PDA

Zobacz pełną wersję : szerokość i dł.desek na podłoge



28-01-2003, 18:30
witam
mam zamiar zrobic podłoge z desek
jak to zrobic aby dechy były max szerokie (podobają sie nam takie o szerokosci 20-25cm)
niejednokrotnie widziałem takie w katalogach, ale nasi stolarze marudza ze beda sie wyginały rozsychały itp. pewnie to prawda ale w takim razie jak to robia inni ze im sie nie wyginają.????

Ryszard1
28-01-2003, 20:11
Im deski szersze, dluzsze i grubsze tym wieksza tendencja ich wypaczania. Oczywiscie zakladam ze sa odpowiednio przygotowane, tj. wysuszone i wylezakowane,

Bartt
28-01-2003, 20:32
Mojemu kuzynowi tak zrobili, po miesiącu sam zrywał i położył parkiet :sad:, trzeba je cholernie dobrze wysezonować, a pewności i tak nie ma

paj^
28-01-2003, 20:37
stolarze maja racje, u mnie beda od 11-15 cm, na reklamowkach czesto sa szerokie bo to nie deski, pracowalem kiedys w agencji reklamowej, wiem co pisze:smile:

Martius Laurens
30-01-2003, 17:22
Witam,
mam podłogę z desek świerkowych, położona rok temu, używana od pół roku. Również prosiliśmy o maksymalną szerokość, dostaliśmy najszersze deski rzędu 18 cm.
Dwie uwagi:
- nie brać desek świerkowych (za miękkie);
- nie bać się szerokich desek - nasze rozeszły się (zrobiły się szpary 2-3 mm), ale nie zdradzają tendencji do paczenia, pomimo palenia w piecu, intensywnego użytkowania etc. Szerokich desek nie chcą robić stolarze, bo idzie im na nie dużo materiału - ale jak się człowiek uprze (i dopłaci) to powinien 20-22 cm uzyskać. Oczywiście bardzo dobrze wysezonowane i z państwowego, a nie prywatnego lasu (stare drzewa).
Pozdrawiam.

ADAMOS48
15-02-2003, 23:06
Koniecznie z północnych stoków.

puchatek
17-02-2003, 10:28
Chociaz u mnie juz sie rozstrzygnelo, to ciekaw jestem jak wypadna poszukiwania. Ja z trudem i po dlugim szukaniu, znalazle firme, ktora zrobila mi deski 15cm. Nie wiem jak sie beda zachowywaly pozniej, w tej chwili Gorale ukladaja je i klna straszliwie, bo deski krzywe.