PDA

Zobacz pełną wersję : Bojler o wyższej mocy



28-01-2003, 10:10
Chciałbym nabyć zapewniający komfort bojler - czyli taki który jest w stanie w miarę szybko podgrzać wodę.
Niestety poza jedną strasznie drogą maszyną nikt nie oferuje bojlerów o mocach wyższych niż 2,5 kW (a najlepiej zasilanych siłą).
A może Wy spotkaliście z bojlerem o poj. +- 100 l i grzałkami o mocy 4-7 kW, no i cenie w granicach 1000 zł.

Cavallino

aziel
29-01-2003, 10:12
Swego czasu rozeznawałem temat (chodził mi po głowie licznik 2-taryfowy). Nie ma żadnego problemu u polskich producentów podgrzewaczy, np. Galmet lub Elektromet. Nie są to co prawda pozycje katalogowe, ale robią je na zamówienie. O ile pamiętam dostępne były grzałki 3x1,5kW i 3x2kW.

Cavallino
29-01-2003, 10:48
Nie ma żadnego problemu u polskich producentów podgrzewaczy, np. Galmet lub Elektromet. Nie są to co prawda pozycje katalogowe, ale robią je na zamówienie. O ile pamiętam dostępne były grzałki 3x1,5kW i 3x2kW.


A cena bojlera wzrasta w takim przypadku o 100% czy o 500%?
Dawali możliwość zasilania siłą?

aziel
30-01-2003, 10:52
O ile pamiętam nie była to cena zaporowa, najlepiej sprawdź osobiście. Zasilanie oczywiście 230/400V (trójfazowe).

Cavallino
31-01-2003, 08:39
On 2003-01-30 11:52, aziel wrote:
O ile pamiętam nie była to cena zaporowa, najlepiej sprawdź osobiście. Zasilanie oczywiście 230/400V (trójfazowe).


Już wiem.
100 l z Galmetu o mocy 6KW to około 1000 zł.
Dzięki za poradę - tego szukałem.
Stiebel o tej samej mocy za 2000 był zdecydowanie za drogi.

Cavallino
04-02-2003, 08:22
[/quote]

Już wiem.
100 l z Galmetu o mocy 6KW to około 1000 zł.
[/quote]

jest jednak pewien problem - Galmet nie oferuje sterowania czasowego (dla prądu dwutaryfowego).
Może jakiś inny producent to ma?

aziel
04-02-2003, 12:55
Wątpię. Raczej zegar sterujący + stycznik zainstalować trzeba w tablicy rozdzielczej. (dodatkowe ca 300 PLN)

Cavallino
05-02-2003, 08:44
On 2003-02-04 13:55, aziel wrote:
Wątpię. Raczej zegar sterujący + stycznik zainstalować trzeba w tablicy rozdzielczej. (dodatkowe ca 300 PLN)


Tyle że to nie zapewni grzania przez cały dzień, ale z różnymi temperaturami - w zależności od bieżącej taryfy. :sad:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Cavallino dnia 2003-02-05 09:44 ]</font>

aziel
05-02-2003, 08:54
Już wiem, o co ci chodzi. Podczas taryfy "nocnej" boiler nabija np. 80 st C, a podczas taryfy dziennej utrzymuje niezbędne minimum - 45 st C. Bez dodatkowego termostatu się nie obejdzie. Muszę to przemyśleć, jak najlepiej by to mogło hulać.

januszek
05-02-2003, 09:03
teraz to i ja nie rozumiem o co Ci chodzi
czy chcesz mieć mały (100) zbiornik i szybko go zagrzać bez względu na porę dnia
czy chcesz grzać dwutaryfowo i mieć odpowiedni zapas ciepłej wody na czas droższej taryfy.
bo połączenie małego zbiornika z dużą grzałką i sterowanie czasowe to tego nie mogę pojąć.

Pablo_45
05-02-2003, 10:26
Witam
Ja u siebie mam bojler elektryczny z wężownicą. W zimie grzejemy wodę poprzez wężownicę z pieca węglowego a w lato elektrycznie.
Mam zbiornik 100 l leżący z grzałką 1,5kW. Włączam go tylko na nocną taryfę za pomocą wyłącznika czasowego - takiego najprostszego, analogowego z tarczą zegarową, wkładanego do gniazdka (dla mojej mocy powinien wytrzymać-przynajmniej tak na nim pisze). Do jego zastosowania rachunki za prąd były sporo wyższe. Wadą takiego sterowania jest to że po wyłączeniu prądu spóźnia się on o tyle ile nie było prądu i trzeba go ręcznie przestawiać. Z elektronicznym nie byłoby tego problemu (podtrzymanie pamięci czasu baterią) . Przy twojej mocy trzebaby dać stycznik na trzy fazy tak jak było mówione.
Właśnie sobie policzyłem, że dla mocy 6 kW i pojemności 100 l na podgrzanie wody o 80 stC (np od 10 do 90) potrzeba niecale 1h 40 min. więc nawet jeżeli rano zużyłbyś całą wodę to i tak w czasie popłudniowej II taryfy (13-15) zdążysz cały nagrzać na maksa.
Powiedz raczej ile osób będzie korzystać i co lubią i kiedy: prysznic, kąpiel, rano czy wieczorem to łatwiej można doradzić.
U mnie, dwie osoby, wody starcza przy termostacie na bojlerze ustawionym na 60-65 stC (żeby były mniejsze straty do otoczenia). acha preferujemy prysznice. Jedynie czasami np. przy dużym praniu trochę braknie ale to raczej wina błędu w konstrukcji: grzałka jest umieszczona w środku jednej z dennic zbiornika (leżący) czyli znajduje się w połowie wysokości warstwy wody i nagrzewa tylko tę część wody powyżej. Czyli mam dolną połowę zimną i górną ciepłą. Czyli przy grzałce efektywnie "pracuje" tylko około 50-60 litrów bojlera. Zauważyłem to zanim go ociepliłem.
Natomiast wężownica cięga aż do dna i wtedy gdy nią grzejemy wodę to calutki bojler jest wygrzany.
Dzieje się to z tego powodu że woda zimna i ciepła tworzy warstwy: ciepłe u góry, zimne na dole. Więc jeżeli weźmiesz zbiornik lężący to taki żeby miał grzałkę jak najniżej (przy dnie).

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-05 11:30 ]</font>

Cavallino
05-02-2003, 15:04
On 2003-02-05 10:03, januszek wrote:
teraz to i ja nie rozumiem o co Ci chodzi
czy chcesz mieć mały (100) zbiornik i szybko go zagrzać bez względu na porę dnia
czy chcesz grzać dwutaryfowo i mieć odpowiedni zapas ciepłej wody na czas droższej taryfy.
bo połączenie małego zbiornika z dużą grzałką i sterowanie czasowe to tego nie mogę pojąć.


A co tu trudnego?
Chcę mieć nieduży zbiornik i szybko zagrzać w nim wodę w razie potrzeby.
Ale chcę TEŻ aby kiedy takiej potrzeby nie ma wody bez sensu nie grzał.
Np. wystarczy mi jak nagrzeje na drugiej taryfie wodę do 80 stopni, oraz tylko awaryjnie, w razie jakiegoś dużego poboru wody w ciągu dnia - na pierwszej taryfie do 40 stopni.

Cavallino
05-02-2003, 15:10
Do jego zastosowania rachunki za prąd były sporo wyższe.
[quote]
To znaczy?
Jak ksztłtowały się przed wtedy (na jakiej taryie) a jak teraz?

[quote]
Właśnie sobie policzyłem, że dla mocy 6 kW i pojemności 100 l na podgrzanie wody o 80 stC (np od 10 do 90) potrzeba niecale 1h 40 min. więc nawet jeżeli rano zużyłbyś całą wodę to i tak w czasie popłudniowej II taryfy (13-15) zdążysz cały nagrzać na maksa.
Powiedz raczej ile osób będzie korzystać i co lubią i kiedy: prysznic, kąpiel, rano czy wieczorem to łatwiej można doradzić.


Wiem że popołudniowa taryfa wystarczy na podgrzanie całości, ale chciałbym się zabezpieczyć przed np. poranną kąpielą żony i brakiem ciepłej wody do 13:00.
Mam dużą wannę i prysznic i jako że kąpiemy się z reguły wieczorem problemów z taryfami nie przewiduję.
Ale wolę być zabezpieczony na każdą ewentualność - tyle że wtedy wystarczy mi aby trzymał do 13:00 wodę o temp. 40 stopni.

Pablo_45
05-02-2003, 17:42
[ciach]
Chcę mieć nieduży zbiornik i szybko zagrzać w nim wodę w razie potrzeby.
Ale chcę TEŻ aby kiedy takiej potrzeby nie ma wody bez sensu nie grzał.
Np. wystarczy mi jak nagrzeje na drugiej taryfie wodę do 80 stopni, oraz tylko awaryjnie, w razie jakiegoś dużego poboru wody w ciągu dnia - na pierwszej taryfie do 40 stopni.
[ciach]
No to potrzeba "inteligentniejszej" automatyki a nie zwykłego termostatu. W tej chwili nie kojarzę takiego termostatu z zegarem i dwoma poziomami nastawy zależnie od pory doby. A może się to opłacać bo zamiast układu zegar+stycznik potrzeba taki termostat sterujący bezpośrednio grzałkami. Zapytaj w Galmecie: mocniejszych grzałek nie przedstawiali w podstawowej ofercie, to może mają i termostaty dla bardziej wymagających.
Przy styczniku trzebaby pamiętać o włączeniu przy dużym poborze wody a z takim termostatem to naprawdę komfort.(tylko czasem sprawdzić zegar żeby rachunek za prąd nie przeraził)

Jeśli chodzi o rachunki to dokładnie nie pamiętam (i nie mogę sprawdzić bo nie jestem w domu) ale było to coś rzędu 30-40 PLN różnicy na 2 miesiące.
Generalnie to u mnie nie zużywa się dużo wody bo mama kąpie się w pracy a ja większość czasu siedzę w akademiku.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-05 18:51 ]</font>

Cavallino
07-02-2003, 09:00
Sprawa wyjaśniona.
Zdecydowałem się jednak na zakup polecanego w innym wątku miroterma, zwłaszcza że dostałem duuuuży upust (ezgemplarz wystawowy).
Standardowo ma grzałkę 2,4 kW z możliwością wymiany na 6 kW.
Na razie tego nie robię bo to urządzenia ma duży zapas ciepłej wody (z pojemności 125 l wyda mi ok. 180 l wody o temp. wyższej niż 40 stopni).

Więc dostanie tylko zwykły zegar czasowy - w razie potrzeb się zmodyfikuje układ.

Pytałem o II taryfę, żeby się nie okazało że po przejściu na takową wzrosną koszty - w końcu większość prądu idzie w dzień - w nocy chodzi tylko piec i bojler.

Pablo_45
07-02-2003, 10:20
Witam
U mnie aktualnie I i II taryfa w ostatniego ciągu roku (po zsumowaniu lato+zima) miały takie same zużycie.
Aby opłacało się mieć licznik dwutaryfowy to trzeba zużywać ileś tam prądu na II taryfie bo opłaty stałe są sporo wyższe.
Mógłbyś zapodać czym jest wypełniony ten zasobnik??
Przeglądałem ich stronę (tylko że nie znam czeskiego) i wydaje mi się iż jest on wypełniony czymś innym niż wodą - substancją wykorzystującą ciepło przemian fazowych???(topne medium) a sądząc po wadze to jest sprzedawany pusty.
A jeżeli jest wypełniony wodą to jak kompensowany jest wzrost objętości tej wody(żeby przy montażu Cię nie zaskoczyli że potrzeba jeszcze naczynie wzbiorcze)?

Cavallino
07-02-2003, 10:42
On 2003-02-07 11:20, Pablo_45 wrote:
Witam
U mnie aktualnie I i II taryfa w ostatniego ciągu roku (po zsumowaniu lato+zima) miały takie same zużycie.
Aby opłacało się mieć licznik dwutaryfowy to trzeba zużywać ileś tam prądu na II taryfie bo opłaty stałe są sporo wyższe.


Nieprawda.
Droższy jest za to prąd na pierwszej taryfie.
Przy połowie na drugiej taryfie chyba już się jednak opłaca.



Mógłbyś zapodać czym jest wypełniony ten zasobnik??
Przeglądałem ich stronę (tylko że nie znam czeskiego) i wydaje mi się iż jest on wypełniony czymś innym niż wodą - substancją wykorzystującą ciepło przemian fazowych???(topne medium) a sądząc po wadze to jest sprzedawany pusty.


Wypełnia się go wodą, bo zawór ten sam co do wody (z drugim kranikiem).
Ale pewnie nie ma problemu aby napełnić go czymś innym.



A jeżeli jest wypełniony wodą to jak kompensowany jest wzrost objętości tej wody(żeby przy montażu Cię nie zaskoczyli że potrzeba jeszcze naczynie wzbiorcze)?


Ile wzrasta ta objętość wody (rozumiem że przy podgrzaniu)?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Cavallino dnia 2003-02-07 11:44 ]</font>

Pablo_45
07-02-2003, 13:49
Witam
[ciach]
Droższy jest za to prąd na pierwszej taryfie.
[ciach]
u mnie tzn pomorskie i u ENERGI - Gdańskiej Kompanii Energetycznej jest tak że 1kWh w I taryfie jest ciut droższa niż w całodobowej a w II taryfie jest sporo tańsza. Oprócz tych cen za samą energię (opłata za energię+opłata przesyłowa zmienna)liczone od ilości zużytej energii, jest jeszcze liczona opłata stała przesyłowa (za miesiąc w taryie G12 jest to 9,32PLN a w G11 5,10PLN)Tłumacząc na chłopski rozum jest to dodatek za "większy" licznik (z dwoma liczydłami i mechanizmem przełączającym) oraz za zegar sterujący tym licznikiem lub liczanik z wbudowanym zegarem.
[ciach]
Przy połowie na drugiej taryfie chyba już się jednak opłaca.
[ciach]
i dlatego był kupiony ten zegar sterujący do bojlera bo przedtem to wychodzoło na "zero" (droższe opłaty zjadały zysk z tańszego prądu jak sporo się grzało na I taryfie).
Taryfę ENERGI można znaleźć tu http://www.energa.gda.pl/taryfa/new/10.pdf
a oprócztego polecam lekturę podstrony z odpowiedziami na pytania i inne info. A w twoim ZE (który to) to na pewno jest tak jak mówisz? Upewnij się.
Odnośnie naczynia wzboirczego i zaworu bezpieczeństwa: powinieneś dostać kartę gwarancyjną oraz instrukcję montażu i użytkowania i tam powinien być dokładny schemat zaintalowania zasobnika i osprzętu (mośe tam stać że naczynie nie jest potrzebne ale wg mnie ZB jest niezbędny - bo co się stanie gdy padnie termostat i będzie cały czas grzać??? BBBUUUUUUUUUMMMMMMM? ) i dopilnuj hydraulika żeby tak było bo z przyzwyczajenia może założyć ZB na cwu.
I zapodaj jak to zaleca producent.
Jeżeli chodzi o zmianę objętości to:
przy ciśnieniu 4 bar (3 bary nadciśnienia)
objętość właściwa waody w temp 10 stC wynosi 0,0010001 m.sześć/kg a dla temp 80 stC wynosi 0,001029 m.sześć/kg
Pojemność zbiornika to 125 litrów: można założyć ze 125kg i stą zmiana objętości wody to (0,001029-0,0010001) x 125 = 0,00361 m.sześć czyli 3,61 litra
Ta objętość zbiornika to jest jeż pomniejszona o objętość wężownicy cwu?


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-07 14:51 ]</font>

Cavallino
10-02-2003, 14:35
Odnośnie naczynia wzboirczego i zaworu bezpieczeństwa: powinieneś dostać kartę gwarancyjną oraz instrukcję montażu i użytkowania i tam powinien być dokładny schemat zaintalowania zasobnika i osprzętu (mośe tam stać że naczynie nie jest potrzebne ale wg mnie ZB jest niezbędny - bo co się stanie gdy padnie termostat i będzie cały czas grzać???


Jest zawór bezpieczeństwa w tym celu - upuści wodę.
W każdym bojlerze taki jest.



Jeżeli chodzi o zmianę objętości to:
przy ciśnieniu 4 bar (3 bary nadciśnienia)
objętość właściwa waody w temp 10 stC wynosi 0,0010001 m.sześć/kg a dla temp 80 stC wynosi 0,001029 m.sześć/kg
Pojemność zbiornika to 125 litrów: można założyć ze 125kg i stą zmiana objętości wody to (0,001029-0,0010001) x 125 = 0,00361 m.sześć czyli 3,61 litra


Skąd te 4 bary nadciśnienia?
Skąd tam w ogóle nadciśnienie?

Pablo_45
10-02-2003, 16:35
Witam
A jakie jest ciśnienie w instalacji wodociągowej z której będziesz napełniał zbiornik?
Aby nie mieć ciśnienia w zbiorniku to po napełnieniu można zwolnić na moment ZB aby obniżyć w nim ciśnienie do wartości otoczenia i będzie bez ciśnienia jak chcesz tak.
Przy ciśnieniu 4 bary a 1 bar róznica w objętościach właściwych jest znikoma i ta wartość zmiany objętości którą podałem będzie praktycznie taka sama.
Jak z cenami prądu u Ciebie? tak jak mówiłeś?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-10 17:37 ]</font>

Cavallino
11-02-2003, 08:39
A jakie jest ciśnienie w instalacji wodociągowej z której będziesz napełniał zbiornik?



Nie wiem, ale raczej nie 4 bary.
Może ze dwa...



Aby nie mieć ciśnienia w zbiorniku to po napełnieniu można zwolnić na moment ZB aby obniżyć w nim ciśnienie do wartości otoczenia i będzie bez ciśnienia jak chcesz tak.



Ano dokładnie - to od razu kazali robić.
Inaczej pewnie nawet ta woda by się nie wlała do zbiornika.



Przy ciśnieniu 4 bary a 1 bar róznica w objętościach właściwych jest znikoma i ta wartość zmiany objętości którą podałem będzie praktycznie taka sama.


Można ją pominąć kiedy dystrybutor zarzeka się że żadnych dodatkowych osprzętów nie potrzeba?



Jak z cenami prądu u Ciebie? tak jak mówiłeś?


Prąd chyba wszędzie kosztuje tyle samo.
Będę musiał sprawdzić (www.enea.pl) , ale te 4 zł różnicy to chyba pomijalna sprawa przy stukrotnie większych opłatach.

Pablo_45
11-02-2003, 10:51
Witam
Pisząc "Przy ciśnieniu 4 bary a 1 bar róznica w objętościach właściwych jest znikoma i ta wartość zmiany objętości którą podałem będzie praktycznie taka sama" chciałem powiedzieć że dalej woda będzie "pęczniała" o te 3,5 litra.
W sumie to naczynie wzbiorcze rzeczywiście może być niepotrzebne: u mnie w domu nie ma i jakoś działa a ZB nie puszcza wody. Napisałem o nim bo widziałem je na schemacie instalacji ale i też "live" (tzn na własne oczy) w gotowej instalacji. U Ciebie wzrosty ciśnienia będą dotyczyły tylko samego zbiornika i jego ewentualne rozszczelnienie zaleje Ci tylko pom. tech. (aha: pamiętaj aby zrobić pod ZB albo kratkę w podłodze albo coś w rodzaju chwytacza do wody puszczanej przez ten zawór-u mnie nie ma i kicha, podłoga pływać będzie :sad: )
Na tym schemacie co wspominałem to był tradycyjny zasobnik ciepłej wody i wzrost ciśnienia w nim "rozchodził się" do rur cwu, a przy wykonaniu ich z tworzyw szt. takie wahania ciśnienia to mogłyby się skończyć potopem (praktycznie każdy materiał konstrukcyjny ma niższą wytrzymałość przy zmiennym obciążeniu) więc lepiej się zabezpieczyć takim naczyniem i dzięki miemu trzymać stałe siśnienie w instalacji. Będę robił remont instalacji sa jakiś czas i jeżeli padnie na plastik to dam je.
Odnośnie taryf to oszacuj swoje zużycie (popatrz na dzisiejsze) i policz rachunek kalkulatorem swojego ZE (wchodzisz na podstronę odpowiedniego rejonu i tam jest przycisk kalulatora)
http://www.ze.gorzow.pl/zeg.php?taryfa=g11&kat=0&id=kalk#wpisz11
a ceny nie są równe - popatrz na zestawienia w muratorach przy ogrzewaniu
PS przy montażu przypilnuj aby ZB wmontowali we właściwym miejscu.
PS kupiłeś leżący czy stojący??

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Pablo_45 dnia 2003-02-11 14:13 ]</font>

11-02-2003, 19:36
Sprawdź firma ze słowacji Tatramat 80 litrowy ogrzewacz o mocy 6kW nagrzewa w 1,15 godz z delta t=65 stopni.

Cavallino
12-02-2003, 08:08
Odnośnie taryf to oszacuj swoje zużycie (popatrz na dzisiejsze) i policz rachunek kalkulatorem swojego ZE (wchodzisz na podstronę odpowiedniego rejonu i tam jest przycisk kalulatora)



Wiem, już to robiłem wcześniej.
Tylko nie wiem jaki procent prądu może mi wyjść w drugiej taryfie.

Ale taryfę będę miał za tydzień zmienioną.
Najwyżej przy przejściu z taryfy budowlanej na zwykłą zrezygnuję z dwutaryfowego prądu - a przynajmniej będę wiedział jak to się u mnie rozkłada.

Kupiłem bojler pionowy.

Cavallino
12-02-2003, 08:38
No więc sprawdziłem taryfy.
I wyszło mi że opłaty stałe dla prądu dwutaryfowego są NIŻSZE niż dla jednotaryfowego - ale może jest błąd na stronie EP SA.
Mam taryfę budowlaną (C) - dla normalnej (G) jest odwrotnie, choć i tak różnice są pomijalne (kilka zł).

Pablo_45
12-02-2003, 10:00
Witam
[ciach]
I wyszło mi że opłaty stałe dla prądu dwutaryfowego są NIŻSZE niż dla jednotaryfowego - ale może jest błąd na stronie EP SA.
[ciach]
jak????????????
[ciach]
CENA LUB STAWKA TARYFA G12
Obrót
Cena za energię elektryczną czynną w zł/kWh
- dzienną 0,2212
- nocną 0,1186
Opłata abonamentowa w zł/m-c 2,21
[ciach]
i tu opłata ab. jest równa jak w G11
[ciach]
Przesyłanie i dystrybucja
Stawka systemowa opłaty przesyłowej w zł/kWh 0,0512
Składnik zmienny stawki sieciowej w zł/kWh
- dzienny 0,0947
- nocny 0,0322
Składnik stały stawki sieciowej w zł/m-c
Instalacja 1 fazowa 4,04
Instalacja 3 fazowa 8,06
[ciach]
dla 3~ jest to w składniku stałym o 4,02 drożej niż w G11 (gorzów)
wybierz sobie ustawienie zegara z taryfą nocną od 21- szej - to zanim się zaczniecie kąpać to bojler już się będzie rozgrzewał po popołudniowym poborze wody i dogrzewał na bieżąco przy zużyciu wody podczas kąpieli (gdybym i ja tak mógł-heh)

[ciach]
Tylko nie wiem jaki procent prądu może mi wyjść w drugiej taryfie.
[ciach]
wyjdzie w "praniu" - jak się wprowadzisz i rozgościsz

bierzesz w końcu G12???

Cavallino
13-02-2003, 08:55
On 2003-02-12 11:00, Pablo_45 wrote:
Witam
[ciach]
I wyszło mi że opłaty stałe dla prądu dwutaryfowego są NIŻSZE niż dla jednotaryfowego - ale może jest błąd na stronie EP SA.
[ciach]
jak????????????
[ciach]
CENA LUB STAWKA TARYFA G12



Napisałem że chodzi o C12.

http://www.epsa.pl/index3.htm

Jest po prostu tańsza - więc nawet po odbiorze pewnie na niej pozostanę. :smile:
Będę miał ją od 18.02.


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Cavallino dnia 2003-02-13 10:34 ]</font>

Pablo_45
13-02-2003, 10:49
Witam
pytanko: musisz mieć REGON żeby skorzystać z tej taryfy??
bo myślałemdo tej pory że jest to taryfa dla firm

Ps oglądałem wczoraj jeszcze raz te bojlery i naczynie wzbiorcze chyba na pewno nie będzie potrzebne, bo w "szczycie" zbiornika wytworzy się poduszka powietrzna kompensująca zmiany objętości wody.

Cavallino
13-02-2003, 14:38
On 2003-02-13 11:49, Pablo_45 wrote:
Witam
pytanko: musisz mieć REGON żeby skorzystać z tej taryfy??
bo myślałemdo tej pory że jest to taryfa dla firm


Nie wiem.
Na razie NIE MOGĘ mieć G11 czy G12 bo mam prąd budowlany.
Ciekaw jestem czy jak jej nie zmienię na G12 po odbiorze to ktoś sam przyjdzie się o to upomnieć...

A raczej nie zmienię - dopóki nie będzie się to opłacać, tak jak nie opłaca się dziś.

aziel
14-02-2003, 19:55
Uwaga odnośnie TATRAMAT-a
Konstrukcja zbiornika jest taka, że nie ma w nim poduszki powietrznej. Cała różnica objętości wody przy nagrzewaniu kapie przez ZB do podstawionego wiadra. Jest tego nawet 1,5 l/24h.
Wkurza mnie to kapanie :-/

VPS
14-02-2003, 20:13
aziel
Mozna i trzeba temu zaradzić. Na dojściu zimnej wody między zasobnikiem a grupą bezpieczeństwa montuje się naczynie wzbiorcze o odpowiedniej pojemności. Gdy nie ma miejsca jak wyżej to można podpiąć naczynie pod cwu.

14-02-2003, 21:05
aziel
Czy są jeszcze jakieś wady odnośnie Tatramat-a
Czy czas nagrzewania podany przez producenta jest prawdziwy i czy jesteś zadowolony z tego ogrzewacza?

Pablo_45
14-02-2003, 21:13
Hej VPS
Mógłbyś spojrzeć i ocenić czy w tym zasobniku wytworzy się poduszka powietrzna w "szczycie" i spełni rolę naczynia wzbiorczego???
wysokość króćca od krawędzi obudowy jest zaznaczona 130mm minus ocieplenie to powinno chyba starczyć?? jak sądzisz?
rysuneczek możesz tu zobaczyć:
http://www.mirotermhc.cz/menu3.htm
Często się spotykasz z sytuacją opisaną przez Aziela??

VPS
15-02-2003, 21:50
Kazdy zasobnik pojemnościowy musi mieć odpowiednie zabezpieczenia. Sytuacja taka jak u Aziela jest niestety częsta. Gdy jadę na pierwsze uruchomienia kotła z zasobnikiem to np. na 10 zasobników 5 jest baz naczyń wzbiorczych, zaworów bezpieczeństwa i z zadużym ciśnieniem z sieci wodociągowej.
Co tyczy się zasobnika czeskiego teoretycznie tak natomiast w praktyce nie wiem. Lepiej dać przeponę i mieć spokój.

ADAMOS48
16-02-2003, 16:07
W doborze naczynia przeponowego trzeba uwzgędnic nie tylko pojemnośc bojlera ale również ciśnienie jakie bedzie ustawione.

Pablo_45
16-02-2003, 17:53
Witam
Adamos
napisałeś "W doborze naczynia przeponowego trzeba uwzgędnic nie tylko pojemnośc bojlera ale również ciśnienie jakie bedzie ustawione."
Sprzedawcy zalecili Cavalliano aby po napełnieniu przestrzeni zbiornika "popuścił" na chwilę ZB i obniżył w nim ciśnienie.
Jak w takiej sytuacji dobrać parametry pracy naczynia gdy nie wiadomo pod jakim ciśnieniem "spoczynkowym- początkowym" on będzie??

25-02-2003, 08:42
On 2003-02-14 21:13, VPS wrote:
aziel
Mozna i trzeba temu zaradzić. Na dojściu zimnej wody między zasobnikiem a grupą bezpieczeństwa montuje się naczynie wzbiorcze o odpowiedniej pojemności. Gdy nie ma miejsca jak wyżej to można podpiąć naczynie pod cwu.

Jaka to będzie odpowiednia pojemność? Ciśnienie w instalacji ustawiłem na reduktorze 4 atmosfery, bojler ma 120 l.

aziel
25-02-2003, 08:45
On 2003-02-14 22:05, Anonymous wrote:
aziel
Czy są jeszcze jakieś wady odnośnie Tatramat-a
Czy czas nagrzewania podany przez producenta jest prawdziwy i czy jesteś zadowolony z tego ogrzewacza?

Nie grzałem w nim jeszcze elektrycznie, lecz tylko wymiennikiem płaszczowym. Po za kapaniem jestem zadowolony.

P.S. powyższe też moje

Piegus
25-02-2003, 13:24
Czy porównywał ktoś koszty eksploatacji bojlera i elektrycznego podgrzewacza wody ? Mam znajomą która wymieniła bojler na podgrzewacz i o dziwo wcale nie płaci większych rachunków, a wygoda jest nieporównywalna. Nie trzeba czekać na ciepłą wodę.
I pytanie drugie: gdzie można kupić bojlery Tatramat?

Cavallino
25-02-2003, 14:55
Co znaczy nieporównywalna wygoda?
Niby że przepływowy lepszy?
ROTFL !!!!

Widać nie próbowałeś się przy takim wykąpać (przy tych o niższej mocy) lub nie musiałeś zapłacić za moc przyłącza (to przy tych o mocy wystarczającej).

aziel
26-02-2003, 09:16
Piegus:
Ja kupiłem w firmie "LORD" w Rybniku, zapytaj może w Tatramat Polska

Piegus
27-02-2003, 07:42
Dzięki za odpowiedzi.
Wczoraj obeszłam kilka hurtowni.
Wszędzie faktycznie odradzają przepływowe podgrzewacze wody. Zostanę chyba przy bojlerze 150l( strasznie wielki). POlecane marki to Atlantic z grzałką ceramiczną(ok. 1000PLN) i Elektrolux( 820PLN)- ma 3 grzałki po 800W, więc można elastyczniej dobierać moc grzania (podobno).