PDA

Zobacz pełną wersję : Połączenie żebra teriva z belką nośną



kisor
06-02-2006, 07:55
Czy strop teriva będzie pękać ( na suficie parteru ) przy rozpiętości żeber 5,20 i rozstawie 0,6 m?
Jak właściwie połączyć żebra ( sztuk 6 ) stropu teriva z belką nośną by sufit na parterze był w miejscu belki równy i dostatecznie mocno były połączone zbrojenia tych elementów ( architekt policzył tylko wytrzymałość belki, resztę mają zrobić fachowcy według uznania )?
Czy ktoś miał taki problem na swojej budowie, prosze o rzeczowe odpowiedzi.

Zbigniew Rudnicki
06-02-2006, 09:22
Użyłeś chyba niezrozumiałej terminologii.
Twoje "żebra" to chyba belki Teriva
Twoja "belka nośna" to chyba wieniec lub podciąg.
Przy długości belek 5,20 można jeszcze nie robić żeber (po środku długości belek), ale lepiej dać.
Można też w miejsce żebra ułożyć przed wylaniem stropu 2 pręty zbrojeniowe fi 12. Podobno pomaga, a nie zaszkodzi.
Ważny jest sposób oparcia belek na murze, z 2-3cm szczeliną, którą uzyskuje się przez dodatkowe stemple.

kisor
06-02-2006, 10:05
Zgadza się, to moje nieścisłości w terminologii, główny jednak problem który mnie nurtuje to połączenie zbrojenia belki teriva z podciągiem a nie z wieńcem. Przypominam że tych belek będzie umieszczonych 6 w podciągu. Jak w sposób pewny połączyć zbrojenie belki ze zbrojeniem podciągu by sufit na parterze był równy (nie można tego zrobić identycznie jak w połączeniu belka-wienieć)?

Geno
06-02-2006, 10:46
Zgadza się, to moje nieścisłości w terminologii, główny jednak problem który mnie nurtuje to połączenie zbrojenia belki teriva z podciągiem a nie z wieńcem. Przypominam że tych belek będzie umieszczonych 6 w podciągu. Jak w sposób pewny połączyć zbrojenie belki ze zbrojeniem podciągu by sufit na parterze był równy (nie można tego zrobić identycznie jak w połączeniu belka-wienieć)?

Można naciąć beton stopki belki i skuć na odp. odcinku potem połączyc zbrojenie belki stropu ze zbrojeniem podciagu.

Zbigniew Rudnicki
06-02-2006, 11:00
To są szczegóły wykonawcze znane murarzom.
Trzeba zamówić belki Teriva odpowiednio długie.
Końcówki belek po stronie podciągu obłupuje się z betonu, lub odcina sam beton (u mnie tak robili).
Zbrojenia belek wprowadza się prostopadle wgłąb zbrojeń podciągu.
Na podciąg wykonuje się szalunek (koryto) solidnie podstemplowane.
Zwykle dolny poziom podciągu wypada poniżej 10-15cm poziomu sufitu, co jest podnoszone przez estetów na tym forum.
Trzeba sobie wmówić : Mocne jest piękne.
Jeżeli nad podciągiem wypada ściana bez drzwi, można pomyśleć o podniesieniu podciągu, tak aby cały zmieścił się w stropie i ścianie.
Wysokość podciągu ma decydujące znaczenie dla jego wytrzymałości - więc nie należy próbować jej zmniejszać na rzecz szerokości i wielkości zbrojeń.

PrzemoBDG
06-02-2006, 11:25
Końcówki belek po stronie podciągu obłupuje się z betonu, lub odcina sam beton (u mnie tak robili).

Nie polecałbym takiego rozwiązania, bo belka będzie miała inną elastyczność w miejscu połączenia z podciągiem niż na całej swej długości. Ponadto zysk na grubości podciągu jest znikomy gdyż tak czy owak belka musi wejść do środka zbrojenia podciągu.

jareko
06-02-2006, 12:14
Tak to jest u mnie - zgodnie z zaleceniami z ich broszury i architekta. Dodam ze rozpietosc belek jest ponad 5 metrow

http://www.jar-eko.home.pl/images/fotki_na_forum/Fert_wieniec.JPG

06-02-2006, 12:24
zgadzam sie z PrzemoBDG -i równiez nie polecam podcinania belek ...
uwazam, ze belka ma "wejsc" w podciag tak jak pokazał jareko

jareko
06-02-2006, 12:26
malo tego - pamietam ze pisali w tej broszurce iz niedopuszczalne jest odslanianie zbrojenia.
Moze cos sie zmienilo od tamtego czasu? ;)
Co innego skrocenie belki - wtedy odstukuje sie delikatnie beton i prety obcina

Zbigniew Rudnicki
06-02-2006, 12:56
To co pokazał Jareko, to wejście belki w wieniec, a nie w podciąg.
Ja mam tak samo wprowadzane belki w wieniec, jak na rysunku Jareko (a mówimy tu o podciągu).
Natomiast w podciąg, podstawka betonowa belki wchodzi u mnie tylko na parę centymetrów, zaś zbrojenia belek są dłuższe i na końcu zagięte.
Nie są (jak pisał Geno) połączone ze zbrojeniami podciągu.
Wprowadzenie belek wraz z podstawkami do wnętrza podciagu, było by nawet trudne do realizacji, ze wzgledu na "chmarę"zbrojeń podciagu.

budulec
06-02-2006, 13:00
Końcówki belek po stronie podciągu obłupuje się z betonu, lub odcina sam beton (u mnie tak robili).

Nie polecałbym takiego rozwiązania, bo belka będzie miała inną elastyczność w miejscu połączenia z podciągiem niż na całej swej długości. Ponadto zysk na grubości podciągu jest znikomy gdyż tak czy owak belka musi wejść do środka zbrojenia podciągu.

Nie bardzo rozumiem tej zmiennej elastyczności :o

Problem jest taki, że otulina oraz średnice prętów w podciągu i belce są różne.
ponieważ przegiąć prętów w belce się nie da (popęka cxała belka) to belka w rzeczywistości jest trochę uniesiona.
Różnice te trzeba później wyrównywać później tynkiem.

Ja osobiście dozbrajałem jescze takie połączenie, ale jest to zależne od obliczeń statycznych i przyjętych schematów.

pzdr

06-02-2006, 13:21
To co pokazał Jareko, to wejście belki w wieniec, a nie w podciąg..
podejrzewam, ze jareko miał akurat taki rysunek po reka ... co niczego nie zmienia ...


...Wprowadzenie belek wraz z podstawkami do wnętrza podciagu, było by nawet trudne do realizacji, ze wzgledu na "chmarę"zbrojeń podciagu.
to jest domek jednorodzinny i nie przypuszczam ze tam jest "chmara" zbrojen dlatego - poniewaz architektowi nie chciało sie nawet tym drobiazgiem zajmować ...
uznał to za szczegół niewarty rozrysowania i scedował sposób łaczenia na zbrojarza ... zeby zrobił to wg własnego uznania

pzdr

jareko
06-02-2006, 13:23
jest i podciag

http://www.jar-eko.home.pl/images/fotki_na_forum/podciag.JPG[/img]

jareko
06-02-2006, 13:39
fragment instrukcji montazu


Układanie belek:

- Podpory montażowe należy ustawić w różnych odstępach pod węzłami pasa dolnego kratownicy belki przy rozpiętości stropu
do 3,90 m - 1 podpora
od 4,20 m do 6,0 m - 2 podpory
- Belki należy układać w rozstawie co 60 cm; sprawdzanie rozstawu belek dokonuje się przez ułożenie po jednym pustaku między nimi przy każdym końcu belki.
- Długość oparcia belki na murze lub innej podporze stałej nie powinna być mniejsza niż 8 cm; końce belek należy opierać za pośrednictwem zaprawy cementowej marki M12 o grubości około 2 cm.
- W przypadku wykonywania wieńca opuszczonego, belki należy opierać na podporach montażowych ustawionych przy licu ściany nośnej lub w odległości nie większej niż 0,3 m od lica. Dolna krawędż wieńca opuszczonego powinna znajdować się poniżej spodu belki w odległości nie mniejszej niż 0,04 m.
- Przy rozpiętości powyżej 5,40 m stosować ujemną strzałkę ugięcia równą 2 cm.

Układanie pustaków:

- Pustaków nie należy opierać na podporach stałych, na których są ułożone belki.

Wieńce:

- Na obrzeżach stropów, na ścianach nośnych i ścianach równoległych do belek należy wykonać wieńce żelbetowe o wysokości nie mniejszej niż wysokość stropu i szerokości co najmniej 0,12 m. Zbrojenie wieńców powinno składać się co najmniej z trzych prętów o średnicy nie miejszej niż 10 mm. Zaleca się stosowanie 4 prętów o średnicy 10 mm.
- Strzemiona o średnicy 4,5 mm powinny być rozmieszczone co 0,25 m.
- Pręty zbrojeniowe belek należy zakotwić w wieńcach.
- Wieńce należy betonować równocześnie ze stropem.

Żebra rozdzielcze:

- W stropach począwszy od rozpiętości 4,20 m należy stosować żebra rozdzielcze o szerokości 0,07 - 0,10 m i wysokości równej wysokości stropu. Żebro rozdzielcze powinno znajdować się w środkowej części stropu. Zbrojenie żebra rozdzielczego powinno składać się z dwóch prętów (jeden pręt w górnej strefie żebra, a drugi w dolnej). Średnica prętów powinna wynosić co najmniej 10 mm. Pręty powinny być połączone strzemionami o średnicy 4,5 mm rozstawionymi co 0,30 m.

Żebra pod ścianki działowe równoległe do belek:

- Pod ściankami działowymi wykonanymi w sposób tradycyjny (np. murowanymi z cegły), usytuowanym równolegle do belek stropowych, należy wykonywać wzmocnione żebra stropowe.
- Wzmocnione żebra stropowe mogą być wykonane przez ułożenie dwóch belek kratowniczych obok siebie lub przez wykonanie belki żelbetowej; belki żelbetowe i żebra wzmocnione należy obliczać na całkowity ciężar ścianki działowej.

Betonowanie stropu:

- Sprawdzić usunięcie wszelkich zanieczyszczeń.
- Zwilżyć elementy stropu.
- Betonować posuwając się stopniowo w kierunku prostopadłym do belek; szczególną uwagę należy zwrócić na dokładne wypełnienie mieszanką betonową wszystkich przestrzeni stropu.


dodam tylko ze mozna pod scianki dzialowe biegnace wzdluz belek dac dwie belki obok siebie by wzmocnic

budulec
06-02-2006, 22:06
Jareko, ale ta instrukcja to chyba standard i trochę nie na temat.
Tu wszędzie mowa o wieńcach opuszczonych, a moim zdaniem pytanie brzmiało jak tego uniknąć
pzdr

kisor
07-02-2006, 19:58
Dziękuję za zainteresowanie moim problemem. Ale żeby skrócić dzalszą dyskusję przestawiam szkic i proszę o wypowiedzi czy takie umocowanie belki będzie wystarczające. Dodam że na parterze sufit musi być równy bo podciągi wypadają nie pod ściankami. Na poddaszu będą na podciągach ściany nośne. Podobne rozwiązanie ale dotyczące wymiany przy kominie znalazłem w "Muratorze" nr 5/2005.


http://img303.imageshack.us/img303/8908/obrazek14sa.jpg

budulec
07-02-2006, 20:10
kisor, niestety niewykonalne jest wygięcie prętów w belce. Niemożliwe (chyba, że podgrzewając lub w jeszcze jakiś inny cudaczny soposób) jest nawet ich przegięcie. W związku z tym Twój szkic jest awykonalny.

Zastanawiam się dlaczego zamierzasz tak bardzo kotwić te pręty.
Przecież te belki nie będą pracowały jak wieszaki. One po prostu potrzebują oparcia.
pzdr