PDA

Zobacz pełną wersję : Ekogroszek czy Gaz ??? Co tańsze i co jest lepsze ?



jacekot
26-01-2006, 20:45
WITAM
Chciałbym abyście się ze mną podzielili swoimi opiniami na temat ogrzewania domu gazem ziemnym czy eko-groszkiem. Własnie stoje przed dylematem wyboru ogrzewania do domu . mój dom to 120 m2 powierzni uzytkowej. Wiem że ekogroszek będzie tańszy w eksploatacji , ale uciązliwy co dwa,trzy dni trzeba dosypac , zamówić wegiel, trzymac w domu , a to ne jest najczystsza sprawa . Za to gaz jest praktycznie bezobsługowy ale za to dużo droższy.
Jakie macie doswiadczenie i koszty związane z gazem i weglem. Może podzielicie się jakie ponosicie koszty miesięczne i jakie powierzchnie ogrzewacie to może uda się porównać . Może jest innaczej niż sadze.

pozdrawiam
Jacek

olekstar
27-01-2006, 09:24
Wydaje mi się że w swoim poście sam odpowiadasz na swoje pytania.

Ja zdecydowałem się na kocioł na eko-groszek, bo nie ma w okolicyu gazu. Chociaż wcale nie wiem czy gdyby był gaz to nie zrobiłbym w jednej instyalacji kotła na ekogroszek typu Ling Combi tak zeby w razie czego napalic i kartonami :D oraz kotła na gaz.

Poza tym jezeli zalezy Ci na oszczednosci i chcesz aby bylo czysto zawsze mozesz palic peletami. Taniej niz gaz i czysciej niz węgiel.

jacekot
27-01-2006, 09:47
Dzięki
powiedz jesli to nie tajemnica jak dużą powierznię ogrzewasz i w jakich kosztach się zamykasz ? Może warto sie jednak troche sie brudzić , jesli koszty ogrzewania beda niskie .
Jacek

andrzej-sk
27-01-2006, 10:04
Wydaje mi się że w swoim poście sam odpowiadasz na swoje pytania.

Ja zdecydowałem się na kocioł na eko-groszek, bo nie ma w okolicyu gazu. Chociaż wcale nie wiem czy gdyby był gaz to nie zrobiłbym w jednej instyalacji kotła na ekogroszek typu Ling Combi tak zeby w razie czego napalic i kartonami :D oraz kotła na gaz.

Poza tym jezeli zalezy Ci na oszczednosci i chcesz aby bylo czysto zawsze mozesz palic peletami. Taniej niz gaz i czysciej niz węgiel.

A niby dlaczego czyściej paląc peletami niż węglem?
Węgiel jak i pelety są workowane. Dodatkowo pelety bardziej się kurzą.
Popiół jak i czyszczenie podobne. Cena peletu wyższa niż groszku.

jacekot
27-01-2006, 13:23
A może ktoś zna realcje między kosztem ogrzania 1m2 ekogroszkiem a 1 m2 gazem ziemnym.
Jacek

Grzegorz63
27-01-2006, 13:54
:D Półtora roku temu miałem podobne dylematy. Zapraszam do mojego wątku, jest tam też trochę wyliczanki. :wink:
Życzę miłej lektury.
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=29896

andrzej-sk
27-01-2006, 17:08
Gaz wychodzi ok. 35,7 MJ za m3 w stosunku do 23MJ za Kg miału czy ekogroszka 26,5MJ za Kg. Jeśli zastosuje się piec gazowy kondensacyjny o sprawności 90% a jednocześnie piec na miał/ekogroszek będzie miał sprawność ok. 65% to daje:
gaz 35,7 MJ * sprawność 90% / 3600 sekund = 8,9 KWh z m3
miał 23 MJ * sprawność 65% / 3600 sekund = 4,1 KWh za Kg
ekogorszek 26,5 MJ * sprawność 65% / 3600 sekund = 4,8 KWh za Kg
prąd 0,205 zł/KWh tania taryfa G12W
podstaw sobie ceny aktualne z twojej okolicy i będziesz miał dokładne obliczenia.

Dlaczego przyjmujesz sprawnośc kotła retortowego na poziomie 65%?
Producenci podają ok. 80%. Skąd takie rozbiezności??

gosciu01
27-01-2006, 17:30
Dlaczego przyjmujesz sprawnośc kotła retortowego na poziomie 65%?
Producenci podają ok. 80%. Skąd takie rozbiezności??

ano producenci samochodów też podają, że samochód na trasie spala dajmy nato 7 l/100 km.
Tylko jest to przy równomiernej jeździe 90 km/h.
Tak to nawet moja teściowa na trasie nie jeździ :lol: :lol: :wink:

Producenci kotłów kondensacyjnych też podają np 107%, a średniorocznie może wyjść 102% ( w porywach ).

andrzej-sk
27-01-2006, 18:11
Dlaczego przyjmujesz sprawnośc kotła retortowego na poziomie 65%?
Producenci podają ok. 80%. Skąd takie rozbiezności??

ano producenci samochodów też podają, że samochód na trasie spala dajmy nato 7 l/100 km.
Tylko jest to przy równomiernej jeździe 90 km/h.
Tak to nawet moja teściowa na trasie nie jeździ :lol: :lol: :wink:

Producenci kotłów kondensacyjnych też podają np 107%, a średniorocznie może wyjść 102% ( w porywach ).

No tak ale w przypadku kotłów kondensacyjnych jak piszesz różnica wynosi 5% a w przypadku ieców retortowych miałaby wynieść ponad 25%??
Chyba byłaby to przesada.

gosciu01
27-01-2006, 18:37
masz rację :)
obydwie wartości są raczej przesadzone, zwracam uwagę, że 80% to raczej nie dotyczy ciągłego palenia i nie jest średnią.
Tak aby nie było niespodzianki.
Np. producencji kominków podają, że osiągają one określoną moc.
Ale dotyczy to specyficznych warunków i sposobu palenia opału ( bardziej zgazowania, żarzenia drewna, niż palenia ). A takie spalanie ma miejsce tylko w nie dużym % czasu palenia w kominku.
Nie oznacza, że nie jest możliwe.

piejar
27-01-2006, 19:25
Koło mnie nie ma gazu za to 50m od domu mam kopalnię :wink:
Moje wahania trwały b. krótko. Wybrałem węgiel - kocioł z podajnikiem. Od początku planowałem dom podpiwniczony. Co do gazu to jestem pewien, że będzie coraz droższy. Niestety jeżeli chodzi o gaz to jest (moim zdaniem) paliwem które najłatwiej jest fałszować przez dodawanie "lewych" składników. Trudno będzie Ci zweryfikować jakość tego paliwa a licznik liczy metry sześcienne a nie energię gazu :evil:
Gaz to oczywiście wygoda - bez dwóch zdań.

piejar
27-01-2006, 20:15
Niestety nic o tym nie wiem. Spróbuję rozpytać. Wydaje mi się to jednak zbyt piękne żeby mogło być prawdziwe :wink:

andrzej-sk
27-01-2006, 20:23
Koło mnie nie ma gazu za to 50m od domu mam kopalnię :wink:
Moje wahania trwały b. krótko. Wybrałem węgiel - kocioł z podajnikiem. Od początku planowałem dom podpiwniczony. Co do gazu to jestem pewien, że będzie coraz droższy. Niestety jeżeli chodzi o gaz to jest (moim zdaniem) paliwem które najłatwiej jest fałszować przez dodawanie "lewych" składników. Trudno będzie Ci zweryfikować jakość tego paliwa a licznik liczy metry sześcienne a nie energię gazu :evil:
Gaz to oczywiście wygoda - bez dwóch zdań.

i jak zadowolony jesteś z kociołka? jakiej firmy masz?Jak się to sprawuje i ile kosztuje ogrzanie Twojego domu tym piecykiem?
Gdybyś teraz miał gaz to byś wybrał gaz czy groszek?

piejar
28-01-2006, 07:03
:D :D :D
No fajnie...
Ja mam narazie stan surowy z dachem. Odpowiedzi na Twoje pytania udzielę za jakieś 2 lata. Decyzję co do sposobu ogrzewania jednak już podjąłem.

MirekSza
28-01-2006, 13:31
WITAM
Chciałbym abyście się ze mną podzielili swoimi opiniami na temat ogrzewania domu gazem ziemnym czy eko-groszkiem. Własnie stoje przed dylematem wyboru ogrzewania do domu . mój dom to 120 m2 powierzni uzytkowej. Wiem że ekogroszek będzie tańszy w eksploatacji , ale uciązliwy co dwa,trzy dni trzeba dosypac , zamówić wegiel, trzymac w domu , a to ne jest najczystsza sprawa . Za to gaz jest praktycznie bezobsługowy ale za to dużo droższy.
Jacek

Nie bede obiektywny ale powiem tak ;)
Dwanascie lat ogrzewam dom z lat 50-tych.Po kupnie byl piec gazowy.Placilem sporo za gaz ale wychodzilem z zalozenia ze mnie stac i jestem leniwy.Ale ze mam weza w kieszeni zaczalem kombinowac ;)
Wymienilem piec-placiem wiecej za sezon.
Wymienilem grzejniki i rurki na miedz - placilem wiecej za sezon.
Ocieplilem dom - place wiecej za sezon.
Da sie cos jeszcze zrobic?
W przyszlym sezonie bede mial piec na ekogroszek,mam nadzieje ze nie napisze - place wiecej za sezon :)