PDA

Zobacz pełną wersję : Cyrkulacja sterowana czasowo



Bartt
28-01-2003, 16:15
Czy ktoś z was liczył zysk/koszt z cyrkulacji sterowanej zegarem czasowym?

Jaka jest objętość wody w ukł. cyrkulacji c.w.u. w domu jednorodzinnym?
Jak szybko spada temp. wody jeśli cyrkulacja jest wyłączona np z 55^C ile będzie po 8 godzinach
Ile to zjada prądu

Zapaliłem się do pomysłu ciepłej wody na bierząco, ale interesują mnie potencjalne koszty.

Bartt
28-01-2003, 19:19
I jeszcze jedno. Sądziłem, że cyrkulacja działa tak, że podtrzymuje krążenie ciepłej wody w rurach. Teraz przeglądam stare wątki i wychodzi na to, że to są dwa obiegi zasadniczy i ta cyrkulacja o rurach z mniejszym fi. Czy tak?
Nadajcie jakiegoś dobrego linka, lub oświećcie mnie w wielkim skrócie. Dzięki Bartek

VPS
28-01-2003, 21:02
Bartt
Znalazłem coś ciekawego na temat cyrkulacji cwu.
Jeszcze tego nie stosowałem. Propozycja i rozwiązanie wydaje sie być dość ciekawe.
Archiwum
Nr 11/2001
"Jak ogrzać rury kablem grzejnym"
http://www.polskiinstalator.com.pl/

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-01-28 22:03 ]</font>

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-01-28 22:04 ]</font>

woreczek
28-01-2003, 21:05
Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody użytkowej ma tylko za zadanie umożliwienie nieznacznego ruchu wody, więc duża średnica przewodów nie jest wskazana, bo tylko zwiększa się pojemność rurek. Poza tym nie bedę takiej instalacji sobie fundował w domku. Rurki bede mieć krótkie i nie dłuższe niż 3m, wiec chyba nie ma takie "coś" ekonomicznego uzasadnienia.
Pozdrawiam

VPS
28-01-2003, 21:16
Jakie jest Wasze zdanie i co sądzicie o podgrzewaniu rurki cyrkulacyjnej kablem grzewczym. Może ktoś ma takie rozwiązanie i mógłby się podzielić opinią.
Sądzę że to rozwiązanie może być bardziej ekonomiczne niz tradycyjne z pompką.

Bartt
28-01-2003, 21:25
VPS ponowne dzięki nareszcie zrozumiałem na czym polega cyrkulacja :smile:
System Aqua może być ciekawym rozwiązaniem, tyle, że nie piszą nic o kosztach zarówno materiałowych jak i eksploatacyjnych. Może masz jakieś własne wyliczenia wstępne?

woreczek
28-01-2003, 21:31
Z tego artykułu wynika, że taśma pobiera nie aż tak dużo mocy. Dla 45 stopni tylko 6W/m. Rozumiem, że moc podana jest czysto teoretycznie jak taśma sama się podgrzewa, bo 6W/m to chyba trochę za mało żeby utrzymać temp 45 stopni np. rury 1/2cala.
Rozwiązanie na pewno warte uwagi, tylko trzeba niestety przetestować na własnej skórze. Ja i tak sobie dam spokój z takimi wodotryskami.

VPS
28-01-2003, 21:50
Bartt
Własnych wyliczeń nie mam. Być może uda mi się jakiegoś klienta przekonać na takie rozwiązanie. Wtedy będe coś wiedział, ale kiedy to czas pokaże.

woreczek
6W/mb rury jest wartością (chyba) wystarczającą skoro np rura z tworzywa "14" ma pojemnośc na mb 0,078

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-01-28 22:55 ]</font>

inwestor
28-01-2003, 21:55
Myślę, że podgrzewanie elektryczne przewodów cyrkulacyjnych to nieporozumienie i jest to wymyślanie na siłę zastosowań dla przewodów grzewczych, aby zwiększyć ich sprzedaż. Dużo taniej jest dać przyzwoitą izolację termiczną i załączać popmpę cyrkulacyjną np. na 2 minuty co 60min. Z tego co się orientuję przewody grzewcze służą do zupełnie innych celów. Ich zastosowanie to zabezpieczenia rurociągów przed zamarzaniem. Myślę , że przedewszystkim należy zadbać aby cyrkulacja odbywała się na zasadzie grawitacji, wtedy zbędne będą i pompa i przewody grzewcze
Pozdrawiam

VPS
28-01-2003, 21:59
inwestor
Zgoda na grawitacji, lecz o ile większa musiałaby być wtedy średnica takiej rury cyrkulacyjnej.

Bartt
28-01-2003, 22:27
Moim zdaniem nie koniecznie musi być to nieporozumienie. Ważna jest praktyczna sprawność układu i relacja wydajność/cena. Wiele osób myśli o ogrzewaniu domu prądem. to co nie poszło by w ogrzanie wody i tak ostatecznie ogrzało by domek :smile:. Pytanie tylko, czy takie rozwiązanie działa również z rurami pcv czy tylko z miedzią?

VPS
28-01-2003, 22:38
On 2003-01-28 23:27, Bartt wrote:
Pytanie tylko, czy takie rozwiązanie działa również z rurami pcv czy tylko z miedzią?


Też się nad tym zastanawiam, ponieważ instalację u klientów wykomuję głównie z rur warstwowych. Spróbuję poszukać czegoś w sieci.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-01-28 23:39 ]</font>

inwestor
29-01-2003, 07:35
VPS
Niestery nie wiem jaka powinna być średnica rurociagu aby cyrkulacja grawitacyjna na c.w. działała sensownie. Jeśli ktoś wie jak to policzyć i jakie inne warunki trzeba spełnić aby takie rozwiązanie działało poprawnie to proszę o podpowiedź.
Narazie udało mi się tylko ustalić, że zasobnik najlepiej dać w piwnicy aby wystąpiła jak największa różnica wysokości pomiędzy zasobnikiem a punktami poboru wody.
Pozdrawiam

kgadzina
29-01-2003, 09:56
Z moich doświadczeń na temat cyrkulacji cwu:
Moje rury są plastikowe zgrzewane tak do wody zimnej jak i ciepłej oraz cyrkulacji. Cyrkulacja odbywa się przewodem o średnicy 10 mm. To wystarcza żeby po włączeniu pompy cyrkulacyjnej ciepła woda w najdalszym punkcie (ok. 7 m) pojawiła się po ok. 20 sekundach. Natomiast wiedziony oszczędnością z początkowego ustawienia cyrkulacji - chodziła od 6:30 do 23:30 i kocioł dość często się włączał - ustawienie obecne jest takie, że pompa chodzi od 6:30 do 7:15 a potem od 17:00 do 23:30. W efekcie zużycie gazu trochę spadło a ciepła woda jest w kranach rzeczywiście wtedy kiedy jest potrzebna.
Natomiast obserwacje n/t wystudzenia - po zatrzymaniu pompy można liczyć na ciepłą wodę jeszcze ok 15 minut bez czekania. Myślę więc, że podany powyżej pomysł włączania pompy na 2 min. co 60 minut niestety nie spełni zadań cyrkulacji. Co do cyrkulacji grawitacyjnej - chyba tu wystąpiło poplątanie pojęć - wydaje mi się że analogicznie do grawitacyjnego c.o. koniecznym byłoby znaczne wychładzanie wody w rurach, żeby w ogóle umożliwić grawitacyjny ruch wody. A przecież w cyrkulacji właśnie NIE O TO chodzi.

Majka
29-01-2003, 10:17
My mamy cyrkulację włączoną 1,5 godz. rano i 5godz. wieczorem. Jak nie ma nas w domu kocioł przechodzi w stan /"noc"/. Cyrkulacja jest niezbędna w domu gdzie odległość od zasobnika jest większa niż 2 - 3 m., Mamy ją podłączona do łazienki /wanna, bidet - umywalka już nie - oddalona od wanny 1,5m i juz wkurza, że czeka się trochę dłużej na ciepłą wodę/ i wc /umywalka/. Łazienka jest oddalona od zasobnika 10m, wc - 8m.

inwestor
29-01-2003, 11:13
Kgadzina
Cykle praca 2 min 60 min przerwy (oczywiście w okresach kiedy jest potrzebna ciepła woda rano i wieczorem) podpowiedział mi instalator i wynikają one z tego, że przy prawidłowo zaizolowanych rurach w ciagu godziny temperatura wody nie powinna się obnizyć o wiecej niż ok. 5...8 oC. Jeśli chodzi o cyrkulację grawitacyjną c.w. to z opowiadań innego instalatora dowiedziałem się , że takie rozwiazania kiedyś były normalnie stosowane. Niestety nie mam z nim kontaktu i dlatego zapytałem o tą sprawę na forum. Oczywiście to co napisłeś o wychładzaniu napewno jest prawdą ale może wystarczy różnica temperatur o kilka stopni co jest do zaakceptowania.
Pozdrawiam

ArtMedia
30-01-2003, 09:24
Witam.

A ja położyłem z łazieniek oddzielne przewody i będę włączał pompkę cyrkulacyjną albo wtedy, gdy ktoś wchodzi do łazienki (za pomocą czujki ruchu) albo po prostu podłączę pod włącznik oświetlenia :wink: Do kuchni mam 1m. od "pionu" więc nie będe cyrkulował.

Sebastian

30-01-2003, 09:38
Dobry pomysł. Wart zastanowienia.
Dzięki

30-01-2003, 09:41
z własnego doświadczenia: próbowałem zrobić cyrkulację grawitacyjną. Niestety prrblem pojawił się nie tam gdzie się tego obawiałem. Wwoda pomimo moich obaw cyrkulowała rurą średnicy pół cala, niestety w momencie poboru wody z kranu leciała woda zmieszana z zasilania i cyrkulacji tzn-mocno schłodzona. Po zainstalowaniu zaworu zwrotnego na cyrkulacji okazało się że siła parcia wody w górę nie wystarcza do otwarcia tegoż zaworu co skutkuje brakiem cyrkulacji:sad: chciałem już zainstalować pompke ale koszt mnie powalił(koło 400zł).

aziel
30-01-2003, 10:48
VPS: Ja zainstalowałem kable grzejne do utrzymywania ciepła w rurach CWU. Ile kosztuje eksploatacja na razie nie wiem, ale przymierzam się do opomiarowania jakimś starym licznikiem tego obwodu.
Teoretycznie straty energii powinny być niższe niż przy cyrkulacji:
- powierzchnia łączna rur z ciepłą wodą jest mniejsza o 40-50% (brak rurki cyrkulacyjnej)
- temperatura wody w podgrzewanej rurce jest niższa (w zależności od typu kabla 45 - 55 st. C) w porównaniu do temperatury wody wypływającej z bojlera (60 - 65 st. C)
- brak zasilania pompki cyrkulacyjnej

o pozostałych wadach i zaletach innym razem

Bartt
30-01-2003, 11:53
Aziel rozumiem że ruty c.w.o. masz z miedzi?

aziel
30-01-2003, 12:27
Tak, z miedzi.

am
30-01-2003, 13:57
ArtMedia - genialny pomysł. Jak zwykle na najprostsze rozwiązania wpaść najtrudniej - gratuluję. Ja juz chyba nie skorzystam :sad: - kabelkologię mam pod tynkami.
Słyszałem o takiej "inteligentnej" pompce cwu, która włącza się tylko wtedy, kiedy trzeba (jak zarejestruje określony spadek temperatury). Przy podłączebniu do automatyki mamy podwójną korzyść. Ustawiamy pracę pompki np między 6:00 a 8:00 - datkowo pompka włącza się tylko wtedy, kiedy temperatura w cyrkulacji spada

januszek
30-01-2003, 14:06
Ja do anonima któregoś tam z kolei
grawitacyjna cyrkulacja jest całkiem niezła i dziala masz rację z zaworem zwrotnym, ale w takim przypadku trzeba użyć zaworu zwrotnego kulowego lub pływakowego, taki nie stawia oporu a zamyka się przy poborze wody, nie zaleca się stosowania zaworów zwrotnych klapkowych lub sprężynowych.

woreczek
09-02-2003, 12:26
aziel, a ile przewodu grzejnego wychodzi Ci na 1m bieżący rury (idzie mi o to czy przewód jest ułożony równolegle do rury, czy jest na niej owinięty ?

pozdrawiam

aziel
14-02-2003, 19:42
Przewód idzie wzdłuż rury, więc wychodzi ok. 1 na 1.
Problem jest w założeniu zalecanej grubości izolacji, szczególnie na kolankach i trójnikach.

M@M
15-02-2003, 09:45
Aziel, możesz podać namiary gdzie kupić tę taśmę ?

aziel
25-02-2003, 08:52
Ja kupiłem u dystrybutora firmy LUXBUD (produkują też ogrzewanie podłogowe elektryczne), można ściągnąć też przez niektóre hurtownie elektryczne.
Uwaga: nie kupowałem całego "systemu", połączenia i zakończenia robiłem samodzielnie.

Jarzeb
09-02-2005, 11:50
Witam
chcialbym odnowic temat cyrkulacji wody uzytkowej

Napewno bede mial bojler (ogrzewacz pojemnosciowy) elektryczny
Mam takowy teraz i to jest to
Niestety
cyrkulacja odpada (bojler wyzej niz punkty poboru :cry: )
Pompa ryrkulacyjna wydaje sie super - tylko cena- az 400zl??
jakie koszta przewodu grzejnego? No i trzeba miedz a nie plastik

Moze jakis inny pomysl??

KTO MA - i jakie odczucia?