PDA

Zobacz pełną wersję : styropian przylejony na placki--problem--STRATY CIEPŁA !!!



milena30
11-02-2006, 06:31
witam wszystkich

nie wiem czy moje przemyslenia sa trafne... ale

nie jestem znawczynią tematu budowlanego :( jednak jedna rzecz nie daje mi spokoju,
mianowicie chodzi mi o wykonanie ocieplenia styropianem

sciany nosne mamy wykonane z silki 24 cm + 15 cm styropianu
i tu pojawia sie problem
ekipa wykonujaca to ocieplenie była moim zdaniem niefachowa , ale z braku czasu nie mielismy juz czasu na zmiany :oops:
z tego co widziałam przyklejali oni tafle styropianu na placki - NIE NAKŁADALI KLEJU PO OBWODZIE
w zwiazku z powyzszym faktem mamy szczelinę ok 1cm pomiedzy styropianem a murem ... wiem ,ze taka szczelina jest zawsze ale tak jak jest w naszym przypadku całe ciepłe powietrze przedostajace sie ze srodka ogrzewanych pomieszczen na zewnatrz ulatnia sie do góry (mam na mysli ta szczelinę) i bez problemu wydostaje na zewnatrz .
wiem że powietrze jest dobrym izolatorem ale chyba nie w tym przypadku( ma ono swobodny przepływ i ucieka tymi szparami do góry)
nie wiem czy dobrze to wszystko objasniłam ale mam głównie na mysli to ,że patrząc od góry ( na ściane wraz z ociepleniem) szczelina nie jest zupełnie niczym wypełniona -ma tylko nad soba membrane paroprzepuszczalną i dachówkę które nie stanowia zadnej bariery izolacyjnej
co w tym przypadku mozna zrobić? myslałam o wprowadzeniu pianki przy pomocy jakiegoś weżyka w tą szparę PO CAŁYM OBWODZIE budynku OD GÓRY tylko czy uda mi sie to patrząc od technicznej strony?
czy straty cipła sa w moim przypadku duze i czy taki zabieg ma sens?( nie mamy jeszce załozonej podbitki
dziekuje za odpowiedzi Milena

dominikams
11-02-2006, 06:55
Mileno, od razu mówię, że nie jestem żadnym ekspertem, ale wydaje mi się, ze dobrze myślisz. klej po obwodzie rzeczywiście zatrzymałby powietrze. Taka sytuacja też mi się nie podoba, i ja na twoim miejscu jednak bym spróbowała z tą pianką. Być może trzeba bedzie coś rozebrać, żeby się tam dostać (nie wiem zupełnie, etap dachu zupełnie jest mi jeszcze nieznany :oops: ).

Jeszcze jedno przychodzi mi do głowy - jak szczelna jest izolacja? Masz pewność, ze nie ma szczelin miedzy płytami styropianu? Kurczę, ja z mężem bedziemy izolację kłaść sami, bo wtedy jest większa pewnośc, ze nie ma błędów (tym bardziej, ze ściany tez silikatowe).

Pozdr

milena30
11-02-2006, 07:00
co do szczelnosci połaczeń płyt pewnosci nie mam
wiem tylko ,ze wszystkie łaczenia były wypełniane pianka...
ale co z tego , jeżeli po sprawdzeniu przez meża okazało sie, ze faktycznie wchodzi ona nie wiecej jak na 2 - 3 cm w głab...
a ocieplenie ma 15 cm :-?

dominikams
11-02-2006, 07:04
Ostanio był tutaj wątek o kamerze termowizyjnej, może taka ekspertyza by wam sie przydała?

myciek
11-02-2006, 08:37
w zwiazku z powyzszym faktem mamy szczelinę ok 1cm pomiedzy styropianem a murem ... wiem ,ze taka szczelina jest zawsze ale tak jak jest w naszym przypadku całe ciepłe powietrze przedostajace sie ze srodka ogrzewanych pomieszczen na zewnatrz ulatnia sie do góry (mam na mysli ta szczelinę) i bez problemu wydostaje na zewnatrz .

Na początek zastrzegam, że nie jestem fachowcem itd itp...
ale jakie ilości tego ciepłego powietrza uciekają w stosunku do całego zapotrzebowania energetycznego budynku? Dlaczego powietrze ma się niby przedostawać z wnętrza budynku do tej szczeliny? Chyba masz tynki wewnętrzne?
Nie mam wyobraźni jak zakończona jest u Ciebie ściana u góry, ale zdaje mi się, że folia paroprzepuszczalna zatrzyma strumień ciepłego powietrza.

Qgiel
11-02-2006, 10:22
Jeśli dobrze zrozumiałem, to obawiasz się, że na całej powierzchni ocieplanej, między murem a styropianem jest ok 1 cm szczelina powietrzna. Ponadto między dachem a ocieploną scianą również jest przerwa, która powoduje ruch powietrza w tej szczelinie i oziębia ścianę nośną ?

Rezi
11-02-2006, 10:36
klejenie na obwodzie robi się przedewszystkim dla zwiększenia powierzchni klejonej do muru, powinna ona wynosic min 60% a nie zniwelowania ruchów powietrza pod styropianem.

w tym przypadku jedyny problemem jaki moze wystapić to odklejanie się płyt ( klawiszowanie) zalecałbym kołkowanie o ile jego nie ma , zwłaszcza kołkowanie krawędzi .


co w tym przypadku mozna zrobić? myslałam o wprowadzeniu pianki przy pomocy jakiegoś weżyka w tą szparę PO CAŁYM OBWODZIE budynku OD GÓRY tylko czy uda mi sie to patrząc od technicznej strony strata pieniędzy i pomysł pozbawiony podstaw technologicznych, ta przestrzeń pomiędzy nie jest w sta nie wychłodzic muru a nawet moze mieć stkutek pozytywny w transporcie wilgoci.

milena30
11-02-2006, 11:48
na całe szcescie kołkowane były :-?

pchelek
11-02-2006, 11:54
MUSZĄ byc kolkowane - a od gory zaszpacluj to po prostu ta masa klejowa co nia te styropiany kleili - tak sie robi powszechnie - klejenie na placki - moze byc pianka - i tak wejdzie nie wiecej niz na dwa trzy cm - pamietaj by to samo zrobic wokol okien

Darek Rz
11-02-2006, 12:51
Witam

Pianka wtryśnięta pomiędzy scianę a styropian rozprężając się wypchnie styropian i całe ocieplenie szlak trafi .

pozdrawiam D.RZ

Rezi
11-02-2006, 13:17
Witam

Pianka wtryśnięta pomiędzy scianę a styropian rozprężając się wypchnie styropian i całe ocieplenie szlak trafi .
pozdrawiam D.RZ

nie wypchnie

milena30
11-02-2006, 13:30
wypchnie czy nie? :roll:

Darek Rz
11-02-2006, 13:45
Witam

To po co po zamontowaniu np. ramy okiennej przed piankowaniem należy bezwzględnie założyć skrzydła okienne i zamknąć je a dopiero potem piankować skoro pianka i tak ma gdzie "uciekać" ????

pozdro D.RZ

Qgiel
11-02-2006, 13:54
Wszystko co można teraz zrobić, to zaszpachlować klejem, lub wypełnić pianką szparę między dachem, a ścianą. I zapomnieć o tym. Potem zrobicie podbitkę i koniec.
A czy ściany zostały już wyprawione, czy tylko wtopiona siatka na styropian ?
Jeśli wyprawka przed Wami to nic teraz nie rób, tylko potem daj nieco więcej masy pod dach i to wystarczy. Trzeba po prostu zamknąć szczelnie tą przestrzeń między ścianą i ociepleniem. Nie będzie wtedy żadnej cyrkulacji powietrza i nic specjalnego się nie wydarzy.
Generalnie jednak 1 cm szpara to duży błąd. Styropian klei się szczelnie do ściany. Jest w zasadzie nieprzepuszczalny i żadne szczeliny nie są potrzebne.

Rezi
11-02-2006, 14:12
Witam

To po co po zamontowaniu np. ramy okiennej przed piankowaniem należy bezwzględnie założyć skrzydła okienne i zamknąć je a dopiero potem piankować skoro pianka i tak ma gdzie "uciekać" ????

pozdro D.RZ
z oknami masz racje - powinna się zrobic tak jak pieszesz
natomiast e elewacje jest troszkę inaczej- styropian w przeciwieństwie do okien ma inna sztywnosc
u mnie spoiny narożne przy kładzeniu styropiany były piankowane - pianka nie wypchneła, nie złamała , nie odepchneła styropianu od ściany
Oczywiście piszemu i ilosci pianki w ilości wymaganej technologicznie a nie wpakowania pistoletem 1 opakowania pod jedną płyte - takiej ilości nic nie wytrzyma.

milena30
11-02-2006, 14:53
styropian okołkowany , na nim wtopiona siatka z klejem- na wiosne putz
podbitki brak

wiec chyba tak jak sugerujecie ( ogladałam to dokładnie dzisiaj )
zlecimy -- wypełnienie tej szczeliny po obwodzie budynku
problem w tym ze w niektórych miejscach membrana paroprzepuszczalna
jest przyklejona na styku do styropianu

co poczac :oops: takich swietnych mielismy fachowców

całe szczęście ,że mąz za tak spapraną :oops: robote prawie nic im nie zapłacił
zastanawiam się jeszcze czym ta szczeline wypełnić kejem czy folią
klejem bedzie to bardzo trudne ze wzgledu na złe dojscie do szczeliny
dziekuje Milena

Rezi
11-02-2006, 15:11
wiec chyba tak jak sugerujecie ( ogladałam to dokładnie dzisiaj )
zlecimy -- wypełnienie tej szczeliny po obwodzie budynku

problem w tym ze w niektórych miejscach membrana paroprzepuszczalna
jest przyklejona na styku do styropianu pomiędzy styropianem a membrana paroprzepuszcalna powinna byc przestrzeń w celu lepszej wentylacji dachu, w zależności od tego jaka to jest membrana i jakie ma parametry powinny byc również otwory wentylacjne w podbitce - ale przy kryciu membrana zdania sa podzielone.

moge jedynie powiedzieć jak ja zrobiłem u siebie a z tego co widzę mam bzika na punkcie izolacji przeciwilgociowej i termicznej ( 33 cm wełny na dachu i 20 cm styro na murze) u mnie pomiędzy styropianem a membrana jest ok 5 cm przerwy, podbitke mam z OSB i na to tynk - otworów wentylacujnych w podbitce nie robiłem za zaleceniem dekarza ( bardzo dobrego i polecanego przez większośc firm produkujących pokrycia dachowe)
elewacja skończona w pażdzierniku - dach i ocieplenie w należytym porzadku
co prawda jak powiedział Qgiel to bład wykonawczy ale ja bym z tym nic nie robił
dla świętgo spokoju radzę zapytac o to guru na forum jezeli chodzi o ocieplenie Sp5es dawno go nie widziałem na forum więc pukaj do niego na priv - ja zrobiłem elewację na podstawie jego wypowiedzi na forum i niejednym opadła "kopara"

Darek Rz
11-02-2006, 18:45
Witam

To po co po zamontowaniu np. ramy okiennej przed piankowaniem należy bezwzględnie założyć skrzydła okienne i zamknąć je a dopiero potem piankować skoro pianka i tak ma gdzie "uciekać" ????

pozdro D.RZ
z oknami masz racje - powinna się zrobic tak jak pieszesz
natomiast e elewacje jest troszkę inaczej- styropian w przeciwieństwie do okien ma inna sztywnosc
u mnie spoiny narożne przy kładzeniu styropiany były piankowane - pianka nie wypchneła, nie złamała , nie odepchneła styropianu od ściany
Oczywiście piszemu i ilosci pianki w ilości wymaganej technologicznie a nie wpakowania pistoletem 1 opakowania pod jedną płyte - takiej ilości nic nie wytrzyma.
Witam

Ok wierzę ci .Muszę bo na wiosnę czeka mnie ocieplanie wiec zastosuje sie do twojej sugestii .Lepiej abyś miał rację :roll: :roll: :roll:

pozdrawiam D.RZ

jareko
11-02-2006, 23:26
by miec pewnosc ze Ci nei wypachnie zainwestuja 25-75 zeta i kup pistolet do piany. Zwroci Ci sie bardzo szybko gdyz na "wezykowke" wywalisz posoro kasy i kartonami ja bedziesz zuzywal ;)

milena30
12-02-2006, 08:16
dzieki jareko za poradę :)
tak też uczynimy---opiankujemy drania dookoła :D

pawel_l
12-02-2006, 11:16
Robicie koleżance wodę w mózgu.

Niestety STYROPOL zmienił stronę i już tego tam nie ma ale była tam dokładna instrukcja montażu ocieplenia.
Po pierwsze: szczelina powietrzna być musi- odprowadza ona wilgoć. Wręcz jest zalecane aby dla polepszenia wentylacji montaować na dole ocieplenia takie małe (ok. 4 cm2) kratki wentylacyjne.
Po drugie: kołkowanie jest niebędne dla ścian powyżej 7 m lub dużej grubości styropianu (pow. chyba 15 cm).

Polecam poszukać trochę w internecie. Wg mnie zrobione jest poprawnie.

A zwolenników uszczelniania wszystkiego odsyłam do wątku o "pocących się" oknach.

milena30
12-02-2006, 14:40
teraz to juz zgupiałam ...
co osoba to inna rada... :(

Qgiel
12-02-2006, 18:19
Należy rozróżnić ścianę 2W ( o takiej piszemy) i 3W.
W trójwarstwowej istotnie zaleca się szczelinę wentylacyjną, ale od ścianki osłonowej, nie nośnej - to po pierwsze.
Po drugie to zalecenie jest istotne przy ocieplaniu wełną, która ma właściwości higroskopijne i wchłania wilgoć. Szczelina i wentylacja o której kolega pawel pisze pomaga przewietrzać wełnę.
Styropian ma zupełnie inne właściwości i przyklejony ściśle dościany znakomicie spełnia swoje zadanie.
Pocące się okna, to wynik braku wentylacji wewnątrz domu i nie ma niczego wspólnego z tematem ocieplania.
Wentylacja , wentylacja to jest powód wszelkich problemów z wilgocią wewnątrz.
[/quote]

sta28
12-02-2006, 22:22
milena30, a kierownika budowy to masz ? Pewnie mu nawet płacisz... Jak masz i płacisz, a nie używasz :) - to do czego Ci on służy ? :roll:

mack
09-04-2006, 12:11
w ocieplonym bloku tuz pod dachem widoczny jest rząd otworów w styropianie - jaką moga pełnić funkcję poza wentylacją?

areq
09-04-2006, 13:02
Styropian jest położony jak najbardziej prawidłowo.Szczelina 0,5-1cm jest KONIECZNA przy ścianach dwuwarstwowych.Zeby nie było że się wymądrzam...pytałem się speców /paru/ od ocieplenia z kilkunastoletnim doświadczeniem gdyż u mnie też miałem takie wątpliwości /każda z płyt przyklejana na packi zaprawy, szczeliny wypełniane pianką/.

dominikams
09-04-2006, 13:36
to jak wytłumaczysz fakt, że najlepszą metodą przyklejania styropianu jest równomierne pokrycie płyty masą, a nie placki i po obwodzie. Niestety jest to tylko możliwe w przypadku idealnie równych ściana więc zazwyczaj niemożliwe :wink: Zresztą nawet jak dasz masę po obwodzie to i tak zlikwidujesz możliwość przesuwania się tam powietrza.

areq
09-04-2006, 14:46
to jak wytłumaczysz fakt, że najlepszą metodą przyklejania styropianu jest równomierne pokrycie płyty masą, a nie placki i po obwodzie. Niestety jest to tylko możliwe w przypadku idealnie równych ściana więc zazwyczaj niemożliwe :wink: Zresztą nawet jak dasz masę po obwodzie to i tak zlikwidujesz możliwość przesuwania się tam powietrza.

Może i najlepszą metodą jest przyklejanie styropianu równomierną masą,co nie znaczy ,ze "plackowo" :D:D jest metodą nieprawidłową...Inną sprawą jest wypełnienie góry szczeliny pod paroizolacją tak jak pisała milena30,tego nie wiem będe się pytał speców...moim zdaniem coś z tym trzeba by było zrobić

milena30
09-04-2006, 15:02
najgorsze jest to ,ze próbowalismy wypełnić tą górną szczelinę pianką,
lecz ze wzgledów technicznych jest to bardzo trudne :(
na szczytach styropian dolega do membrany paroprzepuszczalnej i cięzko
się dostać do tej szczeliny...
chyba bedzie musiała zostać niewypełniona?
czy wokół okien--- szczelinę pomiędzy murem a ścianą mieliscie piankowaną?
ja dla wszelkiego spokoju powklejam pasy 2 cm grubości styropianu
wokół ościeży

Darek Rz
09-04-2006, 19:09
w ocieplonym bloku tuz pod dachem widoczny jest rząd otworów w styropianie - jaką moga pełnić funkcję poza wentylacją?

Witam

W moim bloku tak jest ,ale te otwory służą do wentylacji mini strychu czyli przestrzeni między dachem a stropem ostatniej kondygnacji (Przestrzeń o wysokości około 0,5 metra). Te kratki wentylacyjne były już tam zanim blok został ocieplony (gnieździły sie tam zresztą ptaki) .Po wykonaniu ocieplenia kanały zostały przedłużone o grubość styropianu i tynku i zakończone są kratką wentylacyjną . Te akurat nie służą do wentylacji przestrzeni między ociepleniem a ścianą -tak przynajmniej jest w moim bloku .

D.RZ