PDA

Zobacz pełną wersję : program do projektowania ogrodów



Strony : [1] 2 3 4 5

baba
05-05-2002, 07:35
Czy ktoś może polecić program do projektowania ogrodu, albo przynajmniej poradnik roślin (krzaków)? Jeśli nie chcecie reklam w tym wątku to proszę na priv. baba

Rafter
05-05-2002, 21:33
Masz Babo placek!
A po co Ci projekty?
Pamiętaj tylko, że drzewo rośnie również wszerz i nie sadź ich 25 cm od ogrodzenia, ani w metrowych odstępach od siebie.
Przy tym założeniu drzewka ustawia się jak meble w pokoju.

Pozdrawiam

baba
06-05-2002, 06:34
Nie placek tylko nieregularną działkę i nie wiem co gdzie sadzić żeby przed oknami nie wyrosła mi ściana chaszczy a za nimi dopiero widokowa przestrzeń.Poza tym tzw. mała architektura, ścieżki- żeby się nie nabiegać, gniazdka zewnętrzne, oświetlenie, podlewanie itp. itd. baba

Alicjanka
06-05-2002, 08:16
Kupiłam sobie właśnie polecony przez kogoś innego program firmy Intersoft p.t. "Wymarzony Ogród". Cena programiku OK bo 67zł, duża baza roślin, ale UWAGA! Na zamówienie internetem zareagowali tak, że przesłali mi ten kompakt w ogromnym pudle paczką ekspresową za którą kazali sobie dopłacić 30zł!!!!!!!!! Czyli razem zapłaciłam 97zł!
Jeszcze programu nie wgrałam, ale jak już wspominałam, któś na forum go polecał.
Pzdr.
A.

Agnicha1704
06-05-2002, 09:02
Ja go polecałam - wgrałam i właśnie urządzam ogród - SUPER SPRAWA. Biblioteka roślin bogata, choć nie znalazłam w niej, np. maciejki, ale za to jest mnóstwo rodzajów iglaków (choć też nie wszystkie)
Nie pamiętam gdzie o tym pisałam, ale podałam tam link na stronę http://www.intersoft.pl/wymarzonyOgrod.htm gdzie jest informacja o programie i możliwość złożenia zamówienia.
A po co projekt? A może po to, żeby co chwilę nie przesadzać roślin gdy zmieni się nam koncepcja.
pozdrawiam serdecznie
Agnicha

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Agnicha1704 dnia 2002-05-06 10:07 ]</font>

Alicjanka
06-05-2002, 09:09
Jak ja mam 1600m2 ogrodu, to nie wyobrażam sobie, żeby go ładnie urządzić bez projektu. Urządzanie czegoś takiego jest sprawą długofalową - jak masz plan to sobie zgodnie z nim dosadzasz i na końcu (po 10 latach :smile:) może coś z tego będzie. Też jestem za projektem!!!

Luśka
06-05-2002, 22:11
Popieram Agnichę - mimo pewnych niedoskonałości zabawa w projektowanie ogrodu z tym programem jest znakomita! Agnicha ma już u mnie drugie piwo! Chyba mi w końcu zabraknie miejsca w lodówce.. Pomyślałam, że warto może swój projekt skonsultować z jakimś ogrodnikiem. Chociażby ze względu na rodzaj gleby, potrzeby poszczególnych roślin etc. Ładnie wygląda na monitorze wizualizacja w czasie, ale czy rozwój tych roślin faktycznie taki będzie w naturze?

Alicjanka
07-05-2002, 07:42
Wczoraj pobawiłam się z tym programem i mam do niego następujące zastrzeżenia:
- wydaje się mieć dużą bazę roślin, ale w większości ten sam gatunek (ale różne odmiany) mają to samo zdjęcie (np lilak różnych odmian - czyli popularny bez ma jedno zdjęcie)
- graficzna wizualizacja jest bardzo uboga
- nie mogę naszkicować na działce swojego domu, mogę tylko wybrać najbardziej przybliżony z bazy obiektów
Generalnie widać, że jest to program do amatorskiej zabawy w domu. Ale jeśli porównamy jego cenę z profesjonalnym (3tys zł!), to wygląda że zabawa się opłaca. A jeśli pomoże urządzić ogród to tym lepiej!
Pozdrawiam,
A.

dziuba
07-05-2002, 08:48
znaleziona strona (nie programu):
http.//ogrody.agrosan.pl/witaj.html

Agnicha1704
07-05-2002, 09:37
Luśka - bedę pamiętać o tym pifku :smile: może uda mi się na nią zasłużyć :wink:
Myślę Luśka, że rośliny beda rosły tak jak w programie jeśli zapewni się im wymagane warunki, które na szczęście są zapisane w programie.
Alicjanka - popieram Twoje uwagi do programu oraz Twoje podsumowanie. Może i sa niedociągnięcia, ale cóż to jest w porównaniu do tego, że można stworzyć wirtualny ogród przed powstaniem realnego. Program uważam za świetny dla laików - czyli dla mnie :grin: szczególnie przydatne są informacje o wymaganiach roślin. Gdyby nie ten program to musiałabym przewalić tony książek o ogrodnictwie, żeby dowiedzieć się, że wybrana przeze mnie roślina lubi światło. A jeszcze więcej ton książek gdybym chciała znaleźć roślinę, której nazwy nie znam, a chcę żeby ładnie rosła w cieniu. :grin:
Pozdrawiam wszystkich "ogrodników" wirtualnych i nie tylko :wink:
Agnicha

Alicjanka
07-05-2002, 10:02
Tu macie link na stronę gdzie można pobrać demo do profesjonalnego programu Arcon (niestety po angielsku). Podobno są sposoby aby przekrztałcić ją w wersję pełną...
Jeszcze go nie sprawdzałam a wiem że jest wersja do projektowania wnętrz i do ogrodów.

http://www.tucows.ps.pl/business/preview/212825.html

A.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: alicjanka dnia 2002-05-07 11:34 ]</font>

Bodex
14-06-2002, 00:05
programy to <<3 de garden>> i <<landscape>>, mają różnego rodzaju bajery; widok w różnych porach roku, widok po latach rozwoju roślin i inne. moim zdaniem najlepszy jest doświadczony projektant który podpowie gdzie posadzić rośliny, gdzie zrobić miejsce na stolik, grilla, piaskownice, huśtawke czy psią budę.

04-08-2002, 15:25
A ja wynajalem fachowca, ktory przyszedl, pomierzyl, zbadal glebe, zrobil projekt i doradzil. Chcialem miec rozne rosliny i on mi poradzil, co gdzie i kiedy sadzic. Wydaje mi sie, ze to rozsadna propozycja. Mam ok 1000m2 i za projekt plus kilka godzin rozmow i telefonow wzial 400 zl.

iga99
05-08-2002, 22:15
Ja zgadzam sie z anonimem... Za taką cenę można zaryzykować projektanta. Dostałam właśnie Wymarzony Ogród w prezencie...
Ogród to rośliny, żywe istoty. To, że pięknie będą rosły na ekranie nie oznacza, że tak będzie w rzeczywistości. Każda z nich ma inne wymagania wobec gleby, śwaitła, składników mineralnych czy wody. Myślę, że jadnak ciekawsza jest zabawa na zasadzie prób i błędów. Dostałam jeszcze inny prezent (jak fajnie urządzać imieniny w ogrodzie:smile: )to Encyklopedia Ogrodnictwa wydawnictwa delta (wiem miało nie być reklamy...) w sam raz dla początkujących i duża inspiracja dla zaawansowanych. Bez pewnej wiedzy ogólnej nie można mieć ładnego ogrodu. Do tego dobry katalog roślin i cóż pora zaczynać zabawę w ogrodnika.
Myślę, że gdy ktoś nie czuje się na siłach by podjąć takie wyzwanie, czy też nie czuje potrzeby kopania się po tyłku z radości na widok pierwszego kwitnącego krokusa powinien sprawę powierzyć doświadczonemu projektantowi.
Dla mnie nie ma większej radości niźli efekt własnych pomysłów i pracy.
A drzewa naprawdę nie rosną tak szybko i można je przesadzić:smile:



<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: iga99 dnia 2002-08-07 08:30 ]</font>

Jola_
13-08-2002, 09:24
Zgadzam się z Igą, rośliny to żywe organizmy i mają swoje wymagania i upodobania. Chociaż mam niewielkie doświadczenie ogrodnicze, bo balkonowo-doniczkowe, to wiem, że tylko namacalnie można dobrze skomponować zestawienia roślin. Oczywiście trzeba mieć jakąś podstawową wiedzę, ale nie można też się pozbawiać przyjemności dokonywania zmian w ustawianiu roślin w ogrodzie. Razem z ogrodem dojrzewa nasza wiedza i nabieramy doświadczenia.

Alicjanka
13-08-2002, 10:55
Niesty projektanci ogrodów których ja znam, biorą conajmniej 2zł za metr kwadratowy zaprojektowanego ogrodu. Ja mam ich 1600m... :sad:

iga99
14-08-2002, 23:52
Alicjo mój "uprawny" jest raz większy... Bo całość ma ponad 80 arów. Dostałam tę schedę po dziadkach... Musiałam się wpasować w to co jest. I poczułam bluesa w pewnym momencie... Kocham tę robotę i nienawidzę czasami. I wierz mi, te programy jak mówi się na południu " o kant d... rozbić". Jak Ci wyrosną dwumetrowe dalie i zasłonią wszystko w następnym roku posadzisz je gdzie indziej... To ma być TWÓJ odród... Czytałam Twój dziennik budowy, i myślę, że takie samego kopa dostaniesz przy projektowaniu ogrodu. Życzę powodzenia i radości z własnej pracy. Coś po sobie zostawić, jaka to duma... Już nie mogę się doczekać maja, kiedy będą kwitły piwonie mojej prababci:smile:
Dziś w dniu moich -entych urodzin siedzę i patrzę na mój ogród... Na wierzby sadzone przez dziadka, na świerki które pomagał wsadzić mi mój ojciec... Ich już nie ma, a drzewa trwają, opierają się burzom, wiatrom i deszczom... W moim ogrodzie nie potrzebuję komputera, programów. Siedzę i patrzę na sosnę, którą wsadziłam z mężem... Być może przetrwa i gdy nas nie będzie mój syn przyprowadzi tam swoje dzieci...
Ech... iga się robi igowo-sentymentalna dzisiaj...

Kasiorek
27-01-2003, 23:34
Chcę kupić program do projektowania ogrodów.Jest tego trochę na rynku.Może macie jakieś doświadczenia !
Zależy mi na dobrej grafice i dużej ilości materiału roślinnego.
Pozdrawiam serdecznie

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Kasiorek dnia 2003-01-28 00:34 ]</font>

Maluszek
28-01-2003, 08:22
Kasiorku,
Alicjanka w komentarzach do swojego dziennika podała z jakiego programu korzysta jej projektantka. Może ten będzie dobry.

Agacka
30-01-2003, 13:24
Kasiorku
Mam dwa programy "Wspaniały ogród" w polskim języku ale słownik roślin nie za dużu i rośliny strasznie kubistyczne czasami nie przypominaja roślin! I drugi "Landskape 3D" (nie wiem czy nie napisałam z błędami)Jest dużo lepszy, ale jest w języku angielskim, więc jak Ci to nie przeszkadza polecam!

J.A.
24-03-2003, 18:14
A ja mam pewne problemy z Landscapem 3D. Jakoś za nic nie mogę ustawić odpowiedniej skali. Wubieram z biblioteki roślinę czy inny element, wpisuję mu wymiary, a jak wstawię w plan to jakiś taki mały się robi. Ki czort?

pzdr.

przmslw
25-03-2003, 07:12
"Wspaniały ogród" jest dołączony do aktualnego numeru "Muratora".

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: przmslw dnia 2003-03-25 09:56 ]</font>

kgadzina
25-03-2003, 12:18
A o jakości tego "Wspaniałego ogrodu" krążą juz historie na niniejszym forum :grin:

Sonja
26-03-2003, 11:23
Pytanie jak powyżej. Ja właśnie usiłuję to zrobić. Zainstalowałam program i nic więcej zrobić nie mogę bo pojawia mi się informacja:
Failed query for Direct 3DRM3

i dalej jak zrobię cokolwiek to wszystko się zamyka, co to oznacza? mieliście jakieś problemy z tym programem?

magero
26-03-2003, 11:37
Zainstalowałam i wszystko chodzi. Nic się nie pojawia i nie wyrzuca.
Nawet trochę pobawiłam się i jest o.k.

magero

Zbyszek_S
26-03-2003, 11:37
Uwagi o tym programie są na forum "Co w muratorze - skomentuj". Jeśli po instalacji nie restartowałaś komputera to spróbuj - może pomóc.

Pyza
03-04-2003, 20:33
On 2003-03-26 12:37, Zbyszek_S wrote:
Uwagi o tym programie są na forum "Co w muratorze - skomentuj".
A jaki tytuł ma ten wątek, bo nie mogłam znależć.
Pozdrawiam :smile:

miła
04-04-2003, 04:22
Zainstalowałam i chodzi bez problemu.
Zapowiada się ciekawie, ale jeszcze jestem na etapie testowania jego różnych możliwości.
Póki co - mnie się podoba.
Ania

kodi_gdynia
04-04-2003, 07:39
Również zainstalowałem bez problemu, ale przyznam szczerze (wybaczcie za określenie) nie mam czasu na takie głupoty. Zostawiam sobie ten temat na zimę 2003/2004.
Pozdrawiam

Agacka
04-04-2003, 10:48
kubistyczna kicha - sorki za okreslenie!

Snowdwarf
04-04-2003, 12:33
zainstalowałem, pobawiłem sie troche
ciekawa jest biblioteka roślin - choć zdjęcia mogłyby być większe
w sumie jak ktoś ma czas i ochote może sie pobawić
pozdrowka
snow

Zbyszek_S
04-04-2003, 13:03
On 2003-04-03 21:33, Pyza wrote:


On 2003-03-26 12:37, Zbyszek_S wrote:
Uwagi o tym programie są na forum "Co w muratorze - skomentuj".
A jaki tytuł ma ten wątek, bo nie mogłam znależć.
Pozdrawiam :smile:


Zniknęli go ...

04-04-2003, 13:52
Agacka - weź urlop.

Agacka
06-04-2003, 19:05
Anonimowy bardzo chętnie jeśli mi za te dni zapłacisz :grin:
Specjalnie dla Ciebie mogę go odebrać w podwójnej ilości!

kgadzina
07-04-2003, 15:53
A cóż to następny Anonim startuje do naszej Agackiej? Czy to może ten sam?
Rada dla Ciebie koleś: schowaj sobie takie komentarze w... (Ty już tam dobrze wiesz w co:grin:)

Agacka
08-04-2003, 07:31
Jak dobrze że nie wszyscy rycerze wyginęli! Od razu człowiek (kobieta :grin:)się czuje bezpieczniej! Dzięki!

Ojla
09-04-2003, 10:20
Kupiłam, zainstalowałam bez problemu (ale wersję minimalną - inna się nie dała). Bawi się tym moje dziecko. W dobie tylu wspaniałych rzeczy, które się pojawiaję w internecie program jest taki sobie (od strony graficznej).

11-05-2003, 13:54
On 2003-03-26 12:23, Sonja wrote:
Pytanie jak powyżej. Ja właśnie usiłuję to zrobić. Zainstalowałam program i nic więcej zrobić nie mogę bo pojawia mi się informacja:
Failed query for Direct 3DRM3

i dalej jak zrobię cokolwiek to wszystko się zamyka, co to oznacza? mieliście jakieś problemy z tym programem?



witam,
co do programu
ojciec kupil ostatniego Muratora ale plyte pani sprzedawczyni chyba zaiwanila :/ moze moglby ktos to wrzucic na muratorowego ftp'a? bardzo bym o to prosil...

pozdrawiam

12-06-2003, 20:58
Nie moglem zainstalowac tego programu bo programisci uzyli do nazw plikow polskich liter, ktorych nie rozumie moj komputer. Myslalem, ze w swiecie komputerowym nie uzywa sie dziwnych znakow.
Pozdrowienia

Teska
13-06-2003, 06:43
a ja nie mogłam nic z tym programem zrobic... :(

Majka
13-06-2003, 09:00
Teska, nie żałuj, oprócz atlasu roslin nic tam ciekawego nie bylo. Taka zabawka do niczego nie służąca :D

13-06-2003, 09:17
O to,to...Zabawka do...niczego, to jest najlepsze określenie.
Półprofesjonalne programy klasy Landscape 3D to wydatek rzędu 30 USD (w USA). Cięgle jednak efekty są: takie-sobie. Profesjonalne, gdzie można np. włożyć do projektu skan zdjęcia i wszystko razem połączyć w ładny, prawie relany obrazek (programy typu: Garden Studio +) to już wydatek rzędu kilkuset USD lub nawet kilku tysięcy USD.

Violette
09-06-2004, 20:38
Chcialabym SAMA!! zaprojektowac swoj ogrod .Jest to przestrzen cos ok hektara i potrzebuje programu na kompa do zrobienia tego projektu .Zna ktos jakis darmowy program do zrobienia tego?
Yotka

buba48
30-06-2004, 12:27
Violetta ! Programu nie mam. Może pomocny będzie portal: http://www.muratordom.pl/DC87BC765E044A7BA7C8AB01D4706C06.htm#1240

AdamY
30-06-2004, 19:19
Do bieżącego wydania OGRODÓW dołączony jest program (polski) do projektowania ogrodów - całkiem fajny.. polecam.

jatoja
30-06-2004, 19:53
Do bieżącego wydania OGRODÓW dołączony jest program (polski) do projektowania ogrodów - całkiem fajny.. polecam.

Dołączone jest Demo - fajne ale tylko Demo
Z programów które znam chyba tylko 3D Ladscape Professional pozwala projektowac na powierzchniach o wielkości 1hektara

AdamY
30-06-2004, 20:36
U mnie działa normalnie.. to jest wersja LE.. ograniczone biblioteki roślin i tekstur oraz ograniczona wielkość arkusza do A4.. poza tym normalnie funcjonuje.

jatoja
30-06-2004, 22:07
U mnie działa normalnie.. to jest wersja LE.. ograniczone biblioteki roślin i tekstur oraz ograniczona wielkość arkusza do A4.. poza tym normalnie funcjonuje.

Oczywiście Adamie - wersja LE ... ale raczej prezentująca program niż pozwalająca na zaprojektowanie ogrodu.

Kalmia
18-11-2004, 08:07
Chcę nabyć program Garden Composer 3D PLUS. Czy warto? Może już ktoś ma? Jakie są opinię?

nasenny
18-11-2004, 16:55
NabyLem swego czasu ten program i jestem zawiedzony. obsługa nie jest intuicyjna a próba wyrysowania np pagórka jest zadaniem karkołomnym. Baza roślin łatwo się uzupełnia ale już ich graficzne odzwierciedlenie jest w różnym stopniu realne. Chętnie odsprzedam wraz z licencją i błogosławieństwem...

Wronka
02-12-2004, 21:45
Zgadzam sie z przedmowca. Bardziej do zabawy. Choc potrafilam spedzic przy nim kilka godzin

Tomek_J
03-12-2004, 06:49
Chętnie odsprzedam wraz z licencją i błogosławieństwem...

Dla ścisłości: zgodnie z prawem licencji nie można ot, tak sobie sprzedać.

[ale to tylko zgłaszam pro forma, nie żebym miał coś przeciwko...]

Pinus
03-12-2004, 16:19
Dla ścisłości: zgodnie z prawem licencji nie można ot, tak sobie sprzedać.

Jezeli nie "ot tak" to niby jak ?

......

bikosa
08-12-2004, 22:13
Pytanie jak w temacie. Wszędzie znajduje porady co zrobic jesli ma się wąską a długą działkę aby wyglądała optycznie szerzej. Pytanie-co zrobić w sytuacji odwrotnej?? Wymiary mojej działki to 30x30. Część zajął domek z tarasem. Ogródek z tyłu ma teraz 12x30m. Czy ktos ma jakieś super pomysły aby go troszkę wyciągnąć??
Z góry dziękuję. :lol:

Wciornastek
09-12-2004, 08:04
Trzeba zrobić takie zakamnarki, zakrętasy, żeby wydawało się, że ogród nie ma końca. Dobrze podpatrzeć na wzory z gazetek. Nie pamiętam gdzie ale ostatnio widziałam zdjęcie ogrodu z lusterem na tylnym ogrodzeniu.[/list]

Majka
09-12-2004, 08:53
A co masz za ogrodzeniem? MOzna tak skomponować roslinność, aby wyglądało, ze to co za plotem, to dalsza część ogrodu :D

bikosa
09-12-2004, 09:40
Bardzo Wam dziękuję za szybkie odpowiedzi. :lol:
Za płotem narazie jeszcze jest działka budowlana ale mam nadzieję, że już niedługo wybuduje się tam domek :lol: abym nie było mi samotnie i smutno. Tak więc narazie jeszcze nie wiadomo jak będzie zagospodarowany teren.
Przeglądam gazety i magazyny ale jakoś narazie nie znalazłam projektu na działkę- taką jak moja. Widziałam zdjęcie z lustrem tyko to jakoś nie w moim stylu- ogród ma być taki zielono-kwiatowo-sielski. Poza tym lustra szybko się starzeją, tak więc łądnie to wygląda jak jest nowe ale co potem. Myślałam o zakamarkach tylko teraz nie wiem jak je zrobić aby dodatkowo nie spłycić ogródka jeszcze bardziej.

bikosa
13-12-2004, 20:28
Czy nikt więcej nie ma doświadczeń z takimi ogrodami?? :cry:

mechanics
14-12-2004, 08:34
Przyłączam się do problemu. Jestem na etapie projektowania (projekt indywidualny). Mam trochę mniejszą działke, ale o poddobnych proporcjach (27x27). Ponieważ wjazd jest od płd-zachodu zamierzam domek postawić patrząc od wjazdu w lewym rogu wgłąb maksymalnie do granicy działki. Pozostaje mi wtedy ogród 27x13 m + ok. 10x14 z drugiej strony.
Na razie sam wymyśliłem sobie taki kręty podjazd do garażu i z jednej strony tego podjazdu oczko wodne na powierzchni ok. 30 m. Na pozostałą część też jeszcze nie mam pomysłu.

jatoja
14-12-2004, 14:24
Jakimś rozwiązaniem są wspomiane już "zakrętasy" - nazywane przeze mnie wyjącą się linią brzegową trawnika - linia trawnika która wije sie i zakręca jest dłuższa niż linia prosta -> daje złudzienie wiekszej powierzchni. Inne rozwiązanie to komponowanie tzw. "wysp" z roślin o kontrastowych formach na trawniku - dodatkowy element na linni wzroku sprawia że ogród zyskuje głebie. Możemy spróbować nadac ogrodowi głebi poprzez kolor roślin czy kwiatów -> większe kwiaty i mocniejsze kolory bliżej domu. Możemy spróbowac nawet w niewielkim ogrodzie tworzyć mniejsze wnetrza wydzielone np:niskimi murkami, kępami niewielkich roślin lub ażurowymi kratkami - tworzenie w ogrodzie 1, 2 i 3 planu sprawia że jest w nim więcej "powietrza" - przestrzeni... itd...itd...

bikosa
14-12-2004, 22:57
Jatoja- dzięki za podpowiedź. Napisane super ale mi chyba nie starcza wyobraźni- nie masz może pod reką jakiś zdjęć z podobnymi rozwiązaniami? :lol:

jatoja
15-12-2004, 08:21
Jatoja- dzięki za podpowiedź. Napisane super ale mi chyba nie starcza wyobraźni- nie masz może pod reką jakiś zdjęć z podobnymi rozwiązaniami? :lol:

Zdjęć "pod ręką " nie mam ...a poza tym myśle że każdy ogród jest inny i trzeba rozwiązywać go indywidualnie - trudno znaleźć gotową recetpę lub prznieść żywcem rozwiązania z innego ogrodu...

bikosa
15-12-2004, 09:17
Wiem Jatoja, że nie da sie przenieśc i nawet bym nie chcisała. Myślałam tylko , ze mogłabym potraktować te zdjęcia jako inspirację. No ale jeżeli nie masz ich pod ręką ani obok ręki :wink: no to trudno.
Może ktos inny widział gdzieś takie aranżacje. Widziałam wiele razy pięknie zaprojektowane wąskie ogrody a z tymi szerokimi to jakas tajemnica 8)

jatoja
15-12-2004, 11:53
Wiem Jatoja, że nie da sie przenieśc i nawet bym nie chcisała. Myślałam tylko , ze mogłabym potraktować te zdjęcia jako inspirację. No ale jeżeli nie masz ich pod ręką ani obok ręki :wink: no to trudno.
Może ktos inny widział gdzieś takie aranżacje. Widziałam wiele razy pięknie zaprojektowane wąskie ogrody a z tymi szerokimi to jakas tajemnica 8)

Po prostu takie ogrody są bardzo rzadkie - powstają głównie na działkach które są małe i kwadratowe ( a takie działki to dużo rzadkość)
Pracuje teraz nad takim projektem ( zasadnicza część ogrodowa 13 x27 - szersza część przylega do tarasu) - ale efekty pracy (ogród realny a nie na papierze) najwcześniej będą w maju.

bikosa
15-12-2004, 12:07
Hej- czyli mozna powiedzieć, że mam działkę "niszową" :wink: Nie zdawałam sobie sprawy, że to rzadkość i teraz rozumiem dlaczego nigdzie nie moge namierzyć takich propozycji zagospodarowania. Mam co prawda jeszcze trochę czasu- przeprowadzka prawdopodobnie w marcu/kwietniu i wtedy też zaczniemy działać z ogródkiem. Tak więc mogę liczyć na to, że jednak w tym czasie uda mi się znależć natchnienie albo rozsądnego projektanta :lol:

jatoja
15-12-2004, 12:29
Hej- czyli mozna powiedzieć, że mam działkę "niszową" :wink: Nie zdawałam sobie sprawy, że to rzadkość i teraz rozumiem dlaczego nigdzie nie moge namierzyć takich propozycji zagospodarowania. Mam co prawda jeszcze trochę czasu- przeprowadzka prawdopodobnie w marcu/kwietniu i wtedy też zaczniemy działać z ogródkiem. Tak więc mogę liczyć na to, że jednak w tym czasie uda mi się znależć natchnienie albo rozsądnego projektanta :lol:

Dokładnie tak - działka niszowa - z kwadratu można wycisnąć największą powierzchnie -takie 30 x30 daje 900 m a działka 20x40 o 100 m kw mniej.
w mojej okolicy przeważają działki porolne - wąskie paski terenu przylegające do drogi - pozostałości po tradycyjnych wsiach ulicówkach. Wąskie działki są z pewności wiekszym problemem - dom trzeba wciskać w działke tak by zachować przepisowe 3-4 m odległosci od granicy a część przedogrodu nigdy nie jest na nich powiązana z ogrodem właściwym

Agnieszek
29-12-2004, 20:26
No to ja mam dokładnie taki sam problem jak Bikosa: mam działkę 800 m2 prawie w kwadracie (bardzo delikatny trapez). Na dokładkę mam wjazd od południa. Dom został wobec tego wepchnięty maksymalnie wgłąb działki i dosunięty do granicy wschodniej.
Na razie wiem tylko, że przy tarasie (od zachodniej strony) będzie plac zabaw dla dzieci tak, żebym widziała je przez okno z kuchni albo z salonu. Natomiast z całą resztą kręcę się jak bąk w Garden Composer i przestawiam jak mogę. Zaokrągliłam już rogi działki różnymi krzewami i drzewami. Wymyśliłam też małą "zaporę" na trawniku, żeby od strony ulicy nie bardzo było widać cały ogród (taka nieduża kompozycja z niedużych drzewek i krzaczków). Ale cały czas mam wrażenie, że to jeszcze nie to. Teren za domem będzie co nieco nudny, ale przeznaczam go na trawę i żywopłot z laurowiśni (bo od strony północnej raczej nie będziemy przebywać) i to samo od wschodu: trochę hortensji w kolorze niebieskim i trawka. Zresztą nie bardzo jest tam z czym poszaleć, bo to raptem pasy po 4 m szerokości.
Chętnie zatem pośledzę ten wątek. Może ktoś mnie natchnie? :)

Matizka
30-01-2005, 19:05
Hej,

Od dwóch miesięcy jestem mieszkanką ukochanego domku na ugorze J Będziemy jeszcze trochę nawozić ziemię itp. I mamy plan minimum (który i tak mnie przeraża) na ten rok. Żywopłot od najbardziej widocznej, ale i najdłuższej strony i trawnik. I o ten żywopłot mi właśnie chodzi.

Po 1000 ambitnych pomysłach jako kompletna dyletantka zdecydowałam postawić jednak na tuje. Mam opis sadzenia krok po kroku i zamierzam się go trzymać. Ale zastanawiam się czy można ten żywopłot czymś urozmaicić? To znaczy sadzić coś pomiędzy, albo niejako obok. Np. wrzosy? No tak sobie wymyśliłam, bo wyczytałam, że i te i te lubią kwaśne podłoże. No i tu w ogóle jestem w kropce? Bo naturalnie nasza ziemia ma ph 7. To już chyba nie jest kwaśna? Ale wokół ludzie mają iglaki i są ok. A więc nawieziona ziemia wystarczy?

Liczę tez na inne pomysły urozmaicenia tego nieśmiertelnego szpaleru (ale musi pozostać gęsty) i generalnie życzliwe rady, bo nie ukrywam, że mam wrażenie, że na tym podforum jest jakieś największe skupisko życzliwych ludzi. Może zieleń tak działa.

Pozdrawiam,

Matizka po długiej przerwie J

jatoja
30-01-2005, 19:44
Jeśli mogę
- pomyśl czy to muszą być tuje
- na pewno nie wsadzaj pomiędzy nimi wrzosów
- pH7 z pewnością nie jest kwaśne ale tuje toleruja taką kwasowość podłoża w przeciwnieństwie do wrzosów
- jeżeli żywpołot być musi to weż pod uwagę
a) cis
b) grab
c) klon ginnala

Pozdrawiam

magnolia
30-01-2005, 21:00
Od najbardziej widocznej strony to może warto byłoby sie pokusić o jakąś urozmaiconą ścianę która zasłoni Was, ale też będzie czymś ciekawym, co będzie miało swoją dynamikę.Gdybyś podpierając się jakąś książką spróbowała dobrać kilka gatunków wyższych krzewów to mogłabyś to osiągnąć.Posadziłabyś je grupami, po kilkaNajlepiej to sobie narysować jak będzie to wyglądało w przyszłości.To by Was zasłoniło, a taka ściana wyglądałaby ładnie.Niektóre krzewy pięknie kwitną...Pomyśl.
Pozdrawiam
Marta

Matizka
31-01-2005, 12:14
W krzewach przeraza mnie ich sezonowość - zimą - tak jest teraz - jestesmy jak na patelni - zwłaszcza, ze z tej strony graniczymy ze ścieżką i rzeczką, a na drugim brzegu jest jakby nizej niz u nas.

A może znacie jakieś szybko rosnace zimozielone? Mnie podoba sie ognik, ale 60 m ognika? I czy on szybko rosnie?

Moze jednak jakieś pomysły na urozmaicenie tuj?

M.

taJoasia
31-01-2005, 14:19
Ognik byłby piękny, ale niestety lubi przemarzać, laurowiśnia jest bajeczna ale ma wadę jak poprzednik. Jeśli musi być żywopłot, a nie grupy roślin to można posadzić tuje o różnych odcieniach zieleni i żółcieni - niestety musisz liczyć się z różną siłą wzrostu, różnicami w pokroju itd. - Osobiście oddzieliliśmy się od sąsiadów żywopłotem formowanym z tujek szybkorosnących, nie jestem do końca na tak, ale faktycznie mamy teraz swój zakątek i nie widzimy śmieci dookoła, a tujki stanowią dobre tło dla reszty ogrodu.

jatoja
31-01-2005, 17:05
Niestety ale to własnie tuje rosną najszybciej z zimozielonych zywopłotowych ( no może jeszcze świerki ale żywopłot ze świerka nie wszędzie można )
Ja w przeciwnieństwie do tej Joasi odradzam mieszanie różnych odm tuj w żywopłocie. Jeżeli już muszą być tuje to odm Brabant i strzyzona, a by zgubić monotonie tej zielonej ściany można posadzić wiele liściastych na jej tle

D`arek
02-02-2005, 16:01
Widziałam takie rozwiązanie - między jednolity żywopłot w 2-3 miejscach wstawione drewniane panele po których po kratkach wspinały się powojniki.
Można też zrobić żywopłot z kilku rodzajów iglaków w zbliżonym kolorze i wzroście ale nie mieszać ich ale posadzić kolejno np. po 10 sztuk.
My z jednej strony działki postawimy drewniane ogrodzenie - panele 180x180. Będzie to dobre tło dla roślin i natychmiast odgrodzi od brzydkiego widoku.

09-04-2005, 15:28
Witajcie

Gdzie moge w internecie sciagnac jakis darmowy program do projektowania ogrodow?

wa234
09-04-2005, 23:05
najlepszy program do projektowania ogrodów jest Garden Composer
wpisz w gogle Torrent tam znajdziesz na pewno lub na osiołku

jatoja
10-04-2005, 09:25
najlepszy program do projektowania ogrodów jest Garden Composer
wpisz w gogle Torrent tam znajdziesz na pewno lub na osiołku

Prosze nie pisz że jest najlepszy - być może najlepszy z tych które znasz...;)

yotka
06-05-2005, 10:56
Moze ktos moglby odstapic mi program na CD do projektowania ogrodu?
Prosze o kontakt na adres [email protected]

rafaloku
10-05-2005, 17:59
he, he, a może lepiej ściągnąć darmowy programik z internetu (6 mb), jeżeli to Cie interesuje to polecam adres http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/tutorial.html

program do ściągnięcia jest w wersji językowej po angielsku, ale jest instrukcja obsługi po polsku, jak za friko to jest ok,

pozdrovki 8)

bikosa
10-08-2005, 17:23
Odświeżam wątek :lol: Mieszkamy od maja ale ze wstydem :oops: muszę przyznać, że osiedliśmy na laurach. W domku to jeszcze coś sie dzieje ale to co spotkało mój ogród wymagałoby protestu związku działkowców :oops: Mam chwasty wysokie na ponad metr w tym lebiody, pokrzywy, perz i inne atrakcje. Przez chwilę nawet było pieknie- kwitły maki, chabry, rumianki i każdy się zachwycał, że tak naturalnie ale teraz mówię dość!! Liczę na to, że ktoś się zmiłuje nad ciężarówką (i to tuż przed godziną zero :wink: ) i pomoże wymyślić plan na ten mój zaniedbany szeroki i płytki ogród. Oczywiście nikomu nie życzę aby mu myszy ..... zjadły ale różnice to bywa :wink: :lol:
To jak Towarzysze?..... pomożecie?? 8)

Teska
10-08-2005, 17:29
Bardzo Wam dziękuję za szybkie odpowiedzi. :lol:
Za płotem narazie jeszcze jest działka budowlana ale mam nadzieję, że już niedługo wybuduje się tam domek :lol: abym nie było mi samotnie i smutno. Tak więc narazie jeszcze nie wiadomo jak będzie zagospodarowany teren.
Przeglądam gazety i magazyny ale jakoś narazie nie znalazłam projektu na działkę- taką jak moja. Widziałam zdjęcie z lustrem tyko to jakoś nie w moim stylu- ogród ma być taki zielono-kwiatowo-sielski. Poza tym lustra szybko się starzeją, tak więc łądnie to wygląda jak jest nowe ale co potem. Myślałam o zakamarkach tylko teraz nie wiem jak je zrobić aby dodatkowo nie spłycić ogródka jeszcze bardziej.


hmm..to musisz usypac pare gorek niedaleko ogrodzonka, sadzic z tylu wyzsze rosliny a przy nich mniejsze...musi byc tak wszystko posadzone zeby nie było widac z konca dzialki- drugiego konca....mam jak cos do pozyczenia ksiazke :lol:

Teska
10-08-2005, 17:33
www.ogrodydankiewicz.pl

Teska
10-08-2005, 17:37
Bikosiu

tutaj w tych linkach znajdziesz moze cos fajnego.Ja tutaj zerkałam jak cos...

http://ogrody.toplista.pl/?we=wirtua&kod=655875

Teska
10-08-2005, 17:40
Bikosa


zerknij na pozycje 8. i galeria.

bikosa
10-08-2005, 19:34
Teska- śledzisz mnie?? :wink: :lol: dzięki za podpowiedzi, strony przegladam. A jak jeszcze ktoś się zmiłuje to bedę dźwięczna.
Jatoja- jak Twoja realizacja, udało się, może podrzucisz parę fotek inspirujących??

Dorota_N
19-08-2005, 13:32
Witam wszystkich
W przyszłym roku latem się chcemy przenieść na swoje, więc ogród musi być zagospodarowany. Chcę samodzielnie zaplanować swój ogród, bo nie stać mnie na zlecenie tego firmie. Dlatego mam całą zimę by dobrze wszystko przemyśleć. Może macie jakieś fajne fotki ładnych ogrodów. ja mam kilka i zamieszczę je tutaj, a jeśli macie coś jeszcze to będę wdzięczna :lol: Jedno co wiem to to, że dziela będzie obsadzona z trzech stron Tujami - szamragd. Ale tak nie może zostać bo będzie bardzo surowo. Chcę też mieć jakieś kwiaty i krzewy. Działka ma wymiary 25x25m. A z tyłu za ogrodem pozostaje powierzchnia 9x 25 więc trochę miejsca jest.
ale się rozpisałam... :oops:

http://www.ogrodydankiewicz.pl/fls/wn45.jpg

http://www.twojogrod.com.pl/img/realizacje/malgorzaty/malgorzaty6.jpg

pozdrawiam serdecznie
Dorota

Dorota_N
22-08-2005, 09:12
Czyżby nikt z Was nie miał ogrodu? Albo nie natknął się na jakieś ciekawe zdjęcia w internecie??

UKF
22-08-2005, 10:25
My mamy działkę podobnej wielkości. Projekt robiła nam dziewczyna z Forum (kosztowało znacznie mniej niż życzą sobie firmy), ktoś pisał też o zrobieniu projektu przez studenta (absolwenta?) SGGW.
Niestety nasz ogród ciągle tylko na papierze :cry: ale mamy nadzieję ruszyć na wiosnę :D

Jeśli sama chcesz się "bawić" w projektowanie polecam Ci "katalog roślin" wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich. Każda roślina jest tam opisana, przedstawiona na zdjęciu i, co jest najfajniejsze, pokazany jest jej "kontur" obok człowieka (widzisz jej wielkość :D ) lub obok łopaty.

Życzę Ci, abyś miała wspaniały ogród :D 8)

Maria

krzysztofh
22-08-2005, 12:57
Chyba błędem jest obsadzanie tujami trzech boków. To zależy naturalnie od upodobań, ale chyba lepiej jest pomyśleć o pewnym zróżnicowaniu np:
w jednym rogu świerki Serbskie, w drugim brzozy, gdzieś głogi, cisy sa przepiękne, tuje też można ale nie całe szpalery. Ogród lepiej się prezentuje, jeżeli w nim nie ma typowych szpalerów roślin jednego gatunku.
Ponadto jałowce - są różne.
Może jeszcze gdzieś czarne sosny, jodła koreańska, choina kanadyjska, a zniższych berberysy, irgi, płożące jałowce, ostrokrzewy itp

Dorota_N
22-08-2005, 13:09
Tuje chcę posadzić, bo chcemy odgrodzić się od sąsiadów. Ale oprócz tego chcę posadzić inne krzewy, żeby nie było tak surowo! Myślę o tym by posadzić w rogach z przodu działkikilka różnych krzewów, a oprócz tego jakieś ciekawe pomiędzy ścieżką do drzwi a podjazdem. Chciałabym też jakieś drzewo, może dwa, ale takie, które nie urosną bardzo duże. Jest kilka krzewów które bardzo mi się podobają, ale nie mam koncepcji...

UKF
22-08-2005, 14:53
Nie chcę się wymądrzać (bo w zasadzie jestem laikiem w temacie), ale z zasłyszanych i przeczytanych zasad urządzania ogrodu:
- dobierać rośliny do lokalnych warunków (gleba, nasłonecznienie itp.),
- dobierać tak, aby w każdej części o każdej porze roku było coś ciekawego kolorystycznie lub o ciekawej formie,
- mniejsze rośliny (docelowo mniejsze) sadzić po kilka obok siebie, wtedy ładniej wyglądają
- różnicować kolorystykę (ja chciałam głównie iglaki i dowiedziałam się, że zieleń byłaby zbyt monotonna - a przecież faktycznie jest wiele jej odcieni :D ).

Być może już przekopałaś to forum, ale jeśli nie to zerknij tutaj:
BŁĘDY W URZĄDZANIU OGRODÓW - WASZE DOŚWIADCZENIA
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=47432&highlight=projekt+ogrodu

Maria

jpawl
23-08-2005, 14:11
Nie chciałbym studzić zapału autorki tematu, ale zamieszczone przez nią zdjęcia jednoznacznie wskazują, że przy tworzeniu tych ogrodów brali udział fachowcy i/lub właściciele mają duże doświadczenie w ogrodnictwie.

My po spotkaniach z projektantką dostaliśmy listę i lokalizacje 67 gatunków (!) roślin, które będą zasadzone u nas na działce wraz z analizą stron świata, warunków glebowych, oddziaływań jednych roślin na drugie, nie mówiąc już o stronie estetycznej (tzn kompozycje zmieniające się wraz ze zmianami pór roku). I to wszystko przy głównym i nadrzędnym założeniu, że ogród ma być przede wszystkim łatwy w utrzymaniu, bo się na tym kompletnie nie znamy.

Polecam zastanowienie się jeszcze raz nad (przynajmniej) konsultacjami z projektantem (nie musi to być przecież pełny projekt wraz z altankami podjazdami, oświetleniem i nawodnieniem). Dobre kompozycje roślinne to nie jest taka banalna sprawa - ma to cieszyć oko i samopoczucie przez naście/dziesiąt lat i szkoda startować co 2-3 lata od nowa...

Pinus
23-08-2005, 21:40
Witam,

Zachęcam do obejrzenia ogrodów zaprojektowanych i urządzonych przez amatorów (właścicieli ogrodów), bez udzialu architektów zieleni.

http://www.pinus.net.pl/p.php?p=ogrody

Uważam, że są niezłe a przede wszystkim zadowoleni z nich są ich użytkownicy.
Wykonałem zdjęcia tych ogrodów i umieściłem na naszej stronie internetowej, gdyż wiele wystepujacych tam rozwiązań jest godnych nasladowania.

Pinus

...

jpawl
24-08-2005, 07:17
Pinus, nie chciałbym być sarkastyczny, ale podawanie adresu strony, która ma obrazować samowystarczalność początkujących (bo o takich tu mówimy) ogrodników i jednocześnie ma na dole linki do 'oferta roślin' czy 'doradztwo ogrodnicze' jest trochę IMHO naciągane.
Sorry, ale nie uwierzę, że podane ogrody powstały 'ot tak z marszu po zakończonej budowie'. Dlaczego ? Bo nie ma na nich np. podstawowego błędu początkujących, czyli przeładowania roślinami...

Teska
24-08-2005, 07:43
jpawl


z tym przeładowaniem to masz rację.....mi ogrodnik własnie powiedział....ze przesadziłam....z gęstoscia :cry:

Pinus
24-08-2005, 11:50
@jpawl


... podawanie adresu strony, która ma obrazować samowystarczalność początkujących (bo o takich tu mówimy) ogrodników i jednocześnie ma na dole linki do 'oferta roślin' czy 'doradztwo ogrodnicze' jest trochę IMHO naciągane.
Linki te nie świadczą o tym, że ludzie nie mogą posiadać umiejetności i własnych pomysłów na urządzenie swoich ogrodów.
Nie wiem skąd takie karkołomne wnioski. Czyżbyś umiejetnosci innych oceniał wedle siebie ? :D
Dla jasności informuje, że firma moja nie zajmuje się projektowaniem ani urządzniem ogrodów. Prowadzimy tylko detaliczną sprzeaź roślin a przy tym udzielamy wyczerpujących o nich informacji.


... nie uwierzę, że podane ogrody powstały 'ot tak z marszu po zakończonej budowie'. Dlaczego ? Bo nie ma na nich np. podstawowego błędu początkujących, czyli przeładowania roślinami...

To nie jest kwestia wiary to są po prostu fakty.
Ludzie robią wiele rzeczy dobrze, niezależnie od tego czy Ty w to uwierzysz.

Pozdrawiam i życzę wiecej wiary w umiejętności innych

Pinus

...

Dorota_N
24-08-2005, 12:34
UKF dzięki za wskazówki. Właśnie z tą kolorystyką będzie najgorzej, bo z iglakami jakoś sobie poradzę. No cóż, muszę szukać i podglądać.

Pinus Dzięki za adres. O coś takiego mi właśnie chodziło. Staram się podglądać ogrody po to, żeby pewne kompozycje wykonać u siebie.

Wiecie, pewnym momencie poczułąm się w nieodpowiednim miejscu. Ja planuję sama zrobić ogród, nie w ciągu dwóch czy trzech tygodni ale lat.
Najlepiej byłoby zlecić firmie, ale co to za przyjemność.... a potem co? Też będą przychodzić raz w tygodniu kosić trawnik??

gosipiet
24-08-2005, 13:07
Witaj
Nie zlecaj prowjektowania ogrodu zadnej firmie (to tylko rada). Nie ma nic piekniejszego i nic tak nie cieszy, jak wlasnorecznie zaprojektowany i wykonany ogrod.
Lepiej zakladac go kilka lat od malego i patrzec jak pieknie rosnie :).
Ale to oczywiscie tylko moje zdanie.

jpawl
24-08-2005, 14:39
Może mam zły dzień, ale zaczynam się tu czuć jak dyżurny maruda. Proponowałem konsultacje u projektanta, bo nie ma nic (przynajmniej w mojej opinii) gorszego niż świadomość własnej zmarnowanej roboty wynikającej z niewiedzy. Każdy (optymistycznie) zakłada, że jego ogród będzie piękny, niepowtarzalny i zapierający dech w piersiach, tylko co tu robią te robaki na dereniu, albo dlaczego ten świerk marnieje w oczach, a trawnik zamiast zielonej murawy przypomina pustynię ??
Przecież nigdzie nie napisałem, że projektant (czy wykonawca) ma w ogrodzie robić wszystko od A do Z. Moim zdaniem jego głównym zadaniem jest porządkować pomysły inwestora i wybijać mu z głowy karkołomne lub zbyt obciążające kieszeń pomysły. Bo głównym wrogiem ogrodów jest (tu znowu moja opinia) chaos (koncepcyjny, techniczny, finansowy) w głowach ich właścicieli. Można go porządkować w 3 tygodnie na papierze przy pomocy projektanta. Można też przez 3 lata eksperymentując na roślinach i swojej kieszeni

satina
25-08-2005, 11:35
Jpawl pozwolę sobie nie zgodzić się z toba. Jeżeli ktoś ma chęci , wyobraźnię, taką stronkę jak podał pinus to poradzi sobie z założeniem swojego ogrodu. Dodatkowo jest teraz wiele różnych gazet, poradników z których też można coś podpatrzeć i wykorzystać. A co do tego co może dobrze rosnąc na naszych działkach to trzeba się dobrze rozejrzeć wokół naszego domku i okolicy, bo ziemia jest napewno podobna jak nie taka sama.
Ja również zakładałam swój ogród sama, ale nie tak na hip hura tylko najpierw właśnie dużo czytałam o różnych roślinkach i zastanawiałam się jak ma wyglądać ten ogród. Teraz po 5 latach jestem bardzo ze swojego "dzieła" zadowolona i podoba mi się (innym też). A jeżeli chodzi o robaczki na roślinkach czy to że coś żółknie itp. to wierz mi nawet jak założy ci ogród firma to robaczki też się mogą pojawić i coś zżółknąć.
Pozdrawiam wszystkich zapalonych "ogrodników" i życzę powodzenia.

jpawl
26-08-2005, 07:57
Ależ ja nikomu nie odmawiam chęci, wyobraźni, możliwości korzystania ze stron WWW, czy czasopism i poradników. Chciałem tylko zauważyć, że np zdjęcie z oczkiem wodnym to jest efekt bardzo przemyślanego i sumiennego procesu założenia ogrodu (sądząc po roślinach ogród ma kilka lat, a jeszcze widać połacie kory), a nie (mam nadzieję, że autorka tematu się nie obrazi) działania typu 'posadzimy pod płotem tuje, a potem się zobaczy'. Nie wiem skąd taka alergia na projektantów ogrodów -jakoś przy domach nikt nie kwestionuje roli architekta, a tu prawie za punkt honoru stawia się, że ogród to 'ja sam, tymi rękami'...

Poza tym nie każdy ma chęć, wyobraźnię czy możliwość korzystania z WWW czy poradników :). Ponadto spora część poradników jest wprost tłumaczeniami np brytyjskich autorów, a warunki klimatyczne w Anglii i Polsce to dwa różne światy...

Żeby nie było, że działam tylko destrukcyjnie polecam wszystkim początkującym lekturę strony :
http://www.ogrody.agrosan.pl/Jerzy_Nowak_radzi/

Ivonesca
26-08-2005, 09:22
Pinus - bardzo fajna stronka :-) podglądam sobie rozwiązania niektóre :-)

Ivonesca
26-08-2005, 11:24
bikosa - witaj, dawno się nie widziałyśmy na forum :-)....jak czytam o tej Twojej działce to jakbym widziała swoją ;-) ...z tym że ostatnio te wielkie chwaściska wreszcie zostały wykoszone, a te które odrastały zostały spryskane randapem....
moja działka 40x22 (tylko kształt trochę rombowy) jest krótszym bokiem ustawiona do drogi (wschód), odległość budynku od drogi to 8m (tak było w warunkach zabudowy), potem dom o dł. 13m i z tyłu zostaje mi 19 x22 -niby kwadrat, ale jak stoisz za domem to wydaje się że działka jest krótka a szeroka....no i też kombinuję i kombinuję ...podglądając książki i czasopisma...

Dorota_N
26-08-2005, 12:42
To nie alegria, ale oszczędność.
Domu sama nie zaprojektuję, ale w ogrodzie można próbować, eksperymentować. To nie ma być wyścig ,kto ma ładniejszy ogród(albo drożej kosztował), ale ma być przytulny i stworzenie go może dać wiele satysfakcji. Pomijam już fakt, że niesty nie stać mnie na zlecenie tego. Wolę zabudować kuchnię nowymi meblami...
Jak widać wszelkie dobre chęci są natychmiast tłumione i krytykowane. Ja nie zamierzam kłaść instalacji elektrycznej, bo tam musiałabym kuć ściany jak pójdzie coś nie tak.

UKF
26-08-2005, 12:56
Nie wiem skąd taka alergia na projektantów ogrodów
Ja też nie wiem... :(


tu prawie za punkt honoru stawia się, że ogród to 'ja sam, tymi rękami'...

... i też chcę ogród "ja sam, tymi rękami" (tzn. moimi i męża :wink: ) :D zrobić i pielęgnować, ale na etapie planowania pracowałam z projektantem :D i mam poczucie, że projektowałam swój ogród: to my mówiliśmy jaki charakter ma mieć nasz ogród, ile czasu w przyszłości możemy poświęcić na jego pielęgnację, jakie kolory lubimy a jakich nie, jakie rośliny chcemy mieć a jakich nie, itp. itd.
Projektantka przedstawiała nam propozycje rozwiązań zgodnych z naszymi oczekiwaniami, skorygowane w oparciu o jej wiedzę. Zatwierdzaliśmy (lub nie) zarówno ogólny rys ogrodu, jego większych i mniejszych elementów jak i wszystkie roślinki :D
I wiecie co? To było super!!! :D

A przed nami cała radość "fizycznego" tworzenia (i mam tu na myśli nie tylko zakładanie) naszego ogródka.

Maria

UKF
26-08-2005, 13:09
To nie alegria, ale oszczędność.
Oj, nie zawsze... ja bałam się tego, że np. źle dobiorę rośliny (do gleby, nasłonecznienia itp.) i ... niedługo będę musiała kupić nowe na to samo miejsce....


To nie ma być wyścig ,kto ma ładniejszy ogród(albo drożej kosztował), ale ma być przytulny i stworzenie go może dać wiele satysfakcji.

O satysfakcji i radości tworzenia napisałam post wyżej...


Pomijam już fakt, że niesty nie stać mnie na zlecenie tego. Wolę zabudować kuchnię nowymi meblami....
Ja też tak myślałam... zadzwoniłam do kilku firm projektujących ogrody i... utwierdziłam się w tym przekonaniu :( A potem na Forum spotkałam dziewczynę (podobały mi się jej wypowiedzi o ogrodach), która zaproponowała cenę, na którą nas było stać :D
Tylko podkreślam: to, co mówię dotyczy samego projektu, bez realizacji. Bo z Twojej wypowiedzi można wywnioskować, że chodzi o realizację ogrodu (te meble kuchenne...)


Jak widać wszelkie dobre chęci są natychmiast tłumione i krytykowane.

Nie miałam i nie mam zamiaru tłumić Twojej chęci samodzielnego zaprojektowania ogrodu, nie namawiam też do zlecania projektu profesjonaliście, nie kwestionuję, że samemu też można stworzyć coś pięknego. Staram się tylko pokazać, że korzystając z pomocy fachowca (przy projektowaniu!) można mieć zarówno satysfakcję z tworzenia jak i "nie pójść z torbami".

Maria

kaskaa
26-08-2005, 13:22
Dorota_N - jak będziesz projektować rozmieszczenie roślin to zrezygnuj z umieszczania ich w miejscach potrzebnych na np. rozstawienie drabiny - w celu zajrzenia do rynny, umycia okna fix itp. Na dzizłce letniskowej zafundowałam sobie kwietnik i czasem jest problem.

I jeszcze jedno. Planując ogród przy domu zlecę projekt (papierowy) specjaliście. Wykonanie pradopodobnie zostawię sobie - chyba, żeby jakiś nagły przypływ gotówki...

jpawl
26-08-2005, 13:54
Doroto, w końcu doszliśmy do konkretów.

Ja zleciłem projekt ogrodu. Oferty jakie dostałem oscylowały w granicach 1-2,5 zł za m2, czyli w Twoim przypadku (9x25) jest to rząd 250-600 zł, czyli (trzymając się tematów kuchennych) dwa okucia Bluma w szufladach.

Może warto przemyśleć temat jeszcze raz opierając się na tym, co napisała UKF...

UKF
26-08-2005, 15:06
Może warto przemyśleć temat jeszcze raz opierając się na tym, co napisała UKF...

Jeszcze raz zaznaczam, że nie namawiam do zlecania projektowania ogrodu.... bo są ludzie, dla których większą przyjemnością jest samo tworzenie (sadzenie, przesadzanie, zamiany roślin itp.) niż po prostu przebywanie w "gotowym" ogrodzie....
Ja do takich nie należę, najchętniej posadziłabym sobie co najmniej 10-letni ogród (ale na to mnie nie stać :D ). I wydaje mi się, że wystarczą mi "tylko" takie zmiany ogrodu, jakie niosą nam pory roku......
Maria

Dorota_N
26-08-2005, 15:34
Rzeczywiście, jeśli koszty są w granicach 250-600 złotych to lepiej zlecić to komuś. Nie stać mnie bowiem na wydatek rzędu 10.000. Chociaż moim przypadku samej działki za domem jest 225 m a pozostaje jeszcze front i boki.
Na pewno sadzeniem i pielęgnacją zajmę się sama, może dorzucę coś od siebie z czasem. :wink:

jpawl to nie kwestia honoru, ale przyjemność jaką może dać efekt, nawet jeśli nie wszystko będzie idealnie.

Dziękuję wszystkim bez wyjątku za rady, nawet te do których się nie zastosuję :lol: To jest bardzo miłe, że chcecie pomóc i doradzić

bikosa
26-08-2005, 19:24
Hej Ivonesca- dawno, dawno. Przyczyna była prosta- najpierw brak internetu spowodowany przeprowadzką a potem końcówka ciąży, no i teraz urodził się Franuś więc mam ostrą jazdę bez trzymanki z dwoma urwisami. Co do ogrodu- po zrobieniu odprowadzenia deszczówki moje piękne chwsty zsotały zlikwidowane w dużej mierze. A ja nadal bez pomysłu :-? U mnie niby jest 15x30 ale część z tego zajmuje taraz więc w rzeczywistości ogród ma 12x30 więc jest na serio płytki :( Chyba będę musiała dojrzeć do decyzji o projektancie :-? pozdrawiam
A może ktos sie nad nami zmiłuje i cosik podpowie. :lol:

UKF
26-08-2005, 20:19
Nie stać mnie bowiem na wydatek rzędu 10.000.

Oj, to chyba miałaś na myśli projekt + realizację (bo dwie warszawskie firmy projektujące ogrody "rzuciły" mi ceny 1.500-2.000 zł za ok. 700m2)...
A my tu o samym jeno projekcie, nieprawdaż jpawl ? :D 8)
Maria

Dorota_N
26-08-2005, 20:33
Teraz już faktycznie o samym projekcie...Ale mowa była o różnych możliwych wyjściach. W każdym razie nie o to chodziło.

Nawet jeśli wezmę sobie projektanta, to chciałabym mieć jakąś koncepcję, jakieś elementy podpatrzone, które mogę zaproponować u siebie. I to w tym wszystkim chodziło. A nie o to czy brać projektanta, czy nie.

Ivonesca
29-08-2005, 10:22
bikosa - ojej ...a ja cały czas jestem na etapie Antka :oops: :oops:
gratulki serdeczne z okazji narodzin Franka (ja też mam Franka, 5-latka :-) ) ...no i powodzenia z ogrodem :-)

rafaloku
19-09-2005, 12:29
Od dłuższego w internecie dostępny jest program "Virtual Garden" który można bezpłatnie pobrać ze stron internetowych BBC. Niestety oryginalna wersja programu tylko w języku angielskim.

Dlatego też dla wszystkich którzy nie znają dobrze angielskiego polecam przewodnik jak korzystać z programu (objaśnienie wszystkich jego funkcji) oraz (nowość !!!) plik z polskimi opisami roślin (instalujemy po uprzednim zainstalowaniu wersjii oryginalnej programu). Dzięki temu w pełni funkcjonalny program do projektowania ogrodu w jęz. polskim możesz teraz mieć za darmo !

Szczególy pod adresem
http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/tutorial2.html

życze powodzenia i dobrej zabawy podczas tworzenia własnych projektów :wink:
dajcie też znać co sądzicie o polskiej wersji opisów roślin do programu !

aga_k1978
03-10-2005, 12:36
Co zrobić z taka powierzchnią ?? Odsunęliśmy się od drogi z domem 35m ze względu na kurz, hałas itp. Teraz dom już stoi a ja patrzę na ten teren z małym niepokojem...jak go to teraz sensownie zagospodarować?? chodnik i podjazd z pozbruku? Przecież to pochłonie mnóstwo pieniędzy! :-?
Trawnik ? Latanka na takiej powierzchni z kosiarką !! :o
Nie stać mnie na ogrodnika który się tym zajmie...a czy sama dam radę ? Może posadzić kilka drzew a całą resztę puścić w samopas !

Majka
04-10-2005, 09:11
- łady trawniczek o powierzchni 3 arów, do tego zagajnik, krzewy ozdobne i kwiaty. Wcale nie masz za duzo tej ziemi :wink:

gaga2
04-10-2005, 12:33
Aga,....musisz zastanowić się na tym,. co Ci się podoba....
a co do trawniczka... bez przesady..... ja mam ok.1000 m2 ogrodu, w tym ok. 700 m2 trawnika, oboje pracujemy, do domu wracamy po 17.00, wyjeżdżamy na weekendy w lecie i jakoś wyrabioamy z tym trawnikiem (gorzej za to z rabatkami, ale wystarczy dobra agrowłóknina i kora na pierwsze lata)... wszystko dla ludzi.... no chyba że tego bardzo nie lubisz....tj. zajmowania się ogrodem... wtedy może rzeczywiście lepiej wysypać jakimś żwirkiem... był kiedyś projekt takiego ogrodu w Muratorze... dużo żwirku, kolorowego, do tego z rzadka jakieś samotne roślinki...
Pozdrawiam,
gaga2

aga_k1978
04-10-2005, 12:44
Bardzo lubię trawę :) i to w wielkich ilościach, uwielbiam też wszelkiego rodzaju iglaki – tyle że ta powierzchnia trochę mnie przeraża ....nie tyle te iglaki co właśnie trawnik – wiem że aby był naprawdę ładny wymaga wiele pracy (podlewanie, koszenie).
O jaki żwirek kolorowy chodzi....?

Darek Rz
05-10-2005, 06:33
Witam !!!

Nie przejmuj się .Tak jak ktoś wyzej napisał -ziemi nie masz wcale tak duzo . Jak zasadzisz trochę roślinek i poczekasz 5-6 lat i one urosną to powierzchnia optycznie bardzo się zmniejszy . Ja mam 2800 metrów do zagospodarowania -jesli cię to pocieszy :lol: :lol: :lol:

pozdro D.RZ

Krzysztof Okoń
06-01-2006, 13:45
Obecnie jestem w fazie projektowania domu i ogrodu.Czy możecie mi polecić jaki program komputerowy do projektowania ogrodu warto kupić lub uzyskać z netu? Może być w wersji angielskiej lub polskiej. Wiosna tuż tuż. :) Kris

NatkaB
06-01-2006, 17:34
Obecnie jestem w fazie projektowania domu i ogrodu.Czy możecie mi polecić jaki program komputerowy do projektowania ogrodu warto kupić lub uzyskać z netu? Może być w wersji angielskiej lub polskiej. Wiosna tuż tuż. :) Kris

był kiedyś (marzec? kwiecień?) w Muratorze świetny program na płytce, Fotoogród - wstawiałeś zdjęcie swojego ogrodu i mogłeś obsadzać go dowolnymi roślinami, drzewami i elementami architekturty ogrodowej. Bomba! Dzięki niemu uniknęłam kilku błędów

cisza1
07-01-2006, 09:14
Obecnie jestem w fazie projektowania domu i ogrodu.Czy możecie mi polecić jaki program komputerowy do projektowania ogrodu warto kupić lub uzyskać z netu? Może być w wersji angielskiej lub polskiej. Wiosna tuż tuż. :) Kris

3dStudio
nie znam lepszego

izunia1111
09-01-2006, 10:38
Proponuję przeczytać wątek


http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=23662&highlight=landscape

@nia
11-01-2006, 10:04
ja polecam GardenComposer 3D - kilka informacji znajdziesz tu - http://www.swiatogrodow.pl/programy.php?artykul=1

ZBINAL
11-01-2006, 19:30
Czy program 3D Studio to program amerykański ??

magdam
08-02-2006, 13:35
Witam waszystkich!

Wiosną planuję założyc ogród, działka jest spora 33 ar, prostokątna, teren jest płaski. W najdalszej części działki rośnie już sobie sad owocowy reszta jest do zagospodarowania, czy macie ciekawe pomysły, niedrogie rozwiązania na zrobienie ciekawego, niepowtarzalnego ogrodu? Chętnie posłucham Waszych opinii, propozycji. :D

Pozdrawiam
Magda

chopinetka
08-02-2006, 15:01
Witaj
Łatwo pisać gorzej zrobić. Napisz jaką masz ziemię, bo roślinki mają różne wymagania. A moja pierwsza uwaga - skoro teren płaski to trzeba go urozmaicić. Mile widziane pagórki i zagłębienia. Oczywiście musi być oczko wodne, bo bez tego ani rusz :wink: a może staw taki naturalny chciało by się powiedzieć. Sama cały czas zastanawiam się nad takim stawem, ale narazie brak kasy, to dość droga inwestycja.

pozdrawiam

jatoja
08-02-2006, 19:48
Myśle że rzadko kiedy ciekawe pomysły na niepowtarzalny ogród i niedrogie rozwiązania idą w parze.
Najtaniej jest zrobić łąkę kwietną - może być efektowna i nie droga

zygmor
08-02-2006, 22:13
Może coś tak jak u mnie, zapraszam do obejrzenia

magdam
09-02-2006, 11:35
Witaj
Łatwo pisać gorzej zrobić. Napisz jaką masz ziemię, bo roślinki mają różne wymagania. A moja pierwsza uwaga - skoro teren płaski to trzeba go urozmaicić. Mile widziane pagórki i zagłębienia. Oczywiście musi być oczko wodne, bo bez tego ani rusz :wink: a może staw taki naturalny chciało by się powiedzieć. Sama cały czas zastanawiam się nad takim stawem, ale narazie brak kasy, to dość droga inwestycja.

pozdrawiam

Witam!
Latem spryskaliśmy wszystko Randapem (nie wiem jak to się pisze), ziemia została zaorana, u nas jest teren gliniasty, więc latem robi się skała...Na oczko mamy sporo kamieni okraglaczków, trochę keramzytu zaś część rekeacyjną od części ogrodowej planujemy rozdzielić drzewkami iglastymi (różne gatunki) posadzone "slalomem", drzewka te posadziliśmy jesienią. Ograniczeniem jest właśnie kasa bo w pierszej kolejności jest wykończenie mieszkania, a ogród to tak z doskoku...

Pozdrawiam
Magda

abromba
09-02-2006, 14:19
Ale masz glinę czy lubelski less? Bo jak less to urosnie Ci masa roślin, o których uprawie większość z nas może tylko marzyć - piwonie, pełniki, tojady. I taka kwietna łąka - czemu nie?

zygmor
09-02-2006, 19:09
Moim skromnym zdaniem to z tym randupem nie przesadzaj.
Teraz masz kilka lat do odczekania, żeby cokolwiek chciało u Ciebie wyrosnąć.
Po użyciu randupu, żeby był skuteczniejszy nie należy orać. To oranie może Ci trochę pomóc, ale jakie stężenie preparatu użyłeś? Jak większe niż zalecane, to aranie tu nic nie zmieni. Na trzy, lub cztery lata masz spokój, musisz nauczyć się żyć bez zieleni. Trudno powiedzieć jak to zniosą drzewka, okaże się niedługo. Warto czasem poczytać trochę przsę ogrodniczą, lub poradzić się wcześniej kogoś kto ma ogródek, bo inaczej to właśnie tak......

zygmor

BobTrebor
10-02-2006, 16:06
zygmor - Roundup biodegraduje się po dwóch tygodniach, usychają rośliny nim spryskane, następne odrastają błyskawicznie

chyba pomyliłeś Roundup z napalmem :lol:

chopinetka
10-02-2006, 18:30
Witajcie

Tak,tak, u mnie też Roundup pomaga ale na chwilę, uodporniło się to zielsko czy co? Ale już po 3 latach prób i błędów, mogę z czystym sumieniem polecić sposób na zdławienie perzu. Mianowicie jak tylko po Roundoupie zielsko uschnie przekopuje ziemie, dosypuję lepszej ziemi i od razu sieję trawę i to dość gęsto. Wtedy jest szansa, że rosnąca trawa przydusi perz (głównie mam perz). Później już tylko trzeba dbać o murawę :) i to nieustannie.
pozdrawiam

zygmor
10-02-2006, 22:48
Z tymi herbicydami trzeba uważać, bo można zrobić kuku...

Ja użyłem takiego sposobu, kyóry mi poradzono, a mianowicie kępy perzu, lub darni z perzem układamy na pryźmie i to tak, że trawą do trawy, a ziemią do ziemi. Po roku, lub dwóch będziemy mieli świetny kompost.

magdam
13-02-2006, 07:50
Z tymi herbicydami trzeba uważać, bo można zrobić kuku...

Ja użyłem takiego sposobu, kyóry mi poradzono, a mianowicie kępy perzu, lub darni z perzem układamy na pryźmie i to tak, że trawą do trawy, a ziemią do ziemi. Po roku, lub dwóch będziemy mieli świetny kompost.

Przenigdy tak nie zrobię, pędy perzu jeśli je powyciągam z ziemi to będę trzymać je z dala od ogrodu... Na zaniedbaną, zaperzoną ziemię sorry ale taki kompost nie pomoże...........przepisowe ilości oprysku-tak.

Magda

zygmor
13-02-2006, 09:48
Moższ pod tą pryzmą umieścić folie, kto ci broni. Naprawdę ten kompost sam się zrobi, trzeba tylko poczekać. Ne znajdziesz tam nawet źdźbła peżu.

blondyna
05-03-2006, 21:15
zygmor masz piekny ogród,jestem pod wrazeniem o takim marze,ale niestety nie mam takiego lasu,czy mozesz mi powiedziec czy opryskujesz te swoje rózanecznki czyms?kupiłam w zeszłym roku pare krzewów ale na jesieni na azali liscie były jakies białawe,czekam na wiosne i nie wiem czy nie powinnam czegos zastosowac

marava
09-03-2006, 12:30
Roundup niszczy totalnie prawie wszystko co jest zielone,oprócz skrzypu polnego.
Na perz, który jest trawą dobrze działa Fusilade Forte 150 EC lub Targa Super 05 EC. Te preparaty są bezpieczne dla roślin dwuliściennych.

zygmor
09-03-2006, 20:10
U mnie biały nalot na liściach azalii mam na krzewach rosnącyh pod dębami. Nic się im złego nie dzieje, ale wiosną te liście grabimy i palimy. Tylko jesienią brzydko wyglądają. Sprobuj zstosować preparat na mączniaka prawdziwy, najwygodniejszym preparatem na tę dolegliwość i wiele innych jest Biosept 33. To wyciąg z pestek grapefruita, preparat bardzo dobrze sprawdza się w uprawie różaneczników zimozielonych. Stosujemy go od kilku lat kiedy tylko się pojawił na rynku. Należy go stosować dokładnie według przepisu, trudno go przedawkować, ale najlepsze efekty daje zastosowany według przepisu na opakowaniu.
zygmor

rafaloku
14-03-2006, 12:12
Więcej o zastosowaniu bioseptu można poczytać pod adresem:
http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/biopreparaty.html

niestety czasem ciężko może być go dostać w sklepie, ale za to można zamówić przez internet:
http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/oferta_ochrona.html

pozdrawiam

Wciornastek
14-03-2006, 14:18
U mnie biały nalot na liściach azalii mam na krzewach rosnącyh pod dębami. Nic się im złego nie dzieje, ale wiosną te liście grabimy i palimy. Tylko jesienią brzydko wyglądają. Sprobuj zstosować preparat na mączniaka prawdziwy, najwygodniejszym preparatem na tę dolegliwość i wiele innych jest Biosept 33. To wyciąg z pestek grapefruita, preparat bardzo dobrze sprawdza się w uprawie różaneczników zimozielonych. Stosujemy go od kilku lat kiedy tylko się pojawił na rynku. Należy go stosować dokładnie według przepisu, trudno go przedawkować, ale najlepsze efekty daje zastosowany według przepisu na opakowaniu.
zygmor
Zygmor podziwiam Twoją wiedzę o azaliach :D :D ale jako fitopatolog podchodzę do bioseptu z dużą dozą ostrożności :wink: Dlaczego bo działanie tego preparatu polega na "wzmacnianiu odporności" roślin i jest głównie prewencyjne a na tym forum zazwyczaj nasi koledzy alarmują dopiera gdy już coś niedobrego się dzieje :cry:

gosia@
19-03-2006, 16:47
U mnie biały nalot na liściach azalii mam na krzewach rosnącyh pod dębami. Nic się im złego nie dzieje, ale wiosną te liście grabimy i palimy. Tylko jesienią brzydko wyglądają. Sprobuj zstosować preparat na mączniaka prawdziwy, najwygodniejszym preparatem na tę dolegliwość i wiele innych jest Biosept 33. To wyciąg z pestek grapefruita, preparat bardzo dobrze sprawdza się w uprawie różaneczników zimozielonych. Stosujemy go od kilku lat kiedy tylko się pojawił na rynku. Należy go stosować dokładnie według przepisu, trudno go przedawkować, ale najlepsze efekty daje zastosowany według przepisu na opakowaniu.
zygmor
Zygmor podziwiam Twoją wiedzę o azaliach :D :D ale jako fitopatolog podchodzę do bioseptu z dużą dozą ostrożności :wink: Dlaczego bo działanie tego preparatu polega na "wzmacnianiu odporności" roślin i jest głównie prewencyjne a na tym forum zazwyczaj nasi koledzy alarmują dopiera gdy już coś niedobrego się dzieje :cry:
a, co mozesz polecic "nieprewencyjnego" na maczniaka?

Mirek_Lewandowski
19-03-2006, 17:15
Zygmor, właśnie wypisałem wszystko obok:
htpp://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=6

Wciornastek
20-03-2006, 08:28
a, co mozesz polecic "nieprewencyjnego" na maczniaka?

Jeśli oczywiście mamy doczynienia z mączniakiem prawdziwym:wink: bo może to być inna choroba.
Ale zasada jest taka chemia co ok. 10 dni. Naprzemiennie np. Bravo, Sporotak Alpha, czy Amistar (te dwa ostatnie ze względu na substancje aktywną są bradziej penetrujące wnętrze). Dodatkowo to o czym pisał Zygmor wygrabić ewentualnie wyciąć nabardziej porażone fragmenty roślin. Pamiętać o stosowaniu różnych środków - uodpornienie.

dorbie
26-09-2006, 20:49
Czy wiecie z ktorej strony domu robi sie ogrod warzywny? Czy lepiej od polnocnego wschodu czy od polnocnego zachodu?

martadela
26-09-2006, 20:54
hmm ja bym zrobiła z tej mniej widocznej strony :lol:

dorbie
26-09-2006, 21:09
polnocny zachod mam z lewej strony domu ( wglowie na razie :-)) od sasiadow, a polnocny wschod za domem od strony drogi, ktora jest ponizej dzialki. Taras i czesc dzialki rekreacujna jest przewidywana po prawej stronie domu.

Ale czy sa jakies wskazania do hodowania roslin typu- marchewka , pietruszka, koper, salata od ktorejs strony swiata, chodzi o naslonecznienie i cien

Mirek_Lewandowski
26-09-2006, 21:11
A owszem, od południa. :D

dorbie
26-09-2006, 21:14
Kurcze, nie pasuje mi, bo tam bede miec wejscie.

A jak mam do wyboru polnocny zachod i polnocny wschod?

Mirek_Lewandowski
26-09-2006, 21:18
To gdzie dłużej słoneczko.

dorbie
26-09-2006, 21:24
dzieki

gonia1307
04-10-2006, 13:00
Co sądzicie o tego typu programach????
Czy są pomocne dla ogrodnika-amatora??
http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/362612

kef
04-10-2006, 13:45
Witam


Bardzo dobry program żeby zaprojektowąć własny ogródek. Sam go kiedyś uzywałem i szczerze polecam.

Ps. Można go kupić taniej

gonia1307
04-10-2006, 15:04
Bardzo się cieszę ,że jest przydatny bo właśnie go dostałam w prezencie .
Teraz muszę przestudiować instrukcję obsługi i może coś z tego będzie.
Kef, jeżeli masz jakiekolwiek wskazówki w tym temacie to będę bardzo wdzięczna :)

kef
04-10-2006, 18:28
Poczytaj ale przedewszystkim testuj. Naprawdę nie jest trudny w obsłudze trzeba tylko trochę potrenować. Przy konkretnych problemach jeśli tylko będę pamiętać podpowiem

Pozdrawiam

gonia1307
04-10-2006, 19:33
Z góry dziekuję :)
Kef ,czy mógłbyś wkleić jakieś zdjęcie ze swojego ogródka ,tak ku pokrzepieniu :wink:

Joasia72
04-10-2006, 22:18
Zobaczę czy uda mi się wkleić plan zrobiony w tym programie

http://img92.imageshack.us/img92/7403/1fv6.jpg


Coś niby jest ale chciałam, żeby było widać obrazek a nie link.

Joasia72
04-10-2006, 22:38
Inne obrazki zrobione w tym programie:
To nie mój ogród :D a tylko ćwiczenia.

http://img521.imageshack.us/img521/2560/kopia2ew3.jpg


http://img521.imageshack.us/img521/3247/4wa4.jpg

kef
05-10-2006, 08:29
Witam

Dwie moje wizualizacjie.

http://images4.fotosik.pl/153/58c4d467f994477dm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=58c4d467f994477d) http://images3.fotosik.pl/190/ba3d7b583296b82em.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ba3d7b583296b82e)


Pozdrawiam

gonia1307
05-10-2006, 09:38
Joasiu,Kef, dziękuję :P .Fajne te wizualizacje ,teraz widzę ,że faktycznie ciekawy ten programik :wink:

rafaloku
09-10-2006, 10:04
Więcej o róznych programach do projektowania ogrodów dostępnych na Polskim rynku można poczytać tutaj:
http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/tutorial.html

pod tym adresem jest też jeden program darmowy!!!

kef
09-10-2006, 10:52
pod tym adresem jest też jeden program darmowy!!!


Nie polecam :wink:

Pozdrawiam

kalia
11-10-2006, 20:48
Program naprawdę ciekawy i w nadchodzące jesienno-zimowe wieczorki można sobie "wymarzyc" swój ogródek .
Kef a gdzie widziałes taniej podaj namiary bo bym sie zdecydowała na kupno
a przydał by mi sie taki "doradca" :lol: :lol: :lol: bo cosik z wyobraźnią u mnie kiepsko :oops:

kef
11-10-2006, 21:35
Sprawdź w skepie "nie dla idiotów"

Pozdrawiam

kate84
30-01-2007, 12:41
WITAM! :D
JESTEM TU NOWA I MAM NADZIEJE ZE POMOZECIE MI TU.
WŁASNIE ZAKŁADAM WŁASNĄ FIRME PROJEKTOWANIE OGRODOW TAKIE TEZ MAM WYKSZTAŁCENIE I SZUKAM DOBREGO PROGRAMU DO PROJEKTOWANIA.
CZY MOZECIE MI COS POLECIC? TYLKO PROSZE WZIASC PO UWAGE ZE POTRZEBUJE COS BARDZIEJ DLA ZAWODOWCOW NIZ AMATOROW NIKOGO NIE OBRAZAJAC :wink:
POPROSTU MA BYC TO DOBRY PROGAM Z KTORYM NIE POWINNAM MIEC ZADNEGO PROBLEMU.

PROSZE O OPINIE

POZDRAWIAM

mik99
30-01-2007, 20:43
kate84

Dobry pomysł,też chętnie bym skorzystał z pomocy komputera.

kisor
30-01-2007, 21:51
W projektowaniu ogrodów jestem totalnym laikiem, grabki miałam w ręce jak bawiłam się w piaskownicy a niedługo 30 na karku a o roślinach wiem tyle że usychają na parapecie. Z wykształcenia jestem księgową, od 2 lat wychowuję małego człowieczka i to mnie przypadła "działka" - ogród. Ponieważ budujemy sami ( ojciec, mąż i teść) czyli bez kredytów z bieżących pieniędzy nie stać nas na profesjonalistę (każdy grosz idzie na budowę) więc muszę się pobawić w projektowanie ogrodu a na wiosnę zaczynamy. Wiem tyle co naczytałam się w gazetach i u was na forum.

Poniżej wklejam projekt - chociaż jego namiastkę i proszę o uwagi i porady.

http://img248.imageshack.us/img248/7807/37134579im6.th.jpg (http://img248.imageshack.us/my.php?image=37134579im6.jpg)

http://img64.imageshack.us/img64/9497/48968783gr0.th.jpg (http://img64.imageshack.us/my.php?image=48968783gr0.jpg)

chopinetka
30-01-2007, 22:29
WITAJ
albo jesteś tak skromna
albo nie robisz tego pierwszy raz
albo ( i to napewno) masz zdolności plastyczne czyli dobrze rysujesz :D
U mnie już wzrok nie ten ale to co mogłam odczytać jest całkiem w porządku. Może jutro na świeżo coś jeszcze dostrzegę bo teraz to idę spać.

dobrej nocy

zygmor
30-01-2007, 23:03
kisorku,
Jestem pod wrażeniem jak chopinetka, dlatego nic więcej już w tym temacie nie napiszę, chyba że ja bym lepiej nie potrafił.
Nasz ogródek stworzyliśmy troszkę spontanicznie, założenie podstawowe było takie, że przed domem, a na środku ogrodu ma być duży trawnik dla dzieci, gości itp.
I często sporo wolnego miejsca się przydaje, szczególnie teraz podczas budowy, reszta ogrodu powstawała etapami i jakoś chyba nam wyszło, ale jakoś nie zdecydowałem się na kartkę i ołówek, choć program komputerowy mam, ale zawsze patrząc w komputer czułem jakiś niedosyt. Najwięcej frajdy daje mi sadzenie, przesadzanie i rozmnażanie roślin. Zresztą większość z krzewów które posiadam w ogrodzie jest mojego chowu. To daje naprawdę sporo satysfakcji, tylko kto by chciał tak długo czekać. Szczególnie gdy obecnie ceny krzewów nie są zbyt wygórowane, a różnorodność jest ogromna, nie to co przed laty...

kate84
31-01-2007, 10:38
Podaje 2 linki do roznych programow moze wiecie cos o nich???

http://www.punchsoftware.com/products/masterpro.htm

oraz

http://www.ideaspectrum.com/wgs_overview.php

magnolia
01-02-2007, 10:29
Jaka to jest powierzchnia?1000 metrów? Nie wiem czy niektóre rzeczy nie są zbyt rzadko?
Aha- w górnym prawym rogu- dobierz rośliny grupami- nie 1 krzew danego gatunku, lepiej mniej różnorodne a po 3, czasem jak mniejsze to po 5.
Wrzosy napewno sadź w dużych jednorodnych grupach -po kilkanaścia a nawet więcej sztuk. Z wrzosów wybierz pod kątem odmian wytrzymałych na mróz. polecam tez wrzośce- możesz dobrać az nich coś co zakwitnie wczesna wiosną.
Jeszce 1 sugestia- może zastanów się czy zamiast tuj, nie wolałabyś zrobić ściany z grup krzewów- to dodaje ogrodowi dynamiki, plastyczności , koloru i faktur a w utrzymaniu nie jest trudne. I kosztów tym nie powiększysz.
Poza tym naprawdę fajnie.

kisor
01-02-2007, 12:05
działka ma 1300 metrów z groszami, w prawym górnym rogu jest miejsce na kompostownik, szklarnię i niewielką podziemną piwniczkę bo dom jest bez piwnicy, przy drzwiach i murku okalającym wejście do piwnicy mój tata chce zasadzić dwie winorośle jedną czerwoną a drugą białą odmian takich żeby owoce można było spozywać prosto z krzaka,wkoło myślę o jakiś bylinach albo ziołach, wzdłuż płotu po północnej stronie będą dwa drzewa owocowe jabłoń (na jednym pniu szczepione dwa gatunki) i grusza (też szczepione), zanim drzewa wyrosną i zasłonią słońce to przy nich zrobi się warzywnik i posadzi krzewy owocowe

co do zachodniej strony - czyli goły żywopłot, najpierw myślałam żeby żywopłot był tłem dla innych roślin posadzonych piętrowo o różnych odmiennych kolorach ale pomysł z posadzeniem samego żywopłotu w jakąś ciekawą kompozycję jest fajny i nawet mam pomysł, może tak:

http://img299.imageshack.us/img299/8370/z1388517xom1.th.jpg (http://img299.imageshack.us/my.php?image=z1388517xom1.jpg)

http://img170.imageshack.us/img170/912/z1388518xbx2.th.jpg (http://img170.imageshack.us/my.php?image=z1388518xbx2.jpg)

http://img256.imageshack.us/img256/9522/z1388519xjw6.th.jpg (http://img256.imageshack.us/my.php?image=z1388519xjw6.jpg)

http://img299.imageshack.us/img299/4782/z1388520xxr1.th.jpg (http://img299.imageshack.us/my.php?image=z1388520xxr1.jpg)

z tą ostatną kombinacją mogłabym się na działce nie zmieścić i nie zostałoby nic miejsca na trawnik

kisor
01-02-2007, 12:16
wrzosy i wrzośce mniej więcej wybrane

piękne rzeczy mają w szkółce sylewstra tomszaka

http://tomszak.pl/

tylko które są odporne na mróż?

a i mam problem z doborem azalii i traw może ktoś coś poradzi niedoświadczonemu ogrodnikowi na początku jego przygody, żeby się nie zraził do zielonego

potrzebuję

azalie białe, żółte ,delikatnie pomarańczowe, różową i czerwoną - kwiaty duże, krzew wysoki

azalie miniaturowe do nasadzeń wśród skał i większych azalii - kolory jak powyżej

najlepiej jak by wszystko było mrozoodporne i zimozielone

oraz trawy bo wyczytałam że mistanty i trawy pampasowe źle znoszą zimę że przemarzają i najlepiej u nas uprawiać je w donicach ale nie za dobrze w nich rosną bo korzenie nie mają się jak rozrastać

zygmor
01-02-2007, 22:51
kochani,
może coś tutaj znajdziecie
http://www.dobreprogramy.pl/index.php?dz=22&id=1804&t=119

mik99
02-02-2007, 07:10
j...uż chyba wolał będę, kartkę i ołowek :lol:

magnolia
02-02-2007, 08:58
oczywiście pomyliłam się -chodziło mi o lewy górny róg-okolice wrzosowiska.Tam proponuję przejrzenie gatunków krzewów i posadzenie ich w grupkach.
co dom żywopłotu- gdybyś włączyła tam też trochę gatunków liściastych byłoby bardziej dynamicznie, zmiennie a to jest porządane w ogrodzie.Ja przy komponowaniuogrodów unikam symetrii na duzych powierzchniach- tzn. owszem przy załozeniach klasycystycznych czy stylizacjach na takie, albo dla podkreslenia konkretnych elementów czy punktów, ale zywopłot w rytmie 2 gat., 2 gat.-tego bym unikała-bardzo mocny kontrast który chyba nie ma nic na celu, bo nie eksponuje niczego.A gdybyś popróbowała narysowac sobie szpaler z kilku grup, nawet różnych wielkości, szerokości? Niektóre możesz podsadzić niskimi krzewami, czy bylinami okrywowymi. Mozesz właczyć tam coś większego-np., niewielkie drzewa. Super wyglądają dzrewa w takim rytmie- 3 blisko siebie i jeden pare metrów dalej. Te trzy podadzone nie 1 linii tylko w trójkąt czyli- 1 blisko ogrodzenia, 2 wysunięty do przodu, i tzreci też blisko ogrodzenia. A ten czwarty blisko ogrodzenia, parę metrów dalej. Super do tego będą purpurowe jabłonki ozdobne albo np. świerki serbskie.
Jakbyś do tego właczyła po 3, po 2 lub po 5 krzewów takich jak krzewuszki (cudne czerwcowe kwiaty), ogniki, jaśminowce,hortensje bukietowe, fotergille (sliczne kolory jesienią), pęcherznice, cisy czy inne śliczności to byłoby tak że szpaler nie jest płaska ścianą tylko jest ogrodem- ma różne wypukłości, faktury, kolory, jest bardzo plastyczny.
To moja propozycja, pomysl o niej ,oczywiście możesz mieć swój pogląd.
A azalie i wrzosy- dobór odmian to albo pytaj w szkółce, albo kup katalog szkółkarzy polskich- koszt ok 40 zł. a naprawdę Ci się przyda, bo to duże źródło wiedzy

NOTO
07-02-2007, 11:16
j...uż chyba wolał będę, kartkę i ołowek :lol:
Dlaczego ? Sam mam zamiar spróbować, ale nie chciałbym się sparzyć ...
Podaj swoje argumenty za "NIE"

zygmor
16-02-2007, 12:16
magnolia,
Magnolia, dziękuję za ten wywód jak należało by sadzić drzewa, lub krzewy żeby nie były monotonne, to naprawdę ciekawe, pewnie zastosuję u siebie.
Tylko gdzie jeszcze mam i co posadzić...
Oczywiście obracam to w żart, bo jak się chce to wszytko można. Przekonałem się mając ten mój ogródek, zaczynałem głównie od różaneczników, ale nie stroniłem od innych roślin, czy krzewów, stąd u mnie spora różnorodność. Działka jest duża, ale prawie kwadratowa, to ogranicza pewne rozwiązania, ale niewielki skłon terenu ku południowi ułatwia sprawę, bo pozwala na uzyskanie ładnej perspektywy. Rośliny mam posadzone w grupach, ale wzdluż ogrodzenia, lub w jego pobliżu. Środek działki jest względnie wolny, tu jest ok. 500m2 trawnika. Wgląd na działkę od strony drogi zasłaniają żywopłoty z tego względu uzyskaliśmy tu względną izolację od ruchliwej drogi i wścibskich oczu. Tylko wczesną wiosną w kwietniu, przed forsycjam, zakwita grupa różaneczników dahurskich i ona rozpoczyna corocznie kwitnienie u nas w ogrodzie, to widzą wszyscy, później pojawiające się listki na żywopłocie z tawuły bullata zasłaniają skutecznie kwitnienie pozostalych roślin.
Oj troszkę rozpisałem się nie na temat, ale ja już taki jestem...

Nalewka
19-02-2007, 11:55
Kisor, a skąd jesteś, bo jeśli z Suwalszczyzny, to azalie, czy inne delikatne rośliny (rodem z południowej Europy, czy innej Kaliforni) długo u Ciebie nie pożyją :) Sprawdzaj mrozoodporność i czy wystarczy obsypać i owinąć roślinę, czy przy 10 stopniach na minusie wymarznie. Ognik na przykład jest dość wrażliwy, czego w szkółce mogą Ci nie powiedzieć.

Wejdź na stronkę http://www.pinus.net.pl/ - warto poczytać :)

chopinetka
19-02-2007, 22:44
Witam

Co do kwasolubnych to już nie raz Mirek (nasz guru forumowy) pisał, że większość usycha nie z niskich temperatur w zimie tylko wczesną wiosną z powodu szuszy fizjologicznej. Trzeba wtedy chronić je przed słońcem, co za kapryśne rośliny :wink:
Kisor czy ten żywopłot to koniecznie z iglastych?Przychylam się do wypowiedzi poprzedników, może grabowy albo bukowy? Ja mam zwykły liguster ale regularnie przycinany całkiem dobrze wygląda, no i tani...

pozdrawiam

chopinetka
19-02-2007, 22:50
A i jeszcze jedno. Indygowiec w naszym klimacie chyba nie warto go sadzić, to jest roślina, która rzeczywiście może zmarznąć. Ale może się mylę...Ryzyko jest wpisanie w życie niedoświadczonego ogrodnika :D

dobrej nocy

gogo5660
19-02-2007, 23:40
powiem krotko rewelka...

kisor
20-02-2007, 13:02
http://www.pinus.net.pl/opis.php?id=646

jak napisałam jestem laikiem nigdy ogrodu nie miałam więc ryzyko wpisane jset w moje marzenia

czasem trzeba tylko chcieć i się troszke postarać

dziękuję wszystkim za rzeczowe i konkretne odpowiedzi napewno skorzystam

kasia

kisor
20-02-2007, 13:13
do chopinetki

żywopłot będzie z zywotników chyba ze szmaragdów a dlatego bo nie bardzo mi sie uśmiech wygrabywać liście spomiędzy gałęzi, myślę że może żywopłot frontowy będzie z liściastych kolorowych roślin ale na to jeszcze pomysłu nie mam bo budowa narazie na to nie pozwala (nie wiem jak będzie rozmiaszczony osadnik z przydomowej oczyszczalni ścieków) i nie wiem gdzie coś mogę planować a gdzie nie wolno robić nasadzeń więc to na późniejsze zimowe wieczory

azali i rododendrony - wiem że to delikatne i kapryśne rośliny może nie dla nowicjusza ale zygmor też przecież od czegoś zaczynał i u niego rosną a dzieki jego radom może u mnie się coś da wyhodować , klimat raczej umiarkowany bo jestem ze ślaska (zagłębia)

Aguś83
26-02-2007, 11:36
Proszę Was o pomysły, porady dotyczące zaprojektowania mini ogrodu :D Niedługo przeprowadzam się do odziedziczonego domu, znajdującego się w starym, zwartym szeregu domów jednorodzinnych w pobliżu centrum miasta. Możliwości jest niewiele i niestety nie mogę sobie pozwolić na wymarzony ogród:( Otoczenie jest niewielkie, w kształcie litery L i zabudowane murem, dodatkowo pośrodku znajduje się przejazd dla samochodu. Teren jest bardzo trudny do zaprojektowania czegokolwiek. Chciałabym mieć wokól domu namiastkę zieleni. Dlatego proszę o Wasze pomysły. Jakie proponujecie posadzić rośliny, które nie zajmują zbyt wiele miejsca,a wyglądają efektownie. Czy ma sens posianie trawy wokół i zostawienie tylko pasu potrzebnego do przejazdu samochodu? Chciałabym też posadzić rośliny pnące, które zasłonią nieciekawy mur otaczający dom.Które proponujecie?? Proszę o pomysły,fotki,które pozwolą ukształtować tak trudne otoczenie. Będę bardzo wdzięczna!!

28-02-2007, 18:15
:o cudo, chciałabym być takim laikiem jak Ty.

Gratuluję.

DIDYMOS
01-03-2007, 22:37
Jeszcze nie dawno na TVN STYLE był wspaniały cykl programów na ten temat pt.MIEJSKI OGRODNIK .
Może uda ci się dotrzec do kogoś kto nagrywał te programy. To prawdziwa kopalnia pomysłów na temat ogródków wielkości chusteczki do nosa.
Poza tym TVN dosyc często powtarza programy .
Życzę powodzenia

joannaj75
02-03-2007, 08:35
http://www.abogrod.pl/galeria/julianow.2006/9.jpg

joannaj75
02-03-2007, 08:48
http://www.abogrod.pl/galeria/piaseczno.2006/8.jpg
może coś Cię natchnie , teraz jest moda na takie właśnie fragmenty a reszta to trawniczek
http://www.abogrod.pl/galeria/zalesie.2006/4.jpg
http://www.abogrod.pl/galeria/zalesie.2006/35.jpg

tamcia
02-03-2007, 09:30
z roslin pnacych posadz clematisy/powojniki/i roze.Ztego co piszesz nie bedzie miejsca na rabaty z kwiatami a wiec pieknie kwitnace pnace rosliny dadza kolor w ogrodku

awciu
07-03-2007, 11:04
Poszukuje do zaprojektowania ogrodu oraz otoczenia domu z Krakowa. PILNE!!!

Aguś83
13-03-2007, 13:05
Wielkie dzięki za odpowiedzi i cenne rady!! :D Szczególnie za fotki! Jestem typem wzrokowca, jak czegoś nie ujrzę, to trudno mi sobie to wyobrazić :( Może jeszcze macie jakieś pomysły??Czekam...

Agduś
13-03-2007, 23:52
Niestety nawet nie pamiętam, gdzie to zdjęcie widziałam. To był artykuł o ogródku przy szeregówce właśnie, czyli takim maleńkim. Projektant wymyślił tam takie wysepki wyższych roślin rozrzucone po trawniku, ale najciekawszym pomysłem była pergola zakończona... wielkim lustrem! Choć brzmi to może dziwnie, ale wyglądało świetnie, bo lustro powiększyło ten miniogódek zaskakująco!

baba na budowie
27-03-2007, 15:40
Coś mi mówi, ze Kisor jest z Zagłębia ;) W Zawierciu jest centrum ogrodnicze Daglezja i warto tam zaglądnąc. Projektują tez ogrody, ale fak to pewien wydatek. Moi rodzice mają ciekawie zaprojektowany żywopłot. Maja tuje (chyba szmaragdową) poprzetykaną liściastym czymś co ponoć szybko rośnie i jest tanie. To liściaste coś ma kremowo - zielone liście. Z innej strony mają krzewuszkę, która kwitnie na czerowo i ma liście takie brązowawe. Ale są też krzewuszki z zielonymi liścmi. Myślę, ze taka rośliną mogłabyś urozmaicić te szmaragdy. W Katowicach na palcu Grunwaldzkim (to na przeciwko kina Kosmos) jest krzewuszka, przypuszczam, że ma kilkadziesiąt lat i bardzo dobrze się prezentuje. Jak będę u rodziców to sprawdzę dokłądnie te nazwy roślin :oops: zostawiliśmy sobie metki :lol:
Mamy tez w górach azalie i różaneczniki i chyba jakąś magnolie też. Wysokość 650-700m, zimy tam sa srogie i nic nam nie przemarzło, co roku zakwita. Nie sądzę wiec, żebyś miała z tymi roślinami jakiś problem, jeśli je na zimę będziesz owijać.
Słyszałam, ze Magnolia musi miec "ścianę", nie lubi przeciągów, wiatrów. Generalnie te roślinki, które są w cieniu i w wietrze rosną wolniej.
Na "nizinnej działce" mamy też pergolę z pnąca róża, miniatórowe róze i azalie oraz lawende i wszystko zimę przetrwało.

baba na budowie
27-03-2007, 15:41
http://www.daglezja.pl/

o a tu jest link. Można też "podpatrzeć" projekty

kisor
27-03-2007, 20:51
jasne że jestem "zagłębiok"
narazie mieszkamy w sosnowcu a dom budujemy w dąbrowie górniczej
muszę kiedyś odwiedzić to centrum, co dziwnie nie słyszałam o nim, chyba wolę do szkółki jechać bo wydaje mi się że lepiej doradzą takiemu nowicjuszowi jak ja, niż w takim centrum, ale ewentualnie będę kontrolować ceny i promocje, może skorzystam, tym bardziej że forsa idzie zawsze na cos innego a nie na ogród

już odwiedziłam przelotem szkółkę "alicja" na ostrowach - matko jedyna jaka ja jestem zielona, aż mi jest siebie żal, zobaczymy jakie będą tego efekty

jakbyś miała "babo na budowie" może zdjęcia i nazwy tych krzaczków od swoich rodziców, będę wdzięczna

mam nadzieję że u mnie też magnolie i azalie bedą się dobrze czuły jak u ciebie

pozdrowienia kasia

baba na budowie
28-03-2007, 13:49
jak tylko będę miała nazwy i zdjęcia (bo nie mam ich an swoim kompie) to zaraz podeślę.

baba na budowie
30-03-2007, 10:01
Hej Kasiu,
Wiadomość na prv kisi się wciąż w mojej skrzynce. Mam już trochę zdjeć z ogródka. Może podasz mi adres emailowy to Ci je wyśle.

baba na budowie
30-03-2007, 11:48
Udało mi się zapchać skrzynke zdjęciami ;) :lol: 8)

maja_mp
03-04-2007, 10:48
Odziedziczyłam po babci pół bliźniaka z 1936- już jestem po remoncie i rozbudowie ale wokół :-? cały teren ma 6200mkw ale połowę odgrodziliśmy w przyszłości na działki, czyli pozostało nam jakieś 3000mkw (po odliczeniu domu, 2 garaży przyległych do warsztatu i budynku gospodarczego :roll: teraz nie mam pojęcia jak to wszystko ogarnąć. Pozostał nam też sad-nim się już zajęlismy, pradopodobnie zostanie - wycieliśmy parę drzew, reszta została przycięta i "zakonserwowana" :wink: teraz chciałabym to jakoś ze sobą zgrać tylko nie mam pojęcia. Domek jest na wsi, ściclej to na samym jej końcu więc sąsiada mam tylko przez ścianę, a potem ani przed, ani za, ani obok :lol: ziemia wysokiej klasy bo IIIa, trawa zielona nawet w czasie suszy nie trzeba podlewać (jak na razie ten teren obrasta bujny trawnik), z koszeniem problemu nie mamy bo lubimy to robić ale ja chciałabym jakoś teren ożywić i upięknić.
Przes samym domem są dwa sporej wielkości świerki - już przycięte aby pozostały w takich rozmiarach jak są teraz....myślałam o obsadzeniu iglakami bo mamy do nich dostęp ale co więcej...nigdy nie zajmowałam się ogrodem i nie mam o tym pojęcia więc na pewno rośliny łatwe w obsłudze wchodzą w grę :P . Budynek gospodarczy nie ma najpięknieszego muru i myślałam o posadzeniu pnączy wokół - rosną szybko i zasłonią mi te widoki wątpliwe.
poza tym chciałbym coś nasadzić żeby troszeczkę się odgrodzić od sąsiadów - na razie jest siatka, oni maja dosyć zaniedbane przed domem i jakoś mnie ten widok zniechęca.
Pomocy.

To plan terenu

http://img95.imageshack.us/img95/9889/scan10002wj8.th.jpg

pawelm
03-04-2007, 11:02
Będzie lepiej widać:
http://img95.imageshack.us/img95/9889/scan10002wj8.th.jpg (http://img95.imageshack.us/img95/9889/scan10002wj8.jpg)

maja_mp
03-04-2007, 11:04
Tak, tak zdecydowanie źle wlepiłam :D

czy wsadzenie np. winobluszcza trójklapowego wokół budynku gospodarczego (jest z paskudnej dwukolorowej cegły) i wokół warsztatu jest dobrym pomysłem?
Chcicałabym zachować jako taka linię kolorystyczną (nie lubie pstrokacizny) - dom ma kasztanową dachówkę i ceglastą elewację.
Dobrze kombinuję - jak zająć się ogrodzeniem? Chciałabym - bo myśle, że mam sporo miejsca - zasadzić żywopłot i tuje bo je bardzo lubię np.szmaragdy, tak żeby było kilka poziomów i roślin.

Czytałam tez już tutaj o "swojskim" ogrodzie - ja też myślę o czyms na ten właśnie styl, żeby mi się z otoczeniem to potem nie gryzło :wink: ma ktoś jakies propozycje?

tadzel
03-04-2007, 20:10
Zyczyłbym sobie takich klłopotów z taką działką na takiej świetnej ziemi to dopiero mozna urządzić ogród.

maja_mp
04-04-2007, 08:10
Niby tak, ale taki duży teren to spore wydatki - ja nawet jako laik zdaję sobie sprawę, że w rok nie urządzę ogrodu - ale też chciałabym żeby w ciągu najbliższych 5 lat nabrał jako takiego wyrazu.
Wczoraj zakupiłam winobluszcz to obsadzenia mniejszego budynku i szukam krzewów na żywopłot - żeby nie były za drogie :roll: bo linia ogrodzenia jest dość długa, na razie posadzę tylko od frontu i od sąsiada - chyba ligustr okrągłolistny....jak długo to roście i jak się przycina - krzewi się to to?
Znalazłam na tym forum takie rysunki i chciałabym coś w tym stylu na ogrodzenie, prosze tylko o podpowiedź dotyczącą gatunków roślin, tak żeby mi się nie gryzły :D

http://img329.imageshack.us/img329/812/z1388519xjw6iq9.jpg

i

http://img262.imageshack.us/img262/3672/z1388520xxr1pb8.jpg

i jeszcze jedna prośba-czym obsadzić szambo? Gdzies tutaj już czytałam o jakieś kłującej roślinie ale teraz nie mogę znaleźć :-?

tadzel
04-04-2007, 20:36
Zywopłot z iglaków to kosztowna inwestycja. Przy takiej dobrej ziemi proponuje grab. Sadzonki tanie ale trzeba poczekac pare lat na zywopłot 3 metrowy, ale pózniej nie do przeprzejscia.

maja_mp
05-04-2007, 08:00
Ja na żywopłot chciałam ligustr bo jakoś mi nie pasuje grab-tyle tych lisci i takie wielkie-nie podobają mi się, a iglaki to już bardziej dekoracyjnie...mam dostęp do nich więc byłabym zdecydowana na obsadzenie tu i ówdzie. Najpierw od frontu i od sasiada a potem reszta...od jednej strony mam świerki - dostałam ze szkółki, mam jeszcze jechać po 25 sztuk, mam też brzózki ... ja bardzo lubię zapach drzew iglastych.
Czym się obsadza szambo? Takie kłujące :roll:

monkey222
08-04-2007, 09:24
Witam..planuje zakup programu do projektowania ogrodow...zalezy mi na porgramie profesjonalnym..duzo dobrego slyszalem o garden 3D pL ....czy ktos moze podzielic ta opinie?? program musi byc w jezyku PL no i powinien byc jak najlepsyz..bardzo prosze o rady i dziekuje..pzdr

Monika B
17-04-2007, 17:01
:evil: :evil: :evil:
Właściwie to odrzuciałabym go na pniu, ale nie mogę, bo to kolega męża wrrrr.... i musiałam zapłacić. I co z tego, że połowę ceny?

... ale po kolei - na działkę 1100m taki plan:

A. dużo dużych drzew - tylko od zachodu - 3 brzozy, 5 sosen, 3 jarząby, 4 modrzewie, 2 graby kolumnowe, świerk, do tego 6 bzów, 4 jasminy, 7 sumaków, 2 wiśnie. Działka ma 28 m dł. No, nie pogięło człowieka? Mam mieszkać w dżungli? :o :o :o A może ja nie mam zmysła? Nie chciałabym jednak po paru latach wszystkiego wycinać, bo będzie cień. No i nie chcę sobie zsłonić całkiem widoku na swiat...

B. Dwa szeregi derenia białego elegantissima jako odgrodzenie miejsca na ognisko - dla mnie to chwast, może coś mniej plennego i ładenego nie tylko z kory?

C. Zaplanowanych jest aż 6 szt.jaśmninowców Czy nie uważacie, że to bez sensu? Może chociaż jakaś kalina zamiast? I aż 6?

D.Czy parzydło lesne powinno rosnąć pod sosnami (kwaśna gleba)? Sosny mają być od południowej strony, więc nie będzie tam raczej cienia, bo przeciez te sosny spodu sobie same w południe nie osłonią. Chyba :o W każdym razie, na razie jest patelnia.

Ogólnie jestem załamana. Chciałm ogród raczej "naturalistyczny" :wink: więc teraz mam te jaśminowce. Liczyłam na pomoc, a mam jeszcze większy mętlik. Trochę szkoda mi kasy na nowy projekt, z resztą ten kolega był polecany przez innych naszych znajomych, więc może ja się czepiam?

JoShi
17-04-2007, 17:31
No i co z tego, ze kolega męża. Kto sie obrazi kolega, czy mąż?

dominikams
17-04-2007, 17:45
No to nie sadż tych wszystkich drzew. A ten dereń to akurat bardzo mi się podoba, tylko może dla urozmaicenia poprzeplatałabym go czymś innym, ale trudno powiedzieć nie widząc. Czy gość pytał się ciebie co chcesz?

Anisia3
17-04-2007, 17:51
D.Czy parzydło lesne powinno rosnąć pod sosnami (kwaśna gleba)? Sosny mają być od południowej strony, więc nie będzie tam raczej cienia, bo przeciez te sosny spodu sobie same w południe nie osłonią. Chyba :o W każdym razie, na razie jest patelnia.


Posadż jedną sosnę a nie wsyztskie zaprojektowane. I czy myślisz, że po roku juz nie będzie patelni? To jednak trochę potrwa.

Mirek_Lewandowski
17-04-2007, 18:12
Trochę jakby jednak pogięło :D

gonia1307
17-04-2007, 22:11
Monika B ,z Twojej wypowiedzi wynika że ten projekt powstał jakby bez Twojej wiedzy ,nie mówiąc o jakiejkolwiek akceptacji :oops: .
Niedawno dostałam projekt swojego ogródka (1200m),który mimo,iż powstawał we współpracy wirtualnej z projektantką to jednak wiedziałam o każdej nowej koncepcji i pomyśle .Ponadto wszelkie moje upodobania(ulubione roślinki itp)były uwzględnione .
No ale w życiu tak bywa ,że po znajomości otrzymujemy taki klops ,z którym nie wiadomo co zrobić.
W zasadzie masz dwa wyjścia :albo skontaktować się ze znajomym i poprosić o poprawki albo zrób to sama .Przejrzyj internet(fora ogrodnicze) popatrz na ogrody innych i katalogi roślin i podmień rośliny niechciane na takie ,które są podobe gabarytowo ale Tobie sie podobają .
Jeżeli ogólna koncepcja jest dobra według Ciebie a problemem jest tylko kilka roślin to poradzisz sobie sama.
Sosny i brzozy mnie nie przerażają ,natomiast ograniczyłabym te modrzewie,sumaki,bzy i jaśminowce.Dereń jest piękny jednak dwa rzędy to będzie bardzo szeroko i zajmie sporo miejsca moim zdaniem.
Życzę Ci powodzenia ,jeśli zrobisz to sama na pewno będziesz miała sporo satysfakcji :D :D

zygmor
17-04-2007, 22:29
Monika B,
Weź zastosuj z tego projektu to co dla ciebie wartościowe i chciała byś mieć i koniec. Resztę na zasadzie prób i błędów, każdy przez całe życie się uczy, a przy ogrodzie, to całkiem inna nauka. Nic na siłę, to ty będziesz miała ten ogród obok Twojego domu i to on ma się Tobie podobać, a nie komuś trzeciemu...

Teska
18-04-2007, 06:51
powiedziałabym uczciwie ze nie podoba mi sie to to i to...i zeby poprawił....

w koncu kase wzial..i co z tego ze polwe......

kofi
18-04-2007, 08:00
A nie możesz poprosić, żeby zmienił ten projekt? Jeśli nie uzgadniał z Tobą, co ma "posadzić".
Chyba, że mąż jest nim zachwycony, bo architekt uzgadniał z nim.
Jak zobaczyłam projekt mojego ogrodu ciężko było mi to sobie wyobrazić, tym bardziej, że wizualizacje (czy jak tam to nazwać) były nie najlepszej jakości, ale jak zaczynamy to realizować zaczyna być super. Niektóre krzewy też bym chciała zmienić, ale mój mąż się uparł, że skoro to jest tutaj zaprojektowane, to widać coś za tym przemawia i nijak nie pozwala.

Monika B
18-04-2007, 09:19
Bardzo wam dziękuję za odpowiedzi. Poprawki nie wchodzą w grę z wielu powodów. Podstawowy jest taki, że nie będę kopać się z koniem. Po prostu zrobione jest WSZYSTKO nie tak jak chciałam. Co więc poprawiać? Wszystko do śmieci. Wgląda na to, że facet jest niezdolny do projektowania czegokolwiek poza standardem, który wsadza wszędzie :o Nie mam już ani czasu ani pieniędzy na nowego projektanta, dlatego cenne sa dla mnie Wsze wskazówki jak moge poradzić sobie sama. Tak to jest połasić sie na coś pół darmo :evil:


Trochę jakby jednak pogięło :D

Bardzo mnie Mirku wspierasz, bo sie mało znam - tyle co poczytałam. Jak myslisz ile tych drzew zostawić? Czym zastąpić ten dereń? Może mahonią - ładnie rośnie okolicznym sąsiadom, tyle że może za niski? (Ja mu sugerowałam dereń cousa!!!) A może jakąś bardziej naturalistyczną przegrodę, tylko z czego?

Pinus
18-04-2007, 09:58
Popatrz po innych ogrodach jak tam to wygląda oraz po katalogach roślin. Zobaczysz co Ci się podoba a co nie.
Sama sobie coś ładnego wymyślisz, gdyż wydaje mi się, że wiesz o co Ci chodzi.
„Nie święci garnki lepią". Z projektowania ogrodów (i ogrodnictwa) nie można przecież robić jakiegoś tabu :).

Od wielu lat mam kontakty z osobami, którym ktoś („fachowcy") robił projekty ogrodów i niby były uzgadniane :-? . Czar projektów pryskał zwykle gdy właściciele ogrodów zobaczyli „posadzone" w tych projektach rośliny i jak one wygladają (teraz i w przyszłości). Szkoda, że dowiiadywalii się o tym dopiero przy zakupie roślin do nasadzeń :( .
Rzadko zdarza się aby projektant „wstrzelił się" w gust i potrzeby posiadacza ogrodu. O błędach merytorycznych w projektach już nie wspomnę :( .
..

EwkaP
20-04-2007, 16:18
Witam :)

I pomyśleć, że takiego znajomego architekta i taniego projektu ogrodu to może ci pozazdrościć nie jeden amator, czy amatorka własnego ogrodu...
Jednak, choć ogród mam do piero w swerze marzeń i mam tylko mętlik w głowie od chęci, marzeń, planów i możliwości to sądzę, że projektant nie uwzględnił chyba tego, że rośliny- zwłaszcza drzewa, ale i krzewy z czasem bardzo się rozrastają. Sam taki jaśmin to krzew bujny i gęsty. Zapach w nadmiarze jest uciązliwy, zwłaszcza w bukiecie w pomieszczeniu. A po za tym moja mama co roku ścina go prawie do ziemi a on i tak odbija latem na 2- 3 metry. Myślę, że możesz zostawić projekt, ale nanieść na niego poprawki. Zostaiwć te akurat rośliny, które darzysz sympatią... Ogólnie zmniejszyć ilość np. sumaków... No i przemyśleć ilość drzew liściastych. Mnie serce skacze na widok brzózek, ale widok to jedno, ale liście do grabienia to....cała historia. Dlatego ja się będę głęboko zastanawiała nad drzewami lisciastymi. chyba więcej rzucę się na krzewy liściaste, aby było liści mniej, bo chcę w ogrodzie też czasem odpocząć a nie tylko kląć jak nie starczy mi sił lub czasu na ich zgrabianie.
Po za tym zasłanianie się od zachodu też mi chodzi po głowie... Bo z zachodu często wieje wiatr, więc jakaś przesłona z drzew, czy krzewów osłoni was przed przeciągami, ale i inne mniejsze rośliny będą miały osłonę i nie będą tak przemarzać.

To moje takie przemyślenia, ale jestem póki co wielkim teoretykiem, więc bierz na mnie poprawkę. no i ile ogrodników ;) tyle gustów!
Pozdraiwam!

AgataL
22-04-2007, 09:09
Moniko szczerze Ci współczuję. Mnie pewnie nie będzie stać na projektanta i za każdym razem jak jestem na działce, planuję co gdzie bym wsadziła, choć długa droga do tego żeby moje pragnienia się spełniły bo może okazać się, że to co wymyślam nie pasuje do tej części ogrodu bo nie lubi południowej strony. Tak jak Tobie, mi podoba się ogród naturalistyczny z oczkiem włącznie. Mam koło 800 m.kw. działki. Pierwsze co zrobię to wykopię przed zimą dół na oczko a po wprowadzeniu zasieję trawę a myśleć będę zimą. Na wiosnę zacznę działać. A co można ci poradzić? Z projektu wiesz jakie rośliny powinny być w jakiej części działki. Zmień na mniejsze egzmplarze albo jakieś alternatywne gatunki. POwiem Ci, że ja chyba bym sie nie przejmowała że to kolega męża i powiedział, że ta wizja ogrodu nie ma nic wspólnego z Twoją. Niech zmienia. Co z tego że wziął mniej kasy? Mi projektował dom facet, który jest przyjacielem rodziny od 30 lat i też wziął mniej ale fuszery nie odwalał. A
mężowi też by się dostało, oj dostałoby się.
Współczująca i będąca na początku drogi wizjonerskiej - ogrodowej - Agata :wink:
Pozdrawiam i głowa do góry.

DPS
22-04-2007, 10:12
Przede wszystkim przemyśl, jakie funkcje poszczególnych części ogrodu chcesz zaplanować i jak je rozmieścić. Placyk dla dzieci - blisko, żeby je widzieć, czy daleko, żeby nie słyszeć? Czy to bezpieczne miejsce i pełne słońca (półcień też trzeba zapewnić)? Gdzie będzie część gospodarcza (kompost, suszenie prania itp)?Jak ją osłonić od reszty ogrodu? Czy chcesz smażyć się w słońcu w południe na tarasie, czy też wolisz przysiąść w półcieniu w słoneczny dzień? Dopiero po rozstrzygnięciu takich dylematów zpodziel ogród na strefy użytkowania i zaplanuj rośliny. Niech to będą rośliny, które spełnią jakąś funkcję - osłonią, ozdobią albo dostarczą miłego zapachu czy też pięknego widoku. Zastanów się też, czy chcesz grzebać się w ziemi, bo to uwielbiasz, czy raczej lepszy byłby ogród dla leniwych? Oczko wodne - czy będzie bezpiecznie (dzieci)? Powinnaś widzieć je z miejsca, gdzie będziesz najczęściej siadała z kawą. Z doświadczenia wielu rodzin i swojego wiem, że taras od południa jest zmarnowaną przestrzenią, dopóki nie zapewni się tam cienia - latem jest nie do wytrzymania... Życzę wytrwałości i pozdrawiam!!!

eko_michal
06-05-2007, 19:51
Myślę że z tym sumakiem (Rhus Typhina) to trochę przesada Sześć sztuk to dużo biorąc jeszcze pod uwagę że delikwent lubi się rozrastać poprzez odrodty korzeniowe A i poza przebarwianiem liści na jesien osobnik nic wielkiego nie prezentuje

Nefer
06-05-2007, 20:03
Myślę że z tym sumakiem (Rhus Typhina) to trochę przesada Sześć sztuk to dużo biorąc jeszcze pod uwagę że delikwent lubi się rozrastać poprzez odrodty korzeniowe A i poza przebarwianiem liści na jesien osobnik nic wielkiego nie prezentuje

Amen.
rozrasta się cholerstwo, że hej. A ma kłącze :):) 1 to max i trzeba ciąć kosiarką jak pojawiają się inne i to now ! :):)

eko_michal
06-05-2007, 20:59
i jeszcze słowo na temat Larix (Modrzew) Wiadomo zrzuca igły Im większy (a rośnie w tempie piorunującym !!!!} tym więcej igieł A potem nie ma co liczyć na ładny trawnik pod nim :((

Agduś
06-05-2007, 22:11
Wygląda na to, że musisz sobie sama zaplanowac ogród. W końcu to Ty, a nie projektant z bożej łaski, masz sie w nim czuc dobrze. Ogród to nie kolor ścian w pokoju, który można zmienić, jeżeli się nie uda lub znudzi. Nie można go małym kosztem zmienić po kilku latach w coś zupełnie innego.
Zastanów się nad wyborem roślin.
Mieszkałam w domku, koło którego ktoś posadził sumaki. Może posadził jednego, ale teraz jest ich już kilka. Gdyby nie koszenie trawy, byłoby kilkaset. Nie przesadzam - kiedyś wyrwałam jednego dnia prawie trzysta małych sumaczków! Wyjątkowo nie lubię tego drzewa.
Modrzewie są piękne, bez wątpienia, ale śmiecą jesienią strasznie. Brzoza przy nich to mały pikuś.
Jaśmin przyciąga mszyce, moja mama wycięła dosyć duży już krzak, bo pryskać nie chciała, a całe gałązki były czarne od mszyc.

Monika B
10-05-2007, 09:55
Baaaardzo Wam dziękuję! Podbudowliście mnie na duchu.

Jakoś trochę ochłonęłam i stwierdziłam, że mam w głowie ogród marzeń, ale kasy na geniusza co by to mi stworzył na papierze, a potem na zakup sadzonek - mało. Więc tak - z projektu biorę koncepcję ogólną, odział na strefy. Sumak zostanie jeden (spróbuję, bo mnie zachwyca ten chwast!), z 13 weigeli ze 2, jaśmin - out, dereń jeden. Modrzewi niet, brzoza 1, świerki 2 (jakie rosną do 2 - 3m?)
A potem, metodą prób i błędów - co wyjdzie. :lol:

Szkoda tylko, że nie mam ze 2 ha działki, bo własciwie to chciałabym WSZYSTKO! :o Też tak macie?Może dobrze, że brak kasy ogranicza :wink:

anna99
10-05-2007, 16:21
Moniko

Z doświadczenia: zainwestuj (ok.40 zł) w katalog roślin - drzewa, krzewy, byliny (taki zielony, format A4, polecany przez Związek Szkółkarzy Polskich). Można go nabyć w Castoramie, Obi, itp.

To kopalnia wiedzy naocznej (zdjęcia piekne) i opisy każdego gatunku, łącznie z tym do jakich wymiarów po ilu latach dorasta. To ważne, abyś za parę lat nie musiała żegnać się z niektórymi sadzonkami.

Tak uzbrojona możesz planować, kupować i ... rozmawiać ze sprzedawcami. Zacznij od II piętra (drzewa duże), potem I piętro (krzewy) i parter (małe krzaczki i byliny).

Efekt gwarantowany!!!! :wink:

Monika B
14-05-2007, 06:28
Dzięki Aniu!
Na razie stworzyłam sobie taką bazę na podstawie wiedzy z netu, ale zobaczę Twoją propozycję :lol:

ratoksja
14-05-2007, 13:45
Czy jest ktoś na forum kto zna ten program? Ja niestety nie potrafię wkleić obrysu domu na działce , z reszta sobie radzę . Jesli zechciałby ktoś pomóc to bardzo proszę

Paty
17-05-2007, 21:04
Baaaardzo Wam dziękuję! Podbudowliście mnie na duchu.

Jakoś trochę ochłonęłam i stwierdziłam, że mam w głowie ogród marzeń, ale kasy na geniusza co by to mi stworzył na papierze, a potem na zakup sadzonek - mało. Więc tak - z projektu biorę koncepcję ogólną, odział na strefy. Sumak zostanie jeden (spróbuję, bo mnie zachwyca ten chwast!), z 13 weigeli ze 2, jaśmin - out, dereń jeden. Modrzewi niet, brzoza 1, świerki 2 (jakie rosną do 2 - 3m?)
A potem, metodą prób i błędów - co wyjdzie. :lol:

Szkoda tylko, że nie mam ze 2 ha działki, bo własciwie to chciałabym WSZYSTKO! :o Też tak macie?Może dobrze, że brak kasy ogranicza :wink:


ja tez miałam problemy z ogrodem bo wizja ogrodnika niekoniecznie sie pokryłaz moimi oczekiwaniami, ogród ma juz 3 rok i dalej dosadzam ,przesadzam, wywalam
moim zdaniem roslin typu weigela, dereń, jasminowiec nie powinno się sadzić pojedynczo raczej po 2, 3 sztobok siebie , niektórych odmian krzewów mam w grupach nawet po 6 szt,
piszesz o machoni mam ich kilka i powiem szczerze ze nie podoba mi się ta roslina bardzo, ale jest i szkoda ja wyrzucić , planuje wsród niej posadzić wysokie drzewa
ostatnio kupiłam dwie sztuki brzozy szczepionej na pniu, świetnie wygląda wyglada jak wierzba płacząca , zreszta w moim ogrodzie brakuje wysokich dzrzew za duzo krzaczorów mniej więcej 1,5 metrowych ,
juz miałam ochote robić nowy projekt ale próbuje sama cos klecić i pamietaj żeby nie sadzić niskich roślinek blisko płotu bo potem problem gdzie posadzić te wyższe

zresztą urządzanie ogrodu to cięższa praca niz urzadzanie domu.....

Monika B
18-05-2007, 11:18
moim zdaniem roslin typu weigela, dereń, jasminowiec nie powinno się sadzić pojedynczo raczej po 2, 3 sztobok siebie , niektórych odmian krzewów mam w grupach nawet po 6 szt
To cenna uwaga. A jak z gałązkami? Mam wrażenie, że waigele mają takie paskudne suche badyle, coś jak czarny bez. Może sie mylę? Byłoby mi łatwiej decydować. Może masz fotki jak u Ciebie wyglądają?



...w moim ogrodzie brakuje wysokich dzrzew za duzo krzaczorów mniej więcej 1,5 metrowych ,
zresztą urządzanie ogrodu to cięższa praca niz urzadzanie domu.....
Boję się sadzić drzewa, że zanadto zacienią :-?



zresztą urządzanie ogrodu to cięższa praca niz urzadzanie domu.....
Też mam atkie wrażenia, a urządzanie wcale mi nie szło łatwo :roll:
Bedziem sie wspierać duchowo :D

kropi
20-05-2007, 20:56
A może jest jakiś program do projektowania ogrodu z możliwością podglądu - samemu by mi się taki przydał, mam już tak mniej-więcej pomysła ale malo się znam a może coś ciekawego by z tego wynikło? :roll:

Mam już zasadzone kilka iglaków i 2 orzechy w sposób dosyć losowy przez poprzednich właścicieli, tudzież kilkanaście brzózek-samosiejek, można by trochę uporządkować ten bałagan...

Sail
21-05-2007, 09:18
A może jest jakiś program do projektowania ogrodu z możliwością podglądu - samemu by mi się taki przydał, mam już tak mniej-więcej pomysła ale malo się znam a może coś ciekawego by z tego wynikło? :roll:

Ja znalazłem kiedyś takie:
LINK1 (http://www.lkavalon.com/sklep/catalog/product_info.php?cPath=23&products_id=98&osCsid=efdf85b4266c53659f6916297c78e8c7)
LINK2 (http://www.lkavalon.com/sklep/catalog/product_info.php?cPath=23&products_id=28&osCsid=efdf85b4266c53659f6916297c78e8c7)

Niestety nie mam żadnych z nimi doświadczeń... Może jest tu ktoś kto się którymś z nich bawił, bo sam zastanawiam sie nad zakupem..... :roll:

Monika B
21-05-2007, 10:13
Ja nawet mam - po przeprowadzce jeszcze go nie wykopałam. Wstyd powiedzieć,ale sie poddałam. Zajmuje to tyle czasu, że szybciej z kartką i ołówkiem. Może efekt ie ten sam, ale szkoda mi czasu na siedzenie godzinami przy kompie. :-?

MarzannaPG
24-07-2007, 18:53
Przedstawiam mój amatorski projekt ogrodu do konsultacji. Po powiększeniu powinien być czytelny, zwłaszcza legenda.
http://images28.fotosik.pl/36/47eb551460c1c0e3m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=47eb551460c1c0e3)

W tym projekcie koncepcja ogrodu przed domem (kojec i rabata) oraz z boku (altana i staw) nie jest jeszcze dopracowana, za wyjątkiem lewego dolnego rogu z napisem (odwróconym) "lasek", gdzie na pewno będą wysokie drzewa aby ochronić dom przed zachodnim wiatrem. Mnie jednak interesuje bardziej jak najlepiej wkomponować sad i warzywnik widoczny za domem. Ponieważ działka jest duża (3600m2) nie chciałam jej optycznie skracać przez odcięcie prostą linią warzynika i sadu (ma zajmować ok 1000m2). Stąd wymyśliłam dosyć drogą koncepcję takiego niewysokiego płotka (ze względu na psa), który 'miękką' linią wchodziłby w głąb ogrodu, gdzie na wprost linii widokowej z tarasu znalazłoby się samotne (ew. w otoczeniu kwiatów) drzewo w kolorze czerwieni (klon lub śliwa czerwonolistne), a pod nim ławeczka ogrodowa. Z tyłu sadu/warzywnika jest pas 'ziemi niczyjej' odzielony żywopłotem ze względu na sąsiedztwo pól, dość często opryskiwanych chemią. Po obu stronach dałam też linię żywopłotu, ponieważ nie wiem, czy dać możliwość biegania psu po całej długości i szerokości działki czy tylko do płotka. W sadzie odległości między drzewkami owocowymi przewidziałam na 5 m - chyba to za dużo, bo będą niskopienne, natomiast od płotu sąsiada dałam tylko 2,5m - za mało?
Co w ogóle sądzicie o tym projekcie? Chętnie wysłucham wszelkich uwag.

ankalenka
24-07-2007, 21:08
podoba mi się brak symetrii, miękkie linie, jest ciekawie. Co do powierzchni przeznaczonych na sad a przede wszystkim na warzywnik, to rodzi się pytane, czy zamierzasz zająć się handlem warzywami? Utrzymanie takiego wielkiego warzywnika to ciągła katorżnicza praca, zastanów się też kto to wszystko zje. Na pasie ziemi niczyjej zaplanowałabym na Twoim miejscu kilka porządnych kompostowników, a ponadto, ponieważ przyroda nie lubi pustki, posadziłabym tam cokolwiek, żeby nie zarosło chwastami.
Co do reszty, to nie chcę Cię martwić, ale prawdziwe dylematy pojawiają się gdy zechcesz obsadzić tzw rabatę ozdobną konkretnymi roślinami. Ja też zaplanowałam sobie kształt rabat itp, po czym podczas zgłębiania literatury fachowej co chwila zmieniam koncepcję co ma w danym miejscu rosnąć (oczywiście wybieram za każdym razem mając na uwadze nasłonecznienie i wymagania glebowe roślin, ich pokrój i inne takie). Wiosną przesadzam na inne miejsca to co posadziłam w poprzednim roku i dosadzam nowe... i tak na okrągło... ale to też ciekawe zajęcie. Ostatnio preferuję ściąganie gotowych pomysłów na rabaty z czasopism, co prawda, rzadko kiedy wszystkie rośliny ze zdjęć są podpisane, ale po bezustannej lekturze katalogów związku szkółkarzy rozpoznaję je coraz lepiej.
tak więc powodzenia.

MarzannaPG
24-07-2007, 21:22
Nie, nie zamierzam zajmować się handlem warzywami. Te 1000m2 to jest łącznie na sad i warzywnik a jak widać warzywnik zajmuje nawet 'na oko' mniej miejsca. My jesteśmy owocolubni i przede wszystkim chcemy mieć drzewka i krzewy owocowe, w warzyniku sporo miejsca zajmie poletko truskawek a także rabata z ziołami, słoneczniki jadalne, kukurydza i sałata. Dodam że obok sąsiedzi mają prawie hektar i 3/4 z tego to warzywnik z niewielką ilością drzew owocowych, no ale oni są na emeryturze, więc mają czas to uprawiać.
Co do rabatek to masz rację - trudno je zakładać dyletantowi jakim jestem, stąd poruszyłam ten problem w wątku tutaj, ale jest słaby odzew.
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=107510

mokka
24-07-2007, 22:06
Ja nic powiedzieć nie mogę, to nie jest projekt to jest pomysł .Koncepcja niezła, ale brak szczegółów tak istotnych dla ogrodu. Tak rysują ludzie przed pierwszą wizytą u architekta, może być ciekawie, ale nie musi. W ogrodzie diabeł mieszka w szczegółach, a bez nich to jedna wielka niewiadoma. Trudno mi uchwycić proporcje, lepiej byłyby widoczne gdybyś narysowała na papierze milimetrowym z zachowaniem skali, no i brak ukształtowania terenu. Najważniejszy jest pierwszy krok a ten masz już za sobą :D .

MarzannaPG
24-07-2007, 23:05
Na papier milimetrowy przyjdzie pora jak zacznę 'projektować' poszczególne partie ogrodu, z dokładnym planem nasadzeń. Fakt to jest ogólna koncepcja ale jednak narysowana w skali 1:500 (podałam w legendzie że 1cm=5m). Teren generalnie plaskaty, ale ma być lekka skarpa z tyłu domu i od północy (tu mam problem jak rozwiązać tę kostkę brukową prowadzącą z tarasu na tyły garażu, gdzie jest wiata na drewno kominkowe - na razie narysowałam to jakby szło po płaskim).
Bardzo ciekawi mnie czy mój pomysł na to czerwonolistne drzewo w oddali faktycznie da efekt głębi, bo przecież dużo prościej i taniej byłoby 'odciąć' sad i warzywnik bardziej po prostej, bez tego zakola. Może za bardzo udziwniam a to i tak nie da spodziewanego efektu?

literkas
18-08-2007, 17:15
mam mniejszą działkę 2817m2, o wymiarach 33x85. Ale podobnie jak ty chcę jedną część przeznaczyć na sad i warzywnik. Jeśli mi się uda zrobię zdjęcie mojego "projektu" i wkleję tu jak wrócę z urlopu.

Do tej pory myślałam, żeby nie grodzić sadu wogóle, tylko odciąć niższymi roślinami ozdobnymi. Chcę natomiast ogrodzić warzywniak. Jaki płotek chcesz zrobić? Zastanawiam się czy jednolity płotek, (bez względu na to czy się wije czy nie - to najlepiej widać z góry,) prowadzony przez całą szerokość działki i tak jej nie skróci ( będzie monotonnie - jednolita długa powierzchnia )?. Chyba że obsadzisz go roślinami na niektórych odcinkach. Tak żeby miejscami znikał.

Jeśli chodzi o czerwone drzewo pośrodku - fajny pomysł. Zimą gdy
niskopienne delikatne drzewka będą niepozorne bez liści, a po drugiej stronie pustka po warzywniaku - to będzie główny element, który będzie zwracał uwagę.

jakie drzewka owocowe, odmiany wybrałaś do swojego sadu? ja chcę posadzić tylko jabłonie, wiśnie śliwy i może grusze, mam niewiele miejsca więc w sumie będzie to kilkanaście drzewek.

MarzannaPG
18-08-2007, 18:23
Nie wiem jaki płotek dokładnie, coś niedużego, nie rzucającego się w oczy i niedrogiego, bo trochę metrów go jest - płotek myśliwski może? Myślałam o czymś malowanym na zielono, żeby się wtapiał, albo o żywopłocie. Jest jeszcze koncepcja, żeby wytyczyć sad i warzywnik zwykłą linką a wzdłuż niej z jednej strony posadzić krzewy owocowe (malina, jeżyna, agrest itp.) a z drugiej niskie rabaty iglakowo-bylinowe, w przyszłości zaś linkę zdemontować. Coś odzielającego musi u mnie być, bo jest pies i nie chcę żeby w tamtą część wchodził swobodnie. Linka wprawdzie problemu nie rozwiąże od razu, dopiero jak rośliny się rozkrzewią to powinien mieć kłopot z przełażeniem.
Drzewa mają być prawie wszelakie, zwłaszcza czereśnie, wiśnie, śliwy i jabłonie oraz grusze, może jeszcze brzoskwinie, pigwy, wszystko owocujące tak żeby kiedy jedno się kończy to drugie zaczyna.

modna
19-08-2007, 20:33
A mnie bardziej martwi projekt KOJCA dla PSA! Co to za chory pomysł.... mieć pas i trzymać go w klatce. Zimą również? Wy w nowym domku, a pies w kojcu...
Widzę, że czasy się zmieniły - ale mentalność ludzi jeszcze nie....

przykro mi...

martadela
19-08-2007, 21:47
modna

nie każdy pies lubi mieszkać w domu.... jeden z mojej trójki np. b tego nie lubi, strasznie się meczy....

http://img254.imageshack.us/img254/1156/dsc09220mcv4.jpg


Widzę, że czasy się zmieniły - ale mentalność ludzi jeszcze nie....

Nie wiem jakie masz doświadczenie z psami, ale twoja wypowiedź trąci niewiedzą... niestety :roll:
Nie zdziw się na zachodzie gdy zobaczysz w samochodach klatki dla psów, albo plastikowe wielkie transportery...

Pies na pewno jest szczęśliwszy w kojcu niż siedząc samemu kilka godzin w domu/mieszkaniu nie zależnie od metrażu.
Kojec to taki wybieg, w nim najczęściej znajduje się ciepła buda, zacienienie na upalne dni, jakiś podest na którym pies może leżeć nie łapiąc reumatyzmu... Nie wiem czy zauważyłaś ale Marzanna projektuje swój ogród z myślą o psie, stąd ten płotek oddzielający sad i warzywnik.

Nie należy zawsze doszukiwać się złych intencji.

A z drugiej strony dziękuję Ci za troskę o zwierzaki, mało jest niestety takich osób.

modna
19-08-2007, 22:08
No dobra, zdjęcie psa mnie przekonało.
OK, na dworze, ale dlaczego nie może latać luzem na ogrodzie?
Jestem przeciwna zamykaniu psów w kojcach bo widziałam, jak leżą w odchodach i są karmione raz na 2 dni jak dobrze pójdzie.

Wiem, że tutaj może być inaczej, każdy pies ma innego właściciela. Każdy pies jest inaczej ułożony. [Niektóre kopią dziury i zwiewają - wiec nie mogą byc zostawione same w ogrodzie]. Mam nadzieje ze wasze psy w kojcach nie czują się samotnie i ze macie troche czasu dla nich i ze wychodzą na spacery tak samo często jak te co mieszkają w domach.

tak czy siak, oby pies był szcześliwy i zadowolony. Kto co lubi niech ma. Wg. potrzeb.

Mój by umarł w zimę na dworze i zawyłby się na śmierć z dala od domowników. Ale jest małym psem - to prawda i lubi ciepełko.

pozdrawiam wszystkie duże psy co lubią zime na dworze.

gawel
19-08-2007, 22:21
Niestety posiadanie psa generalnie w 90% to ludzki egoizm :cry: . Małe pieski (kanapowce) mogą mieszkać zarówno w bloku jak i w domu z ogrodem bo nie znszczą ani mieszkania, ani domu z ogrodem. I taki pies może być szczesliwy bo potrzebuje duzo ruchu ani nie wiadomo ile powierzczni. Natomiast posiadanie dużego psa, mysliwskiego, czy też przystosowanego do niskich temperatur np owczarki kaukazkie, czy bernardyny itp. i na siłe uszczęsliwianie takiego psa meszkaniem w mieszkaniu. domu, kojcu czy nawet ogrodzie to dla niego męka i dla właściciela chyba też. Choć w swoim egoizmie nigdy sie do tegn nie przyzna. Pamiętam jak mieliśmy kiedys wyżła, był piekny i uwielbiała biegac, zamienił naszą 14 arową dziłkę w klepisko (biegał tam i z powrotem bodzialka miała wymiary 100x14m :lol: ) i bez przerwy uciekał przez płot, męczył się on i my. Oddalismy go do znjomego sadownika który miał 20 ha ogrodzonego sadu, tam pies miał własną budę duzo przestrzeni i polował do woli na zajace, ku własnej i nowego pana uciesze. Taki z tego wniosek aby dobrac psa do własnych możliwości a nie do tego co sie nam wydaje że będzie ładnie wyglądało w ocenie inych :wink:

martadela
20-08-2007, 08:26
Tak dla przypomnienia to miał być wątek o ogrodzie :lol:

Moje psy mają do dyspozycji 8000mkw, i z tego co zauważyłam to Kaukaz kładzie się zawsze w tym samym miejscu z którego obserwuje okolicę, dopiero zaniepokojona, rusza na zwiady... ale to się rzadko zdarza bo głęboko śpi :lol:

Marzanna, niestety zupełnie się nie znam na ogrodnictwie. Dopiero zaczynam czytać co nieco. Ale ogólnie koncepcja b fajna, chociaż skoro jesteście owocowi, to bym zrobiła większy sad kosztem warzywnika.

Pozdrawiam

madwo
20-08-2007, 08:35
WItam
Ten projekt to tylko koncepcja jak rozumiem.
Jako projekt nie podoba mi się w nim brak formy. Wszytko jest przypadkowe.

Nie ma drzew niskopiennych, chyba ze są szczepione na pniu. Tu pewnie chodzi o drzewa karłowe. 5 metrów to za dużo jeżeli chce się mieć max ilość owoców z powierzchni. W zal od rozmiarów drzewa i rozstawu sadzi się np w rzędach co 1 metr a między więcej. W sadach towarowych tak żeby wjechał ciągnik. Ja też uważam że za dużo masz upraw. Poczytaj sobie o wydajności owocowania wybranych drzew i przelicz na możliwości przejedzenia, bo klęski urodzaju są kłopotliwe. Wg mnie jedna sliwa to aż nadmiar na średnią rodzinę. I nie ma karłowych śliw o ile wiem.
Jabłonie są malutkie, ale karłowe żyją krótko i są wg mnie kłopotliwe w uprawie, trzeba o nie dbać. (opryski, cięcie).
Ja wolałabym pojedyncze duże drzewo na owoce, które daje dodatkowo efekt wizualny (ale oczywiście to tylko moje zdanie, bo ma to swoje wady- problem ze zbiorem i opryskami))
Moja mama ma rabatę truskawek 5x5 m i w tym sezonie byłam zmuszona w szczycie owocowania przerabiać 2 wiadra truskawek dziennie.

Co do kształtu, uprawia się raczej wszystko w rzędach (tak jest wygodniej) więc trudno będzie ten warzywniak wkomponowac w ten niereguralny kształt. Lepiej odciąć linią prostą, a efekt uzyskać jakąś rabatą nawet z roślinami użytkowymi.

Co do czerwonego drzewa, jeżeli będzie między warzywniakiem a sadem to raczej efekt żaden

Pewna jestes ze chcesz z tarasu patrzeć na warzywniak i sad?.
Szczerze mówiąc nie podoba mi się chyba ten projekt.

Mam nadzieje że nie uraziłam uczuć.

MarzannaPG
20-08-2007, 10:59
Mam nadzieje że nie uraziłam uczuć.
Ja się nie obrażam na krytykę. Po to wstawiłam projekt a właściwie koncepcję do konsultacji. Co do ilości drzew to może jest ich za dużo, tyle że mamy zamiar z niektórych robić przetwory i mrożonki, więc jedna śliwa chyba nie wystarczy. Pamiętam jeszcze, że kiedy mieliśmy działkę ogrodową i tam rosły dwie czereśnie (owocowały kolejno jedna po drugiej) i na 3 osoby to było mało (lubimy czereśnie bardzo!) a z karłowatej 1 gruszki 5-letniej było owoców tak sobie. Warzywnik wg tej koncepcji ma być niewidoczny z tarasu, bo przysłonią go krzewy owocowe z jednej a rabata z drugiej. Sad mi nie przeszkadza jako punkt widokowy (zwłaszcza w maju!). Drzewo czerwonolistne ma być poza jednym i drugim, w przestrzeni trawnika. Nie chciałam odcinać sadu i warzyw prostą linią, żeby nie skracać optycznie działki. Nie mogę przerzucić tego na inną stronę działki, bo to najbardziej optymalne miejsce jeśli chodzi o strony świata. Co mi po warzywach w notorycznym cieniu?

A mnie bardziej martwi projekt KOJCA dla PSA! Co to za chory pomysł.... mieć pas i trzymać go w klatce. Zimą również? Wy w nowym domku, a pies w kojcu...
Widzę, że czasy się zmieniły - ale mentalność ludzi jeszcze nie....

przykro mi...
Mnie też, zwłaszcza za ten napastliwy ton. Może należałoby najpierw zapytać o cel kojca? A kto powiedział, że kojec to zaraz trzymanie go tam non-stop? A jak myślisz dlaczego mam tak dużą działkę? Właśnie po to, żeby mój pies (w przyszłości może 2 psy?) miały gdzie biegać. Jak widać z rys. kojec jest nieduży, będzie służył wtedy, gdy przyjdzie np. inkasentka za wodę, listonosz, obcy dla psa znajomi itp. Teraz pies mieszka z nami w domu, od roku, ale jest problem, gdy ktoś przyjdzie, czasem trzeba go zamknąć w kotłowni, a to nie najlepsze dla niego rozwiązanie. W kojcu będzie również buda. Jeśli jednak skojarzy ci się z łańcuchem, to jesteś w błędzie.