PDA

Zobacz pełną wersję : jak ogrzać wodę "do mycia"?



sig
01-02-2003, 23:24
Podobny wątek znalazłem na forum ale ja proszę jeszcze raz o radę.
Ogrzewam wodę zwykłym piecem gazowym przepływowym dla potrzeb kuchni i łazienki(na parterze domku jednorodzinnego).Będę miał dodatkowo na piętrze drugą kuchnię i na poddaszu łazienkę gdzie przewiduję największe zużycie ciepłej wody - wanna narożna ,prysznic ,bidet ,umywalka.
Czy do ogrzania wody do wszystkich punktów wystarczy dobry ogrzewacz przepływowy (gazowy),czy muszę instalować drugi?Miałbym z tym kłopot ze względu na brak wolnego przewodu w kominie.A może są piece z zasobnikem w granicach 2tys. zł który by mi wystarczył?
Jak rozwiązać ten problem ,może jakieś inne propozycje?

KarinaZ
01-02-2003, 23:45
przede wszyskim otwórz instrukcję obsługi pieca i zajrzyj do danych, tam z pewnością napisany jest maksymalny wydatek wody w litrach na minutę przy określonej temperaturze. Jeśli potrzebujesz odpowiedzi na Forum, podaj rodzaj pieca, wypowiadają się tu specjaliści z tej dziedziny ale pewnie nie odezwą się jeśli nie określisz szczegółowo danych.
Z Forum wynika, że przepływowe wychodzą taniej, a zasobniki są bardziej komfortowe.

Karina

Ryszard1
02-02-2003, 10:48
Piec gazowy jest najtanszy. Pomysl nad doprowadzeniem cieplej wody z tego pieca co juz masz (moze dobrze zaizolowanymi przewodami) albo daj drugi taki sam piec dobudowujac wyprowadzenie spalin. To i tak bedzie taniej niz grzanie elektryczne.

02-02-2003, 16:06
sig
Nie instaluj drugiego pieca na CWU bo i tak będziesz miał ograniczony wydatek CWU zimą najmniejszy. Rozważ możliwość likwidacji tego pieca co masz (wolny kanał spalinowy) i montaż POJEMNOŚCIOWEGO gazowego podgrzewacza wody. Są pojemności od 100-500 litrów za rozsadne pieniadze.

VPS
02-02-2003, 16:25
Zgadzam się z anonimem.
Gazowy pojemnościowy podgrzewacz ciepłej wody jest urządzeniem z podgrzewaniem bezpośrednim,Jest zasobnikiem ciśnieniowym dla zasilania kilku punktów czerpalnych, wykonywanym jako urządzenie stacjonarne, daje możliwość zastosowania układu cyrkulacji c.w.u.. Zasobnik ciśnieniowy jest zabezpieczony przed korozją przez specjalne pokrycie emalią oraz przez wbudowaną anodę ochronną. Płaszcz zewnętrzny jest lakierowany białym lakierem piecowym, zabezpieczenie przed wypływem gazu przy zgaszonym płomieniu zamontowane jest na urządzeniu. Izolacja wykonana jest ze sztywnego poliuretanowego tworzywa piankowego pomiędzy zbiornikiem wody a płaszczem zewnętrznym zapobiega stratom ciepła. Dla zapewnienia dobrej wymiany ciepła zawieszona jest wkładka zaburzająca.
Przykład
podgrzewacz gazowy 190 litrów
moc 8,2kW
czas nagrzania od 10st-60st - 89min
wydatek przy temp 60st na wypływie - 260l
wydatek przy temp 38st na wypływie - 464l
max pobór gazu GZ50 m3/h - 0,87
średnica przewodu spalinowego - 80mm
wymiary wys/średnica - 1727/500
Masa - 95kg
Cena katalogowa 2994,60 brutto - spory rabat
Warto sie zastanowić.

sig
02-02-2003, 21:35
vps
to wszystko bardzo ładnie wygląda i jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem ale...jest dla mnie za drogie
ktoś mi proponował piec firmy ARISTON z zasobnikiem 120l za niecałe 1300zł i taki wydatek mógłbym zaakceptować ,jednak nie wiem czy taki piec by wystarczył
może są inne rozwiązania oprócz VAILLANTA ? vps ?

VPS
02-02-2003, 21:43
Podana oferta nie dotyczy Vaillanta tylko Junkersa. Wiem że można uzyskać ok 30% upustu. Są też inne pojemnościowe podgrzewacze gazowe trzeba poszukać.

sig
02-02-2003, 21:54
musiałbym od tej ceny uzyskać conajmniej 50% rabatu
a co sądzisz o firmie ARISTON warto?

VPS
02-02-2003, 22:04
Nie mam wyrobionej opini o Aristonie. Wiem że maja takie podgrzewacze. Mam cennik lecz jest nieaktualny

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-02-02 23:05 ]</font>

sig
02-02-2003, 22:13
musiałbym od tej ceny uzyskać conajmniej 50% rabatu
a co sądzisz o firmie ARISTON warto?

Jola_
03-02-2003, 09:16
VSP, czy dobrze przemyślałeś sprawę z tym wielkim zasobnikiem? Też jesteśmy na etapie wybierania pieca i po przeanalizowaniu naszych potrzeb mamy poważne wątpliwości, czy oby utrzymywanie przez całą dobę w gotowości 120/150 litrów wody jest w naszym przypadku zasadne? To wiąże się przecież z ciągłym poborem gazu do utrzymania wody w odp.temeraturze!
Mamy 2 łazienki z kabinami prysznicowymi i jest małe prawdopodobieństwo aby obie były używane w tym samym czasie. Wymyśliłam natomiast, nie wiem czy dobrze, że w kuchni bardziej funkcjonalna byłaby jakaś malutka terma elektryczna.
Nie wiem czy nie lepszym rozwiązaniem jest piec dwufunkcyjny (posiada mały

Jola_
03-02-2003, 09:25
Przepraszam, ta końcówka nie wiem skąd się wzięła? http://www.ifb.pl/~qba/ikonki/wow.gifAle całkiem na temat chociaż myśl urwana!

VPS
03-02-2003, 14:43
Jolu
Zwróć uwagę na to że nie zaproponowałem zasobnika lecz pojemnościowy podgrzewacz wody. Pojemność 190l wynika z tego iż moc tego podgrzewacza wynosi tylko 8kW. Dlatego zalecana jest wieksza pojemność. Pojemnościowy podgrzewacz to nie to samo co zasobnik.
Oczywiście dla domu z dwoma łazienkami można dać kocioł dwufunkcyjny. Moja opinia jest niezmienna nie warto rezygnować z komfortu cwu. Napsałaś "Mamy 2 łazienki z kabinami prysznicowymi i jest małe prawdopodobieństwo aby obie były używane w tym samym czasie" może teraz tak myślisz a w pszyszłości? Dezyzja ostateczna i tak należy do klienta.
Jala przeczytaj artykuł
rocznik 2002 MI 2 str 40-42
http://www.instalator.pl/archi/aktualny.html

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: VPS dnia 2003-02-03 15:58 ]</font>