PDA

Zobacz pełną wersję : Parkiet debowy - rustikal?



khoszwa
02-02-2006, 09:44
Witam,

Niedlugo odbieramy nowe mieszkanko i powoli przygotowywujemy sie do prac wykonczeniowych. No i wlasnie na podloge planujemy parkiet debowy - nie podobanam sie parkiet I klasy (za jednolity), za to spodobal nam sie parkiet rustikal (III klasy), seczny. W zwiazku z tym mam pytanie - czy ktos ma w swoim mieszkanku tego typu parkiet? Czy jest ryzyko, ze w wyniku pozniejszego cyklinowania lub uzytkowania seki beda wypadac?
A moze nie ryzykowac i kupic parkiet II klasy?

Pozdrawiam

Konrad

boorg
02-02-2006, 22:25
Zdecydowanie kupować, kłaść i użytkować!!! Sęk nawet jak wypadnie to dziurkę można zaakrylować i śladu nie będzie. A podłoga dębowa w III klasie, to czysta natura. Gratuluję gustu :P
PS. Wiem co mówie - jestem parkieciarzem. :wink:

malgosimi
29-03-2006, 17:11
czy ta 3 klasa rózni się tylko tym od 1 i 2 , że jest tańsza i ładniejsza? :D

I czy można ją zaolejować i uniknąć tych rameczek, ktore wklejałeś w wątku obok?

Pik-pok
29-03-2006, 18:51
Sęk nawet jak wypadnie to dziurkę można zaakrylować i śladu nie będzie.
Akrylowac?
Uzylbym raczej szpachli do drewna, akryl troche za miekki.

boorg
29-03-2006, 22:11
Akrylowac?
Uzylbym raczej szpachli do drewna, akryl troche za miekki.
A jak wypadnie po lakierowaniu??? :o To co zrobisz - lakierowaną podłogę chcasz szpachlować??? :o Przecież odparzysz lakier. 8)

malgosimi
29-03-2006, 22:24
hop hoop?

ratunku, muszę podjąć wreszcie jakąś podstawową-podłogową decyzję i nic nie wiem...

jasne egzotyki odradzaliście
ciemne sama sobie odradzam
jesion podoba mi sie tylko najjasniejszy - ale z kolei z drugiej strony wygląda mi zbyt idealnie-panelowo i pisaliście, ze im bielszy, tym mniej stabilny czy coś...
dab podoba mi się w III klasie, ale nei chcę mieć wypadających sęków

i co? :(

boorg
29-03-2006, 22:56
czy ta 3 klasa rózni się tylko tym od 1 i 2 , że jest tańsza i ładniejsza? :D

I czy można ją zaolejować i uniknąć tych rameczek, ktore wklejałeś w wątku obok?
To idzie tak (mniej więcej):
I klasa słój prosty, bezsęczny, brak bieli w kolorystyce drewna.
II klasa dopuszcza wyraźne usłojenie, sęki drobne zdrowe zrośnięte, dopuszczalna biel.
III klasa dopuszcza dowolność w usłojeniu i kolorystyce drewna, sęki duże zdrowe.

Mówiąc po ludzku I klasa wygląda jak wykładzina PCV; III klasa to czysta natura. :wink: :lol:
Ale to jest moja subiektywna ocena.


PS. Gdzie są te zaolejowane rameczki????

malgosimi
29-03-2006, 23:02
no w 100% się zgadzam z tym PCV :)
Te jasne idealne (czy to jesion czy tam inny klon) toż mi się głównie na zdjęciach podobaja, w naturze wyglądają jak boisko do kosza Brada Pitta :lol:


aaa! ki faktycznie nie doczytalam- pisaleś o bejcowanym - a nei olejowanym...
http://www.fastfloors.com/media/catalog/Wood_Floors/Bruce/Sterling_Prestige_Plank/Winter_White.jpg

boorg
29-03-2006, 23:17
jasne egzotyki odradzaliście
ciemne sama sobie odradzam
jesion podoba mi sie tylko najjasniejszy - ale z kolei z drugiej strony wygląda mi zbyt idealnie-panelowo i pisaliście, ze im bielszy, tym mniej stabilny czy coś...
dab podoba mi się w III klasie, ale nei chcę mieć wypadających sęków
Jesion ciemny jest twardszy od jesionu jasnego (ale stabilność maja taką samą). :roll:
Egzotyki są bardzo twarde, ale nie wszystkie są stabilne (nadal nie wiem, które Ci podobają się). :(
Jak nie chcesz mieć dziur po sękach, to kup 2 metry podłogi więcej i po sprawie - parkieciarz wątpliwe deski odrzuci... :wink:

malgosimi
29-03-2006, 23:39
Dziekuję, że pomagasz... bo ja już tracę orientację w tym, co mi się podoba. Moja prababcia świętej pamięci mawiała przy obieraniu kartofli ,,co ziemniak to decyzja"... - ciekawe co by powiedziala przy kompetnym urządzania mieszkania w XXI wieku :lol:

co do egzotyków: podoba mi się oczywiście teak, bardzo.
Co do rezty to trudno powiedziec, bo w kazdym sklepie z podlogami wyglądają inaczej, nie mówiąz juz o fotkach na stronach internetowych

Wpadajacych w czerwień obawiam się ze względu na to, ze mi się 1. opatrzą 2. ciężko będzie dopasować meble (vide wątek Anouk obok)


raczej chłodne kolory, a może iroko

malgosimi
29-03-2006, 23:40
a już wiem, o co miałam zapytać:

teak afrykański i indonezyjski - czym się w sumie różnią?

boorg
30-03-2006, 00:01
a już wiem, o co miałam zapytać:

teak afrykański i indonezyjski - czym się w sumie różnią?

Twardością, gęstością, stabilnością i kolorystyką.

Teak twardość w/g Janki (to taka metoda badań twardości drewna im wyższa wartość tym twardsze drewno).
indonezyjski (tajski z Burmy) 1078
afrykański 1155
brazylijski 3540
dla porównania dąb 1210

malgosimi
30-03-2006, 00:38
hm...

obejrzalam jeszcze raz, co moglam, i dąb mi się najbadziej podoba - konkretnie: w postaci długich desek

tylko się pogubiłam
raz piszą o klasie
natur, gastreift, rustikal
gdzie indziej
selekt, natur, rustikal

selekt to gastreit? - bo cos mi się nei zgadza

malgosimi
30-03-2006, 00:39
http://fagus.com.pl/gfx/g13-deska-dab-natur.jpg

to mi się podoba - zdjecie raz podpisane jako natur, a raz jako gast.

malgosimi
30-03-2006, 00:41
a najbardziej to mi sie chapel parket podoba

http://www.lother.pl/images/chapel/duze/3.jpg

2112wojtek
30-03-2006, 07:40
a najbardziej to mi sie chapel parket podoba



"Kappele parket" to sposob wykonczenia powierzchni /faktury/ drewna a nie gatunek drewna ani sposob ukladania desek czy klepki jak rowniez nie rodzaj uzytego lakieru, wosku.
Oryginalny kapele jest z odzysku i woskowany lub olejowany.

malgosimi
30-03-2006, 09:00
nie napisalam, ze to jest gatunek :o

mi mowiono ze chapel parket to firma (holenderska), moze kapel to sposob obrobki

http://www.tapijtlandmeppel.nl/Chapel%20logo.gif

boorg
30-03-2006, 14:25
hm...

obejrzalam jeszcze raz, co moglam, i dąb mi się najbadziej podoba - konkretnie: w postaci długich desek

tylko się pogubiłam
raz piszą o klasie
natur, gastreift, rustikal
gdzie indziej
selekt, natur, rustikal

selekt to gastreit? - bo cos mi się nei zgadza
To nie są klasy drewna tylko selekcje producenta.
Klasa drewna ( I , II , III , PK (pozaklasowa)) jest normą państwową i tu każdy producent musi przestrzegać jednakowych ustaleń.
Selekcja producenta (select, natur, gastreift, markant, rustical) jest normą zakładową i dla każdego producenta może oznaczać co innego.


...zdjecie raz podpisane jako natur, a raz jako gast...
I w obu przypadkach to racja. Owe zdjęcie może przedstawiać następujące drewno:
1. Dąb w klasie II.
2. Dąb w selekcji natur.
3. Dąb w selekcji gastreit.

PS. A przy okazji: może to być parkiet w 1 gatunku, 2 gatunku lub 3 gatunku. :wink:

malgosimi
30-03-2006, 14:52
Bardzo, bardzo Ci dziękuję! teraz już rozumiem...!

tylko ta mnogosc klasyfikacji sprawia, ze ja juz kompletnie nie wiem, ile by kosztował metr kw podlogi o jaką mi chodzi - czyli naturalnie wyglądającego dębu, ale bez jakiś megagiga sęków... Dodam - że z desek dużych...

malgosimi
30-03-2006, 14:53
albo jeszcze Cię pomęczę - a taki efekt jak na zdjęciu z chapel parket - czy da się osiągnąć z jakiegoś dębu? Czy są takie szerokie deski... a może są odradzane, bo się przy tak szerokich szczeliny robią...?

boorg
30-03-2006, 16:43
albo jeszcze Cię pomęczę - a taki efekt jak na zdjęciu z chapel parket - czy da się osiągnąć z jakiegoś dębu? Czy są takie szerokie deski... a może są odradzane, bo się przy tak szerokich szczeliny robią...?
To jest "czymś" barwione :o - trzeba na drewnie robić próby. Dobrać bejcę i odpowiednią "chemię" (lakiery lub oleje).
Deski można kupić w takiej szerokości: ale lite deski dębowe (przy szerokości 18-20 cm i długości około 200 cm) w klasie III (albo selekcji rustikal :wink: ) to wydatek około 180-210 zł/m2.

mstrogow
30-03-2006, 18:37
Moze cos podpowiem : select -to drewno najlepsze i najdrozsze dąb w tym wyborze ma duzo "świecacych" punktów ("tygryski") natur- to bardzo wyrazne słoje na klepkach, gestreif czyli pasiasty to dąb z bielą ,a rustikal czyli wiejski to parkiet z duzą iloscią sęków.To jest rodzaj sortowania przejety od Niemcow ktorzy nie uzywaja klas

malgosimi
30-03-2006, 18:43
no i jak ja mam nie zwariowac... zdjecie, ktore wkleilam bylo na stronie podpisane jako gestreif, z kolei samo zdjecie po zapisaniu na dysk nazywa sie natur.... :(

boorg
30-03-2006, 21:42
no i jak ja mam nie zwariowac... zdjecie, ktore wkleilam bylo na stronie podpisane jako gestreif, z kolei samo zdjecie po zapisaniu na dysk nazywa sie natur.... :(
Czytaj uważnie to nie zwariujesz:

I w obu przypadkach to racja. Owe zdjęcie może przedstawiać następujące drewno:
1. Dąb w klasie II.
2. Dąb w selekcji natur.
3. Dąb w selekcji gastreit.
więc gestreif i natur to w Polsce jest to samo drewno.

Moze cos podpowiem : select -to drewno najlepsze i najdrozsze dąb w tym wyborze ma duzo "świecacych" punktów ("tygryski") natur- to bardzo wyrazne słoje na klepkach, gestreif czyli pasiasty to dąb z bielą ,a rustikal czyli wiejski to parkiet z duzą iloscią sęków.To jest rodzaj sortowania przejety od Niemcow ktorzy nie uzywaja klas
I dlatego w Polsce jest taki bałagan z klasami i selekcjami. :(
A czemu jest tak, że producenci wolą selekcję "po niemiecku" niż klasy "po polsku". Odpowiedź jest prosta: chodzi o pieniądze!!! :oops: