PDA

Zobacz pełną wersję : Temperatura na piecu gazowym



zi_bi
25-01-2006, 18:31
Jaką macie ustawioną temperature na piecu gazowym do CO

1950
25-01-2006, 18:50
temperatura jaką masz na kotle zależy od:
upodobań domowników,
zapotrzebowania na ciepło budynku,
rodzaju instalacji: grzejnikowa, podłogówka,
rodzaju kotła, na paliwo stałe mają z założenia wyższe temperatury pracy,
kondensaty niższą,
jak bym się sprężył to jeszcze coś znalazł,
stąd Twoje pytanie, wybacz ale nie ma trochę sensu,
nie bierz jednak tego sobie do serca, nie piszę tego, żeby Ci zrobić przykrość, ale dlatego, żeby wykazać złożoność czynników wpływających na temperaturę pracy,
sam musisz dojść do optymalnych dla Ciebie i Twojego budynku temperatur zasilania instalacji

zi_bi
26-01-2006, 07:03
Jestem na etapie doboru temp.
Miałem ustawione 50st. Teraz podniosłem do 60st.

mzawadzk
26-01-2006, 13:56
Dołączam się z dodatkowymi pytaniami:

1. Wysoka temperatura na piecu kondens.:
Mam kondensat Viessman vitodens200 z zasobnikiem 100-coś litrów. Grzejniki przewymiarowane, pogodówka. Chata ocieplona.
Cały czas na piecu mam ok. 70C. Czy to normalne? (na zewnątrz [-7 - -20])
Temp. pomiesczen ustawiłem na 21, wodę na 47 (i te parametry są spełnone mniej-więcej).
To są jedyne parametry jakie moge ustawiać z poziomu użytkownika. Nie mam wpływu na temp. wody w piecu (myślałem, że ona zależy od tych 2 parametrów). ?

2. Szumy w grzejnikach:
Grzejniki wyraźnie słychać, szczególnie w nocy (bo jest cisza). Szum a w niektórych chlupotanie wody. Czy to normalne?
Grzejniki odpowietrzone, cisnienie w instalacji pomiędzy 2.5 - 3 bar.

3. Problem z termoregulatorami:
Pisałem już winnym wątku, ale nie mogę dojśc do ładu z termoregulatorami - często albo kaloryfer jest super-gorący albo zimny. Wystarczy lekkie przekręcenie o kilka mm i już robi się gorący.
Czy jeśli w danym pomiesczeniu mam termoreg. np. na 3 i jest tam 21C to znaczy, że w innymi pomieszczeniu jak ustawię na 3 to też powinno dążyć do 21C? (rozumiem, że sam kaloryfer może być cieplejszy/zimniejszy - zależnie od warunków w pomieszczeniu).

4. Pogodówka:
Czy dobrze rozumiem, że służy tylko do tego, żeby piec mógł zareagować na zmiany temp. na zewnątrz zanim zmieni się temperatura wewnątrz? Bo przecież do pomiaru temp. wewnątrz służy różnica temp. wody na wejściu i wyjściu z pieca.

5. Regulator pokojowy:
Czy dobrze rozumiem, że pomaga piecowi ocenić temperaturę w interesującym nas pomieszczeniu bo inaczej piec ma tylko informację o różnicy temp. wody na we/wy a to średnia z całego domu.
Czy przy takim reg. piec nie używa w ogóle informacji o tej różnicy?
Czy ktoś może polecić reg. z wyświetlaczem, który będzie pasował do mojego Viessmanna (oryginalny niestety 800 zł.).
Czy regulatorów może być kilka przy 1 obiegu? (jakąś średnią wtedy piec mógłby przyjąć)

Dzięki z góry za pomoc!

Marek30022
26-01-2006, 14:46
Ja mam vitodent 100, bez pogodówki, tylko z regulatorem pogodowym i mam wpływ na temp. wody. Mogę ją ustawić na piecu jednak nie mniejszą niż 40 st. Przy 28 st. mrozie temp. ta była ustawiona na 45 st (nie wiem czy to dobrze), piec pracował cały czas utrzymując temp w domu na poziomie 21 st. Jeśli ustawiłbym tą temp na wyższy poziom to piec by pracował pracował z przerwami.

JM
26-01-2006, 15:47
U mnie żeliwny stojący Vaillant ( nie kondensant ). Systematycznie obniżałem i obniżałem temp. na kotle ( w ramach oszczędności ) i ... i okazało się że kocioł spalał coraz więcej gazu :o
Teraz mam ustawioną dosyć wysoką krzywą grzewczą, przy -26 nawet ponad 70st na zasilaniu i kocioł o dziwo spala mniej gazu :o . Wcześniej powrót wody był zimny, teraz woda po "przejściu" przez instalację jest nadal gorąca i kocioł rzadziej się włącza no i w całym domu jest cieplej. Teraz jeszcze pracuję nad termostatami w poszczególnych pomieszczeniach co da kolejne oszczędności. A no i nadal nie mam miejsca na regulator temp. pokojowej.

Dominik!
26-01-2006, 16:33
A ja mam kondensata junkersa. Woda nie przekracza 50 stopni, a jak było cieplej to była nieraz i 30, 38. W domu temperatura stała. Grzaniem reguluje generalnie pogodówka.

1950
27-01-2006, 09:34
1950 a co wspólnego z temperaturą jaką trzeba ustawić na kotle ma rodzaj paliwa albo zapotrzebowanie budynku na ciepło. Maksymalna temperatura zależna jest tylko i wyłacznie od projektanta instalacji bo to on ją zakłada zaczynając robić projekt instalacji c.o. Oczywiście im cieplej na dworze tym temperatura wody w instalacji może być niższa ale od tego mamy pogodówke.
wyobraź sobie, że ma,
instalacje liczone są z reguły na temperaturę wewnątrz budynku 20C,
wystarczy, że dla Twojej żony ta temperatura będzie za mała i chcąc dzwignąc temperaturę w pomieszczeniu musisz dzwignąc temperatury zasilania,
ponadto jeszcze rzadko kto robi projekt instacji (niestety)

ania
27-01-2006, 12:08
Teraz mam ustawioną dosyć wysoką krzywą grzewczą, przy -26 nawet ponad 70st na zasilaniu i kocioł o dziwo spala mniej gazu :o .

My tak samo. Te same refleksje po 3 sezonach.