PDA

Zobacz pełną wersję : program do projektowania ogrodów



Strony : 1 [2] 3 4 5

modna
20-08-2007, 17:18
Jak widać z rys. kojec jest nieduży, będzie służył wtedy, gdy przyjdzie np. inkasentka za wodę, listonosz, obcy dla psa znajomi itp.

OBY TAK WŁAŚNIE BYŁO


Teraz pies mieszka z nami w domu, od roku, ale jest problem, gdy ktoś przyjdzie, czasem trzeba go zamknąć w kotłowni, a to nie najlepsze dla niego rozwiązanie.

A nie lepiej nauczyć, aby nie skakał na ludzi, albo nie szczekał (ja mojego długo uczyłam prawie 1,5 roku - ale opłacało się, choc myślałam, że to beznadziejny przypadek)


W kojcu będzie również buda. Jeśli jednak skojarzy ci się z łańcuchem, to jesteś w błędzie.[/quote]

Nit nie pisał nic o łańcuchu. Kojec zazwyczaj nie kojarzy się z łańcuchem.
Ale z zamknięciem w klatce.

Oby było tak jak piszesz i żeby jak najdłużej był z Wami w domu.
Obawiam sie jednak, że jak sie buduje dla psa kojec, to nie dla ozdoby, tylko w konkretnym celu. A cel kojców jest jednoznaczny. Sugerujesz ze w twoim wypadku bedzie inaczej. OK.

Przepraszam, jeśli odebrałaś to za napaść na Ciebie.
:(

Agdula
20-08-2007, 23:26
Marzanno, popytaj ludzi na poniższym forum, tam jest bardzo sympatyczna atmosfera...i jest tam wielu miłośników roślin, ludzie będący na forum ogrodniczym z pewnością wniosą wiele do Twojego ogrodu :)
http://forumogrodnicze.info/index.php

mokka
21-08-2007, 09:18
Też polecam to forum, pooglądasz sobie ogrody, pomysły i o wszystko można zapytać. Atmosfera super. Pomogli mi wielokrotnie :D .Polecam.

MarzannaPG
22-08-2007, 13:42
Mokka, Agdula - dzięki, znam już to forum, przeglądam i czytam.

Modna - niestety, odebrałam to jako napaść i było mi przykro, ze ktoś osądza mnie po jednym rysunku, na którym znalazł się napis 'kojec' i to tylko dlatego, że jemu kojarzy się z klatką. (cytat: "chory pomysł", "czasy się zmieniły - ale mentalność ludzi jeszcze nie" - to przecież pośrednio o mnie, sugeruje, że jestem jakimś potworem w stosunku do zwierząt). A wystarczyło zapytać. Dla mnie wcale jego budowa nie jest jednoznaczna, tak jak ty uważasz i nie kojarzy mi sie z klatką. Uczenie zachowania psa a kojec to dwie różne rzeczy i wzajemnie się nie wykluczają - po prostu czasami ktoś z zewnątrz nie chce mieć kontaktu ze zwierzęciem, choćby najbardziej ułożonym, z różnych względów (np. 'nasza' pani inkasentka panicznie boi się psów) i ja to szanuję. Rozumiem też, że akurat kojec ci się w moim projekcie ogrodu nie podoba. Mam nadzieję, ze tylko to a cała reszta jest OK.

Wciornastek
22-08-2007, 14:37
Ogólnie fajowsko
Sadzik taki żeby było wszystkiego po trochu to:
3 czereśnie
3 wiśnie
4 śliwy
3 grusze
3 jabłonie
2 morele
3 lub 4 brzoskwinie lub 2 brzoskiwnie i 2 nektaryny
do tego na granicy sadu w formie żywopłotu leszczyna z 4 szt.

Do tego rozstaw drzewek 2X3 lub 3X4 (ja mam taki jest dobry w przydomowym sadzie bo nie za gęsto)
- i już możesz wyliczyć ile potrzeba m kw na sad - uważam że 500 m kw to rzeczywiście dobry rozmiar.

Łatwo policzyć jakie optimum warzywnika. Bo grządki które w przypadku mojej rodziny zapewniają warzywa na cały rok mają wymiar ok 1,5 na 10 m. tj 15 m kw.
Policzmy zatem
1 cebula
2 marchew
3pietruszka z pasternakiem
4 buraki
6 pomidory (X2)
7 zioła i przyprawy
8 skorzonera
9 selera
10. por
11. kapusta (x2)
12 ziemniaki (x2)
13 ogórki (x2)
15 cukinia i inne kabaczki
Nie liczę rzodkiewki, kalarepy sałat bo te są niejako w rotacji i w miedzyczasie
Mi wychodzi że obecnie na warzywnik mam +/_ 300 m kw ( i nikt już nie chce pomidorow :cry: :cry: :cry: ani rodzina ani znajomi. Ile garów można zrobić przecieru i innych sosów :o , z ogórkami dokładnie ten sam problem cukinią, sałatą itp.

Czyli godne zastanowienie - wielkość warzywnika. W ramach warzywnika warto zrobić jagodnik tj. maliny, truskawki, agrest itp.

MarzannaPG
22-08-2007, 14:46
Wciornastek - ojej, dzięki, fajnie że pokazujesz jak to ma być wielkościowo! Ja jako początkujący ogrodnik jeszcze nie wiem ile tych warzywek powrzucać tym bardziej że zawsze w rodzinie ktoś mówi: 'to/tamto musi być". Po stronie warzywnej będą też rosły właśnie krzaki owocowe jako 'żywopłot', no i na zioła musi starczyć miejsca. Była mowa o leszczynie a ja właśnie sobie przypomniałam, że mam 3 orzechy włoskie, to rośnie baardzo duże i nie wiem gdzie to posadzić żeby nie zacieniało. Poza sadem?

mokka
22-08-2007, 14:53
Co do kojca, to jest on potrzebny .Ja sama mam podkołdernika :D dobrze wychowanego, ale w lecie jak mamy mnóstwo gości , dzieci, w grodzie to nie mam siły ich wszystkich pilnować, czy nie dokarmiają, nie ciągną za ogon , dzieci nie wychowane z psami a może w ogóle nie wychowane zachowują się okropnie. Zamiast psa zamykać w domu, szczególnie przy pięknej pogodzie, dla dobra mojej suni zamykam ją CZASOWO w kojcu. Ma tam ciszę spokój , super budę i LUBI tam być. Zdarza się to niezwykle rzadko, ale i na takie sytuacje trzeba być przygotowanym. Kojec to taki jej letni azyl, furtka jest cały czas otwarta. Sucz sobie wchodzi i wychodzi kiedy chce. Śpi w domu. Nie osądzajmy pochopnie jak zobaczymy kojec w ogrodzie.
Co do wielkości warzywniaka, cięłabym :D . Ja oczami też chciałam wielki, tylko potem brak czasu i klęska urodzaju ostudziła mój zapał.

Agdula
03-09-2007, 15:54
Marzanno, kiedy ostatnio czytałam Twój pomysł ze sadem... bardzo mi się Twoja koncepcja spodobała, tak bardzo, że zaczełam rozważać zrobienie też takiego sadu. Zastanawiałam się żeby część ogrodu obsadzić sosnami, ale teraz chyba skuszę się na sad.

Tylko zasatanawiam się, moje wolne miejsce to jest od strony wsch-południa czy to jest dobre miejsce na sad?
Twoje rozmieszczenie jest super, jest wszystko na swoim miejscu.

Madwo, dlaczego twierdzisz, że wszystko jest tu przypadkowe?? Wg mnie jest bardzo dobrze przemyślane.
Nierozumiem, dlaczego twierdzisz, że jedna śliwa wystarczy na średnią rodzinę?
To zależy kto ile je owoców.
Jak byłam dzieckiem i jeździłam do babci to razem w dwójkę dzieciaków, przez 2 tyg jedliśmy czereśnie. I zjeddliśmy wszystkie. Drzewo było duże (podkładka ptasia). I gwarantuję szpaki ani kawki nam nie pomagały....babcia wstawała coś koło czwartej rano żeby pilnowac czereśni, potem były zmiany, pilnowanie kończyło się około 21 kiedy ptaki już poszły spać.
więc całe drzewo ..było objedzone przez dwójkę ośmioatków. Czasem trójkę.
Więc jeśli rodzina jest owocolubna, to warto mieć trochę drzew. Jak dla mnie krzak agrestu ( forma pienna) wystarcza na dwa dni. Ponieważ uwielbiam agrest. :)
Natomiast, gdybym posadziła śliwy, to wszystko by się pewnie zmarnowało.

Jabłonie, też są super. Pieczone jabłka, szarlotka, super!

A poza tym nic nie zastapi smaku owocu zerwanego prosto z drzewa.
Jabłka, czereśnie, które leżą godzinę, mają już inny smak...a takie ze sklepu.... to już w ogóle ...szkoda gadać.

ALe faktycznie, dobrze sadząc drzewa, zwrócić uwagę, na okres owocoawania, i czas przechowywania owoców zwłaszcza jesiennych jabłek.

Maliny, też fajny pomysł, ale dobrze je zabezpieczyć, bo rozłażą się po całym ogrodzie..

Wciornastek, czy Ty masz te wszystkie drzewa u siebie?
Jeśli tak, to napisz proszę, jak się sprawują, czy stosujesz opryski, jeśli tak to kiedy?

MarzannaPG
03-09-2007, 16:03
Wschodnio - południowe na pewno jest dobre, chociaż południowo- zachodnie zapewne lepsze (z wyjątkiem okresów upałów). Jednak wszystko zależy od realnego nasłonecznienia działki czyli np. czy od południa nie zasłonią nam sadu wysokie drzewa sąsiada albo jego dom, nasza architektura ogordowa, jak kładą się cienie (długość) i o której się pojawiają.
Ja mam ten luz, że generalnie nic mnie nie zacienia za domem, z wyjątkiem że on sam robi cień :D , ale to wtedy, gdy słońce chyli się ku zachodowi, i to jest tylko na części działki.
Z drzewami nie będę specjalnie szaleć, ale po 3 z każdego gatunku posadzę :D , najlepiej żeby owocowały jedne po drugich. Też się lubię objadać owocami prosto z gałęzi. Nie skłamię jak powiem, że w ciągu dnia jestem w stanie zjeść wiadro czereśni. Tylko ja sama!

Agdula
03-09-2007, 16:13
... Nie skłamię jak powiem, że w ciągu dnia jestem w stanie zjeść wiadro czereśni. Tylko ja sama!

To tak jak ja :D :D oczywiście obiad mnie już nie interesuje.. :wink:

właśnie znalazłam taką stronkę, jeszcze jej nie czytałam..
http://www.sadownictwo.com.pl/index.php/forum/index.php/f/5/

malgo30
19-03-2008, 11:37
Witam,
W tym roku zamierzamy skupić się uporządkowaniu terenu wokół domu, kostka, krzewy, kwiatki, bratki i takie tam. Remontowaliśmy już istniejący dom na działce zalesionej z nieco już starymi krzewami, ścieżki betonowe wymagają zerwania. Jest to dosyć spory teren i sąsiedztwo dużych sosen nieco utrudnia zaplanowanie ogrodu, tym bardziej że mam nikłe pojęcie o rodzaj i potrzebach krzewów dlatego coraz częściej rozważam skorzystanie z firmy, która projektuje tereny zielony.
Jak wy sobie z tym poradziliście? Jeżeli to była firma to będę wdzięczna za wszelkie namiary i wskazówki.

Patsi
19-03-2008, 17:41
Ja ogród projektowałam sobie sama i byłam zadowolona do czasu, gdy roślinki były małe. Teraz niektóre sporo powyrastały i albo muszę je przesadzić, albo skrócić. Na drugi raz wzięłabym projektanta choćby do podstaw ogrodu sztaki komunikacyjne, domek na drewn o itp - co, gdzie i jak ma przebiegać.

pozdrawiam

pozeracz
19-03-2008, 17:59
Moim zdaniem zatrudnienie projektanta jest dobrym pomyslem, tu jednak trzeba wziac pod uwage cala mase czynnikow, nie tylko samo stanowisko, ale tez latwosc prac pielegnacyjnych, zmiana wygladu ogrodu w czasie, efekt jaki sie chce uzyskac, to czy domownicy sa zapalonymi ogrodnikami i beda pielegnowac ogrod w kazdej wolnej chwili, czy tez nie beda mieli na to czasu albo ochoty i wiele innych. Ale jedna uwaga: uwazaj na naciagaczy, powinienes wymagac nie tylko papierow z odpowiedniej szkoly, ale przede wszystkim doswiadczenia wynikajacego z praktyki, nie bierz projektanta z ksiazki telefonicznej, niech sie pochwali swoimi pracami sprzed roku, dwoch i pieciu, nawet jezeli bedzie Ci sie wydawalo ze trafiles na odpowiednia osobe to skonsultuj to wszystko z kims jeszcze, jezeli projektant zaproponuje Ci wykonanie lub dostarczenie materialu nasadzeniowego przez zaprzyjazniona firme to porownaj ceny. Szkoda ze nie zalozyles tego topiku jesienia, teraz u progu sezonu nie bedzie latwo.

agal-b
18-04-2008, 18:20
Czy ktoś posiada ten program?
Przymierzam się do kupna, ale nie wiem czy warto?

pozeracz
18-04-2008, 18:32
Zdaje sie ze jest tez taki program 'land designer', nie wiem czy lepszy?

paskud
18-04-2008, 19:36
moim zdaniem szkoda pieniędzy.. choć zależy Kto czego oczekuje po takim programie.

Arctica
18-04-2008, 19:43
Mam Gardena. Ogólnie chyba fajny, łatwy w obsłudze. Jedną z wad jest baza roślin trochę z nie naszego klimatu. Dzięki temu, że zobaczyłam jak zaprojektowane przeze mnie rośliny będą wyglądały za kilka lat, kupiłam ich połowę mniej niż planowałam :lol: , tak że oszczędność pewna.

egry
18-04-2008, 20:06
Na portalu BBC jest dostępny bezpłanie Virtual Garden. W sieci są też objaśnienia do niego po polsku. Na początek może wystarczy.

małgosia2005
09-05-2008, 11:29
witam wszystkich miłosników ogrodów :D

chce odświerzyć ten wątek. Założenie ogrodu ze spadkiem :wink: (czytaj róznicą poziomow) jest moim zdaniem trudniejsze niz ogrodu płaskiego. Dlatego jesli macie w tym temacie jakies doświadczenia albo zdjęcia własnych ogrodów (bardzo mile widziane) to wklejcie.

U mnie, jak oczywiscie zakończe budowę domu, również będzie do założenia ogród ze spadkiem. Ponieważ czeka mnie duża niwelacja terenu (jedna ściana będzie wystawać 1,70 nad poziom ziemi) to nawet się nie ogradzam.
Napiszcie jak zmierzyliście się z tym problemem.

pozdrawiam gośka

pati25
09-05-2008, 12:18
Moze ktoś pokoże swoje ogrody

rafalg
10-05-2008, 18:57
Witam,
Ja po 4 latach mogę powiedzieć, że poradziłem sobie z tym problemem. Przede wszystkim z niwelacją terenu. Co prawda dopiero w tym roku zacząłem nasadzenia, ale powoli ogród będzie się zamieniał w przytulne "moje miejsce na ziemi"
Jak znajdę chwilę czasu postarama się zrobić i wkleić kilka zdjęć.
Jedno muszę przyznać. Ogród ze spadkiem jest trudniejszy do przygotowania, zapewne droższy w porównaniu, ale na pewno bardziej urodziwy. I nie mówię tutaj o swoim, bo nioe jest gotowy, natomiast uroku dodają właśnie takie spadki.

bobiczek
10-05-2008, 21:31
dawno, dawno, ............temu
za moich lat
był artykuł - w Muratorze
o działce i budowaniu - na osuwisku .
Katasrofalnie katastroficzny.
Ale to było o działce na osuwisku, nie na spadzie małym.
Ja mam spad, taki, co spowodował "Malinę" z Archipelagu, parterową, wyniesioną nad poziom, z tarasem nad - zamiast na gruncie.
Napisz jaki ten Twój spad - spróbuję doradzić.
Szczególnie o schodkowym fundamencie.
Ja nie mam.
I żałuję

MonteChristo
12-05-2008, 01:45
Rafal,

przepraszam ze zmieniam temat ale musze sie Ciebie o cos waznego zapytac.
kilka lat wstecz cos wspominales o bojlerze/podgzrzewaczu cieplej wody
czy moglbys mi polecic i przypomniec ten model ktory Ty wybrales?
pamietam ze to byl chyba jakis amerykanski? i czy moglbys przy okazji powiedziec jak Ci sie sprawuje po kilku latach uzytkowania?

Dziekuje

MonteChristo

małgosia2005
12-05-2008, 08:48
wielkie dzięki wszystkim za odzew :D

spróbuje przedstawić sytuację w terenie. Działka ma 1791 m2. Spadek jest pn-zach. Na całym terenie działki różnica wynosi prawie 4 m (chociaz tego zupełnie nie widać). Tak wynika z mapy geodety. Problem własnie rozpoczął się od tej mapy. Zdaniem naszego architekta mapa ta nie była spójna z terenem. Geodeta jednak upierał się że jest prawidłowa. Przyjelismy że jest o.k. Przy wytyczaniu budynku (niestety przez tego samego geodete) ten wyznaczył punkty zerowe (no włąśnie nie jeden tylko kilka, żebysmy sobie wybrali- ja się nie znam ale to chyba trochę dziwne). majster wybrał sobie punkt i w efekcie budynek nie jest osadzony głebiej niz naszym zdaniem być powinien. Tam gdzie był najmniejszy spadek budynek powinien ledwo wystawać z ziemi a on wystaje prawie 50 cm. To co dzieje sie na przeciwległej ścianie domu to dopiero jazda. Ściana będzie wystawała 180 cm.
Ale niestety tak jest i teraz trzeba myslec co zrobić żeby to dobrze wyglądało. Największy problem będzie przy wjeździe do garażu. Na oko trzeba bedzie wysypac ziemi na 1 m-1,2, a potem "zgubić wysokośc "na odcinku 18 m.
chodzi tez o to żeby można było podjechac samochodem zwłaszcza w czasie zimy. Reszta nas tak nie martwi.

Bobiczku jak mozesz coś podpowiedzieć to czekam na info
pozdrawiam gośka

małgosia2005
12-05-2008, 08:54
aha a co dokłądnie bobiczku chcesz wiedzieć o tym fundamencie schodkowym? i dlaczego żałujesz że go nie masz?
My mamy ławy z betonu B-20 (kierbud tak zarządził mimo że grunty u nas b. dobre bo piachy bez wody) jedna ściana fundamentowa wyllewana, zbrojona pozostałe z bloczków. humus usunięty na głebokość ponad 1 m (z tego co pamiętam ).

ghost1131
20-05-2008, 16:02
Witam!!
Chcę samodzielnie zaprojektować, wykonać ogród posiadam działke o wymiarach 260m(dł) X 27m(szer)...nie bardzo wiem jak sie do tego zabrać :(. byłbym wdzięczny za wszelkie informacje odnośnie tego co jak i gdzie zaplanowac.Marzy mi się staw,altanka, scieżki i piękna kolorowa roślinność. Moze ktoś posiada juz jakis gotowy projekt który pomógłby mi w zaprojektowaniu ogrodu (może zdjęcia)? Będe wdzieczny za każdą informacje.
Pozdrawiam!!

Mirek_Lewandowski
20-05-2008, 18:59
http://forum.muratordom.pl/pamietajcie-o-ogrodach,f38.htm
:D

zezo
20-05-2008, 19:56
Mirek_Lewandowski
Bardzo śmieszne , :o :o :o

ghost1131
muszę powiedzieć że zaprojektowanie ogrodu wcale ie jest taką prostą sprawą, nie wiem na jakim etapie wiedzy ogrodniczej jesteś ?
Ja muszę się przyznać że już od kilku miesięcy zgłębiam temat ogrodnictwa i muszę się przyznać że nie przychodzi mi to wcale łatwo, a wręcz przeciwnie, :cry:
Osobiście nic doradzić nie mogę jedynie dam linka do forum ogrodniczego, jest tam wiele ciekawych tematów,
http://forumogrodnicze.info/index.php
Powodzonka i miłej lektury

Mirek_Lewandowski
20-05-2008, 20:06
Wcale nie śmieszne.
Wystarczy pogrzebać w forum. Wątków na temat urządzania ogrodów (małych, dużych, na skarpie, przedogródków, traw, wrzosowatych itd.) dostatek. Wystarczy chcieć. Zdjęć też dużo dosyć. Znów wystarczy chcieć.
Ale jak niby odpowiedzieć na post, w którym napisano, cyt.: chcę samodzielnie zaprojektować... a dalej: może ktoś posiada gotowy projekt?

zezo
20-05-2008, 20:25
Drogi Mirku,
ja wiem że trzeba poszperać tu i tam, tylko tak mi się wydaje że od takiego znawcy jakim ty jesteś można oczekiwać bardziej precyzyjnej odpowiedzi, a nie odsyłanie do całego działu na forum.
Uwierz mi jeżeli ktoś nie ma kompletnego pojęcia o tych roślinach, o kwasowości ziemi oraz o innych zagadnieniach związanych z ogrodnictwem to skierowanie do całego działu doprowadza człeka do całkowitej załamki, to tak jak byś skierował gościa do biblioteki akademickiej.
Tak więc
więcej wyrozumiałości dla gości z minimalną wiedzą ogrodniczą, wszak nie każdy musi się znać na wszystkim.

Powodzonka życzę

Mirek_Lewandowski
20-05-2008, 20:36
Owszem, nie musi. Ja się na wielu rzeczach nie znam.
Jak czegoś nie wiem, to czytam. Szukaczka działa różnie, ale przy odrobinie dobrej woli da się skorzystać. Ja naprawdę staram się pomóc, ale niektóre posty są rozbrajające. Toż żeby wyjaśnić zapodany temat to skrzynka piwa do rozmowy mało..

zezo
20-05-2008, 20:50
Masz rację,
tylko że mnie nie rozchodzi się o konkretny temat, tylko o to jak co niektórzy forumowicze traktują innych, tych mniej wiedzących i z przykrością muszę napisać żę twój tekst był właśnie w takim stylu, przynajmniej ja go tak odebrałem,
w/g mnie jest to smutne,
jeżeli nie chcę to nie piszę żadnej odpowiedzi, a odsyłanie do linka którego podałeś można odebrać jako
"szukaj. czytaj, czytaj, szukaj a nie zadawaj głupich pytań"
Mam nadzieję że się mylę, ja jednak tak odebrałem twojego posta.
Pozdrawiam i proszę o więcej wyrozumiałości dla kompletnie zielonych ogrodników którzy też marzą o pięknym ogrodzie.
Powodzonka życzę.

Sylwia1667
21-05-2008, 08:58
ghost1131 projektowanie ogrodu - temat rzeka. Ja od pół roku jestem zawalona książkami o projektowaniu ogrodów, o drzewach, krzewach, iglakach, pracach w ogrodzie ...+ oczywiście forum.
Próbuję tę wiedzę uporządkować i przenieść na warunki mojej działki a codziennie jakiś nowy pomysł do głowy przychodzi, gdzieś jakąś roślinę podejrzę, sprawdzam.
Żeby tylko z tego jakaś parodia nie wyszła :roll:

Podstawy znalazłam tutaj:
http://www.agroswiat.pl/photo/product_info/1/a/5/1_1a59b5a10ff6.jpg

baba na budowie
23-05-2008, 11:31
Nie wiem czy uda mi się samej zaprojektować ogród. Róznice widać wyraźnie, gdy zrobi to fachowiec. Ale nie wiem też czy straczy nam kaski na fachowca, a mieszkać na ugorze 10 lat nie chce.
Działka jest bardzo duża, ma ok 3,5 tys m. Nic jeszcze nie budujemy. Jednak już na obrzeżach chciałabym posadzić żywopłot. Nie chcę działki obsadzać tujami, mi się to jakoś, nie wiem czemu, kojarzy z grobowcem. No i wszyscy je mają. Tzn kilka sztuk może być, ale bez przesady. Mi się marzy takie naturalne, zielone, romantyczne ogrodzenie. Ze względu na rozmiary działki, chyba mogę sobie na coś takiego pozwolić. Myślałam też o wkomponowaniu róż, szczególnie od frontu (ale to chyba na później, jak skończymy z budową). Tak się zastanawiam, może jakieś rajskie jabłuszka, migdałki, hortensje, krzewuszki, piwonie...
A czy ze zwykłego buku można zrobić żywopłot odgradzający od sasiadów. jakie normalne, krajowe drzewa liściaste polecacie na żywopłot?
A czy macie zdjecia ciekawych zielonych ogrodzeń na trochę większe działki?
ghost1131, musze sobie kupić te ksiązke:) Zerknij tez na www.daglezja.pl Firma jest z Zawiercia, projektowała moim rodzicom mini ogródek i jest śliczny. Niestety wynajecie frimy to spory koszt:( Ale mają masę zdjęć, może coś podpatrzysz.

Sylwia1667
23-05-2008, 11:42
Daglezja jest super. Mają duży wybór od małych sadzonek po większe drzewka. Lubię tam jeździć, oglądać, zbierać pomysły...niestety ceny... :roll:

baba na budowie
23-05-2008, 13:38
no wlasnie te ceny :cry: :cry: :cry: troche sie obawiam, ze jak zaczne sama projektowac i projekty te wdrazac w zycie to wyjdzie malenka katastrofa. :roll: jednak trzeba miec wiedze spora i doswiadczenie. Jest jeszcze taki miesiecznik "mój piękny ogród" tam jest sporo o roslinach i przykładowych aranzacji oraz zdjęć. Można się posiłkowac.
Ghost1131 doskonale rozumiem i nie widze sprzecznosci pomiedzy checia ogladania czyis projektow a samodzielną aranżacja. Przeciez nie da sie przeniesc w 100% rozwiazanz cudego ogrodu. Ale można cos podpatrzec.
Ciekawa jestem czy macie jakies zdjecia interesujących zywoplotów:)

egry
23-05-2008, 20:24
Ja bym odradzała wzorowanie się na czasopiśmie "Mój piękny ogród". Niemieckie kalki, ogrody dość monotonne w stylu "wiejskim" - niemieckim oczywiście. Raczej czasopismo "Ogrody", szczególnie stare roczniki, ew. nowsze roczniki "Kwietnika". W ostatnich numerach "Działkowca" był cykl poświęcony projektowaniu ogrodów (działkowych). Zauważyłam, że to czasopismo od pewnego czasu dużo miejsca poświęca właśnie poradom projektowym a nie tylko ogrodniczym.
Polecam "Działkowca" wszystkim posiadaczom ogrodów.

jamles
23-05-2008, 20:56
Mirek_Lewandowski
Bardzo śmieszne , :o :o :o

ghost1131
muszę powiedzieć że zaprojektowanie ogrodu wcale ie jest taką prostą sprawą, nie wiem na jakim etapie wiedzy ogrodniczej jesteś ?
Ja muszę się przyznać że już od kilku miesięcy zgłębiam temat ogrodnictwa i muszę się przyznać że nie przychodzi mi to wcale łatwo, a wręcz przeciwnie, :cry:
Osobiście nic doradzić nie mogę jedynie dam linka do forum ogrodniczego, jest tam wiele ciekawych tematów,
http://forumogrodnicze.info/index.php
Powodzonka i miłej lektury
zezo napisałeś to samo co Mirek ..............odesłałeś do poczytania forum :wink:

my z żoną sami projektujemy swój ogród, sami go realizujemy, a ponieważ
nie jesteśmy w tej dziedzinie ekspertami to czytamy(oba w/w fora, Ogrody,
Moje Ogrody, czasami Działkowca), przeglądamy strony firm ogrodniczych,
oglądamy np. Maja w ogrodzie, Miejskiego ogrodnika.
Jakąś tam wiedzę czerpiemy właśnie z porad Pinusa, Mirka czy w naszym przypadku Zygmora ( wiadomo azalie i Rh)
pozdrówka dla wszystkich projektujących i tworzących własne ogrody :D

baba na budowie
23-05-2008, 21:26
tu mam cos o projektantach amatorach :wink:
http://dom.gazeta.pl/ogrody/1,72077,3081800.html

Berolina
08-06-2008, 09:43
Chciałam sobie narysować ogródek, a właściwie obmyśleć nasadzenia. Ogólny zarys na papierze ogródka mam. próbowalam w Garden Composer, ale chyba jakaś tempa jestem, bo nie potrafię zacząć... Niby mam podręcznik/instrukcję obsługi, ale całkowicie mi to nie wychodzi. Nie otrafię wyznaczyć terenu (kształtu ogródka). Może ktoś znalazł kiedyś jakieś tutoriale do tego programu?? Mam naprawdę mały ogród, będzie to raczej coś w postaci dodatkowego pokoju i liczy się tutaj wielkość każdej rośliny, więc miałam nadzieję na program...

magos
08-06-2008, 11:06
tu jest po angielsku
http://www.gardencomposer.com/tutorial/default.htm

Arctica
08-06-2008, 17:44
W moim był samouczek, spróbuj go dograć bo o ile pamiętam jest oddzielnie. Tam jest opisane i pokazane krok po kroku co i jak :D

Berolina
10-06-2008, 05:31
W moim był samouczek, spróbuj go dograć bo o ile pamiętam jest oddzielnie. Tam jest opisane i pokazane krok po kroku co i jak :D

No właśnie ja mam taki "niekompletny" :wink: , więc nie mam samouczka...

Berolina
10-06-2008, 05:34
tu jest po angielsku
http://www.gardencomposer.com/tutorial/default.htm

dzięki, będę próbować, chociaż angielski nie jest moją mocną stroną :lol:

baba na budowie
13-06-2008, 15:17
Dzis kupiłam ksiażkę dla takich laików jak ja. Ewa i Mariusz Chojnowscy: Jak założyć ogród. Warszawa 2008. To popnoć 50 łatwych kroków do wymarzonego ogrodu.

http://www.lideria.pl/Jak-zalozyc-ogrod-Ewa-i-Mariusz-Chojnowscy/sklep/opis?nr=160227&id=12lATuxTG1PoM

gosiaczek25
13-06-2008, 17:46
Ja wpierw na podstawie Katalogu roślin: drzewa, krzewy, byliny – polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, zrobiłam spis roślin, które mi się podobają :D Wyszło mi z tego z 300 pozycji :o :o :o Zaczęłam więc zbierać informacje o poszczególnych roślinach i z góry odrzucałam te, które miały nikłe szanse u mnie dobrze rosnąć :( Tak zmniejszyłam listę do ok. 200 różnych, z których mogę tworzyć swój wymarzony ogród :D Teraz uruchamiam wyobraźnię: gdzie co i z czym – by nie wyszła pstrokacizna – w oparciu o forum, gazety i inne knigi, lub oglądając ogrody sąsiadów a nawet zieleń w parkach itp.

I nie jest idealnie, ale to moje dzieło :D Już przesadzałam, bo wyszło cosik nieciekawie, miałam i grzybki na tui, nornice itp :evil:
Grunt to się cieszyć zielenią :D

chopinetka
13-06-2008, 22:03
Witam!!
Chcę samodzielnie zaprojektować, wykonać ogród posiadam działke o wymiarach 260m(dł) X 27m(szer)...nie bardzo wiem jak sie do tego zabrać :(. byłbym wdzięczny za wszelkie informacje odnośnie tego co jak i gdzie zaplanowac.Marzy mi się staw,altanka, scieżki i piękna kolorowa roślinność. Moze ktoś posiada juz jakis gotowy projekt który pomógłby mi w zaprojektowaniu ogrodu (może zdjęcia)? Będe wdzieczny za każdą informacje.
Pozdrawiam!!

Na początek dobrze by było dowiedzieć sie jaką masz glebę. Służą do tego niedrogie przyrządy. Jeżeli ziemia zachwaszczona to pierwszy problem do pokonania. No i powiedz coś o urodzajności tej ziemi - czarnoziem czy piach.
Jeżeli chodzi o żywopłot: jeden mam z cyprysików squarrosa a drugi z ligustra ( ten jest naprawdę bezproblemowy). Poza tym kombinuję jeszcze taki żywopłot nieleguralny czyli bez cięcia m.in. z berberysów (są różne odmiany). Polecam też perukowce podolskie dla mnie cud roślinki.

Pozdrawiam

gwiazdeczka66
15-06-2008, 18:57
witam,ja również samodzielnie borykam się z urządzaniem ogrodu,mam 05,ha działkę, ogród na niej powstaje już 6 lat, dzięki waszym informacjom założyłam alpinarium, rabatę różaną, żywopłot z ligustru, zasadziłam glicynie, które nie kwitną ale rosną :lol: mam nawet 2 magnolie, piękny sad, który o dziwo owocuje już :D
rośną oczar,gencjana,dziewięćsił,anafalis perłowy,brzoza bordowa jestem dumna że u takiego laika :oops: coś rośnie, niestety brak logiki w planowaniu sprawił, że muszę ciągle coś przesadzać bo nie gra z planem budowy domu, rozpacz!! :evil: tyle że nie o pracę chodzi najbardziej boję się o roślinki, żeby nie zdechły, niestety 5 letnia sosna srebrna musiała być ścięta, bez planów ogrodu czeka was to samo :o a znikąd nie ma pomocy ani ratunku, czytają, gadają do książek odsyłają a ja chyba nie umiem czytać ze zrozumieniem :cry:

Mirek_Lewandowski
15-06-2008, 20:52
Co to jest sosna srebrna???

Elfir
16-06-2008, 08:44
Drogi Mirku,
Uwierz mi jeżeli ktoś nie ma kompletnego pojęcia o tych roślinach, o kwasowości ziemi oraz o innych zagadnieniach związanych z ogrodnictwem to

Sorry, ale projektant ogrodów też nie zdobywa swojej wiedzy w weekend. Ja studiowałam 5 lat kształtowanie zieleni.

Jesli ktoś nie ma podstaw, najpierw musi je poznać. Ocena gleby jest w zasadzie wiedzą podstawową dla ogrodnika.
Potem botanika, nawożenie, ochrona roślin, itd.

Na rynku jest mnóstwo książek o projektowaniu ogrodów (np. J.Brooksa). Są tam podstawowe wiadomości i przykłady aranżacji. Katalog roślin wydawany przez Polski Związek Szkółkarski daje pojecie o odmianach i rozmiarach roślin.

Pytanie założycieli wątku jest tak ogólnikowe, ze nie da się na nie odpowiedzieć nie pisząc podręcznika.
Mam wrażenie, że oczekuje, ze gotowe rozwiązania zostaną jej podane na tacy.

pozeracz
16-06-2008, 10:44
więcej wyrozumiałości dla gości z minimalną wiedzą ogrodniczą, wszak nie każdy musi się znać na wszystkim.
Tylko wiesz, to jest tak jakby ktos zadal pytanie: "jak zbudowac dom?" Jak na takie pytanie odpowiedziec?

agal-b
16-06-2008, 13:32
Jak się szuka to można znaleźć ciekawe projekty ogrodów.
Dla ułatwienia dodam - forum "pochwalcie sie swoimi ogrodami"

Sylwia1667
17-06-2008, 08:05
Kupiłam sobie wczoraj program do projektowania ogrodów Garden Composer 3D. Za wcześnie jest jeszcze aby wypowiadać się na temat jego przydatności.
Faktem jest, że przesiedziałam nad nim cały wieczór. Najpierw problemem było wstawić nieregularną bryłę budynku, później kiedy chciałam przejść na widok 3D, to program mi się wieszał :evil: No więc po pomoc na stronę producenta a tam odsyłają żeby sobie zaktualizować kartę graficzną. No więc znowu poszukiwanie :roll:
Ale, ale bardzo fajną opcją programu jest możliwość filtrowania roślin wdł.wybranych kryteriów. Wybieram czy chcę drzewo, krzew itd., glebę, stanowisko, odporność na temp. Można zobaczyć jak będzie wyglądała roślina po x latach i w dowolnej porze roku.

magnolia
17-06-2008, 08:08
Mi sie wydaje że poza okresleniem warunków jakie panują na działce- gleba, wilgotność podłoża, czy jest zacisznie czy przewiewnie, czy cieniście czy jasno, warto jako drugi krok zastanowić sie i poszperać co mi się podoba i czego potrzebuję. Bo inny będzie ogród dla ludzi z dziećmi, inny dla starszej pary itd.A w haśle co mi się podoba nie można oprzeć się tylko na gatunkach. Dobór gatunków to nie powinien byc początek. Najpierw pytanie jaki charakter ma miec mój ogród. Są ogrody kolekcjonerskie gdzie będzie duuużo gatunków- kolorowe i bardzo pracochłonne, ogrody-parki gdzie dominują drzewa i efekt opierać się będzie na grze światła, ogrody eklektyczne gdzie wrażenia dają duże, mocne grupy jednorodnych nasadzeń, ogrody dzikie, lesne , nowoczesne....
Jak już wiem co lubie i co chcę, wtedy staram się rozrysować na kartce moją działkę ( w skali konkretnej) i budynki i podjazdy. Zaznaczam miejsca newralgiczne- np. ściana do sąsiadów do zasłonięcia, kompost do ukrycia, różnica poziomów która wyzacza mi schodek itp.
A potem komponuję. Hm.- tutaj to juz sama nie wiem jak napisać. Ja (też projektuję ogrody) mam kanon swoich ulubionych roślin które są łatwe w pielęgnacji. Zazawyczaj dodaję parę smaczków z poza tego kanonu. Ale warto wybrać gatunki, które u mnie się udadzą i które lubię. I powinna to być lista skończona tzn. nie milion gatunków. Zwykle ogrody wygladają lepiej jak tych gatunków jest mniej niz więcej. Ogród nie będzie za mało malowniczy. To jest tak, że czerwono kwitnacy krzew wygląda syper na tle zieleni, barwy białej, fioletu itp., ale wygląda niefajnie wsród zieleni, czerwieni, różu i żółtego. Robi sie wtedy kalkofonia. Klienci mają też problem z tym, żeby przyjąć ,że nie warto raczej kupować po 1 sztuce każdego gatunku ( no chyba żeby jako matecznik- czyli do rozmnożenia, zakładając że przez kilka sezonów mam matecznik, a nie ogród ozdobny- to nie jest krytyka, sama mam pół ogrodu jako matecznik). Czyli że najlepiej wygladają rośliny w grupach, a małe rośliny nawet w dużych grupach.np. w miejscu słonecznym na lekkiej ziemi letnią ozdobą ogrodu może być grupa lawedny np. 30 sztuk. to daje taką mocną barwę i bryłę że skupia się na niej wzrok i reszta w danym miejscu może być tylko tłem. Coś nie jasno chyba piszę. A poza grupami moga tez być akcenty- np. samotne drzewo, wyeksponowany krzew pojedynczy.Ale to jest jak z rzeźba w salonie -wystarczy 1, albo 2-3 takie same, anie daję 5 rzeźb które maja być akcentami bo wtedy juz nimi przestają być.
Aha- polecam żeby nie kusić się na ogrody z samych iglastych- jako dorosłe nie daja dobrego, przyjaznego cienia, tylko taki suchy i są tak mało dynamiczne że nie wygląda to dobrze.
Co do żywopłotów lisciastych- bardzo warto posadzić grabowy. Bukowy wygląda pieknie, ale sadzonki sa dość drogie i buk nie znosi wahań poziomu wody gruntowej i nie może mieć zbyt sucho. Z lisciastych bardzo odporny jest ligustr, może byc też klon tatarski, pecherznica kalinolistna. Ja polecam graby- są ładne i zdrowe.

baba na budowie
17-06-2008, 17:30
Ja chce na poczatku założyć przynajmniej fragment żywopłotu o charakterze wiejskim. Właśnie próbuję przebrnąć przez te tematyke. Nie jest to łatwe. Działka spora i cięzko mi, póki co, sobie całosć wyobrazić, żeby była harmonijna. Pocieszam sie tym, ze rosliny same w sobie są piękne:) Marzą mi się róze, hortensje, piwonie, pigwowce wplecione w żywopłot, przynajmniej od strony ogrodowej.

Elfir
18-06-2008, 07:21
Jest już wątek na forum poświęcony dokładnie takiemu żywoplotowi z przykładem nasadzeń.
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2569372#2569372

Jak mówili koledzy - szukajcie a znajdziecie.

madwo
18-06-2008, 11:26
Witam. odp do początkowego postu.
Wyslij plan dzialki, sprobuje zrobic jakis projekt, mozna go potem przedyskutowac na forum, zdobede kolejne doswiadczenie;)
Teoretycznie jestem projektantem ogrodów, ale głownie ostatnio wychowuje dzieci wiec chetnie cos narysuje:)

agal-b
19-06-2008, 13:03
witam,ja również samodzielnie borykam się z urządzaniem ogrodu,mam 05,ha działkę, ogród na niej powstaje już 6 lat, dzięki waszym informacjom założyłam alpinarium, rabatę różaną, żywopłot z ligustru, zasadziłam glicynie, które nie kwitną ale rosną :lol: mam nawet 2 magnolie, piękny sad, który o dziwo owocuje już :D
rośną oczar,gencjana,dziewięćsił,anafalis perłowy,brzoza bordowa jestem dumna że u takiego laika :oops: coś rośnie, niestety brak logiki w planowaniu sprawił, że muszę ciągle coś przesadzać bo nie gra z planem budowy domu, rozpacz!! :evil: tyle że nie o pracę chodzi najbardziej boję się o roślinki, żeby nie zdechły, niestety 5 letnia sosna srebrna musiała być ścięta, bez planów ogrodu czeka was to samo :o a znikąd nie ma pomocy ani ratunku, czytają, gadają do książek odsyłają a ja chyba nie umiem czytać ze zrozumieniem :cry:
Gwiazdeczka zainspirowałaś mnie tym swoim alpinarium :lol:
Poszperałam trochę na forum i znalazłam kilka wątków poświęconych temu zagadnieniu. I okazało się, że jestem niezłą gapą :oops: bo okazało się, że cały czas myślałam o czymś takim. Napisz skąd brałaś inspiracje, a może wkleisz jakieś zdjęcia

Mymyk_KSK
19-06-2008, 20:02
Kupiłam sobie wczoraj program do projektowania ogrodów Garden Composer 3D. Za wcześnie jest jeszcze aby wypowiadać się na temat jego przydatności.
Faktem jest, że przesiedziałam nad nim cały wieczór. Najpierw problemem było wstawić nieregularną bryłę budynku, później kiedy chciałam przejść na widok 3D, to program mi się wieszał :evil: No więc po pomoc na stronę producenta a tam odsyłają żeby sobie zaktualizować kartę graficzną. No więc znowu poszukiwanie :roll:
Ale, ale bardzo fajną opcją programu jest możliwość filtrowania roślin wdł.wybranych kryteriów. Wybieram czy chcę drzewo, krzew itd., glebę, stanowisko, odporność na temp. Można zobaczyć jak będzie wyglądała roślina po x latach i w dowolnej porze roku.


Nie chce Cię zmartwić, ale tak naprawdę ten program to "chała" :-? Próbowałam kiedyś z niego korzystać, ale... rosliny w "wizualizacjach" wyglądają zupełnie niepodobnie do tych w naturze. Np. taka programowa pysznogłówka nawet "nie stała" koło prawdziwej pysznogłówki :wink: Chcialam zrobić klientowi wizualizacje rabaty bylinowej, bo wydawało mi się że przy wykorzystaniu programu będzie mniej pracy niz przy rysowaniu tejże w poszczegółnych miesiącach. rezultat był jednak tak dramatyczny, że...wstydziłabym sięgo klientowi pokazac - powędrował więc do kosza, razem z programem.

Elfir
20-06-2008, 07:24
Mam kilka takich programów - i uważam, ze nie sa w stanie dorównać dobrej ręce projektanta.

Sylwia1667
20-06-2008, 07:56
Nigdy nie łudziłam się, że program zastąpi projektanta ani że będę w stanie zaprojektować ogród na równi z profesjonalistą. Ale obłożyłam się książkami, szperam w internecie, robię szkice, odwiedzam centa ogrodnicze i teraz jeszcze ten programik. Nie wiem co jeszcze jako amator mogłabym zrobić :-?
No mogłabym iść do projektanta i mieć to z głowy, ale tego nie zrobię. Mogłabym zlecić wykonawstwo firmie ale tez tego nie zrobię. Kasa kasą, ale dużą przyjemność sprawia mi próba stworzenia własnego ogrodu, poznawanie roślin a prace fizyczne przy własnym domu sprawiają, że czuję że żyję. :D
Pozdrawiam wszystkich ogrodników amatorów :wink:

Gorgio
23-06-2008, 22:09
Tu jest "trochę" informacji: www.zielonyogrodek.pl (http://www.zielonyogrodek.pl/projektowanie.html)

Elfir
24-06-2008, 12:41
Sylwia - nie chodzilo o koniecznosc wynajecia projektanta do ogrodu, tylko o beznadzieje wizualizacje jakie robia te programy komputerowe. Osoba, ktora ma jako takie pojecie o ksztaltach roslin i opanowany ołówek narysuje widok ogrodu o wiele bardziej rzeczywiscie.
Szczerze mówięc o wiele ładniejsze i trójwymiarowe drzewa widuje w grach komputerowych niż w programie projektowym.


A co do samego projektu. Jesli ktos czuje sie na silach to po pierwsze - rozrysowuje swoją działkę w skali. Najlepiej 1:100 (czyli 1 cm na rysunku to 1 m w terenie). Zaznaczasz mniej więcej gdzie chcesz miec kącik wypoczynkowy, altankę, pergolę, co trzeba zasłonic, co wyeksponować.
Na tej podstawie rozrysowujesz linię trawnika, miejsca utwardzone, rozmieszczasz elementy architektury.

Teraz bierzesz kartke i rozrysowujesz bryly:
http://images23.fotosik.pl/235/0e62499f13bfa440.jpg

Wypełniasz je kolorami:
http://images34.fotosik.pl/297/a5b4e1a6365d3672.jpg

Bierzesz leksykon roślin i dopasowujesz rośliny do narysowanego kształtu, wybranego koloru, posiadanej gleby, nasłonecznienia stanowiska:
http://images33.fotosik.pl/297/2ab07deb1f8a1b2fmed.jpg

Jak spodoba się dany uklad roślin to przenosisz go na plan zachowując skalę wielkości roślin i wpasowując miedzy elementy już naniesione.

baba na budowie
24-06-2008, 13:14
o kurcze :o super :D ale mnie czeka zabawa na dluuuugie jesienne wieczory 8)

martkaw1
24-06-2008, 20:43
Elfir, a mozesz wiecej taki pieknych rabatek naszkicowac? Ja zupelnie nie wiem co z czym i kolo czego pasuje. Baaaardzo prosze choc jednego gotowca.Plissss.

Elfir
25-06-2008, 07:17
Sorry, ale jakbym robiła takie założenia za darmo, nikt nie zamawiałby u mnie projektów :)
Też lubię jak mi płacą za moją pracę. Mogę doradzić, nakierować, ale gotowca nie dam.

martkaw1
25-06-2008, 09:25
Jasne, rozumiem ale probowac warto. Pozdrawiam.

Nasz Domek
26-06-2008, 11:37
Sylwia - nie chodzilo o koniecznosc wynajecia projektanta do ogrodu, tylko o beznadzieje wizualizacje jakie robia te programy komputerowe. Osoba, ktora ma jako takie pojecie o ksztaltach roslin i opanowany ołówek narysuje widok ogrodu o wiele bardziej rzeczywiscie.
Szczerze mówięc o wiele ładniejsze i trójwymiarowe drzewa widuje w grach komputerowych niż w programie projektowym.


A co do samego projektu. Jesli ktos czuje sie na silach to po pierwsze - rozrysowuje swoją działkę w skali. Najlepiej 1:100 (czyli 1 cm na rysunku to 1 m w terenie). Zaznaczasz mniej więcej gdzie chcesz miec kącik wypoczynkowy, altankę, pergolę, co trzeba zasłonic, co wyeksponować.
Na tej podstawie rozrysowujesz linię trawnika, miejsca utwardzone, rozmieszczasz elementy architektury.

Teraz bierzesz kartke i rozrysowujesz bryly:
http://images23.fotosik.pl/235/0e62499f13bfa440.jpg

Wypełniasz je kolorami:
http://images34.fotosik.pl/297/a5b4e1a6365d3672.jpg

Bierzesz leksykon roślin i dopasowujesz rośliny do narysowanego kształtu, wybranego koloru, posiadanej gleby, nasłonecznienia stanowiska:
http://images33.fotosik.pl/297/2ab07deb1f8a1b2fmed.jpg

Jak spodoba się dany uklad roślin to przenosisz go na plan zachowując skalę wielkości roślin i wpasowując miedzy elementy już naniesione.


szmaragd pomylił się na rysunku ze świerkiem conica....szmaragd będzie wysoki conica bardzo wolno rośnie więc to to z przodu....tak tylko wtrąciłam , bo jeśliby kto chciał tą kompozycję za wzór to się zdziwi...

Elfir
27-06-2008, 14:48
To co, ze to jest Smaragd, ktory bedzie mial wysokosc do 3 m? Przeciez to waska kolumna, co ona ma zaslaniac? Gdyby to byl swierk Conica to nie rysowalabym go tak wysokiego - rownego prawie wiazowi.
Nie zawsze trzeba stopniowac nasadzenia na rabacie od najnizszego do najwyzszego :-)

Mirek_Lewandowski
27-06-2008, 16:25
3 metry to założenie optymistyczne. Najstarszemu w moim ogrodzie, któremu litościwie pozwoliłem rosnąć w cały świat, tzn. nie tnę z niego sadzonek, brakuje metr do drutów 230V. I rośnie sobie dalej. Przy średnicy w podstawie ok. 1,5 m. A co do stopniowania nasadzeń zgadzam się- to nie jest amfiteatr.

egry
28-06-2008, 16:15
Mimo wszystko nawet na rysunkach szkicowych powinny być zachowane proporcje. Conica wyższa od Smaragda to jednak jest przekłamanie.

Mirek_Lewandowski
28-06-2008, 19:29
A gdzie tam widzisz świerk 'Conica'? Napisano wyrażnie: 'Końca'.

egry
28-06-2008, 20:41
Przepraszam, rzeczywiście zobaczyłam co innego niż jest na szkicu (ale dlaczego tak obcesowo?)

Yeti
29-06-2008, 05:26
...to pewnie taki styl Mirka w tym wątku :wink:
...a biedny ghost założył nowy temat i zniknął jak duch po tym gorącym powitaniu :wink: :lol:

Brawo magnolia, Elfir i Gorgio - trafione w dziesiątkę w tym temacie.

Od siebie dorzucę, że amatorska zabawa w ogród - to właściwy efekt dopiero po wielu latach (w domyśle również: porażkach i rozczarowaniach). Dobry projektant zrobi "gotowca", który będzie efektownie wyglądał zaraz po skończeniu prac.
Ja w swój ogródek bawię się od 10 lat - działka, choć z możliwością zabudowy, to kupiona była z myślą o rekreacji. Jako kompletny lajkonik, urządzanie zacząłem od tylnej części. Dzisiaj efekt jest trochę śmieszny, bo tył jest już miejscami całkowicie zagospodarowany a wokół budowanego właśnie domu - roślinna pustynia :wink: )
Przez ten czas rozejrzałem się jednak nieco w temacie i nasadzenia w części reprezentacyjnej na pewno będą efektowniejsze i bardziej świadome. Uniknąłem też wielokrotnego przesadzania i tratowania roślin przez rozjuszone koparki i ciężarówki :wink:
Wszystkie autorytety mówią o dobrym planie jako punkcie wyjściowym przy zakładaniu ogrodu (przede wszystkim o przewidzeniu, gdzie będą "konstrukcje stałe": garaż, drewutnia, altana, ognisko, piaskownica(...) i ścieżki do nich). Zwykle jednak ciężko jest przewidzieć początkującemu amatorowi wszystkie elementy takiego planu. -Oczywiście starajcie się przemyśleć temat jak najlepiej, ale nie przejmujcie się jeśli nie macie pomysłu natychmiast. Podpatrujcie znajomych, zwracajcie uwagę szczególnie na ogrody kilkunastoletnie (dopiero tam widoczny jest właściwy efekt kompozycyjny) i ...może nawet przede wszystkim, spędzajcie w swoim ogrodzie jak najwięcej czasu - pomysły i rozwiązania zaczną nasuwać się same. Nie posadzicie wówczas rośliny, która zacieni wam taras, który miał być w założeniach słoneczny (i na odwrót); nie wsadzicie większości roślin liściastych od strony z której najczęściej wieją wiatry (chyba, że waszą pasją jest jesienne zgrabianie liści :wink:)
Ktoś powiedział mi kiedyś, że dobra firma deweloperska po zbudowaniu osiedla czeka przez kilka tygodni z układaniem chodników - ludzie sami wydeptują plan ich ułożenia (nie bardzo to sobie wyobrażam na osiedlu, ale w moim ogrodzie się sprawdza - po co robić chodnik, którego i tak nie będziemy używać, bo pójdziemy skrótem :wink: )

pati25
29-06-2008, 07:25
Z tymi chodnikami to prawda :)U nas tak jest :)

Elfir
30-06-2008, 07:49
We własnym ogródku też się zdarza, ze wytyczymy krętą, malowniczą scieżkę przez urokliwe zakątki ogrodu, a chodzimy "na szagę" przez trawnik :)
Wtedy można strategicznie porozmieszczanymi kepami bylin i krzewów skierować trasę wędrówek na wytyczoną ścieżkę.

Kasiorek
30-06-2008, 19:57
Je też jestem zwolenniczką przemyślanych ogrodów. Dzisiaj sobie przysiadłam i mam już zarys mojego przyszłego ogródeczka (800 m2 działka)Dziś bardziej zastanawiałam się nad elementami stałymi, nad obsadzeniem pomyślę, jak już bedę pewna tego etapu

http://images34.fotosik.pl/304/b5c2cc14f96a2a3emed.jpg

gwiazdeczka66
10-07-2008, 18:55
ktoś pytał co to jest sosna srebrna, ja ją tak nazwałam ze względu na niebieskawy kolor długich igieł, jeśli chcę od zera założyć staw to jak się do tego zabrać?, narazie jest tam łaka :cry:

Elfir
11-07-2008, 07:40
Jaki ten staw. Naturalny czy uszczelniany? jeśli wiekszy niż 30 m2 to musisz najpierw wystąpić o zgodę.

gwiazdeczka66
11-07-2008, 20:43
staw naturalny , to co masz na myśli? czy to prawda,że mogą być dwa połączone np. strumieniem lub innym przepływem i zgody już nie trzeba a staw sumując jest duży. :roll:

Elfir
14-07-2008, 07:33
Naturalny - w sensie masz na działce miejsce, gdzie woda sama się zbiera i tylko powiększasz lub pogłębiasz.

Sztuczny - uszczelniany. Uszczelniać można: betonem (siatkobetonem), tworzywem sztucznym (np. EPDM), gliną, bentonitem
Od twoich możliwości finansowych zależy, co wybierzesz. Ale przy dużych oczkach ciężko zrobić to samemu z powodu braku odpowiedniego sprzętu.

gwiazdeczka66
14-07-2008, 14:37
DZIĘKI, WIDZĘ,ŻE BEZ FIRMY SIĘ NIE OBĘDZIE :cry:

mkobialka
12-08-2008, 13:54
Garden Composer, to dobry program dla kogoś kto, planuje dobrze zaplanować swój ogród, jest łatwy w obsłudze, brakuje tam trochę roślinek z naszej strefy klimatycznej jednak z drugiej strony pozwala pobawić się wyglądem swojego ogródka za kilka kilkanaście lat i zobaczyć jak będzie wyglądał ogród z dojrzałymi już roślinami, gdzie będzie cień a gdzie słońce, przy założeniu oczywiście, że wszystkie rośliny wyrosną nam encyklopedycznie.

__Aneczka_
12-08-2008, 18:18
mam ten program i przyznam się, że jeszcze do tej pory do projektowania nie zasiadłam. Korzystam natomiast na bieżąco z bazy roślin.Moim zdaniem warto kupić a koszt zakupu tego programu nie zrujnuje.

Mymyk_KSK
12-08-2008, 18:48
Garden Composer, to dobry program dla kogoś kto, planuje dobrze zaplanować swój ogród,

To tylko z pomocą wiedzy, sam program nie pomoże ;-)


zobaczyć jak będzie wyglądał ogród z dojrzałymi już roślinami, gdzie będzie cień a gdzie słońce, przy założeniu oczywiście, że wszystkie rośliny wyrosną nam encyklopedycznie.
ja akurat odkryłam w programie sporo błędów - np. jodła koreańska wysokości 30 m :lol: poza tym rośliny "programowe" nie są podobne do tych "naturalnych" - wizualizajce sa delikatnie mówiąc beznadziejne. Według mnie programik dobry jedynie do baaaardzo ogolnego przedstawienia sobie wyglądu przyszłego ogrodu...

canna
01-10-2008, 11:14
Do założenia tego wątku zachęcilo mnie to, że są tu osoby chętne do pomocy dyletantom ogrodniczym.
Najprościej byłoby zatrudnić projektanta ogrodu. Ale mąż będący sponsorem budowy skąpi kasy na ten cel. Mówi, że sama muszę sobie dać radę.
Nie rozumie jak odpowiedzialnym zadaniem jest zaprojektowanie ogrodu tak, żeby za kilka lat nie trzeba było wyrywać, przesadzać, dosadzać, żałować i pluć sobie w brodę. Dla niego rośliny to rośliny i tyle. Wykopie doły tam gdzie powiem i wsadzimy co kupię http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_rolleyes.gif.
Fajnie, tylko że ja nie wiem co kupić i gdzie to wsadzić.

Nie umiem narysować i zaplanować, bo nie znam się na roślinach i nie wiem co z czego wyrośnie. Brakuje wiedzy i wyobraźni.
Widzę, że są tutaj zapaleńcy ogrodowi i znawcy tematu. Gdyby komuś chciało się spojrzeć i zaproponować dla mnie jakieś rozwiązanie będę dozgonnie wdzięczna i pomyślę dobre słowo za każdym razem patrząc na ogród, który mimo wszystko mam nadzieję założyć.
Do rzeczy: działkę mam długą (110m) i wąską (17m), z czego 35m to front, dom i taras. Zostaje 75 m długości do zagospodarowania. Teraz wygląda to tak:
http://images31.fotosik.pl/372/592c5977bbe990f2.jpg (www.fotosik.pl)

Drzewka przy piachu to samosiejki zastane na działce (chyba brzózki). Zostawiłam je, żeby nie było całkiem łyso, ale docelowo ich nie chcę.
Z tyłu posadziłam Smaragdy w dużych odstępach i po jednym "Columnaris" z brzegów, ale są małe, więc można je przesadzić. Z lewej, za piachem ukośnie są dwa Smaragdy i Columnaris. Poza tym coś rozłożystego żółtego, licho wie co to jest, ale kiepsko rośnie, dwa uschły.
Przy tarasie z lewej dopiero co wsadzone cyprysiki Filicoides i Nana Gracilis. Dalej trzy jakieś małe też ładne. Głupio to brzmi, ale te roślinki zwozi mi teść, któremu nie przychodzi do głowy zapytać co kupuje.
Działka jest wąska, więc nie chcę nasadzeń typowo żywopłotowych, bo zrobi się kiszka. Tylko przy oknach salonu, tuż przy siatce sąsiada posadziłam 10 sztuk Hiicksi.
Nie chcę wiejskiego ogródka, drzewek owocowych i wyglądających na leśne.
Ale też nie chcę samych iglaków. Nie chcę gąszczu w ogrodzie.
Chciałabym ładny ogród miejski, elegancki z dużym trawnikiem pod drzewami.
Nie za dużo liściastych, bo nie znoszę opadających jesiennych liści i smutnych zimowych gałęzi. Nie chcę rabatek kwiatowych. Wolę kolorowe trawy.
Piach widoczny na zdjęciu przeznaczony jest do małej piaskownicy, która też gdzieś musi się zmieścić.
Za ogrodzeniem betonowym jest intensywnie przez sąsiadów używana droga do domu stojącego z tyłu za moją działką. Chciałabym się jakoś od niej zasłonić.
Po lewej stronie, blisko tarasu będzie stała nieduża drewutnia.

Jedno wiem napewno: do mojego ogrodu nie pasują bardzo popularne nasadzenia przy ogrodzeniu, idące łukami mniejszymi lub większymi w stronę ogrodu.
Gdyby ktoś zechciał podrzucić jakiś pomysł, proszę pisać jak drzewo lub krzew będą wyglądały docelowo.

Elfir
01-10-2008, 14:46
Przede wszystkim - sadz rosliny wytrzymałe na susze i piaszczystą glebe. A więc nie zywotniki (tuje) i cyprysiki tepołuskowe, tylko jałowce, świerki kłujace (srebrny świerk), sosny.
Susze znoszą też irgi, trzmielina oskrzydlona, janowce, zarnowce, wrzosy, niektóre trawy ozdobne, grusza wierzbolistna, oliwnik, brzozy, jarzbiny, bez czarny, klon polny, świdosliwy, itd.
Polecam zakup katalogu szkółkarskiego Związku Szkółkarzy Polskich - masz tam zdjęcie rośliny i rysunek pokroju po ok. 10 latach zestawiony ze wzrostem człowieka. Do tego skrótowy opis wymagań (światło, woda)

po drugie - w ogrodzie przebywasz głównie latem. Zima ogród w zasadzie się ogląda przez okna. Czyli rosliny atrakcyjne zima (np. iglaki), sadz w niewielkiej odległosci do domu, tak by byly widoczne z okien salonu a nie na końcu działki, gdzie nikt nie bedzie ich podziwiał.
Na koncach działki możesz odgrodzić się od sąsiadów krzewami liściastymi - wyjdzie taniej.

Długa działke nalezy optycznie skrócić. Mozna przeciąc ją linią poprzeczną lub skulisowac widoki roślinnymi kurtynami. Ważne by wyodrębnic wnętrza ogrodowe, które beda sie wyłaniac podczas spaceru po ogrodzie - oko nie powinno obejmowac całosci ogrodu naraz. Powinny by kąciki, przejścia, wneki by stale wyjaniało sie coś nowego.

Poniżej narysowłam taki szybki szkic:
Pierwsze wnetrze ogrodu, przy tarasie - udekorowane ozdobnym, rzucajacym się w oczy iglakiem oraz niewielkim oczkiem wodnym. Dzięki temu wzrok kieruje się na boki zamiast na wprost. Dodatkowo ozdobne drzewo lisciaste (katalpa, magnolia, grujecznik, klon cynamonowy) przesłania widok osób siedzących na tarasie przed tym, co znajduje się dalej w ogrodzie. Trzeba drzewo ominac, by przejsc dalej.
Sciezke mozna wytyczyc wzdłuz strumienia - doprowadzi do żródełka, które tryska koło wrzosowiska lub rabaty bylinowej przecinajacej cały ogród. Gdyby była taka możliwość mozna usypac przecinajacą ogród niewysoką górkę (w najyższym miejscu 50-70 cm) i na niej posadzić rodziny - to dodatkowo przesłoni dalszy ogród. Aby przedostać się przez rabate trzeba wejśc na drewniana kładkę. Przechodzi się po niej do wnętrza drugiego. Tutaj można pod brzozami ustawić ławeczkę do podziwiania rabaty, tu moze być piaskownica, a potem domek/namiot dla dziecka. Wnetrze zakończone jet dwoma smukłymi kolumnami strzegacymi przejścia do ostatniego wnętrza, w którym przewidziano miejsce na ognisko/grill/altanę. Tłem ogrodu jest zagajnik sosnowy.

http://images26.fotosik.pl/280/a877186738dda114.jpg

canna
01-10-2008, 15:24
Elfir dziękuję za dobre chęci, napewno skorzystam z nazw kolorowych drzew ozdobnych i zajrzę na stronę Związku Szkółkarzy.
Nie chcę okazać się niewdzięczna, ale proponowane przez Ciebie nasadzenia wydają mi się tendencyjne. Jak pisałam nie chcę nasadzeń wzdłuż ogrodzenia a w środku łyso. Wszyscy tak mają. Poza tym moja działka zrobi się z wąskiej zbyt wąska. Nie o to mi chodzi. Widocznie mam wypaczony gust. Chcę widzieć mój ogród z tarasu. Cały. Nie odtąd dotąd, a dalej muszę iść żeby coś zobaczyć. Mam długą działkę i chcę to widzieć z tarasu.
Oczka wodne i strumyki odpadają. Nie podobają mi się.
Chociaż się nie znam (a może właśnie dlatego) brzóżki i jarzębiny wydają mi się drzewkami "wiejskimi" bez obrazy. Sosna, jodła i świerk to dla mnie drzewa leśne.
Na Twoim rysunku w jednych miejscach jest gąszcz a w innych pusto.
Na wszystkich zdjęciach ogrodów tak właśnie jest: rośliny pod ogrodzeniem, a na środku polana. A ja chciałabym inaczej.
Jak pisałam wyżej: Nie chcę gąszczu w ogrodzie, chciałabym ładny ogród miejski, elegancki, z dużym trawnikiem pod drzewami.

jaki
01-10-2008, 16:41
Canna ale jestes niewdzięczna,Efir spisał się na piątkę, mnie się podoba. Ale z gustami podobno nie rozmawia się. Ale jestem zszokowana Twoim podejściem do sprawy. Jak Ci się nie podobało to myślę że mogłaś to załatwić w elegantszy sposób. Boję się że Efir obrazi się i już nie będzie służył nam bezpłatną pomocą. Efir przepraszam Cię w imieniu pozostałych co podobnie myślą jak ja. Ile razy czytam Efira wejścia tyle razy jestem pod wrażeniem jej bezinteresowności w służeniu radą.

Irma
01-10-2008, 16:57
no to pozostaje tylko zapłacić za projekt...w sumie to masz tupet, canna

Mirek_Lewandowski
01-10-2008, 17:02
Ju z kiedyś pisałem: masz bakałarzu za swoją naukę.
Chcesz widzieć caly ogród a proszę, tyle , ze musi być cały środek łysy. Inaczej to w Erze.. No i widok na kiszkę.
Ogród, który można ogarnąć jednym rzutem oka jest do d...y. Nie chce mi sie wyjaśniać oczywistych oczywistości, dlaczego.
Wiejskie źle, leśne żle- może kaktusy?
Gąszcz i pusto- a widziałem takie"ogrody". Pos.... po całym bez ładu i składu, fajnie się kosi.
A jakie drzewa są eleganckie i miejskie, to ja nie wiem

dominikams
01-10-2008, 17:48
Jestem w szoku, canna :o

Naprawdę mogłaś to napisać inaczej, skoro ci się nie podobało. A skoro tak, to faktycznie musisz płacić za robienie projektu.

A to co Elfir stworzyła było super.

I wiesz, ja mam działkę tylko metr szerszą od twojej, ale zdecydowanie krótszą, jakieś 35 m za domem.

I nie wyobrażam sobie zostawić jej tak, żeby było ją całą widać.

bartolinka
01-10-2008, 18:33
Elfir (...) Jak pisałam nie chcę nasadzeń wzdłuż ogrodzenia a w środku łyso. Wszyscy tak mają. (...)

hmm, to zrób odwrotnie - na środku nasadź, a boki zostaw puste; ewentualnie możesz sadzić po skosie :P


Chociaż się nie znam (a może właśnie dlatego) brzóżki i jarzębiny wydają mi się drzewkami "wiejskimi" bez obrazy. Sosna, jodła i świerk to dla mnie drzewa leśne..

hmmm, brzózki, jarzębiny wejskie, sosna, jodła, świerk leśne, owocowych nie chcesz, liściaste też w zasadzie odpadają, bo mają liście; może bonsai? albo palmy? :P


Oczka wodne i strumyki odpadają. Nie podobają mi się.

hmmmm, nasypałabym kopiec kamieni, najlepiej wzdłuż płotów :P


Nie chcę gąszczu w ogrodzie, chciałabym ładny ogród miejski, elegancki, z dużym trawnikiem pod drzewami

hmmm, to ten kopiec kamieni wzdłuż płotu i nasadzenia na środku jednak odpadają :P


Nie chcę (...), ja chciałabym inaczej (...), Nie chcę (...), chciałabym

przeczytałaś swój post? jest strasznie roszczeniowy, na Twoim miejscu jednak bym pomarudziła w tym stylu mężowi, niech wybuli na projektanta; inaczej się nie da chyba :P.

pozdrawiam :D ,
b.

Stokrotka
01-10-2008, 20:45
Poza tym moja działka zrobi się z wąskiej zbyt wąska. Nie o to mi chodzi. Widocznie mam wypaczony gust. Chcę widzieć mój ogród z tarasu. Cały. Nie odtąd dotąd, a dalej muszę iść żeby coś zobaczyć. Mam długą działkę i chcę to widzieć z tarasu.

:lol: Przecież właśnie rysunek Elfir jest książkowym przykładem, jak zmienić optykę i proporcje na wąskiej działce, jak uczynić ją bardziej przytulną. Ona sie nie zrobi z wąskiej zbyt wąska, tylko zostanie podzielona na proporcjonalne, kształtne sekcje.

Zapłać projektantowi, niech się pomęczy ;-) bo najwyraźniej nie wiesz, czego chcesz...

Mymyk_KSK
01-10-2008, 21:00
Może najpierw zdecyduj co chcesz mieć... bo Twoje aktualne życzenia po prostu sie wykluczają. Chcesz się osłonić ale nie chcesz gąszczu i żeby nie zwężało działki... (to może puść bluszcz na ogrodzenie - i "po sprawie") Co oznacza dla Ciebie ogród "miejski"? Jezeli to ma być - tak jak napisałaś - "duży trawnik pod drzewami" - to... zrób duży trawnik pod drzewami. :lol: Ale przygotuj sie na kłopoty z koszeniem wokół pni i usuwanie z trawnika liści opadających na zimę - a tego zdaje sie nie chcesz, prawda?

Pomysł by było widac z tarasu całą działkę - jest chybiony. Przy takich wymiarach zawsze będzie sprawiać wrażenie kiszki, poza tym ogród, który jest cały do ogarnięcia wzrokiem (tak jak chcesz- z tarasu) szybko stanie się nudny. Powinnaś wyodrębnić przynajmniej 2 wnetrza (np. przeznaczając na nie odpowiednio 2/3 i 1/3 długości działki z tyłu domu). Część bliżej domu niech będzie reprezentacyjna, a ta w oddaleniu - rekreacyjna - w niej zlokalizuj miejsce do zabawy dla dzieci - trawnik, urządzenia do zabawy jakie tam sobie wymarzysz, piaskownicę i jakieś drzewo do zapewnienia cienia (choćby brzozę). Zamiast zywopłotu - bluszcz zimozielony.

Część reprezentacyjną zrób regularna-symetryczną.Na ogrodzenie bluszcz, reszte podziel na 4 prostokaty - "grzadki", wokol ktorych zrob "obwodki" z bukszpanu (który będziesz przystrzygać "w kant") a w srodku posadz ozdobne trawy. Bedzie nowoczesnie i nieco awangardowo. Taka mam koncepcje ;-) ale pozwol, ze o szczegolach (gatunki, odmiany, szkice...) nie bede sie rozpisywac bo jeszcze sie okaze ze i moja robota na darmo :roll:

Swoja droga Elfir zaproponowała ciekawe rozwiązania - a propozycję przygotowała w oparciu o w sumie dość skape informacje - i powiem szczerze że jestem zdumiona bo z Jej koncepcji nie spodobało Ci się dosłownie NIC :roll:

Agdula
01-10-2008, 22:32
Ju z kiedyś pisałem: masz bakałarzu za swoją naukę.
Chcesz widzieć caly ogród a proszę, tyle , ze musi być cały środek łysy. Inaczej to w Erze.. No i widok na kiszkę.
Ogród, który można ogarnąć jednym rzutem oka jest do d...y. Nie chce mi sie wyjaśniać oczywistych oczywistości, dlaczego.
Wiejskie źle, leśne żle- może kaktusy?
Gąszcz i pusto- a widziałem takie"ogrody". Pos.... po całym bez ładu i składu, fajnie się kosi.
A jakie drzewa są eleganckie i miejskie, to ja nie wiem

Zgadzam sie w 100%
Canna, uważam, że Elfir zaprojektowała Tobie super rozwiązanie :)

Mirek ma rację, ogród który widać cały z okna jest totalnie do dupy.

Elfir
02-10-2008, 07:56
Och, nie kazdemu musi sie podobać :)
Rzeczywiście ta bardzo schematyczna koncepcja którą narysowałam nie miała byc projektem.
Miała pokazac zasady tworzenia wnetrz ogrodowych na waskiej działce. Chodzi o kompozycję, podział powierzchni ogrodu, a nie rośliny.

Pisałaś , że nie stac cię na projektanta - tak więc zakładam, że nie stać cię na jakieś wymyslne rośliny i wymienianie gleby na całej działce. Dlatego w rozwiązaniu podałam przykładowe rośliny znoszace słabsze gleby i nie wymagajace systematycznego podlewania (bo pewnie automatycznego nawadniania tez nie przewidywałas).

Nie bardzo wiem co dla ciebie znaczy okreslenie "miejski". Miejskie ogrody angielskie nie unikaja "wiejskich" piwonii, hortensji i ostrózek.
Moze chodzi o nowoczesny? Od razu uprzedzę - ogród nowoczesny wymaga bardzo starannego i wyrazistego detalu architektonicznego co jest DROGIE.
Desingerska rzezba, fontanna, oryginalna nawierzchnia itd - to wszystko trzeba dokładnie zaprojektować.
Taki ogród projektuje mi sie zdecydowanie dłuzej i jest to dla mnie trudniejsze.

A co do brzózek - to jeden z popularniejszych materiałów w nowoczesnym ogrodzie - starczy obejrzec aranzacje przed Sony Center w Berlinie :)

Natomiast, moja propozycja ogródu jest rzeczywiście typowa. Było to zamierzone - gdyż założyłam, ze ogród będziesz urzadzać sama - bez odpowiedniej wiedzy, taki ogród zrobić najłatwiej, nie popełniajac wiekszych błedów kompozycyjnych.

Nowoczesnym rozwiązaniem moze być np. przeprowadzenie przez środek ogrodu szczepionych bardzo wysoko katalp lub robinii akacjowej, sadzonej w cynek. Wtedy bedziesz widziała cały ogród pomiedzy pniami.

canna
02-10-2008, 08:14
Przepraszam Cię Elfir, jeśli odebrałaś moje słowa jako krytykujące i roszczeniowe. Nie było to w najmniejszym stopniu moim zamiarem. Może nie chciałam napisać wprost, tgo co pomyślałam: nie zrozumiałaś mojego pierwszego postu i narysowałaś to, co Tobie się podoba, więc szczerze napisałam, że mi się nie podoba. Nie wszystkim musi podobać się to samo. Jednym podobają się motyle poprzyczepiane do firanek a innym nie. Mnie nie podobają się brzózki, piwonie i malwy.
Może zabrakło mi argumentów, które podali Mirek, Agdula i Mymyk_KSK.
Jeszcze raz przepraszam wszystkich, którym moja wypowiedź wydała się nie na miejscu.
Dziękuję Mymyk_KSK za Twoją wypowiedź. Otworzyła mi oczy. Faktycznie nie wiem czego chcę. Wiem tylko czego nie chcę. Jednak podane argumenty uznaję za słuszne. Jak ktoś się na czymś nie zna, powinien słuchać tych, co się znają. Potrafię przyznać się do błędu i jest mi okropnie głupio.
Może zechciałabyś rozwinąć swoją koncepcję? Obiecuję, że zanim napiszę, że coś mi się nie podoba, najpierw zapytam. Podoba mi się Twój pomysł. A może podoba mi się, że podajesz uzasadnienie swoich pomysłów. Lubię wiedzieć dlaczego tak a nie inaczej.

Elfir
02-10-2008, 09:06
Alez ja wcale źle nie odebrałam twojego postu :)
Rzeczywiście zaproponowałam cos dośc prostego, niedrogiego i łatwego do wykonania dla poczatkującego ogrodnika.

Teraz widzisz, jak trudna jest praca projektanta. To nie jest tak, że on obejrzy rzut geodezyjny i voila! Jest ogród marzeń. Praca koncepcyjna to własnie rozmowy z klientem, na miejscu, w ogrodzie. To impresja - poddawanie się pierwszemu wrazeniu, jakie wywiera działka. Omawianie na miejscu zagospodarowania przestrzeni - tam drzewo, tu rozległy widok.
Dopiero po poznaniu oczekiwań inwestora przystępuje się do rysowania koncepcji na papierze.

Przede wszystkim sprecyzuj co dla ciebie znaczy miejski ogród. Może daj tu zdjęcia aranzacji, które ci się spodobały?

cava
02-10-2008, 09:24
Canna, pooglądaj sobie zdjecia ogrodów francuskich, zwróć uwagę, ze oni się nie bali dłuuuugich, wąskich przestrzeni. To moz ebyć atut a nie wstydliwa przypadłosc do natychmiastowego ukrycia. :-)

http://images50.fotosik.pl/16/9abf42d824da4422.jpg (www.fotosik.pl)
http://images46.fotosik.pl/16/e03b33ad331845cd.jpg (www.fotosik.pl)
http://images24.fotosik.pl/281/39162ad4259a18de.jpg (www.fotosik.pl)


IMO ich koncepcja, oparta na propstych, powtarzalnych na osi symetri bryłach geometrycznych, industrialnym uporządkowaniu elementów i akceptacji otwartej przestrzeni i dłuuugiej osi widokowej chyba by Ci pasowała a i działka ma odpowiedni kształt.

Nie chodzi mi, zeby przenosić całą ideeę, majstersztyk strzyżenia żywopłotków i gatunki roślin, ale o samą koncepcję odważnego tworzenia długich, wąskich ciągów panoramicznych.

Myślę że to fajna koncepcja na miejski ogródek. Jakby dobrze przemyśleć sam wzór, potraktować przestrzeń którą masz jak dywan, to mozna oprzeć się na trawniku, alejkach + 3-4 niewybredne gatunki roślin i masz z głowy.

Weż kartkę i narysuj najpierw wzór, a potem idz po pomoc do kogoś, kto Ci palcem pokaże co tam nasadzić i będzie rosło.
Teraz jest taki wybór roslin, ze można w ciemno określic sobie, ze się chce w tym miejscu rózowe, średnio wysokie a fachowiec dobierze gatunek do miejsca.

Myslałam o mniej więcej takim sposobie działania:
rysujesz i określasz głowne zasady:
http://images34.fotosik.pl/372/ac7d370dd40475b5.jpg (www.fotosik.pl)


Tylko musisz się zorganizować, zrób najpierw pożądek na działce, wykop co ześ bez planu ponasadzała, zrób plan i go wykonaj. Postaw na minimalizowanie elementów i gatunków skoro nie masz doświadczenia.

betina71
02-10-2008, 09:46
Początkowo zadawałam pytania dotyczące żywopłotu, ale po przemyśleniach doszłam do wniosku, że nie tak zabrałam się do tematu jak potrzeba i sam żywopłot nie załatwi wszystkiego. Warto byłoby mieć jakąś koncepcję całości.
Dlatego też zwracam się z prosbą o jakiekolwiek pomysły, małe i duże, jak zaplanować sobire otoczenie domu.
Będę wdzięczna za każdą wskazówkę.
Sytuacja wygląda tak:
Działka : szer. 33m, dł. 60m (jest jeszcze dłuższa ale dalej jest na razie pole orne).
Wjazd od poudnia ale wejście do domu od północy
Na 9-tym metrze od granicy działki ogrodzenie z siatki. Na 30-tym metrze od granicy działki dom.
Odległość domu od siatki z lewej strony 7metrów; dom dł. 11m; zostaje 15m oczywiście jest tam dojazd do domu.
Co już wiem: że żywopłot na obu dłuższych bokach będzie liściasty, bo chcę sie szybko osłonić, ale nie wykluczam iglaków nasadzeń iglastych.
Więcej nie wiem, chociaż z luźnych wypowiedzi męża wnioskuję, że od strony pólnocnej myśli o zagajniku.
Chcielibyśmy mieć jakieś miejsce na grilka lub ognisko, ale w jakim miejscu je usytuować? Zapomniałam dodać , że na działce straszy blaszak usytuowanu na wprost wjazdu. Mamy też bramkę na pole.

Wiem pomyslicie - cwaniara,nakreśliła sobie rzut i czeka na gotowca. Faktycznie tak to wygląda. Ale trudno jest komuś, kto nie potrafi wizualizować, a przy tym jest osoba niezdecydowaną wymyślec coś co będzie miało sens.
Liczę na wyrozumiałość :oops:

Elfir
02-10-2008, 12:06
moze zrób zywopłot mieszany, przetykany gdzieniegdzie iglakami - masz sporo miejsca.

betina71
02-10-2008, 12:45
Faktycznie miejsca jest sporo.
Pomysł z mieszanym zywopłotem jest dobry. Problem w tym, ze będac laikiem nie wiesz jak dopasować krzewy do siebie, żeby nie okazało się, ze jeden rośnie jak szalony i zagłusza inny. Poza tym nie wiem czy lepszym rozwiązaniem jest rzucić iglaki z tyłu a przed nimi liściaste, czy przemieszać jedne z dryugimi, czy posadzić po prosty u iglaste na tle liściastych.
Ot dylematy.
A co dać przed ogrodzeniem od strony ulicy, bo tam jest pas 9- u wolnych metrów, a tym samym jakie rośliny po drugiej stronie siatki itd, itd. Koszmarek.

zygmor
02-10-2008, 12:59
Betina71,
Wrzuć na forum jakiś szkic całości z zaznaczonym domem i kierunkami świata to będzie łatwiej Ci doradzić

betina71
02-10-2008, 13:14
Nie mam pojęcia jak wstawć taki szkic :oops:

Elfir
02-10-2008, 14:21
umieszczasz skan (w formacie .jpg) na jakiejs stronie - np. fotosik.pl
Kiedy sie wgra, wywołaj jak najwiekszy obraz i kliknij prawym klawiszem - rozwinie ci się lista. Wybierasz "Własciwości". Pojawia się nowe okienko z pełnym adresem URL obrazka (zakończony .jpg). Kopiujesz cały adres i wklejasz do odpowiedzi na forum - umieszczajac go pomiedzy i .

betina71
02-10-2008, 14:31
Spróbuję ale pewnie to potrwa nieco dłużej.
http://images23.fotosik.pl/279/6d48018c9ace958f.jpg (www.fotosik.pl)
ale wstyd inaczej nie potrafię :oops:

Ania i Heniu
03-10-2008, 06:51
Dałaś radę dziewczyno :wink: A przy okazji betinko jaką ty masz piękną działkę , nie dziwię się wcale że zwróciłaś się tu po poradę :wink: :wink: :wink:
Ja niestety nic nie doradzę :cry: ale z przyjemnością przeczytam rady innych forumowiczów.Pozdrawiam

zygmor
03-10-2008, 07:03
Betina
No to teraz łatwiej można doradzać...
Co do żywopłotu liściastego to już postanowiłaś, ale przy tak wąskiej działce zrezygnowałbym z drugiego rzędu iglaków, bo szkoda miejsca. Mam pomysł na twój garaż można zrobić kratki z drewna, oprzeć o garaż i obsadzić bluszczem, będzie zielono przez cały rok i w dwa sezony powinno zarosnąć, natomiast bramę garażową wyłożyć drewnem zabezpieczonym np. sadolinem.
Taras proponowałbym od ulicy, na rogu od wschodu proponowałbym grila. U nas najczęściej wieje z zachodu, więc zapachy polecą do sąsiada.
Tu pewnie będzie też najładniejsza i najlepiej doświetlona część działki. Możesz zlokalizować plac zabaw dla dzieci, lub warzywniak.
To tak na gorąco...

betina71
03-10-2008, 09:00
Dręczą mnie koszmary przez ten rysunek :oops: , dziecko lepiej by to zrobiło...

Pomysł z garazem jest dobry, tylko, ze to blaszak. Myślę, że docelowo - kiedyś będzie inny - na razie brak funduszów.
Taras faktycznie mam od południa. Placu zabaw nie planuję, bo zanim my sie wprowadzimy.... to dzieciaki wyrosną z piaskownicy.
Jeżeli dobrze zrozumiałam to proponujesz miejsce na grila przy wjeżdzie?
Troche daleko od domu, a poza tym jedynych sąsiadów mam od południa i będa mieli świetny widok na tenże róg. Od wschodu i zachodu moimi sasiadami są myszy polne, żaby i inne żyjątka - po prostu tam są pola orne.
Od północy też jest pole (ok 60arów), tym razem moje :lol: i tam pewnie będzie warzywniak i drzewka owocowe. Stąd też bramka.

Ale , ale zamomniałam nadmienić, że mój 9-letni syn jest włascicielem trzech muszkieterów: kasztanowca, dębu i klonu (20 - 40 cm). To samosiejki przy których chodzi, chucha i dmucha. Ma już obiecane, że przesadzimy je na działkę i nie ma innej możliwości jak tylko dotrzymać słowa :lol:

Dziekuję za już i proszę o jeszcze

canna
03-10-2008, 19:14
Ogród w stylu francuskim. To jest to, o co mi chodzi http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_biggrin.gif Tylko nie umiałam tego nazwać, bo o tym nie wiedziałam. Pół dnia spędziłam na oglądaniu zdjęć w Googlach. Pewnie wielu osobom wyda się to nudne i powtarzalne. Ale to właśnie coś dla mnie. Uporządkowane, regularne formy, a jednak urokliwe i zaskakujące. Przynajmniej dla mnie.
http://kociewiak.pl/gminy/kaliska/archiwum/parameters/kaliska.kociewiak.pl/upload/rte/Frank-kopciowski-portal.JPG

Na tym zdjęciu wszystko mi się podoba http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_lol.gif


http://iglaste.ovh.org/albums/userpics/10001/thumb_IMG_6075.jpg
I to, cokolwiek to jest http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_eek.gif

cava, pozwól że wykorzystam twój pomysł.
A jakby tak w miejscu różowym na twoim projekcie (na niskie rabatki) zrobić skalniak z wyrastającym z niego drzewkiem? albo kilkoma mniejszymi?
Chodzi mi o to, żeby nie było wszędzie tak całkiem płasko.
Na pierwszym planie tak, jak narysowałaś. Na drugim nie wiem co, a na trzecim skalniak?

Z czego są te żywopłociki, które pan na zdjęciu wskazuje ręką?
I co to za małe bombki i krzaczki? A w głębi zdjęcia są jeszcze jakieś iglaczki?
Uff, dzięki za pomysł. W końcu wiem czego chcę. Po prostu nie miałam pojęcia o ogrodach francuskich.

Mymyk_KSK
03-10-2008, 19:50
przygotowałam dla Ciebie szkic mojej "koncepcji", tylko jeszcze musze sie do kogoś ładnie uśmiechnąć by mi go zeskanował - mój skaner strajkuje :(

dominikams
03-10-2008, 19:55
Zywopłociki, bombki i krzaczki to bukszpan. Formuje się go dowolnie, tylko wolno rośnie, niestety.

Aha - taka mała uwaga - zdjęcie z panem fajne, bo wszystko akurat kwitnie. Pamietaj, że poza porą kwitnienia wygląda to nieco inaczej. Generalnie powinno się sadzić rośliny o różnej porze kwitnienia (nie mówię, ze w jednym miejscu), tak, żeby ogród się zmianiał, i ciągle czymś przyciągał.

Stokrotka
03-10-2008, 20:02
No. Z samymi aksamitkami i żeniszkiem pan ma kupę pracy, o strzyżeniu bukszpanów nie wspomnę...

Mirek_Lewandowski
03-10-2008, 20:05
Pan chyba emeryt, może sobie całymi dniami dłubać. Pomijam już, że toto (poza bukszpanem oczywiście) trzeba wiosną zasadzić.

mokka
03-10-2008, 20:24
canna pamiętam jak pytałaś w ubiegłym roku o jałowce, miedzy innymi spartany. Powiem szczerze, szukaj projektanta, bo sama nie dasz sobie rady z ogrodem. Moim zdaniem nie masz innego wyjścia jak obsadzić zimozielonymi te szkaradne betoniaki. W takim otoczeniu iście wersalski ogród będzie wyglądał jak jedno wielkie nieporozumienie. Jak zrobisz ramy, ale raczej nie zrobisz, możesz myśleć o podzieleniu środka. To, co wstawiłaś na zdjęciu, to moim zdaniem na jeden kolorowy element się nadaje, ale jako myśl przewodnia to całkowicie odpada. Czarna dziura otoczona bukszpanem przez 80% roku. Nie chcę tu wypisywać herezji, ale sama nie dasz rady pociągnąć tematu.

cava
03-10-2008, 21:18
Trochę ludzie cudujecie, a przede wszytskim nie czytacie co ona pisze.
Ona nie pytała o kwiatki na obrazku więc nie wiem o czym ta dyskusja kwiatkowa. :-?

Jak Canna przyjmie założenia mniej więcej jak na planie, to tam kwiatki są tylko tam gdzie różowe kółka, reszta to trawnik, bruk/zwir i krzaki(ew żywopłoty) + kilka drzewek na klombach - wiec nawet jak przez większą część roku na klombach nic ciekawego nie będzie to i tak mała szkoda. A opieli/podleje to tez szybciutko, przeciez to sa raptem 3 małe klombiki.
Jak nie będzie na nich rosło, to obsypie korą w koło drzewka i z głowy - tez pożądek.


Canna, ja Ci nie podpowiem co gdzie sadzić, bo ja jestem grafik nie ogrodnik - zapodałam ci jedynie na szybko wymyśloną kompozycję opartą na sprawdzonych zasadach - podoba Ci się to kożystaj. :-)
Ale najpierw przymierz do swojej działki, bo proporcje wzięłam z sufitu.

canna
04-10-2008, 08:35
Podoba mi się to, co pan wskazuje palcem dlatego, że jest uporządkowane i regularne. Nie ma gąszczu i chaosu. Ale wcale nie chcę takich kwiatków. Skoro bukszpan tak wolno rośnie to może da się go zastąpić iglakami płożącymi?
Rzeczywiście pytałam o jałowce http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_biggrin.gif w desperacji chciałam obsadzić całe betonowe ogrodzenie, żeby go nie widzieć. Swoją drogą przypomniało mi się jak to ktoś na forum wypowiedział się że należałoby wystrzelać wszystkich, którzy mają betonowe ogrodzenia. Wywołało to lawinę http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_wink.gif. U mnie niestety za betonowym ogrodzeniem jest czarna droga do domu stojącego z tyłu po prawej stronie za moim. Jest intensywnie używana, sąsiedzi mają 3 samochody a i licznych gości. Jak dla mnie akurat takie ogrodzenie ma swoje uzasadnienie. Zwłaszcza, że działka wąska i dom stoi 4m od ogrodzenia.
Jednak zrezygnowałam z dużych drzew żywopłotowych, bo zwężą działkę.

Poczekam na to, co zrobiła Mymyk_KSK, bo jej pomysł też zapowiada się fajnie. Napewno coś wybiorę. A przynajmniej wiem już o co mi chodzi.

dominikams
04-10-2008, 17:56
Pisałaś, że na tym zdjęciu wszystko ci sie podoba, dlatego odnieśliśmy się też do kwiatków.

Bukszpan jest wolnorosnący, no i trzeba go przycinać regulanie, to prawda, ale za to daje sie z niego wyczarować takie cudeńka. Iglaki płożące dadzą zupełnie inny efekt.

Elfir
06-10-2008, 07:46
Na pasie miedzy rowem a siatka radze posadzić wierzbe biała formowaną "po polsku" - tak jak to czasem się widuje na miedzach. Do tego kilka dereni jadalnych, trzmieline europejską, modrzew i choinę kanadyjską.
Już po stronie ogrodu mozna puścić nieformowany żywopłot z forsycji, tawuł, krzewuszek, pęcherznic przetykanych gdzieniegdzie sosnami (niewysokie - np. bośniacka "Satellit"). A od dołu podsadzic trzmieliną oskrzydloną, tawułami japońskimi, niskimi odmianami krzewuszek, lilakiem Meyera. Gdzieniegdzie drzewko lilaka (np. chińskiego - nie puszcza odrostow korzeniowych) Wazne by w żywopłocie nie było zbyt wysokich roślin, bo zacienią działkę.
Duże drzewa posadziłabym z tyłu, od północy, od strony pól. Tam zywopłot mogłby byc z irgi błyszczacej, która zniesie cień drzew. Mozna wykonać kolisty podjazd miedzy domem a garazem posrodku którego mogłby rosnąc dąb.

Wejście do domu od północy obsadzić cienioznośnymi laurowisniami czy rózanecznikami. Do zachodu w półcieniu mogłaby rosnąć kalina w odmianie buldeneż.

Wyjście z tarasu mogłoby byc otoczone 4 symetrycznymi rabatkami otoczonymi bukszpaniem a w srodku podsadzone rózami okrywowymi. Od zachodu mozna postawić długa, dużą pergolę (bindaż) porosniętą winoroślą i rózami pnącymi. Pod nia mogłaby się znajdowac ławeczka, miejsce na rozstawienie dużego stołu na rodzinne biesiady. W pergolę mozna wbudować kamienny kominko-grill.

Długi podjazd do garażu warto oddzielić od ogrodu szpalerem niewielkich drzewek - np. "rajskich" jabłon" lub wiśni ozdobnych podsadzonych niskimi krzewami (do 1,5 m wysokości) ozdobnymi.

Po prawej stronie podjazdu, od wschodu mogą rosnąc drzewka owocowe lub mozna tu urzadzić rabate z drzew i krzewów iglastych .

Zamiast dużego trawnika miedzy drogą a domem warto powierzchnie poprzecinac "wysepkami" z wyższą roślinnoscia - np. naturalistyczne rabaty z traw i duzych bylin: nawłoci, rudbekii, floksów, itd.

betina71
06-10-2008, 07:57
Elfir -jestem pod wrażeniem :lol:
Mam jednak ogromną prośbę - czy jest możliwość przedstawienia tego graficznie? Oczywiście nie już i natychmiast - raczej w wolnej chwili.
Łatwiej mi po prostu zobaczyć całość kiedy mam to przed sobą. Dziekuję bardzo za wszystko.

Elfir
06-10-2008, 08:26
To co wskazuje ten pan na zdjeciu na pewno nie jest "miejskim ogrodem" :)

Typowo pałacowy parterowy układ reneseansowo - barokowy czasami powtarzany w zmodyfikowanej formie w wiejskich ogrodach lub wirydarzach przyklasztornych. Obejrzyj sobie jak to wygląda w Wersalu:
http://www.visoterra.com/images/inter/med-Visoterra-versailles-et-ses-jardins-7723.jpg
http://images.realtravel.com/media/lg/a4/9a/a49a377ae6b692a244e7ef90a9134dd7.jpg
http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/2119089.jpg
a jak na wsi:
http://www.diggers.com.au/images/HeronsParterre.jpg
http://www.bbonline.com/ms/lindenplantation/pix1.jpg
http://img.timeinc.net/accents/images/2003/03/watson_m.jpg
http://bp3.blogger.com/_I9ksDxPK0MA/SBFFlJoQ0KI/AAAAAAAABHQ/YqJZaEb4C7c/s400/fellowes.jpeg
http://www.naturesportraits.org/images/gallery/28.jpg


Przede wszystkim jest piekielnie czasochłonny. Strzyżenie i sadzenie roślin.
Chociąz widziałam ciekawa przeróbke formalnego ogrodu - w kwatery bukszpanowe powsadzano wrzosy i wrzośce (w których "Ogrodach" to było).
Mozna tez wsadzić lawendę, róze okrywowe. Albo santolinę:
http://bp1.blogger.com/_I9ksDxPK0MA/SBFG2poQ0SI/AAAAAAAABIQ/qmc2onEx7cU/s400/santolina.jpeg
[/img]

sylka38
06-10-2008, 08:28
Witam
Właśnie w kwestii żywopłotu, którym chciałabym zakryć betonowe ogrodzenia są siadów. Myślałam o irdzie błyszczącej, potem o milinie amerykańskim, ale właściwie już nie wiem, co posadzić. Co radzicie? Zależy mi na czymś co nie jest szerokie, bo to zwęży nam ogród.

canna
06-10-2008, 11:13
Pisząc "miejski" miałam na myśli raczej: uporządkowany, regularny, schludny. Dlatego bardzo podobają mi się zdjęcia 2 i 3 wersalskie http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_biggrin.gif.
Natomiast pozostałe już mniej. Za dużo, za bogato, za pstrokato, a na jednym na rabatkach rośnie coś, co wygląda jak kapusta http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_eek.gif http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_confused.gif.
Czekam na pomysł Mymyk_KSK, na razie podoba mi się projekt cavy. Byłam już w pobliskim ogrodnictwie i uzgodniłam, że jak przyjdę z projektem i powiem: tu chcę drzewko średnio duże z ozdobnymi liśćmi koloru bordowego/żółtego/niebieskimi igłami/... to pani dobierze wszystko do potrzeb. Tylko muszę mieć projekt i wiedzieć co gdzie ma być
http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_biggrin.gif.

dominikams
06-10-2008, 12:26
Przede wszystkim ja zaczęłabym od szczelnego zakrycia tego ogrodzenia. Bo ono nie dość, że nie jest jednorodne, to będzie raczej idiotycznie wyglądać przy tym "wersalu" :wink:

Czy zdajesz sobie sprawę (lub czy mąż zdaje sobie sprawę), że na twój ogród pójdzie "trochę" kasy?

Elfir
06-10-2008, 13:11
Wykonanie obwódki z bukszpanu - 10 szt na mb
1 szt - 4 zł :)

mokka
06-10-2008, 15:23
Dziewczyny jaja sobie robicie z tym Wersalem, błagam powiedzcie , że tak :lol: .

Elfir
07-10-2008, 07:48
Autorce nie chodzi pewnie o stricte barokowe wzory na trawniku, ale o wyraźnie wytyczone geometryczne granice miedzy trawnikiem a rabatą.

Czy będzie pasować do otoczenia i architektury domu - nie wiem.

mokka
07-10-2008, 08:23
Dlatego bardzo podobają mi się zdjęcia 2 i 3 wersalskie .
Natomiast pozostałe już mniej.
No chyba nie dokońca jest tak jak piszesz Elfir, samo ustalenie geometrycznych granic miedzy trawnikiem i rabata to chyba jednak za mało.

jaki
07-10-2008, 08:34
Podpinam się do wypowiedzi Mokki. Na te ogrody to ogrodnika trzeba by wynająć

canna
07-10-2008, 09:02
Dziewczyny jaja sobie robicie z tym Wersalem, błagam powiedzcie , że tak http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_biggrin.gif

Nie!! http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_lol.gif

Już nie wiem jak mam mówić, żeby być dobrze zrozumianą http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_biggrin.gif

To wcale nie ma być ogród wersalski!!!
To wcale nie mają i nie muszą być TE rośliny!!!

W tych ogrodach podoba mi się uporządkowana forma, brak chaosu i napchanego gąszczu roślin!!!
Dlatego one mi się podobają, ale jak słusznie zauważyła Elfir ten styl nie będzie pasował do mojego betonowego ogrodzenia i do typowego domku jednorodzinnego z poddaszem użytkowym i dwuspadowym dachem.

Piszę, że zdjęcia mi się podobają a nie, że zrobię tak samo u siebie.

Jedno co z tamtych ogrodów chciałabym mieć u siebie to wyrażnie zaznaczone rośliny, tak żeby je było widać pojedynczo a nie ścianę drzew czy krzewów czy rabaty pomieszanych kwiatów.

Podoba mi się pomysł cavy właśnie dlatego, że jest uporządkowany.

O zasłonięciu ogrodzenia myślę od chwili postawienia go. Tylko czym? co nie zwęzi ogrodu i szybko urośnie? w ogrodnictwie polecano mi Skyrocketa...

jaki
07-10-2008, 09:20
Canna
Myślę że większość rozumie Cię. Ja urządzam ogród już 3 lata i ciągle to nie jest to co tak naprawdę bym chciała. A latka lecą a rośliny rosną powoli. A to coś się zmarnuje, a inne wygląda nie tak jak sobie wymarzyliśmy.Ogród to radość ale i ciągłe zmartwienie, z przewagą na radość. :lol: :lol: :lol: życzę samych radości

canna
07-10-2008, 09:37
Autorce nie chodzi pewnie o stricte barokowe wzory na trawniku, ale o wyraźnie wytyczone geometryczne granice miedzy trawnikiem a rabatą.
Właśnie tak http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_biggrin.gif
Nawet niekoniecznie rabatą. Mogą to być krzewy, nieduże drzewka. Zaczynam zastanawiać się nad skalniakiem na tyłach działki.


Czy zdajesz sobie sprawę (lub czy mąż zdaje sobie sprawę), że na twój ogród pójdzie "trochę" kasy?

Tak, zdaję sobie z tego sprawę.
Nie chodzi tutaj o problem braku kasy na rośliny. Problemem jest ośli upór małżonka na tle wydania kasy na projekt ogrodu.
Powiem szczerze: od początku wiedziałam, że nie znam się na projektowaniu. Przecież projektu domu nie robiłam sama. Są od tego specjaliści. Dlatego nie kupowałam samodzielnie roślin. Wszystko, co mam wsadzone dostałam w prezencie od teścia. Ciągle marudzę na temat ogrodu i problemu zasłonięcia ogrodzenia. Próbowałam nawet sadzić Brabanty, ale kupione z odkrytymi korzeniami były przesuszone i nie przyjęły się. Zresztą to za duże drzewka, więc tak bardzo nie żałuję. Ale nawet ten nieudany pomysł nie przekonał mojego męża.
Na propozycję zaprojektowania ogrodu przez specjalistę ciągle słyszę: a co to za problem, zrób sama. Lepiej wydać te pieniądze na rośliny. Chłopu się wydaje, że każda kobieta z samej swojej natury musi znać się na ogrodzie.
Jak będę czekała na zmianę jego decyzji to ten ogród wyrośnie mi na emeryturze.
Ale na rośliny, jak pokażę mu projekt i powiem co gdzie ma być kasę da.
Na razie próbuję samodzielnie. Jak poniosę klęskę, zacznę oszczędzać z mojej pensji nauczycielskiej na projektanta. Rozmowy z wami dużo mi pomagają i mam nadzieję, że w końcu coś wymyślę.




Wykonanie obwódki z bukszpanu - 10 szt na mb
Bardziej podobają mi się cyprysiki i cisy, oraz iglaki płożące. No i ten bukszpan tak wolno rośnie.... i może przemarznąć.... i ma liście.... http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_wink.gif

mazena66
07-10-2008, 09:57
Cenna dzięki że założyłas ten wątek. Mam podobny problem. Mieszkam od lutego i dopiero teraz zabieram sie za ogród. Mój mąz mówi że to żadna sztuka ale ja księgowa a nie projektant :cry: Więc z ciekawością czytam wszystkie rady i mam pytanie. Co najlepiej nadaje sie na żywopłot na mokrą i gliniasta działkę?

magnolia
07-10-2008, 11:46
Hej
Ja tez jestm projektantem zieleni- sporo nas tutaj.
Canna, a może podobałyby Ci sie duże, jednorodne nasadzenia z konkretnych gatunków. To wg. mnie propozycja dla ludzi, którzy maja współczesne domy , współczesne otoczenie, które trzeba związac z tym otoczeniem, a nie chcą mieć typowych kompozycji roslinnych. Wielu projektantów ma takie propozycje, ja je bardzo lubię. Moga być dominanty w postaci pojedynczych , wyeksponowanych drzew czy krzewów, i do tego wybrane bryły jednorodnych gatunków.-te gatunki to np. róże okrywowe, pięciorniki, lawenda, czy trawy- to oczywiście tylko propozycje. Wyobraź sobie np. jak mocno odziaływuje na człowieka pole lawendy- nie mówię oczywiście że masz zasadzić cały ogród lawendą, ale np. jakiś wycinek? ( tylko nie pamietam jaka masz tam ziemię).Nie wiem czy znajde takie zdjęcia, które to obrazują, bo niezbyt mam na to czas, ale wg. mnie to dobra propozycja. Odrobine nawiązuje do ogrodów francuskich.

magnolia
07-10-2008, 12:00
Aha- a na płot- może jednorodna ściana pnączy?- np. winobluszcz trójlistkowy

sylka38
07-10-2008, 12:06
Magnolia dzięki - myślałam raczej o chmielu japońskim, wysiewanym co roku, tyle chciałabym jakoś przykryć betonowy płot z 2 stron, ale i wyciszyć posesję, bo z okien widzę linie kolejową W-wa- Katowice.

betina71
07-10-2008, 12:55
Elfir napisał:

Na pasie miedzy rowem a siatka radze posadzić wierzbe biała formowaną "po polsku" - tak jak to czasem się widuje na miedzach. Do tego kilka dereni jadalnych, trzmieline europejską, modrzew i choinę kanadyjską.
Niestety Elfirku nie da rady, bo w tym pasie na całej szerokości "idą" kabelki (prąd i telefon) i w warunkach mamy zapisane ,że nie wolno nam tam sadzić drzew. Swoją drogą moja ziemia a nie mam prawa sadzić tego co chce? Paranoja!

Elfir
07-10-2008, 13:18
Na całych 9 metrach są te kable?

betina71
07-10-2008, 13:36
No niezupełnie. Chodzi o to, że są to trzy kable rozmieszczone od siebie mniej więcej co 2-2.5m. Jak jest faktycznie nie wiem bo może co innego jest na mapce geodezyjnej a co innego w rzeczywistości.
Nie mniej jednak nasz urząd określił, że korzenie będą przeszkadzały w sytuacjach, kiedy trzeba bedzie usunąć jakąś usterkę

Elfir
07-10-2008, 13:37
Cieńka warstwa pnącza niewiele wyciszy, niestety. Można męczyć gmine o postawienie ekranów akustycznych. Gdybyś miała kilka metrów nasadzeń to rzeczyiście hałas byłby zauważalnie niższy. Z pnączy jednak chyba najlepiej coś zimozielonego dać, jak bluszcz. A drzewka, o ile to możliwe przesadzić za płot, miedzy ogrodzenie a ulicę.

Może coś w takim stylu?
http://images24.fotosik.pl/282/0a6f5641c1892767med.jpg

sylka38
07-10-2008, 15:11
Co to za drzewo ze zdjęvia nr 3. Forma szczepiona klonu?mam na myśli linki z Twojego podpisu.

Mymyk_KSK
07-10-2008, 16:34
Czekam na pomysł Mymyk_KSK,

Błagam o cierpliwośc! :D chyba szybciej byłoby pocztą... :wink: do piątku postaram sie wreszcie zeskanować - poki co jestem uwieziona w domu w godzinach pracy "pana od skanera"...

egry
07-10-2008, 19:06
Info dla sylka38
Drzewka pomarańczowe i drzewka granatu. Na zdjęciu Wielka Oranżeria w ogrodach Wersalu.

egry
08-10-2008, 06:03
Dotarło do mnie, że chodzi o linki, a nie zdjęcia.

Elfir
08-10-2008, 07:16
Chyba ci chodzi o klon pospolity w odmianie kulistej, szczepiony na pniu.

Elfir
08-10-2008, 07:47
A krzewy wolno sadzić?

betina71
08-10-2008, 08:52
Krzewy korzenią się płycej więc chyba nie będzie problemu.

canna
08-10-2008, 10:38
Ech, zaczynam tracić orientację co do mnie a co nie http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_wink.gif
Elfir, na twoim projekcie wzdłuż ogrodzenia napisałaś: cis.
Cisy, cyprysy i Smaragd to iglaki, które podobają mi się najbardziej. Która odmiana cisa byłaby dobra na żywopłot dla mnie?
Ziemia na mojej działce aktualnie jest niejednorodna. Środek to piach (VI klasa), pod ogrodzeniem wiosną wykopano dół na głębokość i szerokość łyżki koparki i tam wsypaliśmy ziemię pod iglaki. Gdyby należało wymienić ziemię w środku działki, zrobię to. Chociaż czy nie lepiej rośliny dożywiać? bo jakoś nie wiem czy wystarczy im te kilkadziesiąt centymetrów dobrej ziemi. Pod spodem i tak znajdą piach i mogą przeżyć rozczarowanie i zdenerwować się na mnie, że tak je oszukałam. A tak, to od razu przyzwyczają się do piachu i nawożenia. Ale ja się nie znam i tak tylko sobie mędrkuję http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_biggrin.gif.
Mymyk_KSK - czekam

Powinnaś wyodrębnić przynajmniej 2 wnetrza (np. przeznaczając na nie odpowiednio 2/3 i 1/3 długości działki z tyłu domu). Część bliżej domu niech będzie reprezentacyjna, a ta w oddaleniu - rekreacyjna - w niej zlokalizuj miejsce do zabawy dla dzieci - trawnik, urządzenia do zabawy jakie tam sobie wymarzysz, piaskownicę i jakieś drzewo do zapewnienia cienia (choćby brzozę). Zamiast zywopłotu - bluszcz zimozielony.

Część reprezentacyjną zrób regularna-symetryczną.Na ogrodzenie bluszcz, reszte podziel na 4 prostokaty - "grzadki", wokol ktorych zrob "obwodki" z bukszpanu (który będziesz przystrzygać "w kant") a w srodku posadz ozdobne trawy. Bedzie nowoczesnie i nieco awangardowo.
Niestety nie umiem sobie tego wyobrazić, ale opis wydaje mi się tym, o co mi chodzi. Tylko ten bukszpan zamieniłabym na coś innego.

Czy zimozielony oznacza, że roślina nie gubi liści zimą? jest taki bluszcz?
Czy bluszcz szybko rośnie? w porównaniu do cisów: co prędzej zasłoni ogrodzenie?

Mnie nie chodzi o wytłumienie hałasu, bo z tym nie mam problemu.
Chodzi mi o zasłonięcie wnętrza ogrodu.

Elfir
08-10-2008, 11:29
Bluszcz jest oczywiscie zimozielony, jak kilka innych roślin lisciastych - różaneczniki, laurowiśnie, irgi Dammera, bukszpany, ogniki, ligustry, trzmieliny Fortune'a, ostrokrzewy itd.

Cyprysy nie rosna w Polskim klimacie, chyba, że chodziło ci o cyprysiki (Chamaecyparis)? Ogólnie cisy, zywotniki "Smaragd", cyprysiki lubia glebe zyzną, wilgotną.


Z cisów na ogrodzenie najszybciej rosnie odmiana Hicksii - w dobrych warunkach i przy podlewaniu dorasta do 2 m w ciągu 10 lat.

canna
09-10-2008, 10:50
10 lat??? to, trochę długo. Poszukam informacji o bluszczu zimozielonym...

canna
09-10-2008, 10:54
10 lat??? to, trochę długo. Poszukam informacji o bluszczu zimozielonym...

Elfir
09-10-2008, 11:40
Smaragd po 10 latach ma 2,5 wysokosci, więc nie wiem czy to az taka różnica.
Pamietaj, ze nie kupujesz siewek, tylkoczesto rośliny 2-3 letnie. Wtedy zostaje tylko 7 lat. A pewnie i starsze, wyższe egzemplarze mozna kupić ale to odpowiednio wiecej kosztuje.

mokka
09-10-2008, 12:18
Przepraszam, że w tym wątku :oops: , ale tu Elfir gości najczęściej, mam takie pytanie chodzi mi o róże okrywowe czy posadzone kolejno :Alba Rose, The Fairy, Lovely Fairy, Fairy Dance ,a zaraz za jej plecami Elmshorn jako wysoki element będą dobrze wyglądały? Nie widziałam ich wszystkich na żywo i mam problem z odcieniami. Chodzi mi o północno –wschodnią stronę domu, okrywowe powinny sobie poradzić w tych warunkach, ale nie wiem jak Elmshorn i w ogóle się zastanawiam czy to dobry pomysł :roll: ?

Elfir
09-10-2008, 13:02
O ile połaczenie Alba Rose - biała z mocno różową Lovely Fairy wyglada dobrze i ładnie, kontrastowo, bo biała łagodzi mocny róż. Tak sadze, że klasyczna The Fairy moze zniknąć przy intensywniejszej Lovely.
I jakoś Fairy Dance, która jest bardziej czerwona z bladym rózem Fairy i mocnym Lovely mi nie gra.
Natomiast można ja złożyć z Albą.

W zasadzie wazne jest takze o jak dużej powierzchni mówimy?

A ta parkową podsadziłabym albo Albą albo The Fairy - dla kontrastu lub Lovely fairy - bez kontrastu (obie mocny róż)

mokka
09-10-2008, 13:26
Dzięki, o to własnie mi chodziło, miałam podobne odczucia w kwestii kolorów, powierzchnia dość spora, tak na ok 30 krzaczorów. Już nie zaśmiecam :oops: .

canna
10-10-2008, 10:18
Bardzo jestem wdzięczna, że Elfir do mnie zagląda http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_biggrin.gif.
Poczytałam sobie o bluszczu, wyszło mi, że też nie rośnie jak na drożdżach. Wobec tego pozostaje mi taki wybór żywopłotu:
ziemia pod ogrodzeniem jest już wsypana pod iglaki i trochę szkoda by było ją lekceważyć,
bardziej podobają mi się Smaragd i Hicksii niż bluszcz,
nie wiem jak wpłynie bluszcz na betonowe ogrodzenie,
rozsądek mówi, że jałowce będą lepiej się czuły w kiepskiej ziemi niż tuje,
polecano mi Skyrocketa i zastanawiam się nad nim, bo nie jest rozłożysty i nie zajmie dużo miejsca, może są jakieś podobne odmiany jałowca;
w bólach, jednak wybór żywopłotu zawęża się.

Mymyk_KSK
10-10-2008, 13:21
oto skan szkicu koncepcji ;-)

http://lh5.ggpht.com/eskaprojekt/SO9EMG-FdLI/AAAAAAAAAGU/FUdTs7aWkLU/s128/skanuj0001a.JPG

akurat narysowałam go w widoku jesiennym. 2 Drzewka to sumaki octowce - jesienią przebarwiaja sie na jaskrawoczerowny kolor, zimą mają ozdobne brązowe owoce (owocostany ;-) ) w kształcie świec; wiosna stosunkowo późno pojawiają sie na nich liście, więc to zlokalizowane bliżej tarasu nie zasłoni widoku trzeciego drzewka - wiśni odmiany 'Amanogawa' - bardzo wąskie drzewko o kolumnowym pokroju, wiosną obsypane bladoróżowymi kwiatami.

W obwódkach bukszpanowych* rabaty z ozdobnymi trawami. Trawy mają to do siebie, że ozdobne są też zimą - na pozostawionych, zasuszonych kwiatostanach pięknie wygląda np. szadź :) Z traw mogłabyś posadzić pampasową, kostrzewę niebieską, bambusy, miskanty, rozplenicę japońską. Można z nich zrobić naprawdę ciekawe kompozycje.

Weź proszę pod uwagę że ten "projekt" to zaledwie zalążek projektu - taki pomysł ogólny, do dopracowania w szczegółach, przyznam szczerze że proporcje działki przyjełam "na oko" ;-)

*strzyżenie bukszpanu nie jest takie tragiczne, bukszpan rośnie stosunkowo powoli, nie trzeba więc co chwilę biegać koło niego z nożycami.

Mymyk_KSK
10-10-2008, 18:20
niestety nie wiem czemu on wychodzi taki malutki... :-( próbowałam parę razy i...nic...

canna
13-10-2008, 11:43
Szkoda, że niewiele widać http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_confused.gif ale i tak dziękuję za pomoc.
Podobają mi się sumaki i trawy ozdobne, czy wiśnia to prawdziwa, owocująca wiśnia? jeśli tak, to odpada - nie lubię kwaśnych owoców. Jeśli to ozdobne drzewko, to ok. Bukszpany zdecydowanie zamienię na nieduże kuliste iglaczki.
A co jest narysowane pod ogrodzeniem? bo ciągle nie wiem z czego żywopłot http://forum.muratordom.pl/images/smiles/icon_redface.gif

Mymyk_KSK
13-10-2008, 12:51
moze Ci wyslę ten rysunek na priv'a? będzie większy ;-), tylko podeślij mi maila poza-muaratorowego.

wiśnia ozdobna wybitnie, nie owocowa.
żywopłot od strony drogi - bluszcz + bukszpan strzyżony "w kant".

jesli chodzi o jałowce, to 'Skyrocket' faktycznie stosunkowo szybko rośnie (sąsiedzi po 8 latach mają 4 metrowe egzemplarze), pamiętaj tylko że on jest bardzo wąski i trzeba go więcej na metr bieżący ;-) poza tym z wiekiem robi się taki jakby mniej zwarty. Podobna odmiana to 'Blue Arrow' - nawet w póxniejszym wieku ma zamkniety pokrój, z tym, że wolniej rosnie i jest niższy.

volder1
31-10-2008, 20:32
Witam.
Wiele osób tak jak ja zielonych w tym temacie uzyskało tu odpowiedzi na swoje problemy. Proszę, rzućcie okiem na mój szkic działki i podpowiedzcie.
Jak zagospodarować część ogrodu - chodzi o część zaznaczoną pomarańczową obwódką na rysunku - gdyż na razie tę chcę urządzić. Jest to widok na ogród z tarasu.

http://images49.fotosik.pl/25/80685ccf4c4ffe2e.jpg (www.fotosik.pl)
Działka ma wymiary 30 na 40 m. Nie ma jeszcze ogrodzenia.
Działka z jednej strony graniczy z lasem sosnowym. W tej chwili są na niej pozostałości tego , co rośnie w okolicy i co zostało uratowane przed koparką, a więc obrzeża są zarośnięte sosnami o wys. od 1 do 5 m. Z jednej strony posadziłem kilka lat temu żywopłot ze świerków pospolitych. W tej chwili ma wys. 1 m.
Pytanie/ Jakie rośliny można posadzić w zaznaczonej części, które by ożywiły moje iglaczki - aby było bardziej kolorowo w różnych porach roku. Ziemia to jakieś 30 cm humusu , pod nim piach. Jest 10 cm. nawiezionej, a pod roślinki mogę kopać doły i wrzucać żyznaj ziemi. Będzie tam też trawnik, ale nie na całości. Chciałbym tam zrobić takie zakole z dzewkami, krzaczkami, ale nie mam na to pomysłu jakie by tam pasowały; t. zn. mam - codziennie inny :-? POmóżcie.
Dla lepszego zobrazowania przesyłam zdjęcia.
Widok z balkonu na dzewka owocowe
http://images34.fotosik.pl/391/5329523d1b9dec15.jpg (www.fotosik.pl)

Widok na żywopłot od strony drzewek owocowych
http://images50.fotosik.pl/25/904d16f370ed73f1.jpg (www.fotosik.pl)

Widok od strony żywopłotu
http://images39.fotosik.pl/25/b0a127cc28f8d451.jpg (www.fotosik.pl)

Z góry dziękuję.

anka262626
02-11-2008, 10:46
Decydujące jest po jakiej stronie świata jest ta częśc ogrodu, od tego zależy naslonecznienie i do tego należy dobrać rośliny. jak zasadzisz cieniolubne w slńcu to porażka na odwrót tez. masz piękny kawalek który można super urządzic.jaka jest jakośc ziemi i jaka wilgotnośc?

volder1
02-11-2008, 17:18
Witam. Dzięki za zainteresowanie.
Strona od lasu, gdzie rosną drzewka owocowe jest tyo strona południowo-wschodnia. Południe jest w rogu działki gdzie rośnie taka mała sosenka / na zdjęciu/.
http://images31.fotosik.pl/393/dcb0f3031c3ccba2.jpg (www.fotosik.pl)

Żywopłocik jest na stronie południowo-zachodniej.
http://images41.fotosik.pl/26/9eb77b1def25dbd6.jpg (www.fotosik.pl)

Szopa, której w przyszłości nie będzie jest od strony zachodniej. Narazie jest tam też huśtawka i zagroda dla pieska, które też będą przeniesione w inne miejsce /piesek wyląduje po przeciwnej stronie działki przy wejściu/.
http://images36.fotosik.pl/26/badcd5a5817f5469.jpg (www.fotosik.pl)

Ziemie jest lekka - V klasa. Nawiozłem jakieś 10 cm. dobrej i zmieszałem z humusem. Razem jakieś 30 cm. Pod nim jest piasek, żwir. Pod największymi sosnami rośnie mech, więc tam jest kwaśna.

Zastanawiam się jak oddzielić ten mini sad od reszty ogrodu.

barzuc
03-11-2008, 08:19
Mam podobny problem - podobna ziemia :) Generalnie nastawiam się na dopasowanie roślin do gleby czyli ni mniej ni więcej jak popatrzenie co rośnie w okolicy... Jakoś nie bardzo chce mi się (finansowo również ma to swoje uzasadnienie) wymieniać ziemię.
Kiedyś na forum muratora znalazłem link: http://piaseczki.webpark.pl/# czyli z cyklu co na takiej glebie rośnie - może Ci to coś podpowie.

Mymyk_KSK
03-11-2008, 08:44
Dobrze kombinujeszz :)

Rośliny muszą być dopasowane do gleby, bo inaczej... będzie niezbyt pięknie ;-)
Gleby powstałe na piaskach sa z reguły kwaśne (taka jest zapewne i gleba na Twojej działce) i niezbyt urodzajne; dochodzi jeszcze problem z wodą - z piasków szybko ucieka woda, sa podatne na przesuszenie więc rośliny musza być stosunkowo odporne na deficyt wody w glebie, albo będziesz non stop z wężem po ogrodzie biegać...

Gdybyś miał taką mozliwość - jacyś okoliczni rolnicy? - to rozważ jeszcze przed zimą nawiezienie działki obornikiem i przyoranie go. Wprowadzisz w ten sposób do gleby dużo substancji organicznej, co nie tylko nawiezie Ci ziemię, ale tez poprawi jej strukturę (bardzo ważne na piachach). Ewentualnie rozważ też wapnowanie (dolomitem) - oczywiście nie razem z obornikiem.

Jakiś "pomysł na ogród", do zainspirowania, Ci przygotuję tylko trochę cierpliwości proszę ;-)

zygmor
03-11-2008, 13:33
Kochani,
Jak czytam co piszecie to zaczynam się zastanawiać że popełniacie błąd w myśleniu. Mam podobną działkę do tej leśnej na fotkach i jeszcze do tego wyższe drzewa: sosny brzozy i dęby. Na początku zagospodarowywania też myślałem o mojej działce w kategoriach leśna działka kwaśna gleba tylko iglaki wrzosy czy różaneczniki. zacząłem od wrzosowatych, dodałem do tego sporo iglaków, magnolie i cały czas było mi mało. Teraz po 20 latach mam tu ponad kilkaset roślin o różnych wymaganiach glebowych i siedliskowych.
I powiem Wam co tu na piachu za bardzo nie chce rosnąć: wszystko co potrzebuje dużo wody np. klon jesionolistny 'Variegatum', sadzony kilkakrotnie wymaga więcej wody niż mogłem mu zapewnić i musiałem z niego zrezygnować.
Przyjąłem ogólną zasadę podczas sadzenia, spory dół wypełniałem mieszaniną kwaśnego torfu z kompostem liściowym dla roślin wrzosowatych i substratu torfowego też z kompostem tzw gospodarskim, gdzie kompostowane było prawie wszystko oprócz liści i igieł.
Spis roślin mojej działki to ponad 300 pozycji i ciągle ulega zwiększeniu i nikt mi nie wytłumaczy, że powinienem sadzić tu tylko sosny, berberysy i iglaki, a ewentualnie wrzosowate.
Założenie systemu automatycznego podlewania zdecydowanie poprawiło zaopatrzenie w wodę tych roślin, a ja zyskałem trochę czasu na delektowanie się nimi.
Tak że nie zgodzę się ze stwierdzeniami użytymi powyżej.
Warto trochę zapracować sobie, aby mieć również pod domem rośliny, które z jakichś względów chcielibyśmy mieć, warto spróbować...

barzuc
03-11-2008, 13:46
Kochani,
Jak czytam co piszecie to zaczynam się zastanawiać że popełniacie błąd w myśleniu.(...)
Warto trochę zapracować sobie, aby mieć również pod domem rośliny, które z jakichś względów chcielibyśmy mieć, warto spróbować...

Masz całkowitą rację - i w pierwszym i ostatnim zdaniu (pozornie sprzeczne :) ). Ja przyjąłem założenie, że ogród chcę mieć mało wymagający... więc można powiedzieć, że z lenistwa takie a nie inne rośliny biorę pod uwagę ;) a nie dlatego że inne nie urosną. Jak piszesz - urośnie wszystko pod warunkiem, że zapewni się odpowiednie warunki :) Wszystko zależy od tego, czego się oczekuje.

Mymyk_KSK
03-11-2008, 20:24
Przyjąłem ogólną zasadę podczas sadzenia, spory dół wypełniałem mieszaniną kwaśnego torfu z kompostem liściowym dla roślin wrzosowatych i substratu torfowego też z kompostem tzw gospodarskim, gdzie kompostowane było prawie wszystko oprócz liści i igieł.

Oczywiście,ze glebe mozna poprawić - nawet na całości działki - dodawanie obornika, torfu i kompostu zwiększa zawartość próchnicy - której na glebach piaszczystych zwykle jest niewiele. Za zwiększoną zawartością próchnicy idzie nam zwiększona zdolność gleby do zatrzymywania wody, jak również poprawiona struktura gleby, a z nia własciwości fizyczne tejże.
Celem zwiększenia odczynu oraz - znów - poprawy struktury - przeprowadza się wapnowanie.
Te zabiegi nie sa specjalnie kosztowne ani skomplikowane w przeprowadzeniu, pomagają glebę w wyraźny sposób poprawić czyniąc ja odpowiednią dla szerszej liczby gatunków roślin - jednak by poprawa była widoczna trzeba trochę czasu no i wiedzy jak i kiedy ;-) Jesli ktoś chce sadzić "już teraz zaraz" to i wybierać będzie z roslin które preferują nie poprawione, wyjściowe stanowisko.




Założenie systemu automatycznego podlewania zdecydowanie poprawiło zaopatrzenie w wodę tych roślin (...)
Warto trochę zapracować sobie, aby mieć również pod domem rośliny, które z jakichś względów chcielibyśmy mieć, warto spróbować...

1. System automatycznego podlewania jest jakimś rozwiązaniem - jeśli ktoś ma taka pozycję ujętą w swoim budżecie to jak najbardziej wskazanym.

2. Warto zapracować - tu się z Tobą zgadzam w 100%, bo nie ma to jak piękny, oryginalny ogród.. Prawda jest jednak taka, że dużo osób które szukaja pomocy tu, na tym forum, ma znikomą wiedzę ogrodniczą, nie bardzo ma czas i siły by ja zgłębiać i stąd decyzje o powstaniu ogrodu "bezobsługowego" (nie ma takich, hi hi). Ogrodu, który będzie "sobie po prostu rósł", rośliny w nim posadzone będą w miarę zdrowe i nie będą cierpieć ze względu na brak odpowiednich zabiegów agrotechnicznych lub pielęgnacyjnych. Stąd rady by jak najdokładniej dopasować rośliny do panujących warunków - by uniknąć "wpadek" ;-)

Mymyk_KSK
03-11-2008, 21:10
Przygotowałam dla Ciebie następującą propozycję zagospodarowania Twojej działki. "projekt" nie trzyma dokładnie proporcji (nie byłam pewna jakie sa dokładnie wymiary tej części ogrodu), poza tym był szkicowany na szybko, prosze więc o wyrozumiałość :)

Proponuje powiększenie ogrodu użytkowego i zlokalizowanie w nim dodatkowo: (1.)okrągłej rabaty z ziolami (koło niej pod nr 3. krzewy owocowe - porzeczka, agrest - w formie piennej) (2.) "rabat" z poziomkami lub truskawkami lub -jesli masz większe zacięcie ogrodnicze - warzywami. Ścieżki żwirowe. Pod nr 9. proponuję ozdobną wiśnie kolumnową 'Amanogawa' - będzie zakończeniem osi widokowej ("dodatkowa oś widokowa") przejścia wzdłuż boku domu.
http://lh4.ggpht.com/_CLqG_7mJqX0/SQ9YyhMSLRI/AAAAAAAAAHM/Hk3HwPyX2xY/s912/A11.jpg

Ogród użytkowy proponuje odgrodzić od reszty ogrodu żywopłotem z formowanego ligustru odm. 'Aureum':
http://www.bucknur.com/acatalog/images/plants/10271.jpg

Na wprost tarasu strzyzony trawnik, dalej ozdobna rabata ładnie się odcinająca od ciemnej zieleni świerkowego zywopłotu. Proponuję posadzić tam pojedyncze drzewo - robinie akacjową odm 'Frisia'
http://www.greatplantpicks.org/Images/VFS/robinia_pseudo_frisia_02_VFS.jpg
Ta odmiana robinii dzięki swoim liściom o złocistym zabarwieniu pieknie rozświetla ciemniejsze zakątki ogrodu, ponadto lubi gleby przepuszczalne no i ma wyjątkowe zdolności do czerpania z gleby składników pokarmowych dlatego udaje się nawet na słabych glebach.
Robinie proponuję podsadzić zimozielona trzmielina 'Emerald'n'gold', pięciornikami 'Red Ace' (cynobrowoczerwone):

http://media.gerbeaud.net/2007/potentille-fructicosa-red-ace.jpg

czosnkiem olbrzymim o foletowych kulistych kwiatostanach:
http://gardenblog.typepad.com/photos/uncategorized/2008/06/24/allium_giganteum.jpg


fioletowo kwitnącą lawendą oraz trytomą:
http://www.spaldingbulb.co.uk/images/Catalog/normal/large/11477.jpg

Zestawienie kolorystyczne kontrastowe, przyciągające uwagę. rośliny kwitna długo (czosnek w maju i czerwcu, lawenda, pięciorniki i trytoma od końca czerwca do przymrozków)
widoczek tej rabaty naszkicowałam tu:
http://lh3.ggpht.com/_CLqG_7mJqX0/SQ9Y5cqCX8I/AAAAAAAAAHU/_9MxqbJsfBw/s912/A12.jpg


Jesli chodzi o resztę ogrodu to proponuję zrobić dużą rabatę z traw ozdobnych - to bliżej żywopłotu - oraz drugie "poletko" trawnika. Może być "standardowy" strzyżony + np. zlokalizujesz na nim miejsce do zabawy dla dzieci; ewentualnie zaplanuj go jako trawnik łąkowy, koszony 3-4 razy do roku - taka wersja dla tych co nie lubia co tydzien z kosiarką biegac ;-)

natomiast trawiasta alejka jest z trawnika strzyzonego, obramowana szpalerem np. z irysów. Alejka prowadzi do ławeczki, opcjonalnie huśtawki, na której siedząc mozna podziwiac ogród z innej perpektywy niz siedząc na tarasie :)



PS.zdjęcia wzięłam z netu, nie roszcze sobie do nich zadnych praw autorskich ;-) Wykorzystałam je nie w celach komercyjnych, więc mam nadzieję, że autorzy nie będa mieć nic przeciwko temu że uzyłam ich dzieł by pomóc innym :)

volder1
03-11-2008, 22:20
Witam.
Dziękuję za przedstawioną propozycję. Kolory roślin są piękne. Już je widzę na swojej rabatce. Nie otwierają mi się jednak szkice tych rabatek - użytkowej i ozdobnej, więc nie widzę tego projektu.
Przepraszam, że nie podałem wymiarów działeczki zaznaczonej na moim szkicu kolorem pomarańczowym. Po odjęciu dwóch rzędów drzewek owocowych i po drugiej stronie rzędu sosen pozostaje tylko prostokąt o wymiarach 24 na 17 m. więc chyba niezbyt dużo. Ważną informacją jest też to, iż mieszkam na Mazurach , niedaleko bieguna zimna i zimą -30 stopniowe mrozy nie należą tu do rzadkości.

Podobnie jak zygmor i barzuc chciałbym mieć piękny ogród - w przyszłości. Zdaję sobie sprawę iż nie robi się go w jeden sezon. Lecz na razie chciałbym zrobić jakąś sensowną podstawę pod ten przyszły, piękny ogród. A więc roślinność raczej dostosowana do gleby, a później , stopniowo likwidację pewnych gatunków,miejscowe uzdatnienie gleby i dosadzanie piękniejszych, oryginalniejszych roślin.
Ziemia jest rzeczywiście taka jak piszecie w postach powyżej, lekka , przepuszczalna. Jednak rosną tu też różne rośliny np. rzodkiewka bez nawożenia wyrosła w tym roku do wielkości buraka ćwikłowego :o
W ogrodzie bardzo lubię pracować, mam też sporo czasu z racji pełnionego zawodu. Więc może kiedyś to marzenie o pięknym ogrodzie również zrealizuję.

zygmor
04-11-2008, 08:41
volder1,
Myśmy w naszym lesie zaczęli od założenia na całości trawnika, oczywiście etapami.
Dopiero w tej bazie tworzyliśmy grzędy i sadziliśmy grupami rośliny. Ale na piachu nie da się inaczej. W pierwszych latach poszło koło setki worków torfu, ale teraz nie ma z tym kłopotu, bo rośliny dzięki temu są dobrze ukorzenione i są mniej wrażliwe na krótkotrwałą suszę. Jest to niestety pracochłonne, ale uwierz mi, z roku na rok będziesz miał mniej pracy w ogrodzie.
Gdybyś jeszcze pomyślał o podlewaniu automatycznym, to tylko kosisz trawnik i wyrywasz chwasty.

Mymyk_KSK
04-11-2008, 13:05
może teraz...?

http://lh4.ggpht.com/_CLqG_7mJqX0/SQ9YyhMSLRI/AAAAAAAAAHM/Hk3HwPyX2xY/s912/A11.jpg

http://lh3.ggpht.com/_CLqG_7mJqX0/SQ9Y5cqCX8I/AAAAAAAAAHU/_9MxqbJsfBw/s912/A12.jpg

volder1
04-11-2008, 15:37
Niestety widzę tylko "czerwone krzyżyki ". Może w innym formacie?

Gorgio
04-11-2008, 18:46
może teraz...?


Ciut zmniejszone

http://img55.imageshack.us/img55/1581/a11qu9.jpg

http://img241.imageshack.us/img241/4839/a12kh8.jpg

Mymyk_KSK
04-11-2008, 20:10
o, dziękuję Ci Dobry Człowieku :)

volder1
04-11-2008, 22:14
Dziękuję Wam baaardzo. A szczególnie dla Wymyk_KSK za to że chciałaś poświęcić mi tyle cennego czasu.
Projekt jest bardzo ładny. Zwłaszcza podoba mi się wersja ogrodu użytkowego z dodatkową osią widokową wzdłuż domu i z huśtawki. Na pewno to wykorzystam. Pięknie wygląda też ozdobna rabatka z Robinią na tle ściany zielonych świerków.
Jednak u mnie będą istotne różnice, mianowicie żywopłot świerkowy jest posadzony co 0,5 m. i będzie miał wysokość tylko do 2 m. Przy tej wysokości pojedyńcze drzewo Robinii Akacjowej dorastające do 8 -10 m. nie będzie wyeksponowane na tle zieleni , lecz na tle nieba.
Ogród jest bardzo uporządkowany , o prostych liniach. Jestem niepoprawnym romantykiem :wink: i zawsze marzyłem o trawniczkach wcinających się falistymi liniami w roślinność z boku działki, bardziej plastycznym. Ale jak napisałem wcześniej , ja się na tym nie znam i chętnie skorzystam z rad i podpowiedzi bardziej doświadczonych.

zygmor
05-11-2008, 07:41
volder1,
Wszystko mi się podoba, ale to Ty będziesz decydował co i jak będzie.
Co do tego żywopłotu ze świerka, to musisz nauczyć się go formować i to należy "świeczki" przewodnik i boczne odrosty uszczykiwać już od najbliższej wiosny. Po drugie żywopłot ze świerka nie może być zacieniony z żadnej strony, bo świerki stracą igły i z żywopłotu nici. Dlatego nie można blisko niego sadzić roślin silnie zacieniających.
Co do podlewania automatycznego to proponuję na tym etapie zakopanie jedynie rur i doprowadzenie ich do miejsca przyszłej centralki nic więcej. Rozkładając tę pracę na etapy nie powinno być zbyt drogo, ale musisz zacząć od trawnika na całości, ziemię wzbogacić torfem, ale chyba obecnie już za późno, bo pracy sporo a czasu mało.

volder1
05-11-2008, 21:16
Po przeanalizowaniu zaczyna mi się też tu wszystko podobać. Początkowo rabatę z traw ozdobnych skojarzyłem jako " wysoką łąkę , której się nie kosi" :-? , dopiero po obejrzeniu kilku zdjęć w Necie z trawami widzę, że można tu również zrobić jakieś fajne rabatki z falistymi ścieżkami i posadzić odporne na mrozy trawy np miskanty czy nawet bambusa - Fargesia.
I tu jeszcze raz ukłon w stronę Wymyk_KSK - czy zechciałabyś taką rabatkę zaprojekować?
Rabatka użytkowa ze ścieżkami i poletkami z truskawek czy poziomek, /może malin/ zakończona wiśnią kolumnową Amanogawą to po prostu majstersztyk.

Mymyk_KSK
05-11-2008, 21:41
Rabatka użytkowa ze ścieżkami i poletkami z truskawek czy poziomek, /może malin/ zakończona wiśnią kolumnową Amanogawą to po prostu majstersztyk.

dziękuję za uznanie - pozwólcie że się zaczerwienię :oops:

nad rabatą z traw pomyślę, ale nie ukrywam ze potrzeba mi troche czasu-szykuje sie goracy weekend na naszej "budowie" :wink: więc z czasem wolnym krucho...

volder1
08-11-2008, 16:23
Dzięki. Poczekam cierpliwie.

Zygmor
- do przycinania żywopłotu ze świerków wykorzystam nożyce elektryczne. Ręcznie natomiast uszczykuję przyrosty sosen, które w ten sposób ładnie się zagęszczają.
Co do automatycznego podlewania to chciałbym to zrobić, ale na razie nie mam zupełnie pojęcia jak się do tego zabrać.
volder.

volder1
14-11-2008, 17:32
Witam.

Nieśmiało chciałbym odświeżyć temat. :)

tsunami
13-02-2009, 16:18
Ponieważ mój poprzedni wątek ewoluował i ciężko w nim znaleźć informację zgodną z tytułem, pozwolę sobie osobno podać informację, dla osób używających wyszukiwarki :)

kolarz miejski - podrzucił nam stronkę http://dobreprogramy.pl/

frykow - podrzucił program http://gardenpuzzle.pl/

Ja osobiście próbowałam walczyć z Virtual Garden (http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=1586&Virtual+Garden), ale bez rezultatów.

Jeśli ktoś z sukcesem używał jakiegos programu to prosimy o recenzję :)

AnetaG
25-03-2009, 11:13
Witam, potrzebuje Waszej pomocy :lol:
Mam nadzieje że każdy kto wejdzie na ten temat zostawi jakiś wpis komentarz a może radę.
Fakt, ogrodu jeszcze nie mam ale chce przygotować jego naświetlenie, nawodnienie i oczywiście układ roślin.
Znalazłam na necie plan ogrodu który bardzo przypomina mój ogród tak więc przerobiłam co nie co i jest, jednak nie wszystko w tym ogrodzie nam się podoba np. nie wiem jak będą się sprawdzać bluszcze czy też żywopłot z grabu. Nie ma również na tym planie oświetlenia ogrodu a chciałabym aby po zmroku także wyglądał ciekawie.
Tak więc wklejam zdjęcie i czekam na Wasze opinie (po prawej stronie jest bluszcz pospolity a nie jak przez pomyłkę napisałam bukszpan).
PS. Zamierzamy się wprowadzić już w tym roku tak więc na pewno już nie długo rozpoczną się prace ogrodowe.

http://widget.slide.com/rdr/1/1/3/W/2d0000000565011b/1/86/IG-QZab8wT_ydFnVL9m5ZC_M-HOm4uTC.jpg (http://www.slide.com/s/OI1Bq8aS0T_F_QHdsJaF2S3cu2t4NCPl?referrer=hlnk)

Mymyk_KSK
25-03-2009, 12:38
Pytanie pierwsze - jakie są wymiary działki? jak duża ma być altana? jaka masz glebe?

Z tyłu zaplanowałaś jodły - jakie? Jodła koreańska będzie mała (ok. 4 m wysokości, 1,5-2 m średnicy) ale już np. jodła pospolita czy kalifornijska będą duuużo większe - ok. 20 m wysokości i odpowiednio większa średnica i jeśli ogród jest mały to go przytłoczą i zacienią, a cisy między nimi (prawy górny narożnik) po prostu zginą.

Świerki - jesli to mają być świerki pospolite lub tzw. "srebrne" to pamiętaj że lubia łysieć od dołu. Nie łysieją serbskie. Ale wszystkie świerki to duże drzewa więc - jak i jodły - będą zacieniać działkę zwlaszcza jeśli południe jest od tamtej strony. Jeśli działka jest niewielka nie proponowałabym świerków - za duże w skali ogrodu.

Basen - czy to ma być basen kapielowy czy regularne oczko wodne? jakiej wielkości? jak dla mnie umieszczony jest w dziwnym miejscu - nie ma przy nim zaplanowanego kawałka utwardzonej nawierzchni na której mozna by postawić krzesełko/leżaczek celem klapnięcia sobie na tymże i podziwiania widoczku na basen :) takie regularne oczko wodne widziałabym albo bliżej głównego tarasu albo przy altanie.

Ogólnie odnośnie projektu - jest to projekt bardzo "otwarty", w pełni widoczny z domu i tarasu. Może to być jego zaletą, choć osobiście wolę ogrody z nutka tajemnicy, takie, które nie ujawniają wszystkiego na pierwszy rzut oka, po których trzeba pospacerować by odkryć poszczególne zakątki. Nawet w małym ogrodzie mozna zrobić choćby jeden ukryty zakątek - niespodziankę dla spacerującego po ogrodzie. Przysłoniłabym - grupa niewysokich (do ok.1,5 m) krzewów/wysokich bylin - altanę tak by stanowiła zaciszne miejsce wypoczynku. Basen-formalne oczko wodne zlokalizowałabym przy altanie, natomiast w miejscu obecnie zaplanowanego basenu (nawet bliżej granicy działki) na osi widokowej z altany umieściłabym jakiś interesujący punkt przyciągający uwage osób siedzących w altanie. Mogłaby to być jakaś rzeźba ogrodowa, drzewko o pokroju kolumnowym lub pięknie i długo kwitnący krzew (np. róża parkowa), ewentualnie krzew o kolorowych liściach. Jednoczesnie osłoniłabym ten "punkt" roślinami tak, by nie był widoczny z głównego tarasu.

Elfir
25-03-2009, 14:36
Poza tym co napisała Mymyk - jesli taras jest od południa to latem nie da sie na nim wysiedziec, jesli czyms go nie osłonisz.
W mniejszych ogrodach trzeba zasadc sobie pytanie czy konieczna jest altana? Czy zakładasz ze na tarasie nie bedziesz wypoczywac?
Ilosc sztuk roslin, jakie narysowałas jest niewielka, osłonią ogrod za jakies 15-20 lat.
Na trawnku raczej nie sadz pojedyńczych krzewow - utrudnia koszenie. Tak samo lampy - zamontuj je na tych zabkach dojscia do domu.
Nie masz dojscia do smietnika - bedziesz szła po trawie?
Z krzewów tolerujesz jedynie różaneczniki i azalie? W tak małej ilości zaginą w kątach ogrodu. No i trzeba przygotować pod nie glebę - w całym ogrodzie widze tylko cisy, różaneczniki i swierki. Na pewno polskie szkólkarstwo oferuje jednak trochę większy wybór.
Ten zywopłot z grabu z prawej strony uda ci się strzyc w taki ostry ząbek?

AnetaG
25-03-2009, 16:39
Spieszę, spieszę z odpowiedziami.
Wymiary działki 27x43m. Z tyłu domu mam około 20m.
Dom wzg. Stron świata ułożony jest następująco: Wejście główne do domu- północ, taras- południe, wejście rodziców- wschód, garaż- zachód.
Altana 5x5m dlatego tak duża gdyż wbudowane będzie w nią pomieszczenie gospodarcze.
W altanie marzą mi się wieczorne grile, w założeniu ma być tam wbudowany kominek.
Gleba, no cóż nie jest to na pewno piasek ani glina, jest to gleba taka pośrodku.
Basen to ma być on typowo kąpielowy o wymiarach 3x3m ale fakt nie pomyślałam o twardej nawierzchni wokół niego, muszę to poprawić.
Śmietnik, o dojściu do śmietnika w ogóle nie pomyślałam i szczerze mówiąc w ogóle nie mam pomysłu jakie dojście będzie tam ładnie wyglądało.
Wzg. tego ząbka chyba mnie wena poniosła. :lol:

Mymyk bardzo mi się spodobała wizja ukrytego zakątka. Natomiast wzg. świerków i jodeł hhhmmm dałam je na tym miejscu dlatego że nie mam aż tyle wiadomości o dostępnych drzewach czy krzewach. Może mogłabyś mi pomóc w wyborze odpowiednich roślin dla mojego ogrodu oczywiście jak będziesz miała chwilę czasu.
Dziękuję Wam za tak cenne uwagi.

Elfir
26-03-2009, 07:32
W basenie 3x 3 m niewiele sie pokąpiesz. Taka większa wanna. Chyba, ze to brodzik dla dzieci. Potaw go w miejscu, gdzie nie będa lecieć liście do wody.
Taras od poludnia - czyli potrzebne jakies zacienienie.
Gleba - na takiej glebie bedziesz musiała nawieźć sporo kwasnego torfu pod różaneczniki.

Kasiorek
26-03-2009, 08:34
Myślę,że jak ma to być zaczarowany ogród to staowczo trzeba jeszcze popracować nad projektrm. W tej chwili jest to duży trawnik obrośnięty kilkoma roślinkami. Jesli ma to być zaczarowany ogród trzeba zrezygnować z jego otwartości :) wbrew pozorom wcale nie zmniejszy go optycznie

zygmor
26-03-2009, 10:50
AnetaG,

Może i ja się wtrącę, ten projekt to chyba założenie, które z czasem na pewno ulegnie modyfikacjom. Już z tego co piszesz wynika, że gotowa jesteś na pewne ustępstwa. Moim "konikiem" są rośliny wrzosowate czyli kwasolubne. Zaplanowałaś różaneczniki (rododendrony i azalie) w kilku miejscach ogrodu. Aby to się udało warto takie miejsce przygotować wcześniej i proponowałbym jedno większe niż kilka mniejszych. Może to być nawet bliżej iglastych, ale najlepszym sąsiedztwem były by tu sosny np. kosodrzewiny. sporo informacji (http://forum.muratordom.pl/rododendrony-nie-ale,t66524.htm) na ten temat znajdziesz tutaj.
Oczywiście nie ma prawdziwego ogrodu bez ukrytych niespodzianek, takich o których wiedzą tylko jego właściciele. Staraj się tak zaplanować zieleń aby każdy fragment stanowił jakby osobny ogródek, ale łączył się płynnie z sąsiadującymi częściami. Nie zapomnij o kilku osiach widokowych, wczesną wiosną może to być grupa forsycji, później grupa różaneczników, latem czy jesienią grupa hortensji.
Co do zastosowania jodeł i świerków to też odradzam potrzebują z czasem tyle miejsca wokół siebie 2-4m że aż szkoda, bo można wykorzystać to miejsce sadząc nie tak ekspansywne drzewa lub krzewy. Prawdziwym wyzwaniem dla projektantów jest stosowane tak ogrodu, aby każda strona kwitła w innym kolorze np jedna na biało inna na niebiesko, lub różowo czy czerwono. Mogą być użyte krzewy-drzewa o ozdobnych lub kolorowo obrzeżonych liściach. Projektuje się też ogrody jednogatunkowe np z dereni, klonów czy hortensji stosując różne kombinacje odmian i gatunków.
Pominęłaś tu całkowicie pnącza, które mogłyby się piąć po różnego typu podporach, jak i róże które powinny być w każdym ogrodzie niezależnie od jego wielkości. Bez grządek bylinowych z irysami, liliowcami czy liliami, krokusami, trawami, paprociami czy juką karolińską nie będzie to pełny ogród.
Ogrody z samych iglaków są spokojne w tonacji, ale troszkę monotonne, choć najłatwiejsze w utrzymaniu.
Może niepotrzebnie się wtrącam, ale warto przemyśleć kilka wariantów, aby wybrać zdaniem właścicieli ten naprawdę swój.

AnetaG
27-03-2009, 15:48
Myślę,że jak ma to być zaczarowany ogród to staowczo trzeba jeszcze popracować nad projektrm. W tej chwili jest to duży trawnik obrośnięty kilkoma roślinkami. Jesli ma to być zaczarowany ogród trzeba zrezygnować z jego otwartości :) wbrew pozorom wcale nie zmniejszy go optycznie

Projekt Twojego ogrodu mnie rozbroił jest genialny, fenomenalny, kolosalny. Również chciałabym mieć taką wizje co gdzie będzie i w jakich kolorach. Na pewno z przyjemnością będę oglądała Twój dziennik.

AnetaG
27-03-2009, 16:01
Zygmor mam nadzieje że wtrącisz się jeszcze nie raz :lol: Myślałam o tym aby stworzyć takie osie widokowe jednak narazie mam za mało informacji jakie rośliny kwitną w daną część roku. Właściwie to nawet nie wiem jakie rośliny będą dobrze rosły u mnie w ogrodzie i tym samym nie wiem w jaki sposób wziąć się do projektu mojego ogrodu (z podkreśleniem na słowo mojego). Masz racje jestem skora do ustępstw dlatego gdyż ogród który pokazałam jest ściągnięty z netu a wzg. zmian jest tam ich naprawdę mało, poprostu działka wygląda identycznie jak nasza oraz ułożenie domu było podobne.
Pozdrawiam i liczę na kolejne wtrącania :lol:

Kasiorek
27-03-2009, 19:40
Myślę,że jak ma to być zaczarowany ogród to staowczo trzeba jeszcze popracować nad projektrm. W tej chwili jest to duży trawnik obrośnięty kilkoma roślinkami. Jesli ma to być zaczarowany ogród trzeba zrezygnować z jego otwartości :) wbrew pozorom wcale nie zmniejszy go optycznie

Projekt Twojego ogrodu mnie rozbroił jest genialny, fenomenalny, kolosalny. Również chciałabym mieć taką wizje co gdzie będzie i w jakich kolorach. Na pewno z przyjemnością będę oglądała Twój dziennik.

Aaaa dziekuję i zapraszam :D

MKogrody
28-03-2009, 08:42
Ogólny zarys ogrodu jest ok ale wprowadziłabym kilka zmian np. na planie altana jest dwa razy większa od basenu - zamieniłabym to - większy basen mniejsza altana. Tu powtórzę przedmówców ale zdecydowanie dodałabym roślin zarówno ilościowo jak i gatunkowo. Dodałabym kilka drzew,więcej krzewów, krzewinki i byliny, które dobrze dobrane sprawią , że ogród stanie się zaczarowany.
Na żywopłot polecam cis np: media hicksii - długowieczny, zimozielony, łatwy do formowania - cięcie raz w roku na wiosnę - przy grabie - 2 razy w roku aby utrzymać ładny kształt żywopłotu

AnetaG
30-03-2009, 09:27
Najbardziej z Waszych propozycji spodobało mi się miejsce z "ukrytą niespodzianką". Jeszcze raz siądę na spokojnie i może teraz uda mi się nakreślić ogród idealny :lol:
Mam nadzieję że w wyborze roślin pomożecie mi :) tak więc już nie długo zamieszczę tu kolejne zdjęcie z nowym planem.
Pozdrawiam :lol:

meroving
30-03-2009, 11:00
Na tym blogu znajdziesz wiele inspiracji w doborze roślin
http://nastrojowyogrod.blogspot.com/search?updated-min=2008-01-01T00%3A00%3A00%2B01%3A00&updated-max=2009-01-01T00%3A00%3A00%2B01%3A00&max-results=50

AnetaG
30-03-2009, 20:11
Dziękuję napewno skorzystam :lol:

Buba74
07-04-2009, 17:26
Cześć,
Mam serdeczną prośbę o podsunięcie mi pomysłu na ogród. Pewnie powinnam uczciwie zgłosić się z tym do projektanta, ale wiecie, jak to jest z kasą pod koniec budowy...

Działka po odjęciu pow.domu ma jakieś 8 arów. Byłaby całkiem zgrabna i „ustawna”, problemem jest jej położenie. Leży na sporej górce w pustej okolicy (wokół pola jak okiem sięgnąć). Choć to okolice Krakowa, duje tam jak w górach i zwykle jest tam jakieś 3 stopnie mniej, niż w niżej położonej okolicy. Zimą to oznacza dość ostry klimat i zawiewający mocno śnieg.
Muszę więc wymyślić coś, co urośnie i przezyje w takich warunkach, ale też i osłoni nas nieco od wiatru i da trochę przytulności.

Myślałam o żywopłocie z tuj, ale po pochłonięciu wszelkich możliwych postów Elfira, aż się boję o tym pisać :D Może choć z jednej strony, tej z której najbardziej wieje?...
Ogólnie chodzi mi po głowie luźny, sielski klimat, chętnie śródziemnomorski (choć jak to pogodzić z tymi warunkami???), z ziołami, kwitnącymi krzewami i liśćmi przebarwiającymi się na jesień. Na parterze mam dużo okien i chcę, by ogród „wchodził mi do domu". Zdecydowanie nie chcę równych ścieżek i wymodelowanych nasadzeń - niech się krzewi, pachnie i buja w górę:D

To moja działka:
http://images44.fotosik.pl/100/f281300853921122med.png (http://www.fotosik.pl)

Buba74
07-04-2009, 17:37
Dla porządku wklejam pomysł na ganek i okolice otrzymany od Elfira.

Elfir, jeszcze raz dziękuję! Pokazałam mężowi i zaakceptował :D Utrafiłaś w samo sedno.

Tak wygląda ganek:
http://images48.fotosik.pl/99/8dee76534629dee7med.jpg


Można te kolumny też okręcić delikatną siatką oczkową i puścić po nich powojnika. Ale powojnik niestety nie jest interesujący w okresie bezlistnym.

Można też w dużej donicy ustawić stelaż pod pnącza z bambusa i na tym puścić powojnik, groszek pachnący, wilec, nasturcję i inne delikatne pnącze a zimą schować donice.

Poniżej możliwość zagospodarowania - robiłam bez skali, więc to niekoniecznie tak dokładnie wszystko się zmieści. Są to rośliny znoszące susze, glebę można wysypać żwirem. Trzeba pamiętać, ze jeśli podjazd jest tak błękitno- srodziemnomorsko zagospodarowany to przedogródek po drugiej stronie chodnika powinien utrzymywać taką stylistykę.
http://img8.imageshack.us/img8/6053/podjazd.jpg

hanka55
07-04-2009, 19:39
http://forum.muratordom.pl/rosliny-nad-morzem,t104779.htm

http://forum.muratordom.pl/czy-to-mozliwe-aby-nic-nie-roslo,t96833.htm

http://forum.muratordom.pl/drzewa-chroniace-przez-wiatrem,t96769.htm

http://forum.muratordom.pl/wkurza-mnie-ten-wiatr,t79980.htm

Buba74
07-04-2009, 21:05
Haniu, dzięki!
Cała kupa cennych informacji. I nauczka dla mnie - szukać, zanim się z nowym wątkiem wyskoczy.

Trochę tylko przeraziła mnie wzmianka o miejscu, gdzie to porzeczki padły, wiśnie padły, ale za to buraki wyszły wspaniale :D :D :D
Mam nadzieję, że u mnie tak nie będzie.

Elfir
08-04-2009, 07:40
Od północnej i wschodniej strony zrób dość wysokie nasadzenia - duże świerki, jodła jednobrawna, kilka drzew liściastych i podsadz niższymi krzewami.

Tuje mogą być, tylko po prostu nich nie beda jedyna roslina w ogrodzie (typu trawnik i rząd tuji). Można je posadzic od południa. Szoda, ze u ciebie zimno, bo w śródziemnomorskim ogrodzie lepiej wyglądałyby niebieskie cyprysiki.

Śródziemnomorski klimat uzyskasz dzięki lawendzie, jałowcowi skalnemu (Juniperus scopulorum) - przypomina cyprysy, jukkom, oliwnikowi (przypomina oliwkę), gruszy wierzbolistnej, Sosny o długich igłach (udają pinie) - wejmutka, żółta. Do tego ostry, wyrazisty kolor - np. łan szałwi, róża okrywowa. Moze uda sie z czasem (jak rosliny oslonowe podrosną) posadzić ketmię syryjską.
Zastosuj duże jednorodne plamy koloru - czyli, jeśli jukki to 30 szt a nie 3.

Buba74
08-04-2009, 09:46
Elfirku, wielkie dzięki!
Pooglądam sobie te rośliny, których nie znam, a potem spróbuję to sobie jakoś przegryźć, rozrysować i wrzucę tutaj.

A jakbym tak dodała do tego trochę klimatu sielsko-wiejskiego? Jakieś wrzosy, lilaki, trochę róż kwitnących - czy to by się nie gryzło?

I jeszcze mam pytanie co do juki. Wszystkie informacje, które znalazłam w internecie, dotycza juki hodowanej w domu, w temp.10-24C. Czy ta do sadzenia na zenątrz ma jakąś konkretną nazwę?

Buba74
08-04-2009, 09:47
A, już widze - o różach pisałaś :D

egry
08-04-2009, 10:00
Jukka karolińska (jukka ogrodowa, krępia karolińska) =
Yucca filamentosa

Elfir
08-04-2009, 11:07
Jesli chcesz użyć wrzosów, to ok, ale wtedy nie w formie wrzosowiska, tylko dużymi jednoodmianowymi połaciami, jako obwódki rabat.

Buba74
08-04-2009, 11:16
Tak zrobię - dzięki!

Mymyk_KSK
08-04-2009, 20:21
Poza tym od zachodniej strony konieczna jest jakaś osłona z roślin - niekoniecznie wysoka, na tyle by osonić od wiatru - bo założe się, że najczęściej wieje od zachodu.. :P Zgadłam?
W okolicach Krakowa wiatry wieją najczęściej od zachodu (37% wiatru), następnie jest cisza (23%) kolejno od północy (17%) południa (16%) i wschodu (7%) - dane co prawda z lat 70-80 ze stacji na Balicach, ale dość dobrze oddają również bieżące tendencje ;-)
Dlatego wydaje mi się, że priorytetem jest stworzenie osłony od zachodu i północy.

Mirek_Lewandowski
08-04-2009, 21:38
Glediczja lub 'Frisia' to chyba nie najlepszy wybór?
Z tej ostatniej co roku po jakiejś tam burzy zostaje mi połowa. A nie mam wygwizdówka.

Elfir
09-04-2009, 07:24
Nie miałam z tymi gatunkami kłopotów. Moze sadzisz je w zbyt żyznej glebie?

Mirek_Lewandowski
09-04-2009, 19:11
Tia.. VIz

Buba74
09-04-2009, 19:32
Mymyk,
Sęk w tym, że ja nawet jeszcze nie wiem, z której strony tam wieje... Bywam tam od czasu do czasu i za każdym razem mam wrażenie, że dmucha zewsząd tak samo intensywnie:D Cisza nie wystepuje :D
Obserwując jednak z jaką siłą urywa głowę przy otwarciu różnych okien, u nas jakoś tak bardziej wieje - z północy? Ale to jakby przeciąg między wzgórzami.

Więc pewnie rację masz z tym zachodem. O tyle się akurat tą stroną nie martwię, że tam będzie od frontu dość gęsty drewniany płot i - mam nadzieję - wychwyci choć trochę.
Myślałam tam o kilku iglakach i gęstych pnączach - różach, winobluszczu przewieszającym się na drugą stronę.

Wkleje rysunek, jeszcze go męczę :D I poproszę Was wtedy o ocenę.

Buba74
09-04-2009, 19:41
Co do Frisii, to serce mi się kraje, bo piękna jest. Ale niestety u znajomych też nie reaguje zbyt dobrze na silne wiatry w podobnej okolicy :roll:

Jeśli nie ta robinia, to co? Może jej inny gatunek, np. robinia lepka na wyższym pniu? Bardzo podobają mi się też klony wybarwiające się na czerwono, ale nie wiem, czy jest gatunek średniej wysokości o w miarę skupionej koronie. Cudna jest wierzba japońska Hakuro, ale chyba za mała :roll:

Albo po prostu machnę ręką na obawy i posadzę Frisię. O!

Buba74
09-04-2009, 19:45
Tam, gdzie ma być to drzweko jest jeszcze jeden problem - będę musiała go wsadzić do wąskiego paska ziemi (jakieś 50-60cm) między podjazdem i chodnikiem - z obu stron kostka.
Czy drzewo sobie poradzi z korzeniami takie "ściśnięte"? I czy nie rozsadzi kostki?
:-?

Elfir
10-04-2009, 07:39
Dlatego proponowałam drzewka rosnące zwykle na najgorszych glebach i suchych stanowiskach. Mozesz też użyć brzozy - np. odmiany Gracilis, jarzębiny (np. Fastigiata) lub jarzabu Koechego (ale bardziej wymagający jesli chodzi o wodę), gruszy wierzbolistnej "Pendula" (ten ma palowy system korzeniowy). Młode drzewko nie powinno stanowić problemu z kostką, a starsze mozna wyciąc i zastąpić nowym.

dusia2006
10-04-2009, 08:49
Elfir a nie uważasz ze to powinno być drzewo o palowym korzeniu i takie które nie będzie blokować przejścia i dojazdu?
może czegoś/ładnego/ szukać z takimi ograniczeniami plus odporne, może wiąz albo platan - szczepione, ale nie wiem czy Tobie Buba74 pasują.
generalnie o coś takiego mi chodzi wysoko szczepione
http://www.it-fryske-wald.nl/aanbiedingen/T-Ulmus_g_p_Camperdownii.jpg
ale czy to dobrze będzie wyglądało jak tłem dla pnia będzie kolumna domu :roll: a może wąske kolumnowe pendula np modrzew /Larix pendula

tu jest wiąz Camperdownii http://forum.muratordom.pl/co-to-za-drzewko,t109582.htm chyba lepszy byłby Ulmus Pendula

Elfir
12-04-2009, 20:18
platan jest za duży na taki wąski pasek gruntu. Dlatego też pisałam o gruszy z palowym systemem korzeniowym.
Do kompozycji pasowałoby mi niewielkie drzewko.

Buba74
14-04-2009, 18:52
Dusiu, pień mi niestraszny - najwyżej puszczę coś, żeby sie po nim pięło :D
Dziękuję za pomysł!

Ale chyba jednak pozostanę przy Frisii proponowanej przez Elfir, zawsze mi się marzyła prawdziwa akacja, a tak - przynajmniej będę miała namiastkę. Tylko czy znajdę na tyle wysoko szczepioną, żeby nie przeszkadzała w komunikacji chodnikiem?

Buba74
14-04-2009, 19:44
W końcu udało mi się usiąść i coś namalować - choć teraz mi się wydaje, że to się to jakoś kupy nie trzyma :-?

Zmieniałam mój pożal się Boże plan 5 razy, wersja najświeższa:
http://images37.fotosik.pl/99/c42d8bb199dfa096m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c42d8bb199dfa096)

Zastanawiam się:
- co dać naprzeciwko tarasu, jako ładnego, ale niedużego solitera na tle żywopłotu?
- co dać na linii widokowej z okien jadalni (ten półokrągły wykusz)? Ma tam stanąć zaciszna ławeczka, taka do poduchy, książki i rozmyślań. Może więc mała wierzba płacząca, żeby osłonić? Jabłoń albo grusza pendula?...
- co pod oknem od fronu, na prawo do ganku - może duży lilak na rogu, żeby zasłonić nieco widok wgłąb ogrodu?

Ma być sielsko, bujnie, zacisznie. Wiecie, tak żeby usiąść w letnie popołudnie, zamknąć oczy i mieć wrażenie, że poza żywopłotem świat nie istnieje. Że jest się – no dobrze, nie w lesie, ale przynajmniej w zarośniętym zagajniku.
(Odeszłam od koncepcji stricte śródziemnomorskiej, bo jednak w chaszcze mnie ciągnie :lol: :lol: :lol: ).

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi - poproszę bardzo będę wdzięczna!

Elfir
15-04-2009, 08:38
Klon palmowy sobie możesz odpuścić. W Poznaniu przemarzał nawet w osłoniętych miejscach.
Wierzba płacząca za duża. Ona dośc szybko ma z 10 m średnicy. Moze jabłoń ozdobna (tzw. rajska) "Rogów"? Wiąz "Camperdownii"? Morwa "Pendula"?
Świerk serbski długich igieł nie ma. Ale jodła jednobarwna juz ma o wiele dłuższe. I jest mniej wymagajaca.
Przy tarasie dałabym drzewo które jest możliwie atrakcyjne - magnolia, klon jesionolistny "Flamingo". grujecznik japoński

Mydleniec:
http://www.florlang.pl/zdjecia/mydleniec/mydleniec1.jpg

ale trochę zabawy wymaga owijanie na zimę chochołem przez kilka lat.

Buba74
15-04-2009, 21:57
Elfir, dzięki za te rady, są dla mnie bardzo cenne.

Wywalam klon palmowy w takim razie.
Pomysł posadzenia jabłoni ozdobnej i morwy bardzo mi przypadł do gustu - na pewno coś wykorzystam :D Klon Flamingo - też cudo!

Mam tylko wątpliwość co do tego dużego iglaka w rogu (tam gdzie proponujesz jodłę jednobarwną). Bo to róg pn-wsch, najbardziej cienisty, a jak poczytałam, to wszystkie te iglaste lubią słoneczne stanowiska :(

A tak ogólnie, szczerze - nie za bardzo naćkane?...

Elfir
16-04-2009, 08:04
Przy braku skali cięzko określić. Czy w ten róg gdzie ma być iglak nie dociera słońce?

Buba74
16-04-2009, 10:17
Trochę dociera - od rana do wczesnego południa. To róg pn-wsch.
I niestety podejrzewam, że stamtąd wieje najmocniej.

bzzdronka
17-04-2009, 10:56
Buba74, podoba mi się to, co zaproponowała Elfir przy podjeździe, ale proponuję jeszcze raz dobrze przemyśleć ten fragment. Masz w tym miejscu bardzo niewiele ziemi a pod nią niestety beton i warstwę gruzu. Oczywiście da się ten fragment przynajmniej częściowo odgruzować. Jałowiec skalny ma palowy system korzeniowy i pewnie by sobie w tym miejscu poradził, ale nie wiem czy to wystarczy pięknej robinii. Może Elfir coś jeszcze Ci podpowie?

Swoją drogą miło Cię sąsiadko poznać :D

jarkotowa
17-04-2009, 11:57
Apropo wierzby płaczącej.
Jak szybko rośnie?

Karii
17-04-2009, 12:25
Generalnie wierzby charakteryzuja sie szybkim wzrostem :wink:

Wierzba płacząca potrzebuje jednak duzo miejsca, bo to spore drzewko :wink:

jarkotowa
17-04-2009, 12:49
Miejsca mam dużo, tylko czas wzrostu jest istotny bo nie chcę czekać 30 lat na duże drzewo. Dekada może być :wink: Mam do zagospodarowania jakieś 7tyś m przydomowego ogródka więc wierzba płacząca mi nie straszna.
Pozostała część ziemi to na razie łąka. Może kiedyś park/las.

Buba74
17-04-2009, 16:45
Bzzdronko,
mnie również bardzo miło! :D

Elfir
18-04-2009, 17:45
jarkotowa - wierzba to jedno z szybciej rosnacych drzew

Elfir
18-04-2009, 17:47
gruzu. Oczywiście da się ten fragment przynajmniej częściowo odgruzować. Jałowiec skalny ma palowy system korzeniowy i pewnie by sobie w tym miejscu poradził, ale nie wiem czy to wystarczy pięknej robinii. Może Elfir coś jeszcze Ci podpowie?



Zaproponowałam właśnie dlatego robinię, bo to drzewo rudealne, potrafiące poradzić sobie z brakiem wody, gruzem i innymi niesprzyjającymi warunkami. Wselkie gruzowiska i nieużytki naszybciej w mojej okolicy porasta robinia, topola osika i brzoza.

damimax
20-04-2009, 20:04
...przysłowiowego oczywiście :wink:
Próbuję się wczytywać w tematy, ale czarna magią mi się to wszystko na razie jawi :roll:
Od czego zaczęliście Wasze ogrodowe zmagania, jak sie w ogóle wgryźć w temat?
Jak stworzyć sensowna koncepcję z założeniem, że ogród ma być przyjemny w użytkowaniu, łatwy w obsłudze i miły dla oka?
U mnie na razie wielki plac budowy, ale widzę, że długa droga przede mną - dotychczasowego "blokersa" to sie powoli przymierzam...
Wspomóżcie radą, jesli komuś cos na mysl przyjdzie :wink:

Elfir
22-04-2009, 15:27
Zatrudnić projektanta ogrodów i firme wykonawczą :)
Na forum jest kilka watków z podpowiedzią jak zakładac ogród od zera, krok po kroku.

gringogringo
22-04-2009, 16:33
A jak dużą masz dzialke? Dąbrówka to bardzo nowoczesne osiedle, a ogrodki niewielkie...wiec moze diabel nie taki straszny...

damimax
22-04-2009, 18:42
Elfir, bardzo chętnie bym skorzystała z usług fachowca, ale niestety to jedna z wielu rzeczy w wykończeniówce, której sobie odmówię :-?
Spróbuje raz jeszcze przedrzec sie przez wyszukiwarkę, ale albo ja szukać nie umiem, albo wyszukiwarka nie teges :roll:
Gringogringo - moja działka ma prawie 900 m, także taka "chusteczka do nosa" to nie jest :roll:

ziaba
23-04-2009, 07:21
Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobć, to wziąć aparat , chłopa pod pachę, psa na smycz i pójść na dłuuuuuugi spacer. I podglądać, oglądać, przyglądać się wszystkiemu, detalom, rzeczom które Was urzekną w cudzych ogrodach i ogródkach..a potem wkleić tu fotki i pytać, co to za roślinka jak się nie wie.

Zdjęcia z sieci są przepiękne, ale na żywca masz odnośnoki i przestrzenne i detale bardziej jasne w perspektywie. I powolutku..powolutku. Ogród robi się latami. Do końca życia masz czas. :D

Kasiorek
23-04-2009, 09:34
Najważniejsze to wiedzieć czego się chce. I żeby nie skończyło się na trwaniku obrośnietym do okoła tujami :D
Najlepiej usiąść sobie na tarasie ( lub miejscu na niego ) z kawką i poobserwować działeczkę i bryłę domu, odnaleźć podział elewacji od strony ogrodu i przenieść go do projektu, wtedy będzie wszystko spójne. Poszukać w sobie marzeń o swoim kawałku ziemi , i dobrych wspomnień z dzieciństwa. I rozrysować to sobie na papierze. Dobrze pomyśleć czego oczekujemy od ogrodu, miejsc do wypoczynku, czy na imprezki, czy możliwość zaszycia się gdzieś w samotni. Bez tego nawet projekt który powstanie profesjonalnie u projektanat bedzie bezosobowy i będa to tylko powielone pomysły z innych ogrodów.

ziaba
23-04-2009, 18:24
Realia marzeń wyglądają mniej więcej tak samo wyraziście, jak rachunek ze sklepu ogrodniczego.

Oczy chcą - portfel protestuje. :-?

I zostaje na tuje. 8)

damimax
23-04-2009, 18:56
No właśnie to zdefiniowanie potrzeb najtrudniejsze... Ale dziękuje za rady, będę się rozglądać po cudzych ogródkach:)

wisia30
07-06-2009, 22:30
Witam w przyszłym tygodniu zaczynają się prace na około domu w tej chwili wygląda to mniej więcej tak http://naforum.zapodaj.net/thumbs/84181879.jpg (http://naforum.zapodaj.net/84181879.jpg.html)
taras będzie podsypany i z jednej strony o tej http://naforum.zapodaj.net/thumbs/96777267.jpg (http://naforum.zapodaj.net/96777267.jpg.html) wyjdzie dość stroma skarpa która będzie równie stromo zakończona. Nie może być inaczej bo jest tam mało miejsca do sąsiadów a jeszcze przejście musi być. Obawiam się żeby dzieci tam nie pospadały i myślę zasadzić nie zadarniające krzewy ale po prostu drzewa -tuje lub żywopłot.Tak samo chcę postąpić wokół zejścia do piwnicy, po prostu się boję.Co wy na to czy drzewa przyjmą się na takim stromym zboczu?
Po drugie kostka będzie szara z grafitowymi pasami po bokach o coś takiego http://naforum.zapodaj.net/thumbs/45677089.jpg (http://naforum.zapodaj.net/45677089.jpg.html) i następnie chcę pas ozdobnej czarnej trawy tak jak tu http://dom.gazeta.pl/ogrody/5,72016,4530373.html?i=6 będą tam umieszczone lampy oświetlające dojazd.Moje pytanie w tym przypadku - co ile mam sadzić tą trawę, w ilu rzędach i jak ją posadzić żeby w przyszłym roku rozsadzać dalej. Ta trawa to Ophiopogon planiscapus dostępna np tu http://www.allegro.pl/item656875615_ophiopogon_planiscapus_niger_tzw_cza rna_trawa.html ale ja do obsadzenia mam jakieś 50m i już się zastanawiam co zrobić żeby się nie zrujnować. Następny pas w stronę płotu od sąsiada chcę obsadzić macierzanką o białych kwiatkach. I znów pytanie co ile ją sadzić? To jest pas przyległy więc znów 50m tylko że będzie to szerszy pas.
I ostatnie pytanie dotyczy posadzenia dużych drzew (dąb i kasztan) ile odstępu dać między nimi ?

magnolia
08-06-2009, 10:41
Witaj
Może uda mi sie pomóc:
-w ostrej skarpie żywopłot rzeczywiscie może miec kłopot- może się osuwać, szczególnie początkowo. A może możesz zrobić po prostu tam taki stopien, podniesienie terenu? Nie musi byc aż tak wysoki jak taras , ale np. w połowie jego wys. Od zewnątrz podnies ten poziom murkiem z kostki granitowej, albo nawet ścianką betonową, która zasłonisz sadząc coś u jej stóp.W kwestii żywopłotu polecam grabowy- jest bardzo piękny i tolerancyjny, tuje sa troche oklepane.
-kostka- bardzo ładna, ale te pasy bardzo podkresląjej długość, i wydłużaja optycznie całą działke. tu lepiej stosowac podziały ilinie poziome, które będą 'rozpychać' działkę
-świetnie że wybierasz trawy ( choć to trawopodobne a nie trawa)- do nowoczesnego budownictawa nie może byc nic leszego. I to dobry hodowca u którego kupujesz Tu na forum też doradza w kwestii traw. Ma swój sklep- www. ogrodytraw.eu . Akurat tej roslinynie znam, nie wiem jakie ma wymiary, wydaje sie niewysoka, więc pewnie co 0,3 lub co 0.4 metra trzeba sadzić. Zapytaj sprzedawcę, napewno doradzi. Więc spory koszt. Mozesz tez pogrzebac u niego w sklepie, bo ma sporo innych gatunków, tez niskich i ładnych a znacznie tańszych. Zwykłą trawę ozdobną łatwo będzie podzielić, rozmnożyć ( ja w ciągu 2 lat z 6 szt mam 65 sztuk duzych kepek), ale jak piszą to nie jest dokładnie trawa, więc nie wiem . Choć ja bym pewnie kupiła trochę i spróbowała rozmnożyć.
- Macierzanka- najlepiej co 0.3 metra.
- Może udałoby się żeby któryś z tych pasów roslinnych zmieniał troche grubośc?- żeby zrobic mu zrobic takie 'zęby', kanty- chodzi mi o to, żeby gubić troche to wydłuzanie działki przez podjazd , wzmocnoine jeszcze roslinami. Chyba że dodasz pasy roslin poprzeczne, niezaleznie od podjazdu.
-mędzy kasztanem ( polecam nie kasztan biały, tyllko np czerwony-ten nie choruje na szrotówka) a dębem minimum 6 metrów.

wisia30
08-06-2009, 13:06
magnolia, strasznie ci dziękuję za wpis.jestem totalnie lewa jeśli chodzi o ogrodnictwo. Co do kostki to jest już zakupiona więc za późno na zmianę koncepcji jej ułożenia.

rusek007
08-06-2009, 13:10
wisia30 bez urazy, czy to nie jest zaadoptowana dawna nastawnia kolejowa?

magnolia
08-06-2009, 13:53
Moim zdaniem to bardzo udany dom, jeden z lepszych na forum. A że ludziom różne skojarzenia przychodza do głowy-hm...ich prawo.nam kiedys kolega architekt wywalił że nasz dom to jest podobny do stodoły- nie udało mu sie nas obrazić, bo nam to porównanie bardzo się spodobało.
Wisiu- bardzo proszę. W razie dalszch wątpliwości dobijaj się do mnie i pisz.

wisia30
08-06-2009, 15:22
rusek007,Mój syn 2 letni na pewno by ci powiedział "bardzo sie smuce". Ale tak na prawdę zdaję sobie sprawę że nie każdemu będzie się podobać. Zdania są bardzo podzielone i mojej osobistej teściowej też się nie podoba, że stodoła to słyszałam już kilka razy. Sąsiedzi nie mogą uwierzyć że będziemy tam mieszkać, każdy myśli że na działalność gospodarczą to wybudowaliśmy.

Mirek_Lewandowski
08-06-2009, 20:27
Olej sąsiadów... i tyle :wink: I rób swoje.

Elfir
10-06-2009, 08:45
To czarne to nie trawa tylko konwalnik - wrażliwy na mrozy, nie daje mu szansy za dużej w naszym klimacie, chyba ze bedziesz się bawić w okrywanie, a ogrod ma korzystny mikroklimat.
Z ciemnolistnych traw dobry jest turzyca: Carex buchananii

Skarpa jest mocno zacieniona świerkami i bryłą budynku. Żywotniki na pewno nie będą ładne w takim miejscu, szybciej cisy.

Może zrobić to tak:
http://img37.imageshack.us/img37/4128/domw.jpg

Do wzmocnienia skarpy można użyć betonowych kształtek w formie litery L

Na wysokości tarasu można zrobić ozdobną rabatę z różanecznikami, hortensjami czy trawami, na skarpie posadzić paprocie i irgi oraz jakieś ciekawe większe krzewy, np. oczar.

magnolia
10-06-2009, 11:07
czy ta skarpa bedzie az taka duża jak rysuje Efir?

jaki
10-06-2009, 13:07
Piękny dom. O czymś takim myślałam ale nie dostałabym pozwolenia.Musiałam wybudować taki z dachem dwuspadowym lub kopertowym i kropka. Do dziś nie rozumiem dlaczego. A taki jak masz Ty właśnie mi się marzył :cry:

wisia30
10-06-2009, 14:58
Będzie dokładnie tak jak elfir rysuje. Taras, kawałek prostego i ostro w dół. Na dole zostawimy kawałek na przejście pod płotem. W sumie to niepokoi mnie sam skraj tej skarpy, ten widoczny na jednym zdjęciu, tam gdzie napisałam że "chodzi mi o ten róg" tam w tym kierunku skarpy prawie nie będzie, tzn będzie ale baaardzo stroma i właśnie tam obawiam się że dzieci spadną. Postanowiłam że zasadzę tam cisy. Bardzo podoba mi się żywopłot tradycyjny z ligustru, ale nie wiem czy sobie poradzę z jego formowaniem, a poza tym trochę minie zanim on wyrośnie, a tak ... kupię większe drzewka i już jest bariera dla dzieci.
Cisy planuję także posadzić w formie żywopłotu od drogi.
Jeśli chodzi o klimat na mojej działce , to mieszkam w dolince i raczej jest tu zawsze cieplej. Po obu stronach sąsiedzi mają zadrzewione działki tak że jest zacisznie, myślę że ta czarna trawa by mi tam urosła. Liczę się z tym że na zimę będę musiała ją okrywać.
Mam pytanie co do tych betonowych kształtek L-ek. Czy nie będzie ten dolny bok przeszkadzać korzeniom cisów?

Elfir
13-06-2009, 15:29
Nie będzie, bo ta L-ka w głąb skarpy ma z max 80 cm.