PDA

Zobacz pełną wersję : ferrum fex, pompka, zawór,komin i co jeszcze ? oszaleć można



bor
12-02-2006, 09:33
Witam
Szanowni forumowicze mieszkam w 30letnim gieirku i opalam camino + teraz jeszcze kadam gaz i szykuje sie do wymiany tego camino na fex plusa z czopuchem hybrydowym (bedzie w tym tygodniu)
układ CO to grzejniki żeliwne w ukł. grawitacyjnym
zapotrzebowanie na en wg grzejników to 16kW wg kubatury to ok 19kW
więc zamówiłem fexa 20 kW (powinien starczyć )
mam kilka pytan na które szukając po forum nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi:
1. Chciałbym zastosować zawór mieszający - poradzcie jaki cena/jakość ?
2. Jeżeli zawór to i pompke chce zamontować - ale jaką ? moc ? parametry ?
3. Pompke zamontować przed zaworem mieszającym ? czy za nim ?
4. w sumie nie ma zbyt wiele informacji o fex'ie co do automatyki na stronie producenta ? może ktoś wie gdzie co i jak ?
Pozdrawiam Robert z mazur :)

Grzesiek13
12-02-2006, 11:51
Na stronie fex'ajest sporo o automatyce, wejdź w instrukcje. Możesz zadać pytanie na forum Fex'a.
Zastosuj zawór firmy esbe,podnoszący temperaturę powrotu. - tani i skuteczny(poszukaj na ich stronie, bo nie pamietam symbolu). Nie stosuj mieszacza bo masz układ grawitacyjny - zakłóci obieg. Pompa za zaworem podnoszącym temperature powrotu.
Wystarczy pompa 25/40 nGrundfos, wilo, podobna.

bor
12-02-2006, 17:38
Dziekuje za odpowiedz :)
Coś już wiem, choć na stronie ferrum nie ma działu instrukcje i dalej nie wiem co to za sterowanie.
Obecnie do pieca schodzą rury 2 calowe i w katalogu ESBE znalazłem zawór 3drogowy SB 105 też gwintowany na 2 cale. Może zastosować mieszalnik o innej średnicy ? czy nie zmniejszać średnicy ?
co do zaworu to jest zawór mieszający - nie znalazłem innych ?!
Zresztą skoro ma być zainstalowana pompka to chyba nie będzie przeszkadzało.
gwoli formalności to pompka ma być za zaworem mieszającym a samym piecem na powrocie ?
Pozdrowienia z mazur R.
ps znów pada śnieg[/img]

bor
12-02-2006, 17:53
PS co do tych zaworów to człowiek może sie pogubić :/
teraz znalazłem zawory 3 drogowe temperaturowe tvesbe
sam juz niewiem
prosze o pomoc i link do konretnej wersji
R.

Janussz
12-02-2006, 18:56
Po co sobie chłopie komplikujesz życie?
Nic nie kombinuj.
Pompę postaw na powrocie. Zawór kulowy, filtr, pompa, zawór kulowy, kocioł. Pompa wpięta pod sterowanie kotła.
Postaw ćwiartkę, bo i tak zaoszczędzisz skrzynkę conajmniej :lol: .
Będziesz miał i grawitację i pompowe. Dwa w jednym.
Ale chyba masz ten dom ocieplony. Jak liczyłeś zapotrzebowanie? Bo coś tutaj mało wyszło tego ciepełka na chałupę z lat gierkowskich.

bor
12-02-2006, 20:17
Witam guru :D
W sumie to też sie zastanawian nad sensem tego zaworu z tego wzg że pompa da rade chyba tak nakręcić CO aby powrót był ciepły a nie zimny (punkt rosy w kotle itp itd) ?
Domek to bukier ala gierek suporex 24 ocieplony6cm styro + wymieniona stolarka
ok 120 m2 mieszkalnej + garaż ( w garażu grzejnik 'przykręcony' )
średnio 120 X 2,5 wys = 300m3 x wsp 60W = 18000 W
Chyba dobrze to policzyłem ;P
układ składa sie z samych grzejników żeliwnych
ilość żeberek w sumie 126szt x 120W na żebro = 15120W
współczynnik znalazłem na stronie jakieś odlewni
paląc gazem leciwym Kadamem miałem nastawione na wyjściu z kotła gazowego 55C ( zewn -5C ) a w domu ok 22C
ps strop w piwnicy ocieplony i dach również
więc FEX PLUS 20 powinien sie spisać ? czy może zamówić 30 ?
pzdr z perły mazur :D

bor
12-02-2006, 20:46
2 sprawa to komin
mam komin o przekroju prostokątnym 14 x 28 ( dokładnie nie zmierze bo ciężko przez wycior a na dach nie chce mi sie ( jutro zamierzem czyścić to powiem dokładnie ) ale to prostokąt 1:2 na pewno
paląc drewnem a potem węglem zauważyłem że coś słabo ciągnie w piecu :/
Więc użyłem zawansowanego testu zgodnie z normami UE :P i podpaliłem gazete w wyczystce. Oczekiwałem że gazeta wyleci w kosmos a tu NIC spaliła sie na dole bez żadnych fajerwerków :(
Człowiek z którym rozmawiałem z Ferruma zaproponował mi fex z czopuchem chybrydowym - podobno rewelacja
Zapytałem czy wkład stalowy nie bedzie potrzebny - expert stwierdził że ten hybryd zastępuje go .......
mam też taką nadzieje ale mimo tego obawiam sie kondesatu i innych bakterii w kominie ?
co wy na to ?

Janussz
12-02-2006, 21:09
Powiem tak. Różnica w cenie niewielka (20, a 30). Zawsze doradzałem w dobie oszczędności paliwowych kocioł większy. Nie okłamujmy się. Palimy byle czym, aby było tanie. Tanie to mała kaloryczność, a więc lepiej kociołek większy. Mniej latania do kotłowni.
Komin.
Jeżeli gazeta nie chce wylecieć w kosmos, to wal do kominiarza jeżeli Twoje czyszczenie nie poprawi sytuacji. Może być przypchany komin, ale może i jest gdzieś dziura, np. do sąsiedniego "luftu".
A wracając do zaworów mieszających.
Miałeś to na grawitacji. Jak wstawisz pompkę, to różnica temperatur pomiędzy zasilaniem, a powrotem będzie niewielka. Nie ma sensu. Kondensat będzie jak opał będzie mokry. Nie wychodź przed orkiestrę. Zawór mieszający w razie czego zawsze można wstawić.

bor
13-02-2006, 14:52
Witam znów :)
Jak zwykle guru miał racje - komin był przypchany ! :oops:
Na koncu komina płaty smoły zaczeły sie odklejać i zapadać. Wszystko zawisło w połowie komina. Czyszczenie + przepychanie = 2,5 wiadra sadzy i innej plazmy
Test gazety nr 2 = wyleciała w kosmos - ciąg jest :)
Wnioski na przyszłość : kontrola i czyszczenie min 1 na miesiąc
Faktycznie fex 30 niewiele więcej kosztuje i czekam teraz na 30kW
Mam możliwość zakupu w dobrej cenie Grundfosa UPS 25 80 180
Pytanie czy nie za mocna ta pompka ?
Pytanie nr2 odnosze wrażenie że komin nie jest mokry ale zapytam czy kiedyś tam w czasie bedę musiał zamontować wkład ? (przypomnienie fex z hybrydą bedzie zamontowany)
pzdr R.

Grzesiek13
13-02-2006, 15:11
Pompa za duża, to pompa do mocy instalacji rzędu 60 kW.

bor
13-02-2006, 17:05
Panie Grzegorzu
szukałem ceny nowej ups 25-40 to znalazłem za 300zł :/
może poleciłby pan z pomp nowych coś tańszego ?
Bede wieczorem dzwonił do hudraulika w sprawie montażu pieca.
Jaka kwota może wchodzić w rachube przy demontażu starego + montaż nowego + pompa ?
pzdr robert

Grzesiek13
13-02-2006, 19:09
W podobnej cenie jest mocniejsza pompa 25/60 - i przy mocy 30 kW i starej instalacji będzie lepsza.
Co do kwoty za montaż to trzeba to widzeć, ale waha się to w granicach około 400 zł, i lepiej żeby to wycenił miejscowy instalator.Prosze popatrzeć na allegro, tam mozna kupic w dobrych cenach pompy.

Janussz
13-02-2006, 23:23
Zobaczcie jaki ten Bor jest dobrze wychowany:
Panie Grzegorzu...... :lol: , witam Guru :lol:, pozdrawiam....
i weź takiemu nie doradź :lol:

Grzesiek13
14-02-2006, 06:46
Szczególnie Ci chodzi o "witam Guru" :lol: :lol: :lol:

bor
14-02-2006, 07:48
osz wy :P z wami prawie jak na psychoterapii :D albo płakać albo walnąć sete
co ro pomp to kupie qrna jakąś zęzową do kotłowni :P
ZNIKAM do hadesu (kotłowni)
r.