PDA

Zobacz pełną wersję : Koszty budowania - temat rzeka ....



Mariusz2005
27-01-2006, 16:30
Witam. Od jakiegoś już czasu czytam i stronę muratora i forum. I dochodzę do ciekawych refleksji. Z zawodu zajmuję sie obrotem nieruchomościami. Tematy budowlane nie są mi więc obce. Przymierzam się do budowy własnego domu, w naszych okolicach (Koszalin) można mieć dom wolonostojący pod klucz (bez mebli, telewizora, itp.) za 100 tys zl. Mam znajomego dewelopera ktory za takie pieniądze chce mi postawić chatkę 75mkw. A tego typu domy sprzedaję w pracy za 250 tys. wytłumaczy mi ktoś gdzie tu logika ?

anpi
27-01-2006, 16:52
Skoro pracoujesz w nieruchomościach, to powinieneś wiedzieć - im więcej pośredników, tym wyższa cena. Budując sobie dom, kupujesz materiały prosto ze składu i bierzesz najtańszego wykonawcę. I masz 75 m za 100 tys.

Na rynku wtórnym taki dom kosztuje 250 tys., bo musiał zarobić deweloper i wykonawcy (nie najtańsi). Marża dewelopera potrafi być bardzo wysoka.

RYDZU
27-01-2006, 18:28
Deweloper, dom wolnostojący, 75m2 pod klucz za 100 tys, jeszcze brakuje tylko jednego:
"z porządnych materiałów" - i nasuwa się cytat z pewnej reklamy "tak to panu tylko w XXX zrobią" ;)
1300 pln za m2 - powiedzmy zaawansowany stan surowy zamknięty wróżę tej inwestycji.
Redukcja powierzchni domu wcale nie posuwa za soba proporcjonalnej redukcji kosztów
jego wybudowania.

Pozdrawiam

ania
28-01-2006, 11:11
Popieram RYDZA.
Swego czasu w Warszawie była spora awantura, bo jeden z developerów budował z materiałów "pozaklasowych". Drugi gatunek pewnie był dla niego za drogi...
Ja budując indywidualnie najbardziej cieszę się z tego, że za połowę ceny warszawskiego metra kw. będę miała naprawdę wysoki standard.