dzieki i pozdrawiam.
KMF

Gorath
07-11-2005, 16:20
Witam,
postanowilem sie wtracic w ten watek, bo wydaje mi sie 'w temacie'.

Sprawa wyglada tak. Mieszkanie w kilkumieszkaniowym budynku.
Instalacja anteny zbiorczej na dachu, ktore daja w efekcie w gniazdku pakiet podstawowy 5 kanalow. Jest jedno gniazdko na cale mieszkanie.... Sygnal jest na wejsciu taki sobie ((w zaleznosci od kanalu), co dodatkowo dopinguje nas do zalozenia talerza.

Chcemy zakupic TV SAT cyfrowa (raczej C+ niz Polsat). W mieszkaniu
zrobilem dodatkowych 6 punktow (gwiazda). Dodatkowo wyprowadzilem 1 przewod antenowy na dach budynku (w zamysle na TV SAT). Wszystko razem zbiega sie przy tym gniazdku TV naziemnej.

Obejrzalem sobie instalacja naziemna w budynku. Jest na sprzecie Telk-Telm.... Wzmacniacz WWK540A3 z zasilaczem, potem rozgaleznik RM-4F (jedno wyjscie idzie do naszego mieszkania).

Chcialbym osiagnac w rezultacie aktualna TV naziemna i sygnal z C+ w kazdym gniazdku, zebym mogl podpiac tuner w dowolnym i ogladac a w pozostalych miec te 5 programow (dodatkowo teraz na C+ nie ma chyba Polsatu, wiec chce to polaczyc).

No i teraz sie amatorsko zastanawiam, jak to polaczyc. Czytam tu i tam i wychodza mi 2 opcje, ktore znalazlem:
==========
a) multiswitch (np. TMS-580T albo TSA−580, zeby bylo tej samej firmy)

to mi wyglada na full-wypas opcje i najbardziej elegancka, ale nie moge skumac jednej rzeczy.

Na wyjsciu podpinam kazde gniazdo ('wiszace' obiazam rezystorem - nie znalazlem multi z 6-ma wyjsciami).

Ale co w wejsciami? Multisw ma wejscie TV terra (czyli IMO podlacze aktualny TV naziemnej) i 4 wejscia z SAT: VH, VL, HH, HL. Od anteny C+ idzie jednak jeden kabel (dodam, ze polozylem tez tylko jeden kabelek na dach).
No i nie znalazlem nigdzie odpowiedzi, ktora bramke wybrac :-) i ten
kabel od anteny podlaczyc... Czyzby dowolna?

Wszystkie schematy maja narysowane komplet kabelkow od konwertera do kazdego wejscia....

=============
b) moze ten multisw to za duza armata, wystarczy sumator TV/ SAT?
Np. cos takiego: 'R85300 - Sumator sygnałów TV/Sat DC-009 Terra'

Na wejsciu SAT, TV, a wyjscia rozgaleziam?

przykladowy schemat jest tutaj: http://dipol.digipedia.pl/dipol/prod/r85300.html
w punkcie 'Wzbogacenie oferty telewizji kablowej'

===========
c) a) i b) sa do d...
co w takim razie.... :roll:

mozecie powyzsze skomentowac? Cenowo oba rozwiazania sie roznia, ale mnie interesuje bardziej jakosc, cena na drugim miejscu.

dzieki
Gorath

anpi
07-11-2005, 16:24
A czy jest jakis inny troche bardziej wypasiony tunerek? Bo ten ma tylko jeden slot na karte?

Jest. Na przykład Ferguson AF-7018 za 400 zł:
http://allegro.pl/show_item.php?item=69762183
Ma czytnik kart (np. Cyfry+) i dodatkowo 2 złącza na moduły.


Co z opcjami dostepnymi w Cyfrze np. nadawany program, zmiana jezyka itd w tunerach innych niz od Cyfry?

O to musiałbyś spytać na infolinii Cyfry+