PDA

Zobacz pełną wersję : Współżycie kominka z instalacją C.O.



MartekP
27-01-2006, 09:41
Witam na forum

Jeżeli ma się w domu piec C.O. z automatyką i jednocześnie pali się kominkiem, to wówczas piec C.O. załącza się dopiero wtedy kiedy temperatura spadnie poniżej jakieś zadanej wartości (np. nie dokłada się do kominka i spadnie poniżej 18 st). To jest jasne, ale rodzi się pytanie:
- co z grzejnikami C.O., które wiszą np. w kotłowni lub garażu - a te pomieszczenia nie są ogrzewane z kominka? Tam temperatura może spaść poniżej zera, a piec C.O. się nie włączy, bo kominek grzeje w części mieszkalnej, gdzie jest umiejscowiony czujnik temperatury.

Czy jest możliwe, żeby zamarzły grzejniki bo piec C.O. się nie włącza, gdyż kominek go "oszukuje", że jest ciepło w całym domu, a zapomina o grażu i kotłowni?

Czy miał ktoś taki przypadek? Chce zamontować grzejnik w garażu, ale boję się, że zamarznie. Teraz jet tam -4 (garaz w bryle domu). Trochę garaz muszę dogrzać, aby nie przymarzł kran z wodą. Chodzi o utrzymanie temp. około 5 st.

Rav
27-01-2006, 09:52
Mam dokładnie ten sam problem w pralnio-kotłowni. Też nie ma tam wylotu ciepłego powietrza z kominka ale jest co prawda grzejnik.
Co z tego, jak paląc w kominku nawet w takie mrozy w całym domu mam 19-21 stopni i piec do CO w ogóle się nie włączał.
Poradziłem sobie w ten sposób, że na większości grzejników w całym domu mam głowice termostatyczne. W pralni grzejnik odkręcony na maksa. Codziennie rano przed wyjściem do pracy włączam piec ręcznie na 20 minut i pralnia się ogrzewa. Temperatura po nocy ok. 10 stopni, niżej raczej nie spada.

MartekP
27-01-2006, 12:03
No tak, można spróbować włączyć w C.O. "ręczne" sterowanie na jakiś czas (czyli odłączyć automatykę). Tylko czy 20 min. wystarczy?
W przedziale od +1,5 do -4 pompa C.O. w funkcji przeciwmrozowej załącza się co 5 godzin na 10 minut. Oznacza to, ze woda z C.O. o temp. 20 stopni (temp. pokojowa bo do takiej ją ogrzał kominek) przepłynie przez całą instalację, tylko czy to nie za rzadko? Czy ktos jeszcze ma takie doświadczenia?
Na razie Twój pomysł z włączeniem codzienie na trochę "ręcznego" wydaje mi się optymalny, zwłaszcza w duze mrozy.

Pozdrawiam

sta28
27-01-2006, 12:22
Rozwiązałem to inaczej... Domek jest podpiwniczony (kotłownia, garaż) i nie ma tam grzejników c.o. W części gdzie kotłownia (olejowa - włączana na cowieczorne grzanie wody) temp. 8 stop. w części grażowej - 3 stop. (najniższe odnotowane temp. w najwieksze mrozy). W domu - kominek i cieplutko :)

MartekP
27-01-2006, 12:37
Do sta28

Czy masz w garażu kran albo jakieś inne ujęcie wody? Nie zamarzło Ci przy -3?

sta28
27-01-2006, 12:47
Opsss... ta kreska przed trójką to myślnik a nie minus :) Miałem plus osiem i plus trzy :)

abromba
27-01-2006, 13:17
Oj, znam ten ból. Viessman Vitopend 100 z czytnikiem temperatury, który idiotycznie wisi w hallu, na który otwarty jest salon - no i ciepło z kominka bucha.
Abromb dłogo walczył z automatyką, która zdawała sie akceprować tylko temperaturę (czyli jak chcielismy właczyć podłogówkę to trzeba było dać mu włączanie się przy np 19 stopniach - ręcznie). Ale po licznych bojach okazało się, że tej cholerze można też ustawić programatorem cykle godzinowe - teraz w mrozy ustawialismy go na nocne grzania 3 razy po półtorej godziny,

mironmk
27-01-2006, 13:45
Witam na forum

Jeżeli ma się w domu piec C.O. z automatyką i jednocześnie pali się kominkiem, to wówczas piec C.O. załącza się dopiero wtedy kiedy temperatura spadnie poniżej jakieś zadanej wartości (np. nie dokłada się do kominka i spadnie poniżej 18 st). To jest jasne, ale rodzi się pytanie:
- co z grzejnikami C.O., które wiszą np. w kotłowni lub garażu - a te pomieszczenia nie są ogrzewane z kominka? Tam temperatura może spaść poniżej zera, a piec C.O. się nie włączy, bo kominek grzeje w części mieszkalnej, gdzie jest umiejscowiony czujnik temperatury.

Czy jest możliwe, żeby zamarzły grzejniki bo piec C.O. się nie włącza, gdyż kominek go "oszukuje", że jest ciepło w całym domu, a zapomina o grażu i kotłowni?

Czy miał ktoś taki przypadek? Chce zamontować grzejnik w garażu, ale boję się, że zamarznie. Teraz jet tam -4 (garaz w bryle domu). Trochę garaz muszę dogrzać, aby nie przymarzł kran z wodą. Chodzi o utrzymanie temp. około 5 st.


jest bardzo dużo ciekawych dyskusji nt. sam byłem kiedyś zainteresowany - np. wpisz krzywa grzania w "szukaj"

Majka
27-01-2006, 13:49
Mój kominek całkiem dobrze współzyje z CO. Ma płaszcz. 8) :wink: