PDA

Zobacz pełną wersję : Dom podpiwniczony



Chabek
27-01-2006, 14:04
Witam wszystkich :)
Przymierzam sie do kupna projektu i mam pewnien dylemat. Czy stawiac dom podpiwniczony czy nie?
Wiem ze to przedraza koszty budowy, takze koszty zwiazane z przerobka projektu, ale byc moze warto.
Moze ktos ma podobny problem (lub mial)...
Pozdrawiam
Karol

Przekorek
27-01-2006, 14:21
Piwnica sprawdzala sie w czasach kryzysu, oraz nadal sprawdza sie u bałaganiarzy, którzy gromadzą różne paści, bo po prostu lubią.
Jeżeli przewidujesz kryzys, lub lubisz paści, to buduj.
Ja mam piwnicę i już mi ja żona zdążyła kompletnie zagracić, więc czasem mam ochotę ją wyzamiatać stamtąd razem z tym burdlem.

Majka
27-01-2006, 15:22
Piwnica sprawdzala sie w czasach kryzysu, oraz nadal sprawdza sie u bałaganiarzy, którzy gromadzą różne paści, bo po prostu lubią.
Jeżeli przewidujesz kryzys, lub lubisz paści, to buduj.
Ja mam piwnicę i już mi ja żona zdążyła kompletnie zagracić, więc czasem mam ochotę ją wyzamiatać stamtąd razem z tym burdlem.

żona aż tak podpadła :o 8) :wink:

Chabek, a do czego ma słuzyć Ci piwnica? I na jakim terenie chcesz budować?

bladyy78
27-01-2006, 16:14
Ja mam projekt domu malego i nie chcialem na poczatku piwnicy, s nawet bylem jej przeciwnikiem. Teraz jednak zastanawiem sie czy na wiosne pod salonem nie zrobic piwnicy niewielkich rozmiarów, po to tylko zeby wstawic w niej piec do centralnego.

Majka
27-01-2006, 16:16
blady, kubatura tej piwnicy nie może być mniejsza niż 8m3 8)

KonAn
27-01-2006, 17:36
Ja robię z piwnicą, ale będzie to tylko moje królestwo.Kotłownia, garaż i warsztacik.Czyli schodzę do podziemia(dosłownie).

tabaluga1
27-01-2006, 18:10
Absolutnie nie zgodzę się, że piwnica sprawdzała się tylko za komuny! :evil:
Jeżeli macie dom, to zapewne i ogród. A jeżeli ogród to na pewno meble ogrodowe, kosiarkę, a może i narzędzia ogrodnicze. A gdzie to trzymać? Rowerem też chyba każdy dysponuje. A jak rodzinka to już rowerów kilka.
Ja na przykład lubię robić konfiturki, a co?I mam pełne regały konfitur, ogóreczków, grzybków, kompocików, surówek i soków.
Teraz, mieszkając w bloku, mam dostęp do piwnicy i przyznam, że jest pełna. Dom niestety będziemy budować bez, ze względy na koszty. Ale gdyby mnie było stać, to nie wahała bym się ani chwili.
Mąż miał by również swój warsztacik, mamy trochę narzędzi z remontu mieszkania i budowy altanki.

Goni_Mnie_Peleton
27-01-2006, 20:14
Troche dziwie sie pytaniom w stylu "potrzebna piwnica czy nie potrzebna"
Warto to samemu skalkulowac i odpowiedziec sobie "stac mnie na piwnice czy nie stac"
Posty w stylu jak to super jest bez piwnicy , sluza raczej samopocieszaniu. Dom powinien posiadac prawdziwe zaplecze gospodarcze jakim jest piwnica , kilkumetrowe pomieszczenia gospodarcze w domach bez podpiwniczenia sa tylko czesciowym rozwiazaniem. Lepiej na gorze wygospodarowac miejsce na 2-3 garderowby , a kotlownie , pralnie , magazynek itp przeniesc do piwnicy.
W wiekszej piwnicy mozna urzadzic kino domowe , saune , silownie , czyli takie male centrum rekraacyjne w sam raz na dlugie zimowe wieczory.
Dom bez piwnicy to czesto koniecznosc , ale jesli tylko mozna zdobyc sie na taka inwestycje , to polecam.

Pikuś
27-01-2006, 20:31
Jak warunki gruntowe pozwalają na wykonanie piwnic bez dodatkowych nakładów np.na ciężkie izolacje (wysoki poziom wód gruntowych) to piwnica obowiązkowo. Mam mały dom, w projekcie piwnicy nie było więc dorabiałem i nie żałuję! Mam tam kotłownię, spiżarkę, warsztacik, zasobnik cwu i trochę rupieci, bo chociaż mieszkam to ciągle coś dorabiam. Pozdrawiam Pikuś

Majgeniusz
27-01-2006, 20:37
Piwnica nie jest potrzebna, gdy:
1) masz blisko do marketu czynnego od 6 do godz. 22
2) nie lubisz majsterkować, więc nie masz żadnych narzędzi
3) nie naprawiasz niczego domu, zawsze wołasz fachowca do, nawet wbicia gwoździa
4) nie masz żadnego hobby wymagającego sprzętu np. wędkarstwo, narciarstwo, własne winko, itp.
5) wszystkie zużyte meble wyrzucasz od razu, lub rozdajesz bez żalu.
6) nie masz działki z warzywami, owocami i nie masz, co zmagazynować na później.
7) i może jeszcze coś, co nie wymaga schowania czegoś czy brudniejszych prac itp.
:lol: :wink:

Chabek
27-01-2006, 21:18
Widze ze przewazaja odpowiedzi popierajace robienie piwnicy...
Coraz bardziej sie przekonuje :D
Co to terenu to nie bede mial problemow. Nie jest to teren podmokly, wiec woda nie bedzie podchodzic...
Jedni mowia ze pipwnica to graciarnia, ale faktycznie... taka graciarnia jest potrzebna - na te potrzebne graty 8)

A co z kosztami?
Ktos sie orientuje o ile (szacunkowo, procentowo) przedraza to koszty budowy domu?
Pozdrawiam
Karol

Janussz
27-01-2006, 21:34
Piwnica ma tę zaletę, że potrzebuje mało ciepła do jej ogrzania. U mnie w piwnicy zawsze jest ciepło. W nowo budowanym domu też będzie piwnica. Koszt dodatkowy niewielki, a ile korzyści.

dareksucharek
27-01-2006, 21:37
Podobno cena metra kwadratowego piwnicy to około 70% ceny powierzchni mieszkalnej. Trochę droga ta graciarnia.

Janussz
27-01-2006, 21:39
Podobno. Podobno to wiesz co.... :lol:

erciu
28-01-2006, 08:51
Musisz sam rozważyć czy jest ci potrzebna piwnica i do jakich celków ma służyć. Ja mam dom cześciowo podpiwniczony (połowa budynku) ale uważaliśmy z mężem, że jest niezbędna. Mamy tam kotłownię, składzik opału, pom. gospodarcze oraz warsztacik. Pamietaj o rodzju grunktu - nie wszędzie można robić piwnicę. A koszt - dla nas niewielki - roboty ziemne we własnym zakresie (własna koparko-ładowarka), szalunek - deski własne z poprzedniej budowy. Koszt - beton. :D

MIGacZ
02-04-2006, 21:28
Właśnie zacząłem się też interesować piwnicą. Projekt - gotowce wcale nie mają miejsca na kotłownie. Kocioł gazowy w takich małych 4 m2 można umieścić lub nawet w innych pomieszczeniach. A co wtedy gdy chcemy palić (jesteśmy zmuszeni) w kotle na paliwo stałe? Wtedy piwnica jak najbardziej. Robię projekt indywidualny więc mogę piwnicę zaprojektować jednak myślę o częściowej np. tylko pod garażem (40 m2) tam kociołek do c.o. i skład opału. Czy ktoś z Was ma podobne rozwązanie? Czy tak można i czy jest OK? Czy taka piwnica to drogie rozwązanie?
Każda Wasza wypowiedź jest dla mnie cenna.

marlena
03-04-2006, 04:40
Kiedy wybieralismy projekt pare lat temu oczywiste dla nas było, że musi być piwnica i jest, tylko że nie pod całym bydynkiem, tylko częsciowe podpiwniczenie . Dwa pomieszczenia i dodatkowe miejsce pod schodami własnie na regały z przetworami, przerabiam duze ilości owoców i warzyw. Jedno z tych pomieszczeń pierwotnie miało być kotłownią, wtedy bylismy na etapie oleju opałowego, a więc oczywiście zbiornik gdzies musiał stać, a jak wiadomo zapachy ze zbiornika są jakie są.Zostało jedno wolne pomieszczenie na taki własnie składziko-warsztacik
rowery szt.4, kosiarka, leżaki, doniczki z roslinami które muszą przezimować, albo cebulki roslin..jak dobrze się zastanowić to jest co przechowywać. Teraz mamy się wprowadzać i co się stało ?..... własnie zmienilismy koncepcję ogrzewania, olej jest za drogi, podłączamy się do kotłowni miejskiej (teraz koszty ok), a więc jedna piwniczka wolna......i już nie wolna, bo w międzyczasie dorósł syn, który rozkręca, składa, rozkłada te swoje motorki i tez musi mieć miejsce, zeby to robić. A nawet jeżeli już mu się to hobby znudzi to zawsze można zrobić zimową suszarnię pościeli, firanek czy kocy, zimą tez to prać trzeba.I w końcu jęzeli zostanie wynaleziony super oszczędny opał....to znów powrócimy do koncepcji kotłowni. Jak widzisz od przybytku głowa nie boli, a i samo zycie rodzinne weryfikuje przeznaczenie i wykorzystanie pomieszczeń.
Pozdrawiam

aga124
03-04-2006, 22:29
mnie też się marzy podpiwniczenie, ale `domek moich marzeń `właśnie go nie posiada. ciekawa jestem, ile by kosztowało (i czy wogóle jest możliwe) podpiwniczenie w tym domu

http://www.gazetadomprojekt.pl/strona.php?ajd=180

mmmad
04-04-2006, 10:13
Dolicz tynki, instalacje, komin, okna, schody, material, robocizna - to wcale nie jest tak tanio.

Tu cos o cenach
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=61395&highlight=

Małgonia
04-04-2006, 10:28
nasz bardzo mały domek nie miał w pierwotnej wersji piwnicy, ale oczywiście juz ją ma (koszt doprojektowania 500zl)!
W jedenj części garaż, w drugiej kotłownia (piec na paliwo stałe) i pomieszczenia gospodarcze. Do decyzji o jej posiadaniu przyczyniło się również ukształtowanie terenu - skarpa.
Przy małych domach,to po prostu konieczność.

Rafal_G-ce
04-04-2006, 10:38
Teść w grudniu zamknął budowę domu.
Koszt całej inwestycji 400-420 tys zl.
Koszt piwnicy ok 80 tys zł.
Nie wiem czy to tak tanio.

Uprzedzę niektórych, jeszcze nie wiem czy wybuduję piwnicę czy nie :)

ged
04-04-2006, 12:48
Bzdury pleciesz. 80 tys to cały stan zero z piwnicą, a nie piwnica.
Większe koszt piwnicy to:
- ściana fundamentowa wyższa o 100 - 110 cm, jej hydro-izolacja i ocieplenie
- głębszy wykop
- jeden strop z ociepleniem
Mniejsze koszty to
- brak konieczności zasypywania i ubijania (10 m3 piachu to 500 zł z transportem), a ile tego piachu przy fachowo zrobionych fundamentach to sami policzcie. (chyba, że ktoś zasypuje ziemią rodzimą)

O niewielkich kosztach piwnicy inwestor zaczyna sobie zdawać sprawę w momencie gdy wywrotki zasypują mu pięknie wymazane izolacją głębokie na 120 cm fundamenty.

Geno
04-04-2006, 12:50
Teść w grudniu zamknął budowę domu.
Koszt całej inwestycji 400-420 tys zl.
Koszt piwnicy ok 80 tys zł.
Nie wiem czy to tak tanio.

Uprzedzę niektórych, jeszcze nie wiem czy wybuduję piwnicę czy nie :)

Budował sie na bagnach?

Rafal_G-ce
04-04-2006, 13:15
Teren jest podmokły i zagrozony szkodami górniczymi. Powierzchnia piwnic (jak i "góry") wynosi prawie 150m.
Z tego co sie orientowałem ogólnie od osób budujących przyjmuje się koszt piwnic ok 30% kosztu całego budynku

Rafal_G-ce
04-04-2006, 13:17
Bzdury pleciesz. .
Pewnie wiesz lepiej niż jego zięć......

Pozdrawiam mimo wszystko

Geno
04-04-2006, 13:17
Teren jest podmokły i zagrozony szkodami górniczymi. Powierzchnia piwnic (jak i "góry") wynosi prawie 150m.
Z tego co sie orientowałem ogólnie od osób budujących przyjmuje się koszt piwnic ok 30% kosztu całego budynku

To jest całkiem inna bajka - zwykle w ogóle się wtedy rezygnuje z piwnicy z powodów włąśnie kosztó niemniej jednak jak ktoś chce i ma to problemem to nie jest....

Rafal_G-ce
04-04-2006, 13:29
To jest całkiem inna bajka - zwykle w ogóle się wtedy rezygnuje z piwnicy z powodów włąśnie kosztó niemniej jednak jak ktoś chce i ma to problemem to nie jest....
właśnie......

mmmad
04-04-2006, 13:51
Bzdury pleciesz. 80 tys to cały stan zero z piwnicą, a nie piwnica.
Ged, znowu sie z Toba nie zgodze. Ale nie bede Ci zarzucal bzdur, lecz niedoinformowanie.


Większe koszt piwnicy to:
- ściana fundamentowa wyższa o 100 - 110 cm, jej hydro-izolacja i ocieplenie
Owszem, tylko ja mam do powierzchni ziemi z bloczka, a potem juz zwykly pustak ceramiczny. (to, ze u mnie sciana 3W nie ma tu specjalnego znaczenia, ale cala nosna jest z U). A wiec koszty rosna. Dodatkowo, trzeba zrobic wieksze lawy fundamentowe - pare m3 B20 wiecej.


- głębszy wykop
- jeden strop z ociepleniem

Ten jeden strop z ociepleniem to u mnie ok. 8000. Beton, stal, styropian, robocizna. O, jeszcze wylewka!



Mniejsze koszty to
- brak konieczności zasypywania i ubijania (10 m3 piachu to 500 zł z transportem), a ile tego piachu przy fachowo zrobionych fundamentach to sami policzcie. (chyba, że ktoś zasypuje ziemią rodzimą)

Piach na zasypke jest drogi, ale 1) 10 m3 to ja swobodnie i tak musialem wrzucic w lawy na wyrownanie 2) jak u Ciebie jest taki drogi piach na zasypke, to moze sie dogadamy i zorganizuje transport - ja za kamaza place ok. 150 zl.


O niewielkich kosztach piwnicy inwestor zaczyna sobie zdawać sprawę w momencie gdy wywrotki zasypują mu pięknie wymazane izolacją głębokie na 120 cm fundamenty.
O kosztach piwnicy inwestor zaczyna sobie zdawać sprawę w momencie gdy chce ja wykonczyc, a potem ogrzac.
Dolicz instalacje, tynki, drzwi, okna, dluzsze kominy !!!, schody, grzejniki itp.

Heliodor
04-04-2006, 14:42
Dla mnie dom bez piwnicy to nieporozumienie.Mieszczę tam całš częœć gospodarczš:pralnię ,kotłownię ,garaż,narzędziownię Męża,piec chlebowy,ponton,rolki,rowery dla całej rodziny,spiżarnię,sprzęt do ogrodu.

laspalmas
04-04-2006, 14:46
Ja buduję bez piwnicy, choć chodziła mi po głowie a przeważyło przeciw:
koszty, jak by nie patrzeć musiałbym zapłacić więcej, nie mam pewności czy woda gruntowa wiosną nie sprezentowała by mi basenu w piwnicy,
nie wyobrażam sobie garażu i latania po kompot czy po coś innego do piwnicy, nie mam nawyku chomikowania starych zużytych gratów, mam spiżarnię przy kuchni a pralnię z suszarnią na poddaszu obok łazienki,
za:
dodatkowe miejsce na np. siłownię czy saunę, będę opalał miałem lub czymś innym stałym więc brak miejsca nie byłby problemem, no i na koniec grymasy żonki jak słyszy o domu bez piwnicy.
Gdybym budował jeszcze raz to prawdopodobnie również bez piwnicy ale z większym garażem np. na dwa samochody.

D`arek
04-04-2006, 17:53
Witam, właśnie wracam od sąsiada który jest na etapie stanu surowego otwartego , dom podpiwniczony prawie na całości a w piwnicy stoi -dokładnie mierzyliśmy- 36 cm wody. Sąsiad wściekły ,wiesza psy na wszystkich wokół a ja......zadowolony że nie mam takich problemów. Pozdrawiam

ged
04-04-2006, 19:16
Czy sąsiad ma drenaż opaskowy? Jaki ma grunt? Jaki poziom wody gruntowej? Jaka hydro-izolacja?

mmmad - odpiszę w nocy.

Last Rico
04-04-2006, 20:52
Witam, właśnie wracam od sąsiada który jest na etapie stanu surowego otwartego , dom podpiwniczony prawie na całości a w piwnicy stoi -dokładnie mierzyliśmy- 36 cm wody. Sąsiad wściekły ,wiesza psy na wszystkich wokół a ja......zadowolony że nie mam takich problemów. Pozdrawiam


Ja też dzisiaj byłem u sąsiada. On ma samochód i komputer i oba mu się popsuły.
Cieszę się że ja nie mam :) Też pozdrawiam. On ma jeszcze telewizor !! :;)

Myślę że pojmując co napisałem..... nie obrazisz się na mnie :)

D`arek
05-04-2006, 09:54
Myślę że pojmując co napisałem..... nie obrazisz się na mnie

Pewnie że się nie obrażę tylko zapomniałem wstawić ikonki "z przymrużeniem oka" .Pozdrawiam

sebakor
05-04-2006, 10:26
witam
rozpoczynam budowę domu w tym roku, będzie on podpiwniczony ponieważ tak oboje chcemy z małżonką. A piwnica potrzebna jest m.in. na kotłownie + skład opału, pralnie, małą spiżarkę, warsztat "drobnych napraw". Wiemy, że piwnica kosztuje - ale co teraz jest za darmo - więc jesteśmy skłanni budować choćby rok dłużej, ale będzie to co nam jest potrzebne. Znam kilkanaście osób, które nie mają piwnic i żałują tego- muszą dobudowywać dodatkowe "budynki gospodarcze".
Jastam jaknajbardziej za piwnicami.

slawturo
05-04-2006, 21:57
witam
rozpoczynam budowę domu w tym roku, będzie on podpiwniczony ponieważ tak oboje chcemy z małżonką. A piwnica potrzebna jest m.in. na kotłownie + skład opału, pralnie, małą spiżarkę, warsztat "drobnych napraw". Wiemy, że piwnica kosztuje - ale co teraz jest za darmo - więc jesteśmy skłanni budować choćby rok dłużej, ale będzie to co nam jest potrzebne. Znam kilkanaście osób, które nie mają piwnic i żałują tego- muszą dobudowywać dodatkowe "budynki gospodarcze".
Jastam jaknajbardziej za piwnicami.
Co prawda to prawda!

artur11
22-10-2006, 15:04
Wlasnie buduje dom podpiwniczony prawie cala piwnica jest w ziemi czyli 3 metry utopionej konstrukcji z zelbetu utopione pod ziemia 109m2 piwnicy -- zwiekszenie kosztow zaczyna sie juz od koparki i sie ciagnie, izolacje termiczne, wodne, drenaze , podsypki, zasypki, inne zbrojenia (razy kilka) mysle ze calosc zwieksza koszty o jakies 50-70 tys pln - wiem bo buduje

Akle uwazam ze jesli kogos stac to jest to genialny pomysl Pozdrawiam ;)

RysieK
24-10-2006, 12:11
Cześć
Mam stary dom z piwnicą i z dwustanowiskowym garażem (postawionym później).

W garażu stoi jeden samochód i wszystkie meble ogrodowe, rowery (4), kosiarka i cała kupa rzeczy bardzo potrzebnych.
Garaż jest wygodniejszy (ten sam poziom). Jakbyśmy nie zrobili w piwnicy pralni to chyba nie wchodzilibyśmy do niej. W piwnicy trzymamy rzeczy tuż przed wyrzuceniem – jedna wielka rupieciarnia.
Obecny garaż ma niewygodny dojazd, ale w lepszym miejscu będzie mniejszy i nie zmieściłoby się w nim wszystko co teraz i to (brak kasy również) powstrzymuje mnie przed zmianami.
Wg mnie wygodniej będzie postawić budynek gospodarczy, ale czy będzie taniej, ładniej, czy jest miejsce itd. To nie wiem.

RysieK

marcin_budowniczy
24-10-2006, 12:50
Mam piwnice pod całą powierzchnią ok 80 m2.
Za:
- skład opału + piec
- pralnia z suszrnią
- zadnych gospodarczych budynków tzw. slamsów
- miejsce na warsztacik itp.

Przeciw:
- kasa, kasa, kasa

variuss
24-10-2006, 14:12
Budowanie piwnicy ma sens gdzy masz bardzo malą działke, lub gdy chcesz mięc piec na paliwo stałe, wtedy cały bałagan i magazyn opału jest poniżej poziomu mieszkalnego.
Jak masz dużą dzialke taniej jest wybudwac garaż, szope na narzędzie obok domu.
Pamiętaj tez, że podpiwniczenie domu psuje proporcje wiekszości gotowych projektów, masz schody do domu, schody z tarasu do ogrodu.
Zeby wjechać/ wyjechać zimą z podziemia musisz mieć podgrzewany zjazd. Dochodzi jeszcze problem odprowadzenia wody opadowej, żeby sie nie wlewala po zjezdzie do garażu.
Czy jakiś twoj sasiad ma piwnice? Podejdź, zapytaj- to najtańszy sposób na oszacowaie kosztów i okreslenie warunków gruntowych.

mmmad
24-10-2006, 14:16
Budowanie piwnicy ma sens gdzy masz bardzo malą działke, lub gdy chcesz mięc piec na paliwo stałe, wtedy cały bałagan i magazyn opału jest poniżej poziomu mieszkalnego.
...lub gdy uksztaltowanie terenu za tym przemawia...
...lub istnieje tradycja rodzinna... :)

Marek30022
24-10-2006, 14:26
Cześć
Mam stary dom z piwnicą i z dwustanowiskowym garażem (postawionym później).

W garażu stoi jeden samochód i wszystkie meble ogrodowe, rowery (4), kosiarka i cała kupa rzeczy bardzo potrzebnych.
Garaż jest wygodniejszy (ten sam poziom). Jakbyśmy nie zrobili w piwnicy pralni to chyba nie wchodzilibyśmy do niej. W piwnicy trzymamy rzeczy tuż przed wyrzuceniem – jedna wielka rupieciarnia.
Obecny garaż ma niewygodny dojazd, ale w lepszym miejscu będzie mniejszy i nie zmieściłoby się w nim wszystko co teraz i to (brak kasy również) powstrzymuje mnie przed zmianami.
Wg mnie wygodniej będzie postawić budynek gospodarczy, ale czy będzie taniej, ładniej, czy jest miejsce itd. To nie wiem.

RysieK


Jeśli jest miejsce to też radzę budować w szerz a nie w głąb.

ziomek
24-10-2006, 15:13
Tylko podpiwniczony jeśli pozwala na to teren ,nie patrzeć na koszty.Za osobne budynki gospodarcze trzeba płacić podatki,a piwnica to same plusy,...garaż ,kotłownia,spiżarnia bez dodatkowych opłat,pozd

dode
24-10-2006, 16:25
Mam piwnice pod całą powierzchnią ok 80 m2.
Za:
- skład opału + piec
- pralnia z suszrnią
- zadnych gospodarczych budynków tzw. slamsów
- miejsce na warsztacik itp.

Przeciw:
- kasa, kasa, kasa

podpisuje się oboma ręcami :lol:

ziomek
24-10-2006, 16:43
Jeszcze jedno,latem mam klime jak tra.......lala,a jak piwko smakuje ,jak na zewnątrz +35c,a jak zaczyna pizdzieć,ziomek w piwnicy ma cieplutko,oczywiście nie ogrzewanej i jak piwko smakuje,narazie tym co są przeciw,pozd

bratki
24-10-2006, 17:28
Tylko podpiwniczony jeśli pozwala na to teren ,nie patrzeć na koszty.Za osobne budynki gospodarcze trzeba płacić podatki,a piwnica to same plusy,...garaż ,kotłownia,spiżarnia bez dodatkowych opłat,pozd

ziomku popieram piwnicę (bo muszę :wink: ), ale podatek też od niej się płaci. O ile wiem teraz już nie ma metrów w domku, od których nie płacisz.

Będzie u nas piwnica czy chcemy czy nie - bo skarpa. Ale bardzo zgrabnie wchłonęła różne funkcje. Przy czym NIE będzie tam pralni ani suszarni, bo ja po schodach co chwilę latać nie zamierzam :D , ale będzie m.in. kotłownia, tzw. "brudny" zlew (kalosze, dywany etc), poza tym sprzęt sportowo turystyczny, no i garaż ofkoz.

ziomek
25-10-2006, 14:45
Też mam skarpe,wygląda jak wał przy rzece,dlatego mam piwnice,jak wcześniej pisałem jak teren na to pozwala.Ja też w piwnicy nie będe miał pralni czy suszarni ,tylko kotłownie ,garaż,miejsce na przyczepke,rowery,narty,kosiarka i różne tam sprzęta ogrodnicze i oczywiście pokój ,w upalne dni i noce idealny.A co do podatku o ile mi wiadomo to do 2,20 wysokości pomieszczenia podatku się nie płaci,traktuje się to jako nieużytek,ja mam 2,18,pozd

Gusiek
25-10-2006, 15:03
A my mamy domek cały podpiwniczony a dlatego bo:
1. mamy działkę 0,20ha i kosiarki trzeba gdzieś trzymać;
2. mamy zamiar opalać węglem więc potrzebna kotłownia;
3.będzie tam pralnia i suszarnia, bo gdzie suszyć pranie w zimie?;
4.będzie pomieszczenie na warzywa i owoce;
5.będzie miejsce na rowery, roli, piłki i tp. rzeczy;
6.będzie miejsce dla męża na jego narzędzia :)
Myślę że koszty wydane na podpiwniczenie "zwrócą" się w użytkowaniu piwnic :lol: :lol:

ziomek
25-10-2006, 15:18
Brawo GUSIEK,a tak na marginesie,ciekawe gdzie bym to wszystko dał co mam teraz w piwnicy,hmmmmm....może w sypialni,pozd

mmmad
26-10-2006, 06:23
Brawo GUSIEK,a tak na marginesie,ciekawe gdzie bym to wszystko dał co mam teraz w piwnicy,hmmmmm....może w sypialni,pozd

No ale gdzie to wszystko maja ludzie, ktorzy nie maja piwnicy... Moze nie chomikuja lub sie mieszcza w garazach?

marcin_budowniczy
26-10-2006, 06:28
Znajomy nie ma piwnic i kartony po sprzecie RTV itp. wywozi do rodziców na strych, inny znajomy upycha w garażu (już nie długo auta nie wciśnie) a jeszcze inny poprostu wszystko wywala na śmietnik.
Każdy twierdzi "po co piwnice w dzisiejszych czasach".
Jak Cię stać na piwnice to rób jeśli nie to nie rób.

AlkaPon
26-11-2008, 20:53
Całe życie mieszkałam w domu z piwnicą i nie wyobrażam sobie jakby miało jej nie być. Wszyscy nasi znajomi wybudowali dom bez piwnicy i obecnie ich samochody nie wjeżdżają do garażu bo te z kolei są całkowicie zagracone rożnego rodzaju sprzętem. Jeśli ktoś ma osobny duży garaż to jeszcze pół biedy.
Mój wymarzony projekt na szczęście posiada wersję z podpiwniczeniem choć niestety nikt jeszcze chyba takiego nie wybudował a przynajmniej nie ujawnił się na forum. Koszty - zdaję sobie sprawę że na pewno przerosną nasze oczekiwania ale bez piwnic nie byłby to już taki dom o jakim marzyłam.

martinflash
11-06-2009, 21:45
Piwnica musi być! Dom bez piwnicy to jak mężczyzna bez kobiety. Musi być kotłownia, siłownia, magazyn, jakieś drobne narzędzia. Gdzie bedziecie trzymać swoje ulubione graty typu wędki, łopaty, wiatrówki itp? W garażu? Każdego kogo znam kto niema piwnicy to ma garaż zagracony a auto stoi na drodze ponieważ przed garażem tez niema miejsca. Mała działka - brak danych. Jeżeli chodzi o warsztat to już inna opowieść.

mattdl
11-06-2009, 22:51
Jeszcze domek mamy nie zamieszkały a już się szpargałki znajdują, które miejsce tymczasowe upatrują w piwnicy... :wink:

dasi
12-06-2009, 07:07
Zwróć uwagę nie tylko na to czy chcesz ale przede wszystkim czy możesz!
Nie na każdej działce da się sensownie zrobić piwnicę i nie do każdego projektu domu można ją dorobić.
Bardzo chciałem mieć piwnicę ale nie mam bo:
1. wysoki poziom wód gruntowych (od około 1m)- doczytałem że nie ma sensu walczyć z naturą - rozwiązania skuteczne są drogie (izolacja) a półśrodki nie wystarczą żeby kopać głęboko i nie mieć wilgoci.
2. piwnica oznacza podniesienie poziomu 0 - jakieś okna tam powinny być... podniesienie poziomu 0 oznacza równiez podniesienie całkowitej wysokości domu. U mnie maksymalna dozwolona wysokość budynku była narzucona przez warunki zabudowy (a mam dach 45 stopni ) - nie za wiele zostaje miejsca w pionie, poza tym taki domek podniesiony za wysoko wyglądałby niezbyt proporcjonalnie.

Więc zanim się ktoś napali na walory użytkowe piwnicy niech najpierw dobrze sprawdzi ograniczenia i czy w ogóle jest taka możliwość.

edde
12-06-2009, 08:04
pkt.2 obalony: nie ma obowiązku stosowania okien w piwnicy, a jeśli są pod poziomem terenu (bo tak tez można) mogą być zabudowane z zewnatrz studzienką (oczywiście kwestia gustu), no i jest też takie rozwiązanie jak doświetlacze piwniczne, ja mam świadomie wybraną opcję okna ze studzienką a dom jest na docelowym tym danym poziomie na jakim był w gotowcu bez piwnicy, a wiec da się :wink:

pozostałe argumenty jak najbardziej ok

Daga&Adam
12-06-2009, 08:08
pkt.2 obalony: nie ma obowiązku stosowania okien w piwnicy, a jeśli są pod poziomem terenu (bo tak tez można)

Potwierdzam. Nie chcialem okien i nie mam - dom wyglada jak bez podpiwniczenia, a piwnice saaaa... oj saaa.. 140m2, wysokosc "na gotowo" 2,7m :)

Czy widzial ktos okna w kinie ? ;-)
pozdr.

ged
12-06-2009, 09:29
Potwierdzam, okna nie potrzebne, bo nawet jeśli jest jakieś naturalne doświetlenie to i tak światło w piwnicy się włącza. Moje piwnice pełne :D

Anecia2103
12-06-2009, 09:53
Piwnica musi być..!!:) a co do okien to wystarczy tak jak będzie u Nas jedno okienko małe z tyłu domku na wsyp węgla...

marxxx
12-06-2009, 13:52
Skoro piwnica ma byc to jakiej grubości ma mieć ściany.
Mam zamiar budować z bloczków fundamentowych 12x25x38
i planuje grubość ścian piwnicy na 25 cm., ściany nośne i zewnętrzne domu porotherm 25.

Mam obawy czy to nie za cienko, czy może bloczek kłaść na grubość ściany 38 ?
Dodam że kiedyś występowały tam szkody górnicze, teraz oficjalnie niema.

bonart1
12-06-2009, 14:53
Czy sąsiad ma drenaż opaskowy? Jaki ma grunt? Jaki poziom wody gruntowej? Jaka hydro-izolacja?

mmmad - odpiszę w nocy.


Witam,
1. co to jest drenaz opaskowy, jak to dobrze zrobic, jaki jest koszt tego rozwiazania, prosba o jakies linki do opisu lub wyjasneinie na forum?

2. gdzie znajde info jaka jest dobra/poprawnie zrobiona hydroizolacja...

Wody nie mam na glebokosc 2m, potem juz wyplynela... mowia miejscowi ze moze dojsc jeszcze w gore o jakies 20-30cm wiec zwatpilem ;) Starszyzna z okolicy mowila ze w latach 70tych mieli wode w piwnicach na glebokosci 1.5m ponizej poziomu gruntu ;)

Stad chcac sie zabezpieczyc przed przygodami tego typu:

1. jako ze skarpa wiec podniose troche wyzej posadowienie law i obsypie dom zeby zapewnic trefe przemarzania na odp glebokosc

2. chce wlasnie zrobic odpowiedni drenaz, tylko nie wiem jak to zrobic a nie chce by jacys "majstrowie " mi wcisneli kit i zrobili jakas fuszere za duze pieniadze

z gory dzieki za pomoc

pozdrawiam...

ps. nie wyobrazam sobie domu bez piwnicy, w takim mieszkam teraz i nie jestem z tego faktu zadowolony... ;)

Daga&Adam
12-06-2009, 22:17
Skoro piwnica ma byc to jakiej grubości ma mieć ściany.
Mam zamiar budować z bloczków fundamentowych 12x25x38
i planuje grubość ścian piwnicy na 25 cm., ściany nośne i zewnętrzne domu porotherm 25.

Mam obawy czy to nie za cienko, czy może bloczek kłaść na grubość ściany 38 ?
Dodam że kiedyś występowały tam szkody górnicze, teraz oficjalnie niema.

To powinienes miec w projekcie. W praktyce 25cm jest az za grube ;-) Tak naprawde to chaupa stalaby nawet jakbys wymurowal na 12 ;-) Ja mam murowane na 25 - zarowno wewnetrzne jak i zewnetrzne i wszystko gra. Pomysl inaczej - jezeli z porothermu 25 ktorego po zrzuceniu z 2m na beton zostaje kupka gruzu mozesz wymurowac kilka pieter, to czemu z ciezkiego, solidnego kawalka betonu mialoby byc inaczej ? :)

Wspolczuje tym co maja na 38 i musza w tym robic jakies dziury / przepusty.. MASAKRA :)
pozdr.

marxxx
13-06-2009, 13:59
Wszystko się zgadza tylko jest małe ale, mianowicie szkody górnicze, czyli wstrząsy od czasu do czasu. Ponadto istnieje możliwość ponownego uruchomienia kopalni którą kilka lat temu zamknięto. na szczęście mam zbrojone ławy 4x 12 i zbrojoną płytę. W mojej okolicy większość ludzi buduje jednak grubsze ściany i to nie tylko piwnic.

Daga&Adam
13-06-2009, 16:02
Wszystko się zgadza tylko jest małe ale, mianowicie szkody górnicze, czyli wstrząsy od czasu do czasu. Ponadto istnieje możliwość ponownego uruchomienia kopalni którą kilka lat temu zamknięto. na szczęście mam zbrojone ławy 4x 12 i zbrojoną płytę. W mojej okolicy większość ludzi buduje jednak grubsze ściany i to nie tylko piwnic.

4x12 w niczym Ci nie pomoze jak rzeczywiscie zaczna fedrowac i teren sie zacznie trzasc / zapadac. Do szkod gorniczych to sie projektuje lawy zbrojone kilkoma poteznymi pretami >fi20-25 :) Ale nie boj nic - kopalnie dobrze placa za szkody - jak sie zapadnie to wybudujesz dwa nowe za odszkodowanie ;-)
pozdr.