PDA

Zobacz pełną wersję : pompa ciepla 2 stopniowa?



m.dworek
05-02-2006, 12:48
witam
wiadomo, ze sa problemy zeby uzyskac duze sprawnosci pompy dla ISTNIEJACEJ roznicy tempeatur: podlogowka- zrodlo ciepla

zastanawiam sie czy nie mailoby sensu wykonanie instalacji w systemie 2 stopniowym- tzn dwie pompy
w ten sposob roznice temperatur dzieliloby sie na pol i tutaj uzyskac moznaby wieksze sprawnosci calosci

mankamentem byloby wiekszy koszt urzadzenia oraz ewentualnie zwiekszony przeplyw czynnika w instalacji zrodla

czy ktos rozwazal taka dwustopniowa pompe?
jak by to wygladalo cenowo?

m.dworek
05-02-2006, 12:58
z wykresu zamieszczonego swego czasu przez jeziera wynika, ze sprawnosc urzadzenia powinna wzrosnac ponad dwukrotnie, co oznacza- wiadomo- co... ;)

ja sie na pompach zupelnie nei znam i dlatego jestem ciekawy czy ktos rozwazal taki wariant

oczywiscie cos takiego wchodzi w gre jedynie wtedy jesli ktos zbudowalby sobie takie cudo sam

w tym przypadku koszt moze wzrosnac o jakies 4000 do 5000 tysiecy, ale w zamian otrzymujemy duuuuuzo- a moze to tylko teoria???
jak myslicie?

m.dworek
06-02-2006, 10:10
podrzucam do gory, bo przeoczyliscie najwidoczniej... ;)

m.dworek
06-02-2006, 11:24
wnosze ze tego ze watek nieciekawy... ;(

szkoda
myslalem, ze idea jest piekna... ;)
w koncu sprezarka i dodatkowy wymiennik ciepla +pompka to w sumei niewielki wydatek w porownaniu z caloscia kosztow ktore trzeba poniesc na pompe i jesli daloby podniesienie sprawnosci pompy dwukrotne to moim zdaniem rewelacja

a wy co myslicie?

Tomik_B
06-02-2006, 12:42
Leon.
Wymyśl, jak pozbyć się 1500 kg lodu dziennie. To pogadamy. :D
...
W innym wątku. 8)

godul1
06-02-2006, 12:53
Najłatwiej byłoby go spławic;-) No ale do tego trzaba jakiejś rzeczki

m.dworek
07-02-2006, 07:48
o co biega z tym lodem?
no coz jakos niemrawe stalo sie to forum...
rozumiem, ze temat pomp ciepla juz sie uszami wylewa.. ;)
spoko
bede myslal nad tym sam ;)

Tomik_B
07-02-2006, 09:33
Oj Leon.
Narzekasz na niemrawe forum, a nie chce Ci się poszukać. :wink:
Poczytaj sobie, mniej więcej od tego (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=995625&highlight=lodu#995625) miejsca.

Marek K
07-02-2006, 14:53
Witaj.
Ostatnio czytałem na forum elektroda, podobny temat. Poszukaj, na pewno Cię zainteresuje.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic110203.html
Marek.

godul1
07-02-2006, 15:59
No ciekawy watek ale Leon vel luki 75 zaprosił miodka na forum muratora.
Na stronach Iglotecha mozna znaleźc cennik pomp copeland typu scroll. Agregat o mocy chłodniczej ok 10 kw to koszt ok 1000 euro. Do tego trzeba jeszcze 2 wymienniki, zawory, kawał rury na DZ, jakąs automatyke, knowhow i mamy PC;-)

m.dworek
08-02-2006, 09:57
witam
widze, ze zainteresowanie pompa o dwu sprezarkach polaczonych szeregowo
jest nieduze

mam nadzieje, ze to dlatego, ze kazdy juz wie ze ten pomysl jest niestety z gatunku perpetum mobile itd ;)

tak sobie wymyslilem, ze mogloby to zadzialac
ale kiedy sobie narysowalem wszystko na papierze to stalo sie oczywiste, ze w ten sposob nie zyska sie nic
jedyne co sie uzyska to wiekszy koszt inwestycyjny i bardziej rozbudowana maszyna...;)

a moze sie myle?

ale tak mi wychodzi.... ;(

Tomik_B
08-02-2006, 10:25
Leon, skoro dwustopniowa pompa umarła i masz wolne moce przerobowe :wink: , to może pomyśl teraz, jak upłynnić ten lód.

m.dworek
08-02-2006, 10:33
Leon, skoro dwustopniowa pompa umarła i masz wolne moce przerobowe :wink: , to może pomyśl teraz, jak upłynnić ten lód.
najprosciej to bedzie go sprzedac
kiedys trzepano nqa tym kokosy
kto wie moze i dzis znalazlby sie nabywca na codzienna porcje darmowego zimna ;)

Tomik_B
08-02-2006, 10:48
Tylko, to wiązałoby się z działalnością gospodarczą, a to wymaga działki budowlanej o takim przeznaczeniu. :-?