PDA

Zobacz pełną wersję : Przydomowa oczyszczalnia ścieków-nielegalna??!!



odyseusz
02-02-2006, 12:03
Dzień dobry,mam pytanie związane z POŚ.W warunkach zabudowy Gmina wydała pozwolenie na "szambo".Zaznaczam,że na tym terenie kanalizacja nie istnieje a w planach Gminy nawet na przyszłość nie ma jej w planach.Chcemy "szambo" zamienić na POŚ.Czy istnieje taka mozliwość?Chodzi o zgodność z obowiązującym prawem.

Boowa
02-02-2006, 12:24
Zadzwoń do urzędu gminy do referatu budowy i infrastruktury i zapytaj czy możesz wybudować POS, jeżeli powiedzą że tak to dodatkowo zapytaj się czy możesz liczyć na zwrot części poniesionych kosztów..

na stronie internetowej urzędu powinny być takie wiadomości..

pzdr

art2u
02-02-2006, 12:42
poczytaj tu: http://www.forum-wodociagi.pl/index.php?req=prawo_porady_menu=3
opinia prawna prof. Rotko u dołu podanej strony

ZofiaD
02-02-2006, 16:11
Pozwolenie na budowę oczyszczalni, jak i na każdą inną budowę wydaje obecnie starostwo powiatowe, nie gmina (przynajmniej tak jest u nas) i po dostarczeniu potrzebnych dokumentów nie ma z tym żadnego problemu. U nas też miało być szambo a jest już oczyszczalnia.

wojtekww
02-02-2006, 16:14
Ja też miałem mieć szambo,ale będę budowal POŚ.Mam projekt i muszę go uzgodnic w ZUDP.Następnie zgłoszenie w starostwie jak nie będzie sprzeciwu to prace ruszają na wiosnę.

anSi
02-02-2006, 16:49
Pozwolenie na budowę oczyszczalni, jak i na każdą inną budowę wydaje obecnie starostwo powiatowe, nie gmina (przynajmniej tak jest u nas) i po dostarczeniu potrzebnych dokumentów nie ma z tym żadnego problemu. U nas też miało być szambo a jest już oczyszczalnia.

Czasem jednak bywają problemy, u mnie np. zgłasza się w Wydziale Architektury UM (gmina Gdańsk). Ponieważ w planie zagospodarowania w przyszłości przewidziana jest kanalizacja, miasto wydaje pozwolenie wyłącznie na szambo, o POŚ nie chce słyszeć, już otrzymałam SPRZECIW, aktualnie jestem na etapie odwołania od sprzeciwu. Wydaje mi się, że marne mam szanse, aczkolwiek nie zamierzam odpuszczać tematu :-?

odyseusz
03-02-2006, 10:13
Dziękuję za rady,na pewno z nich skorzytam.

ppp.j
03-02-2006, 13:12
Na POŚ nie trzeba zgody. Jeżeli spełniasz wymagania, co do odległości od: i tu wiele wyliczanek, masz badanie geologiczne gruntu i atest na POŚ to zgłaszasz do starostwa zamiar budowy i wszystko t.zn do 30 dni muszą wystosować pismo, że nie ma przeciwwskazań lub takowe wskazać. Pisałem już o tym dokładnie chyba rok temu. Poszukaj.

wojtekww
03-02-2006, 17:39
Właśnie te odległości.
Mam na działce studnię kopaną(lustro wody na 14 m)od wielu lat ze studni się nie korzysta.Planuję wodę ze studni wykorzystać np. do podlewania ogrodu.Według przepisów odległość drenażu rozsączającego od studni musi być 30m,a u mnie jest ok.10m.Mam nadzieje że da się jakoś dogadać z gminą.

siwy z gosławic
03-02-2006, 21:29
ppp.j nie masz racji, ja chyba to czytałem rok temu ale teraz właśnie to załatwiam i w gminie włąśnie na takie moje argumenty odpowiedzieli krótko. Złożyć projekt, poczekać na pozwolenie na budowe a następnie zgłosić że się rozpoczyna i po 30 dniach jak nie wniosą sprzeciwu to można robić.

wojtekww
03-02-2006, 21:38
Projekt ma byc wykonany na mapce 1:500 i uzgodniony w ZUDP.
Właśnie dostałem projekt i w przyszłym tygodniu biegnę do ZUDP po zugodnienia i dalej do gminy.

ppp.j
04-02-2006, 15:16
ppp.j nie masz racji, ja chyba to czytałem rok temu ale teraz właśnie to załatwiam i w gminie włąśnie na takie moje argumenty odpowiedzieli krótko. Złożyć projekt, poczekać na pozwolenie na budowe a następnie zgłosić że się rozpoczyna i po 30 dniach jak nie wniosą sprzeciwu to można robić.
Podałem stan na 2004 rok wiosna. Wtedy to załatwiałem i tak było. Jeżeli teraz coś się zmieniło to przepraszam. Grunt to stabilne przepisy! :wink:

siwy z gosławic
04-02-2006, 20:37
Mogę Ci tylko pozazdrościć.

Gdyby nie ta biurokracja ile więcej było by pracy.

art2u
06-02-2006, 13:11
z tymi pozwoleniami to jakieś nieporozumienie; na POŚ wystarczy zgłoszenie z mapką 1:500 na której naniesione jest miejsce urządzeń ( zbiornika i drenażu ), u mnie żona własnoręcznie taki rysunek naniosła na mapkę, dołączyłem parę kartek instrukcji od sprzedawcy ( jakieś atesty itp. ) i na tym koniec; wiem, że niektóre starostwa wymagają projektu uprawnionego projektanta, to jest NIEZGDODNE W PRAWEM BUDOWLANYM; inna sprawa, że miejscowi projektanci to często pracownicy tego urzędu; ktoś kto ma trochę czasu, może się spierać; radzę złożyć zgłoszenie i czekać 30 dni; jak brak sprzeciwu, montować POŚ.

siwy z gosławic
06-02-2006, 19:57
art2u a czy ta mapka musi być aktualna ?

Zrobię tak jak Ty i będę upierał się o swoje.

Wiem napewno że muszę mieć badanie geologiczne, ile to kosztuje ?

anSi
06-02-2006, 20:14
... radzę złożyć zgłoszenie i czekać 30 dni; jak brak sprzeciwu, montować POŚ.

A jak jest sprzeciw, a kanalizacja w planach na za 4 lata (na dzień dzisiejszy jej nie ma) to co robić? Szamba nie chcę, a gmina, mówi, że w takiej sytuacji tylko szambo?

dryblasy
06-02-2006, 20:34
U mnie gmina nie daje pozwolenia na POS bo 2 lata temu mieli mieć własna oczyszczalnie i kanalizę, ale im Park Narodowy zablokował inwestycję.
Mnie powiedzieliże jeżeli w warunkach zabudowy miałem szambo to muszę je mieć, a i pozwolenie na budowe mam z projektem szamba.
Więc o zmianach nie chcą słyszeć.
Ja i tak chyba zrobie posia na lewo a jak bedzie kanaliza ta co miała byc 2 lata temu :-), to się podłączę.

anSi
06-02-2006, 20:43
...
Ja i tak chyba zrobie posia na lewo a jak bedzie kanaliza ta co miała byc 2 lata temu :-), to się podłączę.
A co z odbiorem?

dryblasy
06-02-2006, 21:05
a znasz kogoś do kogo przyszli z odbiorem?? bo do moich znajomych nikt nie raczył sie pofatygować. Pozatym w Posiu jet zbiornik można go zaślepić na czas odbioru a kominki zdemontować

chopinetka
06-02-2006, 23:16
Witam wszystkich
Jeżeli jesteście zorientowani w temacie, poradźcie jak wydusić z gminy pięniążki na tą inwestycje, bo umnie pan na zadane pytanie o wsparcie finansowe, serdecznie się uśmiał.
pozdrawiam

ppp.j
07-02-2006, 00:06
Z tego co pisze art2u to nic się nie zmieniło. Siwy pewnie w gminie chcą Ciebie zrobić w bambuko. W starostwie nie wydają pozwolenia tylko sprawdzają czy nie naruszasz jakiś przepisów. Weź wymagane dokumenty, i idź do starostwa złóż zgłoszenie na typowym druku i poproś o podstemplowanie twojej kopi z datą zgłoszenia. Czekasz 30 dni na pismo typu starostwo... nie widzi przeszkód w wybudowaniu itd.... lub widzi przeszkody w związku z niedotrzymaniem wymogu itd. Będą podane paragrafy i przepisy. Jeżeli to drugie to niedociągnięcie trzeba usunąć. Jeżeli nic nie odpowiedzą to jest to jednoznaczne z brakiem zastrzeżeń. Po pismo musisz udać się osobiście. Za badanie geologiczne zapłaciłem 450PLN.
dryblasy gmina nie ma tu nic do gadania to jest w gestii starostwa
anSi POŚ nie ma żadnego odbioru

art2u
07-02-2006, 08:24
ppp.j ma rację; zgłoś i czekaj na ew. sprzeciw; z tym, że gmina nie ma nic do gadania, to nie końca tak, bo wprawdzie sprawę załatwia starostwo, ale opiera się na planach miejscowych lub warukach zabudowy; tyle, że POŚ to taka inwestycja pod względem prawnym jak wiata czy altanka, czyli nie wymagająca pozwolenia na budowę ( art.29 ust.1 pkt 3 Prawa budowlanego );
art.30 ust.2 : W razie konieczności uzupełnienia zgłoszenia właściwy organ nakłada, w drodze postanowienia, na zgłaszającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, brakujących dokumentów, a w przypadku ich nieuzupełnienia - wnosi sprzeciw, w drodze decyzji.
art.30 ust. 6 : Właściwy organ wnosi sprzeciw, jeżeli:
1) zgłoszenie dotyczy budowy lub wykonywania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę;
2) budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy;
3) zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 12, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje.
Tylko takie mogą być podsatwy sprzeciwu. Zwróć uwagę na pkt 2 ; jeśli nie ma planów zagospodarowania przestrzennego upierdliwy urzędnik będzie się powoływał na "inne przepisy"; bardzo ciekaw jestem jakie i chętnie zobaczę taką decyzję; decyzję można zaskarżyć, choć to odwleka sprawę; w razie czego pisz, powodzenia.
ps.nie wiem jak aktualna musi być mapka, po prostu miałem taką, którą robił geodeta przy wytyczaniu, miała ponad 6 m-cy; o badania geologiczne nikt nie prosił, grunt piaszczysty.

siwy z gosławic
07-02-2006, 14:34
To ja już nic nie wiem.
Mi powiedzieli że z oczyszczalnią to tak jak z szambem a że przy pozwoleniu na budowę domu dostałem też pozwolenie na budowę szamba. A że teraz chcę oczyszczalnie to muszę wystąpić o nowe pozwolenie.

ppp.j
07-02-2006, 17:03
Ale kto Ci to powiedział w gminie czy w starostwie. Jeżeli gminny „znawca” to w ogóle z nim nie dyskutuj tylko składaj do starostwa a jeżeli w starostwie to też składaj i niech dadzą Ci na piśmie swoje zastrzeżenia. Ja też miałem w projekcie szambo i zmieniłem na POŚ. Mapkę miałem tą samą, którą składałem do pozwolenia na budowę. Po prostu ją zkserowałem i na niej naniosłem trasę przebiegu rozsączalnika i odległości od newralgicznych punktów.

JaZa
07-02-2006, 17:11
Moim zdaniem to bzdury. Ja tez dostalem pozwolenie razem z szambem, po pol roku zanioslem projekt POSia i po dwoch tygodniach otrzymalem pismo, ze starostwo nie wnosi sprzeciwu i po wszystkim.
Przeciez POS zastepuje szambo, wiec problemu sciekow nie bedzie. Jakie nowe pozwolenie na budowe? Musialbys zlozyc te same dokumenty tylko bez projektu szamba. Komus sie chyba nudzi w tym starostwie.

wojtekww
07-02-2006, 17:30
Mam podobny problem.W projekcie zagospodarowania działki miałem szambo,ale chce mieć POŚ.Byłem w starostwie i chciałem zgłosić budowę POŚ,a tu blok.Powiedzieli ,że musi być projekt .Może być odręcznie narysowany,ale musi być uzgodniony w ZUDP.Instalator narysował projekt POŚ,ale w ZUDP powiedzieli:co to jest?Proszę przynieśc projekt wykonany na mapce do celów projektowych to wtedy go uzgodnimy.Mam teraz projekt taki jak chcieli i muszę jechać go uzgodnić.

siwy z gosławic
07-02-2006, 19:28
Czyli radzicie ominąć gminę i iść do starostwa.
Tylko czy to przejdzie bo wszystkie pozwolenia do tej pory uzgadniałem w gminie. Na moje pytanie czy muszę mieć badanie geologiczne nie potrafili mi odpowiedzieć ale radzili żebym zrobił bo oczyszczalnia może nie działać. Tylko że to czy będzie działać czy nie to mnie nie interesuje ja i tak chcę ją mieć. I dalej nie wiem czy muszę składać badanie geologiczne do pozwolenia czy nie.

Mam ofertę od projektanta że wszstko mi załatwi za 1000 zł.
Decydować się ?

j-1942
07-02-2006, 19:51
Cześć
Miałem mieć szambo a mam oczyszczalnie, czyli najpierw wodociagi, potem projekt /ważne aby urzadenie miało wymagane atesty-musiałem dołączyć,/ i na końcu starostwo. Nie powinno byc problemu.
A na koncu jeszcze wyrwałem z gminy 80 % zwrotu z zakupu urzadenia z dotacji na ekologie :lol: Wazne aby mieć fakture. Nie zwracaja za zamontowanie, Jest tego tyle że bedzie na potęzne pochlanie :o lub na płot :lol:

j-1942
07-02-2006, 20:00
Jeszcze jedno nie robiłem badań geotechnicznych dla oczyszczalni, mam ją na terenach gdzie woda gruntowa jest na -1,20m/Żuławy/, zawsze mozna zrobic to na zasadzie małej przepompowni i kopca, w rowie gdzie ma być dren wymieniasz grunt na chłonny i po sprawie

ppp.j
07-02-2006, 20:37
Jeszcze jedno nie robiłem badań geotechnicznych dla oczyszczalni, mam ją na terenach gdzie woda gruntowa jest na -1,20m/Żuławy/, zawsze mozna zrobic to na zasadzie małej przepompowni i kopca, w rowie gdzie ma być dren wymieniasz grunt na chłonny i po sprawie
Ale przepis mówi wyraźnie, że odległość od lustra wody do rozsączalnika musi wynosić 1,5m. Rozsaczalnik umieszcza się na ogół na głębokości 50-80cm, czyli przy poziomie wód gruntowych 120cm przepis ten jest naruszony. Starostwo nie powinno zaakceptować podziemnego rozsączalnika w takim przypadku i po to są badania geologiczne ale teraz widać jak pracują nasze urzędy. Oczywiście można i na takim terenie postawić POŚ, ale trzeba rozsączalnik zrobić typu kopiec lub oczyszczalnia korzeniowa i znowu po to jest starostwo by to sprawdziło. Warunki jakie musi spełniać oczyszczalnie podałem tu http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=520498&highlight=#520498

j-1942
08-02-2006, 13:43
Ale kto mówi o łamaniu przepisów. Robisz kopiec i wysokośc zostaje zachowana od lustra wody/ mała przepompownia/ Starostwo nic do tego nie powinno miec. jest projekt, oczyszczalnia wrysowana w działke. producent dopuszcza takie rozwiazanie. A to że na działce mam kopce to nikgo nie powinno interesowac takie widzimisie na wzniesienie na kwiaty :lol:

Mendziur
08-02-2006, 14:01
1. nie trzeba pozwolenia na budowe POŚ
2. wystarczy zgłoszenie przed budową (u mnie zażyczyli sobie jeszcze mapki żona zrobiła ksero mapki i flamastrem jej narysowała pani postawiła oczy ale przyjęła nie miała wyjścia)
3. nie potrzeba odbioru
4. nie potrzeba inwentaryzacji (paniu u mnie koniecznie chciała poprosiłem grzecznie o podstawę prawną zrobił się mały kocioł zaczeli szukać pytać dzwonić i po 30 min stwierdzili że nie trzeba ale można bo wtedy za pare lat może zapomne a tak to inwentaryzacja zawsze bedzie ) niestety mimo takich nie podważalnych argumentów oczyszczalni nie zinwentaryzowałem
5. oczyszczalnie tylko kupiłem wykonałem sam kierownik budowy tylko wpisał w książke budowy wszystkie atesty i aprobaty które przy kupnie otrzymałem (pipelife)

6. jesłi panie w urzędach coś chcą innego należy im to delikatnie wytłumaczyć i poprosić o podstawe prawną (wielokrotnie sprawdzone)

Pozdrawiam i życze powodzenia

PS. Ja przy załatwianiu pozwoleń wszystkich na budowe wymiękłam stwierdziłem że się nie będe denerwować i w końcu wysyłałem żone ona jako mniej nerwowa i wyrozumiała i posiadająca atut w postaci wiedzy (prawnik) dzielnie wojowała ale pociesze was że przy zbieraniu papierów na odebranie budynku ona tesz wymiękła i nie wytrzymała

zmieniliśmy nastawienie z petęta na kogoś komu urzędnik musi udowodnić że to on ma racje (cofali decyzje , zmieniali plany, przepraszali)

człowiek się uczy całe życie

anSi
08-02-2006, 14:43
...

2) budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy;
...
Tylko takie mogą być podsatwy sprzeciwu. Zwróć uwagę na pkt 2 ; jeśli nie ma planów zagospodarowania przestrzennego upierdliwy urzędnik będzie się powoływał na "inne przepisy";

U mnie, niestety występuje punkt 2. aczkolwiek nie dońca, gdyż miejscowy plan ustala, ze mam podłączyć się do kanalizacji, ale...kanalizacji na tym terenie nie ma i będzie może za 4 lata (jak dobrze pójdzie). W planie nie dopisano, że do czasu wybudowania kanalizacji dopuszcza się rozwiązania tymczasowe. I klapa...Prosić zmianę planu - czekanie długie miesiące, może lata, wystapić o pozwolenie na budowę, licząc na przymknięcie oka przez urzędnika - może i przejdzie, ale na oczyszczalnię z całą pewnością się nie zgodzą. Co robić?

Mendziur
08-02-2006, 15:00
1. no tak ale skoro nie możesz się zastosować do planu zagospodarowania to co oni ci mogą zabronić ??!! :o

2. jak mogą zakwestionować zgłoszenie (to nie jest wystąpienie o pozwolenie) to jest informacja dla nich że ty po prostu sobie to budujesz

3. wpisując coś takiego do planu zagospodarowania oczywiście liczą na zwrot kosztów wykonania kanalizacji w danym terenie( oczywiście pieniądze dostaną z unii ale nie zaszkodzi żeby właściciel jeszcze zapłacił)

4. ja bym walczył (zostało mi to we krwii oddałem budynek jakoś pod koniec grudnia 2005)

anSi
08-02-2006, 15:16
Zaniosłam już zgłoszenie do Wydziału Architektury i otrzymałam sprzeciw, że względu na to, że budowa oczyszczalni narusza ustalenia miejscowego planu (w planie jak już napisałam - podłączenie do kanalizacji, ale..kanalizacji nie ma, więc ..błędne koło). Napisałam odołanie od sprzeciwu (tak przy okazji - w jakim terminie od złożenia odwołania powinnam otrzymać decyzję?) Czy powinnam złożyć wniosek o pozwolenie na budowę z informacją, że ścieki będą odprowadzone do POŚ czy coś innego napisać? Boję się, że jeśli zacznę walczyć..to w ogóle nie dostanę pozwolenia na budowę az do czasu wybudowania kanalizacji...Kto już przechodził podobną drogę i wie, co zrobić

Mendziur
08-02-2006, 15:32
hmmm i tu jest pies pogrzebany

ty występujesz o pozwolenie na budowe i tam wpisujesz POS a oni się sprzeciwiają i tu mogą

spróbuj tak wpisz szambo szczelne a w trakcie budowy zaniesiesz im zgłoszenie POS ja tak zrobiłem iiiiii nie było problemu ze sprzeciwem i odbiorem

tak dla pocieszenia ja o pozwolenie na budowe starałem się rok czasu (nie było planu zagospodarowania terenu ) no ale wychodziłem

jurg
08-02-2006, 15:38
hmmm i tu jest pies pogrzebany

ty występujesz o pozwolenie na budowe i tam wpisujesz POS a oni się sprzeciwiają i tu mogą

spróbuj tak wpisz szambo szczelne a w trakcie budowy zaniesiesz im zgłoszenie POS ja tak zrobiłem iiiiii nie było problemu ze sprzeciwem i odbiorem

tak dla pocieszenia ja o pozwolenie na budowe starałem się rok czasu (nie było planu zagospodarowania terenu ) no ale wychodziłem

hm.......... mówisz że nie było problemu. U Ciebie nie, a u mnie tak. Miałem pozwolenie na szambo, zgłosiłem POŚ w srarostwie i dostałem sprzeciw. Jeszcze mnie trzęsie ze złości jak sobie o tym pomyślę. Czekam na wiosne, montuję szambo.

ppp.j
08-02-2006, 16:25
Ale kto mówi o łamaniu przepisów. Robisz kopiec i wysokośc zostaje zachowana od lustra wody/ mała przepompownia/ Starostwo nic do tego nie powinno miec. jest projekt, oczyszczalnia wrysowana w działke. producent dopuszcza takie rozwiazanie. A to że na działce mam kopce to nikgo nie powinno interesowac takie widzimisie na wzniesienie na kwiaty :lol:
Pisałeś ze nie robiłeś badań geologicznych. I tu właśnie są złamane przepisy. Starostwo powinno mieć czarno na białym, że poziom wód gruntowych gwarantuje bezpieczne odprowadzenie ścieków do gruntu a jeśli układ geologiczny w sposób naturalny tego nie gwarantuje to Ty powinieneś we wniosku podać sposób rozwiązania tego problemu. Na marginesie rozsączalnik to ok. 60mb rur. Jeżeli przyjmiemy, że odległość między rurami wynosi 1,5 m i 1,5 m po bokach to wychodzi 20mx6mx2m nasypu. Naprawdę tyle nawiozłeś ziemi?

hm.......... mówisz że nie było problemu. U Ciebie nie, a u mnie tak. Miałem pozwolenie na szambo, zgłosiłem POŚ w srarostwie i dostałem sprzeciw. A jak argumentowali jeśli chodzi o przepisy? Cos mi się zdaje że znajomość przepisów tuszują na wszelki wypadek odmową. Odwrotny przypadek jak u j-1942. Wystąp o pozwolenie z szambem i w trakcie budowy zgłoś wykonanie POŚ tylko ze wszystkimi badaniami by się nie mieli do czego przyczepić. A w ostateczności przecież POŚ to też szambo tylko "szczelne inaczej". :wink:

Mendziur
08-02-2006, 17:17
z tego co pamiętam (ale nie jestem pewien) nie mogą ci zabronic odprowadzania ścieków gospodarczych w któryvh bodajże CHZT (nie jestem pewien) jest zredukowane do połowy (nie zależnie od początkowej wielkości)

A POŚ redukuje o jakieś 90%

mogą ci zabronić do wód powierzchniowych ale nie gruntowych

Mendziur
08-02-2006, 17:25
hmmmm

to nie jest wystąpienie o pozwolenie na budowe tylko ZGŁOSZENIE jak mogą odrzucić zgłoszenie (u mnie to był zeszyt w kratke w który to wpisywali kiedy to było zgłoszone :lol: ) ale jak póżniej chciałem wpisać date do dziennika budowy i poprosiłem żeby mi znależli kiedy im to dałem to nie mogli znaleźć w tym kajecie ale miałem ubaw :) :D :lol: )

lustro wody jeśli zrobisz na wiosnę po roztopach będziesz miał wysoki poziom jeśli po okresie suszy to niski ) jak patrze na moją studnie to poziom wacha się w graniach 8 m

PS. gdzieś widziałem chałupniczą metodę badania poziomu wody muszę poszukać tej książki jak znajde to zapodam

anSi
08-02-2006, 17:41
Jeszcze jedno nie robiłem badań geotechnicznych dla oczyszczalni, mam ją na terenach gdzie woda gruntowa jest na -1,20m/Żuławy/, zawsze mozna zrobic to na zasadzie małej przepompowni i kopca, w rowie gdzie ma być dren wymieniasz grunt na chłonny i po sprawie

Czy wszystkie sprawy załatwiałeś w UM w Gdańsku? Jeśli tak, to kiedy? u kogo?

hak72
08-02-2006, 20:56
Witam. Czytam sobie o tych waszych przejściach z POSiami i nie wiem czy śmiać się czy płakać. U mnie w starostwie projekt kazali mi uzgodnić w sanepidzie a tam mnie dopiero przeczołgali....Na argumenty że POŚ nie trzeba u nich uzgadniać powiedzieli ,że wszystkie obiekty trzeba z nimi uzgadniać(ustawa o inspekcji sanitarnej :o )na co mój wykonawca zrobił taaaakie gały bo buduje POSie w kilku powiatach i pierwszy raz go to spotkało .Potem uparli się, że muszę mieć badanie od uprawnionego geologa 1000 zł. za 4 dziury :evil: a jak zobaczyli że oczyszczalnia jest budowana razem ze stajnią napisali mi w uzgodnieniu że mogę do niej podłączyć tylko kibelek i umywalkę a prysznica i pralki to już nie bo woda z nich jest skażona :o pewnie jak człowiek przejdzie 30 m. do domu to go po drodze odkazi wiatr i słońce. A najlepsze jest to ,że gospodarstwo wogóle nie jest z kanalizowane a te bałwanki mnie tam zameldowały :wink: 8)

j-1942
09-02-2006, 00:08
ansi całe szczeście nie w Gdańsku :lol:
ppp.j a gdzie ty masz 60 m drenu. PIPILIFE przy 2000 ma dren 2x15m
a jaki to problem łyzka chyba 40 na kopare, wykop na 50 cm, włóknina, dren i na to kopiec.
Jeżeli spełniam wymóg odległosci od wody gruntowej to i władza nie ma nic przeciw. Przeciez warunki zabudowy sa w atestach a zabudowa bedzie w/g atestu.
Ziemi nam full działeczka 20 000tys m2 :lol: jest z czago zebrać :lol:
Nie ja złamałem przepisy-robisz ze mnie przestepcę :lol: jak juz to niewiedza urzedasów.

art2u
09-02-2006, 10:56
u mnie też są plany miejscowe i miasto ma kanalizację, ale ta ulica nie ma i może za parę lat, a z oczyszczalnią nie było problemu; zawsze możesz spróbować, zobaczysz co Ci odpowiedzą



...

2) budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub inne przepisy;
...
Tylko takie mogą być podsatwy sprzeciwu. Zwróć uwagę na pkt 2 ; jeśli nie ma planów zagospodarowania przestrzennego upierdliwy urzędnik będzie się powoływał na "inne przepisy";

U mnie, niestety występuje punkt 2. aczkolwiek nie dońca, gdyż miejscowy plan ustala, ze mam podłączyć się do kanalizacji, ale...kanalizacji na tym terenie nie ma i będzie może za 4 lata (jak dobrze pójdzie). W planie nie dopisano, że do czasu wybudowania kanalizacji dopuszcza się rozwiązania tymczasowe. I klapa...Prosić zmianę planu - czekanie długie miesiące, może lata, wystapić o pozwolenie na budowę, licząc na przymknięcie oka przez urzędnika - może i przejdzie, ale na oczyszczalnię z całą pewnością się nie zgodzą. Co robić?

pkm
09-02-2006, 11:59
,,dryblasy" a w jakiej to gminie składałeś zapytanie? Mieszkam w okolicach parku i czuje że bede miał ten sam problem z POŚ.

ppp.j
09-02-2006, 13:27
ppp.j a gdzie ty masz 60 m drenu. PIPILIFE przy 2000 ma dren 2x15m
a jaki to problem łyzka chyba 40 na kopare, wykop na 50 cm, włóknina, dren i na to kopiec.
Jeżeli spełniam wymóg odległosci od wody gruntowej to i władza nie ma nic przeciw. Przeciez warunki zabudowy sa w atestach a zabudowa bedzie w/g atestu.
Ziemi nam full działeczka 20 000tys m2 :lol: jest z czago zebrać :lol:
Nie ja złamałem przepisy-robisz ze mnie przestepcę :lol: jak juz to niewiedza urzedasów.
Ależ skądże szczególnie jak masz tyle terenu to jest gdzie to upchnąć. Tylko jak lustro wody na -120cm (tyle podałeś) a Ty dajesz 50 cm wykopu to nijak nie chce wyjść 150cm rozsaczalnik od lustra wody. I tu urzędasy "dali ciała".

j-1942
09-02-2006, 20:08
ppp.j
przepraszam napisałem to troche chaotycznie, chodziło mi że zrobie tak
1. Rówy na 50 cm w dół czyli zbiore to co na górze i zasypie zwirkiem aby było lepsze wchłanianie na starcie
3. geo jako oddzielenie warstw/ juz w garazu-dostałem w prezencie :lol:
4. dren
5. a na to kopiec
powinno wyjsc
może nie bedzie 150 ale 130-140 powinno wystrczyc

wojtekww
22-02-2006, 21:25
No istało się. ZUDP nie uzgodnił mi projektu POŚ z drenażem.Powód kolizja z kablem TP S.A.Mam problem.

.:ZABA:.
19-02-2008, 15:56
Podciagam watek, bo w moim starostwie Pierwszy raz maja doczynienia z taka sytuacja jak nasza :(
Mamy wydane pozwolenie na budowe z szambem. Jest to pozwolenie poprzedniego wlasciciela dzialki, my w tej chwili chcemy zmienic na POŚ.
Pozwolenie zostalo wydane przed uchwalenie planu na podstawie WZ, obecnie wszedl nowy plan. Budujemy sie na terenie rolnym, czyli zabudowa zagrodowa, w obecnym planie jest zakaz zabudowy. Musimy trzymac sie obowiazujacego pozowlenia na budowe i planu (ponizej obecny zapis w PZP)
"1) Ustala się zakaz lokalizacji obiektów kubaturowych,"
"5) Utrzymuje się istniejące tereny zabudowy zagrodowej z możliwością przebudowy i remontów, oraz dopuszcza się budowę budynków gospodarczych"

Mamy problem, czy w ogole zaczynac ta papierkowa i kosztowna robote (projekt, badanie geologiczne)? Powiat odsyla nas do gminy, a gmina do powiatu. Czy mozna podciagnac przebudowe kanalizacji pod punkt 5. PZP? Czy dostaniemy odmowe?

Moze to nie pierwszy taki przypadek i ktos cos doradzi?

ppp.j
19-02-2008, 20:12
Już o tym pisałem. Również w planach miałem szambo. Rozpocząłem budowę i w jej trakcie zgłosiłem w starostwie zmianę szamba na POŚ dostarczając odręcznie wykonany plan przebiegu instalacji z zaznaczonymi newralgicznymi punktami i odległościami od nich oraz badania geo. Zaczynaj z tym co masz a zmieniaj w trakcie, tylko nie proś a zawiadamiaj w najlepszym razie uprzejmie. :wink:

mayland
19-02-2008, 21:00
Ukończyłam budowę domu a POŚ. W pozwoleniu miałam szambo. W trakcie budowy kupiłam jednak POŚ. Następnie dokonałam zgłoszenia do starostwa, ze zamierzam budowac poś i dołączyłam dokumentacje oczyszczalni dołączoną przez producenta do zakupionego przeze mnie zestawu. Na jakiejkolwiek mapie z rzutem domu nakreśliłam odręcznie lokalizację poś na działce i równeiż dołączyłam do zgłoszenia. To wystarczyło. Starostwo miało miesiąc na wyrażenie sprzeciwu. Nie było go, wobec tego mogłam budować poś. Przy odbiorze geodeta zrobił mapkę z poś tam gdzie ją zakopalismy.

.:ZABA:.
19-02-2008, 21:10
Tylko, ze moja sytuacja wyglada nieco inaczej. Musze przedstawic wypis z PZP z Gminy, a tam widnieje zakaz zabudowy. Problem polega na tym, czy mozna cokolwiek zmienic w pozwoleniu... narazie urzednicy twierdza, ze nie moge. Jesli chcialabym zmienic cos w projekcie domu - nie moge, zmienic projekt garazu- nie moge,....

mayland
19-02-2008, 21:15
Złożenie papierów do gminy nic nie kosztuje. Nie potrzeba badań ani projektów. Jesli odmówią to muszą podać przyczynę odmowy i środki odwoławcze . A wtedy bedizecie wiedzieli co jest przyczyną zakazu budowy poś. Ja bym wystapiła ze zgłoszeniem że robię poś i niech oni dalej się tym martwią. Nie występujecie o pozwolenie a jedynie zgłaszacie. To duża róznica. Nie ruszacie wówczas pozwolenia na budowę które juz macie. Po miesiącu jak nie bedzie sprzeciwu mozecie robić poś.

.:ZABA:.
19-02-2008, 21:41
W starostwie poinformowano mnie, ze w sytuacji, gdy mam w pozwoleniu na budowe szambo, to musimy wystapic z wnioskiem o zmiane pozwolenia na budowe z kwestii budowy oczyszczalni sciekow. Musze zalaczyc aktualny wypis z PZP gminy (zakaz zabudowy !), 4 szt (?) projektu POS podbite przez osobe z uprawnieniami (wlasna tworczosc odpada), wynika badania geotechnicznego. Nim wladujemy w to tyle czasu i kasy, chcialam wiedziec, czy cos wskoramy :(
Jutro Naczelniczka w starostwie, bedzie intensywnie myslec nad ta sprawa.

PS. Ja rowniez sadzilam, ze wystarczy zgłoszenie budowy oczyszczalnie, ale podobno, musza to naniesc na jakies mapki z zagospodarowaniem terenu... Czy ktos mi wyjasni o co w tym chodzi i dlaczego wszedzie jest inaczej?

mayland
19-02-2008, 21:47
Nie wiem co Ci powiedizeli w starostwie. Wiem natomiast jak ja załatwiałam i jakie dokumenty składałam. Myślę, ze przepisy są jednakowe w tym zakresie. Moze się nie dogaaliscie w starostwie. Jak zaczniecie temat od zmiany pozwolenia to wyjdą komplikacje. A jak tylko zglosicie to inna bajka. Jeszcze raz powtórzę: ja bym zgłosiła i już. Niech sami myślą co z tym zrobić. Jeśli odmówią to wtedy maglujcie temat od strony zmiany pozwolenia. Przecież jedno drugiego nie wyklucza.
Jeszcze zaznaczę: moja poś była drenażowa na 5-6 osób.

ardzento
19-02-2008, 22:16
mam a warunkach tymczasowe pozwolenie na szambo szczelne.Zlożylam zgłoszenie na poś ,żadnej odpwiedzi,30 dni ,wykonałam ,teraz czekam jak bedzie .Za rok ma być niby kanaliza(już 4 lata obiecuja).Czy zmusza mnie do podłącznia?Mam atest i wszystko wykonane jak trzeba.Prawo mówi że nie.Więc o co chodzi? Czy gmina Czy prawo?

mayland
19-02-2008, 22:25
Ja bym się nie martwiła teraz co bedzie :lol: Nie ma co ywbiegać przed szereg. Jesli masz poś to teoretycznie nie masz obowiazku podłączenia się do kanalizacji. No chyba, ze jakieś lokalne uwarunkowania są ale to w szczególnych przypadkach jak sądzę.

ardzento
19-02-2008, 23:03
Dzieki za pocieszenie...

siwy z gosławic
20-02-2008, 18:46
mayland tak masz rację ale piszesz też że masz ukończony dom a w przypadku gdy dom jest w budowie to niestety ale poś to zmiana w pozwoleniu na budowę. Mozna to ominąć tak że robimy małe szambo z odprowadzeniem do poś i jak już zrobimy odbiór domu to wtedy wystarczy tyko zgłoszenie że robimy poś.

.:ZABA:.
21-02-2008, 12:57
Witam, to jakos rozwiewa moje watplwosci, ale i podnosi koszty inwestycji :( Wszystkie sasiednie gminy zwracaja czesc kwoty za POS, ale niestety nie nasza.
Starostwo jeszcze sie nie namyslili, jaka decyzje podejmie w sprawie zmiany szamba.

mayland
21-02-2008, 13:06
mayland tak masz rację ale piszesz też że masz ukończony dom a w przypadku gdy dom jest w budowie to niestety ale poś to zmiana w pozwoleniu na budowę. Mozna to ominąć tak że robimy małe szambo z odprowadzeniem do poś i jak już zrobimy odbiór domu to wtedy wystarczy tyko zgłoszenie że robimy poś.
Nieprawda. Dom odebrałam dopiero w tym tygodniu. POŚ robiłam w trakcie budowy domu. Wszelkie powyższe informacje są więc prawdziwe i mają odniesienie do domu w budowie.

mayland
21-02-2008, 14:19
Ukończyłam budowę domu a POŚ. W pozwoleniu miałam szambo. W trakcie budowy kupiłam jednak POŚ..

bladyy78
13-03-2008, 19:56
Czy u was tez pobierają opłatę skarbową w wysokości 120zł przy składaniu zgłoszenia o budowie oczyszczalni? Ja dziś byłem składać projekt oczyszczalni miała to być oczyszczalnia drenażowa i pani od razu mi powiedziała że oczyszczalnia drenażowa w Bielsku Białej nie będzie działa i nie mogę takiej zamontować, a papierów lepiej żebym nie składał bo i tak je odrzuci :evil: i pytała się mnie czy mam operat wodno prawny, a z tego co się dowiedziałem to chyba żadnego operatu robić nie potrzeba jeżeli ilość ścieków nie będzie przekraczała 5m3. Teraz rozglądam się za jakąś oczyszczalnia biologiczna z której wodę będę mógł odprowadzić do studni chłonnej. I nawet znalazłem już oczyszczalnie Bioekocent 3300 PRO tylko jestem ciekaw czy jutro znowu nie odrzucą mi projektu który przesłał mi producent. I nie wiem faktycznie jak to jest z tym operatem trzeba go robić czy nie?

mayland
13-03-2008, 19:59
Ja nie robiłam. Byc może Twoja gmina ma jakieś specjalne ograniczenia ale to musisz sprawdzić sam. I nie daj sie zbyć. Złóż papiery i poczekaj na odpowiedź na pismie. Tylko taka odpowiedź jest wiążąca i od takiej mozesz się zawsze odwołać. Wtedy poznasz podstawę prawną odmowy i bedizesz wiedział na czym stoisz.

chopinetka
13-03-2008, 20:38
Witam

Ja też nie miałam żadnego operatu wodno-prawnego i nic nie płaciłam.

pozdrawiam

siwy z gosławic
13-03-2008, 20:45
mayland tak masz rację ale piszesz też że masz ukończony dom a w przypadku gdy dom jest w budowie to niestety ale poś to zmiana w pozwoleniu na budowę. Mozna to ominąć tak że robimy małe szambo z odprowadzeniem do poś i jak już zrobimy odbiór domu to wtedy wystarczy tyko zgłoszenie że robimy poś.
Nieprawda. Dom odebrałam dopiero w tym tygodniu. POŚ robiłam w trakcie budowy domu. Wszelkie powyższe informacje są więc prawdziwe i mają odniesienie do domu w budowie.

Co gmina to inaczej to co napisałem to mi tak wytłumaczyli w gminie na moje zapytanie dlaczego tyle biurokracji jak wystarczy tylko zgłoszenie. Co do opłat to nic nie płaciłem ale zamiast miesiąc czekałem dwa miesiące na zmianę w pozwoleniu bo :evil:

mayland
13-03-2008, 21:06
Siwy masz to na piśmie? Nie masz. Takie gadki w urzędach do niczego nie prowadzą. Ktoś cos pokręci, źle zrozumie, nie tak wytłumaczy a potem wychodzą z tego różne kwiatki. Bardzo często jest tak, że użycie innego słowa, pokrewnego wydawałoby się, zmienia postać rzeczy a potem wina spada na urzednika.
Starajcie się uzyskiwać papier! Od tego zawsze jest odwolanie. Nie mozna dać sie tak zbywać. Rozumię, że czasem są przypadki szczeglne. Tereny chronione lub o ważnym znaczeniu strategicznym czy też poprostu zagrażajace życiu człowieka. Wtedy pewnie są inne przepisy. Ale bez takiego statusu prawo powinno być wszędzie takie samo. Może się różnić wzorem dokumentu ale nie może stanowić inaczej.

majkii
05-05-2008, 23:48
Czy u was tez pobierają opłatę skarbową w wysokości 120zł przy składaniu zgłoszenia o budowie oczyszczalni? Ja dziś byłem składać projekt oczyszczalni miała to być oczyszczalnia drenażowa i pani od razu mi powiedziała że oczyszczalnia drenażowa w Bielsku Białej nie będzie działa i nie mogę takiej zamontować, a papierów lepiej żebym nie składał bo i tak je odrzuci :evil: i pytała się mnie czy mam operat wodno prawny, a z tego co się dowiedziałem to chyba żadnego operatu robić nie potrzeba jeżeli ilość ścieków nie będzie przekraczała 5m3. Teraz rozglądam się za jakąś oczyszczalnia biologiczna z której wodę będę mógł odprowadzić do studni chłonnej. I nawet znalazłem już oczyszczalnie Bioekocent 3300 PRO tylko jestem ciekaw czy jutro znowu nie odrzucą mi projektu który przesłał mi producent. I nie wiem faktycznie jak to jest z tym operatem trzeba go robić czy nie?

mentalnosc tych urzednikow jest poprostu dobijajaca :(
baba zielonego pojecia nie ma o temacie ale ty Ty musisz sie dostowsowac do jej zabobonow... szkoda slow

Kupiles ta oczyszczalnie? Tez sie zastanawiam nad tym modelem. Znalazlem nawet takiego co sprzedajae po 7200zl

pozdr.

karierowicz
23-08-2009, 16:28
kupujecie jak najtaniej na allegro a potem macie problemy.. Ja zamontowalem w bielsku BioEkocent'a 3300 a sąsiad Ekocent'a 3300.. Byly problemy ale sprzedajacy przyjechal przywiozl komplet dokumentow i pojechal zalatwic z nami sprawe... Wszystkie problemy rozwiazane i oczyszczalnie działają nam bezproblemowo.. Nie zawsze cena jest najwazniejsza.. Wole dac wiecej ale miec pewnosc ze to bedzie działać i sprzedający zapewni gwarancje i pomoże w formalnościach. Polecam jak szukacie nadal oczyszczalni firmę FHU HELP z Kęt: http://www.ekologia24.biz.. Profesjonalnie załatwiony zakup i formalności jak i ekipa montażowa..

majkii
23-08-2009, 18:28
Kupujemy taniej na allegro itp bo wywindowana cena nie jest gwarancja jakosci...
Pozatym problemy wyzej opisane nie wyniknely ani z jakosci oczyszcalni ani z jej niskiej ceny ,ale z mentalnosci urzednika....
nie dosc ze odgrzewasz watek z przed roku to jeszcze nie na temat piszesz....

karierowicz
23-08-2009, 21:03
cena nie ale firma już tak.. a na allegro ktoś sprzedaje a trochę później ani śladu po nim.. Majkii czytaj uważnie nie napisałem ze z jakości ani ceny wynikły ale za tą cenę przez allegro to nikt Ci nie pomógł z załatwianiem tego i sam musiałeś gonić po urzędach i rozmawiać z niekumatymi urzędnikami.. a wątek? Rozkopałem by następnym zaoszczędzić trochę czasu... Lepiej uczyć się na czyichś błędach niż swoich. Napisz czy zamontowałeś już tą oczyszczalnie i jak Ci się sprawdza.

alpejczyk
11-09-2009, 14:54
Też szukam opinii na temat oczyszczalni BIOEKOCENT 3300 PRO

bladyy78
20-08-2010, 22:44
Może odgrzebie stary wątek który bo komuś się to możne przydać, zakupiłem oczyszczalnie Bioekocent 3300 PRO na allegro za 6,5tyś na wiosnę tego roku, teraz ją zamontowałem, wcześniej byłem w Kętach koło Bielska stronkę do nich podaje karierowicz, i u nich ta oczyszczalnia była o 2 tyś droższa! Niezłe marże sobie firmy narzucają na te oczyszczalnie. Zdecydowałem się wiec na zakup z allegro i nie żałuje, oczyszczalnię dowieziono mi bez dopłaty na miejsce, dostałem do niej wszystkie potrzebne dokumenty, certyfikaty i gwarancje. A zaoszczędzone 2 tyś wydałem na jej zamontowanie ( rury, piasek, koparka i wywrotka która wywiozła nadmiar ziemi). Wiec nie widzę potrzeby żeby komuś lądować pieniądze do kieszeni jak taki sam produkt można kopic znacznie taniej na allegro.