PDA

Zobacz pełną wersję : Prawie płaski dach? - za i przeciw pyt do fachowca



katoda
04-02-2006, 20:03
Witam.

Planuje sobie domek (projektuje to za dużo powiedziane ;) ) Mam takie pytanie. Czy prosty dach dwu spadowy podzielony symetrycznie i oparty na ścianach nośnych w obrysie prostokąta 8x9m może mieć kąt nachylenia 19 stopni? Będzie to praktycznie zamieszkane piętro , ściany o wysokości 190cm od posadzki. Czy taka konstrukcja jest sensowna ze względu na wykonanie i koszty? Zależy mi na wysokich ścianach poddasza i nie chciał bym mieć na tym jeszcze kilku metrów "stodoły" w szczycie ;)

Andrzej Wilhelmi
06-02-2006, 00:18
Przy takim kącie nachylenia dachu najbardziej sensownym rozwiażąniem jest zastosowanie gotowych wiązarów. Dolny pas takiego wiązara służy do mocowania sufitu i układania ocieplenia. Wiązar nie daje sił rozporowych na ściany i to jest też zaletą tego rozwiązania. Pozdrawiam.

invx
06-02-2006, 04:54
oczywiscie ze konstrukcja jest wykonalna 8)
tylko zeby taki domek nieprzypominal naszej polskiej znanej kostki ... :roll:

katoda
06-02-2006, 18:25
No że wszystko jest możliwe to wiem ;) Chodziło mi przedewszystkim o różnicę w kosztach w stosunku do innych konstrukcji. Co do wygladu to mam rysunki w skali 1:20 i razem z garażem , werandą i wiatrołapem prezentuje to się ciekawie ;) Jak przerysuje do corela to wrzucę tu :) Zamierzenie jest takie. Ściany boczne przynajmniej 180 cm (sam mam 190 i nie lubię obijać sobie głowy ;) ) no i przy tym jak zrobie więkrzy spadek dachu to rosnie strasznie wysokość całości w szczycie :(

> Andrzej Wilhelmi Mógł byś coś dokładniej na ten temat podać ? ew jakiś . rysunek czy linka ?

Andrzej Wilhelmi
07-02-2006, 23:56
Zadzwoń na stacjonarny wieczorem chętnie doradzę. Pozdrawiam.

katoda
08-02-2006, 01:07
Zadzwoń na stacjonarny wieczorem chętnie doradzę. Pozdrawiam.

Dzięki. Zadzwonie napewno tylko po powrocie do kraju ;) Poszukałem wiązarów i dla mnie najleprza była by chyba konstrukcja nożycowa. Na to deskowanie lub płyta OSB , papa i blachodachówka. Rozpiętość murów 8x9 mertów wewnątrz. Grubość murów ok 40cm . Dach bez żadnych wykuszy itp. Czy mógłbyś podać oriętacyjny koszt samej konstrukcji bez deskowania i pokrycia? Ile było by tych wiązarów i czy były by lekkie deskowe ? I jaka była by wysokość w szczycie dolnego pasa w stosunku do miejsca podparcia na murze i wysokość samego szczytu dachu. Może jakiś prosty szkic odręczny ;) I jeszcze jedno pytanie ... czy taki dach może być oparty na normalnej ścianie nośnej czy musi to być ściana kolankowa ze słupkami żelbetonowymi ? Chyba że źle rozumiem pojęcie ściany kolankowej .... ;)

Andrzej Wilhelmi
08-02-2006, 22:39
Dobrze rozumiesz ścianę kolankową. Może być bez tzw. sopli ale powinna być zwieńczona. Zbyteczne będą murłaty. Wiązar dachowy nie daje sił rozporowych tylko obciążenie pionowe. Wszelkie pytania związane z wiązarami skieruj do Invest-Budu [email protected]; Pozdrawiam.

st_x
09-02-2006, 08:47
Witam

Co do konstrukcji dachów "niezbyt stromych" rozwiąznie alternatywne stosowane jest w krajach alpejskich.
Dachy wbrew "polskim" zasadom sa budowane tak że snieg na nich zalega a więba nie przenosci obciążeń przez krokwie na sciany tylko przez dość masywne belki równoległe do kalenicy i oparte na ścianach zewnętrznych (i pewnie wenetrznych).
Sam mam zamiar budować dom z dość płaskim dachem i problem prawdopodobnie rozwiążę poprzez zastosowanie dodatkowego podparcia krokwi bezpośrednio na słupach/belce/scianach dość blisko kalenicy (pewne analogie z konstrukcja płatwiowo-kleszczową).

Pozdrawiam

Xena z Xsary
09-02-2006, 08:56
no własnie , w świetle ostattnich wydarzeń jak to jest z wiązarami i zalegającym sniegiem?
Troche się obawiam - w projekcie są wiązary co 2.45m, rozpiętośc 10m...kąt 25stopni.... na to blacha, ale trochę się boję czy to aby napewno wytrzyma?

NOTO
09-02-2006, 09:01
oczywiscie ze konstrukcja jest wykonalna 8)
tylko zeby taki domek nieprzypominal naszej polskiej znanej kostki ... :roll:

NAsze polskie kostki można ładnie przerobić ... tylko dach niestety. Pozostają grube mury (nieefektywne) i fatalne rozłożenie pomieszczeń.

A dach prawie płaski jest OK. W domach UNIBUDU znalazłem projekt ok. 200 m piętrowego domu ... jest super właśnie z takim niskim dachem.

st_x
09-02-2006, 10:51
no własnie , w świetle ostattnich wydarzeń jak to jest z wiązarami i zalegającym sniegiem?
Troche się obawiam - w projekcie są wiązary co 2.45m, rozpiętośc 10m...kąt 25stopni.... na to blacha, ale trochę się boję czy to aby napewno wytrzyma?

A co pod blache (jaki przkrój i jak gesto łaty) - 2,45 m to dosć dużo
Dach jako taki może wytrzymać ale bedzie się "falował" pod obciążeniem.

Pozdrawiam

Xena z Xsary
09-02-2006, 11:46
łaty 6X8 cm w odstępach co 40 cm
Zastanawiam się nad OSB....

katoda
10-02-2006, 00:34
Dobrze rozumiesz ścianę kolankową. Może być bez tzw. sopli ale powinna być zwieńczona. Zbyteczne będą murłaty. Wiązar dachowy nie daje sił rozporowych tylko obciążenie pionowe. Wszelkie pytania związane z wiązarami skieruj do Invest-Budu [email protected]; Pozdrawiam.

To mi się zaczyna coraz bardziej podobać. Ściana kolankowa zwieńczona, na to lekkie wiązary nożycowe w niewielkich odległościach. Oczywiście będzie musiał to zaprojektować fachowiec ale ogólne załozenie chyba ok :D Zrobie ładne rysynki to napiszę do nich. Wogóle to będe szukał architekta który przełozy moje pomysły na projekt. Najchętniej z okolic Warszawy. Może ktoś ma jakieś namiary. Dom w sumie o prostej konstrukcji ale planuje jescze reku, kominek z DGP , GWC i pewnie jeszcze jakiś solar ;) . Schody jednobiegowe... nie wiem czemu ale wszędzie teraz projektują klatki... Ciekawe jeszcze ile kosztuje zrobienie takiego projektu ???

> NOTO możesz podać namiar na ten projekt domu z Unibudu?

katoda
10-02-2006, 00:53
Witam

Co do konstrukcji dachów "niezbyt stromych" rozwiąznie alternatywne stosowane jest w krajach alpejskich.
Dachy wbrew "polskim" zasadom sa budowane tak że snieg na nich zalega a więba nie przenosci obciążeń przez krokwie na sciany tylko przez dość masywne belki równoległe do kalenicy i oparte na ścianach zewnętrznych (i pewnie wenetrznych).
Sam mam zamiar budować dom z dość płaskim dachem i problem prawdopodobnie rozwiążę poprzez zastosowanie dodatkowego podparcia krokwi bezpośrednio na słupach/belce/scianach dość blisko kalenicy (pewne analogie z konstrukcja płatwiowo-kleszczową).

Pozdrawiam

Własnie dla tego szukałem rozwiązania aby nie podpierać dachu w środku domu bo poco mieć jakieś słupy obciążające strop i jeszcze jak wypadnie po środku sypialni ;) potem czytam posty "jak ładnie to zamaskować" ;) albo kombinować z ustawieniem pomieszczeń co by pasowały ściany jako oparcie konstrukcji dachu. Wiązar nożycowy jest lekarstwem na prawie płaski dach o sporej rozpiętości i jego dolny pas też się wznosi ku szytowi dachu a nie jest poziomą belką. :) Tu jest przykład http://www.nordicavillan.pl/?p=6

Andrzej Wilhelmi
10-02-2006, 19:01
KATODA Ivest-Bud zrobi Ci nieodpłatnie przeprojektowanioe dachu na wiązary.Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
10-02-2006, 19:21
KATODA wejdź w dzienniki budowy str. 2 Dziennik Whisperów str. 2 znajdziesz tam opinię jak stawialiśmy im więźbę z gotowych wiążarów pod Tarczynem. Pozdrawiam.

st_x
10-02-2006, 19:22
Wiązary sa OK - ale ja planuję jednak.
Dach "prawie płaski np: 20 stopni :lol: - sufit (najprościej płyta G-K) bespośrednio do krokwi (w uproszczeniu) i mam dużo wyższy salon z możliwością aranżacji a'la bali dachowych (przykręcenie odpowiednich "symulujących"listew do tego od spodu), a nawet wstwienia okien dachowych w celu doświetlania np: salonu.
Oczywiście płyta dachowa musi być dość guba - tak z 30 cm bo trzeba ją ocieplić między sufitem a pokryciem i powinna być podparta na murłacie i belce/belkach w okolicy kalenicy (zawsze jakieś ściany sa i zewnętrzne i "po drodze".
Zamiast krokwi mogą być profile drewniano-płytowe, podobne do stotsowanych w stropo-podłogach kanadyjczyków.
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
10-02-2006, 19:38
Xena z Xsary Twój rozstaw wiązarów trochę mnie przeraża. W swojej praktyce z czymś takim się jeszcze nie spotkałem. Moim zdaniem nawet tak nietypowe łaty się ugną. Będziesz miała problem z sufitem podwieszanym maksymalny rozstaw podwieszeń profila nośnego to 160cm. Typowy rozstaw wiązarów lub krokwi nie powinien przekraczać 1m a normalnie występuje 80-90cm. Dla takich rozstawów łata 6x4cm, rozstaw łat zależy od rodzaju blachodachówki i wcale nie musi być 40cm. Pozdrawiam.

Xena z Xsary
11-02-2006, 07:38
Xena z Xsary Twój rozstaw wiązarów trochę mnie przeraża. W swojej praktyce z czymś takim się jeszcze nie spotkałem. Moim zdaniem nawet tak nietypowe łaty się ugną. Będziesz miała problem z sufitem podwieszanym maksymalny rozstaw podwieszeń profila nośnego to 160cm. Typowy rozstaw wiązarów lub krokwi nie powinien przekraczać 1m a normalnie występuje 80-90cm. Dla takich rozstawów łata 6x4cm, rozstaw łat zależy od rodzaju blachodachówki i wcale nie musi być 40cm. Pozdrawiam.
Hej Wilhelmi!
Poprosiłam własnie o drugą wersje wydarzeń - z gęściutkimi wiązarami.Wyszło firmie co 1.15m,
Zamist 7 wiązarów jest teraz 12;)

Andrzej Wilhelmi
11-02-2006, 16:28
Już jest lepiej! Moja rada dołóż jeszcze dwa wiązary a będzie bardzo dobrze. Budujesz przecież dla siebie. A tak w ogóle może byś pomyślała o zmianie pokrycia z blachodachówki na dachówkę cementową. Polecam dachówkę BRAAS. Stale twierdzę, że lepszy oryginał niż imitacja! Z pewnością będzie taniej. Życzę rozsądnych decyzji. Pozdrawiam.

Xena z Xsary
11-02-2006, 17:06
Akurat Braasa nie chcę. Poza tym dachowki cementowe są CIEŻKIE a japotrzebuję czegoś super lekkiego na dach.
Nie będę pisac czemu, ale odpada od razu.
Uwazasz, że tak gęściutko powinno byc tych wiązarów nawet pod blaszkę?
Jeszcze to skonsultuję, dziękuję za radę.

Andrzej Wilhelmi
11-02-2006, 17:55
Właśnie dla tego, że pod blaszkę bo praktycznie nie ma co stabilizować tego dachu. Skoro zdecydowałaś się na blaszkę to radziłbym pokrycia panelowe z posypką ceramiczną. Mają doskonałą estetykę, są ciche i dzięki posypce mają zwiększoną trwałość. Niestety mają jedną wadę są prawie 100% droższe od typowej blachodachówki. No ele jak się buduje dla siebie to trzeba rozważyć. Gdybyś się decydowała polecam POWERTEKK firmy ISOLA. Pozdrawiam.

katoda
13-02-2006, 21:57
KATODA wejdź w dzienniki budowy str. 2 Dziennik Whisperów str. 2 znajdziesz tam opinię jak stawialiśmy im więźbę z gotowych wiążarów pod Tarczynem. Pozdrawiam.

Dzięki :) To co tam wyczytałem bardzo mi się podobało :wink: Możesz podać w przybliżeniu cene tych wiązarów i cene montarzu? Jeśli to nie tajemnica oczywiście :wink:

Andrzej Wilhelmi
14-02-2006, 19:34
Na tej budowie montowałem wišzary na zlecenie producenta czyli firmy INVEST-BUD. Kosztu wišzarów nie znam. Koszt montażu to 10,- ~ 13,- za 1m2. INVEST-BUD robi nieodpłatnie projekt i wycenę. Pozdrawiam.

katoda
23-02-2006, 23:19
Dzięki Andrzej. Narazie to mi wystarczy. Prace nad resztą projektu trwają a te wiadomości roziązały mi kilka problemów. :)

Andrzej Wilhelmi
23-02-2006, 23:32
Zawsze chętnie doradzę.Pozdrawiam.

Andrzej Wilhelmi
24-02-2006, 00:07
Serdecznie zapraszam inwestoreów z Łodzi i okolic do odwiedzenia targów Interbud. Będę tam na stoisku firmy ZAMEK hala Exspo w sobotę w godz. 10-12 i w niedzielę w godz. 12-14. Serdecznie zapraszam z projektami, chętnie doradzę w temacie dachów. Do zobaczenia . Pozdrawiam.

mawo.gdy
02-03-2006, 14:04
Mam problemik ,jestem w trakcie robienia projektu i niewiem jaki dach wybrać,prosty czy skos .Przy skosie i tak powierzchnia pod dachem by nie było wykorzystana bo spad byłby na jedną strone w najwyzszym miejścy było by 120cm(dobudowuję sie do domy istniejącego z płaskim dachem.

Dominik!
02-03-2006, 15:35
Ja mam dom z płaskim dachem i moge powiedzieć, ze plusy takiego rozwiązania to: niski koszt wykonania, prostota konstrukcji, mozna zastosować papę jako pokrycie dachu, bo i tak jej nie widać.
Minusy z kolei to: zalegający śnieg, pokrycie tego rodzaju nie toleruje najniejszej nieszczelności.

BORG
02-03-2006, 18:31
skos - zawsze ci się przyda jakiś mały stryszek :) i nie zawali się jak w katowicach...

RYDZU
02-03-2006, 19:21
skos - zawsze ci się przyda jakiś mały stryszek :) i nie zawali się jak w katowicach...

No właśnie - masz wybór: mały stryszek czy pełnowymiarowe pomieszczenia :-?
Co do walących się dachów to teraz przy roztopach poleciało masę dachów na śląsku
- i bynajmniej nie płaskich :o (sam byłem zdzwiony)

Ja wybrałem dach płaski. Tej zimy musiałem RAZ go odśnieżyć. To chyba niezły wynik.
Ciężko znaleźć firme która wykonuje stropodachy profesjonalnie - ci z reguły siedzą
na dachach fabryk, marketów etc i nie chcą się bawić w małe dachy :-?

Pozdrawiam

Witos
02-03-2006, 20:22
Dziwny masz problem , samowolke budujesz ? Przecież w planie miejscowym lub w Decyzji o warunkach zabudowy forma dochu jest określona.

zielonooka
02-03-2006, 20:32
I w PM i w DoWZ moze byc ze dach dowolnyalbo po prostu brak info o tym elemencie domu:)

ja wole skosy - kiedys bylam fajnka nowoczesnych z plaskim dachem a jakos tak "wrocilam" do tradycji ;)

mysle ze dobry argument jest Rydza - latwiej znalesc profesjonalna ekipe do "tradycyjnego" dachu

Geno
03-03-2006, 08:37
Co do walących się dachów to teraz przy roztopach poleciało masę dachów na śląsku
- i bynajmniej nie płaskich :o (sam byłem zdzwiony)

Ja wybrałem dach płaski. Tej zimy musiałem RAZ go odśnieżyć. To chyba niezły wynik.
Ciężko znaleźć firme która wykonuje stropodachy profesjonalnie - ci z reguły siedzą
na dachach fabryk, marketów etc i nie chcą się bawić w małe dachy :-?

Pozdrawiam

Dopiero teraz zabierają się za nowelizację normy śniegowej,która nieco dziwna jest - sporo dachów jednak jest starych ,skorodowanych i stąd awarie też m.in. - co nie zmienia faktu,że Śląsk (Katowice) raczej są nieprawidłowo określone strefą śniegową :-?

Tomasz M.
03-03-2006, 08:41
A skoro to dobudowa do istniejącego domu, to warto też pomyśleć, jak to będzie razem wyglądało. Rozumiem, że architekt jakoś to ustawi, ale architekci nie zawsze mają ten sam gust co inwestorzy. :wink:

paradox
03-03-2006, 09:35
Witam

Jezeli chodzi o dachy to w wiekszosci WZ jest to podane...

A tak apropos dach to 60% wygladu naszego domku....dach plaski za bardzo przypomina mi blokowisko....od ktorego tak wszyscy uciekamy..


Pozdrawiam
Paradox

paweu
03-03-2006, 12:09
Witam

Jezeli chodzi o dachy to w wiekszosci WZ jest to podane...

A tak apropos dach to 60% wygladu naszego domku....dach plaski za bardzo przypomina mi blokowisko....od ktorego tak wszyscy uciekamy..


Pozdrawiam
Paradox
Skośny dach wcale nie gwarantuje dobrego wyglądu. Są brzydkie kostki, ale są też i dobre kostki. Modernizm, Bauhaus, Le Corbusier, Wright ... Można mnożyć dobre przykłady. Nie bądźmy ograniczani, że kostka to blokowisko i socrealizm.

paradox
03-03-2006, 12:49
Oczywiscie ze nie mozemy sie ograniczac...... przegladalem wiele projektow z tego typu dachami i mowiac szczerze zaden nie przypadl mi do gustu.....ale aby byc precyzyjnym i wiele dachuw spadzistych mi nie odpowiadalo....moze dlatego zdecydowalem sie na projekt indywidualny :wink:



Pozdrawiam
Paradox

zygmor
03-03-2006, 18:08
Jak nie płaski, bo jeszcze się zarwie pod ciężarem śniegu i nie skośny bo...
To proponuję mansardowy, bardzo ładnie wygląda i to jakby dwa dachy w jednym.
zostaje jeszcze łukowaty, rzadko stosowany, bo trudno o takie belki, trzeba zamawiać prefabrykowane, też wygląda niesamowicie.