PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek 12 kw??? Warto?



GrzesioO
09-02-2006, 09:20
Witam,

Spodobał mi się bardzo jeden kominek (wkład kominkowy) o wdzięcznej nazwie PZPR.
Ma moc 12 kW i jest to podobno jego jedyna wada.
Mam pytanie, czy warto kupić taki kominek do domu 200 m2, jeśli zamierzam tym kominkiem czasami dogrzewać dom?

Z góry dziękuję, za rzeczowe odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz

PrzemoBDG
09-02-2006, 09:31
Ma moc 12 kW i jest to podobno jego jedyna wada.


Jeżeli sprzedawca tak mówi to pewno coś w tym jest (przy tej powierzchni). Jeżeli mówią to inni to jest to wróżenie z fusów. W ubiegłym roku stałem przed podobnym wyborem i wiem tylko, że dane dot. mocy nic nie mówią (każda firma inaczej to określa, mierzy itd.). Ponadto jeżeli zamierzasz palić sporadycznie, to zwróć uwagę na wielkość komory spalania. Duża moc to duża komora, którą trzeba zapełnić palącym się drewnem aby uzyskać deklarowany efekt cieplny... Skoro jest to dodatkowe a nie podstawowe źródło ciepła to kieruj się względami estetyki a nie mocą.

A propos. Wdzięczna nazwa Twojego kominka budzi skojarzenie z wkładami Tarnava. Jest kilka wątków dotyczących użytkowania tych właśnie kominków, może tam znajdziesz odpowiedzi dot. adekwatności danych o mocy tych produktów...

GrzesioO
09-02-2006, 10:13
Tak, to jest własnie tarnawa.
Nietypowy, bo wyższy niż szerszy.
I bardzo się mi podoba.
Nie zamierzam tym ogrzewać, ewentualnie "dogrzewać", bo raczej nie będą miał ani czasu ani serca by "hajcować" cały czas.
Więc co? Nie przejmowac się mocą i cieszyć oczy jego wyglądem?
[nazwa też jest przeurocza]

buziaczek
15-02-2006, 09:44
Witam.Czy można go gdzieś obejrzeć byłbym zainteresowany

piotrul
15-02-2006, 10:21
Moc kominka jest funkcją jego "pojemności" a i tak przez większość sezonu nie wykożystuje się pełnej mocy ale duża komora pozwala dłużej palić za jednym wsadem, tak więc dla twoich zastosowań w zupełności wystarczy 12kw. Ale kominki o takich mocach można kupic taniej, no chyba, że "ten i żaden inny" :D