PDA

Zobacz pełną wersję : Ile macie transz w kredycie?



kropi
06-02-2006, 22:36
Pytałem na finansowym ale cisza... Może tu?

Dziś doznałem szoku, poszliśmy z Żonką podpisac cyro z bankiem GE, a tu q naszemu zdziwieniu przeogromnemu bank rozmnożył nam transze do liczby 11.

JE-DE-NAS-TU.

Czy przy takim układzie da się w ogóle budować??? Czy wy też tak macie?? Miła pani tłumaczyła ze to dlatego, że bank finansuje 100% inwestycji (no, prawie 100 ;) ). Mnie ogromnie zdziwiło, że wysokość transz jest obliczona na plus-minus 8%, a nie obejmuje nawet pojedynczych etapów typu ściany, stropy itd.

I teraz nie wiem, czy mam z nimi podpisywac tego kredyta, czy szukać dalej? :roll:

Fumfol
07-02-2006, 09:41
Też staram się o kredyt na budowe w GE. Co prawda "tylko" na 80% inwestycji.
Wiem, że z wielkościa transz są jakieś jaja. Nie pamietam tego mechanizmu dokładnie. Musiałbym zapytać żony a to dopiero po południe jesli cie interesuje.
Ale przy takiej ilości transz faktycznie budowanie może być dość kłopotkiwe. Zwłaszcza budowanie sprawne i szybkie.

Na razie złożyłem w tym banku papiery i czekam na decyzje. Podobno ma być w tym tygodniu. Wtedy dowiem się pewnie ile mi chca dać transz.

Ula i Sławek
07-02-2006, 09:47
U nas transz jest sześć:
1. uzbrojenie, przyłącza do sieci elektr., roboty ziemne, fundamenty i ściany fundamentowe
2. izolacja pozioma i pionowa parteru, ściany zewn., i stropy wewn, schody, podesty i ściany wewn.
3. konstrukcja dachowa, pokrycie dachowe
4. uzbrojenie terenu, przyłącza wod-kan., przyłącza do sieci gaz., izolacja termiczna, okna, drzwi zewn. i wewn., instalacje wewn., ogrzewanie
5. podłogi, posadzki, wykładzina, glazura, tynki wewn., roboty malarskie
6. przygotowanie terenu, meble wbudowane, wykończenie zewn., i inne.
Większych problemów nie mamy z utrzymaniem ciągłości prac, ale owszem zdarzało się, że bank zwlekał z wypłatą transzy co oznaczało tłumaczenie się przed wykonawcą. Dlatego jeśli masz możliwość to sugerowałabym zmianę banku. Przy jedenastu transzach faktycznie możesz mieć problem. A co będzie jeśli okaże się, że trzeba zmienić kolejność działań? Nam to się przytrafiło. Posadzki i tynki będą przed oknami, ale dostrzegliśmy też brak w wyszczególnieniu poważnej pozycji jaką jest wykonanie ogrzewania czy instalcji alarmowej. Jakiej dokumentacji żąda GE abyś dołączył do wniosku o kolejną transzę?
Dawno temu mieliśmy kredyt w GE. Wtedy nazwywał się Pierwszym Bankiem Polsko-Amerykańskim, czy jakoś tak. Kupowaliśmy wówczas mieszkanie. Wypłata była jednorazowa, ale i tak miał zwłokę. Tłumaczyli się zmianą nazwy banku na obecną. W tej chwili mamy kredyt w MultiBanku. Siedzibę ma w Łodzi. Może sprawdź na jakich warunkach dają kredyt. Warszawski przedstawiciel, który nas prowadzi jest po prostu rewelacyjny. Załatwiał sprawy niemożliwe.

Fumfol
07-02-2006, 10:03
W GE transze rozlicza sie inaczej, nie masz tak, że poszczególne transze są przeznaczone na poszczególne prace. Transza to jakiś procent wartości domu i tyle procent masz za ta transze zbudować (procentowo). Do wniosku o kredyt oczywiście dołaczasz kosztorysz na ich druku, gdzie wpisujesz ile na co chcesz wydać. Kolejność prac jest wg. nich nie istotna. Zobaczymy jak będzie w praktyce.
Ale jeśli zaproponują mi więcej jak 5 transz, to też zaczne się zastanawiać :(

Tomik_B
07-02-2006, 11:53
Mamy kredyt GE. Transz ustalili nam coś koło siedmiu.
Gdy braliśmy kredyt, mieliśmy już stan surowy otwarty.
Problemem nie była ilość transz, ale zakres prac w poszczególnych transzach. Nie wiem, co tam za "specjaliści" siedzą. :roll:
Transze wypłacali bez większych problemów (wystarczyły zdjęcia z budowy). Jeżeli zmienialiśmy kolejność prac np. prace z czwartej wykonane w trzeciej, to wystarczyło dołączyć stosowne uzasadnienie.

PS. Z tymi zdjęciami można trochę pokombinować. :wink:

Fumfol
07-02-2006, 12:09
nie była ilość transz, ale zakres prac w poszczególnych transzach. Nie wiem, co tam za "specjaliści" siedzą. :roll:
A można coś szerzej na ten temat?


Jeżeli zmienialiśmy kolejność prac np. prace z czwartej wykonane w trzeciej, to wystarczyło dołączyć stosowne uzasadnienie.
Kolejność wykonywanych prac ma znaczenie? Ta ich rozpiska jest przecież bez sensu, myślałem że nie traktują tej kolejności na poważnie :)


PS. Z tymi zdjęciami można trochę pokombinować. :wink:
A co dokładnie?

pi_ngwinek
07-02-2006, 12:34
Ja wlasnie dzis podpisalem umowe z GE
Kredyt wyplacony bede mial w 4 (czterech) transzach:
1 od razu
2 po wykonaniu 29% prac ujetych w harmonogramie
3 po 55%
4 po 81%

Tomik_B
07-02-2006, 12:34
nie była ilość transz, ale zakres prac w poszczególnych transzach. Nie wiem, co tam za "specjaliści" siedzą. :roll:
A można coś szerzej na ten temat?

Np. instalacje wodne i CO po tynkach i wylwekach. :o


Jeżeli zmienialiśmy kolejność prac np. prace z czwartej wykonane w trzeciej, to wystarczyło dołączyć stosowne uzasadnienie.
Kolejność wykonywanych prac ma znaczenie? Ta ich rozpiska jest przecież bez sensu, myślałem że nie traktują tej kolejności na poważnie :)

Niestety, czepiali się, jeśli nie było dobrego uzasadnienia. 8)


PS. Z tymi zdjęciami można trochę pokombinować. :wink:
A co dokładnie?

Kombinuj, kombinuj. 8)

Fumfol
07-02-2006, 12:47
Ja wlasnie dzis podpisalem umowe z GE
Kredyt wyplacony bede mial w 4 (czterech) transzach:
1 od razu
2 po wykonaniu 29% prac ujetych w harmonogramie
3 po 55%
4 po 81%

Ile procent wynosila 1 transza? Na jaka czesc inwestycji brales kredyt?

robertus
07-02-2006, 12:49
Też mam kredyt w tym badziewiastym GE Banku :evil: . Mi przy wkładzie własnym ponad 70% też wlepili 3 transze a gdy rozszerzałem kredyt to dali kolejne 2 transze.
Musiałem ostro kombinować abym mógł się z wykonawcami terminowo rozliczać.
Generalnie za sposób rozliczania transz i drobiazgowość mają we mnie niezadowolonego klienta. A wiadomo, że niezadowolony klient średnio odstraszy im 10 klientów.

Fumfol
07-02-2006, 12:51
Np. instalacje wodne i CO po tynkach i wylwekach.[/color] :o
No to jest oczywisty absurd, na prawde trudno było to im zrozumieć?


Niestety, czepiali się, jeśli nie było dobrego uzasadnienia. 8)
Biorąć pod uwagę, że instalacje robimy przed wylewkami, nie wiem co tu tłumaczyć :)


Kombinuj, kombinuj.
Jakaś podopowiedź? Jestem z zawodu grafikiem i wiem mniej więcej co można powyrabiać ze zdjęciami. Słyszałem gdzieś historie o kimś kto w GE coś na zdjęciach domontował :) Sprawa się wydała i wypowiedzieli mu umowę w trakcie budowy. Nie wiem ile w tym jest prawdy, ale tak słyszałem.
Tego typu kombinacje masz na mysli?

Jak wygląda obsługa kredytu? Gdzie wysyłasz te zdjęcia i wniosek o nastęoną transzę? Do centari czy załatwiasz to w placówce osobiście?

janczyk
07-02-2006, 13:05
Mz bralismy ss

Tomik_B
07-02-2006, 13:06
... Jakaś podopowiedź? Jestem z zawodu grafikiem i wiem mniej więcej co można powyrabiać ze zdjęciami. Słyszałem gdzieś historie o kimś kto w GE coś na zdjęciach domontował :) Sprawa się wydała i wypowiedzieli mu umowę w trakcie budowy. Nie wiem ile w tym jest prawdy, ale tak słyszałem.
Tego typu kombinacje masz na mysli?

Jak wygląda obsługa kredytu? Gdzie wysyłasz te zdjęcia i wniosek o nastęoną transzę? Do centari czy załatwiasz to w placówce osobiście?

No, nie! Aż tak nie kombinowałem. Wystarczyły odpowiednie ujęcia. :lol:

Wszystkie sprawy, załatwiałem w oddziale.

Fumfol
07-02-2006, 13:12
Też mam kredyt w tym badziewiastym GE Banku :evil: . Mi przy wkładzie własnym ponad 70% też wlepili 3 transze a gdy rozszerzałem kredyt to dali kolejne 2 transze.
Ktoś rozumie i potrafi wytłumaczyć (np. mi) jak GE oblicza wysokośc transz? Można to zapisać jakimś algorytmem? :)


Musiałem ostro kombinować abym mógł się z wykonawcami terminowo rozliczać.
Nie dziwie się.


Generalnie za sposób rozliczania transz i drobiazgowość mają we mnie niezadowolonego klienta. A wiadomo, że niezadowolony klient średnio odstraszy im 10 klientów.
Na czym polega ta drobiazgowość? W jakich punktach są upierdliwi?

Sory za lawine pytań ale chciałbym jak najwięcej wiedziec na temat ich kredytów, a rzadko mam okazje spotkać kogos kto ma tam kredyt :)

janczyk
07-02-2006, 13:13
My bralismy kredyt w BPH . 4 transze. Z kazdej otrzymanej musimy przedstawic w banku faktury minimum na 60%.

Fumfol
07-02-2006, 13:16
Z kazdej otrzymanej musimy przedstawic w banku faktury minimum na 60%.
Taki sposób rozliczania kredytu jest dla mnie minusem. Nie wiem czy zdołam zebrać 30% na fakturach :) Poza tym kupowanie pewnych rzeczy na fakturę zupełnie sie nie opłaca (poza gwarancją oczywiście :) )

pi_ngwinek
07-02-2006, 13:56
Ile procent wynosila 1 transza? Na jaka czesc inwestycji brales kredyt?


Kredyt stanowi 60% wartosci inwestycji.
Pierszwa transza to 25% sumy kredytu

wojtekww
07-02-2006, 16:02
Witam
W Millenium wypłata w 4 transzach pierwsza od razu.
Druga po wykorzystaniu środków z pierwszej(wystarczyły zdjęcia).
Trzecia j.w.
Przed wypłatą ostatniej obowiązkowa inspekcja z banku na budowie (200zł)Wysokość transz ustaliłem z doradcą ,generalnie tak jak chciałem.

slawciol
07-02-2006, 17:00
Witam
W kredyt banku ustalilem na 2 transze, 50 procent na rachunkach reszta oswiadczenie

Jolka111
07-02-2006, 18:37
My więliśmy kredyt w BPH. Dostaliśmy w trzech transzach. Pierwsza, to połowa kapitału, a pozostałe dwie po 25%. Jak tylko zebraliśmy faktury na odpowiednią kwotę, jechaliśmy do banku i Pan od ręki uruchamiał kolejne pieniądze.

slaweksie
07-02-2006, 20:01
ja mam 5 w GE, walka przy każdej traszy, Pani mówi że nie ma pieca, a bram garazowych (jak mówię że piec jest na foto a bram garazowych nie ma bo nie ma garażu nawet w projekcie Pani mówi że się zorientuje i zadzwoni, i dzwoni gada to samo. Dla mnie bank GE to na razie porażka

robertus
08-02-2006, 08:52
Fumfol
Co do upierdliwości to chodzi o takie drobiazgi jak chociażby brak jakiejś tam pieczątki na pozwoleniu na budowę - oczywiście było to ich widzimisię, ale musiałem dymać do urzędu gminy i prosić o tę pieczątkę
druga rzecz to niezgodności w wypisie z KW i rejestru gruntu. Swego czasu z mojej działki wydzielili część pod chodnik i przy okazji zminił się numer działki oraz jej wielkość. Do tego zmienił się powiat. Oczywiście w KW wpisy ciągną się latami więc stąd te różnice. Nie dali mi kredytu dopóki nie wyprostowałem tych spraw mimo iz z pozowoleniem na budowę przy tych samych danych nie miałem problemu.

Dalej to już były jazdy z wypłatą transz. Przy każdej transzy jest walka, często wypłacają połowę transzy bo czegoś tam nie ma.
Nie rozumiem ich polityki bo wartość działki z domem gdy brałem kredyt była kilkukrotnie wyższa niż ten kredyt a oni mi takie kłody pod nogi rzucają. Chyba ich analityków "żal za d..... ściskał" gdy zobaczyli zdjęcia z budowy i postanowili zrobić wszystko aby utrudnić życie człowiekowi.

A doradca kredytowy tak wychwalał ten bank - głównie jesli chodzi o bezproblemowe załatwianie spraw. Mieli szczęście, że mi się spieszyło i nie miałem już czasu na branie kredytu w innym banku.

slaweksie
08-02-2006, 10:23
Do Robertus
A co to za bank ???

Tomik_B
08-02-2006, 10:34
Do Robertus
A co to za bank ???

Oj, oj nie uważałeś na lekcji. :wink:
Było o tym parę postów wcześniej.
To GE. :)

slaweksie
08-02-2006, 10:48
witam w klubie !!!! włśnie sie użeram z wypłata ostatniej transzy, najlepsza jest infolinia na której panie nie wiedza nic, przekazuja te same informacje, a dodzwonić się do kogoś co liczy % wykonania prac nie można, to zły bank, ja nie polecam !!!! ale czy są lepsze ???

Boowa
08-02-2006, 10:52
ja nie mam określonej ilości transz - w umowie zaznaczone jest tylko że transza nie może przekroczyć połowy dotychczasowego wkładu własnego, ale w moim przypadku wysokość kredytu to mniej niż połowa mojego wkładu (stopień zaawansowania budowy 72%) - więc jakbym chciał to dostałbym wszystko naraz, tylko po co płacić odsetki od całości od razu jeżeli w krótkim czasie nie potrzebuję całej kwoty..

pzdr

robertus
08-02-2006, 11:05
slaweksie
No właśnie. Czy są lepsze? Pierwszy raz brałem kredyt więc trudno powiedzieć. Ale jak dla mnie nie wyobrażam sobie aby gdzieś było jeszcze gorzej.
Mam nadzieję, że jeśli jeszcze kiedyś będę brał kredyt to nie będę wspominał "jaki ten GE to jednak super był"

Tomik_B
08-02-2006, 11:28
Mam kredyt w GE, ale aż takich "rozrywek" mi nie zafundowali. :wink:

kze
08-02-2006, 12:24
Ja ma w PKO BP. Zero faktur. 1 transza to max 50% moich zaangazowanych środków, a później to znowu max 50% wszystkich zaangazowanych środków. Ostatnia transza ma doprowadzić do dokończenia wybudowania domu czyli do takiego stanu, ze mozna zgłosić uzytkowanie.

kropi
08-02-2006, 22:06
Ano właśnie - z tego co widzę (choć nie wszyscy się określili) to mniejsza liczba transz koreluje z większą wielkością wkładu własnego - u nas ten wkład jest pomijalny, bo prawie cała inwestycja jest finansowana z kredytu.

Pani zaproponowała użycie mieszkanka jako dodatkowego zabezpieczenia, wtedy można zrobić mniejszą liczbę transz. Problem polega na tym, że przez cały okres kredytowania bank ma w budowę włożone więcej pieniędzy niż ma w zabezpieczeniu, stąd boją się za dużo wywalać.

Z drugiej strony małochętnie zastawiałbym mieszkanko, bo chciałbym je sprzedać jakoś tak kontaktowo pod koniec prac, a przynajmniej wystawić do sprzedania - a zdjęcie z rejstru zastawów tez swoje trwa.

Czy ktoś finansując w 100% miał mniej transz?

natasza
09-02-2006, 16:28
My bierzemy w PTFie(teraz Santander) na 100% inwestycji,maksymalna wysokość transzy może być 60 000 i w zależności od tego jaki duży kredyt sie bierze tyle wyliczą.Nieźle chyba. 8)

tomjot
09-02-2006, 18:17
Kredyt w BPH - trzy transze (1. stan surowy otwart, 2. stan surowy zamknięty, 3. cała reszta = wykończeniówka) - jak na razie wzięte 2 transze - żadnych problemów. Ale dużo zależy od oddziału banku.

slaweksie
09-02-2006, 21:33
ja z PTF byłbym raczej ostrożny, to nie bank i za jakis czas mogą chcieć zlikwidować kredyty długoterminowe.

marekj
09-02-2006, 22:39
W Multibanku sam przedłozyłem kosztorys z rozpiską kiedy chce transze, w jakiej kwocie i na co przeznaczone. Zatwierdzili tak jak napisałem.
W trakcie budowy przynosiłem tylko fotki na których było widać że to na co była poprzednia transza jest zrobione i dawali nastepną.

Jak opóźniły mi sie drzwi wewnętrzne i sie zaparli to napisałem wyjasnienie że zamiennie wykonałem inne prace, dołaczyłem fotki, ksero faktur i przeszło.

Z budową w zasadzie sie wyrobiłem w założonym terminie, zamieszkałem tyle ze papierkologia mi umknęła. Musiałem więc zrobić aneks do umowy że wszystkie odbiory itd zrobię do końca maja - też przeszło bez bólu.

slaweksie
09-02-2006, 22:43
a mi dziś wypłacili po ciężkich bojach 2 połowę raty ostatniej traszy. Wybrałem juz wszytsko (200 000 pln) a do zrobienia jeszcze zostały podlogi i drzwi wew. Na szczęście mam juz wszytsko w łazienkach, kuchni itd, na deser zostanie ogrod i ogrodzenie. Pozostaje zacząć płacić !!! Na szczęście sprzedaję swoje mieszkanie mam nadzieję że dostane 130 000 i częśc kleję w dom.

natasza
09-02-2006, 22:48
ja z PTF byłbym raczej ostrożny, to nie bank i za jakis czas mogą chcieć zlikwidować kredyty długoterminowe.

Mam z byłym PTFem bliski kontakt za pośrednictwem mojego mężczyzny i jak najbardziej jest to bank( kiedyś byli pośrednikiem Millenium ale rok temu przejął go Santander Consumer BANK i tak sie teraz nazywają),a kredyty hipoteczne idą im świetnie i nic nie wskazuje na to ,żeby mieli je likwidować.Nie mam powodu ich reklamować bo ilość kredytów do przerobienia przekłada sie dla szeregowych pracowników na li tylko ilość pracy a nie wynagrodzenie,piszę tylko dla ścislości.

kropi
10-02-2006, 07:21
To ja się przejdę do jakiegoś normalnego banku z tymi warunkami co mi dał GE i spytam, czy nie dadzą mi mniej tych transz... Gadałem z kierbudem, twierdzi że teoretycznie da się to zrobic w tym harmonogramie ale warto mieś jakąś tzw. "szybką kasę" rzędu 10kPLN w razie jakby transza się opóźniała. Ze dwie-trzy karty kredytowe powinny załatwić sprawę :lol: