PDA

Zobacz pełną wersję : Skrętka czteroparowa w ziemi ??



niciacia
27-01-2006, 13:21
Może ktoś orientuje się, czy w ziemi długo poleży skrętka czteroparowa taka zwykła - jest tańsza i stąd moje pytanie.

adam_mk
27-01-2006, 13:35
Jak bardzo zwykła to rok. Jak zwykła to dwa. Jak żelowana - to wieczność.
Czasem je układam w glebie. Do instalacji zabezpieczajacych.
Adam M.

mmmad
27-01-2006, 13:44
Polozylem i zelowana i zwykla UTP. Ta zwykla UTP polozylem "na wszelki wypadek", no ale wyglada na to, ze niepotrzebnie??

Zelowej mi braklo dwa metry do furtki... Jak to teraz w ziemi ladnie polaczyc?

Leszek67
27-01-2006, 13:45
jak duza wilgotność gleby i słaba izolacja kabla tomoże byń tylko kilka tygodni, kabel żelowany trochę droższy ale prawie wieczny


Leszek

ALF
27-01-2006, 16:11
Do ziemi powinno się kłaść tylko i wyłącznie kabe XzTKMXpw
pozdro

adam_mk
27-01-2006, 16:28
Połączenie
Trzeba pogadać z jakimś telefonistą czy elektrykiem-sieciowcem. Oni mają taka fajną samowulkanizujacą taśmę. W sam raz do złączek w ziemi.
Adam M.

kolumbik
27-01-2006, 22:24
Nie powinno sie klasc skretki bezposrednio w ziemi, chyba ze jest zelowana. Spokojnie za to mozna połozyc ja w jakiejs taniej rurce np. 32 mm hydraulicznej, poza tym w razie jak kiedys trzeba bedzie cos dolozyc to wystarczy przepuscic przez rure. Do laczenia mozna uzyc lacznikow scotch (takie plastikowe zaciski z zelem w srodku). Poza tym pomysl jak zabezpieczyc instalacje w domu przed podlaczeniem tego przewodu w razie wyladowania atmosferycznego.

_ZBYCH_
27-01-2006, 22:47
Może ktoś orientuje się, czy w ziemi długo poleży skrętka czteroparowa taka zwykła - jest tańsza i stąd moje pytanie.
Robisz to dla siebie, czy dla wroga? :roll:

Kup skrętkę w żelu i zapomnij!

_ZBYCH_
27-01-2006, 22:51
Polozylem i zelowana i zwykla UTP. Ta zwykla UTP polozylem "na wszelki wypadek", no ale wyglada na to, ze niepotrzebnie??

Zelowej mi braklo dwa metry do furtki... Jak to teraz w ziemi ladnie polaczyc?

Dokupić skrętki żelowanej, oczyścić z żelu, polutować (!), dokładnie zaizolować zwykłą taśmą dobrej jakości (np. TESSA) i całość zaizolować na koniec taśmą samowulkanizującą.
Uwaga! takie połączenie należy wykonywać wzdłużnie czyli tak -- , a nie tak =

_ZBYCH_
27-01-2006, 22:52
Do ziemi powinno się kłaść tylko i wyłącznie kabe XzTKMXpw
pozdro
Albo skrętkę żelowaną FTP-F :)

_ZBYCH_
27-01-2006, 22:55
... Do laczenia mozna uzyc lacznikow scotch (takie plastikowe zaciski z zelem w srodku).
Ale same łączniki żelowane nie nadają się do ziemi. Nie ma jak tego póżniej w całości szczelnie zaizolować. Takie łączniki można stosować tylko w komplecie z specjalna mufą żelowaną, która chroni całe połączenie i żyłki pozbawione żelu.

niciacia
30-01-2006, 13:06
Dzięki