PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na eko-groszek + podłogówka



olekstar
03-02-2006, 12:47
Nie mam piwnicy kotłownia znajduje się na parterze. W kotłowni będzie staći kocioł na eko-groszek. Kocioł zamierzam podłączyć w instalacji otwartej. Naczynie wzbiorcze znajdowałoby się pod sufitem w kotłowni, nad piecem.

Instalacja otwarta kotła podłączona byłaby przez wymiennik płytowy, do którego skolei podłczona byłaby instalacja obiegu zamkniętego.

Za wymiennikiem podłączyć zbiornik C.W.U. potem obwód na grzejniki a zaraz za nim zawór trójdrogowy. Od zaworu trójdrogowego jeden obwód do rozdzielacza na 6 obwdów podłogówki na dole oraz drugi obwód do rozdizielacza na 2 obwody na pietrze z odpowietrznikiem.

Ten rozdzielacz do góry byłby najwszyższym punktem górnej części instalacji więc odpowietrzyć chyba dałoby się.

Czy takie rozwiązanie ma sens?

Instalacja podłogowa 120 m2 + grzejniki + kocioł na eko-groszek. Do ogrzania 200m2. Doł podłogówka, piętro podłogówka na korytarzu i w łazience. Reszta grzejniki.

Nie chciabym popełnić błędu w prawidłowym połączeniu kotła na paliwo stałe i instalacji podłogowej.

Grzegorz63
03-02-2006, 12:58
...Nie chciabym popełnić błędu w prawidłowym połączeniu kotła na paliwo stałe i instalacji podłogowej...
olekstar, wylali Cię z zawodu informatyka i zostałeś hydraulikiem???
:wink:

olekstar
03-02-2006, 13:07
Nie! jestem informatykiem i nie zamierzam zostać hydraulikiem. Nie żebym cokolwiek miał przeciwko hydraulikom ale uważam, że każdy w życiu powinien robić to, co lubi i na czym się zna.

Poprostu nauczony przykrym "doświadczeniem budowlanym" wolę wiedzieć więcej od swojego majstra. Tak na wszelki wypadek.

kolumbik
03-02-2006, 19:20
Witam, po co stosowac wymiennik w instalacji z piecem na paliwo stale tym bardziej do pieca z podajnikiem. Rozmawialem z kilkoma hydraulikami i kazdy mi mowil ze to niepotrzebne podnoszenie kosztow. Oswieccie mnie bo zaczynam szukac hudraulika, a nie chcialbym zeby bylo cos nie tak z instalacjami. Kilku "fachowcow" proponowalo mi uklad na 3 obiegach, ale bez wymiennika. Czy zastosowanie wymiennika uchroni przed .... - niewiem korozja czy ubytkami wody czy czyms innym. podpowiedzcie mi bo im wiecej czytam tym mniej wiem, kazdy chwali swoje. i trudno sie zdecydowac :D

siwy z gosławic
03-02-2006, 20:12
Najprościej mówiąc wymiennik służy do połączenia CO otwartego z zamkniętym.
I NOWOŚĆ do podgrzewania oleju rzepakowego w dislach :D

kolumbik
03-02-2006, 20:44
Wiem ze do polaczenia obiegu zamknietego z otwartym, tylko w jakim celu sie to robi ? Przed czym chroni taki wymiennik lub co ulatwia ?

siwy z gosławic
03-02-2006, 21:25
przed czym chroni to nie bedę pisał bo może i nie wiem :D

Ale na przykład kocioł gazowy pracuje w obiegu zamkniętym i jeżeli zrobisz mu obieg otwarty to on nie będzie pracował bo musi byc jakieś minimalne ciśnienie w instalacji (w obiegu otwartym ciśnienia nie ma) Jak nie ma tego ciśnienia to kocioł gazowy myśli że nie ma wody i się nie włączy. Dlatego wymiennikiem łączysz dwa obiegi.

jasne ?

Jeżeli masz inny pomysł jak je podłączyć to napisz.

kolumbik
03-02-2006, 21:30
tak rozumiem w piecu gazowym to jasne, ale w piecu na groszek lub inne paliwo stałe to chyba niepotrzebne ?

olekstar
04-02-2006, 18:10
Z tegom co mi wiadomo, to w instalacji otwartej ciśnienie zazwyczaj jest większe, bo naczynie wzbiorcze jest w najwyższym punkcie instalacji. Natomiast ciśnienie wody zależy od wysokości jej słupa?
Inna sprawa oczywiście w przypadku gdy woda się zagotuje bo np. elektrownia wyłączy prąd, na dłuższą chwilę i pompka przestanie tłoczyć ciecz. Woda może się zagotować w układzie i jeżeli to będzie układ zamknięty i nie zadziałają zawory to będzie w domu wielkie booooom!

Fajnie jak się nikomu nic nie stanie. Widziałem na stronie Instalatora (http://www.instalator.pl) artykuł w którym były zdjęcia z takiej właśnie instalacji.

jabko
04-02-2006, 19:32
przed czym chroni to nie bedę pisał bo może i nie wiem :D

Ale na przykład kocioł gazowy pracuje w obiegu zamkniętym i jeżeli zrobisz mu obieg otwarty to on nie będzie pracował bo musi byc jakieś minimalne ciśnienie w instalacji (w obiegu otwartym ciśnienia nie ma) Jak nie ma tego ciśnienia to kocioł gazowy myśli że nie ma wody i się nie włączy. Dlatego wymiennikiem łączysz dwa obiegi.

jasne ?

Jeżeli masz inny pomysł jak je podłączyć to napisz.

A co mi tam
Zasieje nutę niepewnosci...nudzi mi sie dzis :lol:

Wysokośc w kalenicy 9.3m czyli zbiornik wzbiorczy 9m nad piecem.

Siwy:
1) Czy piec gazowy się nie włączy ??
2) Dlaczego ??
3) Jakie będzie ciśnienie mierzone przy pompie pieca (1m nad ziemią)

Z tymy wymiennikami to moze poczytajcie o "dyfuzji" i wymogach PN co do pracy kotła na paliwo stałe.

siwy z gosławic
04-02-2006, 19:34
Strasznie wysoko musiał by być ten zbiornik wyrównawczy aby zrobić minimalne ciśnienie 1 bar.

Napisz co chcesz zrobić z tym kotłem na eko groszek bo już nie wiem.

jabko
04-02-2006, 19:35
Cos sie chyba dzieje niedobrego z forum bo nie widziałem postu olka sprzed godziny.

1bar przy 20 stopniach mam w instalce z piecem gazowym.
1bar to 10m słupa wody

siwy z gosławic
04-02-2006, 21:30
a co ja prorok jestem :D