PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja wodna - materiały.



przezet
01-02-2003, 23:19
Z jakiego materiału wykonać instalację wodną (do wody pitnej) w nowobudowanym domu? Z rurek miedzianych, czy plastikowych rurek z wewnętrzną aluminiową warstwą? ... a może z czegoś innego. Mój "fachowiec" radzi mi to drugie rozwiązanie, czy ma rację, jeżeli tak to dlaczego?

KarinaZ
01-02-2003, 23:39
proponuję to drugie rozwiązanie "może z czegoś innego",
ale na poważnie;
są zwolennicy plastiku i miedzi, w jednych osadzają się bakterie, inny materiał cośtam ... Zleży od tego kto to będzie robił i za jakie pieniądze. Zależy od Twoich preferencji i przekonań. Obydwa materiały są dobre.
Spróbuj użyć wyszukiwarki i poczytać na forum. Patrz prawy górny róg [Szukaj].
O tym, których rur plastikowych użyć do poszczególnych instalacji piszą szczegółowo ich producenci. Spróbuj poprosić o katalogi u dystrybutorów, bez problemu dostaliśmy.

Karina

Bartt
02-02-2003, 09:54
Ostatnio dużo czytałem o Polibutylenie Hep2O, ma jedną zaletę - wg producenta, jako system jest prosty w montażu i można go położyć samemu.
Jeśli ktoś montował system co, lub cwo sam niech się pochwali i opisze wrażenia - czy na prawdę jest to takie bezproblemowe? :???:

Ryszard1
02-02-2003, 10:40
W systemach z tworzyw sztucznych czesto sa osobne rurki do zimnej i goracej wody. Roznia sie srednicami i dodatkowym osprzetem. Roznica w cenie nie jest duza wiec nie oplaca sie stosowac takiego podzialu - lepiej po prostu zrobic cala instalacje z jednakowych elementow, tzn na wyzsza temperature,

VPS
02-02-2003, 11:58
Gratulacje dla Ryszarda. Świetne podejście.
Zgadza się lepiej wykonywać instalację z jednego rodzaju.
Jestem instalatorem robiłem instalacje w róznych systemach, denerwowało mnie to że gdy brakło mi rury na CO to nie mogłem zastosować rury do zimnej wody. Odkąd przeszłem na system rur warstwowych PEX/AL/PEX wykonywanie instalacji sprawia jeszcze większą przyjemność. Jeden rodzaj rur do CO, ZW, CWU, podłogówki.
Minimalizacja kształtek. Na początku ciężko było przekonać klientów do tego systemu. Musiałem się bardzo starać. Na dzień dzisiejszy wykonuję instalację tylko w tym systemie.

niezły
02-02-2003, 15:41
potwierdzam rury wielowarstwowe lub plastik PP zgrzewany (tańszy)

02-02-2003, 15:53
Niezły
Rzeczywiście PP jest tańszy lecz po zgrzaniu dwóch elementów zmniejsza się średnica wewnętrzna. Wydłużalność liniowa znacznie dłuższa niż rur warstwowych. Cena jest bardzo kusząca. Nawet spółdzielnie mieszkaniowe które są znane z oszczędności rezygnują z PP na korzyść rur warstwowych. Chodzi głównie o wygrzewanie termiczne instalacji CWU. Poza tym PP ma pewne ograniczenia w stosowaniu w instalacjach np do CO musi byś stabilizowana, a cena już jest zbliżona do rur warstwowych.
Rynek w niedługim czasie zdominują rury warstwowe podobnie jak kiedyś było z miedzią.

02-02-2003, 18:51
Co sądzicie: stawiając na szali miedź i plastiki, co byście wybrali i dlaczego. Czy plastik jest wystarczająco wytrzymały, czy umieszczając plastikową instalację wodociągową w podłodze nie będę miał za kilka lat problemów? Co jest "zdrowsze" miedź czy plastiki.

Marek K
03-02-2003, 08:13
Witaj Bartt!.
Mam instalację zrobioną w Hep2o- montuje się bardzo łatwo. Instalacja pracuje bezawaryjnie ok. 8 lat. Poszukaj wątku na ten temat w pl.misc.budowanie, i chyba na tym forum też było. Podobno teraz robią projekty dla klientów.
Marek.

Mis Uszatek
03-02-2003, 15:03
Ja tez mam Hep'a. Do wypowiedzi powyzej moge tylko dodac, ze warszawski dystrybutor jest bardzo pomocny i cierpliwy dla majsterkowiczów. Mozna sie tez umówic na zwrot niewykorzystanych kolanek, co zapobiega marnotrawstwu.

Maco
03-02-2003, 19:08
Ja będę robił w miedzi dlatego, że
1. Będąc w Skandynawii zdecydowna większość instalacji wodnych jest w miedzi a wierzę, że oni nie robia czegoś co może być niezdrowe lub awaryjne.
2. Mój dom będzie w szkielecie i tam im mniesze przekroje tym lepiej prowadzić instalcje, pod które trzeba wiercić otwory w belkach knostrukcyjnych.

Bartt
03-02-2003, 19:24
Dziś odwiedziłem dystrybutora Hepa, ma też Marley'a (podobno ok. 15% tańszy), ale są to rurki znacznie sztywniejsze. Ile płaciliście za materiał na cały dom, tak. bym wiedział ile stracę, bądź zyskam tymi 15%

VPS
03-02-2003, 19:34
Piszecie plastik lub miedź. Ostatnio naliczyłem że jest ok. 30 różnych rodzajów instalacji z tworzywa. Warto zainteresować się rurami warstwowymi z wkładką aluminiowa. Rury te mają wydłużalność zbliżoną do miedzi i są bardzo wytrzymałe. Jako jedyne z rur z tworzywa można podłaczyć bezpośrednio do źródła ciepła nawet weglówki. Dlatego aby wiedzieć o jaki "plastik" Wam chodzi podajcie nazwę systemu lub rodzaj tworzywa.
Maco
Napewno w Skandynawi jakość wody jest znacznie lepsza niż u nas.
Bartt
Hepworth daje 25 letnią gwarancje, a Marley ?

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-02-03 20:37 ]</font>

Maco
03-02-2003, 20:03
To prawda z tą jakością wody. ALe nie wiem na ile fakt, że nasza woda jest gorsza przemawia za wyborem palstiku lub miedzii. Mam na myśli tę podobno bakteribójczą cechę miedzi.
I nie chciałbym wywoływać teraz dyskuzji czy rzeczywiście ta bakteribójczość istnieje czy nie i czy jest ważna.
To zresztą nie jest ważny argument dla mojej decyzji. Dla mnie ważne były wymiary. No i jeszcze dodam, że sam mam zamiar ją położyć (lutując) ale to akurat można w plastiku nawet łatwiej.

radex
03-02-2003, 20:42
Zwróćcie uwagę na to co napisał VPS - większość plastików (w tym np. Hepworth) nie pozwala na bezpośrednie podłączenie do kotła. Trzeba stosować inne materiały, np. stal, miedź, rury wielowarstwowe.

A tak przy okazji VPS z systemu jakiej firmy robisz instalacje?

Bartt
03-02-2003, 20:51
VPS Hepworth robi inst. z polibutyleny, a Marley z PEX'a

Jeszcze jedno widziałem b. fajne rozwiązanie do zamontowania grzejników. Nazywa się to to portki i jest to stalowy krzyżak, w ścianie podłączony do rurek, a do tego co wystaje podłącza się kaloryfet. Dzięki niemu nie wychodzi ze ściany lub podłogi jakiś okropny szary plastik (tak jak w moim mieszkaniu) i w każdej chwili po zakręceniu imbusem 2 zaworków w tych portkach można spokojnie zdjąć grzejnik ze ściany np. na czas malowania koszt jakieś 55 zł a funkcjonalność b. przyjemna :smile:

Teska
03-02-2003, 20:52
Ja mam wycene na cały system z Hepwortha. Znajomi juz uzytkuja 5 rok i jest naprawde bezproblemowy.

Teska
03-02-2003, 20:55
Bartt ja mam wycene na caly dom ze wszystkimi instalacjami , grzejnikami i piecem.
całosc łacznie z robocizna i odbiorami gazowymi to 16 tys. Nie negocjowałam jeszcze upustu...powiedz hmmm to duzo czy mało :smile:

Teska
03-02-2003, 20:58
VPS

prosze napisz wiecej info o tym systemie mozesz na priv?

Dzieki:smile:
Teska

Bartt
03-02-2003, 21:07
Teska
Chyba nieużo, bo ten magik wstępnie ocenił, że przeciętny dom z piecem Urlicha, rurami i grzejnikami Hepwortha (CO, CWO, kanalizacja) to ok. 25 000. Ale chyba brał to trochę z sufitu, bym potem się cieszył, że wyszło mi taniej. Swojego projektu jeszcze nie mam.
PS Czasem za sam piec z dodatkami możesz dać 10 000

kodi_gdynia
04-02-2003, 07:19
A propo Hepwortha - liczyłem materiały tak na piechotę, ale na podstawie ich symulacji, które otrzymałem od nich. Na 110m2 domku z poddaszem użytkowym materiał na CO /same grzejniki/ to koszt ok. 2500 i podobnie grzejniki /10szt./ ok. 3000zl. Instalacja wodna ok. 1500zł. To są same materiały. Pieca nie liczę.
Pozdrawiam

VPS
04-02-2003, 07:32
radex
Instalację wykonuję z systemu UNIPIPE firmy UPONOR
Po targach grzewczych na których się wystawiałem jeszcze bardziej utwierdziłem się w słuszności wyboru systemu. Bardzo duże zainteresowanie ze strony potencjalnych inwestorów i firm.
http://www.uponor.com.pl/index1.html

niezły
04-02-2003, 08:20
wszystkie systemy są dobre, no może za wyjątkiem klejonych i syst. typu PEX łączonych na złączki skręcane.System PP (zgrzewany) w niewielkim stopniu zmniejsza prześwit rury lepiej to robi system rur wielowarstwowych

VPS
04-02-2003, 09:03
Witaj niezły
W jakich systemach wykonujesz instalacje ?

januszek
04-02-2003, 09:30
przeczytajcie wątek
http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=4606&forum=34&49
wg mnie przyszłość należy do tworzyw

04-02-2003, 10:44
Pytanie do szanownych Forumowiczów:czy można obtynkować połczenia zaciskowe rur alu-pex-alu?

Teska
04-02-2003, 10:49
BARTT

moj piec to koszt 4000 zł. ( junkers Bosch wwwmax turbo)

aziel
04-02-2003, 13:11
Różnice cen w zależności od systemu w przypadku domku jednorodzinnego są pomijalne. Podobnie jak VPS uważam że wszystkie rurki w domu warto zrobić z jednego materiału.
Ja akurat zrobiłem wszystko z miedzi, ze względu na zastosowanie kotła na paliwo stałe. Kolejnym argumentem było zastosowanie przewodów grzejnych samoregulujących do utrzymywania temperatury CWU.
Czytałem rozmaite artykuły nt. wpływu na zdrowie poszczególnych materiałów, ale nie byłbym w stanie nikogo przekonywać ani do miedzi, ani do plastiku.
Przyszłość należy do NIERDZEWKI !!!

alex
04-02-2003, 16:08
Jesli chodzi o sugerowanie sie naszymi europejskimi sasiadami w wyborze materialu, to Niemcy odchodza juz od miedzi i ida w kierunku plastiku. Tez tak mam zrobione, polecam polski system Kisan. Rozwiazanie z rozdzielaczami wody jest higieniczne i praktyczne.

niezły
04-02-2003, 16:58
To zależy od inwestora i instalacji juz wykonanej.Genaralnie jestam przygotowany i wyposażony na wszystkie rodzaje inst.
Nie robię inst. od podstaw klejonych tylko je naprawiam

niezły
04-02-2003, 17:16
Watek o obtynkowaniu

Oczywiście że można ,najlepiej je przedtem zasłonić peszlem lub izolacją. Połączenia skręcane generalnie nie powinn być zakryte

VPS
04-02-2003, 21:52
Witam
Właśnie wróciłem z rozmowy z klientem. Sukces cała instalacja CO, podłogówka, woda będzie rur warstwowych Unipipe.

Bartt
05-02-2003, 09:01
VPS a jaka jest cena takowej w mb/zł i za całość na średni domek 150 z podłogówką. Jest w cenie innych tworzyw, czy ileś tam droższa?

Wladek
05-02-2003, 10:23
Bardzo ciekawy ten system unipipe. Pytania do VPS:
- jaki stosujesz system zaciskowy czy skręcany
- czy stosowałeś te siłowniki elektryczne (220 lub 24)
- czy ta firma zezwala na samodzielne montowanie systemu (przy ewentualnym odbiorze przez nich) - co z gwarancją (tak robi np. Kasan (czy jakoś tak))
- czy dają jakieś upusty bo ceny kształtek są zabójcze ...

Pozdr.
Wladek

VPS
05-02-2003, 10:29
Bartt
Ceny netto katalogowe
14 - 5,34
16 - 5,46
18 - 6,91
20 - 7,55
25 - 12,85
32 - 19,96
średnice są do 110
Dom o powierzchni 250m2 w tym 70m2 podłogówki z automatyką
Kocioł olejowy (lodówka) całość z materiałem i wykonawstwem
38 tys brutto. Dużo prawda. Na cenę tę składa sie między innymi:
siłowniki, termostaty do podłogówki, sterowanie strefowe częścią domu i grzejniki z płaskim przodem i na dodatek w kolorze. Klient nasz Pan.

VPS
05-02-2003, 10:37
Wladek
- Głównie montuję instalacje w systemie rozdzielaczowym, nie
potrzeba kształtek i nie ma połaczeń w posadzkach/ścianie.
Jedyne połączenie to zacisk na rozdzielaczu i przy grzejniku.
Wodę też wykonuje w systemie rozdzielaczowym.
- Stosuję system zaprasowywany.
- Tak siłowniki stosowałem.
- Zezwola bez utraty gwarancji pod warunkiem przestrzegania
warunków montażu
- Można liczyć na upusty

Wladek
05-02-2003, 10:50
Dzięki.
Jeszcze jedno jak byś mógł. Czym różnią się miedzy sobą te siłowniki (220 i 24 oprócz napięcia zaśilania) czy pracują one dyskretnie (otwarty /zamknięty) czy też może ciągle?

Pozdr.
Wladek.

VPS
05-02-2003, 11:28
Wladek
Generalnie różnic nie ma. Jedyną zasadniczą róznicą jest przeznaczenie pomieszczenia gdzie te urzadzenia mają być montowane.

radex
05-02-2003, 12:45
VPS: a w którym rejonie kraju działasz?

05-02-2003, 12:55
Czy ma ktoś może namiar na producenta - wykonawce instalacji wodnych ze stali nierdzewnej?

VPS
05-02-2003, 13:01
Śląsk

08-02-2003, 17:11
PISAŁEM JUŻ ŻE GDYBY DAŁO SIĘ SPRZEDAĆ SŁOMĘ OWSIANĄ TO ZACHÓD
ZAROBIŁBY NA NASZEJ GŁUPOCIE KROCIE .PRAWDA JEST TAKA ,ŻE ONI WYKONUJĄ 90% INSTALACJI C.O.I CWU. Z MIEDZI I NIERDZEWKI.WNIOSEK
NASUWA SIE SAM.

08-02-2003, 17:24
CZYTAJĄC TE REWELACYJNE METOTODY NIE MOŻNA POZOSTAĆ OBOJĘTNYM.
TO MY BĘDZIEMY MIESZKAĆ W TYCH DOMACH I NIE WIERZMY BEZGRANICZNIE REKLAMOM.TO JEST TOWAR KTÓRY TRZEBA SPRZEDAĆ I ZAROBIĆ .POMYŚLCIE 3 RAZY NIM WYKONACIE INSTALACJE.
CHCĄC POKAZAĆ WARTOŚĆ SWOJEGO PRODUKTU FIRMY Z :REWELACYJNYMI
PLASTIKAMI POMIJAJĄ DUŻO ISTOTNYCH SPRAW Z WADAMI TYCH PRODUKTÓW A POKAZUJĄ WADY INNYCH BUDUJĄC JAKOŚC SWOJEGO PRODUKTU
ZAPYTACIE O DOWODY;
SZKOLENIE PRZEPROWADZA FIRMA X
WSZYSTKO JEST BE TYLKO NASZ JEST OK.
SZKOLENIE FIRMA B
WSZYSTKO JES BE TYLKO NASZ OK
ITD.WYSNUJCIE WNIOSKI

VPS
08-02-2003, 20:07
Coś mi się zdaje Anonimie że jesteś przeciwko instalacjom z tworzywa. Dlaczego ?
PS. Pisz normalnie łatwiej przeczytać.

09-02-2003, 08:07
Pracuję w tej braży kilkadziesiąt lat rozmawiałem z dziesiątkami tysięcy ludzi, oraz setkami instalatorów.Oglądałem instalacje plastikowe po awariach kotłów ,naprawdę żąl mi tych ludzi.Niezaoszczędzili nic a, tracili bardzo dużo. Sprzedaję również plastik ,ale daję klientowi możliwość wyboru ipokazuję wady i zalety systemów. Do przesyłu
zimnej wody jest ok.