PDA

Zobacz pełną wersję : Wybudowałem fundament na sąsiada ziemi !!!



marektom
06-02-2006, 22:28
Witam!!!
Mam troszeczkę kłopot poniewarz wybudowałem fundament na sąsiada ziemi i nie zabardzo wiem jak z tego wyjść. Sąsiad wyraził zgodę (ustnie)
mowa o 30 cm. Mam wątpliwości czy bużyć i przestawić o ten kawałek czy można to jakoś inaczej w formie umowy lub użyczenia części gruntu.
Czy ktoś wie jak ten kawałek ziemi ugryźć.

Tomasz M.
07-02-2006, 08:16
Problem ziemi to jedno, najlepiej byłoby odkupić kawałek ziemi, inne rozwiązania to potencjalane kłopoty.

Drugi problem, to zgodność z prawem budowlanym i pozwoleniem na budowę. To budynek nie wymagający pozwolenia na budowę, czy masz pozwolenie na budowę w ostrej granicy?

marektom
07-02-2006, 20:48
Witam!!!
Pozwolenie na budowę mam, będzie to budynek mieszkalny posadowiony w dwóch ostrych granicach z jednej strony jest dobrze, drugą troszeczkę świadomie przeciągnąłem na stronę sąsiada nie świadom skutków tej decyzji.

Tomasz M.
08-02-2006, 09:05
W takim razie ja bym najpierw załatwił sprawę z sąsiadem. Wykup kawałka gruntu byłby najpewniejszym rozwiązaniem, ale wiąże się z większymi kosztami (geodeta, mapy, wpisy w KW) i czasem potrzebnym na dokonanie zmiany granic działek lub wydzieleniem paska ziemi jako odrębnej działki. Więc chyba nałatwiej będzie ustanowić służebność budynku przed notariuszem i wpisać ją do obu ksiąg wieczystych - Twojej i sąsiada.

A potem warto zająć się zmianą pozwolenia na budowę w części dotyczącej projektu zagospodarowania działki. Upewnij się w starostwie jakie papiery musisz złożyć - pewnie nową mapkę z wrysowanym budynkiem i oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością. Rozumiem, że tylko "przesunąłeś" budynek w stosunku do projektu, ale nie zmieniałeś jego wymiarów, bo inaczej grozi Ci przerysowanie całego projektu.

Tak czy inaczej koszty będą.

Nie wiem, czy nie ma jakichś dróg na skróty, ale według mnie takie przesunięcie budynku na działce jest istotną zmianą i nie wystarczy zgłoszenie po zakończeniu budowy.

marektom
08-02-2006, 11:13
Dzięki
Porozmawiam z geodetą może coś da się ominąć, jeżeli nie to to wybużę dwie górne warstwy bloczków fundamentowych i przestawię fundament tak jak miał być, będzie taniej tylko skrócę dom o 30 cm

ania
08-02-2006, 16:58
....to wyburzę dwie górne warstwy bloczków fundamentowych i przestawię fundament tak jak miał być, będzie taniej tylko skrócę dom o 30 cm

I właśnie to bym sugerowała :wink:

marektom
13-03-2006, 10:40
Chyba jednak porozmawiam z sąsiadem o wykupie tego kawałka ziemi.
O jak dużych kosztach mówimy?