PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek turbo Fonte czy Tarnawa proszę o Wasze opinie!!!



jarek .K
27-01-2006, 16:49
Zastanawiam sie nad wyborem kominka. Mam do wyboru Turbo Fonte lub Tarnawę.Zdania w temacie który lepszy sa podzielone. Prosze o Wasze opinie. Z tego co sie dowiedziałem wkład Turbo Fonte składa się z 3 części które są skrecane- sprzedawca zapewniał mnie o zaletach tego systemu - zaś wkład Tarnawa to jedna zwarta bryła.Nadto wkład turbo Fonte ma regulator ciagu. Który wybrać.Wkład 15 KW
Prosze o pomoc!!

lonly
27-01-2006, 17:24
Moja opinia jest na temat Tarnavy (zresztą masz parę wątków o tym). Nie znam możliwości Turbo Fonte ale Tarnava to wkład nie tyle widowiskowy co głównie przeznaczony do grzania. Użytkuję ją od pażdziernika - jest jeszcze bez obudowy 16 kw i na razie jestem bardzo zadowolony przede wszystkim z bardzo precyzyjnej kontroli spalania. Duża masa 190 kg, w miarę długo trzyma ciepło nie mówiąc o żarze w komorze (ok 14 godz.) Ponadto jednolity odlew gwarantuje na długie lata szczelność i minimalizuje przedostawanie się dymu do DGP, pomieszczenia, eliminuję wymianę co jakiś czas uszczelek. Bardzo dobre opinie forumowiczów wpłynęły również na wybór tego wkładu. Na pewno polecam. :D

KonAn
27-01-2006, 17:47
Kryteriów jest bardzo dużo;cena, estetyka, sprawność, okres gwarancji i jeszcze wiele innych cech, które pasują do naszej kocepcji kominka.Tarnava jest powszechnie znana i ceniona, a Turbo Fonte jest mniej popularny i najlepiej byłoby spytać o niego użytkowników.Z tego co pamiętam było już kilka pytań na forum o te wkłady, ale pozostały one bez odpowiedzi.

RYDZU
27-01-2006, 18:12
Zastanawiam sie nad wyborem kominka. Mam do wyboru Turbo Fonte lub Tarnawę.Zdania w temacie który lepszy sa podzielone. Prosze o Wasze opinie. Z tego co sie dowiedziałem wkład Turbo Fonte składa się z 3 części które są skrecane- sprzedawca zapewniał mnie o zaletach tego systemu - zaś wkład Tarnawa to jedna zwarta bryła.Nadto wkład turbo Fonte ma regulator ciagu. Który wybrać.Wkład 15 KW
Prosze o pomoc!!

Osobiście wybrałem Tarnawę 16kW i nie żałuję tej decyzji ani przez moment.
Rozmowy z roznymi sprzedawcami generalnie sprowadzałey sie do zachwalania tego
co mieli na składzie. Uważam, że modułowa budowa wkładów skręcanych wcale nie jest
zaletą - to miejsca gdzie potencjalnie moga pojawiac się nieszczelności.
A nieszczelność = dym lub co gorsza czad w mieszkaniu.
Gdyby (odpukać) zdarzyła się awaria - peknięcie wkładu to i tak trzeba całą obudowę kominka pruć.
Więc gdzie te zalety?
Jest jedna - instalatorowi łatwiej wnieśc w kawałkach wkład niż targac 190 kg w jednym klocku.

Tarnawa nie ma regulatora siły ciągu bo go nie potrzebuje - jest na tyle szczelna, że regulacja
odbywa się przez ograniczanie wlatującego do wkładu strumienia powietrza do spalania.
Do tego sa te dwa pokrętła z przodu wkładu. Chyba nawet w wątku "Do uzytkowników wkładu
Tarnawa" ktoś pisał, że załozył mu instalator szyber do Tarnawy i okazał sie to zupełnie niepotrzebny wydatek.

Jak ktoś już wcześniej napisał: pytanie o Turbo Fonte często pozostaje bez odpowiedzi.
Tarnawy natomiast uzytkuje sporo forumowiczów i najpoważniejsza usterka o jakiej
tu na forum słyszałem to odprysnięcie lakieru z obudowy (co zresztą w ramach gwarancji
Tarnawa bardzo elegancko załatwia).

A decyzja o wyborze oczywiście należy do ciebie :)

Pozdrawiam

KonAn
27-01-2006, 18:22
Rydzu widziałem w Twoim pamiętniku, że kupiłeś dwie Tarnavy 16-tkę i 10-tkę.Ta dziesiątka jak mi się wydaje nie jest na tyle piękna by ją wstawić do salonu.Myślałem o Comfort 11 KW, ale nie widziałem jej w naturze i trudno mnie ocenić czy mi się spodoba.W sklepach mają przeważnie 14-tki i 16-tki.14-tka jest dla mnie za duża.Co o tym wszystkim myślisz?

RYDZU
27-01-2006, 19:27
10-kę kupiłem dla kuzyna - w hurcie była lepsza cena :)

10 kW jako jedyny chyba wkład Tarnawy nie ma możliwości zasilania powietrzem z zewnatrz.
Zasysa do spalania powietrze przez otwory umieszczone pod tymi duzymi pokretłami z boków drzwiczek.
Według mnie 14 kW to duzo lepszy wybór. Zawsze mozna w niej po prostu słabiej palić.
No i oczywiście ile masz powierzchni do ogrzania? Bo tą 10 np kuzyn ogrzewa obecnie
mieszkanie 35m2. Wrzuca pełny wsad skręca dość mocno i pali mu się to 6-8 godzin.

Pozdrawiam

KonAn
27-01-2006, 21:18
Do ogrzania mam 100 m2.Jeśli mam kupić 14-tkę to z popielnikiem czy bez?Bez popielnika wydaje mi się ładniejsza.

RYDZU
27-01-2006, 21:52
Do ogrzania mam 100 m2.Jeśli mam kupić 14-tkę to z popielnikiem czy bez?Bez popielnika wydaje mi się ładniejsza.

Na 100m2 to wydaje mi się że spokojnie możesz 14kW kupić.

Popielnik to bardzo praktyczna sprawa - co prawda bardziej służy nie jako popielnik a jako urządzenie do rozpalania :)
Po jego lekkim wysunięciu wewnatrz robi sie taki "cug", że rozpalenie nawet wilgotnym drewnem nie stanowi wiekszego problemu.
Ja mam model w którym popielnik jest schowany za drzwiczkami.

Pozdrawiam

mack
28-01-2006, 14:59
oglądałem Tarnawę i zauważyłem że uszczelka ze skręcanego sznurka jest pod szybką - a w innych kominkach ta uszczelka jest w dzwiczkach - tak więc teoretycznie Tarnawa jest mniej szczelny - ale skoro uzytkownicy piszą że jest szczelny to chyba można im wierzyć

RYDZU
28-01-2006, 22:04
oglądałem Tarnawę i zauważyłem że uszczelka ze skręcanego sznurka jest pod szybką - a w innych kominkach ta uszczelka jest w dzwiczkach - tak więc teoretycznie Tarnawa jest mniej szczelny - ale skoro uzytkownicy piszą że jest szczelny to chyba można im wierzyć

Uszczelka pod szybą jest tylko po to by ona nie miała bezpośredniego kontaktu z metalem.
Samo uszczelnienie drzwiczek jest szlifowane i nie wymaga uszczelek.

Pozdrawiam