PDA

Zobacz pełną wersję : Jak grzać gazowym piecem co.?



Kris59
27-01-2006, 16:10
Mam uprzejme zapytanie do wszystkich, którzy swoje domy ogrzewają gazem. Jaki jest najoszczędniejszy sposób eksploatacji pieca co.? Jest to mój pierwszy sezon grzania piecem gazowym i nie mogę sobie poradzić z zaprogramowaniem optymalnych parametrów pracy kotła. Mój kocioł to Vaillant ecoTEC, kondensacyjny z 150-cio litrowym zasobnikiem cwu. Do tego jast zamontowany programato pokojowy z możliwością zaprogtramowania tygodniowego z trzema przedziałami na każdy dzień.
Chdzi mi , czy np. lepiej grzać non -stop czy lepiej robić przerwy w grzaniu. Np. piec grzeje od 6.00 do 10.00 i potem dopiero od 16 d0 21.00, lepiej jak pracuje w całym tym przedziale? Ktoś kto już parę sezonów grzeje gazem napewno ma już doświadczenie i podpowie mi jak grzać najlepiej. Za wszystkie info serdecznie dzięki
pozdrawiam z mroźnego Krakowa
Krzysztof

Majka
27-01-2006, 16:15
podzielić dobę na czas dzienny i tzw obizenie nocne. W trakcie obniżenia /o 2 stopnie/ ma nie włączać się cyrkulacja wody /jeżeli takowa jest/. Jeżeli wychodzicie na dzień do pracy to też w tym czasie niech kocioł sie przełącza na obniżenie nocne. Do tego dochodzi ustawienie temp. na wyjściu i powrocie. Ale to juz pytanie do tych co posiadają kondensata.

Grzesiek13
27-01-2006, 19:06
Generalnie przy kondensacie zasada, że im niższa temperatura tym lepiej (idealnie 40/30), im dłuższy czas pracy palnika na najmniejszej mocy tym lepiej.
W okresie pobytu w pracy nie wyłączaj kotła, bo rozruch pochłania więcej energi niż utrzymanie temperatury. Korzystaj z funkcji obniżenia temperatury, lub funkcji oszczędnościowej. Po drugie używaj ustawień temperatury na głowicach termostatycznych.

Kris59
27-01-2006, 19:22
Dzięki za rady, od jutra zastosuję się do wskazówek. Myślę, że nastepny sezon będzie juz OK.

inż. Mamoń
27-01-2006, 19:43
. .. Jest to mój pierwszy sezon grzania piecem gazowym

pozdrawiam z mroźnego Krakowa
Krzysztof

I właśnie dlatego kolejny sezon będzie oszczędniejszy :D

KrzysiekMarusza
27-01-2006, 19:43
Mam ten sam kocioł, zasobnik 120 litrów i sterownik pokojowy VRT 390, grzejniki przewymiarowane na 55/45/20 stC, z głowicami termostatycznymi.
Ustawienia:
na kotle max temp. wody w zimie 61 stC (w jesieni/na wiosnę - 55 stC) [ w opisie kotła jest, żeby ustawić to pokrętło na maxa, bo sterownik to kontroluje, ale ja chcę żeby kocioł nie pracował na wyższych parametrach bo efektywność kondensacji spada ]
Temp. wody w zasobniku - ustawione 45 stC (praktycznie jest 41-46 stC).

Ustawione na sterowniku: temp. normalna 22 stC, obniżona 19 stC
w dni powszednie rano przez ok. 2 h podgrzewam (dochodzi do jakichś 21 stC), potem obniżona, ponownie normalna od 15tej do 22giej, potem obniżona. W weekend cały dzień temp. normalna, w nocy obniżona.
Cyrkulacja cwu - sterowana programatorem (Auraton 100): rano cały czas i po południu prawie cały czas, a w weekendy przez cały dzień

pozdr - Krzysiek